Συγκατοίκηση με σύντροφο: Υπέρ ή κατά;

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας ως συνήθως.

Ανοιχτή σχέση είπα εγώ, δηλαδή να έχουν και σεξουαλικές σχέσεις με άλλα άτομα αλλά να είναι μαζί ζευγάρι, να ζουν μαζί, να μεγαλώνουν τα παιδιά.

Το να κερατώνει ο ένας τον άλλον δεν είναι αυτό που λέγαμε. Και δε λέγεται καν ελεύθερη σχέση. Λέγεται κέρατο.

Εσύ είπες οτι μια ανοιχτή σχέση τη θεωρείς καμένο χαρτί οπότε εγώ κατάλαβα το πρώτο.
Χιμελα μου εθιξες το κομμάτι τοξικότητα και για τη θέση του θεραπευτή..

Εκεί απάντησα...
Από την άλλη έχει γίνει άπειρες φορές κάποιος να έχει εξωσυζυγική σχέση και να τ@ν συγχωρέσει @ σύζυγος και να συνεχίσουν το γάμο. Εκεί βοηθάει ο θεραπευτής.
Άστο...

Αν κλονιστει η εμπιστοσύνη μετά μπορεί να υπάρξει συγχώρεση αλλά ποτέ δεν είναι ουσιαστική..

Συγχωρω σημαινει ξεχνω ,δεν επαναφερω ποτε ξανα το τραυματικο γεγονος και δεν το χρησιμοποιώ ποτε σαν μοχλο υποβιβασμου και διαχειρισεις του θυτη ..
Βέβαια όλα αυτά είναι άσχετα με το αρχικό θέμα που είναι οτι ένα ζευγάρι μπορεί να μη συγκατοικεί και απλά να βρίσκονται έξω ή να μένουν μαζί λίγες μέρες τη βδομάδα. Δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε τα κέρατα μέσα. (το κέρατό μου! :bleh:)
Εκεί μιλάμε για τοξικότητα καλή μου που αντέδρασες 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είναι ξεκάθαρα με κοινή συναίνεση αυτό το μοτίβο είτε ξεχωριστής διαβίωσης, είτε ελεύθερης σχέσης γιατί είναι τοξικό;
Δεν είναι αν είναι κοινό!!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Αν κλονιστει η εμπιστοσύνη μετά μπορεί να υπάρξει συγχώρεση αλλά ποτέ δεν είναι ουσιαστική..
Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες για successful reconciliation σε αμερικάνικα φόρουμ. Μήπως είσαι λιγουλάκι απόλυτη;

Εκεί μιλάμε για τοξικότητα καλή μου που αντέδρασες 😉
Ναι και τί τοξικό υπάρχει όταν είναι και οι δύο σύμφωνοι και ευχαριστημένοι;

Έβαλα το σχόλιο της Νένας Μεντή που δεν μπορεί κανείς να την πει χαζή ή ανώριμη ξέρω γω. Λέει οτι κι αυτή κι ο άντρας της είναι ευτυχείς με αυτό το διακανονισμό. Γιατί να το πούμε εμείς τοξικό με το ζόρι;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες για successful reconciliation σε αμερικάνικα φόρουμ. Μήπως είσαι λιγουλάκι απόλυτη;
Θα σε πω εγώ σοφά λόγια της γιαγιάς μου.
"Μια φορά κέρατο, θα πάρεις και το δεύτερο αργά ή γρήγορα."
Successful reconciliation sure...ο ένας ξενογαμησε και ο άλλος συγχωρεί και μετά πεθαίνει από μέσα του ή προσπαθεί να κάνει πλύση εγκεφάλου.
Ξέρεις, αν σου περάσει από το μυαλό έστω η σκέψη ότι θέλεις να απατησεις, η σχέση τελείωσε.
Και να σε πάρει πίσω, όλη η συνέχεια θα είναι τύψεις και ανοιχτές πληγές.
Η προδοσία είναι προδοσία.

