Σεξουαλική παρενόχληση σε τραγουδιστή

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να είναι σε σχέση με κάποια κοπέλα και να την αγαπάει και να μη γουστάρει κανείς άλλος να τον αγγίζει. Έχει το δικαίωμα; Το οτι κάποτε συνέβαινε δεν το κάνει οκ να συμβαίνει και τώρα. Κάποτε είχανε τους μαύρους σκλάβους, αν δείτε έναν μαύρο να είναι σκλάβος θα πείτε, οκ, αφού συνέβαινε και παλιά νο πρόμπλεμ; Μπορεί αυτός ο άνθρωπος να έχει μια κόρη που να είναι μικρούλα και να μην καταλαβαίνει γιατί κάποια που δεν είναι η μαμά της αγκαλιάζει τον μπαμπά της. Μπορεί απλά ο άνθρωπος να μη γουστάρει να τον ακουμπάνε για τον οποιοδήποτε λόγο. Είναι στο χώρο εργασίας του και έχει δικαίωμα να μη θέλει να τον ακουμπάει κανείς. Το "οι περισσότεροι άντρες θα γούσταραν" το βρίσκω απλά τσουβάλιασμα και κάκιστο μάλιστα. Υπάρχουν άντρες που είναι πιστοί στις - στους συντρόφους τους και δε θέλουν άλλοι να τους ακουμπάνε ή να τους φλερτάρουν. Ναι υπάρχουν και κάφροι όπως είχα περιγράψει μια ιστορία παλιότερα που έχουν τη γυναίκα και το παιδί τους γραμμένους. Αυτό όμως δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι η κανονικότητα.

Το οτι η κοπέλα ζήτησε συγγνώμη την τιμά αλλά δεν αναιρεί το λάθος της πράξης της. Το πιθανότερο είναι οτι ο άμεσα ενδιαφερόμενος την έχει ήδη συγχωρέσει οπότε πάμε παρακάτω.
Επιτέλους, κάποιος άνθρωπος που τα είπε. Συμφωνώ εξαιρετικά με τα υπογραμμισμένα.

Το ΟΧΙ, ειναι ΟΧΙ. Εκατέρωθεν.

Όπως οφείλουμε να το σεβόμαστε αν το ακούμε απο μια γυναίκα, ομοίως και για έναν άντρα.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,903 μηνύματα.
Παιδιά, δυστυχώς, ειδικά οι γυναίκες και ειδικά στην Ελλάδα είναι βαρεμένες με τους λίγο πιο διάσημους...
Σας είπα, τις προάλλες έπεσαν πάνω σε έναν ηθοποιό και δεν τον άφηναν να πάρει ανάσα τον άνθρωπο, νομίζουν ότι βλέπουν θεούς🙃

Πιστεύω ότι οι ίδιοι οι καλλιτέχνες πρέπει να κάνουν παρατήρηση, εκείνη την ώρα...
(λέω καλλιτέχνες γιατί αναφέρομαι ειδικά σε αυτό το περιστατικό)
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν ειναι ¨θυμα ¨ πιστευεις ?

Βγηκε δημοσια ζητησε συγνωμη, παραδεχτηκε οτι δεν θυμαται τιποτα(λόγο αλκοόλ ) και παρ ολα αυτα η φώτο της συνεχιζει να παιζει δημοσια ...

Στο σημερα λοιπον διασυρόσαστε δημοσια σαν ανθρωποι, παρ ολο την αναληψη της ευθύνης και μαλιστα απο ποιες(παρουσιαστριες ) και ολο αυτο ειναι αποδεκτό?


Ξεχασαμε μαλλον τις εποχες (εχω και καποια ηλικία )που ορμουσαν στην κυριολεξια ολες οι ρουβιτσες επανω του ,ετοιμες να τον φανε ..
Εποχες Μπιγαλη ,Ρακιτζη ....αθανατη δεκαετια του ΄90 που πηγαιναμε τους ακουγαμε και καναμε τα τρεις χειροτερα και ολα ηταν μια χαρα ..
Καρτερι καναμε να τους πετυχουμε να τους αγγιξουμε λιγακι και ας πεθαιναμε μετα ...


Τι επαθαν ολοι αυτοι ?Επαθε καποιος τραγουδιστης ποτε κατι απο θαυμαστρια ?
Πηγαινουν στα καμαρινια και ζητανε αυτογραφα σε διαφορα μερη του σωματος τους και αυτοι πολυ ευχαριστως τα δινουν ...

Τωρα ολα ξαφνικα στο βωμο της δημοσιοτητας ...ο συγκεκριμενος να κανει τον σταυρο του που βρεθηκε μια τετοια γυναικαρα να του εκφράσει τον θαυμασμο της και τωρα απολαμβανει δημοσιοτητα την οποια δεν την κερδισε μεσω του ταλεντου του ....

Τα εχουμε βαλει ΟΛΑ πλεον σε ενα τσουβαλι και ο ορος σεξουαλικη παρενοχληση ή πολυ χειροτερα σε αλλες περιπτωσεις, κακοιποιηση εχει χασει το νοημα της δυστηχως ...

Ξεχασαμε ολοι εμεις ,σαν παρεα πλεον τι γελιο καναμε με ολα αυτα τα σκηνικα γιατι δεν υπηρχε δόλος ,πονηριά και σκοπιμότητα, οπως υπηρχει σημερα ..
Απο τα νεα παιδια δεν ¨ζηταω ¨ κατανοησει γιατι πολυ απλα δεν εζησαν αυτες τις εποχες οποτε δεν υπαρχει μετρο αντίληψης και σύγκρισης ...
Ξεχασαμε να ειμαστε νεοι ,παιδια ,τι παει να πει κανω χαβαλε ,πλακα ,το οτιδηποτε δεν υποβοσκει κακοποιηση και παρενοχληση οπως ακριβως εδω

Απ οτι ειδα η κοπελα ειναι και ξενη ?Τι να πω.. υπο αλλες συνθηκες ανετα εκανες και μια μήνυση για δυσφήμιση σε ολα αυτα τα καναλια και την δηθεν ¨ηθικες ¨παρουσιαστριες πρωτης γραμμη που στο βωμο της προσωπικης τους φιλοδοξιας και του χρηματος φυσικα ,συνεχιζουν να διασύρουν μια αλλα γυναικα ..

Ναι κάλλιστα λοιπον την λες και θυμα !Θυμα ολου αυτου του συστηματος ..
Ε θύμα είναι αλλά εγώ είμαι και σεξίστρια σε ένα βαθμό .

