Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όμως είναι λύση να μεταναστεύσει όλη η νεολαία στο εξωτερικό; Μπορεί το εξωτερικό να συντηρήσει εκατομμύρια ανέργους; Νομίζω ότι η δυσκολία εύρεση εργασίας, δεν οφείλεται μόνο στην υψηλή ανεργία. Υπάρχουν και άλλα αίτια που τα ονομάζω ατομικές ευθύνες.

Η μαζική μετανάστευση όλων των νέων Ελλήνων με προσόντα είναι κατά την άποψή μου ίσως το μόνο που θα μπορούσε να "συγκινήσει" κάποιους στα κέντρα αποφάσεων ώστε να αλλάξουν πολιτική (ή και πλευρό)...

Δυστυχώς όμως για να στεριώσει κανείς σε πολιτισμένη χώρα του Εξωτερικού πρέπει να έχει πολλά προσόντα ικανά να τον καταστήσουν ανταγωνιστικό έναντι των εκατοντάδων χιλιάδων άλλων συναδέλφων του (δε μιλάμε για πτυχία και μεταπτυχιακά προφανώς) και άλλα στοιχεία όπως προσαρμοστικότητα και την κατάλληλη ιδιοσυγκρασία...οπότε αντικειμενικά δεν μπορούν να φύγουν όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,830 μηνύματα.
Βασικά οι περισσότεροι Έλληνες νέοι ή και η λεγόμενη γενιά των tundercats, του καρουζέλ (30-35 έτη) αγνοούν τις απαιτήσεις των αγγελιών εργασίας. Παλιότερα είχα αναρτήσει ενδεικτικές θέσεις εργασίας σε Ινστιτούτα Βιοεπιστημών ή Τράπεζες Ομίλων JP Morgan. Θυμάμαι ότι κανένας δεν σχολίασε την ανάρτησή μου. Τόσα προσόντα που ζητάνε, στο τέλος κουράζεσαι μόνο από το διάβασμα της αγγελίας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Βασικά οι περισσότεροι Έλληνες νέοι ή και η λεγόμενη γενιά των tundercats, του καρουζέλ (30-35 έτη) αγνοούν τις απαιτήσεις των αγγελιών εργασίας. Παλιότερα είχα αναρτήσει ενδεικτικές θέσεις εργασίας σε Ινστιτούτα Βιοεπιστημών ή Τράπεζες Ομίλων JP Morgan. Θυμάμαι ότι κανένας δεν σχολίασε την ανάρτησή μου. Τόσα προσόντα που ζητάνε, στο τέλος κουράζεσαι μόνο από το διάβασμα της αγγελίας. :D
Επειδη τυγχανει να γνωριζω πραγματα απο Γερμανια βασικα ετσι χωρις σχεδιο να μην φευγει κανεις.
Και δε μιλω για αγγελιες τυπου JP MORGAN και διαφορων ομιλων που πηγαινει μια ελιτ.
Μιλω για απλες δουλειες . Ζητηση μεγαλη υπαρχει για νοηλευτες - παραιατρικο προσωπικο και ακρες με τετοια πτυχια
εστω επιπεδου ιεκ θα βρεις . Υπαρχουν πολλα γηροκομια καθως οι Γερμανοι εκει μπαρκαρουν τους γερους.
Στα τεχνικα επαγγελματα επισης υπαρχει ζητηση αναλογα με την περιπτωση.
Τωρα ετσι να ανεβει καποιος μονο αν εχει ακρες πχ συγγενη με συνεργειο καθαρισμου κλπ
Με πτυχια οικονομικων μαρκετιγκ κλπ αν δεν ξερεις ΤΕΛΕΙΑ τη γλωσσα δε πας πουθενα .
Απλα θα φας τα λεφτα σου και θα γυρισεις πισω. Εχεις να ανταγωνιστεις τους ντοπιους που και μορφωνενοι ειναι
και μιλουν απταιστα τη γλωσσα. Στην καλυτερη θα γινεις σερβιτορος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,830 μηνύματα.
Επίσης δεν ξέρω πόσο διατεθειμένοι είναι οι καλομαθημένοι Έλληνες με τα λαπτοπς, τις παντόφλες αφής κινητά να πληρώνουν..τα έξοδά τους διότι ως γνωστό εκεί δεν υπάρχει «ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ» αλλά πληρώνεις και τον αέρα που αναπνέεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tróndur í Gøtu

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ΣΟΥΗΔΙΑ,Ισλανδία,Δανία,Νορβηγία,Φινλανδία επειδή έχω κόλλημα με τις βόρειες χώρες.Επίσης,Γαλλία,Γερμανία(Μόναχο),Ισπανία και Τουρκία (Κωνσταντινούπολη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Σαν την Ελλαδάρα μας ΔΕΝ έχει.

