Πώληση Χρυσού

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.
Ο σταυρός που έχω δεν ανταλλάσσεται, είναι πολύ μεγάλης αξίας. Η θεία μου μου τον είχε πάρει γύρω στα 2.000€. και δεν έχει και νόημα να ανταλλάξω
Ούτε να τον πουλήσεις έχει νόημα. Εκτός αν συντρέχει κάποιος πάρα πάρα πολύ σοβαρός λόγος. Δεν είναι...αχρείαστο ένα κόσμημα των 2.000 ευρώ, που θα στο αγοράσουν για 500...
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,190 μηνύματα.
Ούτε να τον πουλήσεις έχει νόημα. Εκτός αν συντρέχει κάποιος πάρα πολύ σοβαρός λόγος. Δεν είναι...αχρείαστο ένα κόσμημα των 2.000 ευρώ, που θα στο αγοράσουν στα 500...
Ε και τι να το κάνω; Τέτοιο πράγμα δεν μπορώ ούτε καν να το φορέσω έξω
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,381 μηνύματα.
ξέρετε κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας που να μπορείς να πουλήσεις χρυσά κοσμήματα;
Έχω πολλά, αχρειαστα οπότε θέλω να τα δώσω... Και γενικά ξέρετε όλη την διαδικασία;

Νομίζω υπάρχουν και ιδιαίτερα ενεχυροδανειστήρια για προνομιούχους ανθρώπους του κύκλου μας. Ψάξε εξωτερικό, θα βρεις. Ειδικά για κοσμήματα άνω των 100 δισεκατομμυρίων Ευρώ, είναι ένα μαγαζί στο Κουρασάο στην Καραϊβική, καταπληκτικό.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,076 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι σαν κόσμημα μπορεί να αξίζει πολλά, όμως θα στο αγοράσουν το βάρος του σε χρυσό.
Το ασήμι αν έχει, δεν αξίζει πολύ.
Οπότε θα πρέπει να περιμένεις πιο κάτω τιμή πώλησης.

Εγώ είχα πάει σε ένα κοντά στο μετρό Ομόνοια κάποτε.
Μια χαρά, τα ζύγισαν και με πλήρωσαν αμέσως.

Συνήθως τα περνάνε με κάτι σαν μανό σε ένα σημείο αφού τα τρίψουν λίγο για να δουν τα καράτια του χρυσού και έχουν και μια ζυγαριά μεγάλης ακριβείας. Και σε ενημερώνουν ότι το κόσμημα θα καταστραφεί.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,190 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι σαν κόσμημα μπορεί να αξίζει πολλά, όμως θα στο αγοράσουν το βάρος του σε χρυσό.
Το ασήμι αν έχει, δεν αξίζει πολύ.
Οπότε θα πρέπει να περιμένεις πιο κάτω τιμή πώλησης.

Εγώ είχα πάει σε ένα κοντά στο μετρό Ομόνοια κάποτε.
Μια χαρά, τα ζύγισαν και με πλήρωσαν αμέσως.

Συνήθως τα περνάνε με κάτι σαν μανό σε ένα σημείο αφού τα τρίψουν λίγο για να δουν τα καράτια του χρυσού και έχουν και μια ζυγαριά μεγάλης ακριβείας. Και σε ενημερώνουν ότι το κόσμημα θα καταστραφεί.
Αυτός είναι και απ' ότι βλέπετε παραειναι φορτωμένος για να τον φοράω.. οπότε για αυτό σκέφτηκα να το δώσω
IMG_20230603_185513.jpg
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,648 μηνύματα.
Αν εσύ νομίζεις ότι...παραείναι φορτωμένος, κάνεις αυτό που θεωρείς σωστό. Δεν μπορεί κανείς να σου αλλάξει γνώμη. Αν και καλό θα ήταν να ρωτήσεις και τη μανούλα σου, πριν κάνεις κάποια κίνηση...

Τις απαντήσεις σου τις πήρες - θεωρώ - για το πού μπορεί να τον πουλήσεις αν θέλεις...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,381 μηνύματα.
Α για τόσο απλό κόσμημα μιλάμε ρε παιδιά; Ε νταξ, αυτά τα φόραγε κι η δικιά μου θεία για να πεταχτεί ως το μπακάλικο.

Για τις δεξιώσεις στην πρεσβεία, είχαμε "τα καλά" μας.

Βέβαια αν έχει ένα κακό, είναι ότι είναι πολύ...χριστιανικό. Δε νομίζω ότι είναι αρμόζον μια ηθοποιός να φοράει χριστιανοπληξίες.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,076 μηνύματα.
Αυτός είναι και απ' ότι βλέπετε παραειναι φορτωμένος για να τον φοράω.. οπότε για αυτό σκέφτηκα να το δώσωView attachment 116571
Sorry για το σχόλιο αλλά μοιάζει πολύ παλιομοδητικος στυλ 80s 70s. Ούτε εγώ θα τον φόραγα :P
Τα διαμαντάκια θα τα βγάλουν με εργαλείο πριν τον ζυγίζουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top