Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Προσωπικά να την χέσω την οικονομία,αν είναι,να ζω κάτω από συνθήκες δικτατορίας,έστω και ελαφριάς μορφής. Και όχι δεν είναι φρι σπιτς εντ τσόις,ούτε όλοι άνθρωποι στηρίζουν την συγκεκριμένη κυβέρνηση. Γενικά,αν θέλετε να μεταναστεύσετε,αφήστε το ίντερνετ και πηγαίνετε ή οι ίδιοι για 2-3 μήνες ή ρωτήστε ντόπιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μα ανεξάρτητα από την οικονομία είναι νομίζω μια από τις καλύτερες πόλεις για να ζήσεις.Είναι αλήθεια ότι αν δεν δεις δεν μπορείς να ξέρεις .Τέλος πάντων χαλαρή συζήτηση κάνουμε δεν είπαμε ότι αύριο πετάμε για εκεί :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί να παίζουν ρόλο τα $$ που θα βγάζεις, όμως δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ζήσω μονίμως σε ένα μέρος όπου ο πληθυσμός είναι κατά βάση Ινδοί και Κινέζοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Παιδιά, ειδικά για τη Σιγκαπούρη, επειδή κι εγώ έχω μια φίλη Σιγκαπουρέζα (ντόπια, Κινέζα κλπ) την οποία γνωρίζω εδώ και 20+ χρόνια, αυτό που βλέπεις εξωτερικά είναι η βιτρίνα. Σαφώς δεν επιτρέπεται να μιλήσεις αρνητικά για τη χώρα ή τον άρχοντα. Συγκεκριμένα δεν κάνουν κανένα σχόλιο είτε θετικό είτε αρνητικό για την εξουσία. Και ποτέ δεν ακούς παράπονο για τίποτα. Ότι φεύγουν επίσης είναι αλήθεια. Συνήθως προς Αυστραλία ή Νέα Ζηλανδία που είναι "κοντά" τους.

Ινδούς έχει ελάχιστους η Σιγκαπούρη. Ο πληθυσμός είναι κατά 80% Κινέζοι, 10% Μαλαισιανοί και 10% όλες οι υπόλοιπες φυλές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Προσωπικά να την χέσω την οικονομία,αν είναι,να ζω κάτω από συνθήκες δικτατορίας,έστω και ελαφριάς μορφής.

Έλα όμως που η "δικτατορία ελαφριάς μορφής" είναι που τους πήγε μπροστά οικονομικά...από τη "ντεμέκ δημοκρατία" που έχουμε εδώ πέρα καλύτερα θα 'ναι!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Έλα όμως που η "δικτατορία ελαφριάς μορφής" είναι που τους πήγε μπροστά οικονομικά...από τη "ντεμέκ δημοκρατία" που έχουμε εδώ πέρα καλύτερα θα 'ναι!:rolleyes:

Όλα θέμα προτεραιοτήτων είναι.
Προσωπικά,δεν βλέπω τον λόγο να πας σε χώρα άλλης ηπείρου με δικτατορικό καθεστώς και τελείως διαφορετική νοοτροπία/συνήθειες, μόνο και μόνο για να βγάλεις φράγκα, τα οποία τα βγάζεις σε μια χώρα της Ευρώπης με περισσότερα δικαιώματα σε όλους τους τομείς. Αλλά, όπως προείπα, γούστα είναι αυτά. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Όλα θέμα προτεραιοτήτων είναι.
Προσωπικά,δεν βλέπω τον λόγο να πας σε χώρα άλλης ηπείρου με δικτατορικό καθεστώς και τελείως διαφορετική νοοτροπία/συνήθειες, μόνο και μόνο για να βγάλεις φράγκα, τα οποία τα βγάζεις σε μια χώρα της Ευρώπης με περισσότερα δικαιώματα σε όλους τους τομείς. Αλλά, όπως προείπα, γούστα είναι αυτά. ^_^

Για σύγκριση με την Ελλάδα μιλάμε πάντα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έλα όμως που η "δικτατορία ελαφριάς μορφής" είναι που τους πήγε μπροστά οικονομικά...από τη "ντεμέκ δημοκρατία" που έχουμε εδώ πέρα καλύτερα θα 'ναι!
Δεν κάνει η δικτατορία τη διαφορά. Αν ήταν έτσι, η Ελβετία θα ήταν η φτωχότερη χώρα του κόσμου και κάτι χώρες σαν τη Βόρεια Κορέα, τη Βιρμανία και την Ταϋλάνδη θα είχαν κατακτήσει τον κόσμο...