Το έχω δει σε συγγενικό πρόσωπο, κατά την διάρκεια της σχέσης (πριν παντρευτούν), τον συγχώρεσε, αλλά καταλαβαίνεις ότι ακόμη και που έχουν περάσει 8 χρόνια, ακόμη την πονάει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έβαλα το σχόλιο της Νένας Μεντή που δεν μπορεί κανείς να την πει χαζή ή ανώριμη ξέρω γω. Λέει οτι κι αυτή κι ο άντρας της είναι ευτυχείς με αυτό το διακανονισμό. Γιατί να το πούμε εμείς τοξικό με το ζόρι;
Συνήθως αυτές οι ανοιχτές σχέσεις έχουν πολύ γέλιο, καθώς αρχίζουν όταν οι άνδρες ψάχνουν δικαιολογία για να ξενογαμουν, λέγοντας στην γυναίκα τους "Ε μπορείς και εσύ" νομίζοντας ότι κανείς δεν θα την θέλει. Όταν βλέπουν όμως οι γυναίκες τους να τραβούν την προσοχή νέων παρτενέρ, αρχίζουν να μυξοκλαινε και να θέλουν να χωρίσουν.
Πολύ σπάνιο να είναι οκ και οι δύο με αυτό, αλλά εκεί προσωπικά δεν το θεωρώ καν γάμος .Απλα είστε συγκάτοικοι και ερωτικοί παρτενέρ. Σύντροφοι, σε καμία περίπτωση.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες για successful reconciliation σε αμερικάνικα φόρουμ. Μήπως είσαι λιγουλάκι απόλυτη;
Προτιμώ να μην διαβάζω αλλά να μιλώ με αυτά που βλέπω..

Έπειτα μιλάμε για Ελλάδα βρε Χιμελα μου .
Ελληνική νοοτροπία με αυτούς τους ανθρώπους δουλεύω...

Εσύ σαν άνθρωπος ρωτάω, πόσο πιστεύεις οτι μπορεί να συγχωρεθει η απιστία ώστε να προχωρήσει κάποιος χωρίς το αγκάθι αυτού που προανέφερα;

Μιλάμε για το βασικότερο, εμπιστοσύνη!
Πως ξανα κερδίζετε ή καλύτερα ποιο ειναι εκείνο το στοιχείο που θα την επανατοποθετησει σε άλλο πλαίσιο ;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Προτιμώ να μην διαβάζω αλλά να μιλώ με αυτά που βλέπω..

Έπειτα μιλάμε για Ελλάδα βρε Χιμελα μου .
Ελληνική νοοτροπία με αυτούς τους ανθρώπους δουλεύω...

Εσύ σαν άνθρωπος ρωτάω, πόσο πιστεύεις οτι μπορεί να συγχωρεθει η απιστία ώστε να προχωρήσει κάποιος χωρίς το αγκάθι αυτού που προανέφερα;

Μιλάμε για το βασικότερο, εμπιστοσύνη!
Πως ξανα κερδίζετε ή καλύτερα ποιο ειναι εκείνο το στοιχείο που θα την επανατοποθετησει σε άλλο πλαίσιο ;
Η σαρκική απιστία άνευ συναισθήματος πάντως είναι πιο εύκολο να συγχωρεθεί ( αρκεί να μην έχει καταντήσει εθιστική συμπεριφορά) . Αυτό που είναι δύσκολο να διαχειριστεί κανείς είναι η συναισθηματική εμπλοκή με άλλον άνθρωπο
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Η σαρκική απιστία άνευ συναισθήματος πάντως είναι πιο εύκολο να συγχωρεθεί ( αρκεί να μην έχει καταντήσει εθιστική συμπεριφορά) . Αυτό που είναι δύσκολο να διαχειριστεί κανείς είναι η συναισθηματική εμπλοκή με άλλον άνθρωπο
Kάπου είχα διαβάσει ότι οι γυναίκες συγχωρούν πιο εύκολα το one night stand, ας πούμε, παρά μια εξωσυζυγική σχέση που έχει συναίσθημα. Αντιθέτως, οι άντρες δε συγχωρούν την σεξουαλική απιστία...

