• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
δυστυχώς κάθε επέμβαση ενέχει ρίσκο. δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα. κι εγώ είχα τρελό άγχος μέχρι να δω στον καθρέφτη ότι όλα πήγαν καλά. προσπάθησε να κάνεις όσο καλύτερη επιλογή γιατρού μπορείς και συζήτα μαζί του τι ακριβώς θέλεις να αλλάξεις. πχ αν θες να αλλάξεις μόνο το κάτω μέρος της μύτης κλπ.
μην κάνεις γαλλική, αλλά διόρθωσε το πρόβλημα της υπάρχουσας μύτης σου. ουσιαστικά κάνεις βελτίωση, όχι μεταμόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πανος28

Νεοφερμένος

Ο πανος28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
και η ΤΑΒΒΥ εχει επισης δικιο .ανατολη , σιγουρα δεν το εχουμε για καποιο λογο ..απλα ετυχε..στην περιπτωση της μυτης εφοσον υπαρχει λυση ...ειναι καλοδεχουμενη ενοειτε . οτιδηποτε κανουμε να βελτιωσουμε την εμφανιση μας ειναι πολυ θετικο . ας ειμαστε αντικειμενικοι . κανενας δεν εκτιμησε το παχυσαρκο που δε προσπαθει να αδυνατησει ..τον τυπο ..που πρωτειμαω να παιζει κινο απο οτι να βαλει μια γεφυρα στα δοντια ..κτλπ ..τα παραδειγματα ειναι λιγο πιο ατοπα ..αλλα υπαρχει συσχετισμος ..αυτο που θελω να πω ..το να θες να δειχνεις ωραιος υποδηλωνει υγεια και ενεργεια ..ενα παραδειγμα δικο μ παντως που προσπαθω να κρατησω οτι μαλλια μου απομενουν ..οταν τα πηρα ξουρα 2 φορες επειδη ηταν αισθητη η αραιωση ..ολοι με κοιταζαν στο στυλ πως εγινες ετσι ....τωρα εκτος απο θεραπειες ...ριχνω και κονσιλερ που κρυβει τα κενα σημεια ...και ολοι λενε τι ωραιο ..μαλλι σου πυκνωσε ...εστω και αν ξερω οτι ειναι σκονη ...και ενοειτε εχω τελειως διαφορετικη ψυχολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι κάθε χαρακτηριστικό που υπάρχει πάνω μας, δεν πρέπει να το αλλάζουμε, για κάποιο λόγο το έχουμε. αν δεν αρέσει σε εμάς, υπάρχουν και άλλοι, λίγοι-πολλοί, που τους αρέσει.
Δεν συμφωνω σε αυτο που λες.
Μια κοπελιτσα ας πουμε που ειναι ομορφη σχετικα,αλλα εχει στραβα δοντια,και μια μυτη που χαλαει ολο το προσωπο,(κατα τα λεγομενα σου)ποιος ειναι ακριβως ο λογος που ετσι να την εκανε ο Θεος...?
Να ειναι ασχημη, να μη τη κοιταει αντρας,και να μην ειναι ευτηχισμενη?Δεν ειναι κριμα αυτο?
Δυστηχως ή ευτηχως η εμφανιση ειναι που μετραει περισσοτερο απ'οτιδηποτε τελικα...θα το δεις κ μονη σου (απο οτι βλεπω μικρη εισαι ακομη 16)(ειδικα για εμας τους αντρες).
Και απο κει στηριζοντε ολα τα υπολοιπα επισης γοητευτικα ...( αν εχεις εμφανιση,αρεσεις,ετσι εχεις αυτοπεπηθηση,αλλο αερα, και πανε ολα αλυσιδωτα...).(φυσικα ολα αυτα μπορεις σε ενα βαθμο να τα αναπτυξεις και να τα καλλιεργησεις στο μυαλο σου "πειθοντας"τον εαυτο σου κ χωρις εμφανιση...αλλα ειναι πολυ πιο δυσκολο.

Σε αυτο που θα συμφωνουσα ομως,αν γινοτανε και θα ηταν πολυ ωραιο.
Καποιος ο οποιος ειναι υποψηφιος για μια αλλαγη πανω του -κατι που κατα τι δικη του γνωμη και στα δικα του ματια δεν ειναι ωραιο κ θελει να αλλαξει πανω του .πχ η μυτη-
Αν γινοταν να "εκτειθοταν"σε ενα κοινο,οπου θα ελεγε και αυτο τη γνωμη του,για το ΑΝ ΟΝΤΩΣ χρηζει αλλαγης.
Αν οντως τον/την τον χαλαει αυτο το χαρακτηριστικο πανω του κτλ.