Το ΘΑ πάντως είναι πολύ ενδεικτικό. Ο νέος, ο άπειρος και ο άβγαλτος όλα με ΘΑ τα φαντάζονται.

Τα υπόλοιπα σχόλια τα αντιπαρέρχομαι γιατί δεν συνηθίζω να κάνω καυγά με 20χρονα.

Πάνε εσύ στο Aachen και κάνε ζωάρα, εμένα καθόλου δεν με μέλει αφού δεν θα είμαι εκεί... :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μα ναι, γιατί όποιος δεν θέλει να βλέπει άστεγους μεθυσμένους 24/7 (στη Γαλλία) και τα ΠΣΚ (στην Σκανδιναβία) που να μην μπορούν να πάρουν τα πόδια τους (συνήθως τόσο κομμάτια που είναι ακίνδυνοι, το πολύ πολύ να σου πιάσουν την κουβέντα, να στην πέσουν ή να σε βρίσουν, αλλά έχω πέσει και σε οπλισμένο :)), όποιος (κυρίως γένους θηλυκού) φοβάται να κυκλοφορήσει έξω μετά τις 7-8 γιατί όλα τα μαγαζιά έχουν κλείσει κι ειδικά αν κάνει και κρύο δεν κυκλοφορεί ψυχή, όποιος δεν θέλει να έχει επί μήνες από 5 μέχρι -15 βαθμούς (φέτος στη Σουηδία για παράδειγμα) είναι ξεκάθαρα ένας ελληναράς, άξεστος, μπουζουκόβιος.

Προσωπικά να τα βράσω τα σχολεία και τα πανεπιστήμια που έξω είναι καλύτερα επειδή κάνουν μάθημα με mac και το γρασίδι είναι φρεσκοκουρεμένο και μυρίζει (ή απλά the grass is always greener on the other side), όταν το επίπεδο των φοιτητών είναι για γέλια (στις θεωρητικές σπουδές που είμαι εγώ). Επίσης να το βράσω που οι άνθρωποι υποτίθεται πως είναι πιο "συνετοί" επειδή δεν βγαίνουν καθημερινά έξω, ενώ στην πραγματικότητα απλά λειτουργούν με χρονοδιακόπτη και (την) πίνουν μόνο τις Παρασκευές και τα Σάββατα σαν να μην υπάρχει αύριο, γεμάτοι απωθημένα από την καταπίεση της τελειότητας.

Και όποιος είναι "άστεγος μεθυσμένος που δε μπορεί να πάρει τα πόδια του", "οπλισμένος" κ.λπ. είναι Βορειοευρωπαίος ε;:rolleyes:

Τα βράσεις δεν τα βράσεις οι απόφοιτοι αυτών των σχολείων και πανεπιστημίων μια χαρά θα τη βγάλουν και ξέρεις γιατί;Γιατί κανένας δε βρέθηκε εκεί "από σπόντα" χωρίς να το θέλει επειδή έγραψε σε κάτι εξετάσεις π.χ. 19.000 μόρια και είπε "ας πάω ΗΜΜΥ" γιατί έτσι του τη βάρεσε, γιατί υπάρχουν κανόνες και δε μπορείς π.χ. να δίνεις 15 φορές ένα μάθημα ανεπιτυχώς και μετά να θες να πάρεις πτυχίο και γιατί υπάρχει αγορά εργασίας ικανή να τους απορροφήσει, αγορά εργασίας η οποία είναι τόσο απαιτητική που σ' εσένα ή εμένα αν είμαστε χωρίς προϋπηρεσία θα μας δώσει ένα αγγούρι όρθιο και δυο αυγά μελάτα κι αν έχουμε προϋπηρεσία θα μας προσλάβει με μισθό νεοαπασχολούμενου...