Σε κάθε περίπτωση, είτε έτσι είτε αλλιώς, το θέμα είναι ότι χάνεται η εμπιστοσύνη. Οπότε μια σχέση "τελειώνει" από την απιστία και μετά, ακριβώς γιατί χάνεται η εμπιστοσύνη. Και πρέπει να "χτιστεί" πάλι απ΄ την αρχή. Και δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Kάπου είχα διαβάσει ότι οι γυναίκες συγχωρούν πιο εύκολα το one night stand, ας πούμε, παρά μια εξωσυζυγική σχέση που έχει συναίσθημα. Αντιθέτως, οι άντρες δε συγχωρούν την σεξουαλική απιστία...

Σε κάθε περίπτωση, είτε έτσι είτε αλλιώς, το θέμα είναι ότι χάνεται η εμπιστοσύνη. Οπότε μια σχέση "τελειώνει" από την απιστία και μετά, ακριβώς γιατί χάνεται η εμπιστοσύνη. Και πρέπει να "χτιστεί" πάλι απ΄ την αρχή. Και δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό...

Όταν απιστήσει η γυναίκα η σχέση έχει ουσιαστικά τελειώσει. Δεν ενδιαφέρεται για τον άντρα που έχει δίπλα της και η σχέση υφίσταται για άλλους λόγους. Το ίδιο δεν ισχύει από την άλλη πλευρά πάντα, διότι οι άντρες μπορεί να απιστήσουν χωρίς να πάει κάτι λάθος, απλά επειδή "παίζει το μάτι". Γι αυτό και οι γυναίκες καταπίνουν το κέρατο πιο εύκολα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα είναι καλά και δεν αλλάζει τίποτα προφανώς.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Ας αφήσουμε τα άτομα που έζησαν τέτοιες ιστορίες και είναι τώρα μαζί και ευτυχισμένοι να έχουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. Επειδή εσείς δε θα συγχωρούσατε - ξεχνούσατε - συνεχίζατε, δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν καταφέρει.

Εξάλλου η απιστία δε σημαίνει το ίδιο σε όλους.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Όταν απιστήσει η γυναίκα η σχέση έχει ουσιαστικά τελειώσει. Δεν ενδιαφέρεται για τον άντρα που έχει δίπλα της και η σχέση υφίσταται για άλλους λόγους. Το ίδιο δεν ισχύει από την άλλη πλευρά πάντα, διότι οι άντρες μπορεί να απιστήσουν χωρίς να πάει κάτι λάθος, απλά επειδή "παίζει το μάτι". Γι αυτό και οι γυναίκες καταπίνουν το κέρατο πιο εύκολα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα είναι καλά και δεν αλλάζει τίποτα προφανώς.
Θα συμφωνήσω. Αν "φύγει", έστω και στο μυαλό, μια γυναίκα, το κακό έχει γίνει. Και θα ξαναγίνει, εφόσον έγινε μια φορά, και θα ξαναγίνει. Οπότε, αργά ή γρήγορα, η σχέση θα τελειώσει. Προσωπική μου άποψη αυτή...
Ας αφήσουμε τα άτομα που έζησαν τέτοιες ιστορίες και είναι τώρα μαζί και ευτυχισμένοι να έχουν πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια. Επειδή εσείς δε θα συγχωρούσατε - ξεχνούσατε - συνεχίζατε, δε σημαίνει οτι δεν υπάρχουν άνθρωποι που τα έχουν καταφέρει.

Εξάλλου η απιστία δε σημαίνει το ίδιο σε όλους.
Κουβέντα κάνουμε, Χιμέλα. Δεν κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια...

Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει και ότι τον κάνει να αισθάνεται καλά στη σχέση του.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Όταν απιστήσει η γυναίκα η σχέση έχει ουσιαστικά τελειώσει. Δεν ενδιαφέρεται για τον άντρα που έχει δίπλα της και η σχέση υφίσταται για άλλους λόγους. Το ίδιο δεν ισχύει από την άλλη πλευρά πάντα, διότι οι άντρες μπορεί να απιστήσουν χωρίς να πάει κάτι λάθος, απλά επειδή "παίζει το μάτι". Γι αυτό και οι γυναίκες καταπίνουν το κέρατο πιο εύκολα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όλα είναι καλά και δεν αλλάζει τίποτα προφανώς.
Σωστά, σε ό,τι αφορά τις περισσότερες περιπτώσεις της "άπιστης".
Καθότι η γυναίκα, ως επί το πλείστον, θα απατήσει πρωτίστως με το συναίσθημα. Πράγμα που στους άντρες δεν είναι πάντα αναγκαίο. Αρκεί να αφήσουν να οδηγηθούν από το τιμόνι του...κάτω κεφαλιού.
Αν λ.χ. ένας άντρας κάνει στη λούφα μια "αρπαχτή", τίποτα δεν θα διαταράξει τη γαλήνη της επίσημης σχέσης του. Αν η συμπεριφορά του αυτή είναι μοτίβο (πολύ συχνή περίπτωση) και παρότι σε καθαρά σαρκική βάση, τότε μάλλον θα υπάρξει πρόβλημα στο ζευγάρι.
Μπορεί να αποκασταθεί η σχέση; Δύσκολο αλλά όχι αδύνατο. Χρειάζεται όμως δουλείτσα, προσπάθεια,
αλλαγές και από τα δυο μέρη. Με τη βοήθεια κάποιου επαγγελματία στον τομέα της ψυχικής υγείας, καλύτερα.
Για να γίνει μια επανεκκίνηση πάνω σε νέες βάσεις. Μόνο τότε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

2 σημεία που ο Ντεβιλ σίγουρα έγραψε από προχθες.... Και τα βρήκα τυχαία σε ένα άρθρο σήμερα για μια δικαστική διένεξη που κατέληξε ακόμη και στον Άρειο Πάγο.

Πρώτον αυτή ήθελε παιδια αυτός όχι και δεν της το είχε πει.... Σε φάση αυτά τα χω συζητήσει με τη σχέση μ από τους πρωτους μηνες!!! Αυτοί ήταν τόσα χρόνια μαζί και δεν το ήξεραν!!??

Δευτερον κοιμονταν σε χωριστά δωμάτια... Αυτό δε γίνεται. Από μένα θα ήταν απευθείας απορριπτεο καθώς η κοινή μου αντίληψη για τις σχέσεις την συνεισφορά την ερωτική και συναισθηματική πληροτητα την αδιάκοπη ψυχική και ουσιαστική βαθυτερη συνδεση δεν συνάδει δεν θα ταίριαζε με την αντίληψη της κοπέλας. Εξ αρχής αυτό ξεκαθαρίζει.

Τα ειπαμε όλα αυτά τις προαλλες 😎 ακουστε Ντεβιλ να μην τρεχετεωστα δικαστήρια μετά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Η παραμέληση που βιώνουν εντός γάμου είναι σοβαρός λόγος που οδηγεί τα ζευγάρια σε διάσταση πολλά χρόνια πριν κάποιος από τους δυο πάρει την απόφαση να φύγει οριστικά. Και συνήθως αυτός ο κάποιος είναι η γυναίκα . Για αυτήν η απιστία είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Οι άνδρες νομίζω πιο εύκολα παραμένουν στους γάμους τους παρά το γεγονός ότι δεν καλύπτονται ( εξάλλου ήδη το είπατε παραπάνω.. Καλύπτονται άλλου χωρίς ενδοιασμούς). Οικονομικοί κυρίως λόγοι και το κοινωνικό status του οικογενειάρχη είναι αρκετά να συντηρούν βαλτωμενες συμβιώσεις .
 

