Στις κεντρικές συνοικίες της Αθήνας

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Το Χαλάνδρι μου αρεσει επίσης.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Ειναι ενας παράδεισος αληθεια.

Γλυφαδα η Χαλανδρι σου αρεσει περισσοτερο;;
και τα 2 έχουν τη χάρη τους! Χαλάνδρι χειμώνα ασυζητητί...αλλά και Γλυφάδα για κανένα καφεδάκι και κανένα περπάτημα αξίζει φουλ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
και τα 2 έχουν τη χάρη τους! Χαλάνδρι χειμώνα ασυζητητί...αλλά και Γλυφάδα για κανένα καφεδάκι και κανένα περπάτημα αξίζει φουλ
Εγω αν μεινω Ελλαδα αναμεσα σε αυτα τα 2 θα δω 100%. Μενει ενας φιλος μου στο Χαλανδρι και παω αρκετα συχνα και μου αρεσει πολυ.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Από άποψη ομορφιάς-αισθητικής, οι αγαπημένες μου είναι Κηφισιά, Χαλάνδρι, Γλυφάδα, Εξάρχεια, Πλάκα, Νέο Ηράκλειο και θα έλεγα και η Πανεπιστημίου, απλώς λογω της τριλογίας των Αθηνών(έχω περάσει πάνω από χίλιες φορές αλλά πάντα εντυπωσιάζομαι με τα κτήρια).

Αλλά ως φοιτητής τα καλύτερα μαγαζιά-στέκια είναι σε Εξάρχεια, Κουκάκι, Αιγάλεω, Μεταξουργείο, Γκάζι, Περιστέρι, Ζωγράφου, Παγκράτι, Ψυρρή, Πανόρμου.

Δεν μπορώ καθόλου το Μοναστηράκι πλέον, και λόγω πολυκοσμίας και λόγω των άθλιων μαγαζιών. Ομόνοια και πέριξ, Κολωνός, Σεπόλια κλπ φυσικά είναι γκέτο. Επίσης παλιότερα όταν τα είχα με κατωπατησιώτισσα αν τύχαινε να φύγω το βράδυ ξαναγινόμουν χριστιανός με τις προσευχές που έλεγα μέχρι να φτάσω ηλεκτρικό.

Πάντως έχει τόσες όψεις η Αθήνα που είναι αδύνατο να τη βαρεθείς ή να μου σου αρέσει κάτι.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Δεν μπορώ καθόλου το Μοναστηράκι πλέον, και λόγω πολυκοσμίας και λόγω των άθλιων μαγαζιών. Ομόνοια και πέριξ, Κολωνός, Σεπόλια κλπ φυσικά είναι γκέτο. Επίσης παλιότερα όταν τα είχα με κατωπατησιώτισσα αν τύχαινε να φύγω το βράδυ ξαναγινόμουν χριστιανός με τις προσευχές που έλεγα μέχρι να φτάσω ηλεκτρικό.
Ααα ναι ξέχασα και Πατήσια από τις χειρότερες συνοικίες μακράν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά ως φοιτητής τα καλύτερα μαγαζιά-στέκια είναι σε Εξάρχεια, Κουκάκι, Αιγάλεω, Μεταξουργείο, Γκάζι, Περιστέρι, Ζωγράφου, Παγκράτι, Ψυρρή, Πανόρμου.
Μεταξουργείο έχει ωραία στέκια; Είναι πολύ φύρα η περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από άποψη ομορφιάς-αισθητικής, οι αγαπημένες μου είναι Κηφισιά, Χαλάνδρι, Γλυφάδα, Εξάρχεια, Πλάκα, Νέο Ηράκλειο και θα έλεγα και η Πανεπιστημίου, απλώς λογω της τριλογίας των Αθηνών(έχω περάσει πάνω από χίλιες φορές αλλά πάντα εντυπωσιάζομαι με τα κτήρια).
Θα πρόσθετα και Νέα Σμύρνη! Τώρα θα μου πεις οι περιοχές αυτές δε θεωρούνται Αθήνα, αλλά είναι μια συχνή παρανόηση που κάνουμε εμείς που δεν είμαστε από Αθήνα και μεγαλώσαμε στην επαρχία, να θεωρούμε ακόμα και τον Πειραιά κομμάτι της Αθήνας :lol: ..Πιστεύω καταλαβαίνετε όσοι είστε από επαρχία​
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ααα ναι ξέχασα και Πατήσια από τις χειρότερες συνοικίες μακράν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μεταξουργείο έχει ωραία στέκια; Είναι πολύ φύρα η περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα πρόσθετα και Νέα Σμύρνη! Τώρα θα μου πεις οι περιοχές αυτές δε θεωρούνται Αθήνα, αλλά είναι μια συχνή παρανόηση που κάνουμε εμείς που δεν είμαστε από Αθήνα και μεγαλώσαμε στην επαρχία, να θεωρούμε ακόμα και τον Πειραιά κομμάτι της Αθήνας :lol: ..Πιστεύω καταλαβαίνετε όσοι είστε από επαρχία​
Το Μεταξουργειο εχει ωραια μεζεδοκαφενεια στο κομματι κατω απ' την Θερμοπυλων που πιο σωστα θεωρειται Κεραμεικος.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί ακούγεται τελευταία πώς ο Κεραμεικός, είναι στα όρια κακής περιοχής;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πράγματι, και ο ίδιος ο Υμηττός αξία
Και η Πάρνηθα και η Πεντέλη.