Νομιζω οτι πολλοι ανθρωποι (η κακη ψυχολογια δρα σα καταλητης )πεφτουν σε μια παγιδα ναρκισσισμου για το τελειο.ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΕ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ ,χωρις ουσιαστικα να εχουν θεμα κ να εχουν κατι τραγικο,που να χρηζει τοσο αλλαγης.Μερικες φορες ,μπορει και να τους παει κιολας.
Και φυσικα επ ουδενι δεν υπαρχει γιατρος να σου πει παραδειγμα: "αυτη η καμπουριτσα που εσυ θες να χαλασεις σου δινει τυπο ,σου παει βρε μη τη πειραξεις,εισαι γοητευτικος κ ετσι"

Υ.Γ.Θυμαμαι δε ,ενα παλικαρι απο δω μεσα ,πριν κανει την επεμβαση ειχε ανεβασει καποιες φωτο,οπου ηταν μια χαρα η μυτη του,και εκεινος στα ματια του την εβλεπε χαλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e.la

Νεοφερμένος

Η e.la αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ο κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να έχει μια εικόνα για τον εαυτό του και να κάνει ότι μπορεί για να την βελτιώσει. φυσικά κάθε άνθρωπος διαμορφώνει την εικόνα του με βάση την αισθητική του, που μπορεί να διαφέρει από αυτή των υπολοίπων, αναλόγως την εθνικότητα, την παιδεία κα. Στην περίπτωση της ρινοπλαστικής ο γιατρός είναι υποχρεωμένος να λάβει υπόψη του την αισθητική που έχει ο ενδιαφερόμενος και δεν έχει δικαίωμα να δράσει εναντίον αυτής. Είναι βασικό βέβαια να έχει αισθητική γιατί μερικοί, ειδικά ωρλ μπορεί να μην έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση και παιδεία.
Επίσης, είναι υποχρεωμένος να αναφέρει τους πιθανούς κινδύνους αναλυτικά. Οι περισσότεροι γιατροί δεν το κάνουν αν και το ορίζει ο νόμος, γιατί αφενός είναι τόσο αλαζόνες που δεν βλέπουν τα λάθη τους και αφετέρου γιατί οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι θα το ξανασκεφτονταν, ειδικά αν οι γιατροί δεν είχαν καλύψει όλες τις απορίες τους.
Η θεωρία για την θετική και αρνητική σκέψη είναι ανοησία γιατί μπορεί να έχεις την καλύτερη σκέψη και ο γιατρός να είναι αποδεδειγμένα ανίκανος και να μην το ξέρεις, οπότε και το αποτέλεσμα να είναι τραγικό. Ακόμα, αν πας στο χειρουργείο με αρνητική σκέψη μπορεί να φταίει και ο γιατρός που δεν σε έχει ενημερώσει επαρκώς ή δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί γιατροί που δεν θα έπρεπε να χειρουργούν ακόμα ...δεν μπορούν να κατηγορηθούν οι εγχειρισμένοι για αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για μενα θα ηταν πολυ σκοπιμο παντως ,καποιος που σκεφτετε να κανει ρινοπλαστικη,να επερνε και τη γνωμη των γυρω του .αλλα και απο αλλους,πριν.
Βεβαια αυτο ειναι μια κουβεντα.Σπανια οι ανθρωποι ειναι ειληκρινης απεναντι σου ,για να μη σε πληγωσουν,(βλεπε γονεις).
Αλλα κ σε φιλους δυσκολα ανοιγιεσε για ενα τετοιο θεμα ,δεν ειναι ο ωραιο ο αλλος να γνωριζει μια ανασφαλεια σου(τουλαχιστων σε εμας τους αντρες ,οι γυναικες μπορει να τα συζηταν ολα)
Οι γιατροι ειναι η δουλεια τους ,και ειναι και λογικο... (κ μαλιστα να στο μεγενθυνουνε κιολας)
Επομενος βραστα.

