Σεξουαλική Παρενόχληση

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
LOL!!!!!!!
εχουν πολυ θρασσος μερικοι ρε.
τι εθνικοτητας ο τυπος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έλληνας!! Άσε, άσε... γελάσαμε τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
νεος? γερος?
τι λιγουρι ρε...χυμα..απαπα!
ελα παναγια μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
40-45 ετών... το στιλάκι του οικογενειάρχη, ρε γμτ... τι να πεις!!!
Λες να 'χασα κελεπούρι;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ασε παιδακι μου που εχασες κελεπουρι! :P:P:P
τι μαλ@κες υπαρχουν θεε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιδάκι δεν λές πάλι καλά που δεν άπλωσε και κάνα χέρι; αυτού του είδους τα "κελεπούρια" είναι θρασίτατα, πρόσεε καμάρι μου όταν ταξιδέυεις μόνη, ποτέ δεν ξέρεις τι φυστίκι κάθεται δίπλα σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
:hehe:

Βρε Γίδι, σε καλό σου, τι γέλιο ήταν αυτό? Τι μ@λ@κες κυκλοφορούν ανάμεσά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Παιδιά εγώ αρχίζω και προβληματίζομαι. Τελικά που χαράζουμε την γραμμή που διαχωρίζει το φλερτ από την παρενόχληση?

Εχτές περίμενα με μια φίλη να ανοίξουν την αίθουσα χορού.(κάνω παραδοσιακούς χορούς.. σας το είπα ε?:P)
Στο διπλανό κτίριο δούλευαν εργάτες. Η ωρα..8 το βράδυ. Δεν υπήρχε θηλυκό να περάσει από μπροστά τους να μην το πειράζουν. Κοριτσάκια που γυρνούσαν από το φροντιστήριό τους, με τα βιβλία στο χέρι.

Μετά από αρκετές ματιές, μας φωνάζει κάποιος από αυτούς:
"Να σας κεράσουμε κάτι κορίτσια? Καμία μπίρα?"
Γύρισα και χαμογελώντας απάντησα:
"Έχετε και για τους άντρες μας που έρχονται από λεπτό σε λεπτό?"
Κοκκίνισαν, το κατάλαβαν και επίσης χαμογελώντας συνέχισα:
"...άσε που βιαζόμαστε γιατί μας περιμένουν οι πεθερές που κρατάνε τα παιδιά…από δυο η κάθε μια…" γελούσαν και είπαν…
"ένταξη, καταλάβαμε."

Είδαν δυο κορίτσια(:P), δοκίμασαν την τύχη τους. Τώρα…θεωρείται παρενόχληση όταν ο άλλος προσπαθεί?
Γενικά δεν αντιδρώ. Αγνοώ τελείως. Αλλά οι άντρες αγριέψανε. Τα σχόλια πέφτουν σύννεφο. Τα ρίχνουν και ότι βγει…τι στο καλό πάθανε? Είπαμε, αν σε ενθαρρύνει η κοπέλα να προχωράς… αλλά έτσι στα άσχετα…δείχνει πολύ πείνα, βλακεία και ασέβεια στο γυναικείο φύλο, αν μη τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Παιδιά εγώ αρχίζω και προβληματίζομαι. Τελικά που χαράζουμε την γραμμή που διαχωρίζει το φλερτ από την παρενόχληση?

Εχτές περίμενα με μια φίλη να ανοίξουν την αίθουσα χορού.(κάνω παραδοσιακούς χορούς.. σας το είπα ε?:P)
Στο διπλανό κτίριο δούλευαν εργάτες. Η ωρα..8 το βράδυ. Δεν υπήρχε θηλυκό να περάσει από μπροστά τους να μην το πειράζουν. Κοριτσάκια που γυρνούσαν από το φροντιστήριό τους, με τα βιβλία στο χέρι.


Μετά από αρκετές ματιές, μας φωνάζει κάποιος από αυτούς:
"Να σας κεράσουμε κάτι κορίτσια? Καμία μπίρα?"
Γύρισα και χαμογελώντας απάντησα:
"Έχετε και για τους άντρες μας που έρχονται από λεπτό σε λεπτό?"