Γενικώς θα έλεγα ότι τα προβλήματα του άντρα στην πατριαρχία είναι άλλα όπως ότι ο άνδρας πρέπει να κοπιάσει και λίγο για να ζευγαρώσει . Τώρα ο κόσμος που θέλει ισότητα παίρνει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η γυναίκα ( σεξουαλική παρενόχληση) και τα μεταφέρει στον άντρα για να δείξει ότι νοιάζεται και για τον άνδρα. Αυτό δεν είναι ισότητα, είναι ομοιότητα. Το πρόβλημα του μέσου άντρα δεν είναι ότι παρενοχλείται, οπότε όταν θα δει την Καινούργιου και την κάθε Καινούργιου δεν θα πει ''επιτέλους ισότητα'' παρά θα λέει σαχλαμάρες στυλ ''τυχεράκιας''.

Κατ τα άλλα σαν γεγονός το ίδιο καταδικαστέο μου φαίνεται, διότι δεν θα μου άρεσε να είμαι πχ ένας ντροπαλός άνδρας και έρθει να μου την πέφτει στη πίστα μια ''τρελή''.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ρωτάω εγώ τώρα. Αν έβγαινε άνδρας και έκανε τα ίδια, ζήταγε συγγνώμη και έλεγε ότι είχε πιει τι θα έκαναν; Θα έλεγαν «Ας μην έπινε», «Τόσο ντίρλα έγινε;», «Σιγά που δεν καταλάβαινε τι έκανε». Στο αλκοόλ υπάρχει ένα όριο. Δεν πρέπει να το υπερβαίνεις. ΟΦΕΙΛΕΙΣ να μην το υπερβαίνεις. Τόσο για εσένα, όσο και για τους άλλους. Βλέπεις, δεν αφορά μόνο την ίδια. Μην καταλήξει στα επείγοντα ας πούμε. Ανέβηκε στην σκηνή, τον έπιασε, έκανε ότι έκανε ΧΩΡΙΣ την θέλησή του. Ποιος φταίει; Αυτή. Γιατί ήπιε. Ήπιε και αυτό οδήγησε στα υπόλοιπα.

Αυτόν θα κατηγορήσουμε τώρα που ένιωσε άβολα;
Μα δεν αντιλέγω σε αυτό που λες,ισα ίσα!

Το θέμα είναι πως αντιμετωπίζουμε πλέον γεγονότα που πάντα υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπαρχουν χωρις όμως με πρόθεση και δόλο από την πλευρά του "θυτη"

Είναι τελείως διαφορετικό αυτό που λέω με αυτό που αναφέρεις :)

Έχει σημασία αν είναι άντρας ή γυναίκα ,αν όλο αυτό γινόταν με δόλο και σαφέστατη πρόθεση θα ήταν κατακριτέο ΚΑΙ για τα δύο φύλα!

Επειτα αν εδω γινοταν εκστρατεια κατα του αλκοολ λες να γινοταν τοσος ντορος οσο τωρα που εχει παρει σεξιστικη διασταση το θεμα ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε θύμα είναι αλλά εγώ είμαι και σεξίστρια σε ένα βαθμό .

Γενικώς θα έλεγα ότι τα προβλήματα του άντρα στην πατριαρχία είναι άλλα όπως ότι ο άνδρας πρέπει να κοπιάσει και λίγο για να ζευγαρώσει . Τώρα ο κόσμος που θέλει ισότητα παίρνει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η γυναίκα ( σεξουαλική παρενόχληση) και τα μεταφέρει στον άντρα για να δείξει ότι νοιάζεται και για τον άνδρα. Αυτό δεν είναι ισότητα, είναι ομοιότητα. Το πρόβλημα του μέσου άντρα δεν είναι ότι παρενοχλείται, οπότε όταν θα δει την Καινούργιου και την κάθε Καινούργιου δεν θα πει ''επιτέλους ισότητα'' παρά θα λέει σαχλαμάρες στυλ ''τυχεράκιας''.

Κατ τα άλλα σαν γεγονός το ίδιο καταδικαστέο μου φαίνεται, διότι δεν θα μου άρεσε να είμαι πχ ένας ντροπαλός άνδρας και έρθει να μου την πέφτει στη πίστα μια ''τρελή''.
Τα είπες όλα!!!

Εκεί ακριβώς είναι η " διαφοράς" μας γενικά σαν άνθρωποι.
Η καθαρά προσωπική πλευρά που προσεγγίζει ο άνθρωπος ένα γεγονός.

Η πλευρά αυτή εμπεριέχει βιώματα και πεποιθήσεις.
Νομίζω όμως πως σε τέτοια γεγονότα για να είμαστε ακριβό δίκαιοι τα προσωπικά μας βιώματα πρέπει να μπαίνουν στην άκρη...

Όπως ανέφερα και εγώ σαφέστατα ένα προσωπικό μου βίωμα από εποχές που δεν έχουν καμία σχέση με το σήμερα, ζούσαμε οπως λέγαμε την κάθε μας ηλικία χωρις τον φόβο του αυθορμητισμό μας έτσι και εσείς οι νεότεροι αντιλαμβανεστε όλα τα γεγονότα τελείως διαφορετικά.


Καμία φορά λέμε γιατί ξεχάσαμε να ζούμε σαν παιδιά και σαν νέοι..
Ακριβώς γι αυτο τον λογο .Το οτιδήποτε λογοκρινεται πάντα με αρνητικό πρόσημο δυστηχως ,ακομα και ο αυθορμητισμος ή η παρορμηση συγκαταλεγεται στην παρενοχληση .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτός ο άνθρωπος μπορεί να είναι σε σχέση με κάποια κοπέλα και να την αγαπάει και να μη γουστάρει κανείς άλλος να τον αγγίζει. Έχει το δικαίωμα; Το οτι κάποτε συνέβαινε δεν το κάνει οκ να συμβαίνει και τώρα. Κάποτε είχανε τους μαύρους σκλάβους, αν δείτε έναν μαύρο να είναι σκλάβος θα πείτε, οκ, αφού συνέβαινε και παλιά νο πρόμπλεμ; Μπορεί αυτός ο άνθρωπος να έχει μια κόρη που να είναι μικρούλα και να μην καταλαβαίνει γιατί κάποια που δεν είναι η μαμά της αγκαλιάζει τον μπαμπά της. Μπορεί απλά ο άνθρωπος να μη γουστάρει να τον ακουμπάνε για τον οποιοδήποτε λόγο. Είναι στο χώρο εργασίας του και έχει δικαίωμα να μη θέλει να τον ακουμπάει κανείς. Το "οι περισσότεροι άντρες θα γούσταραν" το βρίσκω απλά τσουβάλιασμα και κάκιστο μάλιστα. Υπάρχουν άντρες που είναι πιστοί στις - στους συντρόφους τους και δε θέλουν άλλοι να τους ακουμπάνε ή να τους φλερτάρουν. Ναι υπάρχουν και κάφροι όπως είχα περιγράψει μια ιστορία παλιότερα που έχουν τη γυναίκα και το παιδί τους γραμμένους. Αυτό όμως δεν μπορεί και δεν πρέπει να είναι η κανονικότητα.