Πραγματικά αν κάτσω να κάνω εκτενή ανάλυση "Ελλαδιστάν vs Πολιτισμένο κράτος" και γράψω όλα όσα έχω στο μυαλό μου μπορώ να γράφω μέχρι αύριο το πρωί, γιατί σε αντίθεση με κάτι δασκάλες Αγγλικών εγώ δούλευα στο μαγαζί του συγχωρεμένου του πατέρα μου απ' τα 15 και στην εταιρία που είμαι τώρα από φοιτητής, έχω φτάσει 25 κι έχω δει το χειρότερο πρόσωπο του μπουρδέλου που λέγεται Ελλάδα σε κάθε δυνατή περίπτωση "συνδιαλλαγής" μαζί του...
Αλλά δεν υπάρχει λόγος...κοινωνική και οικονομική παρακμή, μπουζουκάκι και γόβα στιλέτο με δανεικά για σας κι αφήστε τις καριέρες κ.λπ. γι' αυτούς που μπορούν!:)
Δεν κάνει η δικτατορία τη διαφορά. Αν ήταν έτσι, η Ελβετία θα ήταν η φτωχότερη χώρα του κόσμου και κάτι χώρες σαν τη Βόρεια Κορέα, τη Βιρμανία και την Ταϋλάνδη θα είχαν κατακτήσει τον κόσμο...

Ο κάθε λαός αφομοιώνει το κάθε πολίτευμα διαφορετικά και με ποικίλα αποτελέσματα...
Απλώς εγώ επειδή τον Έλληνα τον ξέρω τι παλιοταγάρι είναι και δεν είμαι υποκριτής σαν εσένα (που βλέπεις και τονίζεις όλων των άλλων τα χάλια και δεν κοιτάς την καμπούρα σου) ξέρω ότι μόνο μια δικτατορία θα τον "έστρωνε" σ' ένα μπούσουλα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Και όποιος είναι "άστεγος μεθυσμένος που δε μπορεί να πάρει τα πόδια του", "οπλισμένος" κ.λπ. είναι Βορειοευρωπαίος ε;:rolleyes:

Ότι εσύ τώρα δηλαδή μου απάντησες; Σπουδαίές διαλογικές ικανότητες διακρίνω. :confused:

Τα βράσεις δεν τα βράσεις οι απόφοιτοι αυτών των σχολείων και πανεπιστημίων μια χαρά θα τη βγάλουν και ξέρεις γιατί;Γιατί κανένας δε βρέθηκε εκεί "από σπόντα" χωρίς να το θέλει επειδή έγραψε σε κάτι εξετάσεις π.χ. 19.000 μόρια και είπε "ας πάω ΗΜΜΥ" γιατί έτσι του τη βάρεσε, γιατί υπάρχουν κανόνες και δε μπορείς π.χ. να δίνεις 15 φορές ένα μάθημα ανεπιτυχώς και μετά να θες να πάρεις πτυχίο και γιατί υπάρχει αγορά εργασίας ικανή να τους απορροφήσει, αγορά εργασίας η οποία είναι τόσο απαιτητική που σ' εσένα ή εμένα αν είμαστε χωρίς προϋπηρεσία θα μας δώσει ένα αγγούρι όρθιο και δυο αυγά μελάτα κι αν έχουμε προϋπηρεσία θα μας προσλάβει με μισθό νεοαπασχολούμενου...

Θες να μιλήσουμε λίγο για το εκπαιδευτικό σύστημα στη Γερμανία όπου αποφασίζεται το αν το παιδί θα συνεχίσει σε "Γενικό" ή "ΕΠΑΛ" από το δημοτικό (ναι γνωρίζω πως μπορεί, αν έχει καλούς βαθμούς να μεταπηδήσει από το ένα στο άλλο); Αλλά ξέχασα, αυτοί είναι οι κανόνες, ας προκαθορίσουμε το μέλλον του 11χρονου για να λειτουργεί ρολόι η χώρα. Θες μήπως να μιλήσουμε για το πόσοι κάνουν redoublement στα Πανεπιστήμια, γιατί ναι μεν δεν μπορείς να δώσεις το ίδιο μάθημα 15 φορές, αλλά απλά αν κοπείς 2 φορές επαναλαμβάνεις τη χρονιά (στη Γαλλία μέχρι 3 φορές); Ή θες απλά να παραδεχτείς ότι απλά αναπαράγεις τα όσα ακούς χωρίς να έχεις ιδέα;

