Σε τι φάση της ζωής σας βρίσκεστε;

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πού να πάμε διακοπές φέτος 😎
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
30 εδώ. Ονειρεύομαι την κηδεία μου.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,082 μηνύματα.

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Είμαστε πολλοί τελικά. Στη δική μου θα κάνουν παρτάρα, κρίμα που δε θα μπορώ να τη ζήσω κι εγώ. Τόσο γαμάτα την έχω οργανώσει στο μυαλό μου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,358 μηνύματα.
Όλοι ευχάριστοι και αισιόδοξοι εδω μέσα βλέπω :bleh:
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Όλοι ευχάριστοι και αισιόδοξοι εδω μέσα βλέπω :bleh:
Η άλλη όψη της ζωής. Οκ, δεν είμαι τόσο χαλαρή οσο δείχνω, αλλά προτιμώ να το ξορκίζω όλο αυτό με χιούμορ και αυτοσαρκασμό παρά να κλαίω και να θρηνώ για κάτι που δεν αλλάζει surely.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,082 μηνύματα.
Η άλλη όψη της ζωής. Οκ, δεν είμαι τόσο χαλαρή οσο δείχνω, αλλά προτιμώ να το ξορκίζω όλο αυτό με χιούμορ και αυτοσαρκασμό παρά να κλαίω και να θρηνώ για κάτι που δεν αλλάζει surely.
Για τον εαυτό μου ψιλοχέστηκα, για τους άλλους με νοιάζει να μη πεθάνουν:/
 

Mexicanos

Νεοφερμένος

Ο Mexicanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τον συλλογισμό και τον φόβο σου. Το καλό όσο ζεις είναι ότι σταδιακά προσαρμόζεσαι ακόμα και στις πιο ακραίες συνθήκες, οπότε κάτι που τώρα σου φαίνεται αδιανόητο κρύβεις πολύ μεγάλη δύναμη μέσα σου να το ξεπεράσεις.
 

Mexicanos

Νεοφερμένος

Ο Mexicanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καταλαβαίνω τον συλλογισμό και τον φόβο σου. Το καλό όσο ζεις είναι ότι σταδιακά προσαρμόζεσαι ακόμα και στις πιο ακραίες συνθήκες, οπότε κάτι που τώρα σου φαίνεται αδιανόητο κρύβεις πολύ μεγάλη δύναμη μέσα σου να το ξεπεράσεις.
Όντως μπορείς να προσαρμοστείς αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν μπορείς να ξεπεράσεις εύκολα...μπορεί και πότε αλλά οκευ
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Ναι, ίσως η χρήση του ρήματος ξεπεράσεις ήταν ατυχής, αλλά σίγουρα συνηθίζεις με αυτά, εν προκειμένω με την απουσία του αγαπημένου σου προσώπου. Υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ο γενικός κανόνας είναι αυτός, χωρίς να σημαίνει ότι θα είσαι ή θα μπορείς να γίνεις ευτυχισμένος ξανά, απλά μαθαίνεις να ζεις έτσι.
*η εξαίρεση π.χ. είναι να βλάψεις τον εαυτό σου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,358 μηνύματα.
Η άλλη όψη της ζωής. Οκ, δεν είμαι τόσο χαλαρή οσο δείχνω, αλλά προτιμώ να το ξορκίζω όλο αυτό με χιούμορ και αυτοσαρκασμό παρά να κλαίω και να θρηνώ για κάτι που δεν αλλάζει surely.
Απλά δεν μου φαίνεται και τόσο νορμάλ κάποιος στα 20s του να ασχολείται με τα θανατικά τόσο συχνά στο μυαλό του, εκτός εαν έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα.

Προτιμώ μια μέση πιο ρεαλιστική όψη γενικά. Ούτε θα κλαίω , ούτε θα χαίρομαι χωρίς λόγο. Η ζωή έχει τα up της έχει και τα down της. Δεν πρέπει να εστιάζουμε υποχρεωτικά μόνο στα μεν ή μονο στα δε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,752 μηνύματα.
Και εμενα δεν μου φαινεται τοσο νορμαλ καποιος να πετασει τοσο συχνα μαλακιες και να το παιζει ξερολιαση....αλλα δεν θα το κανω θεμα.ΟΚ...υπαρχουν και αυτα.

