Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ο Καναδάς διαφέρει πάρα πολύ από τις ΗΠΑ,όντως,το έχω ακούσει από πολλούς αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Και εχει και πολλα πετρελαια και εχει μεγαλη οικονομικη ανθηση αλλα αυτος ο χειμωνας με τους -20 θα ειναι απαλευτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Και εχει και πολλα πετρελαια και εχει μεγαλη οικονομικη ανθηση αλλα αυτος ο χειμωνας με τους -20 θα ειναι απαλευτος
Ναι ειδικα στο Μοντρεαλ το κλιμα δεν παλευεται..Αλλα σε αλλες πολεις οπως Τοροντο και Βανκουβερ,ειναι πολυ καλυτερα.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
όπως και η Αυστραλία..δεν είναι τυχαίο ότι αποτελούν από τις πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου. Αλλά τα κριτήρια τους είναι πολύ αυστηρά δεν παίρνουν όποιον να ναι.
Ε προφανώς...Αν έπαιρναν τον κάθε τυχαίο με το βύσμα του,όπως κάνουν αλλού (ονόματα δε λέμε,προσωπικότητες δε θίγουμε...:whistle:),δε θα ήταν σε αυτό το επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυστραλία, Ελβετία, Καναδάς, Σουηδία.
Έχω γνωστούς που ζουν ή έζησαν στην κάθε χώρα και πραγματικά έχω ακούσει τα καλύτερα!
Έχω πάει μόνο στην Ελβετία, συγκεκριμένα στη Ζυρίχη για λίγες ώρες και μου άρεσε πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Σκανδιναβία γενικότερα!
Αλλά ειδικότερα Σουηδία!
Συγκεκριμένα αυτό είναι και το μέρος που θέλω να μείνω και να εργαστώ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Και στην Ελλάδα καλούτσικα είναι ή τέλοσπαντων όχι και τόσο χάλια.:P

Για να πιστεύεις κάτι τέτοιο ή πολύ ρομαντικός θα είσαι ή πολύ λεφτάς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Καλά βρε κορόιδα, Σκανδιναβία;Δανία;Η.Β;Εδώ τα απελπισμένα παρακαλάνε να έρθουν στη χώρα μας να δουν λίγο ήλιο, λίγο θάλασσα, λίγο μπούτι.Τέλος πάντων, αν δε ζούσα στην ομορφότατη Ελλάδα θα πήγαινα στην εξίσου γαμάτη Ισπανία.

Εδιτ: Μην αναφερθώ στη τραγική Αυστραλία, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ελλάδα καλύτερη χώρα στο πλανήτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Πράγματι στην Κύπρο δεν είναι πια τόσο παραδεισένια:P

΄Ενας φίλος μου πήγε εκεί για καλύτερα και μάλλον θα γυρίσει πίσω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Νομιζω ο Καναδας....Υπαρχει ελληνικη ομογενεια που βοηθα τους Ελληνες που πανε εκει για να σπουδασουν ή να εργαστουν κ τους υποστηριζουν στα πρωτα βηματα....Επισης ειναι απο τα πιο αναπτυγμενα κρατη και η κριση δεν πρεπει να τους εχει 'αγγιξει' κ πολυ....Καμια σχεση με ΗΠΑ που πατουν πανω σε σαθρα θεμελια στην οικονομια...Εχει καλα πανεπιστημια,υψηλους μισθους,οργανωση σε ολους τους τομεις(δηλ το κρατος σεβεται τον πολιτη).Δεδομενου μαλιστα οτι ειναι μια πολυπολιτισμικη χωρα(Ιταλοι,Ισπανοι,Γαλλοι,Εβραιοι,Λιβανεζοι) δεν υπαρχει ρατσισμος κ ολοι εχουν ισοτιμες ευκαιριες για αναπτυξη...Τελος,επειδη στν Καναδα μενουν πολλοι Γαλλοι(ειδικα στο Μοντρεαλ) δινει την αισθηση ενος ευρωπαικου κρατους κ οχι μιας αμερικανοποιημενης κοινωνιας....

Θα συμφωνήσω με τη φίλη Νάγια!
(Εμείς που είμαστε και Καναδοί πολίτες με γνωστούς στο Μόντρεαλ...:whistle: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
explain it?