Θα μου πεις ,κανε οτι βλεπεις στο καθρεπτη σου.Μα και τα ματια σου βλεπουν αναλογα -με τη διαθεση σου ισως -ψυχοσυνθεση κτλ.
Αλλες φορες σε βλεπεις και λες ειμαι κουκλος- μοντελο και αλλες φορες σε βλεπεις στο καθρεπτη και σου ρχετε να αλλαξεις καναλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theGeneral

Νεοφερμένος

Ο theGeneral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά, μπορεί κάποιος να πει ποιά είναι η διαδικασία πριν μπεις στο χειρουργείο ? Συμπεριλαμβανομένης και όποιας φαρμακευτικής αγωγής ...

Ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnnyV

Νεοφερμένος

Ο JohnnyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα κι από μένα, τον τελευταίο καιρό με κόμπλαρε ένας φίλος μου γιατί μου έλεγε ότι μιλάω λες και είμαι μπουκωμένος όλη την ώρα. Έτσι λοιπόν, αφού δέχτηκα την -ακόμα περισσότερο πλέον- ατελή μου φύση είπα να ψαχτώ και λίγο. Είδα ότι μπορεί να οφείλεται στο διάφραγμα και αφού ένωσα όλα τα κομμάτια παζλ (ροχαλητό, αναπνοή από την μύτη, υπνικές άπνοιες, πονοκέφαλοι, έλλειψη ξεκουράσης) κατάλαβα ότι ένα ραντεβού με ΩΡΛ θα ήταν σωτήριο. Πήγα λοιπόν σε έναν εδώ στη Θεσσαλονίκη και μου είπε πως έχω πολύ στραβό διάφραγμα. Αφού του λέω ''Τόσο στραβό είναι πια γιατρέ?'' κι αυτός μου κλείνει το αριστερό ρουθούνι και μου λέει "Πάρε αναπνοή" και δεν μπορούσα να αντλήσω ούτε λίγο οξυγόνο. Από το αριστερό ρουθούνι αναπνέω ''κανονικά'' μα αν κλείσω το στόμα και πάρω 2-3 αναπνοές από την μύτη νιώθω μετά ότι έχω ανάγκη από οξυγόνο, λες και δεν φτάνει αυτό που ήδη αντλώ, και αναπνέω από το στόμα.
Σκέφτομαι λοιπόν να απαλλαγώ once and for all από αυτό το μαρτύριο και να γίνω άνθρωπος. Α, να προσθέσω ότι μου έιπε πως έχω και κρεατάκια αλλά και υπερτροφικές αμυγδαλές και μου κλείνουν περισσότερο την αναπνευστική οδό. Μου είπε λοιπόν ότι καλά θα είναι να αφαιρέσω και τα τρία αυτά προβλήματα, 3 σε 1 η εγχείρηση δηλαδή. Φαντάζεστε λοιπόν πως ήμουν όταν πήγαινα για τρέξιμο. Απορώ πως έβγαζα 4km, νόμιζα ότι θα σωριαστώ μετά!
Μου ζήτησε 1500Ε για αυτόν μόνο για την 3σε1 + αναισθησιολόγο 200Ε + κλινική. Παρόλο που πήγα μέσω ΕΟΠΠΥ για την εξέταση, είπε ότι είναι ιδιωτικός και μόνο η κλινική μπορεί να είναι φθηνότερη λόγω ασφάλειας. Η άλλη λύση είναι το ''Γεννηματάς'', που θα είναι δωρεάν γιατί καλύπτεται από το ΙΚΑ, ωστόσο δεν έχω πάει εκεί για έλεγχο. Επιπλέον, θέλω να μάθω αν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο κάνουν και ρινοπλαστική μαζί γιατί έχω κι έναν μικρό ύβο και ήθελα να μάθω αν μπορεί να ενταχθεί στην επέμβαση και είναι δωρεάν. Όπως καταλάβατε είμαι για απόσυρση, αλλά τι να κάνουμε, ό,τι μπορεί να διορθωθεί, ντεφ' να γίνει που λέει και η γιαγιά.
Λέω να την κάνω Οκτώβρη αφού τελειώσει η εξεταστική, αλλιώς τώρα, τέλη Ιουλίου. Όσον αφορά τα κρεατάκια, είχα ξανακάνει σε ηλικία 7 ετών αλλά ξαναβγήκαν τα άτιμα with a vengeance! Στο Γεννηματά είχα κάνει την επέμβαση τότε μου είπε η μάνα (κακός οιωνός? αχαχαχαχ)
Νομίζω αυτά τα λίγα ήθελα. Αν μου απαντήσει κανένας Χριστιανός, θα είναι θαύμα! Και φυσικά, θα παραθέσω την εμπειρία μου όταν γίνει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ΚΑΤΕΡΙΝΑ13175