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκε η περίπτωση της Μεντή... Η ίδια έχει πει ότι όταν την απατούσε ο άνδρας της δεν έτρωγε και κατέληγε στο νοσοκομείο. Μετά αυτή ερωτεύθηκε πάρα πολύ έναν άλλον τον απάτησε και "το ευχαριστήθηκε". Μείνανε μαζί αφού δέχτηκαν τις εκατέρωθεν απιστίες και οι δύο, αλλά αυτή δε νομίζω να μας ακούγεται σαν ωραία ερωτική ιστορία, εμένα ούτε κατά διάνοια.
Από αυτά που έχω δει το πράγμα πάει στις "ελεύθερες σχέσεις" πάει κάπως έτσι: ο ένας θέλει ελεύθερη σχέση, ο άλλος επειδή έχει έντονο κρας μαζί του το δέχεται. Με λίγα λόγια το παλιό "ανέχομαι να με απατάει ο άνδρας μου" τον γιαγιάδων μας σε μοντέρνα συσκευασία. Ξέρω μία που είναι η δεύτερη ελεύθερη σχέση κάποιου και κάθεται εκεί και υποφέρει. Μα να είσαι η δεύτερη κιόλας ελεύθερη σχέση, απορώ τί περιμένεις.
Τώρα αν κάποιοι κάπου, αισθάνονται όντως ικανοποιημένοι και ευτυχισμένοι από αυτό το μοντέλο, μακάρι, με γεια τους με χαρά τους. Αρκεί να μην μπερδεύεται η ευτυχία με το "κάνω τα πικρά γλυκά".
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Κάποιοι είναι θυμάτα στα συναισθηματικά και δυστυχως αν δεν αποφασίσουν ΝΑ το αλλάξουν έτσι θα μείνουν.

Και μένα μ κάνει πολυ εντυπωση ειδικά στις αρχές που δεν έχεις ζήσει κ τίποτα με την άλλη άλλον και άρα δεν έχεις προλάβει να αναπτυξεις βαθειά συναισθήματα τα οποία περιπλεκουν την όλη κατάσταση πως σου είναι δυσκολο να στείλεις την άλλη άλλον που σου λέει κουλά...

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση εκτός κ αν εισαι τόσο ψώνιο σνομπαρεις σωστους ανθρώπους κ ενθουσιάζεσαι με το κάθε ρεμάλι όποτε κ σου αξίζει ότι παθαινεις η θα παθεις.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκε η περίπτωση της Μεντή... Η ίδια έχει πει ότι όταν την απατούσε ο άνδρας της δεν έτρωγε και κατέληγε στο νοσοκομείο. Μετά αυτή ερωτεύθηκε πάρα πολύ έναν άλλον τον απάτησε και "το ευχαριστήθηκε". Μείνανε μαζί αφού δέχτηκαν τις εκατέρωθεν απιστίες και οι δύο, αλλά αυτή δε νομίζω να μας ακούγεται σαν ωραία ερωτική ιστορία, εμένα ούτε κατά διάνοια.
Από αυτά που έχω δει το πράγμα πάει στις "ελεύθερες σχέσεις" πάει κάπως έτσι: ο ένας θέλει ελεύθερη σχέση, ο άλλος επειδή έχει έντονο κρας μαζί του το δέχεται. Με λίγα λόγια το παλιό "ανέχομαι να με απατάει ο άνδρας μου" τον γιαγιάδων μας σε μοντέρνα συσκευασία. Ξέρω μία που είναι η δεύτερη ελεύθερη σχέση κάποιου και κάθεται εκεί και υποφέρει. Μα να είσαι η δεύτερη κιόλας ελεύθερη σχέση, απορώ τί περιμένεις.
Τώρα αν κάποιοι κάπου, αισθάνονται όντως ικανοποιημένοι και ευτυχισμένοι από αυτό το μοντέλο, μακάρι, με γεια τους με χαρά τους. Αρκεί να μην μπερδεύεται η ευτυχία με το "κάνω τα πικρά γλυκά".
Έτσι είναι.. Αργά ή γρήγορα στις ελεύθερες σχέσεις κάποιος θα καταλήξει να υποφέρει, παρά την αρχική συμφωνία, καθώς θα εμπλακεί συναισθηματικά
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Έτσι είναι.. Αργά ή γρήγορα στις ελεύθερες σχέσεις κάποιος θα καταλήξει να υποφέρει, παρά την αρχική συμφωνία, καθώς θα εμπλακεί συναισθηματικά

Δηλαδή ποια θα είναι η αρχική συμφωνία ;;; 😃
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Η χαρά της γενίκευσης έγινε το θέμα.

