Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζείτε/μεταναστεύσετε;

Χώρες για μετανάστευση
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Ηνωμένο Βασίλειο

    Ψήφοι: 5 12.5%
  • Δανία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 7 17.5%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 3 7.5%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 4 10.0%
  • Η.Π.Α

    Ψήφοι: 10 25.0%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 13 32.5%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 6 15.0%

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μιλάς χωρίς κανένα στοιχείο ρε man. Τώρα αν εσύ έχεις βολευτεί με το καθεστώς της Ελλάδας δεν σημαίνει ότι είναι για όλους εύκολα.
Προσωπικά βρίσκω ασύγκριτα πιο εύκολο το να βρεις τη διέξοδο που σου «ταιριάζει» στη χώρα σου για να έχεις εισόδημα και βιοτικό επίπεδο άνω του μέσου όρου (που αποτυπώνεται στις έρευνες που παραθέτεις) παρά να ψάχνεις την «αξιοκρατία» κ.λπ. ως μετανάστης με το σταυρό στο χέρι...αυτό και το κλείνω εδώ, όποιος κατάλαβε κατάλαβε!:rolleyes:
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 980 μηνύματα.
Κάποιος ανέφερε για Ιαπωνία. Γιε πείτε γιαυτήν. Έχω ακούσει διάφορα. Παλιότερα μου περνούσε αδιάφορη. Δεν ήταν και η πρώτη που θα έβλεπα. Είχε επίσης πάει κάποιος γνωστός και μού λεγε, πως γενικά στη μεγαλούπολη που έκατσε, ήταν όλα <<στενάχωρα>>. Μικρά σπίτια, χαμηλοταβανα, πολυκοσμία, στενοί δρόμοι, αμίλητοι άνθρωποι κολλημενοι στα κινητά.
Αλλά μια άποψη μιας εβδομάδας δεν αρκεί.
Από τότε που μπήκα στον κόσμο των Mangas κατάλαβα πως κρύβει μια ιδιαίτερη κουλτούρα, ανθρώπους με μεγάλες ευαισθησίες.
Την εποχή της πανδημίας απέδειξαν σ όλο τον πλανήτη, πως η πειθαρχία τους είχε περισσότερη επιτυχία ακόμη και από τους εμβολιασμούς
Έβλεπα ένα ντοκυμαντερ, πως οι νέοι ζουν πολύ συντηρητικά. Η ζωή τους είναι σχολή, δουλειά και ελάχιστη διασκέδαση και πολύ ήρεμη. Όσον αφορά την ερωτική ζωή τους, πάρα πολλοί ενήλικες δεν έχουν κάνει σεξ. Θα σας πω ένα ποσοστό που θυμάμαι, οι μισοί 26ρηδες δεν είχαν ποτέ τους σεξ. Αυτό βεβαια συμβαινει στην εποχή μας, αλλά σε τετοιο ποσοστό, σημαίνει πως δεν έχουν προσωπικές σχέσεις, όπως εμείς οι ευρωπαίοι.
Επίσης έχουν μεγάλα ποσοστά κατάθλιψης και αυτοκτονιών.
Επίσης έχουν ένα αυστηρότατο ιεραρχικό σύστημα. Πχ στη δουλειά τον προϊσταμενο δεν τον λες με το όνομα, πχ κυριε Κώστα, αλλά πχ <αφεντικό>, <<κύριε>> δηλ με τίτλο.
Αν είναι πράγματι έτσι, θα ήταν μια χώρα που θα με δυσκόλευε να ζήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,250 μηνύματα.
Είχα ακούσει σε μια εκπομπή μια γυναίκα που έζησε εκεί κάποιους μήνες και έλεγε ότι πράγματι τα πράγματα είναι πολύ καταπιεστικά. Οι άνθρωποι ζουν για να δουλεύουν και δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτυρηθούν για αυτό. Χαρακτηριστικά είχε πει ότι είναι συνηθισμένο φαινόμενο μέσα στα μέσα μεταφοράς ή στις στάσεις λεωφορείων ο κόσμος να κοιμάται για λίγο για να ξεκουραστεί από τη δουλειά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,611 μηνύματα.
Κάποιος ανέφερε για Ιαπωνία. Γιε πείτε γιαυτήν. Έχω ακούσει διάφορα. Παλιότερα μου περνούσε αδιάφορη. Δεν ήταν και η πρώτη που θα έβλεπα. Είχε επίσης πάει κάποιος γνωστός και μού λεγε, πως γενικά στη μεγαλούπολη που έκατσε, ήταν όλα <<στενάχωρα>>. Μικρά σπίτια, χαμηλοταβανα, πολυκοσμία, στενοί δρόμοι, αμίλητοι άνθρωποι κολλημενοι στα κινητά.
Αλλά μια άποψη μιας εβδομάδας δεν αρκεί.
Από τότε που μπήκα στον κόσμο των Mangas κατάλαβα πως κρύβει μια ιδιαίτερη κουλτούρα, ανθρώπους με μεγάλες ευαισθησίες.
Την εποχή της πανδημίας απέδειξαν σ όλο τον πλανήτη, πως η πειθαρχία τους είχε περισσότερη επιτυχία ακόμη και από τους εμβολιασμούς
Έβλεπα ένα ντοκυμαντερ, πως οι νέοι ζουν πολύ συντηρητικά. Η ζωή τους είναι σχολή, δουλειά και ελάχιστη διασκέδαση και πολύ ήρεμη. Όσον αφορά την ερωτική ζωή τους, πάρα πολλοί ενήλικες δεν έχουν κάνει σεξ. Θα σας πω ένα ποσοστό που θυμάμαι, οι μισοί 26ρηδες δεν είχαν ποτέ τους σεξ. Αυτό βεβαια συμβαινει στην εποχή μας, αλλά σε τετοιο ποσοστό, σημαίνει πως δεν έχουν προσωπικές σχέσεις, όπως εμείς οι ευρωπαίοι.
Επίσης έχουν μεγάλα ποσοστά κατάθλιψης και αυτοκτονιών.
Επίσης έχουν ένα αυστηρότατο ιεραρχικό σύστημα. Πχ στη δουλειά τον προϊσταμενο δεν τον λες με το όνομα, πχ κυριε Κώστα, αλλά πχ <αφεντικό>, <<κύριε>> δηλ με τίτλο.
Αν είναι πράγματι έτσι, θα ήταν μια χώρα που θα με δυσκόλευε να ζήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα
Καλή χώρα για ταξίδι πολύ κακή για εργασία όμως. Δουλεύουν 12 ώρες και παραπάνω χωρίς να έχουν προσωπική ζωή. Δεν είναι τυχαίο που η Ιαπωνία έχει το μικρότερο αριθμό γεννήσεων στον κόσμο αυτή την στιγμή.

