Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Λοιπόν, ευχαρίστως θα ζούσα και θα εργαζομουνα στο Λουξεμβούργο ή στο Μονακό. Υποθέτω και πολλοί άλλοι.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Λοιπόν, ευχαρίστως θα ζούσα και θα εργαζομουνα στο Λουξεμβούργο ή στο Μονακό. Υποθέτω και πολλοί άλλοι.
Στο πρώτο είναι εύκολο, ειδικά αν σου αρέσει να βαράς ενέσεις από τη βαρεμάρα.
Στο δεύτερο είναι λίγο πιο δύσκολο γιατί χρειάζεσαι ένα net worth μερικών εκατομμύριων για αρχή.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Θα μπορούσα να πετάγομαι άνετα στο Βέλγιο και στην Γαλλία. Ίσως και Γερμανία.
Ναι, αυτό σώζει την κατάσταση, αλλά γιατί να μην μένεις σε μια από αυτές εξαρχης και να πετάγεσαι Λουξεμβούργο για δουλειά όπως κάνουν οι περισσότεροι 😅
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Εντάξει εγώ θα πάω Βρετανία να πίνω tea με τους Λορδους και να παίζω χρηματιστήριο στο city of London 🤑🤑
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Δύσκολο να απαντήσω. Πιο εύκολα απαντώ σε ποια (δυτική) χώρα δεν θα ζούσα. Σίγουρα θα απέφευγα Γερμανία, Φιλανδία (και εν γένει σκανδιναβικού τύπου χώρες). Τις θεωρώ κάπως μουντές. Αμφιβάλλω επίσης αν θα άντεχα να ζήσω σε ΗΠΑ, Καναδά. Είναι και η απόσταση που τρομάζει. Με δυσκολία θα πω Ηνωμένο Βασίλειο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Εγώ με τη σειρά βαζω τις εξής 5 χώρες.

1) Βρετανία (London, Nottingham, Leeds, Southampton)
2) Καναδάς (Toronto )
3) ΗΠΑ (Texas, Chicago, Boston,)
4) Ελβετια (Zurich)
5) Γαλλια (Paris)

Μόνο σε αυτές θα εμένα στο εξωτερικό.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κολομβία 😎
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,622 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Τέξας ;;; Για ποιο λόγο ; Σε λίγο θα γράψεις και Μισισιπι, Αρκάνσας , Κάνσας...
Καλός η κακός είναι πλέον η 2η μεγαλύτερη οικονομία στις ΗΠΑ μετά την California, με πολλές εταιρείες να μεταφέρονται εκεί
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,746 μηνύματα.
Προσωπικά στη χώρα μου θέλω να μείνω αλλά αν ήταν να διαλέξω λογικά θα διάλεγα Λευκορωσσία στα φορτηγά μιας που έχουν ισχυρή βιομηχανική δύναμη εκεί. Από πολιτικής απόψεως θα μ'αρεζε και Πολωνία και Ουγγαρία αλλά δεν είναι τόσο στα ενδιαφέροντα μου να μάθω τις γλώσσες τους.

Ιδανικά αν ήταν να μείνω εκτός Ελλάδος θα διάλεγα Τουρκία. Συγκεκριμένα Τραπεζούντα, στο τόπο όπου προέρχεται η οικογένειά μου ιστορικά πριν την γενοκτονία. Είναι καθήκον των Ποντίων να επιστρέψουν στα πάτρια εδάφη τους.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Σε καμία άλλη πέραν της Ελλάδας. Δεν το λέω με ρατσιστική έννοια αλλά πιστεύω θα με πείραζε που θα με έβλεπαν σαν αλλοδαπή σε άλλη χώρα και ο,τι αυτό συνεπάγεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,263 μηνύματα.
Η καλύτερες πόλεις για να ζεις.


Το Λονδίνο βρέθηκε στην 27η θέση πέφτοντας κατά 7 θέσεις σε σχέση με το 2021 ενώ η Νέα Υόρκη έχασε 10 θέσεις και βρέθηκε στην 52η. Η Αθήνα έκανε άλμα 20 θέσεων και βρέθηκε στην 72η θέση. Για εμένα το Λονδίνο παραμένει η καλύτερη πόλη για ζεις στην Ευρώπη , τονίζω για εμένα .

Οι Αμερικανικές πόλεις πάτωσαν όπως ανέφερα και πάνω ενώ ο Καναδάς σημείωσε άριστες επιδόσεις με 3 πόλεις στο top 10.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,843 μηνύματα.
Άμα η Αθήνα συνεχίσει να ανεβαίνει 20 θέσεις το χρόνο, σε τέσσερα χρόνια θα πιάσει πρωτιά; :P
 

alexd99

Νεοφερμένος

Ο alexd99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Η καλύτερες πόλεις για να ζεις.


Το Λονδίνο βρέθηκε στην 27η θέση πέφτοντας κατά 7 θέσεις σε σχέση με το 2021 ενώ η Νέα Υόρκη έχασε 10 θέσεις και βρέθηκε στην 52η. Η Αθήνα έκανε άλμα 20 θέσεων και βρέθηκε στην 72η θέση. Για εμένα το Λονδίνο παραμένει η καλύτερη πόλη για ζεις στην Ευρώπη , τονίζω για εμένα .

Οι Αμερικανικές πόλεις πάτωσαν όπως ανέφερα και πάνω ενώ ο Καναδάς σημείωσε άριστες επιδόσεις με 3 πόλεις στο top 10.

🇬🇧🇨🇦😍😍
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Σε άλλο πλανητη να λες καλυτερα
Σε άλλη χώρα όχι γτ παντου τα ίδια σκατα ειναι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top