Η άλλη όψη της ζωής. Οκ, δεν είμαι τόσο χαλαρή οσο δείχνω, αλλά προτιμώ να το ξορκίζω όλο αυτό με χιούμορ και αυτοσαρκασμό παρά να κλαίω και να θρηνώ για κάτι που δεν αλλάζει surely.
Καλα κανεις και ειναι η αποψη σου και δειχνει και μια σκεψη παραπανω απο τους αλλους που ειναι απλα μαμ κακα και νανυ.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Απλά δεν μου φαίνεται και τόσο νορμάλ κάποιος στα 20s του να ασχολείται με τα θανατικά τόσο συχνά στο μυαλό του, εκτός εαν έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα.
Από παιδί έτρεμα τον θάνατο σε ακραίο βαθμό, στα 17-18 μου επιδεινώθηκε η θανατοφοβία μου, στα 23 μου (με διάγνωση ψυχιάτρου) έπαθα κατάθλιψη και στα 30 μου οργανώνω περιχαρής την κηδεία μου.:lol: Δε θέλησα ποτέ να βλάψω τον εαυτό μου.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,752 μηνύματα.
Από παιδί έτρεμα τον θάνατο σε ακραίο βαθμό, στα 17-18 μου επιδεινώθηκε η θανατοφοβία μου, στα 23 μου (με διάγνωση ψυχιάτρου) έπαθα κατάθλιψη και στα 30 μου οργανώνω περιχαρής την κηδεία μου.:lol: Δε θέλησα ποτέ να βλάψω τον εαυτό μου.
Υπαρχουν και αυτοι που νομιζουν οτι ειναι αθανατοι και δεν το σκεφτονται ποτε..ή λενε φτου κακα που θα πεθανω.ΤΟΣΟ ΓΕΛΟΙΟΙ.ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΙΔΕΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ.
Κατα τα αλλα μην σε χαλαει.Δεν ξερεις τι υπαρχει εκει εξω..αφτερ.... :hehe: χιουμορ και παλι χιουμορ..τα ιδια και εγω!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,358 μηνύματα.
Από παιδί έτρεμα τον θάνατο σε ακραίο βαθμό, στα 17-18 μου επιδεινώθηκε η θανατοφοβία μου, στα 23 μου (με διάγνωση ψυχιάτρου) έπαθα κατάθλιψη και στα 30 μου οργανώνω περιχαρής την κηδεία μου.:lol: Δε θέλησα ποτέ να βλάψω τον εαυτό μου.
I mean τουλάχιστον δεν έχεις αυτοκτονικές τάσεις,that's something i guess.
Τώρα για το κομμάτι της κηδείας, δεν ξέρω τι να πω. Ή μάλλον μπορώ να πω οτι είναι το τελευταίο που σκέφτομαι αλλά πιθανότατα σε σχέση με την δική σου σκέψη θα σου φανεί βαρετό :bleh: .
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
I mean τουλάχιστον δεν έχεις αυτοκτονικές τάσεις,that's something i guess.
Τώρα για το κομμάτι της κηδείας, δεν ξέρω τι να πω. Ή μάλλον μπορώ να πω οτι είναι το τελευταίο που σκέφτομαι αλλά πιθανότατα σε σχέση με την δική σου σκέψη θα σου φανεί βαρετό :bleh: .
Όχι, θα ακουστεί οξύμωρο, αλλά ο φόβος με έχει κρατήσει μακριά από τέτοιες σκέψεις/επιθυμίες/πράξεις, όσο κι αν με κουράζει η ζωή μου. Στο κομμάτι της κηδείας, έχω ήδη πληροφορήσει την οικογένειά μου σε περίπτωση που πεθάνω αιφνίδια, αλλά σκοπεύω να πάρω δραστικότερα μέτρα (π.χ. διαθήκη), οπότε ναι, οι σκέψεις μας απέχουν παρασάγγας.

@Πουπουλίνα, νομίζω ότι και οι μεν και οι δε τον σκέφτονται, απλά είτε είναι πολύ φοβιτσιάρηδες να το παραδεχτούν είτε είναι χαζοπροληπτικοί, χαζό- αν καλοσκεφτείς ότι ο θάνατος είναι αδιαπραγμάτευτος για όλους. Ο αυτοσαρκασμός με έχει σώσει από δύσκολες καταστάσεις btw.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,358 μηνύματα.
Όχι, θα ακουστεί οξύμωρο, αλλά ο φόβος με έχει κρατήσει μακριά από τέτοιες σκέψεις/επιθυμίες/πράξεις, όσο κι αν με κουράζει η ζωή μου. Στο κομμάτι της κηδείας, έχω ήδη πληροφορήσει την οικογένειά μου σε περίπτωση που πεθάνω αιφνίδια, αλλά σκοπεύω να πάρω δραστικότερα μέτρα (π.χ. διαθήκη), οπότε ναι, οι σκέψεις μας απέχουν παρασάγγας.
Ουσιαστικά είναι μια φοβία απο οτι καταλαβαίνω. Απλά όχι τόσο συνηθισμένη σε σχέση με αυτές που ακούμε πιο συχνά(π.χ. ύψος, έντομα κτλπ.). Θα έλεγες οτι σε επηρεάζει σε καθημερινό επίπεδο ; Δηλαδή έχει επίδραση στο τι θα κάνεις μέσα στην καθημερινότητα σου ;
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Ουσιαστικά είναι μια φοβία απο οτι καταλαβαίνω. Απλά όχι τόσο συνηθισμένη σε σχέση με αυτές που ακούμε πιο συχνά(π.χ. ύψος, έντομα κτλπ.). Θα έλεγες οτι σε επηρεάζει σε καθημερινό επίπεδο ; Δηλαδή έχει επίδραση στο τι θα κάνεις μέσα στην καθημερινότητα σου ;
Πριν κάποια χρόνια με επηρέαζε πολύ αρνητικά, πλέον έχει αφομοιωθεί στον τρόπο σκέψης και ζωής μου και δε με επηρεάζει όπως τότε.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,586 μηνύματα.
Περίεργη θα έλεγα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top