Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στο εξωτερικό θα είχα πλεονεκτήματα ως προς το κομμάτι της πρακτικής και της πληρωμής μόνο.
Για την πρακτική συμφωνώ, η πληρωμή από πού προκύπτει? Εγώ στην Αγγλία ως μεταπτυχιακή φοιτήτρια όχι μόνο δεν πληρωνόμουν, αλλά πλήρωνα και δίδακτρα. Διπλή χασούρα. Και η πρακτική που έκανα στη βιομηχανία ήταν χωρίς πληρωμή επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την πρακτική συμφωνώ, η πληρωμή από πού προκύπτει? Εγώ στην Αγγλία ως μεταπτυχιακή φοιτήτρια όχι μόνο δεν πληρωνόμουν, αλλά πλήρωνα και δίδακτρα. Διπλή χασούρα. Και η πρακτική που έκανα στη βιομηχανία ήταν χωρίς πληρωμή επίσης.

Πλέον και στην Ελλάδα δεν έχουν θεσπιστεί δίδακτρα; Τουλάχιστον σε κάποιες σχολές; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Βασικά, θα ήθελα να συνεχίσω να ζω στην Ελλάδα, αρκεί να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Τουλάχιστον δεν έχουμε πυρηνικούς αντιδραστήρες. Στη Φουκουσίμα ακόμα προσπαθούν να σταθεροποιήσουν το εργοστάσιο... και οι 80.000 κάτοικοι δεν έχουν επιστρέψει στα σπίτια τους... 4 χρόνια μετά...

https://www.bbc.com/news/world-asia-30892730
Επειδη οταν βλεπω τεχνοφοβικα σχολια ,κατι παθαινω ,δεν μπορω να μην το σχολιασω

Η πυρηνικη ειναι απτις πιο 'καθαρες' μορφες ενεργειας ,μετα τις ανανεωσιμες .Το οτι δεν εχουμε στην Ελλαδα ειναι θεμα ελλειψης τεχνογνωσιας ,χρηματοδοτησης κλπ κλπ ,οποτε ας μην το παρουσιαζουμε ως κατι καλο (την ελλειψη)
Και σχετικα με την ασφαλεια ,σε σχεση με τις κλασικες μοναδες που καινε ανθρακα οι πυρηνικες ειναι χιλιαδες φορες πιο ασφαλεις

Still, about 10,000 die from coal use in the U.S. each year, and another thousand from natural gas. Hydro is dominated by a few rare large dam failures like Banqiao in China in 1976 which killed about 171,000 people. Workers still regularly fall off wind turbines during maintenance but since relatively little electricity production comes from wind, the totals deaths are small. Nuclear has the lowest deathprint, even with the worst-case Chernobyl numbers and Fukushima projections, uranium mining deaths, and using the Linear No-Treshold Dose hypothesis
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Βασικά, θα ήθελα να συνεχίσω να ζω στην Ελλάδα, αρκεί να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης!!!!
Κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αγγλία.! :inlove: που προβλέπεται να πάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αμερική :inlove:
Ντουμπάι :inlove:
Ιταλία :inlove:
Αγγλία :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αμερική :inlove:
Ντουμπάι :inlove:
Ιταλία :inlove:
Αγγλία :inlove:

Μπορώ να ρωτήσω γιατί σου αρέσει το Ντουμπάι?Επειδή μία θεία μου και η νονά μου έχουν πάει πολλές φορές εκεί και έχω δει άπειρες φωτογραφίες,τι σου αρέσει από εκείνο το πράγμα?Μία μεγάλη άχαρη πόλη είναι με ακόμα πιο άχαρους ουρανοξύστες.Δεν υπάρχει ίχνος πολιτιστικής κληρονομιάς και να μη μιλήσω για το πώς ζουν οι γυναίκες εκεί (πρέπει να φοράς μαντίλα) και για τις αμμοθύελλες.Γιατί θα ήθελες να μείνεις εκεί? :hmm:
(εκτός αν θέλεις να πας για 2-3 χρόνια ίσα ίσα να κάνεις περιουσία και να γυρίσεις πίσω ή είσαι δισεκατομμυριούχα και θα έχεις δικό σου διαμέρισμα στο στον 300ό όροφο ενός ουρανοξύστη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μπορώ να ρωτήσω γιατί σου αρέσει το Ντουμπάι?Επειδή μία θεία μου και η νονά μου έχουν πάει πολλές φορές εκεί και έχω δει άπειρες φωτογραφίες,τι σου αρέσει από εκείνο το πράγμα?Μία μεγάλη άχαρη πόλη είναι με ακόμα πιο άχαρους ουρανοξύστες.Δεν υπάρχει ίχνος πολιτιστικής κληρονομιάς και να μη μιλήσω για το πώς ζουν οι γυναίκες εκεί (πρέπει να φοράς μαντίλα) και για τις αμμοθύελλες.Γιατί θα ήθελες να μείνεις εκεί? :hmm:
(εκτός αν θέλεις να πας για 2-3 χρόνια ίσα ίσα να κάνεις περιουσία και να γυρίσεις πίσω ή είσαι δισεκατομμυριούχα και θα έχεις δικό σου διαμέρισμα στο στον 300ό όροφο ενός ουρανοξύστη)

