Ρετρό παιχνίδια που είχαμε μικροί ή προλάβαμε

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Παιχνιδομηχανές που είχα/έχω:
1. Atari


2. Super Nintendo

3. Gameboy (υπάρχει ακόμα και λειτουργεί κανονικά)


4. Tetris


5. Αναλογική παιχνιδομηχανή :laugh:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
o αυθεντικός furby

και οι αυθεντικοί ευχούληδες
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τον είχα πάρει τον αυθεντικό furby, αλλά μετά από λίγες εβδομάδες τον βαρέθηκα και τον ξεκοίλιασα :mastigio:boxing:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
o αυθεντικός furby

και οι αυθεντικοί ευχούληδες
καλα απο αυτα ειχα γεμισει τη βιβλιοθηκη ολοκληρη χαχαχαχα πρεπει να ηταν παραπανω απο τις μπαρμπυ με τις οποιες δεν πολυεπαιξα επαιζα με πλειμομπιλ και λεγκο απιστευτα χρονια :D

download (1).jpg
images (1).jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Είχα τον "μπλα μπλα" εγώ. Του μίλαγες και επαναλάμβανε αυτό που έλεγες. Ένα κίτρινο gadgetaki που ειχε πρόσωπο. Δυστυχώς δεν βρίσκω εικόνα του, ούτε ξέρω πως τον λέγανε στο εξωτερικό.

lego > playmobil
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τον είχα πάρει τον αυθεντικό furby, αλλά μετά από λίγες εβδομάδες τον βαρέθηκα και τον ξεκοίλιασα :mastigio:boxing:
αχαχαχαχαχαχα:D:laugh::laugh::laugh:εμενα μου ειχαν παρει μια κουκλα μωρο

download (2).jpg
την οποια επιασε ο ξαδερφος μου και της γυρισε το κεφαλι και εμεινα χωρις κουκλα:laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχα τον "μπλα μπλα" εγώ. Το μίλαγες και επαναλάμβανε αυτό που έλεγες. Ένα κίτρινο gadgetaki που ειχε πρόσωπο. Δυστυχώς δεν βρίσκω εικόνα του, ούτε ξέρω πως τον λέγανε στο εξωτερικό.
το θυμαμαι ειχε ενα γκρεμλιν φατσα
download (3).jpg
ειχα πολλα κουκλακια τοτε
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Είχα τον "μπλα μπλα" εγώ. Του μίλαγες και επαναλάμβανε αυτό που έλεγες. Ένα κίτρινο gadgetaki που ειχε πρόσωπο. Δυστυχώς δεν βρίσκω εικόνα του, ούτε ξέρω πως τον λέγανε στο εξωτερικό.

lego > playmobil
Ναι το είχα! Έμοιαζε κάπως με το παγωτό μπανάνα της εποχής.
Είχα κι αυτό επίσης που επαναλάμβανε ό,τι του έλεγες. Μιλάμε για καινοτομία τότε όχι αστεία :P
playmaker-talking-parrot-voice_1_db435b2225ff5fc7e416772edb32b64d.jpg



Επίσης υπήρχαν και κάτι κούκλες 80s που δεχόντουσαν στη πλάτη τους ένα δισκάκι και είχανε μέσα τους κάτι σαν μικρό γραμμόφωνο και παίζανε ήχους ομιλίας, κλάματος κτλ :hmm:
Να μια:
111.jpg
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Θυμάμαι τους Ji. Joe. τότε που ήταν σε επίπεδα playmobil και lego σε δημοφιλία.

αλλά και τα αυθεντικά μικρό μου πόνυ. Είχα ένα ροζ. Τώρα τα έχουν κάνει σαν anime.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
θα τα βαλω μαζεμενα καποια τα ξαναβαλατε,λοιπον αναμνησεις παιδικων χρονων τα λογια ειναι λιγα οι φωτο μιλανε απο μονες τους,και θα βαλω κι αλλες προσεχως :D

images (10).jpg
images (9).jpg
images (8).jpg
images (7).jpg
images (6).jpg
images (5).jpg
images (4).jpg
images (3).jpg
images (2).jpg
download (13).jpg
download (11).jpg
download (10).jpg
download (8).jpg
download (7).jpg
download (6).jpg
download (5).jpg
download (4).jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι το είχα! Έμοιαζε κάπως με το παγωτό μπανάνα της εποχής.
Είχα κι αυτό επίσης που επαναλάμβανε ό,τι του έλεγες. Μιλάμε για καινοτομία τότε όχι αστεία :P
View attachment 76798


Επίσης υπήρχαν και κάτι κούκλες 80s που δεχόντουσαν στη πλάτη τους ένα δισκάκι και είχανε μέσα τους κάτι σαν μικρό γραμμόφωνο και παίζανε ήχους ομιλίας, κλάματος κτλ :hmm:
Να μια:
View attachment 76799
ναι το θυμαμαι κι εγω χαχαχαχαχαχα:clapup:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θυμάμαι τους Ji. Joe. τότε που ήταν σε επίπεδα playmobil και lego σε δημοφιλία.