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Ήρθε επιτέλους και η δική μου σειρά να μοιραστώ την εμπειρία που είχα παίρνοντας την απόφαση να κάνω εγχείριση διαφράγματος & πλαστική. Καταρχάς το έψαξα πολύ το θέμα, για χρόνια θα έλεγα, επισκεύτηκα τον [..], την [...].& τον[...]2 φορές τον συγκεκριμένο.Τελικά αυτός που κέρδισε την εμπιστοσύνη ήταν ο [...], ήταν ο μόνος που αφιέρωσε περισσότερο απο 1 ώρα στο να συζητήσουμε, να με εξετάσει & να μου αναλύσει τι θα κάνει. Έτσι στις 24/07/2013, ήμουν στην κλινική που συνεργάζεται ο συγκεκριμένος γιατρός. Μου έκαναν κάποιες εξετάσεις (Αίματος & καρδιογράφημα) & στις 11 ή ώρα με πήραν στο χειρουργείο. ¨Ηταν η πρώτη φορά που έκανα χερουργείο, όλικη νάρκωση κλπ. φοβόμουν πολύ, αλλά το είχα πάρει απόφαση. Μετά από 4 ώρες είχαν όλα τελειώσει & ήμουν στο δωμάτιο.Πόνο δεν αισθανόμουν. Ο μεγάλος μου φόβος ήταν πώς θα καταφέρω να αναπνέω μόνο από το στόμα, χωρίς να με πιάσει πανικός..Ευτυχώς ο συγκεκριμένος γιατρός, όπως μου εξήγησε ο ίδιος, τοποθετεί στα ρουθούνια 2 σωληνάκια, που διευκολύνουν αρκετά την αναπνοή.Έμεινα για ένα βράδυ στην κλινική, είχα τον άντρα μου κοντά, ο οποίος με βοήθησε πολύ, γιατί χρειαζόταν να αλλάζει την γάζα που τοποθετούν κάτω από τα ρουθούνια, η οποία γεμίζει με αίμα συχνότατα, & γενικότερα πιστεύω πως χρειάζεσαι έναν δικό σου άνθρωπο δίπλα σου για το πρώτο μόνο βράδυ. Την επόμενη μέρα ο γιατρός αφαίρεσε τα σωληνάκια & τα σφουγγαράκια, έκανε τον απαραίτητο καθαρισμό, μου είπε ποιες αλοιφές πρέπει να πάρω, επίσης αντιβίωση & ήμουν έτοιμη!¨Εμεινα στο σπίτι 10 ημέρες, είχα συχνούς πονοκεφάλους, ήμουν πολύ πρησμένη, μέχρι τα μάγουλα & εντελώς μελανιασμένη, βέβαια αυτό δεν είναι ο κανόνας, εξαρτάται από τον οργανισμό του καθενός.Τον γύψο μου τον αφαίρεσε μετά από 6 μέρες & έκανε επίσης και εσωτερικό καθαρισμό.Η εμφάνιση της μύτης μου είναι βελτιωμένη από ο,τι ήταν. Δεν έχει κάνει κάτι εντελώς διαφορετικό, αλλά είναι καλύτερη από αυτή που είχα. Είναι ακόμα πρησμένη & μουδιασμένη & θα είναι έτσι για αρκετό καιρό ακόμη & εξακολουθώ να έχω μελανιές κάτω από τα μάτια, σαφώς περιορισμένες. Η αναπνοή μου είναι καλύτερη αλλά ακόμα νιώθω σαν να έχω συνάχι,το οποίο θα βελτιωθεί με τον καιρό. Ο γιατρός θα κάνει άλλον έναν καθαρισμό, μόλις γυρίσει από τις διακοπές του.
Ο γιατρός με έχει πάρει τηλ. 4 φορές από την ημέρα του χειρουργείου,να δει πώς είμαι, πώς κοιμάμαι & πώς αισθάνομαι. Έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις και από την κλινική, που όλοι ήταν ευγενέστατοι & σε κάθε ανάγκη μου ήταν πρόθυμοι.Επίσης πιστεύω πως επέλεξα έναν γιατρό που σέβεται τον "ασθενή του" & δεν κοιτάει μόνο τα λεφτά. Η όλη ιστορία κόστισε EURO 3.300.
Για μένα δεν ήταν μία τόσο απλή εγχείριση όπως κάποιοι γιατροί παρουσιάζουν, σαφέστατα και δεν είναι εγχείριση καρδιάς, αλλά έχει μία άλφα διαδικασία που πρέπει να είσαι αποφασισμένος να περάσεις. Ευτυχώς δεν έχει πόνο, βέβαια σου δίνουν τις πρώτες μέρες παυσίπονα & ηρεμιστικά αν σε πιάσει νευρικότητα.Έχω ακόμα ράμματα μέσα στα ρουθούνια & μέσα από το άνω χείλος, και εξακολουθώ να κάνω από μόνη μου πλύσεις με ορό & να βάζω μία αλοιφή.
Εύχομαι σε όσους έχουν ταλαιπωρηθεί όσο εγώ με το θέμα της αναπνοής τους, να το αποφασίσουν και να προχωρήσουν στην επέμβαση με τον γιατρό που θα αφιερώσει ουσιαστικό χρόνο, ώστε να λύσει όλες τους τις απορίες & τις ανησυχίες τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

