Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ότι χειροτερο μπορουσε να κανει η ελληνικη κυβερνηση το εκανε.
Αντι να μεινουμε στην ανθρωπιστικη βοηθεια σε ενα κρατος ΜΗ ΜΕΛΟΣ της συμμαχιας,ο μαλάκας που μας κυβερναει αποφασισε να στειλει πολεμικο υλικο.Το ονομασαν αμυντικο.Μονο που αυτο δεν ειναι κρανη,αλλα ρουκετες,εκτοξευτηρες κλπ.

Αντι να ειμαστε σε πιο χαμηλους τονους το πηγαμε παραπερα,οπως κανουν ΜΕΓΑΛΕΣ χωρες.,ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΜΩς..και αυτο ανετα μας βαζει στην πρωτη γραμμη καθως ειμαστε πλεον εμπλεκομενοι,δινωντας πολεμικο υλικο προς τη μια μερια και δινει ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ.

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ.Το μεγαλυτερο λαθος του μαλάκα που μας κυβερναει.
Αυτα ακριβως σκεφτομουν και ηδη βλεπω και αναλυτες να αρχιζουν να λενε οτι το πηγαμε καπως πιο επικινδυνα και δεν επρεπε.
Συγγνώμη Πουπι μου αλλά αυτή την φορά θα διαφωνήσω μαζί σου. Η Ουκρανία χρειάζεται βοήθεια είτε είναι μέλος της ΕΕ είτε οχι. Η Ρωσία πλέον δεν αποτελεί απειλή μόνο για την Ουκρανία αλλά για όλες τις χώρες της Ευρώπης. Η κατασταση είναι λιγο ευαίσθητη όμως γιατί η Ρωσία εξάγει τόσα πράγματα σε όλο τον κόσμο…
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.

Mαγκες ειναι ντροπή να γράφετε κάποιοι εδω μέσα για τους Ρωσους. Αν δεν έχετε πεσει ΕΣΕΙΣ ΘΥΜΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ και αφέλειας ειναι σκοπιμο όλο αυτο κ ουσιαστικα δεν σας ενδιαφέρει η συμμαχια ακομη και η πατρίδα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Οι σύμμαχοί μας είναι οι Αμερικανοί και το Νάτο και θα κάνουμε ότι μας πούνε.
Ναι όπως το ότι γκριζαραμε τα Ίμια το 1996 με δική τους εντολή για να λήξει η κρίση, ενώ στρατιωτικά ιδίως τότε ήμασταν άκρως ανώτεροι από τους Τούρκους.

Και έχουμε τώρα βραχονησίδα στην οποία δεν μπορούμε να σηκώσουμε ελληνική σημαία.

Να χαίρεστε τους συμμάχους μας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,459 μηνύματα.
Συγγνώμη Πουπι μου αλλά αυτή την φορά θα διαφωνήσω μαζί σου. Η Ουκρανία χρειάζεται βοήθεια είτε είναι μέλος της ΕΕ είτε οχι. Η Ρωσία πλέον δεν αποτελεί απειλή μόνο για την Ουκρανία αλλά για όλες τις χώρες της Ευρώπης. Η κατασταση είναι λιγο ευαίσθητη όμως γιατί η Ρωσία εξάγει τόσα πράγματα σε όλο τον κόσμο…
ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ και τιποτε αλλο.

Δεν καταάβαινετε οτι η ουκρανια ειναι προσχημα για τις 2 υπερδυναμεις.
Ο ρωσος μαλακας θελει επηρροη και να μην προχωρησει το ΝΑΤΟ σε παλιο ανατολικο μπλοκ...,οι δε ΗΠΑ βαζουν ωραιοτετο ποδαρακι παλι στην Ευρωπη.ΔΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙς ΤΗς ΓΕΡΜΑΝΙΑς.ΕΞΟΠΛΙΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΑΣΤΑΚΟΣ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ.
Ξυπνηστε,κοιταχτε το λαο σας και αφηστε τις μαλακιες των υπερδυναμεων.

ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ 2 ΥΠΟΕΡΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΑΝ ΚΑΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ.