Ειναι ενας παράδεισος αληθεια.

Γλυφαδα η Χαλανδρι σου αρεσει περισσοτερο;;
Και τα δύο. Χαλάνδρι για τα στέκια και για βόλτες και η Γλυφάδα επίσης αυτή η θάλασσα δεν χορταινεται ναι.😏

Από άποψη ομορφιάς-αισθητικής, οι αγαπημένες μου είναι Κηφισιά, Χαλάνδρι, Γλυφάδα, Εξάρχεια, Πλάκα, Νέο Ηράκλειο και θα έλεγα και η Πανεπιστημίου, απλώς λογω της τριλογίας των Αθηνών(έχω περάσει πάνω από χίλιες φορές αλλά πάντα εντυπωσιάζομαι με τα κτήρια).

Αλλά ως φοιτητής τα καλύτερα μαγαζιά-στέκια είναι σε Εξάρχεια, Κουκάκι, Αιγάλεω, Μεταξουργείο, Γκάζι, Περιστέρι, Ζωγράφου, Παγκράτι, Ψυρρή, Πανόρμου.

Δεν μπορώ καθόλου το Μοναστηράκι πλέον, και λόγω πολυκοσμίας και λόγω των άθλιων μαγαζιών. Ομόνοια και πέριξ, Κολωνός, Σεπόλια κλπ φυσικά είναι γκέτο. Επίσης παλιότερα όταν τα είχα με κατωπατησιώτισσα αν τύχαινε να φύγω το βράδυ ξαναγινόμουν χριστιανός με τις προσευχές που έλεγα μέχρι να φτάσω ηλεκτρικό.

Πάντως έχει τόσες όψεις η Αθήνα που είναι αδύνατο να τη βαρεθείς ή να μου σου αρέσει κάτι.
Συμφωνώ σε όλα. Νέο Ηράκλειο μαρεσει.
Όλα όσα είπες και για το κέντρο ναι όντως βλέπεις γκέτο και υπάρχει ένα θέμα όχι μόνο τα βράδια εννοώ φοβάσαι γενικά.

Άλλη ωραία περιοχή είναι εκεί προς Κηφισιά και το Ψυχικό παιδιά έχει ωραίες γειτονιες και κάποια στέκια εκεί για φαγητό και διασκέδαση.

Εννοειται με τίποτα Άνω Λιόσια/Ίλιον/Αγ. Ανάργυροι/Αχαρνών και πέριξ εκεί Αριστοτέλους συγνώμη που τα γράφω εκεί απογοητεύομαι κάθε φορά που περνάω/και φυσικά Μενίδι.