Κοκκίνισαν, το κατάλαβαν και επίσης χαμογελώντας συνέχισα:
"...άσε που βιαζόμαστε γιατί μας περιμένουν οι πεθερές που κρατάνε τα παιδιά…από δυο η κάθε μια…" γελούσαν και είπαν…

"ένταξη, καταλάβαμε."

Είδαν δυο κορίτσια, δοκίμασαν την τύχη τους. Τώρα…θεωρείται παρενόχληση όταν ο άλλος προσπαθεί?
Γενικά δεν αντιδρώ. Αγνοώ τελείως. Αλλά οι άντρες αγριέψανε. Τα σχόλια πέφτουν σύννεφο. Τα ρίχνουν και ότι βγει…τι στο καλό πάθανε? Είπαμε, αν σε ενθαρρύνει η κοπέλα να προχωράς… αλλά έτσι στα άσχετα…δείχνει πολύ πείνα, βλακεία και ασέβεια στο γυναικείο φύλο, αν μη τι άλλο.

Ρουμανίτσα αυτό που περιγράφεις λέγετε καμάκι:P

Η παρενόχληση είναι η άμμεση επίθεση σε ένα άτομο με προκλητικό σκοπό το σέξ, όταν δηλαδη έρχετε ο άλλος και σου λέει γουστάρεις να πάμε να γ****με; και όταν πείς όχι σου αρχίζει μα θα περάσεις καλά με τον μπάμη στο παντελόνι... Μετά σου βάζει και κάνα χεράκι και σου αρχίζει... Γιατί μανίτσα είσαι έτσι δεν θές τον μπάμπη να σε τρυπάει;

Ενω φλέρτ είναι έμμεσος τρόπος που δεν έχει μόνο σκοπό το σέξ αλλα μία σχέση, ικανοποίηση ψυχική και τα ρέστα, μην μπερδευόμαστε, αν και έχεις δίκιο ότι η γραμμή πιά κανείς δεν ξέρει που βρήσκετε, κάποιοι έχασαν το μέτρο:)

Γνώμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Συμφωνώ…απλά σκέφτομαι ότι οι συγκεκριμένοι εργάτες είχαν κάποια ηλικία και δεν αποκλείεται να ήταν και παντρεμένοι, ενώ οι κοπελίτσες που περνούσαν (όχι εμείς βεβαίως, ξεπεράσαμε την φάση της «κοπελίτσας» όπως και την φάση να μας κάνουν εντύπωση τα σχόλια των αντρών ) ήταν το πολύ 15-16. για αυτές … ήταν παρενόχληση? Όταν βλέπεις κάποιον σαν τον μπαμπά σου να σου πει «έλα να μου κρατήσεις την σκάλα?»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ…απλά σκέφτομαι ότι οι συγκεκριμένοι εργάτες είχαν κάποια ηλικία και δεν αποκλείεται να ήταν και παντρεμένοι, ενώ οι κοπελίτσες που περνούσαν (όχι εμείς βεβαίως, ξεπεράσαμε την φάση της «κοπελίτσας» όπως και την φάση να μας κάνουν εντύπωση τα σχόλια των αντρών ) ήταν το πολύ 15-16. για αυτές … ήταν παρενόχληση? Όταν βλέπεις κάποιον σαν τον μπαμπά σου να σου πει «έλα να μου κρατήσεις την σκάλα?»

Γιαυτό χρησιμοποίησα την λέξη καμάκι και όχι φλέρτ, καμάκι είναι η αισχρή περίπτωση του αθώου φλέρτ "σε βλέπω και κοκκινιζω", ενώ το καμάκι είναι περίεργη κατάσταση, με σεξουαλικά υπονοούμενα, αλλα και πάλι δεν χαρακτηρίζεται παρενόχληση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
+1 @ mania .. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Όταν ήμου 16 ο πατέρας ενός φιλου μου, στην απουσία του, ήρθε στο καναπέ κι έκατσε δίπλα μου ολο φιλικές διαθέσεις. Κατάλαβα τί ήθελε και όσο έλεγε το ποιημα, πόσο καλός είμαι και πόσο καλοί φιλοι μπορούμε να γίνουμε, και άν έχω κάποιο πρόβλημα, τον σιχάθηκα.