Το οτι η κοπέλα ζήτησε συγγνώμη την τιμά αλλά δεν αναιρεί το λάθος της πράξης της. Το πιθανότερο είναι οτι ο άμεσα ενδιαφερόμενος την έχει ήδη συγχωρέσει οπότε πάμε παρακάτω.
Βρε Χιμελα μου αυτό να συγκρινεις τον αυθορμητισμό με την σκλαβιά με ξεπερνάει αλήθεια!!:kissing:

Η κοπέλα του συγκεκριμένου, αν έχει, πίστεψε με ξέρει πολύ καλά ότι θα του την πέσουν και στο καμαρίνι θαυμάστριες, ότι θα του την πέσουν και μικρότερα ονόματα αν ειναι πιο φτασμενος τραγουδιστής και πολλά πολλά άλλα..

Το κάθε επάγγελμα έχει τα δικά του ,αλίμονο στους συντρόφους αυτών των ανθρωπων αν δεν ήξεραν να αναγνωρίζουν ποτέ πρέπει να ανησυχησουν ή όχι,είπαμε μην υποτιμούμε νοημοσύνη για να βγάλουμε καθαρά τα σεξιστικό μας ένστικτα, γενικά το λέω :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Θα μπορούσα να μιλήσω για το κατά πόσο τα διαφορετικά χαρακτηριστικά άντρών και γυναικών, είναι έμφυτα αλλά και καθοριζόμενα από τις κοινωνικές και πολιτιστικές επιδράσεις.
Και έρευνες και μελέτες και βιβλία...
Μπα...

Τι είναι παρενόχληση;
Η πρόκληση προβλημάτων, η προσβλητική ενόχληση, το θίξιμο της αξιοπρέπειας.

Τα παραπάνω έχουν μεγάλο εύρος.
Παρενόχληση θεωρείται να σου σφυρίξει κάποιος στον δρόμο, παρενόχληση θεωρείται η συστηματική παρακολούθησή σου, παρενόχληση θεωρείται και η προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειάς σου.

Επίσης θ΄αφαιρέσω από την εξίσωση τους τραγουδιστές, τους ηθοποιούς κτλ επειδή ανέκαθεν βίωναν εκδηλώσεις λατρείας (πολλές φορές και ακραίες) από τους θαυμαστές τους.

Ας πάμε στους απλούς καθημερινούς ανθρώπους.
Μπαίνει λοιπόν μια γυναίκα στο μετρό και περνάει κάποιος δίπλα της και ενώ υπάρχει αρκετός χώρος, αυτός πιέζεται πάνω της και μπαίνει ένας άντρας στο μετρό και περνάει κάποια δίπλα του και ενώ υπάρχει αρκετός χώρος, αυτή πιέζεται πάνω του.
Πώς θα αντιδράσει ο καθένας;
Η γυναίκα θα τιναχτεί σαν ελατήριο σε σημείο που η αντίδραση προηγείται της σκέψης, θα τον κοιτάξει βλοσυρά και αν είναι και καμία τσαούσα θ΄ακούσει και κανένα "γαλλικό".
Ο άντρας μάλλον θα ξαφνιαστεί, δεν θα πει τίποτα, μπορεί και να υπομειδιάσει, μπορεί να κλείσει το μάτι "συνωμοτικά" στον διπλανό του, άγνωστο άντρα που παρακολούθησε το περιστατικό και αν είναι ελεύθερος και του αρέσει, δεν αποκλείεται να κατέβει στην ίδια στάση μ΄αυτήν.
Ασφαλώς μιλάω για ανθρώπους πάνω-κάτω στην ηλικία μου.

Μην το αμφισβητήσετε αυτό επειδή το έχω δει με τα μάτια μου εκτός αν αμφισβητήσετε εμένα οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι για να σας πείσω.

Αυτή η αντίδραση στην συντριπτική της πλειοψηφία, είναι παρόμοια και σε οποιαδήποτε παρόμοια περίπτωση.
Και οφείλεται στην διαφορετική ψυχολογία των φύλων.
΄Ισοι ναι, όμοιοι όχι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Ας πάμε στους απλούς καθημερινούς ανθρώπους.
Μπαίνει λοιπόν μια γυναίκα στο μετρό και περνάει κάποιος δίπλα της και ενώ υπάρχει αρκετός χώρος, αυτός πιέζεται πάνω της και μπαίνει ένας άντρας στο μετρό και περνάει κάποια δίπλα του και ενώ υπάρχει αρκετός χώρος, αυτή πιέζεται πάνω του.
Πώς θα αντιδράσει ο καθένας;
Η γυναίκα θα τιναχτεί σαν ελατήριο σε σημείο που η αντίδραση προηγείται της σκέψης, θα τον κοιτάξει βλοσυρά και αν είναι και καμία τσαούσα θ΄ακούσει και κανένα "γαλλικό".
Ο άντρας μάλλον θα ξαφνιαστεί, δεν θα πει τίποτα, μπορεί και να υπομειδιάσει, μπορεί να κλείσει το μάτι "συνωμοτικά" στον διπλανό του, άγνωστο άντρα που παρακολούθησε το περιστατικό και αν είναι ελεύθερος και του αρέσει, δεν αποκλείεται να κατέβει στην ίδια στάση μ΄αυτήν.
Ασφαλώς μιλάω για ανθρώπους πάνω-κάτω στην ηλικία μου.

Πήρες ένα συγκυριακό παράδειγμα που -νομίζεις πως- βολεύει το επιχείρημά σου αγνοώντας δυο βασικές παραμέτρους.