Η ελλαδα και μονο αυτη μας νοιαζει τωρα..ΑΝ ΜΑς ΤΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ;
ΟΧΙ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νίκο το χεις καψει τελειως. Διαβαζεις 500 διαφορετικα πραγματα στο Ιντερνετ κ εχεις χαζεψει.
Μπαινεις εδω πέρα μέσα και τρολάρεις για σοβαρά θεματα. Σοβαρεψου επιτέλους.
Οι Ρωσοι σκοτωνουν ανθρώπους και αμάχους ειναι εισβολεις σε μια ξενη ανεξάρτητη χώρα. Σταματα να γραφεις βλακειες. Και δεν ειναι προσβολές αυτα που σου λεω ειναι η αλήθεια. Ολο ανοησιες γραφεις απο χθές.
Φιλε ντεβιλ επετρεψε μου να σου πω οτι εισαι παλι λαθος .Οπως ειπα και χτες οσοι δεν εχουν ψαξει το θεμα διαχρονικα σε βαθος χρονου για το πως εξελιχθηκαν τα πραγματα δεν θα πρεπει να εχει αποψη ,ουτε να την εκφερει επικρητικα .Τα ιδια δεν λεμε και στο φιτνες ? Καλυτερα να μην εχει αποψη οποιος και οποιος. Εγω προσωπικα το εψαξα το θεμα και ειμαι σε θεση να εκφερω αποψη

Αν το κανει ,ειτε εχει πεσει θυμα παραπληροφορησης λογω των ΜΜΕ ειτε εξυπηρετει συμφεροντα

Ποιος χαζος θα αφηνε να εγκαταστησουν πυραβλους διπλα στην χωρα του ? Εσενα οταν εισβαλανε κατι μικρα παιδια στον κηπο σου πριν κανα χρονο και πετουσαν σκουπιδια ....δεν θυμαμαι να το πηρες χαλαρα το θεμα
1645958772279.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,459 μηνύματα.
Ναι.αυτο σχολιαζω τοση ωρα.Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΣΥΝΕΝΝΕΦΟ για αλλη μια φορα.

Αρε γμτ...λεμε τον ερντογαν μπουνταλα,φερεται απιστευτα πιο εξυπνα απο εμας,ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΦΩΝΗ ΕΞΟΜΑΛΥΝΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.

Εμεις δινουμε δικαιωμα ΚΗΡΥΞΗΣ ΠΟΛΕΜΟΥ καταλαβετε το.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Φιλε ντεβιλ επετρεψε μου να σου πω οτι εισαι παλι λαθος .Οπως ειπα και χτες οσοι δεν εχουν ψαξει το θεμα διαχρονικα σε βαθος χρονου για το πως εξελιχθηκαν τα πραγματα δεν θα πρεπει να εχει αποψη ,ουτε να την εκφερει επικρητικα .Τα ιδια δεν λεμε και στο φιτνες ? Καλυτερα να μην εχει αποψη οποιος και οποιος. Εγω προσωπικα το εψαξα το θεμα και ειμαι σε θεση να εκφερω αποψη

Αν το κανει ,ειτε εχει πεσει θυμα παραπληροφορησης λογω των ΜΜΕ ειτε εξυπηρετει συμφεροντα

Ποιος χαζος θα αφηνε να εγκαταστησουν πυραβλους διπλα στην χωρα του ? Εσενα οταν εισβαλανε κατι μικρα παιδια στον κηπο σου πριν κανα χρονο και πετουσαν σκουπιδια ....δεν θυμαμαι να το πηρες χαλαρα το θεμα
View attachment 97595

Εσυ έχεις πέσει θύμα.

Η Ουκρανια εφοσον ειναι ανεξαρτητη χωρα έχει ή δεν εχει δικαιωμα να πάει οπου θέλει ; θα την εκβιασει ο αλλος ο καργιολης με πολεμο ; συμφωνεις εσυ σε αυτο ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Εσυ έχεις πέσει θύμα.

Η Ουκρανια εφοσον ειναι ανεξαρτητη χωρα έχει ή δεν εχει δικαιωμα να πάει οπου θέλει ; θα την εκβιασει ο αλλος ο καργιολης με πολεμο ; συμφωνεις εσυ σε αυτο ;
H οποία ανεξάρτητη χώρα έχει ξαναδεχθεί επίθεση από την Ρωσία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.
Μπήκαν και στο Χάρκοβο οι Ρώσσοι. Έχουν αρχίσει σκληρές οδομαχίες. Οι Ουκρανοί δεν παραδίδονται.

 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ και τιποτε αλλο.

