• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ριζιτική Βλάβη 05-Ι1 και θεραπεία με Lyrica 75mg

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Η Λέξη κλειδι ειναι αιμάτωση ! Οσο κάνεις ασκησεις που αιματώνουν το σημειο τοσο καλυτερα θα εισαι. Εμενα ενας σοβαρος ορθοπεδικος που ειχα πάει για το χέρι μου ειχε πει αυτα δε περνάνε οτι φυσικοθεραπειες και να κανεις αμα δεν καταφερεις να αιματωσεις το σημειο. Τωρα με τα λαστιχα και με προτερη ξεκουραση απο βάρη ειμαι σχεδον χωρις συμπτώματα. Τα λάστιχα ειναι φοβερη γυμναστική οτι και αν έχεις πάθει , απλα κάνεις τις ασκησεις που εκανες στο γυμναστηριο με τα λάστιχα.

Επισης μπορεις να πάρεις πολλα μαζι να τα συνδέσεις με κλιψάκι και να ανεβάσεις την ένταση και την μυική ανάπτυξη ΧΩΡΙΣ τραυματισμους...... !!!!!! Η κινηση ειναι ελεγχομενη κ γυμνάζει τον τένοντα τοσο στην θετική οσο και στην αρνητική φάση της εκτελεσης.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο γιατρός μου είχε πεί ότι μπορώ να κάνω και μονόζυγο, αποσυμφορεί την σπονδυλική στήλη κ λέω να ρωτήσω τον φυσικοθεραπεύτη αν κάνει, να πάρω ένα να το καρφώσω στον τοίχο στο μπαλκόνι να κρεμιέμαι εκεί. Λάστιχα νομίζω με ενδιαφέρουν να σφίξουν λίγο τα χέρια...ίσως και πους απς θα μου έκαναν καλό, κοιλιακοί-ραχιαίοι. Τα ΜακΚενζι όταν τα δοκιμασα προ καιρού πονούσα πολύ. Θα δώ σε 1 ώρα που θα πάω τι θα μου πεί κ θα πράξω αναλόγως, πάντως 2ο χειρουργείο δεν κάνω, φοβάμαι να περάσω πάλι τα ίδια(πόνος, αντιβιώσεις, αντιπηκτικές, ζώνες κτλ πολύ ταλαιπωρία ρε φίλε).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Ο γιατρός μου είχε πεί ότι μπορώ να κάνω και μονόζυγο, αποσυμφορεί την σπονδυλική στήλη κ λέω να ρωτήσω τον φυσικοθεραπεύτη αν κάνει, να πάρω ένα να το καρφώσω στον τοίχο στο μπαλκόνι να κρεμιέμαι εκεί. Λάστιχα νομίζω με ενδιαφέρουν να σφίξουν λίγο τα χέρια...ίσως και πους απς θα μου έκαναν καλό, κοιλιακοί-ραχιαίοι. Τα ΜακΚενζι όταν τα δοκιμασα προ καιρού πονούσα πολύ. Θα δώ σε 1 ώρα που θα πάω τι θα μου πεί κ θα πράξω αναλόγως, πάντως 2ο χειρουργείο δεν κάνω, φοβάμαι να περάσω πάλι τα ίδια(πόνος, αντιβιώσεις, αντιπηκτικές, ζώνες κτλ πολύ ταλαιπωρία ρε φίλε).

Ναι ο μονοζυγος τα σπάει. Κοιλιακους τους κλασσικους άστους γιατι επιβαρυνουν τη μέση αν δεν εχεις καλή τεχνική. Εχει με λάστιχα να κανεις καλες ασκησεις για κοιλιακους ενω εισαι ορθιος. Χέσε τα χειρουργεια μαλακιες ειναι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Κλάιω πραγματικα, και όχι από πόνο !