Θες να σου πω εγω σα να ήσουν τωρα αντρας κολλητός μου τι θα σκεφτόμουν αν την έβλεπα να έχει χώρο και να του κωλοτρίβεται για να τον προσεγγίσει;

"Κοίτα το ξέκωλο τι βρήκε να κάνει". Κι αμα την ακολουθήσει ο άλλος διψασμένον για το ξέκωλο θα τον πω. Τη βλέπεις ότι είναι διψα βρε στούρνε, τι κυνηγάς; Αύριο θα το κάνει και σε άλλον. Τόσο χαμηλά είναι το επίπεδό σου που βγαινεις από τον προορισμό σου για καποια που σου τρίφτηκε αισχρά;

Χάθηκε να παίξετε με τα μάτια; Χάθηκε το τυχαιο σπρώξιμο, το αμήχανο χαμόγελο;

Να φερθει σαν γνήσιο αυθεντικό ερωτικό θηλυκό χωρίς να είναι πρόστυχο;

Πρέπει να παει να τρίψει την κωλάρα της επάνω στο παλούκι του άλλου; Ένας άνθρωπος φαίνεται κι απο τις μεθόδους του κι απο τα λόγια του κι απο πολλά τι ποιότητας είναι.

Επειδή έχετε κάτι ωραίο, νομίζετε ότι όλοι κι όλη την ώρα το θέλουμε;

Σε παρακαλώ κοπέλα μου. Κι αμα εσύ είσαι σεμνή και μπράβο σου και πολύ καλά κάνεις για σένα, άλλες παίζουν το αιδοίο τους 3-4 φορές τη μερα και δε ντρέπονται να το ομολογήσουν και καλά κάνουν κι αυτές, όταν οι άντρες λιγότερο σκεφτόμαστε το σεξ.

Η στερεοτυπική κοινωνία όμως μας έχει παρουσιάσει ως μπαμπουίνους που δεν μπορούν να κρατησουν τ αρχίδια τους, ενω τη γυναίκα ως μονόκερο με ουρανιο τοξο μαλλάκια και γκλίτερ.



Να σου πω μια ωραια γνωριμία; Είδα μια ωραια κοπέλα όταν έδινα εξετάσεις για αμάξι. Ντρεπόμουν να παω να της μιλήσω, ήταν ασυνηθιστα όμορφη για όσα έχω συνηθίσει, συμβαινει καμια φορά να είμαι και λίγο χέστης.

Με είδε οτι την κοίταγα. Κάθεται διπλα μου, δε μιλάει. Τελειώνουμε την εξέταση και ξεκινάει ΑΥΤΗ να μου μιλάει με αφορμή το "πως πήγες;".

ΤΙ ΠΙΟ ΥΠΕΡΟΧΟ; Πανέμορφη έξω, ευγενέστατη στο μέσα. Ούτε κώλο έτριψε, ούτε βυζί πέταξε ούτε τίποτα.

Δεν έχει να κάνει με τη διαφορετική ψυχολογία των φύλων, τουλάχιστον οχι στον βαθμό που το εξετάζεις.

Έχει να κάνει και με το άτομο, ως οντότητα, το ίδιο καμάκι αλλιώς θα το πάρεις εσυ αλλιώς η Αύρα, αλλιώς η Χιμέλα.

Έχει τυχει να ρίξω τα ματια μου σε γυναικα πανω στο τεράστιο στήθος της και να το πεταξει εξω περισσότερο και να μου πει "μίλα μου και κοίτα κι όλας, να..." σε φάση σε φορτώνω και παμε σπίτι και σου κανω παιδί.

Κι έχει τυχει να ριξω τα ματια μου σε τύπισσα από HR εταιρίας που είχε έρθει σαν πορνοστάρ όλο το βυζί έξω και έκανε "αχ Θεε μου, αχ δε μπορώ" έδειχνε ενοχλημένη, ε ντράπηκα γυρισα μούρη και μίλαγα στον άντρα.


Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια Λένω μου, ακόμα και μες τα φύλα. Διάολε ακόμα και ανάλογα την εποχή. Αν εγω έχω το μυαλό μου στην άλλη και τη θέλω, ούτε με αίτηση δε σου δίνω προσοχή. Κι αμα επιμεινεις θα με ενοχλήσεις και θα σε βρίσω. (το σου γενικό)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Παιδιά αυτές οι πεποιθήσεις είναι από τους λόγους να φοβάται ή να μισεί κάποια/ος τους άντρες :P

ΟΧΙ δεν είμαστε προγραμματισμένοι να είμαστε μπαμπουϊνοι, δεν είναι βιολογικό αλλά κοινωνικά κατασκευασμένο. Πιο σεξουαλικοί από τη μέση γυναίκα ναι, μπαμπουίνοι όχι.

Για να μιλήσω και στα δεδομένα μου, αν πάει ένας gay να προσεγγίσει άντρα str8, αν είναι μπαμπουνοποιημένος (μου αρέσει η λέξη και θα την κρατήσω) θα αντιδράσει βρίζοντας τον ή και χτυπώντας τον. Αν έχει δουλέψει με τον εαυτό του θα τον απωθήσει ευγενικά. Ξεκάθαρα κοινωνική κατασκευή.

Και στις ίδιες βάσεις τοποθετούνται και όλοι αυτοί οι άντρες που γελάνε στις ειδήσεις για την 30 χρονη δασκάλα που έκανε σεξ με τον 13 χρονο μαθητή της. Θεωρούμε εκ των προτέρων ότι οι str8 άντρες είναι ανοιχτοί σε ό,τι κινείται και φέρει μουνί. Όπως λένε και για εμάς τους gay ότι πάμε με ό,τι κινείται και φέρει πουτσο.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Δεν είναι όλα τα δάχτυλα ίδια Λένω μου, ακόμα και μες τα φύλα. Διάολε ακόμα και ανάλογα την εποχή. Αν εγω έχω το μυαλό μου στην άλλη και τη θέλω, ούτε με αίτηση δε σου δίνω προσοχή. Κι αμα επιμεινεις θα με ενοχλήσεις και θα σε βρίσω. (το σου γενικό)
΄Εφερα ένα παράδειγμα (επίτηδες "χτυπητό" επειδή μιλάμε για παρενόχληση).

Ας το πάμε στο επίπεδο που θέλεις εσύ.

Μπορείς λοιπόν να το μεταφέρεις σ΄ένα μπαρ με μια καλοβαλμένη κοπέλα που προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή ενός άντρα με φευγαλέες ματιές ή σ΄ένα ταξίδι που κάνει την πρώτη κίνηση για να του μιλήσει δείχνοντας έτσι το ενδιαφέρον της ή να βρίσκονται στο λεωφορείο και ν΄ακούει ο άντρας μουσική και να τον ρωτήσει τι ακούει και μετά να προχωρήσει η κουβέντα ή να του έπεσε κάτω κάτι που κρατούσε και να του το δώσει χαμογελώντας κτλ, κτλ. Να κάνει δηλαδή αυτή την πρώτη κίνηση.