Ααα ναι ξέχασα και Πατήσια από τις χειρότερες συνοικίες μακράν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μεταξουργείο έχει ωραία στέκια; Είναι πολύ φύρα η περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα πρόσθετα και Νέα Σμύρνη! Τώρα θα μου πεις οι περιοχές αυτές δε θεωρούνται Αθήνα, αλλά είναι μια συχνή παρανόηση που κάνουμε εμείς που δεν είμαστε από Αθήνα και μεγαλώσαμε στην επαρχία, να θεωρούμε ακόμα και τον Πειραιά κομμάτι της Αθήνας :lol: ..Πιστεύω καταλαβαίνετε όσοι είστε από επαρχία​
Μεταξουργείο είναι να βρεις ένα μαγαζί ας πούμε και να σου αρέσει και να πηγαίνεις γι'αυτό. Εντάξει δεν είναι χάλια οι περιοχές αυτές απλά πέριξ του κέντρου έχουν υποβαθμιστεί όπως και η Αλεξάνδρας Πατησίων αλλιώς τη θυμόμουν αλλιώς τις βλέπω και μελαγχολώ.
Καλά Κάτω Πατήσια εκεί προς Ίλιον που πάμε εκεί είναι το έλα να δεις κι εκεί υποβάθμιση .

Υπάρχουν ωραία στέκια για φαγητό για διασκέδαση έτσι? Απλά η υποβάθμιση της περιοχής σε κάνει να το σκέφτεσαι αν θα πας .
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μεταξουργείο έχει ωραία στέκια; Είναι πολύ φύρα η περιοχή
Ναι έχει καλά φτηνά μεζεδοπωλεία, Τυπογράφος, Κανάρια, Σεϋχέλλες κ.ά.
Επίσης ο Μπλε Παπαγάλος είναι απ τα αγαπημένα μου μπαρ.

Ως περιοχή δυστυχώς είναι πολύ επικίνδυνη, αν σε δουν μόνο στο δρόμο βράδυ πολύ πιθανό να σε κλέψουν, οπότε πάντα πηγαίνω με παρέες μέχρι μετρό.
Θα πρόσθετα και Νέα Σμύρνη! Τώρα θα μου πεις οι περιοχές αυτές δε θεωρούνται Αθήνα, αλλά είναι μια συχνή παρανόηση που κάνουμε εμείς που δεν είμαστε από Αθήνα και μεγαλώσαμε στην επαρχία, να θεωρούμε ακόμα και τον Πειραιά κομμάτι της Αθήνας :lol: ..Πιστεύω καταλαβαίνετε όσοι είστε από επαρχία
Καλά ναι, και ο τίτλος του θρεντ μιλάει για «κεντρικές» συνοικίες, αλλά εγώ πάντα την Αθήνα μια πόλη θα τη βλέπω :P Πολλοί εννοούν μόνο το Δήμο Αθηναίων αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα πλέον η διάκριση. Το 1850 όταν από Πειραιά για Αθήνα μεσολαβούσαν 10 χιλιόμετρα χωράφια, ίσως είχε.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί ακούγεται τελευταία πώς ο Κεραμεικός, είναι στα όρια κακής περιοχής;
Γενικά αν την περάσεις δεν ξέρω σε ποιο σημείο εννοείς εκεί που είναι η Κωνσταντινουπόλεως? Κοντά στη Γεωπονική? Βλέπεις μια υποβαθμισμένη περιοχή.
Όχι ότι δεν έχει καλά στέκια φαγητού και διασκέδασης.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Γενικά αν την περάσεις δεν ξέρω σε ποιο σημείο εννοείς εκεί που είναι η Κωνσταντινουπόλεως? Κοντά στη Γεωπονική? Βλέπεις μια υποβαθμισμένη περιοχή.
Όχι ότι δεν έχει καλά στέκια φαγητού και διασκέδασης.
Ναι ισχύει, γιατί έχει νομίζω μπόλικα νυχτερινά κλαμπάκια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και η Πάρνηθα και η Πεντέλη.
εννοείται
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Θα πρόσθετα και Νέα Σμύρνη! Τώρα θα μου πεις οι περιοχές αυτές δε θεωρούνται Αθήνα, αλλά είναι μια συχνή παρανόηση που κάνουμε εμείς που δεν είμαστε από Αθήνα και μεγαλώσαμε στην επαρχία, να θεωρούμε ακόμα και τον Πειραιά κομμάτι της Αθήνας :lol: ..Πιστεύω καταλαβαίνετε όσοι είστε από επαρχία​
Διευρυμένη Αθήνα είναι ουσιαστικά ναι τη Νέα Σμύρνη δεν την αλλάζω με τίποτα 😂
Εισαι κοντά στη θάλασσα και καμιά σχέση με Μεταξουργείο εντάξει.