Και εγω κλαιω οταν δινει τοσα λεφτά και τετοια ταλαιπωρια και δεν του διορθωνουν το προβλημα. Κ΄'αποιοι γιατροι σε χωνουν σε χειρουργεια ευκολα για να τσιμπάνε τα φράγκα. Ενας σωστος γιατρος θα του πει αυτα που του ειπα και εγώ. Χωρις αιματωση τέτοια προβληματα δεν διορθωνονται. Κήλες-τενοντιτιδες κτλπ. Αυτη ειναι η γνωμη μου. Αμα δεν του αρέσει κάποιου ας μην την ακολουθησει στη τελική.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το ποσοστό της επιτυχίας σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν μπορεί να είναι 100%. Δυστυχώς! Όταν πονάς, και η κατάσταση έχει εκτραπεί το χειρουργείο είναι μονόδρομος.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,762 μηνύματα.
παντως χωρις να θελω να πανικοβαλλω κανεναν σου εχει πει ο νευροχειρουργος σου να πας και σε εναν παθολογο να σε τσεκαρει??δηλαδη το προβλημα μπορει να ναι τιποτα αλλο και να μην ειναι ορθοπεδικο ξερω γω.Στον 05 σπονδυλο και Ι1 ειναι κιαλλα νοσηματα
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με είδε ο Φυσικοθεραπεύτης, έχουμε υποτροπή της δισκοκήλης στο 05-Ι1 και νέο πρόβλημα στο 04-05 περισσότερό εκεί είναι ο πόνος αριστερά στο 04. Κάναμε βεντούζες, Tecar και κινέζικο βελονισμό. Μου είπε να κάνω σπίτι ραχιαίους 5χ3 κάθε μεριά(αντίθετο πόδι χέρι) και ασκήσεις στην μέση ανάσκελα 10χ5sec... επίσης εκτάσεις και μάζεμα ποδιών 10χ3. Να μην ζοριστώ μέχρι το σημείο που θα νοιώσω πόνο, αν πονέσω σταματάω. Περπάτημα 30' ημερησίως (15' πήγαινε 15' έλα ενδιάμεσα 5-10' ξεκούραση).
Στόχος να βάλουμε μέσα τις κήλες, να αιματώσουμε και ενδυναμώσουμε την περιοχή.
Μονόζυγο αν δεν πονάω να πηγαίνω να κάνω δλδ να κρέμομαι για λίγο.
Καλή ασκηση θεωρεί το Pilates αλλά πιο μετά.
Ποδήλατο ίσως ξανακάνω αλλά μετά από 8-10 μήνες αφού γίνω αρκετά καλά.
Ο νευροχειρουργός ευθύνεται στο ότι δεν ήθελε να κάνω φυσικοθεραπείες με συνέπεια να υπάρξει υποτροπή.
Θα δούμε πως θα πάει το επόμενο διάστημα. Θέλω αρκετή δουλειά είμαι σαράβαλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Με είδε ο Φυσικοθεραπεύτης, έχουμε υποτροπή της δισκοκήλης στο 05-Ι1 και νέο πρόβλημα στο 04-05 περισσότερό εκεί είναι ο πόνος αριστερά στο 04. Κάναμε βεντούζες, Tecar και κινέζικο βελονισμό. Μου είπε να κάνω σπίτι ραχιαίους 5χ3 κάθε μεριά(αντίθετο πόδι χέρι) και ασκήσεις στην μέση ανάσκελα 10χ5sec... επίσης εκτάσεις και μάζεμα ποδιών 10χ3. Να μην ζοριστώ μέχρι το σημείο που θα νοιώσω πόνο, αν πονέσω σταματάω. Περπάτημα 30' ημερησίως (15' πήγαινε 15' έλα ενδιάμεσα 5-10' ξεκούραση).
Στόχος να βάλουμε μέσα τις κήλες, να αιματώσουμε και ενδυναμώσουμε την περιοχή.
Μονόζυγο αν δεν πονάω να πηγαίνω να κάνω δλδ να κρέμομαι για λίγο.
Καλή ασκηση θεωρεί το Pilates αλλά πιο μετά.
Ποδήλατο ίσως ξανακάνω αλλά μετά από 8-10 μήνες αφού γίνω αρκετά καλά.
Ο νευροχειρουργός ευθύνεται στο ότι δεν ήθελε να κάνω φυσικοθεραπείες με συνέπεια να υπάρξει υποτροπή.
Θα δούμε πως θα πάει το επόμενο διάστημα. Θέλω αρκετή δουλειά είμαι σαράβαλο.