Και πάρτο και ανάποδα, να τα κάνει δηλαδή αυτά ένας άντρας σε μία γυναίκα.

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν ν΄ανταποκριθεί θετικά σ΄αυτά η γυναίκα και πόσες πιθανότητες υπάρχουν ν΄ανταποκριθεί θετικά σ΄αυτά ο άντρας;

Χίλια συγγνώμη σου ζητώ εκ των προτέρων αλλά αν μου πεις ότι οι πιθανότητες ν΄ανταποκριθεί θετικά ο άντρας είναι ίσες μ΄αυτές που θ΄ανταποκριθεί θετικά μια γυναίκα, μάλλον απέχεις πολύ καιρό από την "πιάτσα".
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,287 μηνύματα.
Ο άντρας μάλλον θα ξαφνιαστεί, δεν θα πει τίποτα, μπορεί και να υπομειδιάσει, μπορεί να κλείσει το μάτι "συνωμοτικά" στον διπλανό του, άγνωστο άντρα που παρακολούθησε το περιστατικό και αν είναι ελεύθερος και του αρέσει, δεν αποκλείεται να κατέβει στην ίδια στάση μ΄αυτήν.
Άκρως σεξιστικά τα όσα γράφεις.
Σε πληροφορώ πως έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε πολύ στενό μου φίλο και ένιωσε πως παραβιάζεται ο χώρος του και μεγάλη αμηχανία ώσπου και τελικά πέρασε στην άλλη άκρη αναζητώντας χώρο.
Δεν είναι σωστό να γράφουμε κάτι τέτοιες γενικότητες καθώς έχουμε κάνει τους άντρες να φοβούνται να μιλάνε για αυτά καθώς δε θα τους πιστέψει κανείς.
Ένας σιωπηλός ευνουχισμός και αποκλεισμός, δεν τιμάει κανέναν να σκέφτεται και να μιλάει έτσι και ενισχύει τον σεξισμό απέναντι στους άντρες.
Είναι πολύ άσχημο αν τα διαβάζει κάποιος με παρόμοια εμπειρία, και νιώθει πως στο μέλλον αν μιλήσει δεν θα το πιστέψει κανείς και γενικότερα απο όλες τις πλευρές είναι πέρα για πέρα λάθος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά αυτές οι πεποιθήσεις είναι από τους λόγους να φοβάται ή να μισεί κάποια/ος τους άντρες :P

ΟΧΙ δεν είμαστε προγραμματισμένοι να είμαστε μπαμπουϊνοι, δεν είναι βιολογικό αλλά κοινωνικά κατασκευασμένο. Πιο σεξουαλικοί από τη μέση γυναίκα ναι, μπαμπουίνοι όχι.

Για να μιλήσω και στα δεδομένα μου, αν πάει ένας gay να προσεγγίσει άντρα str8, αν είναι μπαμπουνοποιημένος (μου αρέσει η λέξη και θα την κρατήσω) θα αντιδράσει βρίζοντας τον ή και χτυπώντας τον. Αν έχει δουλέψει με τον εαυτό του θα τον απωθήσει ευγενικά. Ξεκάθαρα κοινωνική κατασκευή.

Και στις ίδιες βάσεις τοποθετούνται και όλοι αυτοί οι άντρες που γελάνε στις ειδήσεις για την 30 χρονη δασκάλα που έκανε σεξ με τον 13 χρονο μαθητή της. Θεωρούμε εκ των προτέρων ότι οι str8 άντρες είναι ανοιχτοί σε ό,τι κινείται και φέρει μουνί. Όπως λένε και για εμάς τους gay ότι πάμε με ό,τι κινείται και φέρει πουτσο.
Αγαπημένε μου, πόσο δίκιο έχεις και μαρέσει που το παρουσιάζεις και την δική σου πλευρά στην τελευταία φράση.
Πόσες φορές το έχω ακούσει, και πόσες φορές νιώθω εγώ άσχημα για αυτούς και λυπάμαι που έχουμε ακόμα αυτές τις αναχρονιστικές αντιλήψεις βαθειά ριζωμένες αμφότεροι.

Καιρός να ανοίξουμε το μυαλό και την καρδιά μας και να αποδεχτούμε τους ανθρώπους για αυτό που είναι και οχι για αυτό που νομίζουμε πως είναι αλλά ούτε και με βάση τα δικά μας μέτρα και σταθμά.
Φτάνει πια να είμαστε διχασμένοι αυτοί και εμείς, εμείς είμαστε μαζί.
Δεν θα λύσουμε ένα πρόβλημα για να δημιουργήσουμε ενα άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,974 μηνύματα.
ΟΧΙ δεν είμαστε προγραμματισμένοι να είμαστε μπαμπουϊνοι, δεν είναι βιολογικό αλλά κοινωνικά κατασκευασμένο. Πιο σεξουαλικοί από τη μέση γυναίκα ναι, μπαμπουίνοι όχι.
Κανείς δεν είπε ότι είμαστε μπαμπουίνοι, ούτε καν εγώ που εξέφρασα πιο έντονα από όλους την άποψη κατά της θεωρίας της κοινωνικής κατασκευής. Για να είμαστε αντικειμενικοί, ισχύουν και τα δύο. Υπάρχουν όντως κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά των δύο φύλων που είναι ορμέμφυτα και βασίζονται στον βιολογικό παράγοντα, υπάρχουν, επίσης, κάποια στερεότυπα για τα δύο φύλα, τα οποία όντως προέρχονται από περιβαλλοντικούς και κοινωνικούς παράγοντες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Είναι ίδιον των ανθρώπων να κρίνουμε τους άλλους σύμφωνα με τη δική μας ηθική, με το πώς (έχουμε αποφασίσει να) είμαστε εμείς, με τη δική μας κοσμοθεωρία. Δεν είναι κακό κάποιος να έχει μια ηθική, καλά κάνει, δικαίωμά του. Τη στιγμή όμως που γενικεύει μια κατάσταση σύμφωνα με τη δική του ηθική και κατακρίνει αυτούς που δεν ακολουθούν τη δική του ηθική, εκεί αρχίζει ένα πρόβλημα. Το ιδανικότερο θα ήταν να ζούμε όπως θέλουμε επιτρέποντας στους άλλους να ζουν κι αυτοί όπως θέλουν, χωρίς να ενοχλούμε άλλους. Σίγουρα όμως ως άνθρωποι δεν μπορούμε πάντα να το τηρήσουμε αυτό και νιώθουμε πιο ωραία και ασφαλείς αν θεωρούμε οτι κι οι γύρω μας έχουν την ίδια κοσμοθεωρία με μας. Είναι ο λόγος που επιλέγουμε ως επί το πλείστον φίλους με τις ίδιες ιδέες με μας.

