Ρωσο-ουκρανικός πόλεμος 2022-2024

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ας πρόσεχε το ΝΑΤΟ που πάει να μπλέξει. Ο πόλεμος αυτός είναι πόλεμος ενάντια στην ύπαρξη της ίδιας της Ρωσσίας. Οι Ρώσσοι δεν παίζουν με τα θέματα ασφάλειας τους όπως δεν έπαιξαν και οι Αμερικανοί τότε στη πυραυλική κρίση της Κούβας. Ας φρόντιζε η Δύση να έδειχνε ότι το ΝΑΤΟ είναι πράγματι μια αμυντική συμμαχία και όχι επιθετική όπως είναι πια. Δεν μπορείς να μιλάς για τη Ρωσσία όταν το ΝΑΤΟ αθέτησε τις δεσμεύσεις του και έπαιξε με τα όρια της Ρωσσίας μέχρι που στο τέλος την ανάγκασε να μπει σε πόλεμο ( άλλως τε αυτό ήθελε η Δύση να συμβεί ).

Δεν χρειάζεται να μεταναστεύσω σε άλλη χώρα. Η θέση μου είναι εδώ και να σώσω τη χώρα μου από αυτούς τους φονιάδες εκμεταλλευτές. Θέλουμε μια Ελλάδα ούτε αμερικανοδουλη ούτε ρωσσοδουλη.
Ναι απειλείται η Ρωσία το ξέρουμε, απειλείται τόσο πολύ που καμία χώρα εδώ και 32 χρόνια δεν της έκανε καμία επιθετική ενέργεια.:alljumpy:
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
οχι , υπαρχει διαβαζουμε τον τιτλο του θεματος και γραφουμε πραγματα που αφορουν το θεμα .. δεν θελει πολλα εγκεφαλικα κυτταρα
Είπε ένα μέλος που πάντα μιλάει χωρίς στοιχεία και πηγές. :rofl: :rofl:
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
μιλησε ενα μελος που φερεται σαν 10χρονο :P.. ας μην σπαμμαρουμε αδικα..
Σαν 10χρονο επειδή δεν γράφω αυτά που θέλεις εσύ , αν τα έγραφα θα είχες άλλη γνώμη. Εγώ στα περισσότερα Threads πάντα βάζω πηγες και στοιχεία από οργανισμούς διεθνούς αναγνώρισης όπως IMF, OECD, WORLDBANK ώστε να υποστηρίξω τα λεγομενά μου φιλαράκο. Άλλες φορές βάζω διαγράμματα που έχω φτιάξει εγώ στο πανεπιστήμιο μου η που έχω δανειστεί από σοβαρά site του εξωτερικού αν θέλω να δείξω την πορεία μιας οικονομίας, επιχείρησης μέσα στην διάρκεια των χρόνων.

Τώρα το αν είμαι 10χονο η όχι ευτυχώς το ξέρουν οι καθηγητές μου, οι συμφοιτητές μου και τα άτομα που συνανστρέφομαι. Πίστεψε αν είχα συμπεριφορά 10χρονου δεν θα είχα καταφέρει τίποτα μέχρι τώρα.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Σαν 10χρονο επειδή δεν γράφω αυτά που θέλεις εσύ , αν τα έγραφα θα είχες άλλη γνώμη. Εγώ στα περισσότερα Threads πάντα βάζω πηγες και στοιχεία από οργανισμούς διεθνούς αναγνώρισης όπως IMF, OECD, WORLDBANK ώστε να υποστηρίξω τα λεγομενά μου φιλαράκο.

Τώρα το αν είμαι 10χονο η όχι ευτυχώς το ξέρουν οι καθηγητές μου, οι συμφοιτητές μου και τα άτομα που συνανστρέφομαι. Πίστεψε αν είχα συμπεριφορά 10χρονου δεν θα είχα καταφέρει τίποτα μέχρι τώρα.
οι αντιδρασεις σου και τα αντιεπιχειρηματα ειναι 10χρονου πολλες φορες και γραφεις πραγματα ασχετα με το θεμα απλως για να τα πεις.. τι σχεση εχει η λεπεν στο ρωσο-ουκρανικο θεμα... απλως ηθελες να το βγαλεις απο μεσα σου και να το γραψεις.. ενα 10χρονο δεν μπορει να συγκρατηθει πετωντας ασχετα πραγματα.. τεσπα μην σπαμμαρεις χωρις λογο, σου ειπα οτι εισαι εκτος θεματος και αρχισε το παραληρημα :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
οι αντιδρασεις σου και τα αντιεπιχειρηματα ειναι 10χρονου πολλες φορες και γραφεις πραγματα ασχετα με το θεμα απλως για να τα πεις.. τι σχεση εχει η λεπεν στο ρωσο-ουκρανικο θεμα... απλως ηθελες να το βγαλεις απο μεσα σου και να το γραψεις.. ενα 10χρονο δεν μπορει να συγκρατηθει πετωντας ασχετα πραγματα.. τεσπα μην σπαμμαρεις χωρις λογο, σου ειπα οτι εισαι εκτος θεματος και αρχισε το παραληρημα :P
Νομίζω μπορούμε να δούμε ποιος έχει συμπεριφορά 10χρονου φιλαράκο. Δεν έχεις μιλήσει ποτέ με επιχειρήματα σε κανένα θέμα. Μόνο κάτι φράσεις πετάς. :happy:
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

70 μέρες και η Ρωσία που είναι η 2η μεγαλύτερη δύναμη του πλανήτη δεν μπορεί να νικήσει τον πόλεμο ενάντια μιας Ουκρανίας που δεν έχει ούτε το 1/100 της δύναμης της πρώτης.😉😉

Οι αποτυχίες του ρωσικού στρατού​

Το φιάσκο του ρωσικού στρατού στην Ουκρανία διέψευσε την εντύπωση ότι είναι ισοδύναμος με τον αμερικανικό. Οι στρατιώτες είναι ανεπαρκώς εκπαιδευμένοι και άτολμοι. Η πληροφόρησή τους ελλιπής. Ο εξοπλισμός τους ευάλωτος και κακοσυντηρημένος. Οι επικεφαλής τους δεν επέδειξαν ευελιξία προσαρμογής στις συνθήκες που συνάντησαν.

