Πώς αντιδράτε σε μία προσβολή;

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,264 μηνύματα.
Πληγωνομαι πολύ, μπορει να κλάψω κιόλας. Βασικά σίγουρα θα κλάψω, αν είμαι με επίθεση ή κακια.

Αν είναι με ειρωνεία,θυμώνω πολύ και προσπαθώ να μην το γαμ@@@
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,560 μηνύματα.
Αχαχαχ, μόλις άκουσα ένα πάρα πολύ πετυχημένο από ένα παιδί στην παρέα (άσχετο με τον χώρο):

- Εσύ Εριφύλη, ομορφούλα είσαι, πώς και δεν σε πήραν εθνικό;

- Εθνικό θέατρο είναι, όχι gntm, του λέω

- Ε καλά, το ίδιο είναι αν το σκεφτείς. Κάνε τους εκεί στην επιτροπή τα γλυκά τα μάτια και να δεις ότι θα περάσεις.


Ρε μαλάκες, ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ
Σταματήστε να το κάνετε αυτό. Είναι ότι πιο απαξιωτικό μπορείς να πεις σε έναν νέο σπουδαστή θεάτρου. Αηδία καταντήσατε. Και ναι, ήταν άκρως προσβλητικό, ήθελα να του χώσω μια μπουνιά στα μούτρα. Αλλά αρκέστηκα στο να αποχωρήσω από την παρέα, δεν θα χαλάσω και την ζαχαρένια μου για το κάθε γίδι.
Και το αστείο είναι, ότι μέσα από αυτό προσπαθούσε να με κολακέψει, λέγοντας με όμορφη, αλλά έκανε το ακριβώς αντίθετο. Με λίγα λόγια με αποκάλεσε τσουλάκι. Ηλίθιοι. Φταίω γω μετά.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 10,007 μηνύματα.
Πλέον απλά κάνω τη χαζή ή και συμφωνώ μαζί τους :prettyplz:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 22,050 μηνύματα.
Πληγωνομαι πολύ, μπορει να κλάψω κιόλας. Βασικά σίγουρα θα κλάψω, αν είμαι με επίθεση ή κακια.

Αν είναι με ειρωνεία,θυμώνω πολύ και προσπαθώ να μην το γαμ@@@

Α μωρέ.... γλυκούλα. Εισαι ευαίσθητη μπράβο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και το αστείο είναι, ότι μέσα από αυτό προσπαθούσε να με κολακέψει, λέγοντας με όμορφη, αλλά έκανε το ακριβώς αντίθετο. Με λίγα λόγια με αποκάλεσε τσουλάκι. Ηλίθιοι. Φταίω γω μετά.

ΕΕΕιι.... ψυχραιμία.

Θές ενα μπισκότο ; :upside:
 

glayki

Περιβόητο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 4,098 μηνύματα.
Εγώ είμαι ήρεμος άνθρωπος που δε μου αρέσει να διαπληκτιζομαι με άλλους.. Αυτοί που προσβάλλουν δεν αξίζουν καν την προσοχή μου, καθώς δεν έχουν στόχο την καλοπροαίρετη κριτική, την οποία θα δεχόμουν να ακούσω ευχαρίστως. Συνεπώς κρατώ ουδέτερη στάση , τους αποφεύγω και κάνω τον απολογισμό μέσα μου.. ( εντάξει ρίχνω και πολλά καντήλια σε δεύτερο χρόνο με την εσωτερική μου φωνή)
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,824 μηνύματα.
Τους λέω «Όοοχι ΕΣΥ έχεις θέμα» και ξεμπέρδεψα :redface:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,471 μηνύματα.
Νομιζω όλοι ξέρετε καλά πως αντιδρώ σε μια προσβολή.

20% ατάραχος
30% ατακαδόρος
και 40% ειρωνεία

ΥΓ: Και ναι αυτο που θες να ρωτήσεις* αφού μέτρησες όλα τα ποσοστά, η απάντηση είναι "στον πάτο σου!"

*που πήγε το υπόλοιπο 10%
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Στο δημοτικο λέγαμε "καθρέφτακι"
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,560 μηνύματα.
Εξαρτάται την προσβολή και εξαρτάται και ποιος στην κάνει..

Αν με πουν άσχημη πχ, σκασίλα μου, συμφωνώ θα του πω😂 ή αν με πουν κοντή.