Θέλω να πω, όταν εγώ που είμαι γυναίκα πω "εντάξει μωρέ του τραγουδιστή καλά του έκατσε το κωλοτρίψιμο από το γκομενάκι", συμβάλλω στη δημιουργία μιας τάξης πραγμάτων όπου η παρενόχληση γυναίκας προς άντρα είναι αμελητέα αλλά και φιμώνω τους άντρες που πιθανόν θα ενοχληθούν από κάτι τέτοιο αλλά θα ντρέπονται να το πουν.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Γιατί συγχέουμε διαφορετικά πράγματα;

Το ότι είμαστε ένα φύλο που θέλουμε συνήθως συγκριτικά λιγότερη προσπάθεια από το άλλο φύλο για να πέσουμε (ή το ότι θα κολακευτούμε ευκολότερα αν κάνει κίνηση το άλλο φύλο, ή το οτι δε θα νιώσουμε το ίδιο απειλημένοι σε σχέση με το άλλο φύλο απ' ότι αν κάναμε εμείς την ίδια κίνηση), κοινώς το ότι είμαστε περισσότερο μουνόδουλοι απ' ότι οι γυναίκες πουτσόδουλες, δε σημαίνει ότι θέλουμε όλοι/πάντα/παντού/όλες τις γυναίκες.

Το να θεωρείς ότι τα όρια ενός τυπά καθορίζονται μόνο και μόνο από το φύλο του (εχόντας ταυτόχρονα δεδομένο στο κεφάλι σου ότι το φύλο αυτό πέφτει γενικά "εύκολα") είναι το ίδιο επιφανειακό με το να θεωρείς ότι η τύπισσα που φοράει μια νύχτα φούστα, θα πέσει "εύκολα" γιατί φοράει φούστα.

Κι από την ανάποδη, το ότι συνήθως μία τύπισσα θα θέλει περισσότερη προσπάθεια/κόπο "να πέσει" σε σχέση με έναν τυπά, δε σημαίνει ότι δίνει το δικαίωμα σε έναν τυπά να γίνει πιο ριψοκίνδυνος γιατί αλλιώς θα έχει λιγότερες πιθανότητες ή δε θα γίνει αντιληπτός ή δεν ξέρω τι.

Ναι οκ, σε ένα αντίστοιχο σκηνικό έχει περισσότερες πιθανότητες ένας τυπάς να ανταποκριθεί θετικά από μία τύπισσα.
Επίσης αν πάρεις μία σφαίρα και την βάλεις σε ένα εξάσφαιρο έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις απ' ότι αν την βάλεις σε ένα οχτάσφαιρο, so what.
Το θέμα είναι να μην πυροβολήσεις γιατί γνωρίζεις ότι ενδέχεται να κάνεις μαλακία, όχι να μειώσεις τις πιθανότητες ενώ έχεις προαποφασίσει ότι μπορεί να κάνεις μαλακία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,824 μηνύματα.
Οι συμπεριφορές των δύο φύλων καθορίζονται σε μεγάλο βαθμό από βιολογικούς παράγοντες. Δεν θα τα ισοπεδώσουμε και όλα... Διαβάζω αλλόκοτα πράγματα.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Είναι ίδιον των ανθρώπων να κρίνουμε τους άλλους σύμφωνα με τη δική μας ηθική, με το πώς (έχουμε αποφασίσει να) είμαστε εμείς, με τη δική μας κοσμοθεωρία. Δεν είναι κακό κάποιος να έχει μια ηθική, καλά κάνει, δικαίωμά του. Τη στιγμή όμως που γενικεύει μια κατάσταση σύμφωνα με τη δική του ηθική και κατακρίνει αυτούς που δεν ακολουθούν τη δική του ηθική, εκεί αρχίζει ένα πρόβλημα.

Τι νόημα έχει ο κώδικας ηθικής αν δεν κρίνεις βάση αυτής και τους άλλους; Αν η ηθική είναι υποκειμενική και ο καθένας έχει τη δική του, τότε όλοι είναι ηθικοί σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα. Αν χρησιμοποιείς την ηθική του καθενός για να κρίνεις τους άλλους και όχι την δική σου, τότε δεν μπορείς να κρίνεις κανένα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,072 μηνύματα.
Τι νόημα έχει ο κώδικας ηθικής αν δεν κρίνεις βάση αυτής και τους άλλους; Αν η ηθική είναι υποκειμενική και ο καθένας έχει τη δική του, τότε όλοι είναι ηθικοί σύμφωνα με τα δικά τους μέτρα. Αν χρησιμοποιείς την ηθική του καθενός για να κρίνεις τους άλλους και όχι την δική σου, τότε δεν μπορείς να κρίνεις κανένα.
Μπορείς να κρίνεις ποιος σου ταιριάζει σύμφωνα με τη δική σου ηθική και κοσμοθεωρία. Αυτό είναι θεμιτό. Το να κατακρίνεις επειδή ο άλλος έχει άλλη ηθική και κάνει επιλογές σύμφωνα με αυτή, αυτό θεωρώ λάθος και προβληματικό. Και προσπαθώ κι εγώ να το διορθώσω όταν το κάνω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,452 μηνύματα.
Ηθική είναι ένα σύνολο κανόνων μιας κοινωνίας, ένας κώδικας αξιών που μελετά και ενδεχομένως καθορίζει τη συμπεριφορά των μελών της κοινωνίας αυτής με κριτήριο τι είναι αποδεκτό και τι όχι. Σε μια απλούστερη προσέγγιση: τι είναι “καλό” και τι “κακό”. Είναι γνωστό οτι σε “ζητήματα ηθικής” δεν υπάρχει ομοφωνία.

Βασικα εγω προσωπικα εχεσθην για τους κανονες της κοινωνιας,ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ βεβαια..δεν εννοω ΓΕΝΙΚΑ...οποτε και για την ηθικη που στην πραγματικοτητα ειναι οι κανονες μιας κοινωνιας ανα περιοχη,,εποχη κλπ.