Δεν φταίει κανείς, εγώ φταίω που χάνω τον χρόνο μου προσπαθώντας να εξηγήσω τα αυτονόητα. Από παιδιά το καταλαβαίνω να μην μπορούν να αντιληφθούν τα όσα λέμε, αλλά από σχεδόν συνομήλικο που υποτίθεται πως έχει ζήσει και πέντε πράγματα δεν το περίμενα. Αλλά θα μου πεις έπρεπε να το καταλάβω, γιατί όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα το ρίχνουμε στην προσβολή του ήθους του συνομιλητή μας...

Σου έπεσε βαρύ κι αχώνευτο το κατεβατό "μεγάλη" μου;Δε σε αδικώ κι εγώ στη θέση σου θα βαριόμουν, που να κάθομαι να υπολογίζω τώρα μεταφορικά καθημερινά έξοδα έμμεσους φόρους κ.λπ. γυναίκα πράμα...εγώ ξέρω ότι τα νοίκια είναι ακριβά, ΤΕΛΟΣ!:P
Και φυσικά δε θα ζούσες με τίποτα σε μια ευλογημένη πόλη σαν το Aachen, χωρίς νυχτερινή ζωή, clubομπουζούκι μέχρι τις 6 το ξημέρωμα και ήπιες θερμοκρασίες για να βγαίνουν τα μπούτια έξω μπορεί να ζήσει καμιά σας;:rolleyes:

Αλλά δεν υπάρχει λόγος...κοινωνική και οικονομική παρακμή, μπουζουκάκι και γόβα στιλέτο με δανεικά για σας κι αφήστε τις καριέρες κ.λπ. γι' αυτούς που μπορούν!:)

(Εδώ γελάμε)

Αυτές τις φαλλοκρατικές τάσεις να τις κοιτάξεις, δεν θα σου βγουν σε καλό, μπορεί να σου φάει καμιά γυναίκα τη δουλειά εκεί που θα πας. Και τέλος πάντων πολύ μεγάλο κόμπλεξ φαίνεται να έχεις με τη διασκέδαση, όταν ο ίδιος είπες πως

Βασικά οι φίλοι του θα τον ζηλεύουν διότι: -Το καλοκαίρι αυτός θα κερνάει τις παρέες και σε αυτόν θα κωλοτρίβονται οι Ελληνίδες γκόμενες βλέποντας ότι οι άλλοι δε μπορούν να τις βγάλουν ούτε για πασατέμπο στο πάρκο,

Και τώρα που τα ξαναδιαβάζω χάρη σου έκανα που απάντησα κι όλας. :confused:


Για να τελειώνουμε επειδή δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά με το θέμα (αν κάποιος θέλει πληροφορίες μπορεί να στείλει πμ). Ο άνθρωπος, είναι ευτυχισμένος όταν εχει δίπλα του άτομα με τα οποία έχει ισχυρούς δεσμούς (ερωτικούς, φιλικούς, συγγενικούς). Αυτούς τους δεσμούς, όσο μεγαλώνουμε και όσο η πολιτισμική απόσταση οξύνεται, τόσο δυσκολότερα μπορούμε να τους αποκτήσουμε. Τώρα αν κάποιος πιστεύει πως μπορεί να είναι ευτυχισμένος επειδή οι συγκοινωνίες δεν αργούν, τα πάρκα και οι δρόμοι είναι πιο καθαρά, τα εμπορικά καταστήματα περισσότερα, οι μισθοί καλύτεροι και το χειμώνα χιονίζει, με γειά του με χαρά του. Προσωπικά αν ήμουν μόνη μου κι όλα τα χρήματα του κόσμου να είχα δεν θα ήμουν ευτυχισμένη. Αν τώρα κάποιος έχει καταφέρει να τα συνδυάσει και τα δύο, όντως έχει βρει έναν επίγειο παράδεισο, αλλά αυτό δεν είναι θέμα χώρας, είναι θέμα ατόμου, συγκυριών και κυρίως τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αρχίσαμε τώρα να αναπαράγουμε τις μυθοπλασίες για "11χρονους" που προκαθορίζεται το μέλλον τους στη Γερμανία κ.λπ. κ.λπ.
Χαίρομαι που τουλάχιστον για το ποιος προκόβει (ή πάει σπίτι του) και ποιος κοροϊδεύει τον κόσμο παριστάνοντας το φοιτητή (και μετέπειτα τον "επιστήμονα") είχες τη στοιχειώδη ειλικρίνεια και το πέρασες στο ντουκου, γιατί μερικοί προκειμένου να υποστηρίξετε τα καφενεία ονόματι Ελληνικά πανεπιστήμια ή Τ.Ε.Ι. που σπουδάζετε θα μας τρελάνετε ομαδικώς...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ να το λήξουμε, όταν υπάρχει διαφορά κουλτούρας δε χωράνε τέτοιες συζητήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
τελικά ρε παιδιά τι παίζει;Στο εξωτερικό ο κόσμος το βράδυ κλείνετε στα σπίτια του και δεν κυκλοφορεί ή βγαίνει,γίνεται ντύρλα και οπλοφορεί;Μια μας λέτε το ένα μία το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ε ανάλογα την πόλη και την χώρα.Άλλο Άμστερνταμ και Βερολίνο και άλλο Βέρνη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memento_mori