αν ήταν να διαλέγαμε μια χώρα για να ζήσουμε (παιδεία, υγεία , εργασία) με βάση τον ήλιο και τα μπούτια....καήκαμε.:whistle:

Κάθε πότε θα βλέπεις την οικογένειά σου?(1time/year??)
Αν θες να κάνεις κάποιο ταξίδι σε άλλη χώρα, πόσο εφικτό θα είναι αυτό?(2.000 ευρώπουλα για ένα ταξίδι στην Ευρώπη, μόνο τα αεροπορικά??)
Ποια είναι η μέση απόσταση από πόλη σε πόλη στην Αυστραλία?(τι έρημος τι Αυστραλία)
Τι σχέση έχει η κουλτούρα της Αυστραλίας με την Ευρώπη και ειδικότερα τη Μεσόγειο?(καμία περίπου??)
Γιατί υποτιμάς τον ήλιο και φυσικά τα ΜΠΟΥΤΙΑ?(ΓΙΑΤΙ??)
Και κάτι άλλο.Γιατί να φύγεις στο τέρμα θεού ενώ μένεις σε μια από τις ομορφότερες χώρες της γης?Γιατί να μην ποντάρεις ότι θα είσαι από το 75% που δεν είναι άνεργοι?


++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Κάθε πότε θα βλέπεις την οικογένειά σου?(1time/year??)
Αν θες να κάνεις κάποιο ταξίδι σε άλλη χώρα, πόσο εφικτό θα είναι αυτό?(2.000 ευρώπουλα για ένα ταξίδι στην Ευρώπη, μόνο τα αεροπορικά??)
Ποια είναι η μέση απόσταση από πόλη σε πόλη στην Αυστραλία?(τι έρημος τι Αυστραλία)
Τι σχέση έχει η κουλτούρα της Αυστραλίας με την Ευρώπη και ειδικότερα τη Μεσόγειο?(καμία περίπου??)
Γιατί υποτιμάς τον ήλιο και φυσικά τα ΜΠΟΥΤΙΑ?(ΓΙΑΤΙ??)
Και κάτι άλλο.Γιατί να φύγεις στο τέρμα θεού ενώ μένεις σε μια από τις ομορφότερες χώρες της γης?Γιατί να μην ποντάρεις ότι θα είσαι από το 75% που δεν είναι άνεργοι?


++

Βασικά έιναι πολλοί παράγοντες που σε στέλνουν εξωτερικό. Δηλαδή δεν είναι μόνο αν θα βρεθεί εργασία, αλλά να υπάρχει και ένας αξιοπρεπής μισθός. Θα μπορεί να ζήσει κάποιος με 552 ευρώ?? Ουσιαστικά αυτή τη στιγμή η Ελλάδα είναι από τις χώρες με το πιο σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Δεν είναι εύκολο να πάρεις τέτοιο ρίσκο και μάλιστα της στιγμή που κάποιες χώρες σου ανοίγουν τις πόρτες διπάπλατα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos45

Νεοφερμένος

Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι φέτος για την Αυστραλία κάνανε 10.000 αιτήσεις και πήραν μόνο 700. Και αυτό όχι μόνιμα.

με ποια κριτηρια επιλεγουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
για την καλυτερη δε ξερω, αλλα η χειροτερη ειναι το ελλαδισταν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μάλλον γιατί δεν έχεις πάει σε άλλες χώρες..Ινδονησία, Αφγανιστάν, Συρία, Βιετνάμ να δεις πόσο θα εκτιμούσες τη χώρα σου.

Δλδ ξεκολλάτε λίγο.

Έχεις πάει εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μάλλον γιατί δεν έχεις πάει σε άλλες χώρες..Ινδονησία, Αφγανιστάν, Συρία, Βιετνάμ να δεις πόσο θα εκτιμούσες τη χώρα σου.

Δλδ ξεκολλάτε λίγο.

Αυτή είναι η ξεφτίλα της γενιάς μας.

Εχουμε φτάσει σε σημείο να συγκρίνουμε την χώρα μας με χώρες του 3ου κόσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ εχω ακούσει πολλά καλά για τη φινλανδία σε επίπεδο οργάνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
γιατί πόσο νομίζεις ως φοιτήτρια στη θεσσαλονίκη έβλεπα τους δικούς μου; Μια φορά το χρόνο. Και τόσοι άλλοι που σπουδάζουν σε άλλες πόλεις. So no difference.
Τώρα τη συγκρίνεις ρε Ελένη...με δουλεύεις??