e-steki.gr

The site

Ο e-steki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,237 μηνύματα.
Η δυσφήμιση διώκεται ποινικά. Η δυσφήμιση δεν αφορά μόνο τους ιδιοκτήτες του site, αλλά ο θιγόμενος έχει δικαίωμα να ζητήσει την άρση του απορρήτου για τον καθεαυτό συντάκτη του μηνύματος. Για αυτό το λόγο και σε αυτό το θέμα δεν επιτρέπεται η ευθέως και ονομαστική ζήτηση ή/και αντιπαραβολή γνώμης και συμπερασμάτων για όσους επαγγελματίες ασχολούνται με ρινοπλαστικές επεμβάσεις. Λόγω του νόμου περί δυσφήμισης θα ήμασταν υποχρεωμένοι ως ΟΔ να διαγράφουμε κάθε αρνητικό σχόλιο (δεν διώκεται ποινικά μόνο η συκοφαντική δυσφήμιση αλλά και σε πολλές περιπτώσεις και η δυσφήμιση), αυτό θα ήταν από την πλευρά μας κάτι μη επιθυμητό αφού θα υπήρχε μια ξεκάθαρη μεροληψία υπερ των θετικών σχολίων κάτι που μοιάζει με επιρροή της κοινής γνώμης και την γνώμη των μελών μας. Το θέμα αυτό προορίζεται μόνο στην ανταλλαγή απόψεων και βοήθειας για την διαδικασία της ρινοπλαστικής, γενική ή ειδική. Σε κάθε περίπτωση μπορείτε να ανταλλάσσετε γνώμη για γιατρούς μέσω προσωπικών μηνυμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danay2002

Νεοφερμένος

Ο danay2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω τι να πω που με παρεσυρε να παω μια σχεση που ειχα τοτε;..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alicepan

Νεοφερμένος

Η alicepan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω τι να πω που με παρεσυρε να παω μια σχεση που ειχα τοτε;..............