Αυτο που σου ειπα και εγώ δηλαδή.
για να έχεις πάθει τέτοια ζημια κάτι έκανες με τα βάρη.
Σηκωνες πολλά κιλά;
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο που σου ειπα και εγώ δηλαδή.
για να έχεις πάθει τέτοια ζημια κάτι έκανες με τα βάρη.
Σηκωνες πολλά κιλά;
Επιανα την μεγάλη μπάρα και έβαζα 20 κιλά σε βάρη και τα σήκωνα(χωρίς ζώνη) και έκανα βαράκια 12αρια στο κάθε χέρι και με διάλυσαν, που να αντέξει το λεπτοκαμωμένο μου σωματάκι;; Ήθελά να γίνω Σβαρτσενέγκερ και έγινα Χώκινγκ. Είχα κ μια ηλίθια γυμνάστρια που μου έλεγε ''Μπορείς σήκωνε σήκωνε'', τελείως άσχετη, με κατέστρεψε.
Βάρη τέλος πλέον... θα ρωτήσω τον φυσικοθεραπεύτη για το Ταί Τσι λένε πως ειναι θεραπευτικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα πέρασα απο μια παιδική χαρά κ εχει ένα μονόζυγο, κρεμάστηκα 20'' κρακ ολη η πλάτη, νομιζω καλο μου έκανε
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Επιανα την μεγάλη μπάρα και έβαζα 20 κιλά σε βάρη και τα σήκωνα(χωρίς ζώνη) και έκανα βαράκια 12αρια στο κάθε χέρι και με διάλυσαν, που να αντέξει το λεπτοκαμωμένο μου σωματάκι;; Ήθελά να γίνω Σβαρτσενέγκερ και έγινα Χώκινγκ. Είχα κ μια ηλίθια γυμνάστρια που μου έλεγε ''Μπορείς σήκωνε σήκωνε'', τελείως άσχετη, με κατέστρεψε.
Βάρη τέλος πλέον... θα ρωτήσω τον φυσικοθεραπεύτη για το Ταί Τσι λένε πως ειναι θεραπευτικό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα πέρασα απο μια παιδική χαρά κ εχει ένα μονόζυγο, κρεμάστηκα 20'' κρακ ολη η πλάτη, νομιζω καλο μου έκανε


Οι περισσοτεροι που πάνε στα γυμναστηρια μεσα στους οποίους ήμουν και εγώ... δυστυχώς.... γιατι δε βρεθηκε κάποιος να μου τα πει οταν ξεκινουσα γιατι οι γυμναστες ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ απλα για σουλατσο ειναι εκει μεσα η πλειονοτητα.... αγνοουν 2 βασικά πράγματα

1. Η γυμναστική με βάρη δεν χρειάζεται υπερβολές. Προφανως και μπορεις να κάνεις δουλεια με πολυ λιγοτερο .... ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΟΡΤΙΟ !!!! Για τον απλο λογο πως οι μυς σου ακομη δεν ειναι ανεπτυγμενοι εισαι αρχάριος και με απλά κιλά να ξεκινησεις και μια σωστη διατροφη θα δεις αποτελεσμα. Καλυτερο απο αυτο που ειχες. Ασε μη συγκρινεσαι με άλλους δεν έχει νοημα.

2. Η γυμναστική με βάρη.... μπορει να σε φτιάξει αλλα μπορει να σου αφησει και ΜΟΝΙΜΑ κουσουρια .... μονιμα κουσουρια τενοντιτιδες - θλάσεις - κηλες στην ΣΣ και πολλά άλλα. Οι ασκούμενοι συχνά δεν έχουν υπομονή και νομιζουν οτι ενταση πετυχαινεις ΜΟΝΟ με την αυξηση των βαρών αυτο λοιπον δεν ισχυει ειναι ενα μεγάλο ψέμμα και οποιος το πιστευει ειναι επικινδυνος. Γιατι αντι να κάνει δουλειά ζημιά θα πάει να κάνει.

Το θεμα δεν ειναι να κάνεις ζημιά το θέμα ειναι να βρεις τον τροπο να αναπτυξεις το σώμα σου.... μέχρι εκει που θα πάει. Χωρις τραυματισμους - αρμονικά και ωραια.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
o Devil μιλάει πολύ σωστά πολλές φορές δε χρειάζεται χειρουργείο και μπορεί να φύγει συντηρητικά και μια ισομετρική άσκηση είναι καλό για να μην υπάρχουν υποτροπές. Επίσης οι ιατροί δεν είναι παντογνώστες ουσιαστικά είναι εξειδικευμένοι σε μερικά πράγματα και ακολουθούν πρωτόκολλα και πολλές φορές τυφλά.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
o Devil μιλάει πολύ σωστά πολλές φορές δε χρειάζεται χειρουργείο και μπορεί να φύγει συντηρητικά και μια ισομετρική άσκηση είναι καλό για να μην υπάρχουν υποτροπές. Επίσης οι ιατροί δεν είναι παντογνώστες ουσιαστικά είναι εξειδικευμένοι σε μερικά πράγματα και ακολουθούν πρωτόκολλα και πολλές φορές τυφλά.