Γενικά η Ευρώπη, Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία είναι τα καλύτερα μέρη για ζήσεις αυτή την στιγμή σε όλους τους τομείς.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Aπό τον τρόπο ζωής στην Ιαπωνία είναι αρκετό να κατανοήσει ότι πόσο μάλλον άνθρωποι χωρίς ευαισθησίες είναι. Όταν διαλύουν την ίδια τους τη ζωή και δεν έχουν το θάρρος να το αλλάξουν, από εκεί καταλαβαίνετε. Τι πάει να πει ότι ζουν για να δουλεύουν; Αυτοί το επέλεξαν και το διαμόρφωσαν ως κουλτούρα. :happy: Από όσα βίντεο έχω δει για την Ιαπωνία και με όσους Ιάπωνες έχω μιλήσει, νομίζω ότι πάσχουν από συναισθηματική διαταραχή καθώς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ανθρώπινη αξία από την εργασιακή απασχόληση. Δεν ξέρουν να λένε ότι τώρα έχω δικαίωμα να ξεκουραστώ γιατί απλά δεν το έχουν κάνει ποτέ αυτό. Έτσι αυτή η κουλτούρα έχει γίνει νομική υποχρέωση με αποτέλεσμα πολλοί νεαροί Ιάπωνες να πάσχουν από κατάθλιψη και διάφορες ψυχώσεις με επιπτώσεις στις διαπροσωπικές σχέσεις. Αναφέρετε παραπάνω ότι:

Οι άνθρωποι ζουν για να δουλεύουν και δεν έχουν δικαίωμα να διαμαρτυρηθούν για αυτό. Χαρακτηριστικά είχε πει ότι είναι συνηθισμένο φαινόμενο μέσα στα μέσα μεταφοράς ή στις στάσεις λεωφορείων ο κόσμος να κοιμάται για λίγο για να ξεκουραστεί από τη δουλειά.