Χαχαχαχαχααχα! Εχεις δικιο, βασικα μου αρεσει σαν θεμα πολης, φερνει λιγο Αμερικα Style και δε μιλαω για μονιμη κατοικια για διακοπες ή ενα χρονο το πολυ βρε συ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Βασικα, τωρα που το ξανασκεφτομαι, νομιζω πως οι σκανδιναβικες χωρες, ειναι η καλυτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Το <<καλύτερη>> είναι εντελώς υποκειμενικό, υπο ποια έννοια καλύτερη?? Όπως και να έχει, σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν πάρα πολλές χώρες που παρέχουν πολύ καλύτερο βιοτικό επίπεδο σε σχέση με την ελλαδίτσα μας, όπως πχ η γερμανία, οι σκανδιναβικές χώρες, η αυστραλία, η αγγλια κλπ...
Είναι προφανές ότι όσο αφορά θέματα παιδείας, κουλτούρας, οικονομίας, ποιότητα ζωής, εύρεση εργασίας τέτοια κράτη πρωτοστατούν και οποιοσδήποτε θα προτιμουσε να ζει εκεί...Άμα είσαι και σε μια χώρα υπερχρεωμενη και ελάχιστες πιθανότητες να βρεις δουλειά και που οι νέοι με οράματα και ιδέες απλά δεν έχουν μέλλον(?χωρις το βισμα), απλά θες να πας εκει μια ωρα αρχύτερα...
Χώρες σαν την ελλάδα απλά υπάρχουν για διακοπές, τίποτα περισσότερο...Ο γερμανός θελει να ερθει στην ελλαδα για λιγες εβδομαδες το καλοκαιρι, ο ελληνας θελει να εγκατασταθει στην γερμανια για χρονια λόγω των παροχων που θα έχει απο αυτήν την χώρα....
Αν όμως όλοι οι νέοι της χωρας μας αποφασισουν να γινουν μεταναστες όπως εχουν ήδη κανει σε μεγάλο ποσοστο εδω δεν θα υπαρχει κανενα μελλον...Αλλα και να μεινεις εδω δεν θα εχεις ο ιδιος καποιο καλυτερο μελλον απο δουλεια στα 300-500 ευρω και αμα και τα υπολοιπα η οικογενεια σου....Κοινώς, ένα χάλι μαύρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Sommerfeld έχοντας ακούσει μεγαλύτερούς μου, λένε ότι και παλαιότερα ούτε πάλι εδώ στην Ελλάδα ήταν καλύτερα τα πράγματα. Συχνά δημιουργείται μια επίπλαστη γενική εικόνα αποφεύγοντας να μιλήσουμε για τις ατομικές ευκαιρίες. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι με καλές ευκαιρίες και άνθρωποι που για άλλους λόγους δεν θα μπορέσουν να φύγουν στο εξωτερικό ή τελοσπάντων να αγωνιστούν πολύ για την καθημερινή επιβίωση σε οποιαδήποτε χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john_doe

Δραστήριο μέλος

Ο john_doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Η Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση ότι η Κρήτη ανήκει στην Ελλάδα...Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία.

Τώρα για την καλύτερη χώρα, για μένα οι μεσoγειακές χώρες και ορισμένες βαλκανικές έχουν με διαφορά το καλύτερο κλίμα και τις καλύτερες κουζίνες. Επίσης έχουν πολλές φυσικές ομορφιές. Εκεί που υστερούν σε σχέση με τις δυτικές- βόρειες ευρωπαικές χώρες είναι στην οργάνωση και στη λειτουργία του κράτους. Ένας συνδυασμός τους θα ήταν πιστεύω το ιδανικό.

Υ.Γ Δεν χρειάζεται να τονίζουμε ότι το θέμα είναι υποκειμενικό. Σαφώς και είναι, απλά ο καθένας λέει τη γνώμη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Καλυτερα εχω περασει Νεα Καληδονια, ενα μεγαλο νησι διπλα στην Αυστραλια που ομως ανηκει στη Γαλλια.
Τα συν ειναι η γαλλικη οργανωση και προνοια, το εξωτικο πριβαλλον, η ευκολη εγκατασταση και η ελαχιστη ανεργια καθως ειναι αναπτυσσομμενο.
Το μεγαλο μειον οτι ειναι μακρυα και δεν θα μπορεις να δεις τους δικους σου στην Ελλαδα συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εξαρτάται τι ψάχνει κανείς...
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για Νορβηγία/Σουηδία. Επίσης, θα έβαζα και την Γερμανία ή την Αυστρία.
Αμερική δεν ξέρω καθώς δεν είναι καθόλου του στίλ μου. Γενικά, τα εκτός Ευρώπης δεν τα προτιμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Oσον αφορα Ευρωπη ειναι η Γερμανια,Αυστρια και Ελβετια πολυ οργανωμενοι με αψογο συστημα περιθαλψης και εκπαιδευτικο συστημα πολυ καλυτερο απο της ελλαδας :) και οι σκανδιναβικες χωρες επισηςς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη οι καλύτερες χώρες για να ζήσει κανείς είναι: Ελβετία, Καναδάς, Σουηδία,Δανία,Νορβηγία,Φινλανδία,Αυστρία και Αυστραλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top