εμεινες ευχαριστημενη?αυτο μετραει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ειμαι παλιο μελος εδω κ εχω προσπαθησει να καταγραψω το οτιδηποτε απο την εμπειρια μου σε σχεση με την επεμβαση ρινοπλαστικης που εκανα!!εχω φτασει σχεδον στον εννατο μηνα μετα το χειρουργειο που μου πραγματοποιησε ο [...]κ εχω να πω πως τα πραγματα δεν ειναι ακριβως οπως τα περιμενα, παντα με βαση το ελαχιστο προβληματακι που ειχα κ την εμπειρια τη τεραστια που ειχα ακουσει οτι ειχε ο συγκεκριμενος γιατρος!το αποτελεσμα δεν ειναι κ το πιο ικανοποιητικο...σε καμια περιπτωση δε με "κατεστρεψε",ΑΛΛΑ στο σημειο που αφαιρεθηκε το μικρο κοκκαλακι εχει απο το πρωτο διαστημα δημιουργηθει καλλος ο οποιος δε λεει να φυγει ακομα κ μετα απο τοσο πολυ καιρο!!η μυτη εχει ακομα πρηξιμο κ ο σκελετος πολλες ατελειες, αφου εχει φαγωθει πιο πολυ απο τη δεξια μερια με αποτελεσμα να μην κεντραρει ο αξονας κ να υπερτερει απο τη δεξια κατευθυνση...φοβαμαι οτι θα φανει οταν καποτε ξεπρηστει εντελως η μυτη!!ακομα ενα κοκκαλακι πεταει προς τα δεξια!!το χειροτερο, ομως, για μενα ειναι μια ανισορροπια που εχει γινει αντιληπτη απο μενα απο την πρωτη μερα μετα το χειρουργειο, οταν ακομα ημουν με τους ναρθηκες...το δερμα απο το αριστερο ματι, στο σημειο που ενωνεται η μυτη με το υπολοιπο κρανιο, δεν εχει κατσει πανω στο σκελετο σα να χει κρατησει εγκλωβισμενο αερα ενα πραγμα!...δεν εχει κολλησει, με αποτελεσμα να κανει σκια, κατι που με ενοχλει αφανταστα πολυ...!ειλικρινα, δεν ξερω σε τι οφειλεται αυτο, κ να ειναι απο λαθος του χειρουργου, οταν δουλεψε στο δερμα!!οταν ημουν στις αρχες, ειχα προσπαθησει να το πω στο γιατρο, αλλα ο ιδιος αρκεστηκε απλα στο να μου κανει αρνητικο νευμα με το κεφαλι του τυπου, "χεστο, δεν ειναι τιποτα"!!δεν το συνεχισα, γιατι ηθελα να πιστευω οτι οφειλοταν στο γενικοτερο πρηξιμο μυτης-προσωπου κ οτι σταδιακα θα επανερχοταν οπως πριν!!κι ομως, ακομα ειναι το ιδιο!!εχω στεναχωρηθει πολυ με το γενικοτερο θεμα τηε επεμβασης κ ταυτοχρονα νευριασει, διοτι δεν ειχα κανενα τεραστιο προβλημα!!σκεφτομαι αλλες περιπτωσεις με κατι τεραστιες μυτες,που κανενα προβλημα δεν παρουσιαζεται υστερα απο το χειρουργειο κ τρελαινομαι, γιατι σε μενα δεν επρεπε να συμβει το οτιδηποτε αρνητικο!!να ομως,που συνεβη!!σκοπευω να παω να με ξαναδει μεσα στο επομενο διστημα, κ πραγματικα θελω να δω πως θα με αντιμετωπισει!!ευχομαι να παραδεχτει το οποιο λαθος εχει γινει και, αν φυσικα γινεται, να διορθωσει τυχον ατελειες, οπως μου χε ταξει!!σε καθε αλλη περιπτωση δεν ξερω πως θα αντιδρασω!!αυτα τα ολιγα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anna Pol

Νεοφερμένος

Η Anna Pol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα..έχει κάνει κάποιος ρινοπλαστική στη Θεσσαλονίκη, ώστε να μου προτείνει κάποιον γιατρό; Γενικά αν έχετε προσωπικές εμπειρίες από γιατρούς της Θεσσαλονίκης για ρινοπλαστική στείλτε μου π.μ. Θα με βοηθούσατε πολύ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
παιδιά ξέρετε πότε μπορουμε να κάνουμε μπάνιο στην θαλασσα (με βουτια εννοω) μετά την εγχείρηση;
εμενα ο γιατρος 10 μερες μετα την εγχειρηση μου ειπε οτι μπορω και οτι θα επουλωθει κ ποιο γρηγορα...σας το εχει απαγορεψει κανενας γιατρός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whiterday

Νεοφερμένος

Η Whiterday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν έχω κάνει ρινοπλαστική ακόμη, αλλα εγώ προσωπικά δεν θα έμπαινα στο νερό, ούτε καν θα πήγαινα σε παραλία για διάφορους λόγους:
1) Δεν πρέπει να κουραστείς (Πρέπει να αποφεύγεται η γυμναστική [και οτιδήποτε κουραστικό] έτσι κι αλλιώς μετά την ρινοπλαστική)
2) Δεν πρέπει με τίποτα να χτυπήσεις τη μύτη σου καταλάθος
3) Μπορεί να τσούξει αρκετά η μύτη σου μέσα στο νερό. Το καλύτερο είναι να έχουν επουλωθεί πλήρως όλες οι πληγές.
4) Πρέπει να βάζεις συνέχεια αντιηλιακό και να φοράς συνέχεια καπέλο, γιατί η μύτη είναι πολύ ευαίσθητη σε εγκαύματα, αλλά και σε αιμορραγίες μετά απο την εγχείρηση.