Αλλά αν έπρεπε αναγκαστικά να διαλέξω χώρα εκτός Ελλάδος,τότε Σουηδία (ειναι ολοφανερο βασικα το τραλαλα που εχω παθει με οτι σουηδικο υπαρχει :inlove: :P )

Βέβαια,δε θα με χαλούσε και καμιά Ιταλία,αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κυνικός

Νεοφερμένος

Ο Κυνικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σρι λανκα και τα μυαλα στα τσουγκρανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Japan <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
σεϋχέλλες :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Στο τρίγωνο των βερμούδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ρωσια.Μοσχα ή Αγια Πετρουπολη.Αλλα πρωτη επιλογη φυσικα Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
στην χώρα όπου πάντα είναι καλοκαίρι,και όπου ποτέ δεν υπάρχει σωστός πολιτικός ==>στην χώρα του ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σουηδία:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Πολωνία. :P
Τον τελευταίο καιρό έχω φάει...κόλλημα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Σε μια καλυτερη Ελλαδα . Νομιζω πως κανεις δεν θελει να αποχωριζεται την πατριδα του ειδικοτερα αν αυτη ειναι η Ελλαδα. ΚΑΙ με σχεση το ''καλυτερη'' θελει πολλες αλλαγες η σημερινη Ελλαδα για να γινει ισαξια του ονοματος της που κουβαλαει τοσα. Βεβαια αν καποτε χρειαστει να φυγω ειτε για σπουδες ειτε για δουλεια θα προτιμουσα Γαλλια, Ιταλια, Αγγλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ελβετία ή Ιαπωνία (βέβαια στην 2η θα δυσκολευόμουν αρκετά να προσαρμοστώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ολλανδια :D αν επρεπε να παω εξωτερικο αλλιως ελλαδαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.Αλλά αν θα έπρεπε να διαλέξω..
Αυστραλία
Ιαπωνία
Κινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να ζω στην Ελλάδα και να είμαι Ελληνίδα.
Θέλω να ζω στην χώρα που γεννήθηκα και μεγάλωσα.
Δεν θέλω να φύγω από την Ελλάδα. Δεν είμαι φτιαγμένη για άλλη χώρα.
Δεν ξέρω την νοοτροπία της Αγγλίας, ούτε της Κίνας, ούτε της Ινδίας.
Θέλω να γίνει η Ελλάδα αξιοζήλευτη χώρα. Δεν θέλω να ζηλεύω τις άλλες και να εύχομαι να ζω σε εκείνες.
Θέλω να την αγαπάω και να με αγαπάει.
Θέλω να βγαίνω και να μιλάω ελληνικά και να ακούω ελληνικά.
Να βγαίνω και να βλέπω σουβλατζίδικα.
Να θέλω μόνο μισή ώρα για να φτάσω σε τέλεια παραλία και να χαίρομαι τον καιρό της Ελλάδας.
Είμαι παιδί της Μεσογείου.
Θαύμασα τη Ρώμη με τα ωραία της κτίρια και την οργάνωσή της. Ζήλεψα την ομορφιά της.
Αλλά είμαι δέντρο και οι ρίζες μου είναι πολύ βαθιά τοποθετημένες στο πατρικό μου.
Είμαι 2 ώρες μακριά από την πόλη που γεννήθηκα, από την οποία κάποτε ήθελα να φύγω και πάντα λησμονώ το σπίτι μου, την ΈΔΡΑ ΜΟΥ.
ΔΕΝ θέλω να φανταστώ πως θα νιώθω όταν θα είμαι 2 ώρες μακριά από το σπίτι ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΆΝΟ.
Λατρεύω τα ταξίδια. Όχι τις μετακομίσεις όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelosSOAD

Νεοφερμένος

Ο aggelosSOAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αγγλια,Φιλανδια,Σουηδια,Νορβηγια και γενικοτερα οπου εχει κρυο :P αλλα σαν την Ελλαδα πουθενα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top