Από αυτό:

Συνήθως αυτές οι ανοιχτές σχέσεις έχουν πολύ γέλιο, καθώς αρχίζουν όταν οι άνδρες ψάχνουν δικαιολογία για να ξενογαμουν, λέγοντας στην γυναίκα τους "Ε μπορείς και εσύ" νομίζοντας ότι κανείς δεν θα την θέλει. Όταν βλέπουν όμως οι γυναίκες τους να τραβούν την προσοχή νέων παρτενέρ, αρχίζουν να μυξοκλαινε και να θέλουν να χωρίσουν.
Πολύ σπάνιο να είναι οκ και οι δύο με αυτό, αλλά εκεί προσωπικά δεν το θεωρώ καν γάμος .Απλα είστε συγκάτοικοι και ερωτικοί παρτενέρ. Σύντροφοι, σε καμία περίπτωση.

...που σας περνάει κάτω από τη μύτη περίτεχνα το νόημα οτι ο άντρας εκκινεί τη διαδικασία ανοιχτής σχέσης για να ξενοκοιτάει, ενω το διαζυγιο έρχεται πάλι απο εκείνους ως μεθεόρτιο της κλάψας.

Πιο εκτός θέματος και άνευ στοιχειώδους γνώσης στο θέμα άποψη δεν έχω ξαναδιαβάσει. Άλλο τι θέλεις να ισχύει ή τι αντίληψη έχεις πως ισχύει, κι άλλο το τι πραγματικά ισχύει όταν βγαινουμε από τις πηγές τύπου trustmebro και πάμε σε πραγματικά δεδομένα:



2/3 των γυναικων ζητάνε ανοιχτο γαμο/σχέση πρώτες και μάλιστα ενθαρρύνονται να το κανουν κι από γυναίκες μπλογκερ με την αιτιολογία πως φέρνει ευτυχία, καλύτερη επικοινωνία κλπ. αηδίες. Διάλυσε το σπίτι σου, βάλε κι έναν τριτο στο κρεβάτι σας, 2023 εχουμε πως κάνετε ετσι.


69% των γυναικων εκκινουν τη διαδικασία διαζυγίου.


Σωστά, σε ό,τι αφορά τις περισσότερες περιπτώσεις της "άπιστης".
Καθότι η γυναίκα, ως επί το πλείστον, θα απατήσει πρωτίστως με το συναίσθημα. Πράγμα που στους άντρες δεν είναι πάντα αναγκαίο. Αρκεί να αφήσουν να οδηγηθούν από το τιμόνι του...κάτω κεφαλιού.
Σε αυτό... που οκ...

Ειδικα αφου γινεται με συναισθημα η γυναικεια απιστία είναι καλύτερη, πιο ποιοτικά ισχυρή στο να τολμήσει κανείς να τη γκρεμίσει. Δεν την αγαπούσε, δεν της μίλαγε για ποίηση, κι εκείνη αντί να τον χωρίσει, τράκαρε επάνω σε καινούρια αντρική αγκαλιά να της αναθερμάνει τη ζωή.

Όχι ότι είναι ακριβώς το ίδιο με το να οδηγηθεί κάποιος απο το τιμονι του κατω κεφαλιού. Δικαιολογία την οποία οι μεν γυναίκες που ρέπουν προς την απιστία τη χρησιμοποιουν για το "ειμαστε πιο συναισθηματικές άρα δικαιολογούμαστε", ενω οι άντρες που ρέπουν προς την απιστία για το "έλα μωρέ σε αγαπώ ακόμα, έναν γρήγορο της έριξα δεν ηταν και τίποτα σημαντικό", που είναι γελοία δικαιολογία κι απο τις δυο πλευρές του νομίσματος.