Πιστεύω πως μετά τη ρινοπλαστική πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Better safe than sorry. Τόσα λεφτά, τόση ταλαιπωρία, είναι κρίμα να πάει κάτι στραβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
1) Δεν πρέπει να κουραστείς (Πρέπει να αποφεύγεται η γυμναστική [και οτιδήποτε κουραστικό] έτσι κι αλλιώς μετά την ρινοπλαστική)
2) Δεν πρέπει με τίποτα να χτυπήσεις τη μύτη σου καταλάθος
3) Μπορεί να τσούξει αρκετά η μύτη σου μέσα στο νερό. Το καλύτερο είναι να έχουν επουλωθεί πλήρως όλες οι πληγές.
4) Πρέπει να βάζεις συνέχεια αντιηλιακό και να φοράς συνέχεια καπέλο, γιατί η μύτη είναι πολύ ευαίσθητη σε εγκαύματα, αλλά και σε αιμορραγίες μετά απο την εγχείρηση.

Πιστεύω πως μετά τη ρινοπλαστική πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί. Better safe than sorry. Τόσα λεφτά, τόση ταλαιπωρία, είναι κρίμα να πάει κάτι στραβά.
ναι τα ξερω ολα αυτα και δεν θα παω για να κανω κολυμπι και να κουραστω αλλα μονο κ μονο για να ¨βοηθησω" την μυτη να επουλωθει πιο γρηγορα. Μονο να βουτηξω 2-3 φορες το κεφαλι μου μεσα σκεφτομαι, ουτε να ρουβηξω νερο, ουτε βουτια ουτε τπτ γιατι ειμαι κ φοβιτσιαρα...φυσικα και προσεχω μην την χτυπησω αλλωστε απλα θα μπω κ θα βγω και σιγουρα δεν θα κατσω να κανω ηλιοθεραπεια..
Αυτο με τις ανοιχτες πληγες το εχω υποψην μου...αλλωστε παντα οταν εχουμε μια ανοιχτη πληγη το θαλασσινο νερο το επουλωνει πιο γρηγορα...
Η αληθεια ειναι οτι ρωταω γιατι ειχα στο μυαλο μου οτι απογορευεται το μπανιο στην θαλασσα (χωρις να το εχω ακουσιε πουθενα, έτσι νομιζα) και επαθα σοκ μολις μου ειπε ο γιατρος οτι θα κανει καλο...
Απλα πιστευω οτι σε πολλους δεν ειπε κ τπτ ο γιατρος γιατι οι περισσοτεροι κανουν εγχειρηση Σεπτεμβρη με Φλεβαρη οπου περνανε αρκετοι μηνες μεχρι να πας για μπανιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioulia1234

Νεοφερμένος

Η ioulia1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά μηπως ξέρετε κανενα ΩΡΛ πλαστικο χειρουργο στη Λάρισα?οποια πληροφορια θα ηταν χρήσιμη!ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina-Maria

Νεοφερμένος

Η Katerina-Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Παιδιά αυτές οι πλύσεις που αναφερετε πολλοι τι ειναι;για ποσο καιρο τις κανατε;τις προτεινουν ολοι οι γιατροι, γιατι ειδα οι περισσοτεροι που το αναφερουν εκαναν στο Σκ. Εμενα που δεν εκανα εκει δεν μου ειπε τπτ για πλυσεις απλα πηγαινω που κ που να μου την καθαρισει κ περιμενω...μετα απο πόσο καιρο μπορείτε να την φυσατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milo

Νεοφερμένος

Η milo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!
Το σκέφτομαι το θέμα της επέμβασης εδώ και αρκετά χρόνια. Πέρσυ είχα στείλει σε πλαστικό φωτογραφίες μου για να μπορέσει να με ενημερώσει σχετικά διότι είμαι από επαρχία και είναι δύσκολη η πρόσβαση στην Αθήνα και μου τηλεφώνησε. Γενικότερα η συμπεριφορά του ήταν απότομη, ειδικά μόλις του έκανα την κρίσιμη ερώτηση. "Κατά πόσο θα είμαι εγώ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα;" Διότι αναρωτιώμουν αν υπάρχει η δυνατότητα με ειδικά προγράμμα σε υπολογιστή να διαμορφώσουν το αποτέλεσμα ώστε να έχω καποια εικόνα μου για το μετά. Ήταν κατηγορηματικός ότι αυτός δεν μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία και ότι είναι αντιεπαγγελματικό. Γενικότερα ο τρόπος που μου μίλησε ήταν απίστευτα απότομος και τελικά δεν προχώρησα σε τίποτα.
Φέτος όμως τελικά κατάφερα να πάω Αθήνα σε άλλο χειρούργο, ο οποίος ήταν απίστευτα ευγενικός, αλλά και αυτός είχε την ίδια άποψη όσον αφορά στις φωτογραφίες του πριν και μετά, για το πως μπορεί να φαίνομαι, αλλά τουλάχιστον ήταν πιο μαλακός στην συμπεριφορά του και δεν θεώρησα πως το πρόσβαλα, όπως ο άλλος. Μάλιστα μου είπε ότι αυτό τον ρωτούν συνέχεια, αλλά η πολιτική του είναι να μην μπαίνει σε αυτή την διαδικασία με τον ενδιαφερόμενο, γιατί για το καθένα είναι κάτι μοναδικό . Γενικότερα παντως μου είπε ότι η περίπτωση μου είναι αρκετά απλή.
Εσείς γνωρίζετε αν οι πλαστικοί μπαίνουν στην διαδικασία να χρησιμοποιούν λογισμικά προγράμμα ώστε να σχεδιάζουν το αποτέλεσμα, πριν την επέμβαση; Εμένα αυτό με φοβίζει, κι αν δε μου αρέσει ως αποτέλεσμα τι γίνεται;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anna Pol