Νεοφερμένος

Η memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αρχίσαμε τώρα να αναπαράγουμε τις μυθοπλασίες για "11χρονους" που προκαθορίζεται το μέλλον τους στη Γερμανία κ.λπ. κ.λπ.
Χαίρομαι που τουλάχιστον για το ποιος προκόβει (ή πάει σπίτι του) και ποιος κοροϊδεύει τον κόσμο παριστάνοντας το φοιτητή (και μετέπειτα τον "επιστήμονα") είχες τη στοιχειώδη ειλικρίνεια και το πέρασες στο ντουκου, γιατί μερικοί προκειμένου να υποστηρίξετε τα καφενεία ονόματι Ελληνικά πανεπιστήμια ή Τ.Ε.Ι. που σπουδάζετε θα μας τρελάνετε ομαδικώς...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ να το λήξουμε, όταν υπάρχει διαφορά κουλτούρας δε χωράνε τέτοιες συζητήσεις!

Μια χαρά πραγματικότητα είναι. Τετάρτη δημοτικού καλείσαι να διαλέξεις ανάμεσα στο gymnasium,realschule και hauptschule. Πανεπ. μπαίνεις μόνο από το πρώτο,στο οποίο πάει και το τελειώνει το μικρότερο ποσοστό. Αδερφή σε γερμανικό σχολείο έχω και ξέρω.
Και ναι,ίσως τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα να μην είναι τα τοπ,αλλά έχω δει από πρώτο χέρι Γερμανούς με τα γερμανικά πτυχία. Η μία έχει τελειώσει νοσηλευτική,εργάζεται και δεν ξέρει τι είναι η περισταλτική κίνηση. Άτομα 25+ ετών απαντάνε "χ" στην ερώτηση χ-χ. Άτομα,που όταν έλυσα 7*25 στο μυαλό με κοιτούσαν σαν να είμαι ο Πέρελμαν,επειδή ακόμη και την πιο απλή αφαίρεση θα την κάνουν με κομπιουτεράκι. Αγγλικά μιλάνε ως επί το πλείστον μόνο αυτοί που τελείωσαν gymnasium. Γενικά η μόρφωση,κόβει βόλτες.
Οπότε,από ότι φαίνεται,άλλος ζει με μυθοπλασίες στο μυαλό του. :P

τελικά ρε παιδιά τι παίζει;Στο εξωτερικό ο κόσμος το βράδυ κλείνετε στα σπίτια του και δεν κυκλοφορεί ή βγαίνει,γίνεται ντύρλα και οπλοφορεί;Μια μας λέτε το ένα μία το άλλο.