Σήμερα έγιναν τα εξής: Βεντούζες, Tecar, Κινεζικος Βελονισμός... μόνο το Tecar δεν πονάει τα άλλα είχαν ποναλάκια. Από ασκήσεις μου δόθηκαν τα εξής:
Μπρούμυτα 5χ3 ραχιαίοι αντίθετα χέρια-ποδια
Ανάσκελα βύθιση λεκάνης με τα πόδια τεντωμένα 10χ5 δευτερόλεπτα, σφίγγει κοιλιακούς όπως είδα
και
Ανάσκελα μαζεύω πόδι με πατούσα τσαρούχι, τεντώνω πλήρως 10χ3 το καθένα, πολύ κουραστικό πονάει το ισχύο είναι η αλήθεια αλλά το κάνω σιγά σιγά
Επίσης περπάτημα 30' για 2 εβδομάδες στο 15λεπτο σταματάω κ ξεκουράζομαι για 5'
Τέλος μονόζυγο κρέμομαι για λιγο να ξεμπλοκάρει η σπονδ.στήλη.
Αυτά προς το παρών έχουν δωθεί κ βλέπουμε...

Εννοείται οι γιατροί κάνουν λάθη και μάλιστα πολλά, με συνέπεια ανάλογα στον γιατρό που θα πας να σου λέει άλλα. Ο συγκεκριμένος νευροχειρουργός μάλλον έκανε σωστά την επέμβαση, εκτός αν δεν με καθάρισε σωστά-δεν το ξέρω, αλλά στο θέμα αποκατάσταση παίρνει 0. Ιδέα δεν έχει, μόνο περπάτημα έλεγε και κουραφέξαλα, γι'αυτό υπήρξε η υποτροπή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Εννοείται οι γιατροί κάνουν λάθη και μάλιστα πολλά, με συνέπεια ανάλογα στον γιατρό που θα πας να σου λέει άλλα. Ο συγκεκριμένος νευροχειρουργός μάλλον έκανε σωστά την επέμβαση, εκτός αν δεν με καθάρισε σωστά-δεν το ξέρω, αλλά στο θέμα αποκατάσταση παίρνει 0. Ιδέα δεν έχει, μόνο περπάτημα έλεγε και κουραφέξαλα, γι'αυτό υπήρξε η υποτροπή.

Φίλε κάποιοι γιατροι δεν το έχουν με τις γυμναστικές. Για αυτο πρέπει να πάς σε εναν αθλιατρο που ξέρει απο τραυματισμους και αποκατασταση έχει βοηθησει ανθρώπους. Ο χειρουργος ειναι μέχρι ενα σημειο.

Γενικά η γυμναστική και η διατροφη δεν διδάσκεται οπως θα έπρεπε απο μικρή ηλικία. Το νούμερο ένα σημείο που σε προστατευει στις αρθρώσεις ειναι οι μεγάλοι και δυνατοι μυς πάνω απο αυτές.

Οταν έχεις δυνατους και ανεπτυγμένους μύς δεν παθαινεις τενοντιτιδες. Το βάρος το "απορροφά" ο μυς και δεν πέφτει στην άρθρωση. Υπάρχει λογος που κάποιοι τρώνε χρονο στα γυμναστηρια και ζοριζονται με τη διατροφη.

Και εγω θα ήθελα να τρωω κάθε μερα πιτσες - σουβλάκια - και να έχω βάλει εναν σεφ να μου μαγειρευει κάθε μερα και κάτι διαφορετικο με ενα κάρο σάλτσες και επεξεργασιες. Πέρα απο το αισθητικο κομμάτι και την εμφάνιση γινεσαι πιο δυνατος και δεν υποφέρεις απο αρθριτιδες (αν δεν κάνεις μαλακιες στο γυμναστηριο).

Απο μια ηλικια και μετά έχεις ετσι και αλλιως φθορά με τη παροδο του χρονου. Η γυμναστικη και η διατροφη έρχεται να βάλει μια ισορροπια σε αυτο και να το επιβραδυνει. Ο κοσμος οταν το καταλαβαινει ειναι συνηθως αργά γιατι τρέχει στους γιατρους. Καλοί ειναι και οι γιατροι αλλα ενας γιατρος δεν θα σε βοηθησει αν εσυ δεν βοηθάς τον εαυτο σου. Και αυτο το πετυχαινεις τρωγοντας σωστα και πηγαινοντας 3-4 φορές την εβδομάδα γυμναστική.