Και η Καλλιθέα καλή είναι και επίσης στου Γκύζη εκεί στα Κουντουριώτικα.
Θέλω να πω αν βρεις τα στέκια σου δεν τα αλλάζεις.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Άλλη ωραία περιοχή είναι εκεί προς Κηφισιά και το Ψυχικό παιδιά έχει ωραίες γειτονιες και κάποια στέκια εκεί για φαγητό και διασκέδαση.
Νέο Ψυχικό πρέπει να είναι πολύ καλή περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διευρυμένη Αθήνα είναι ουσιαστικά ναι τη Νέα Σμύρνη δεν την αλλάζω με τίποτα 😂
Εισαι κοντά στη θάλασσα και καμιά σχέση με Μεταξουργείο εντάξει.

Και η Καλλιθέα καλή είναι και επίσης στου Γκύζη εκεί στα Κουντουριώτικα.
Θέλω να πω αν βρεις τα στέκια σου δεν τα αλλάζεις.
Και εγώ Γκύζη μένω, αρκετά ήσυχα για κέντρο μπορώ να πω
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Νέο Ψυχικό πρέπει να είναι πολύ καλή περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και εγώ Γκύζη μένω, αρκετά ήσυχα για κέντρο μπορώ να πω
Αγαπημένη περιοχή ναι .

Γενικά εμένα ξέρεις τι μαρεσει στην Αθήνα?
Να ανακαλύπτω νέες γειτονιές και νέα στέκια.
Θα πω παράδειγμα είχα τύχει να περάσω και αλλάζουμε δήμο , είχα τύχει να περάσω από τα Καμίνια στον Πειραιά έτσι? Μου άρεσαν τα σπίτια και οι μικρές γειτονιές αν το πιστεύεις.
Γενικά μαρεσει να ανακαλύπτω όμορφα μέρη.

Και το κέντρο έχει την ομορφιά του υποβαθμισμένο μεν αλλά όταν το περνάς ε βλέπεις όλα αυτά τα στοιχεία μαζί θέλω να πω που σου δίνουν αίσθηση Αθήνας.
Ότι δεν βαριέσαι πραγματικά ποτέ. Γιατί κάτι θα βρεθεί που δεν το έχεις δει δεν το έχεις ανακαλύψει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παπάγου νομίζω :lol:
Μαρεσει το πράσινο εκεί κάτσε να δεις πως λεγόταν το δάσος η περιοχή να σου πω που αναφέρομαι. Μισό να το βρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Wonderkid Δεν το θυμάμαι λογικά πρέπει να είναι εκείνο το πάρκο που είναι εκεί στου Παπάγου. Εκείνο που θυμάμαι μπορεί να είναι η Κηπούπολη είχα περάσει μια φορά.
Και το Περιστέρι ωραίο είναι.
Ωραία διαδρομή είναι να πας για άνω Πατήσια περνώντας από το άλσος Βεΐκου. Εκεί στο ύψωμα βλέπεις όλα τα Πατήσια και το Γαλάτσι στο πιάτο.
Όποιος έχει περάσει θα ξέρει.
Και το Γαλάτσι κάποια ωραία στέκια ναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νέο Ψυχικό πρέπει να είναι πολύ καλή περιοχή
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Και εγώ Γκύζη μένω, αρκετά ήσυχα για κέντρο μπορώ να πω
Όντως Νέο Ψυχικό εκεί ναι μαρεσει γενικά η περιοχή σαν περιοχή.
Ωραια μαγαζιά και γειτονιές.

Άλλη περιοχή Καρέας .Ηλιούπολη εκεί στα σύνορα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Wonderkid η περιοχή με το δάσος και τα ωραία σπίτια πρέπει να είναι η Λυκόβρυση τώρα τη θυμήθηκα είχα πάει για μια αγγελία να αγοράσω κάτι και πήγα να το δω από κοντά.
Και ενώ είχα περάσει Κηφισιά και πέριξ Μαρούσι κλπ εκεί δεν είχα πάει.
Ωραία γειτονιά και αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top