Προτιμω να λεω δικαιοσυνη οχι με την δικονομικη εννοια αλλα με την εννοια της ισονομιας ολων των πολιτων και του κανονα δεν κανω ότι δεν θελω να μου κανουν και κανω οτι θελω να μου κανουν.Παντως αντικειμενικη καλοσυνη και κακοσυνη ΥΠΑΡΧΕΙ.Αλλα εγω δεν την ταυτιζω με την ηθικη των κοινωνιων.Την ταυτιζω με το υπογραμμισμενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Μπορείς λοιπόν να το μεταφέρεις σ΄ένα μπαρ με μια καλοβαλμένη κοπέλα που προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή ενός άντρα με φευγαλέες ματιές ή σ΄ένα ταξίδι που κάνει την πρώτη κίνηση για να του μιλήσει δείχνοντας έτσι το ενδιαφέρον της ή να βρίσκονται στο λεωφορείο και ν΄ακούει ο άντρας μουσική και να τον ρωτήσει τι ακούει και μετά να προχωρήσει η κουβέντα ή να του έπεσε κάτω κάτι που κρατούσε και να του το δώσει χαμογελώντας κτλ, κτλ. Να κάνει δηλαδή αυτή την πρώτη κίνηση.

Και πάρτο και ανάποδα, να τα κάνει δηλαδή αυτά ένας άντρας σε μία γυναίκα.

Πόσες πιθανότητες υπάρχουν ν΄ανταποκριθεί θετικά σ΄αυτά η γυναίκα και πόσες πιθανότητες υπάρχουν ν΄ανταποκριθεί θετικά σ΄αυτά ο άντρας;

Χίλια συγγνώμη σου ζητώ εκ των προτέρων αλλά αν μου πεις ότι οι πιθανότητες ν΄ανταποκριθεί θετικά ο άντρας είναι ίσες μ΄αυτές που θ΄ανταποκριθεί θετικά μια γυναίκα, μάλλον απέχεις πολύ καιρό από την "πιάτσα".

Δεν συνηθίζω να κάνω υποθέσεις ή να μαντεύω. Αναγνωρίζω όμως πως προσπαθείς να δείξεις ότι ο άντρας θα ανταποκριθεί περισσότερες φορές θετικά απ' ότι η γυναίκα.


Κάτι που είναι λογικό άλμα καθώς στο συγκεκριμένο θέμα δεν εξετάζεται αυτό. Εξετάζουμε το ότι οι άντρες παρενοχλούνται σε έναν παρατηρήσιμο βαθμό και δεν είναι όλα τόσο μπάτε σκύλοι αλέστε όσο λαμβάνεται ως στερεοτυπική υπόθεση.

Επιπροσθέτως, επειδή είμαι πολύ προσεκτικός με τις λέξεις, ποτέ δεν είπα ότι δεν είναι θεμα φύλου. Είπα ότι δεν είναι θέμα φύλου στο βαθμό που το παρουσιάζεις, αλλά και θέμα ατόμου.

Μπορούμε να εισέλθουμε όσο θέλεις στο λογικό άλμα και να σου φέρω κάτι στη συζήτηση που είχα συζητήσει παλιότερα, τη δυναμική των δυο φύλων. Θα έπρεπε να εξετάσουμε, κάτι που κακώς δεν εξετάζεται, πόσο "καλοβαλμένος" είναι και ο άντρας και τι εννοούμε καλοβαλμένος/η, όπως και πολλούς άλλους παράγοντες φερ επείν ηλικίες, εμφανίσεις, περιποίηση, ένδυση, επαγγελματική εξέλιξη, ακόμα και ψυχολογία των δυο ατόμων εκείνη τη στιγμή.

Το οτι ένας άντρας δύναται να παρενοχληθεί από μια γυναίκα, καθώς και το δικαίωμά του στην αντίδραση και την αποδοκιμασία του γεγονότος, δεν είναι ασύμβατο με την -εν γένει- κατα παρέτο κατανομή της δυναμικής των φύλων που το 80% των γυναικών επιθυμεί το 20% (πλέον 5%) των κορυφαίων ανδρών. Κάτι που αντικατοπτρίζεται με σαφήνεια στις τάσεις και στους αριθμούς ακολούθων στο Τίντερ, του Ίνσταγκραμ κλπ.

Και για να σου δείξω πόσο άτοπο είναι το λογικό άλμα σου με το θέμα της συζήτησης, θα σου θέσω τον κολοφώνα της ανδροσφαίρειας συλλογιστικής μου, βάζοντας το πιο ακραίο παράδειγμα στο μπαρ.

Είπες πως η κοπέλα είναι καλοβαλμένη. Ο άντρας generic. Στο ειδικά αυτή στο γενικά αυτός. Στον κάνω ειδικό εγω λοιπόν, υπάλληλο καθαριότητας του δήμου, παντρεμένο, καταπονημένο, ετών 47, αξύριστος, μέτριας εμφάνισης. Η κοπέλα 25 ετών, χυμώδης μελαχρινή, ότι έχει βγει από την Ευελπίδων με φακέλους στα χέρια.

Για κάποιο λόγο της κεντρίζει το ενδιαφέρον και τον πλησιάζει. Μιλάμε για το απόλυτο ασύμβατο κατα παρέτο, ο τύπος έχει κάνει το μεγαλύτερο overshoot της ζωής του.

Ποιός θα πάρει τα πιο πολλά βλέμματα μέσα στο μπαρ; Πιθανότατα εκείνη, ακόμα κι από γυναίκες.

Και ναι μπορεί ακόμα αυτός να την απορρίψει.

Γιατί έχει γυναίκα και της είναι πιστός, κάνουν έρωτα κάθε μέρα, ο γάμος είναι υγιής κι όλα καλά.

Αν αυτός ο τύπος ήταν φρεσκοχωρισμένος και η γυναίκα του τον είχε απατήσει, πιθανόν να της είχε αλλάξει και τα πέταλα.

Δεν έχεις ακούσει από άντρες την έκφραση "να ριξω εναν στη χοντρή να φύγουν τα ξερά μωρέ" ή από γυναίκες "αναρρωτιέμαι τι του βρήκα του Μήτσου, πως έριξα τα γούστα μου τόσο χαμηλά μετά το διαζύγιο με τον Μάκη ήμουν διαλυμένη, ήθελα να ξανανιώσω κάτι, να αισθανθώ ορατή, ποθητή".