Νεοφερμένος

Η Anna Pol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!!
Το σκέφτομαι το θέμα της επέμβασης εδώ και αρκετά χρόνια. Πέρσυ είχα στείλει σε πλαστικό φωτογραφίες μου για να μπορέσει να με ενημερώσει σχετικά διότι είμαι από επαρχία και είναι δύσκολη η πρόσβαση στην Αθήνα και μου τηλεφώνησε. Γενικότερα η συμπεριφορά του ήταν απότομη, ειδικά μόλις του έκανα την κρίσιμη ερώτηση. "Κατά πόσο θα είμαι εγώ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα;" Διότι αναρωτιώμουν αν υπάρχει η δυνατότητα με ειδικά προγράμμα σε υπολογιστή να διαμορφώσουν το αποτέλεσμα ώστε να έχω καποια εικόνα μου για το μετά. Ήταν κατηγορηματικός ότι αυτός δεν μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία και ότι είναι αντιεπαγγελματικό. Γενικότερα ο τρόπος που μου μίλησε ήταν απίστευτα απότομος και τελικά δεν προχώρησα σε τίποτα.
Φέτος όμως τελικά κατάφερα να πάω Αθήνα σε άλλο χειρούργο, ο οποίος ήταν απίστευτα ευγενικός, αλλά και αυτός είχε την ίδια άποψη όσον αφορά στις φωτογραφίες του πριν και μετά, για το πως μπορεί να φαίνομαι, αλλά τουλάχιστον ήταν πιο μαλακός στην συμπεριφορά του και δεν θεώρησα πως το πρόσβαλα, όπως ο άλλος. Μάλιστα μου είπε ότι αυτό τον ρωτούν συνέχεια, αλλά η πολιτική του είναι να μην μπαίνει σε αυτή την διαδικασία με τον ενδιαφερόμενο, γιατί για το καθένα είναι κάτι μοναδικό . Γενικότερα παντως μου είπε ότι η περίπτωση μου είναι αρκετά απλή.
Εσείς γνωρίζετε αν οι πλαστικοί μπαίνουν στην διαδικασία να χρησιμοποιούν λογισμικά προγράμμα ώστε να σχεδιάζουν το αποτέλεσμα, πριν την επέμβαση; Εμένα αυτό με φοβίζει, κι αν δε μου αρέσει ως αποτέλεσμα τι γίνεται;;;;

Γεια σου milo..εγώ σε ένα μήνα θα κάνω ρινοπλαστική και γι'αυτό επισκέφθηκα δύο γιατρούς πριν καταλήξω..και οι δύο με βγάλανε φωτογραφίες και μου δείξανε στον υπολογιστή με πρόγραμμα πως θα είναι η μύτη μου μετεγχειρητικά..ο ένας μου έδειξε πολύ πρόχειρα δηλαδή δεν έκατσε να επεξεργαστεί με ακρίβεια τις φωτογραφίες αλλά πάνω κάτω φαινόταν το αποτέλεσμα..ο δεύτερος επεξεργάστηκε με ακρίβεια τις φωτογραφίες και μου εγγυήθηκε ότι η μύτη μου θα είναι ακριβώς έτσι μετά την επέμβαση καθώς θα μου κάνει ανοιχτή ρινοπλαστική γιατί όπως μου είπε με την ανοιχτή ρινοπλαστική μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα και δεν θα βρεθείς προ εκπλήξεως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top