ή ότι έχουν ειδικά σπίτια για εργένηδες εργαζόμενους π.χ. 5 τμ2 με όλα πτυσσόμενα και αρθρωτά στον τοίχο ή ακόμη, ότι δεν υπάρχει ισότητα των δυο φύλων. Ξέρετε πόσοι Ιάπωνες μεταναστεύουν στον δυτικό κόσμο για να έχουν φυσιολογική σεξουαλική ζωή μόνο; Αυτό θεωρείται κοινωνική πρόοδος ή μια νέα μορφή μεσαιωνικής φεουδαρχίας σε αυτό το κράτος με αυτοκράτορα τον 21ο αιώνα;
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Όλα αυτά που γράφετε για να "κράξετε" την Ιαπωνία είναι πράγματα που συμβαίνουν σε όλον τον κόσμο
Aπό τον τρόπο ζωής στην Ιαπωνία είναι αρκετό να κατανοήσει ότι πόσο μάλλον άνθρωποι χωρίς ευαισθησίες είναι. Όταν διαλύουν την ίδια τους τη ζωή και δεν έχουν το θάρρος να το αλλάξουν, από εκεί καταλαβαίνετε. Τι πάει να πει ότι ζουν για να δουλεύουν; Αυτοί το επέλεξαν και το διαμόρφωσαν ως κουλτούρα. :happy: Από όσα βίντεο έχω δει για την Ιαπωνία και με όσους Ιάπωνες έχω μιλήσει, νομίζω ότι πάσχουν από συναισθηματική διαταραχή καθώς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ανθρώπινη αξία από την εργασιακή απασχόληση. Δεν ξέρουν να λένε ότι τώρα έχω δικαίωμα να ξεκουραστώ γιατί απλά δεν το έχουν κάνει ποτέ αυτό. Έτσι αυτή η κουλτούρα έχει γίνει νομική υποχρέωση με αποτέλεσμα πολλοί νεαροί Ιάπωνες να πάσχουν από κατάθλιψη και διάφορες ψυχώσεις με επιπτώσεις στις διαπροσωπικές σχέσεις. Αναφέρετε παραπάνω ότι:



ή ότι έχουν ειδικά σπίτια για εργένηδες εργαζόμενους π.χ. 5 τμ2 με όλα πτυσσόμενα και αρθρωτά στον τοίχο ή ακόμη, ότι δεν υπάρχει ισότητα των δυο φύλων. Ξέρετε πόσοι Ιάπωνες μεταναστεύουν στον δυτικό κόσμο για να έχουν φυσιολογική σεξουαλική ζωή μόνο; Αυτό θεωρείται κοινωνική πρόοδος ή μια νέα μορφή μεσαιωνικής φεουδαρχίας σε αυτό το κράτος με αυτοκράτορα τον 21ο αιώνα;
Ασχολίαστο το ρατσιστικό σου παραλήρημα....
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
H μια άποψη που ενδεχόμενα είναι μια άποψη, έστω και διαφορετική είναι woke ρατσισμός; :happy: :bye2:
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
H μια άποψη που ενδεχόμενα είναι μια άποψη, έστω και διαφορετική είναι woke ρατσισμός; :happy: :bye2:
Πράγματα όπως αυτά:
ότι πόσο μάλλον άνθρωποι χωρίς ευαισθησίες είναι.
νομίζω ότι πάσχουν από συναισθηματική διαταραχή καθώς δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την ανθρώπινη αξία από την εργασιακή απασχόληση.
ή μια νέα μορφή μεσαιωνικής φεουδαρχίας σε αυτό το κράτος με αυτοκράτορα τον 21ο αιώνα;
Δεν είναι "μια άποψη" είναι απλά ρατσισμός. Πάντως ξαναλέω, μου φαίνεται απλά κωμικοτραγικό ότι αυτά που γράφετε για να κράξετε την Ιαπωνία περιγράφουν τη μέση ζωή ενός εργαζόμενου ανθρώπου σε οποιαδήποτε χώρα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πράγματα όπως αυτά:



Δεν είναι "μια άποψη" είναι απλά ρατσισμός. Πάντως ξαναλέω, μου φαίνεται απλά κωμικοτραγικό ότι αυτά που γράφετε για να κράξετε την Ιαπωνία περιγράφουν τη μέση ζωή ενός εργαζόμενου ανθρώπου σε οποιαδήποτε χώρα
Τι ρατσισμός; Απλά σου λέει πως τους έχουν καταντήσει και δεν είναι μόνο οι Ιάπωνες έτσι αλλά και οι Κορεατες που από την πολλή δουλειά αυτοκτονούν. Που στις αιτήσεις για εργασία σου ζητούν και τεστ προσωπικότητας! Σε λιγότερο βαθμό είναι έτσι και οι Κινέζοι. Γενικά τους Ασιάτες από άπω Ανατολή τους έχουν κάνει χαλί να τους πατάς. Τέρμα υποταγμένοι στα αφεντικά τους. Θα τους ξεφτιλιζουν στην δουλειά και θα τα ανέχονται όλα και δεν θα ζητούν το δίκιο τους. Τους βλέπω καθημερινά. Πρόβατα που οδεύουν στην σφαγή είναι.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Πράγματα όπως αυτά:



Δεν είναι "μια άποψη" είναι απλά ρατσισμός. Πάντως ξαναλέω, μου φαίνεται απλά κωμικοτραγικό ότι αυτά που γράφετε για να κράξετε την Ιαπωνία περιγράφουν τη μέση ζωή ενός εργαζόμενου ανθρώπου σε οποιαδήποτε χώρα
Η μέση ζωή ενός εργαζόμενου δεν είναι έτσι σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου ας μη λέμε ό'τι να'ναι
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Δεν είναι "μια άποψη" είναι απλά ρατσισμός. Πάντως ξαναλέω, μου φαίνεται απλά κωμικοτραγικό ότι αυτά που γράφετε για να κράξετε την Ιαπωνία περιγράφουν τη μέση ζωή ενός εργαζόμενου ανθρώπου σε οποιαδήποτε χώρα
Φίλε δεν συγκρίνεται η κουλτούρα εργασίας στην άπω Ανατολή με την Ευρώπη πχ.
Για παράδειγμα η Ιαπωνία, ανάλογα πόσο παραδοσιακό είναι το εργασιακό σου περιβάλλον έχει τρομερή καταπίεση στους νέους ανθρώπους.
Για παράδειγμα, αν δουλεύεις σε τράπεζα, οι νέοι εργαζόμενοι δεν πιάνονται καν ως εργαζόμενοι. Κάνουν τα γγκαρσονια στους μεγαλύτερους. Μάλιστα πρέπει να έρχονται νωρίτερα στην δουλειά για να καθαρίσουν τα γραφεία των μεγαλύτερων τους.
Να παραπονεθείς είναι out of question.

Στην Νότιο Κορέα είναι τόσο έντονο μάλιστα το "senior - junior" καθεστώς που πολλοί νέοι αυτοκτονούν από την πίεση που τους ασκούν οι μεγαλύτεροι. Και δυστυχώς αυτό περιλαμβάνει και σεξουαλική κακοποίηση.

Fact, την δεκαετία του 90, η korean air είχε τα περισσότερα αεροπορικά ατυχήματα ενώ ως υποδομές ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Έπειτα από έρευνα επί του γεγονότος ανακάλυψαν ότι αυτό συνέβαινε γιατί οι συγκυβερνητες (first officers/ aka co-pilots) ΝΤΡΕΠΟΝΤΟΥΣΑΝ να διορθώσουν τον μεγαλύτερο τους σε ηλικία και σε βαθμιδα (τον πιλότο στο τιμόνι), όταν έβλεπαν λάθη. Προτιμούσαν δηλαδή να πεθάνουν όλοι από το να διορθώσουν το λάθος του μεγαλύτερου τους.

Δεν είναι ρατσιστικό. Και η ίδιοι οι άνθρωποι από αυτές τις χώρες το λένε αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί ;
Βέβαια κι εδώ πέρα κάνουν διάφορες περίεργες ερωτήσεις (ειδικά σε γυναίκες)
Το άκουσα αυτό από μια φίλη ινδονησιανη και μου φάνηκε γελοίο. Είναι ένα τεστ με 16? Νομίζω προσωπικότητες. Μάλιστα πολλοί λένε ψέματα όταν το κάνουν και απλά κάνουν ένα σκρινσοτ να έχουν για όλες τις αιτήσεις που κάνουν😂
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,611 μηνύματα.
Πάμε να δούμε κάτι.