Πετάς τη σαβουρα - επιλέγεις καθαρες - στεγνες πηγές τροφης με τη λιγοτερη επεξεργασια για να θρέψεις το σώμα σου και να το βοηθησεις να αναπτυχθεί μυικά.

Πχ ψητες πατατες στο φουρνο (χωρις λάδι) μεσα σε λαδοκολα με βραστά αυγά. Επιλέγεις βραστο ρυζι ή κινοα για υδατανθρακα οχι το "φιτνεσ" κριτσινι του φφουρνου της γειτονιας που ειναι μέσα στη ζάχαρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ασκήσεις έγιναν και σήμερα ευλαβικά, δλδ μπρούμυτα 5χ3 ραχιαίους δεξί χέρι-αριστερό πόδι και αριστερό χέρι-δεξί πόδι, ύστερα ανάσκελα 10χ5 δευτερόλεπτα, βύθιση λεκάνης μάλλον κοιλιακοί είναι αυτό και τέλος εκτάσεις και μάζεμα ποδιών 10χ3 το καθένα είναι το πιο δύσκολο ζορίζονται τα ισχύα κάπως.
Μετά πρωινό Ρόφημα Πρωτεινης Σπιτικό με τα κάτωθι:
2 ποτήρια γάλα πρόβειο Ολυμπος
1 μπανανα μικρή
2 κομματια κομποστα
1,5 κ.σ. κακάο Valrhona
1/2 κ.σ. κανέλα κευλάνης
λίγη γλυκόριζα
1/2 κ.σ. φρουκτόζη
1,5 κ.σ. μέλι θυμαρίσιο(καλής ποιότητας) ντόπιο κρητικό
2 κ.σ. πρωτείνη γάλακτος βιολογική ΒιοΥγεία(χωρίς χημικά κτλ)
Βγήκαν 3 μεγάλα ποτήρια, ταράτσα την έκανα...

Πιο απόγευμα ως γεύμα θα έχει μάλλον μπιφτέκι κοτόπουλο σπιτικό με τζίντζερ και βραστό καλαμπόκι...

Και σίγουρα περπάτημα άμα πέσει η ζέστη, κρέμασμα από το μονόζυγο για 15'' και ασκήσεις στο σπίτι.