Αποφάσισα λοιπόν την τακτική μου και, αφήνοντας τον να μου χαιδεύει το μπούτι λεγοντας τα δικά του, του αποκάλυψα ότι δεν μου δίνουν αρκετά λεφτά χαρτζιλίκι για να αγοράσω κάτι δεν θυμάμαι τώρα, ποου κόστιζε αρκετά. Με το χέρι στο μπούτι αυτός και ξαναμένος δεν ήθελε και πολύ για να παει να φέρει τα λεφτά. Πήγε ήρθε μου τα έδωσε και άντε πάλι εκεί το χέρι πιο απαιτητικά και πιο κόντά αυτή τη φορά.

Τοτε εγώ σηκωθηκα όρθιος και χαμογελώντας του είπα, βάζοντας τα χρήματα στην τσέπη μου, ότι τον ευχαριστώ πολύ για την φιλική του κίνηση και ότι δεν θα την ξεχάσω ποτέ. Άρχισε να βλαστημάει και να με λέει αλήτη κι εγώ τότε φώναξα δυνατά το γιο του, που ήταν σε άλλα διαμερίσματα του σπιτιού, κι έτσι το βούλωσε. Ο γιός του ήρθε κι εγώ έφυγα μαζι με τα λεφτα παρα που μέχρι την εξώπορτα βρήκε ευκαιρία ο πατέρας να μου τα ζητήσει πίσω σφυρίζοντας διάφορες βρισιές και απειλες μέσα απο τα δόντια του. Δεν υπηρχε περίπτωση.

Δεν είπα ποτέ στο γιό του τί έκανε ο πατέρας του με τους φιλους του. Ίσως να μήν το έκανα απο ντροπή, ίσως γιατί μπορεί ο φιλος μου να μήν με πίστευε σε αντιδιαστολή με την υπόλειψη του πατέρα του, ίσως ακόμη ο πατέρας του να κανόνιζε και το φιλο μου οπως πηγε να κανονίσει εμένα. Αν ο πατέρας βίαζε το γιο, τότε προφανώς θα ήταν ακόμη χειρότερα αν του μιλουσα.

Αυτό ήταν ενα απο τα πλέον ντροπιαστικά γεγονότα που έχω συναντήσει όπου τα κοινωνικά προσχήματα και ο πολιτισμός, φάνηκαν τόσο να ειναι μια βιτρίνα. Πάντως χάρηκα που τον δούλεψα έτσι, του άξιζε ενα καλό μάθημα.