Αλλά αν θίξουν την αξιοπρέπεια μου, εκεί τα παίρνω άσχημα.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,957 μηνύματα.
Δεν έχω μία γραμμή. Εξαρτάται ποιός θα την κάνει, τί θα πει και πώς...

Έχει να κάνει και με την κατάσταση που κι εγώ θα είμαι. Αν είμαι ζεν, μια χαρά. Όλα θα κυλήσουν ομαλά. Αν έχω ανάδρομο Ερμή κι έχει και φεγγάρι, δεν υπόσχομαι τίποτα...
 

Kate1914

Διάσημο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,561 μηνύματα.
Εξαρτάται την περίπτωση νομίζω, αλλά συνήθως ανταποδίδω ή περιμένω την κατάλληλη στιγμή ώστε να ρίξω την μπηχτή μου.
Όπως και να 'χει, γενικά αν με προσβάλλεις να περιμένεις ότι θα λάβεις και ανάλογη απάντηση.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,941 μηνύματα.
διαστέλλεται το στόμα μου 10 φορές το μέγεθος του, σηκωνω το κεφάλι ψηλά, κλαίω σαν τον Σνούπι, τον δείχνω και φονάζω "θα το πω στη μαμα μου"
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Πριν κάποια χρόνια θα το έπαιρνα κατάκαρδα και θα στεναχωριομουν και μάλλον θα συμφωνούσα

Σήμερα θα κοιτάξω το πάτωμα, θα στεναχωρηθώ λίγο αλλά θα τους αγνοήσω παρουσιάζοντας ηρεμία... αν και οι φίλοι μου σίγουρα θα έκαναν χαμό :loltooth:
 
Τελευταία επεξεργασία:

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα, είναι ένα θέμα για μένα να καταλάβω την προσβολή :lol: . Έχει τύχει να με προσβάλουν κατάμουτρα και να είμαι σε φάση "τι μύγα την τσίμπησε αυτή, για τον Χ... λέει"; Όχι για μένα έλεγε, αλλά κάποτε ήμουν στο συννεφάκι μου "ζούμε στο στρουμφοχωριό, όλοι αγαπιόμαστε, κανένας δεν έχει πρόβλημα με κανέναν" και δεν καταλάβαινα. Έχω επηρεαστεί, εκνευριστεί, συγχιστεί, αλλά όχι πια. Κατάφερα με τη σκέψη να κυριαρχήσω στο θυμό. Παιδικό, αλλά όποιος σε προσβάλει, προσβάλει τον εαυτό του, εσύ δεν παθαίνεις τίποτα. Τη δική του ζήλεια και χαζομάρα επιδεικνύει. Εξαγωγή δυστυχίας; Ευχαριστώ, δε θα πάρω.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος αγνωστος στον δρομο λογω αντιπαραθεσης σας προσβαλει/βριζει εσας η ακομα χειροτερα καποιο αγαπητο σας προσωπο.Αντιδρατε εγωιστικα/συναισθηματικα και φτανετε ακομα και σε χειροδικια?Η αντιδρατε ψυχραιμα και λογικα,και τον γραφετε εκει που πρεπει,γιατι δεν σας νοιαζει ο σεβασμος του και τραβατε τον δρομο σας?Επισης εχετε σκεφτει ακραιες συνεπειες που μπορει να εχει η οποια βιαιη αντιδραση και αν μετα το μετανοιωσετε?
Προσωπικα ειμαι υπερ της λογικης,αλλα δεν τα καταφερνω παντα...
Με μεγαλυτερη προσβολη
 