Ίσως να μην κεράτωνε κανείς ανεξαρτήτως κινήτρου και να έλυνε έντιμα τη σχέση του πριν καταλήξει στο πάμε παρακάτω;


Η παραμέληση που βιώνουν εντός γάμου είναι σοβαρός λόγος που οδηγεί τα ζευγάρια σε διάσταση πολλά χρόνια πριν κάποιος από τους δυο πάρει την απόφαση να φύγει οριστικά. Και συνήθως αυτός ο κάποιος είναι η γυναίκα . Για αυτήν η απιστία είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Οι άνδρες νομίζω πιο εύκολα παραμένουν στους γάμους τους παρά το γεγονός ότι δεν καλύπτονται ( εξάλλου ήδη το είπατε παραπάνω.. Καλύπτονται άλλου χωρίς ενδοιασμούς). Οικονομικοί κυρίως λόγοι και το κοινωνικό status του οικογενειάρχη είναι αρκετά να συντηρούν βαλτωμενες συμβιώσεις .
....και τέλος τη γλαύκη μας τη γλυκιά, που λέει και κάποιες ΜΕΓΑΛΕΣ αλήθειες...

Βέβαια οτι ο άντρας μπορει να μενει ενίοτε επειδη ειναι ερωτευμένος και να ελπίζει σε αναθέρμανση, μπα, άντρες ειναι σιγα μη νιώθουν.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
69% των γυναικων εκκινουν τη διαδικασία διαζυγίου.
Μην απορεις καθόλου.
Αν εξαιρέσουμε ένα μικρό ποσοστό, προφανώς και οι άνδρες δεν θα εκκινούν διαζύγιο γιατί απλά δεν τους συμφέρει. Γιατί να χάσουν την ερωτική παρτενέρ, την καθαρίστρια, νταντά, μάγειρα ΚΑΙ να πρέπει να την πληρώνεις μια ζωή;
Συν ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ενδοοκοικογενειακης βίας ο θύτης είναι ο άνδρας.
Ο άνδρας χάνει ΠΟΛΛΑ με ένα διαζύγιο, η γυναίκα όχι, εκτός αν μιλάμε για παιδί στην μέση με δράματα.

Κυριολεκτικά ο μόνος λόγος που ένας άνδρας θα ζητήσει διαζύγιο θα είναι το κέρατο. Ξύλο δεν τρωνε προφανώς από τις γυναίκες, οι περισσότεροι βολεύονται με το να έχουν μια γυναίκα στο σπίτι κτλ. Άρα γιατί να εκκινήσουν αυτοί το διαζύγιο;
Βέβαια οτι ο άντρας μπορει να μενει ενίοτε επειδη ειναι ερωτευμένος και να ελπίζει σε αναθέρμανση, μπα, άντρες ειναι σιγα μη νιώθουν.
Οι περισσότεροι μένουν γιατί δεν θέλουν να μπλέκουν με την διατροφή. Χαζοί δεν νομίζω να είστε οι άνδρες. Όταν βλέπεις την γυναίκα σου να πάει με άλλους για χρόνια, προφανώς δεν θα γυρίσει (σοβαρά) σε εσένα.
. Άλλο τι θέλεις να ισχύει ή τι αντίληψη έχεις πως ισχύει, κι άλλο το τι πραγματικά ισχύει όταν βγαινουμε από τις πηγές τύπου trustmebro και πάμε σε πραγματικά δεδομένα:


2/3 των γυναικων ζητάνε ανοιχτο γαμο/σχέση πρώτες και μάλιστα ενθαρρύνονται να το κανουν κι από γυναίκες μπλογκερ με την αιτιολογία πως φέρνει ευτυχία, καλύτερη επικοινωνία κλπ. αηδίες. Διάλυσε το σπίτι σου, βάλε κι έναν τριτο στο κρεβάτι σας, 2023 εχουμε πως κάνετε ετσι.
Το 2/3 δεν νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό.
Ότι οδεύουμε σε μια αηδιαστική κατάσταση, συμφωνώ απολύτως.
Δυστυχώς δεν είναι ο,τι θέλω να ισχύει. Έχω ακούσει άπειρες περιπτώσεις αλλά σίγουρα πολλές φορές έχω ακούσει και γυναίκες που ήθελαν (ναι το είδα στο χωριό μου και κατέληξε σε μεγάλο διαζύγιο), γενικά μια καραγκιοζικη κατάσταση.