Γερμανία,εγώ φοβάμαι να κυκλοφορήσω μόνη μου μετά τις 10 το βράδυ παρασκευή/σάββατο.
Δεν είναι,ότι θα δεις και με όπλα,αλλά,να σε κλέψουν/βιάσουν,παίζει. Γενικότερα,όταν πίνουν,γίνονται άλλοι άνθρωποι. Είχε τύχει,να περπατώ με έναν φίλο,και ένας άκυρος πέταξε μπουκάλι πάνω μας στα καλά καθούμενα. :confused:
Στα σπίτι κλείνονται όλες τις άλλες μέρες. Ειδικά κυριακή δεν κυκλοφορεί ψυχή έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Μια χαρά πραγματικότητα είναι. Τετάρτη δημοτικού καλείσαι να διαλέξεις ανάμεσα στο gymnasium,realschule και hauptschule. Πανεπ. μπαίνεις μόνο από το πρώτο,στο οποίο πάει και το τελειώνει το μικρότερο ποσοστό. Αδερφή σε γερμανικό σχολείο έχω και ξέρω.
Και ναι,ίσως τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα να μην είναι τα τοπ,αλλά έχω δει από πρώτο χέρι Γερμανούς με τα γερμανικά πτυχία. Η μία έχει τελειώσει νοσηλευτική,εργάζεται και δεν ξέρει τι είναι η περισταλτική κίνηση. Άτομα 25+ ετών απαντάνε "χ" στην ερώτηση χ-χ. Άτομα,που όταν έλυσα 7*25 στο μυαλό με κοιτούσαν σαν να είμαι ο Πέρελμαν,επειδή ακόμη και την πιο απλή αφαίρεση θα την κάνουν με κομπιουτεράκι. Αγγλικά μιλάνε ως επί το πλείστον μόνο αυτοί που τελείωσαν gymnasium. Γενικά η μόρφωση,κόβει βόλτες.
Οπότε,από ότι φαίνεται,άλλος ζει με μυθοπλασίες στο μυαλό του. :P


Γερμανία,εγώ φοβάμαι να κυκλοφορήσω μόνη μου μετά τις 10 το βράδυ παρασκευή/σάββατο.
Δεν είναι,ότι θα δεις και με όπλα,αλλά,να σε κλέψουν/βιάσουν,παίζει. Γενικότερα,όταν πίνουν,γίνονται άλλοι άνθρωποι. Είχε τύχει,να περπατώ με έναν φίλο,και ένας άκυρος πέταξε μπουκάλι πάνω μας στα καλά καθούμενα. :confused:
Στα σπίτι κλείνονται όλες τις άλλες μέρες. Ειδικά κυριακή δεν κυκλοφορεί ψυχή έξω.

Χαλάς το όνειρο πολλών εδώ στο φόρουμ που θεωρούν ότι στο εξωτερικό δεν υπάρχουν προβλήματα και όλα είναι ρόδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ο άνθρωπος, είναι ευτυχισμένος όταν εχει δίπλα του άτομα με τα οποία έχει ισχυρούς δεσμούς (ερωτικούς, φιλικούς, συγγενικούς). Αυτούς τους δεσμούς, όσο μεγαλώνουμε και όσο η πολιτισμική απόσταση οξύνεται, τόσο δυσκολότερα μπορούμε να τους αποκτήσουμε. Τώρα αν κάποιος πιστεύει πως μπορεί να είναι ευτυχισμένος επειδή οι συγκοινωνίες δεν αργούν, τα πάρκα και οι δρόμοι είναι πιο καθαρά, τα εμπορικά καταστήματα περισσότερα, οι μισθοί καλύτεροι και το χειμώνα χιονίζει, με γειά του με χαρά του. Προσωπικά αν ήμουν μόνη μου κι όλα τα χρήματα του κόσμου να είχα δεν θα ήμουν ευτυχισμένη. Αν τώρα κάποιος έχει καταφέρει να τα συνδυάσει και τα δύο, όντως έχει βρει έναν επίγειο παράδεισο, αλλά αυτό δεν είναι θέμα χώρας, είναι θέμα ατόμου, συγκυριών και κυρίως τύχης.
110% σωστή.

Μια χαρά πραγματικότητα είναι. Τετάρτη δημοτικού καλείσαι να διαλέξεις ανάμεσα στο gymnasium,realschule και hauptschule. Πανεπ. μπαίνεις μόνο από το πρώτο,στο οποίο πάει και το τελειώνει το μικρότερο ποσοστό.