αλλά και τα αυθεντικά μικρό μου πόνυ. Είχα ένα ροζ. Τώρα τα έχουν κάνει σαν anime.
πω τι μου θυμισες :clapup:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

μικροψαρεματα. Το είχα.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα κλείσω για σήμερα, με το κασετόφωνο με μικρόφωνο της Fisher Price. Έπεφτε πολύ γέλιο με τις ηχογραφήσεις. :D
Vintage-Fisher-Price-Cassette-Tape-Recorder-Player-w.jpg

Προσπαθώ να καταλάβω αν ήμασταν πιο χαζά που χαιρόμασταν με τέτοιες χαζομάρες μικροί, ενώ στις μέρες μας είναι όλα στα χέρια μας και κανείς δεν ασχολείται. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα κλείσω για σήμερα, με το κασετόφωνο με μικρόφωνο της Fisher Price. Έπεφτε πολύ γέλιο με τις ηχογραφήσεις. :D
View attachment 76817
Προσπαθώ να καταλάβω αν ήμασταν πιο χαζά που χαιρόμασταν με τέτοιες χαζομάρες μικροί, ενώ στις μέρες μας είναι όλα στα χέρια μας και κανείς δεν ασχολείται. :P
δεν ημασταν χαζα,ηταν αλλες οι εποχες,και καποια παιχνιδια ηταν οντως δυσευρετα για καποιους.Πχ περιμεναμε με αγωνια τα δωρα να μας τα φερουν και χαιρομασταν,τωρα τα εχουν ολα και τα βαριουνται σε μια μερα,εμεις περνουσαμε μια ζωη με ολα αυτα τα παραπανω,
θα πω οτι η αφθονια ναι καταστρεφει,κανει τους ανθρωπους συμβατικους
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Ναι το είχα! Έμοιαζε κάπως με το παγωτό μπανάνα της εποχής.
Είχα κι αυτό επίσης που επαναλάμβανε ό,τι του έλεγες. Μιλάμε για καινοτομία τότε όχι αστεία :P
View attachment 76798


Επίσης υπήρχαν και κάτι κούκλες 80s που δεχόντουσαν στη πλάτη τους ένα δισκάκι και είχανε μέσα τους κάτι σαν μικρό γραμμόφωνο και παίζανε ήχους ομιλίας, κλάματος κτλ :hmm:
Να μια:
View attachment 76799

Και εγώ είχα μια κούκλα τέτοια και έπαιζε το .. πόσο μ΄αρέσουν οι καραμελίτσες, θα θελα να χα δέκα σακουλίτσες, αν το θυμάται κανείς , πρέπει να γύριζες και το δίσκο και να έπαιζε κάτι άλλο.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και εγώ είχα μια κούκλα τέτοια και έπαιζε το .. πόσο μ΄αρέσουν οι καραμελίτσες, θα θελα να χα δέκα σακουλίτσες, αν το θυμάται κανείς , πρέπει να γύριζες και το δίσκο και να έπαιζε κάτι άλλο.
ναι ειχα κι εγω μια παρομοια :laugh:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
εμένα περπατούσε κιόλας, εσένα ; :P
θυμαμαι οτι ηταν μια ψηλη κουκλα ψιλολιγνη και επαιζε αυτο ,πιστευω εμενα καθοταν και απλα την αφηνες και ελεγε την κασετα :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ειχα κι αυτα για οποιον θυμαται τα πολυ ποκετ και τα αλλα με τις καραμελες που τα παταγαμε για να βγουν οι καραμελες :laugh:

download (15).jpg
download (14).jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εδώ ήταν καινοτομία οι κουκλες με βαρίδια στα μάτια που όταν τις ξαπλωνες έκλειναν μονα τους τα μάτια :P
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εδώ ήταν καινοτομία οι κουκλες με βαρίδια στα μάτια που όταν τις ξαπλωνες έκλειναν μονα τους τα μάτια :P
αχαχαχαχααχα και ειχαμε και κατι μωρα που τα ταιζες και εκαναν κακα

ειχαμε και μια κοτα που εβγαζε ενα αβγο μισο να τα βρω :laugh:

download (16).jpg
download (17).jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θυμηθηκα και τη γραφομηχανη και αλλα παιχνιδια

download (18).jpg
75-16.jpg
unnamed.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αυτο το θυμαστε που ανεβαιναν οι πιγκουινοι και κατεβαιναν?

dekaetia-1980-auta-einai-paixnidia-ekanan-doro-xristougenna-11.jpg
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Σήμερα έχουμε τα drones ακόμα και για ψυχαγωγία. 90s είχαμε τα τότε τηλεκατευθυνόμενα που μπορούσαν να είναι και πανάκριβα / high end :P είχε ένας στη γειτονιά.
Αυτό ήταν mainstream / low end:

Επίσης υπήρχαν και τα αμαξάκια μπαταρίας για παιδιά (που έμπαινες κανονικά μέσα), επίσης πανάκριβα.
apg_power_wheels_ll_130214_ssh.jpg


Τώρα το 2021, ανεξάρτητα της οικονομικής κατάστασης, δεν τα βλέπεις σε γειτονιές / πλατείες αυτά. Μάλλον ξεπεράστηκαν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top