Ρωτας λοιπόν κάτι, υπαρκτο μεν και υπο συνθήκη σωστό, αλλά μη σχετικό με το θέμα, πολλώ δε μάλλον μη αμοιβαίως αποκλειόμενο με το δικαίωμα ένος άντρα στην απόρριψη ή στην αποδοκιμασία μιας παρενόχλησης.

Η δυναμική των φύλων στην αγορά σεξουαλικής αξίας έχει συσχετισμούς με την απόφαση ενός άντρα στην άρνηση αλλά δεν αποτελούν αυτα τα δυο έννοιες ταυτόσημες. Γι αυτό λαμβάνει υπόψη και πολύ περισσότερα πράγματα από το φύλο και δεν λειτουργεί αταβιστικά ή ορθότερα απλοποιητικά.

Μαντεύω δεν περίμενες αυτή την εξέλιξη στην απάντησή μου, πως μπορούσα να παντρέψω κατι φαινομενικά τόσο νεωτεριστικό με την ανδρόσφαιρα. Πάρε το χρόνο σου, εδω θα είμαι.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν συνηθίζω να κάνω υποθέσεις ή να μαντεύω. Αναγνωρίζω όμως πως προσπαθείς να δείξεις ότι ο άντρας θα ανταποκριθεί περισσότερες φορές θετικά απ' ότι η γυναίκα.


Κάτι που είναι λογικό άλμα καθώς στο συγκεκριμένο θέμα δεν εξετάζεται αυτό. Εξετάζουμε το ότι οι άντρες παρενοχλούνται σε έναν παρατηρήσιμο βαθμό και δεν είναι όλα τόσο μπάτε σκύλοι αλέστε όσο λαμβάνεται ως στερεοτυπική υπόθεση.

Επιπροσθέτως, επειδή είμαι πολύ προσεκτικός με τις λέξεις, ποτέ δεν είπα ότι δεν είναι θεμα φύλου. Είπα ότι δεν είναι θέμα φύλου στο βαθμό που το παρουσιάζεις, αλλά και θέμα ατόμου.

Μπορούμε να εισέλθουμε όσο θέλεις στο λογικό άλμα και να σου φέρω κάτι στη συζήτηση που είχα συζητήσει παλιότερα, τη δυναμική των δυο φύλων. Θα έπρεπε να εξετάσουμε, κάτι που κακώς δεν εξετάζεται, πόσο "καλοβαλμένος" είναι και ο άντρας και τι εννοούμε καλοβαλμένος/η, όπως και πολλούς άλλους παράγοντες φερ επείν ηλικίες, εμφανίσεις, περιποίηση, ένδυση, επαγγελματική εξέλιξη, ακόμα και ψυχολογία των δυο ατόμων εκείνη τη στιγμή.

Το οτι ένας άντρας δύναται να παρενοχληθεί από μια γυναίκα, καθώς και το δικαίωμά του στην αντίδραση και την αποδοκιμασία του γεγονότος, δεν είναι ασύμβατο με την -εν γένει- κατα παρέτο κατανομή της δυναμικής των φύλων που το 80% των γυναικών επιθυμεί το 20% (πλέον 5%) των κορυφαίων ανδρών. Κάτι που αντικατοπτρίζεται με σαφήνεια στις τάσεις και στους αριθμούς ακολούθων στο Τίντερ, του Ίνσταγκραμ κλπ.

Και για να σου δείξω πόσο άτοπο είναι το λογικό άλμα σου με το θέμα της συζήτησης, θα σου θέσω τον κολοφώνα της ανδροσφαίρειας συλλογιστικής μου, βάζοντας το πιο ακραίο παράδειγμα στο μπαρ.

Είπες πως η κοπέλα είναι καλοβαλμένη. Ο άντρας generic. Στο ειδικά αυτή στο γενικά αυτός. Στον κάνω ειδικό εγω λοιπόν, υπάλληλο καθαριότητας του δήμου, παντρεμένο, καταπονημένο, ετών 47, αξύριστος, μέτριας εμφάνισης. Η κοπέλα 25 ετών, χυμώδης μελαχρινή, ότι έχει βγει από την Ευελπίδων με φακέλους στα χέρια.

Για κάποιο λόγο της κεντρίζει το ενδιαφέρον και τον πλησιάζει. Μιλάμε για το απόλυτο ασύμβατο κατα παρέτο, ο τύπος έχει κάνει το μεγαλύτερο overshoot της ζωής του.

Ποιός θα πάρει τα πιο πολλά βλέμματα μέσα στο μπαρ; Πιθανότατα εκείνη, ακόμα κι από γυναίκες.

Και ναι μπορεί ακόμα αυτός να την απορρίψει.

Γιατί έχει γυναίκα και της είναι πιστός, κάνουν έρωτα κάθε μέρα, ο γάμος είναι υγιής κι όλα καλά.

Αν αυτός ο τύπος ήταν φρεσκοχωρισμένος και η γυναίκα του τον είχε απατήσει, πιθανόν να της είχε αλλάξει και τα πέταλα.

Δεν έχεις ακούσει από άντρες την έκφραση "να ριξω εναν στη χοντρή να φύγουν τα ξερά μωρέ" ή από γυναίκες "αναρρωτιέμαι τι του βρήκα του Μήτσου, πως έριξα τα γούστα μου τόσο χαμηλά μετά το διαζύγιο με τον Μάκη ήμουν διαλυμένη, ήθελα να ξανανιώσω κάτι, να αισθανθώ ορατή, ποθητή".


Ρωτας λοιπόν κάτι, υπαρκτο μεν και υπο συνθήκη σωστό, αλλά μη σχετικό με το θέμα, πολλώ δε μάλλον μη αμοιβαίως αποκλειόμενο με το δικαίωμα ένος άντρα στην απόρριψη ή στην αποδοκιμασία μιας παρενόχλησης.

Η δυναμική των φύλων στην αγορά σεξουαλικής αξίας έχει συσχετισμούς με την απόφαση ενός άντρα στην άρνηση αλλά δεν αποτελούν αυτα τα δυο έννοιες ταυτόσημες. Γι αυτό λαμβάνει υπόψη και πολύ περισσότερα πράγματα από το φύλο και δεν λειτουργεί αταβιστικά ή ορθότερα απλοποιητικά.

Μαντεύω δεν περίμενες αυτή την εξέλιξη στην απάντησή μου, πως μπορούσα να παντρέψω κατι φαινομενικά τόσο νεωτεριστικό με την ανδρόσφαιρα. Πάρε το χρόνο σου, εδω θα είμαι.
Οι άντρες γιατί γελάνε και λένε ''τυχερός'' και τέτοια ;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,058 μηνύματα.
Top