Σημείωση συντονιστή: Το παρόν ποστ μεταφέρθηκε από το θέμα "Έχετε αισθανθεί ντροπή για κάποια ερωτική επιλογή σας?".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Αμαν ιστοριες..
Εγω παλι μικρη ειχα το συνηθειο ,οταν με καταιβαζε ο πατερας μου στο χωριο της θειας μου ,να πηγαινω στην παιδικη χαρα..μερικες φορες και χωρις τον αδερφο μου..Ημουν 4η δημτικου τοτε..και τελοσπαντων ηταν ενας μεγαλος παχυσαρκος γυρω στα 35.. που καθε φορα που με εβλεπε να περνώ απο την εξωπορτα του, οταν πηγαινα για παιδικη χαρα μου φωναζε απο πανω(καθως το σπιτι του ειχε σκαλοπατια και αυτος ηταν στον 2ο οροφο και καθοταν εξω στο μπαλκονι σε μια καρακλα)"Ελα πλησιασε αναιβα..." αυτο συνεχιζοταν..και κατι ειχα πσιλιαστει..και το ειπα τελικα στον αδερφο μου και μου προτεινε να παμε μαζι (ο αδερφος μου τοτε 6η δημοτικου)...και οντως παλι φωναζε ο ανωμαλος απο πανω αλλα αυτην την φορα ελεγε"πλησιαστε.."Ο αδερφος μου σαν συμβουλη λοιπον μου ειπε να μην του δινω σημασια...Αυτο εκανα και τισ επομενες ημερες..οχι, οτι δεν το εκανα και πριν αλλα τωρα δεν τον κοιτουσα καν...Μια μερα που καθομουν ομως στην κουνια ηρθε ο πορνοδιαστροφικος με το παπακι του..και σταματαει ακριβως μπροστα μου και μου κανει μια"ελαααα αναιβα να σε κανω καμια γυρα εδω περα.." σαν μικρη τα ειχα παιξει,ετρεμα κυριολεκτικα,πηδηξα αμεσως απο την κουνια και αρχισα να τρεχω προς το σπιτι της θειας μου..(Η χαζομαρα ηταν πως δεν ειχε κιολας κοσμο στην παιδικη ..και το εκμεταλλευτηκε αυτος τοτε για να με πλησιασει)...και οτν εφατσα στην θεια μου της εξηγησα γρηγορα την κατασταση και μου λεει .."παμε να δουμε ποιον λες" Οταν πηγαμε ηταν ακομη ο παιδοφιλος στην παιδικη χαρα...και τον δειχνω αμεσως στην θεια μου και της λεω "αυτος ηταν.."Το πλησιασε λοιπον μαζι του και τον ρωτησε γιατι μου το ειπε...Δεν θυμαμαι τι ειχε απαντησει..ειχα παθει σοκ απο ολη την κατασταση παρολο που προσπαθουσα να το κρυψω..και στο τελος καποιοσ νομιζω αυτος ζητησε να του δωσω και απο πανω το χερι για να γινουμε φιλοι και φυσικα εννοειται πως δεν εδωσα το χερι μου!:whistle:Μετα δεν θυμαμαι να με ξαναενοχλησε ο βρωμιαρης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Όπως πολλές πιστεύω εδώ μέσα, έχω δεχτεί κι εγώ κάποιες φορές. Δεν έχω όρεξη για θυματοποίηση, απλώς με αφορμή πρόσφατο περιστατικό έχω τις μέρες αυτές την εξής σκέψη:

Ποιο είναι το σημείο, στο οποίο χωρίς άλλο δε χωρά παρά ενημέρωση της αστυνομικής αρχής; Είναι προτιμότερο να αντιμετωπίσεις τον ίδιο τον προσβολέα (εφόσον φυσικά αυτό είναι ασφαλές) και θα έχει αυτό κάποιο αποτέλεσμα; Φοβάμαι πως όχι, γιατί θα βρεθεί ο/η επόμενος/η που δε θα αντιδράσει και το αποτέλεσμα πιθανώς να είναι χειρότερο.

Ή μήπως στην πρώτη στιγμή της παρενόχλησης οφείλουμε να καλέσουμε την αστυνομία; Κι αν την καλέσουμε, θα έχει αυτό όντως κάποιο αποτέλεσμα, ή απλώς κρατητήριο προσωρινό και πάλι θα κυκλοφορεί έξω απτόητος; Οι θρασύδειλοι άνθρωποι έχουν άραγε τον φόβο της αστυνομίας ή, όπως κάνουν και με τα "θύματα" της άσεμνης συμπεριφοράς τους, γραμμένους τους έχουν και τους μπάτσους;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως πολλές πιστεύω εδώ μέσα, έχω δεχτεί κι εγώ κάποιες φορές. Δεν έχω όρεξη για θυματοποίηση, απλώς με αφορμή πρόσφατο περιστατικό έχω τις μέρες αυτές την εξής σκέψη:

Ποιο είναι το σημείο, στο οποίο χωρίς άλλο δε χωρά παρά ενημέρωση της αστυνομικής αρχής; Είναι προτιμότερο να αντιμετωπίσεις τον ίδιο τον προσβολέα (εφόσον φυσικά αυτό είναι ασφαλές) και θα έχει αυτό κάποιο αποτέλεσμα; Φοβάμαι πως όχι, γιατί θα βρεθεί ο/η επόμενος/η που δε θα αντιδράσει και το αποτέλεσμα πιθανώς να είναι χειρότερο.