Για να δούμε πως θα πάει, Δευτέρα απόγευμα η 2η φυσικοθεραπεία.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα το απόγευμα είναι η 2η φυσικοθεραπεία, έχω ξεκινήσει από την Τετάρτη που πέρασε με συνεχείς ασκήσεις πρωί-βράδυ, η διατροφή από χθές πέρασε σε άλλο ''επίπεδο'' στο πιο υγιεινό όσο μπορώ, πέταξα φρουκτόζη και πήρα ζάχαρη καρύδας, βέβαια κι αυτή ζάχαρη είναι αλλά σχεδόν άγλυκη και δεν με τραβάει να βάλω ποσότητα κτλ 1 κγ με το ζόρι, ενώ περιόρισα το μέλι σε 1 κγ... το πρωτεϊνικό ρόφημα θα το μειώσω σε 1,5 ποτήρι γάλα ίσως κ λιγότερο κ 1 φρούτο μέσα αντί δύο να πέσει η ποσότητα που βγαίνει στα 3+ ποτήρια στα 2 περίπου(δλδ λιγότερες θερμίδες). Πάντως με όλο αυτό νοιώθω πιο ''σφιχτός'' το σώμα μου, αλλά έχω ακόμα ενοχλήσεις σε σημεία της πλάτης της μέσης κτλ( ε μα καλά τι περίμενα να γίνω καλά σε 5 μέρες;; εδώ έχουμε εκβληθήσες κήλες κ δύο μάλιστα). Επειδή με μαλώνετε θα κόψω το σοκολατούχο γάλα ή άντε να πίνω ένα/εβδομάδα και το γλυκά θα γίνουν ένα/10ημερο περίπου, θυμάμαι πέρυσι το είχα κάνει με βοήθεια διατροφολόγου και από 86,5 έπεσα 80,5 σε 4 μήνες, σιγά σιγά το πήγαμε. Τώρα μετά το χειρουργείο είμαι περίπου 82-82,5 πέφτω και 81,3 ανεβαίνω και 82,8 όταν πολυφάω. Τέσπα, θα προσπαθήσω να το περιορίσω το μαμ λίγο περισσότερο. Τα μπιφτέκια που φτιάχνω έριξα το βάρος τους από 250-260γρ στα 220-230γρ περίπου νομίζω είναι οκ(τόσο μου είχε η διατροφολόγος να τα κάνω για να χορταίνω, στήθος κοτόπουλο είναι χωρίς ξίγκια κτλ, στην λαδόκολλα). Συνοδεία με λαχανικά, ισως και λίγο κότατζ.
Προχωράμε σιγά σιγά και βλέπουμε τι γίνεται.
Μιλκομπούκαλος!
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έγινε η 2η φυσικοθεραπεία, αρχικά με μηχάνημα Tecar για αρκετή ωρα μαζί με ασκήσεις, μετά μπήκαν βεντούζες για λίγο κ μετά έγινε αυτό που έγινε δλδ μπήκαν βελόνες(βελονισμός) και σε 2' άρχισαν φρικτοί πόνοι στο αριστερό πόδι να φωνάζω του φυσικοθεραπεύτη να έρθει αυτός να μην ακούει... 15' του φώναζα, τελικά υποχώρησε ο πόνος, έρχεται του λέω ''σου φώναζα'' λέει ''α εσύ ήσουν νόμιζα απ'εξω φώναζαν'' και μου βγάζει τις βελόνες εκτός από μία σηκώνομαι και τραυμάτισα την γάμπα, του λέω ''εμεινε μία βελόνα πονάω πονάω'' τέλος πάντων αυτά είχαμε σήμερα.
Μπροστά μου μίλησε με τον νευροχειρουργό θα μου κάνει λέει ενδυνάμωση και σταθεροποίηση μέσης κ κοιλιακών κ σιγά σιγά θα με βάλει σε στατικό ποδήλατο σε όρθια θέση.. πιστεύει ότι μπορούμε να βάλουμε τις κήλες μέσα κατά 50%. Πραγματικά δεν ξέρω φοβάμαι 2ο χειρουργείο μην έχω άλλα δλδ...

Από φαγητό το μεσημέρι είχε Μπιφτέκι Κοτόπουλο και Καλαμπόκι με μουρουνέλαιο
Και μετά την φυσικοθεραπεία λίγα καρύδια, δύο ακτινίδια, κ μισό ποτήρι κεφίρ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,877 μηνύματα.
Αυτα που σου ειπα και εγώ για την μέση οι κοιλιακοι και οι ραχιαιοι παιζουν τεράστιο ρολο. :P

Μολις τελειώσεις τις φυσικοθεραπειες ξεκινα να γυμνάζεσαι σιγα σιγα σωστά και θα δεις οτι θα εισαι πολυ καλύτερα. Άσε τα χειρουργεια ρε φιλε πολυ αγχωδης εισαι.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ. Απόψε το μενού είχε πάλι Μπιφτέκι κοτόπουλου, με λίγο καλαμπόκι κ μουρουνέλαιο. Γενικά πεινάω γιατί δεν ξέρω... Πιο βράδυ άμα έχω καμιά λιγούρα θα πιώ φρέσκο κατσικίσιο γάλα, τέρμα τα γλυκά κτλ. Κανονίσαμε με ένα φίλο βέβαια για Σάββατο να πάμε για γλυκό, αλλά θα είναι 1 και θα μείνουμε στο 1. Μετά θα ξαναφάω από 15 μέρες. Άντε με πείσατε να τα λέμε εδώ συχνά να παίρνω δύναμη να τρώω υγιεινά. :)
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
PIlates να κανεις οταν μπορεσεις. Οταν δεν εχω ορεξη για ΗΙΙΤ και εντονη ασκηση ή βαρακια, κανω pilates και ειναι εξισου αποτελεσματικο. Τις προαλλες εκανα και γυμνασα τρικεφαλους, δικεφαλους, κοιλιακους και ωμους και καηκα περισσοτερο χωρις βαρακια απο οτι με βαρακια. Στην θεση σου θα πηγαινα σε αλλο νευροχειρουργο για 2η γνωμη, ακομα και 3η αν χρειαστει. Εγω πιστευω στα χειρουργεια, αλλα πρεπει να πεσεις σε καλο γιατρο και σε καλο φυσιοθεραπευτη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top