εφικτό. Διότι και επίδομα ως φοιτήτρια και ως παιδί χαμηλόμισθης θα παίρνω. Και αν βρω και κάποια part time δουλειά και την οικογένεια μου θα διευκολύνω.
Επιμένω, απλά.Εδώ δε μπορούμε να πάμε μια εκδρομή σε γειτονική χώρα επειδή τα φράγκα είναι λίγα και θα ξαμολυθείς από Αυστραλία για...που??


Η Κανμπέρα απέχει 3 ώρες από το Σίνδευ, η Μελβούρνη απέχει 1 ώρα ...νομίζω δεν θες να συνεχίσω :PΚαι η έρημος είναι στα βόρεια της Αυστραλίας.

Και η απόσταση Θεσσαλονίκης από την πόλη μου είναι 1,5 ώρα.
Τότε εύχομαι να στήσεις τη ζωή σου σε μια από αυτές(αν αναγκαστεί κάποιος να πάω σε κάποια άλλη??ποιες είναι οι αποστάσεις τότε??πολύ μεγαλύτερες..).Ναι, ξέρω ότι η έρημος βρίσκεται στα κεντρικά και βόρεια της ηπείρου.


Τι σχέση έχει η κουλτούρα της Αμερικής με την Ευρώπη ή Ευρώπη με την Ελλάδα. Δεν νομίζω ότι εμποδίζει πολλούς να πάνε να σπουδάσουν ή να δουλέψουν αλλού για αυτό το λόγο.

???
και άλλες χώρες έχουν ήλιο όπως και η Αυστραλία. Your point?
Για μένα Ελλάδα>>Αυστραλία σε φυσική ομορφιά.Από τουρισμό, αναμφισβήτητα η χώρα μας γαμάει, για την Αυστραλία δε ξέρω είναι η αλήθεια.[/QUOTE]


Η ανεργία στην πόλη μου αγγίζει το 50% και στις άλλες πόλεις αυξάνει. Δεν θεωρώ επιχείρημα το αν μια χώρα είναι όμορφη ή όχι. Και άλλες χώρες είναι όμορφες.
Η ξενιτιά είναι δύσκολη και ούτε εμένα μου αρέσει. Αλλά όταν εδώ δεν μπορώ να σπουδάσω λόγω οικονομικών και σε μια άλλη χώρα που μου προσφέρει οργανωμένη παιδεία, υγεία, πρόνοια, δουλειά με υψηλό μισθό γιατί να μην πάω;
Συγνώμη αλλά δεν κοιτάω το πως θα καλοπεράσω εγώ και να είμαι εξαρτημένη με την οικογένεια μου μέχρι ο Θεός να δεήσει να βρω δουλειά, αλλά το πως θα εξασφαλίσω και να ανακουφίσω την οικογένεια μου.Οι καιροί είναι δύσκολοι και όχι μόνο για μένα.
Καταρχήν δε σε απέτρεψα εσένα ούτε κανέναν άλλο από το να πάτε.Το επιλέγει κάποιος για τους δικούς του προσωπικούς λόγους, οι οποίοι φαντάζομαι κανέναν άλλο δεν αφορούν.Από την άλλη, η ξενιτιά είναι δύσκολη όπως λες.Προσωπικά θέλω να έχω επαφή με τους γονείς μου.Τα αδέρφια μου.Επίσης, δε μου αρέσει που για οικονομικούς λόγους κυρίως αναγκάζονται τόσοι πολλοί να φεύγουν.Μας <<διώχνουν>> από την πατρίδα μας έτσι απλά και δε ξέρω τι σκατά έχουν πάθει όλοι και έχουν γαμηθεί να κατηγορούν την Ελλάδα.Ο γερμανός παρακαλάει να έρθει 5 μέρες εδώ.Παρακαλάει.Ζούμε σε ένα τόπο που οι υπόλοιποι έρχονται για διακοπές.Πόσο μεγάλη είναι αυτή η κουβέντα??Κρίμα μας..
Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philimonas

Νεοφερμένος

Ο philimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top