Και στην Αγγλία κάπως έτσι είναι. Στην ηλικία των 11 χρονών δίνεις εξετάσεις, τα λεγόμενα 11+ (Eleven Plus) και αναλόγως με το σκορ που θα πιάσεις πηγαίνεις σε γυμνάσιο με ακαδημαϊκές αξιώσεις ή σε γυμνάσιο παρακατιανό. Η πλειοψηφία των μαθητών δεν πηγαίνει (ούτε καν προσπαθεί) να μπει στο Πανεπιστήμιο ενώ μεγάλο ποσοστό δεν τελειώνει ούτε το Λύκειο. Σε σχολές με απαιτήσεις όπως η Ιατρική, η αναλογία Άγγλων-ξένων μπορεί να είναι και 20-80. Τα πανεπιστήμια είναι σαφώς καλύτερα από τα ελληνικά (για την ποιότητα των φοιτητών οι γνώμες διίστανται) αλλά πληρώνεις και 8.000 το χρόνο σε δίδακτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Και στην Αγγλία κάπως έτσι είναι. Στην ηλικία των 11 χρονών δίνεις εξετάσεις, τα λεγόμενα 11+ (Eleven Plus) και αναλόγως με το σκορ που θα πιάσεις πηγαίνεις σε γυμνάσιο με ακαδημαϊκές αξιώσεις ή σε γυμνάσιο παρακατιανό. Η πλειοψηφία των μαθητών δεν πηγαίνει (ούτε καν προσπαθεί) να μπει στο Πανεπιστήμιο ενώ μεγάλο ποσοστό δεν τελειώνει ούτε το Λύκειο. Σε σχολές με απαιτήσεις όπως η Ιατρική, η αναλογία Άγγλων-ξένων μπορεί να είναι και 20-80. Τα πανεπιστήμια είναι σαφώς καλύτερα από τα ελληνικά (για την ποιότητα των φοιτητών οι γνώμες διίστανται) αλλά πληρώνεις και 8.000 το χρόνο σε δίδακτρα...

Η Αριστερά (της τσέπης) τι έχει να πει για αυτή την "ταξικότητα"; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η αγγλική αριστερά είναι υπεράνω :P

Γενικά πάντως η αγγλική κοινωνία είναι πολύ ταξική, είναι κάτι που θεωρείται δεδομένο και λίγο-πολύ επιθυμητό.

Αυτός ο διαχωρισμός σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση δύο ταχυτήτων είτε με βάση τις ακαδημαϊκές ικανότητες των μαθητών είτε με βάση τις κλίσεις (από εδώ οι θεωρητικοί, από εκεί οι θετικοί) είναι κάτι σχετικά συνηθισμένο στο εξωτερικό παγκοσμίως. Η Ελλάδα πρωτοτυπεί επιμένοντας στο μοντέλο one size fits all ή όπως το λέμε εδώ "γενική παιδεία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Η αγγλική αριστερά είναι υπεράνω :P

Γενικά πάντως η αγγλική κοινωνία είναι πολύ ταξική, είναι κάτι που θεωρείται δεδομένο και λίγο-πολύ επιθυμητό.

Αυτός ο διαχωρισμός σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση δύο ταχυτήτων είτε με βάση τις ακαδημαϊκές ικανότητες των μαθητών είτε με βάση τις κλίσεις (από εδώ οι θεωρητικοί, από εκεί οι θετικοί) είναι κάτι σχετικά συνηθισμένο στο εξωτερικό παγκοσμίως. Η Ελλάδα πρωτοτυπεί επιμένοντας στο μοντέλο one size fits all ή όπως το λέμε εδώ "γενική παιδεία".

Γι' αυτό και το Ελληνικό Σύστημα εκπαίδευσης, δεν εξετάζει την προσωπικότητα του κάθε μαθητή. Έτσι γίνονται πολλά λάθη με απουσία και του απαραίτητου επαγγελματικού προσανατολισμού. Είμαστε σοβαρή χώρα που μπορεί όποιος βγάζει 19.000 μόρια να σπουδάζει π.χ. Νομική; Τόσο μονόπλευρα; Που ξέρουμε ότι ο υποψήφιος κάνει για Νομική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
... Η Ελλάδα πρωτοτυπεί επιμένοντας στο μοντέλο one size fits all ή όπως το λέμε εδώ "γενική παιδεία".

είναι κακό αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top