Δεν καταάβαινετε οτι η ουκρανια ειναι προσχημα για τις 2 υπερδυναμεις.
Ο ρωσος μαλακας θελει επηρροη και να μην προχωρησει το ΝΑΤΟ σε παλιο ανατολικο μπλοκ...,οι δε ΗΠΑ βαζουν ωραιοτετο ποδαρακι παλι στην Ευρωπη.ΔΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙς ΤΗς ΓΕΡΜΑΝΙΑς.ΕΞΟΠΛΙΖΕΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΑΝ ΑΣΤΑΚΟΣ Η ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΤΡΙΒΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ.
Ξυπνηστε,κοιταχτε το λαο σας και αφηστε τις μαλακιες των υπερδυναμεων.

ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΩΝ 2 ΥΠΟΕΡΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΑΝ ΚΑΛΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΟΛΗ Η ΕΥΡΩΠΗ.

Η ελλαδα και μονο αυτη μας νοιαζει τωρα..ΑΝ ΜΑς ΤΗΝ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ;
ΟΧΙ.
Ενταξει Πουπι μου, αφού εσυ είσαι ξύπνια και σκέφτεσαι πιο καθαρά, πες μου: είναι προτιμότερο να αφεθεί η Ουκρανία στα χέρια του Πούτιν; Η έχθρα Ερντογαν- Ελλάδα δεν είναι τιποτα μπροστά στις εχθρικές σχέσεις Κίνας- Ταιβαν, Αμερικής- Ανατολής. Τωρα που η προσοχή είναι στραμμένη στην Ουκρανία και την Ρωσία, ανησυχούμε για το αν η Κίνα θα εισβάλλει στο Ταιβαν. Οχι για το αν ο Ερντογαν θα αποφασίσει να μπλοφάρει με τα 12νησα και την Κύπρο. Δεν θα το κανει.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εσυ έχεις πέσει θύμα.

Η Ουκρανια εφοσον ειναι ανεξαρτητη χωρα έχει ή δεν εχει δικαιωμα να πάει οπου θέλει ; θα την εκβιασει ο αλλος ο καργιολης με πολεμο ; συμφωνεις εσυ σε αυτο ;
Και ξαναλεω ....εσυ γιατι νευριασες τοτε με τα παιδια που εισεβαλαν στον κηπο σου και πετουσαν σκουπιδια ?

Μαν μου εγω τουλαχιστον παρακολουθω τι γινεται μεσω των ακαδημαικων καθηγητων διεθνων σχεσεων που ειναι οι ειδικοι επι του θεματος και συμφωνουν ολοι οτι ειναι βλακεια του ΝΑΤΟ το σημερινο .Εσυ με τον φωτη που ακουτε την αποψη ενος δημοσιογραφου ειναι το θεμα


Στην ουσια μας λες (εσυ και ο φωτης)....καλα κανει το ΝΑΤΟ που επεκτεινεται και θελει να βαλει πυρηνικα στην ουκρανια, το οτι αυτο μας φερνει ενα κλικ πιο κοντα στον 3ο παγκοσμιο πολεμο το σκεφτηκες ?

Η σαν να μου λες ....η κινα αμα αυριο μεθαυριο συναψει σχεσεις με μεξικο και καναδα θα ειναι εντλως φυσιολογικο για τους Αμερικανους να μην αντιδρασουν

Αγγλικα ξερεις απ οσο ξερω ....πηγαινε εδω
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ο ισαποστακισμός είναι εύλογος σ αυτήν περίπτωση, εφόσον η γνώση για τα γεγονότα δεν είναι αδιαμεσολάβητη. Αυτό που τον έχουν αναγάγει ως κάτι κακό ceteris paribus είναι από τις μεγαλύτερες σύγχρονες ψυχεδέλειες.
Πλασματάκια που τους έχουν επιβάλει όχι μόνο τη φόρμουλα σκέψης, αλλά και το ίδιο το περιεχόμενό της, ως κάτι το ταυτοτικά σημαντικό.
Αν πεις ότι δεν έχω γνώμη επειδή δεν μπορώ να ξέρω(πόσο έχει ευτελιστεί η σημασία αυτής της λέξης...) αμέσως στιγματίζεσαι. Σκεφτείτε σωκρατικότερα, αυτοαποκαλούμενοι απόγονοι του Σωκράτη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Τελικά συνεργάστηκε ο Πούτιν με τους Τσετσένους αυτονομιστές; Ναι ή όχι;

Περιμένουμε τους ισαποστάκηδες να μας πουν...
καντίροφ - Recherche Google
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Και ξαναλεω ....εσυ γιατι νευριασες τοτε με τα παιδια που εισεβαλαν στον κηπο σου και πετουσαν σκουπιδια ?