Μήτσος10

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μήτσος10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,268 μηνύματα.
Ας υποθεσουμε οτι καποιος αγνωστος στον δρομο λογω αντιπαραθεσης σας προσβαλει/βριζει εσας η ακομα χειροτερα καποιο αγαπητο σας προσωπο.Αντιδρατε εγωιστικα/συναισθηματικα και φτανετε ακομα και σε χειροδικια?Η αντιδρατε ψυχραιμα και λογικα,και τον γραφετε εκει που πρεπει,γιατι δεν σας νοιαζει ο σεβασμος του και τραβατε τον δρομο σας?Επισης εχετε σκεφτει ακραιες συνεπειες που μπορει να εχει η οποια βιαιη αντιδραση και αν μετα το μετανοιωσετε?
Προσωπικα ειμαι υπερ της λογικης,αλλα δεν τα καταφερνω παντα...
Γελάω ειρωνικά
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,859 μηνύματα.
Δεν είναι υγιές να μην αντιδράς και να κάνεις πως δεν σε πείραξε ή πως δεν καταλαβαίνεις.
Μια χαρά ξέρει το σώμα σου πως να τις δέχεται/αποθηκεύει τις προσβολές ακόμα κι αν εσύ νομίζεις πως ξεγέλασες το μυαλό σου.
Με τον χρόνο θα σου υπενθυμίσει πως δεν ήσουν εκεί να σε προστατεύσεις ουσιαστικά.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.
λοιπόν, ας θυμηθώ. τα τελευταία 10 χρόνια τις μεγαλύτερες προσβολές τις έχω δεχτεί από παλιούς κολλητούς φίλους. συγκεκριμένα από 2 άτομα. νομίζω ότι δεν είχαν σκοπό να με προσβάλλουν, αλλά αυτά που είπαν ήταν αρκετά υποτιμητικά και προέκυψαν από αφιλτράριστες παπαριές που λέγονται, από τρύπια μυαλά. η αντίδρασή μου ήταν να γελάσω, και να τους βάλω άλλο ένα Χ στην προσπάθεια επανασύνδεσης που γίνεται τα τελευταία 18 χρόνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κατά τα άλλα δεν δέχομαι προσβολές στην καθημερινότητά μου. δεν έχω πολλά-πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

οι ιντερνετικές προσβολές δεν μετράνε. εδώ είμαστε μια μικρή μόνο προβολή του εαυτού μας.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Δεν είναι υγιές να μην αντιδράς και να κάνεις πως δεν σε πείραξε ή πως δεν καταλαβαίνεις.
Μια χαρά ξέρει το σώμα σου πως να τις δέχεται/αποθηκεύει τις προσβολές ακόμα κι αν εσύ νομίζεις πως ξεγέλασες το μυαλό σου.
Με τον χρόνο θα σου υπενθυμίσει πως δεν ήσουν εκεί να σε προστατεύσεις ουσιαστικά.

Κι όμως, τελευταία δέχτηκα και άλλη μπηχτή και απλώς σκέφτηκα τι κρατούσε η κοπέλα μέσα της τόσο καιρό, δε θύμωσα, δε σκέφτηκα να ανταποδώσω (που επειδή δεν είμαι και ετοιμόλογη δε θα μπορούσα), ούτε φυσικά να μπω στη διαδικασία να το συνεχίσω, να πω κάτι με την πρώτη ευκαιρία (ψυχοφθόρο, ίσως το βλέπω έτσι και λόγω ηλικίας, αν ήμουν 20 μπορεί να είχε πλάκα) κ.λπ. Μια χαρά λειτουργεί αν εμπεδώσεις ότι το πρόβλημα είναι δικό τους, όχι δικό σου.

Δε λέω να καταπιεστείς να το παίξεις ανώτερη.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,859 μηνύματα.
Κι όμως, τελευταία δέχτηκα και άλλη μπηχτή και απλώς σκέφτηκα τι κρατούσε η κοπέλα μέσα της τόσο καιρό, δε θύμωσα, δε σκέφτηκα να ανταποδώσω (που επειδή δεν είμαι και ετοιμόλογη δε θα μπορούσα), ούτε φυσικά να μπω στη διαδικασία να το συνεχίσω, να πω κάτι με την πρώτη ευκαιρία (ψυχοφθόρο, ίσως το βλέπω έτσι και λόγω ηλικίας, αν ήμουν 20 μπορεί να είχε πλάκα) κ.λπ. Μια χαρά λειτουργεί αν εμπεδώσεις ότι το πρόβλημα είναι δικό τους, όχι δικό σου.

Δε λέω να καταπιεστείς να το παίξεις ανώτερη.
Εντάξει αυτό που λες εσύ προϋποθέτει πολλή δουλειά με τον εαυτό.
Αν όντως την έχεις κάνει και έχεις φτάσει σε αυτό το επίπεδο φαντάζομαι πως μπορείς να το κάνεις χωρίς συνέπειες.
Οι περισσότεροι ωστόσο απλά καταπιέζονται, το παίζουν αδιάφοροι ή χαζοί το βουλώνουν τρώνε όλη τη σκατίλα και μετά έρχονται κατι ξεσπάσματα σε κλάματα στις 4 η ώρα το πρωί που δεν ξέρεις απο που σου ήρθαν, κάτι ψυχοσωματικά, ενα εσωτερικό στρές χωρις εξήγηση και άλλα πολλά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top