Japan




South korea


 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Φίλε δεν συγκρίνεται η κουλτούρα εργασίας στην άπω Ανατολή με την Ευρώπη πχ.
Για παράδειγμα η Ιαπωνία, ανάλογα πόσο παραδοσιακό είναι το εργασιακό σου περιβάλλον έχει τρομερή καταπίεση στους νέους ανθρώπους.
Για παράδειγμα, αν δουλεύεις σε τράπεζα, οι νέοι εργαζόμενοι δεν πιάνονται καν ως εργαζόμενοι. Κάνουν τα γγκαρσονια στους μεγαλύτερους. Μάλιστα πρέπει να έρχονται νωρίτερα στην δουλειά για να καθαρίσουν τα γραφεία των μεγαλύτερων τους.
Να παραπονεθείς είναι out of question.

Στην Νότιο Κορέα είναι τόσο έντονο μάλιστα το "senior - junior" καθεστώς που πολλοί νέοι αυτοκτονούν από την πίεση που τους ασκούν οι μεγαλύτεροι. Και δυστυχώς αυτό περιλαμβάνει και σεξουαλική κακοποίηση.

Fact, την δεκαετία του 90, η korean air είχε τα περισσότερα αεροπορικά ατυχήματα ενώ ως υποδομές ήταν σε πολύ καλό επίπεδο. Έπειτα από έρευνα επί του γεγονότος ανακάλυψαν ότι αυτό συνέβαινε γιατί οι συγκυβερνητες (first officers/ aka co-pilots) ΝΤΡΕΠΟΝΤΟΥΣΑΝ να διορθώσουν τον μεγαλύτερο τους σε ηλικία και σε βαθμιδα (τον πιλότο στο τιμόνι), όταν έβλεπαν λάθη. Προτιμούσαν δηλαδή να πεθάνουν όλοι από το να διορθώσουν το λάθος του μεγαλύτερου τους.

Δεν είναι ρατσιστικό. Και η ίδιοι οι άνθρωποι από αυτές τις χώρες το λένε αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το άκουσα αυτό από μια φίλη ινδονησιανη και μου φάνηκε γελοίο. Είναι ένα τεστ με 16? Νομίζω προσωπικότητες. Μάλιστα πολλοί λένε ψέματα όταν το κάνουν και απλά κάνουν ένα σκρινσοτ να έχουν για όλες τις αιτήσεις που κάνουν😂
Κοίτα και στην Ελλάδα η εργασιακή κουλτούρα δεν είναι καλή να τα λέμε όλα, έχω ακούσει πολλοί υποφέρουν με απλήρωτες υπερωρίες και όλα τα σχετικά
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Κοίτα και στην Ελλάδα η εργασιακή κουλτούρα δεν είναι καλή να τα λέμε όλα, έχω ακούσει πολλοί υποφέρουν με απλήρωτες υπερωρίες και όλα τα σχετικά
Βεβαίως και δεν είναι καλή, αλλά στην Ιαπωνία η υπερωρία όχι απλά δεν πληρώνεται, θεωρείται νορμαλ και ένδειξη "αφοσίωσης στην εταιρεία" :laugh:
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Βεβαίως και δεν είναι καλή, αλλά στην Ιαπωνία η υπερωρία όχι απλά δεν πληρώνεται, θεωρείται νορμαλ και ένδειξη "αφοσίωσης στην εταιρεία" :laugh:
Αρα έχουμε πολύ καλύτερο work life balance απ' τους Ιάπωνες?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,351 μηνύματα.
Πριν χρόνια θα έλεγα και η Ελλάδα καλή είναι , αλλά νομίζω οτι εδώ δεν υπάρχει κανένα μέλλον πλέον . Οπότε :
Γερμανία ή Ολλανδία είναι αυτή την στιγμή στα υπόψιν μου . Ενδεχομένως κάποια στιγμή αρκετά αργότερα να σκεφτόμουν και Νορβηγία/Φιλανδία .
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Αν δεν είχα τον μικρό να με "αγκυροβολεί" στην Ελλάδα, πλέον πιστεύω πως θα ήμουν από χρόνια στην Φινλανδία που ούτως η άλλως είμαι κάθε τρείς και λίγο για διάφορους λόγους.
Δεν είναι μόνο το ότι είναι χώρα-πρότυπο σε υποδομές παγκοσμίως, νομίζω πως και οι άνθρωποι είναι περισσότερο "ζεστοί" από τις υπόλοιπες χώρες της βαλτικής, ίσως μαζί με τους Εσθονούς τους οποίους και αγαπώ εξίσου.
Η προσωπική μου "τριβή" μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Δεν έχω τόσες πολλές επιχειρηματικές εμπειρίες για να "καταθέσω" πλήρη άποψη, αλλά έχει χρειαστεί να διαχειριστώ κάποιες προσωπικές υποθέσεις μου που σχετίζονταν με το δημόσιο τομέα τους και για έναν άνθρωπο που έχει φάει το ελληνικό δημόσιο με το κουταλάκι, ήταν σαν να βρισκόμουν σε παράλληλο σύμπαν, από πλευράς εξυπηρέτησης, ουσίας, ταχύτητας, αποτελεσματικότητας, σεβασμού στον πολίτη και αξιοπρέπειας.
Δεν έχω ιδέα τι θα εκτιμήσει μεγαλώνοντας ο μικρός μου, αλλά θα υπάρχει μια σκανδιναβική πόρτα ανοιχτή αν επιθυμήσει να την διαβεί και να πάρει και μαζί τον γέρο του, να του φύγει και ο καημός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,034 μηνύματα.
Πράγματα όπως αυτά:



Δεν είναι "μια άποψη" είναι απλά ρατσισμός. Πάντως ξαναλέω, μου φαίνεται απλά κωμικοτραγικό ότι αυτά που γράφετε για να κράξετε την Ιαπωνία περιγράφουν τη μέση ζωή ενός εργαζόμενου ανθρώπου σε οποιαδήποτε χώρα
Ή απλά δεν το έχεις ψάξει καθ'όλου το πράγμα για την Ιαπωνία και την κουλτούρα της. Η Ιαπωνία καταρχάς είναι μια κολλεκτιβιστική κοινωνία. Μπορεί να θεωρείται ο παράδεισος των introverts μιας που ο καθένας κοιτάζει την δουλειά του χωρίς να ενοχλεί τους άλλους αλλά αυτά δεν ισχύουν καθ'όλου εντός του χώρου εργασίας. Στην εργασία η ομαδικότητα και το εμείς είναι απαραίτητα προσόντα (δεν είναι τυχαίο που θεωρείται πρέπον σε κάθε άδεια σου να πας δωράκια στους συναδέλφους από εκεί που πήγες ως ευχαριστώ που σε κάλυψαν όσο έλειπες). Η εργασιακή κουλτούρα στην Ιαπωνία αλλά και στις γύρω χώρες (Νότια Κορέα, Κίνα) είναι υπερβολικά αυστηρή και σκληρή (με αποτέλεσμα καταθλίψεις, αυτοκτονίες, θανάτους από υπερκόπωση, αλκοολισμό κ.λπ). Υπάρχει ένα ιαπωνικό ρητό όπου συνδέει την υπερεργασία με την ποιοτική εργασία.

Το πρόβλημα είναι πως η Ιαπωνία έχει αυστηρούς κοινωνικούς κανόνες που όλοι οφείλουν να ακολουθούν. Η αντίληψη του «τι θα πει ο κόσμος» είναι βαθιά ριζωμένη μέσα στους Ιάπωνες που μαθαίνουν από μικρά να φέρονται με συγκεκριμμένα μοτίβα. Θεωρείται ντροπή να φύγεις από την εργασία πριν από τον εργοδότη/προϊστάμενο σου, ακόμα και εάν τελείωσες το ημερήσιο task σου. Είναι μέσα στην νοοτροπία τους. Δεν θα σε εμποδίσει κανείς από το να το κάνεις όμως έσπασες έναν κοινωνικό κανόνα και αυτό συνεπάγεται με το να έχεις την επομένη, βλέμματα περιφρόνησης από τους ίδιους τους συναδέλφους σου. Η Ιαπωνία είναι χώρα για γερά στομάχια. Για άτομα που το λέει η καρδιά τους. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί otaku πήγαν εκεί και έφυγαν τρέχοντας ή Ιάπωνες που μετανάστευσαν στα ξένα και ούτε για αστείο δεν θέλουν να γυρίσουν πίσω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top