Ή μήπως στην πρώτη στιγμή της παρενόχλησης οφείλουμε να καλέσουμε την αστυνομία; Κι αν την καλέσουμε, θα έχει αυτό όντως κάποιο αποτέλεσμα, ή απλώς κρατητήριο προσωρινό και πάλι θα κυκλοφορεί έξω απτόητος; Οι θρασύδειλοι άνθρωποι έχουν άραγε τον φόβο της αστυνομίας ή, όπως κάνουν και με τα "θύματα" της άσεμνης συμπεριφοράς τους, γραμμένους τους έχουν και τους μπάτσους;


Εφόσον είσαι σε δημόσιο χώρο και υπάρχουν και άλλα άτομα τριγύρω μπορείς να τον ξεμπροστιάσεις μπροστά σε όλους. Οι περισσότεροι θα σταματήσουν, αλλιώς καλείς αστυνομία. Τους μπάτσους δεν γίνεται να τους γράψει. Φυσικά αν τον συλλάβουν και δεν κάνεις μήνυση δεν πρόκειται να γίνει κάτι, κρατητήριο και μετά έξω.

Αυτές οι συμπεριφορές πόσο συχνά σου τυχαίνουν?
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εφόσον είσαι σε δημόσιο χώρο και υπάρχουν και άλλα άτομα τριγύρω μπορείς να τον ξεμπροστιάσεις μπροστά σε όλους. Οι περισσότεροι θα σταματήσουν, αλλιώς καλείς αστυνομία. Τους μπάτσους δεν γίνεται να τους γράψει. Φυσικά αν τον συλλάβουν και δεν κάνεις μήνυση δεν πρόκειται να γίνει κάτι, κρατητήριο και μετά έξω.

Αυτές οι συμπεριφορές πόσο συχνά σου τυχαίνουν?
Όταν "ξεμπροστιάζεις" κάποιον όμως, γίνεσαι αυτόματα κι εσύ επίκεντρο της προσοχής με την άσχημη έννοια, η αστυνομία μου φαίνεται περισσότερο απρόσωπη λύση (αν δε συνοδεύεται φυσικά από φωνές και κακό) και μάλλον καλύτερη ως προς αυτό το κομμάτι. Και μήνυση να γίνει, και δίκη να γίνει, η αλήθεια είναι πως το πρόβλημά μου είναι και κοινωνιολογικης και ψυχολογικής σκοπιάς, καθώς αν δεν απατώμαι οι περισσότερες έρευνες λένε πως είναι πολύ δύσκολο κάποιος sex offender να μάθει να σκέφτεται με σεβασμό και ενσυναίσθηση. Και έχω και σε αρκετά μεγάλη εκτίμηση τη φυσική ελευθερία, που θα στερηθεί κάποιος ο οποίος εν τέλει δε θα μάθει τίποτα, και η ποινή του επίσης δε θα είναι καν πολύχρονη ώστε να "σώσεις" σίγουρα άλλα τέτοια περιστατικά από τον ίδιο δράστη.