Μαν μου εγω τουλαχιστον παρακολουθω τι γινεται μεσω των ακαδημαικων καθηγητων διεθνων σχεσεων που ειναι οι ειδικοι επι του θεματος και συμφωνουν ολοι οτι ειναι βλακεια του ΝΑΤΟ το σημερινο .Εσυ με τον φωτη που ακουτε την αποψη ενος δημοσιογραφου ειναι το θεμα


Στην ουσια μας λες (εσυ και ο φωτης)....καλα κανει το ΝΑΤΟ που επεκτεινεται και θελει να βαλει πυρηνικα στην ουκρανια, το οτι αυτο μας φερνει ενα κλικ πιο κοντα στον 3ο παγκοσμιο πολεμο το σκεφτηκες ?

Η σαν να μου λες ....η κινα αμα αυριο μεθαυριο συναψει σχεσεις με μεξικο και καναδα θα ειναι εντλως φυσιολογικο για τους Αμερικανους να μην αντιδρασουν

Αγγλικα ξερεις απ οσο ξερω ....πηγαινε εδω

Εισέβαλαν στο κήπο του Πουτιν; δεν μπήκε κανεις στη Ρωσία. Είναι δικαίωμα της Ουκρανίας να μπει όπου θέλει η οχι ;ως ανεξάρτητο κράτος.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτό είναι ακραία ειρωνικό. Οι Ταλιμπάν απλά βρήκαν ευκαιρία να δείξουν ότι έχουν ‘αλλαξει’ και πως δεν είναι πια αυτοί που ήταν καποτε. Ο καθένας ο,τι θυμάται χαίρεται.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,824 μηνύματα.
Ο ισαποστακισμός είναι εύλογος σ αυτήν περίπτωση, εφόσον η γνώση για τα γεγονότα δεν είναι αδιαμεσολάβητη. Αυτό που τον έχουν αναγάγει ως κάτι κακό ceteris paribus είναι από τις μεγαλύτερες σύγχρονες ψυχεδέλειες.
Πλασματάκια που τους έχουν επιβάλει όχι μόνο τη φόρμουλα σκέψης, αλλά και το ίδιο το περιεχόμενό της, ως κάτι το ταυτοτικά σημαντικό.
Αν πεις ότι δεν έχω γνώμη επειδή δεν μπορώ να ξέρω(πόσο έχει ευτελιστεί η σημασία αυτής της λέξης...) αμέσως στιγματίζεσαι. Σκεφτείτε σωκρατικότερα, αυτοαποκαλούμενοι απόγονοι του Σωκράτη.

Οχι φίλε μου θα διαφωνήσω. Κάποιες φορές καλό είναι να παιρνεις κ θέση. Και σε αυτή τη περιπτωση περα απο τη προπαγανδα καταλάβαμε όλοι ποιος είναι ο καργιολακια της υπόθεσης. Που ήξερε και πηγε κ βομβάρδισε αμάχους Έλληνες ομογενείς. Βομβαρδίζουν πολυκατοικιες με παιδια μέσα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Εισέβαλαν στο κήπο του Πουτιν; δεν μπήκε κανεις στη Ρωσία. Είναι δικαίωμα της Ουκρανίας να μπει όπου θέλει η οχι ;ως ανεξάρτητο κράτος.
Εν τω μεταξύ γιατι να της απαγορεύσουν τα πυρηνικά; Οι Ουκρανοί μπορουν να τα απαγορεύσουν στους Ρώσους;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι όπως το ότι γκριζαραμε τα Ίμια το 1996 με δική τους εντολή για να λήξει η κρίση, ενώ στρατιωτικά ιδίως τότε ήμασταν άκρως ανώτεροι από τους Τούρκους.
Το Αιγαίο είναι δικό μας δεν είχαμε τίποτα να κερδίσουμε για να πάμε σε πόλεμο. Ο Σημίτης έκανε πολύ σωστή διαχείριση του περιστατικού.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top