Φαίνεται ότι η διαφθορά που διαπερνά τη ρωσική κοινωνία έχει μολύνει και τον στρατό της, πλήττοντας τις αρχές και το ηθικό του. Αυτού του είδους η σήψη είναι σύνηθες φαινόμενο σε αυταρχικά κράτη όπου η αφοσίωση μετράει περισσότερο από την πρωτοβουλία και η διαφωνία αποθαρρύνεται. Έτσι, καλλιεργείται μια κουλτούρα μετριότητας στις τάξεις του στρατού.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Όλες οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης συμφωνούν ότι δεν θα πληρώσουν την Ρωσία απευθείας σε ρούβλια για τις εισαγωγές ρωσικού φυσικού αερίου, δήλωσαν υψηλόβαθμοι ευρωπαίοι αξιωματούχοι σημειώνοντας ότι οι επόμενες πληρωμές είναι προγραμματισμένες για τις 20 Μαΐου.

«Αυτό που γνωρίζουμε, και υπάρχει συναίνεση επ΄αυτού μεταξύ όλων των κρατών μελών, είναι ότι κανείς δεν είναι πρόθυμος να πληρώσει» σε ρούβλια, δήλωσε ο ένας αξιωματούχος κατά την διάρκεια ενημέρωσης των δημοσιογράφων και προσθέτοντας ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεν γνωρίζει πόσοι αγοραστές έχουν ανοίξει λογαριασμούς για πληρωμές προμήθειας φυσικού αερίου μέσω της Gazprombank, μετά και στο σχετικό δημοσίευμα των Financial Times.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

ο καθενας στο τελος θα κανει οτι τον συμφερει.. αγνοωντας οποιαδηποτε συλλογικη αποφαση της ΕΕ.. αν μια εταιρεια θεωρει οτι την συμφερει να παρει Ρωσικο Αεριο θα το κανει και θα πληρωσει υπογειως σε ρουβλια.. αν δεν την συμφερει θα στραφει σε αλλες πηγες... δεν ξερω γιατι ασχολουνται τοσο πολυ με αυτο το θεμα, κυριοτερο ειναι να σταματησει ο πολεμος αμεσα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ακόμα χειρότερα ,δεν θα πληρώνουν απευθείας την Ρωσία δλδ? ,αλλά μέσο Gazprombank τράπεζας που δεν συμπεριλαμβάνεται στις κυρωσεις

Αυτά ειναι ,το μόνο σίγουρο η Ρωσία ξαναβγαίνει κερδισμένη
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Ακόμα χειρότερα ,δεν θα πληρώνουν απευθείας την Ρωσία δλδ? ,αλλά μέσο Gazprombank τράπεζας που δεν συμπεριλαμβάνεται στις κυρωσεις

Αυτά ειναι ,το μόνο σίγουρο η Ρωσία ξαναβγαίνει κερδισμένη
Ναι......

Screenshot_20220428-141124_Chrome.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όλοι σε ύφεση είναι (-10 η Αμερική )και όλοι θα έχουν πληθωρισμό....είμαστε ακόμα στο 9%.The best is yet to come


ΥΓ: Εγώ τα έχω πει και στην αρχή ,το να βάζεις κυρώσεις σε ένα οικονομικό σύστημα κλειστού κυκλώματος είναι βέβαιο ότι η μπάλα τους παίρνει όλους
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Σε μια ήδη τρομερά χτυπημένη οικονομία όπως η ρωσική αυτό είναι εκμηδενισμος της χώρας για δεκαετίες.
Η ρωσική οικονομία είχε προβλήματα και πριν από τις κυρώσεις
Η οικονομία της Ρωσίας σημείωσε καλές επιδόσεις κατά τα πρώτα χρόνια της διακυβέρνησης Πούτιν, καθώς ανέκαμπτε από την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης. Πρόσφατα όμως άρχισε να παραπαίει. Από το 2012 όταν ο Πούτιν ανέλαβε εκ νέου προεδρικά καθήκοντα, η Ρωσία αναπτύσσεται κατά μέσο όρο με ρυθμό 1,35% ετησίως μένοντας στάσιμη στην κατηγορία των χωρών μεσαίου εισοδήματος.

Οι εξαγωγές της επικεντρώνονται στα ορυκτά καύσιμα, τη στιγμή που ο υπόλοιπος προηγμένος πλανήτης στρέφεται στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Παρά τις προσπάθειες για ενίσχυση της εγχώριας βιομηχανίας τεχνολογίας, η Ρωσία δεν είναι ανταγωνιστική στον κλάδο, με εξαίρεση την αεροδιαστημική, και αναγκάζεται να εισάγει πολλά προϊόντα, όπως τα μικροτσίπ. Ως προς το κατά κεφαλήν ΑΕΠ η Ρωσία βρίσκεται μόλις στην 55η θέση στην παγκόσμια κατάταξη, με βάση την ισοτιμία αγοραστικής δύναμης, και αναμένεται να διολισθήσει και άλλο λόγω των οικονομικών κυρώσεων που της έχουν επιβληθεί.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top