Καλά, μη φανταστείς, ελάχιστα είναι τα περιστατικά αλλά έτυχε να γίνουν 2 κοντά χρονικά μεταξύ τους, ώστε να μου κινητοποιήσει τη συγκεκριμένη σκέψη. Από κει και πέρα παρότι ελάχιστα περιστατικά, μάλλον ο επόμενος δε θα είναι τυχερός με εμένα, έστω για να πω ότι "τυπικά" προσπάθησα ακόμα κι αν το αποτέλεσμα αποβεί μηδενικό.
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Η αστυνομία νομίζω οφείλεις να ενημερώνεται εάν όποιος σε ενόχλησε κρίνεις ότι μπορεί να είναι πραγματικά επικίνδυνος για τους άλλους (πέρα απο σενα... π.χ εάν δεις ότι ο άλλος ακολουθεί σχέδιο και πρακτικές στο μυαλό του που μπορεί να οδηγήσουν σε επικυνδυνα μονοπάτια). Τώρα εάν κάποιος στο δρόμο σου πει απλά "μανάρα μου" π.χ. όσο ενοχλητικό και λάθος και άσχημο μπορεί να είναι ...δε θεωρώ ότι θα πρέπει να του δόσεις και τόσο μεγάλη σημασία περισσότερο για να μη χαλάσεις και τη δική σου ζαχαρένια. Ακόμα τουλάχιστον και στη κοινωνία που ζούμε που δεν είναι η τέλεια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν "ξεμπροστιάζεις" κάποιον όμως, γίνεσαι αυτόματα κι εσύ επίκεντρο της προσοχής με την άσχημη έννοια, η αστυνομία μου φαίνεται περισσότερο απρόσωπη λύση (αν δε συνοδεύεται φυσικά από φωνές και κακό) και μάλλον καλύτερη ως προς αυτό το κομμάτι. Και μήνυση να γίνει, και δίκη να γίνει, η αλήθεια είναι πως το πρόβλημά μου είναι και κοινωνιολογικης και ψυχολογικής σκοπιάς, καθώς αν δεν απατώμαι οι περισσότερες έρευνες λένε πως είναι πολύ δύσκολο κάποιος sex offender να μάθει να σκέφτεται με σεβασμό και ενσυναίσθηση. Και έχω και σε αρκετά μεγάλη εκτίμηση τη φυσική ελευθερία, που θα στερηθεί κάποιος ο οποίος εν τέλει δε θα μάθει τίποτα, και η ποινή του επίσης δε θα είναι καν πολύχρονη ώστε να "σώσεις" σίγουρα άλλα τέτοια περιστατικά από τον ίδιο δράστη.

Καλά, μη φανταστείς, ελάχιστα είναι τα περιστατικά αλλά έτυχε να γίνουν 2 κοντά χρονικά μεταξύ τους, ώστε να μου κινητοποιήσει τη συγκεκριμένη σκέψη. Από κει και πέρα παρότι ελάχιστα περιστατικά, μάλλον ο επόμενος δε θα είναι τυχερός με εμένα, έστω για να πω ότι "τυπικά" προσπάθησα ακόμα κι αν το αποτέλεσμα αποβεί μηδενικό.


Δεν ξέρω πως σε παρενόχλησε, πάντως τα άτομα που την πέφτουν σε άκυρες και δεν φεύγουν μετά το πρώτο "όχι ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι" ή βάζουν χέρια κτλ, όπως καταλαβαίνεις δεν ανήκουν στον φυσιολογικό πληθυσμό και δεν πρόκειται να τα διορθώσεις εσύ ή οποιαδήποτε άλλη με κάποια ενέργεια. Η αστυνομία ή το ξεμπρόστιασμα είναι καθαρά για τη δική σου ασφάλεια και για να σε αφήσει ήσυχη.

Κοινωνιολογικό δεν νομίζω πως είναι το θέμα, καθώς όποιο νορμάλ άτομο και να ρωτήσεις θα την καταδικάσει τέτοια συμπεριφορά. Αυτοί οι τύποι είναι ξεκάθαρα είτε άτομα με ψυχολογικά, ή σε μια συγκεκριμένη κατηγορία νοημοσύνης που αυτά τα φαινόμενα είναι συχνά, ή και τα δύο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν ο άλλος δεν αποτελεί κίνδυνο για σένα η αστυνομία δε θα κάνει τίποτα. Και αν κάνει θα είναι αυτό που είπες, απλά θα τον πάρουν προσωρινά.

Δεν ξέρω πως σε παρενόχλησε, πάντως τα άτομα που την πέφτουν σε άκυρες και δεν φεύγουν μετά το πρώτο "όχι ευχαριστώ δεν ενδιαφέρομαι" ή βάζουν χέρια κτλ, όπως καταλαβαίνεις δεν ανήκουν στον φυσιολογικό πληθυσμό και δεν πρόκειται να τα διορθώσεις εσύ ή οποιαδήποτε άλλη με κάποια ενέργεια. Η αστυνομία ή το ξεμπρόστιασμα είναι καθαρά για τη δική σου ασφάλεια και για να σε αφήσει ήσυχη.


Άλλο τα άτομα που επιμένουν, και άλλο τα άτομα που βάζουν χέρια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top