p.s μόνο τρίτο; και τέταρτο και πέμπτο....:lol::P
 

birthdae

Νεοφερμένος

Ο birthdae αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ε ναι ρε παιδιά. Δηλαδή γνωρίζεις κάποια και το πρώτο πραγμα που συζητας είναι το αν η οχι θα υπόγραψετε συμφωνητικό σχεσης;


Βεβαια αυτο είναι διαφορετικό από το να ξεκαθαρίζεις τις προθέσεις σου. Αυτο το βρίσκω σωστο και απαραίτητο. Είναι λαθος να δινεις φρουδες ελπιδες σε κάποιον ενώ δεν είσαι συναισθηματικά διαθέσιμος ή δεν ψάχνεις κάτι σοβαρό. Μια απλή αναφορά είναι αρκετή δεν χρειάζονται συμβόλαια.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή αναφέρθηκε η περίπτωση της Μεντή... Η ίδια έχει πει ότι όταν την απατούσε ο άνδρας της δεν έτρωγε και κατέληγε στο νοσοκομείο. Μετά αυτή ερωτεύθηκε πάρα πολύ έναν άλλον τον απάτησε και "το ευχαριστήθηκε". Μείνανε μαζί αφού δέχτηκαν τις εκατέρωθεν απιστίες και οι δύο, αλλά αυτή δε νομίζω να μας ακούγεται σαν ωραία ερωτική ιστορία, εμένα ούτε κατά διάνοια.
Από αυτά που έχω δει το πράγμα πάει στις "ελεύθερες σχέσεις" πάει κάπως έτσι: ο ένας θέλει ελεύθερη σχέση, ο άλλος επειδή έχει έντονο κρας μαζί του το δέχεται. Με λίγα λόγια το παλιό "ανέχομαι να με απατάει ο άνδρας μου" τον γιαγιάδων μας σε μοντέρνα συσκευασία. Ξέρω μία που είναι η δεύτερη ελεύθερη σχέση κάποιου και κάθεται εκεί και υποφέρει. Μα να είσαι η δεύτερη κιόλας ελεύθερη σχέση, απορώ τί περιμένεις.
Τώρα αν κάποιοι κάπου, αισθάνονται όντως ικανοποιημένοι και ευτυχισμένοι από αυτό το μοντέλο, μακάρι, με γεια τους με χαρά τους. Αρκεί να μην μπερδεύεται η ευτυχία με το "κάνω τα πικρά γλυκά".
το στοιχειο της εκδικησης του υποβιβασμου και της καταπατησης δικων σου αξιων μονο κια μονο για να μην επιλεξης να φυγεις αξιοπρεπος απο μ ια σχεση η οποια τελειωσε ξεκαθαρα !

αυτο ακριβως λεω!

ποια η συσχετιση με την ουσιαστικη αγαπη με την σχεση που υπαρχει ενα αξιοπρεπεστατο αξιακο συστημα ,οχι απαραιτητα ιδιο με το δικο μας αλλα αυτο που πλεον ειναι αποδεκτο απο οποιοδηποτε σεβεται πανω απ ολα ΤΟ ΕΥΑΤΟ και κατ επεκταση και τους γυρω τους ..

Καμια λοιπον εννοια της αληθινης σχεσης με αυτο το παραδειγμα προς αποφυγη θα ελεγα εγω ..
αλλα δυστηχως επειδη βγηκε και το ειπε μια καλη ηθοποιος οφειλουμε και εμεις να το κανουμε σημαια ασχετα αν βγαζει ενστικτα που δεν ειναι αποδεκτα ...

Φαινομενο gaslighting ,σαφεστατα η αιτια της σημερινης καθαιρεσης του ευατου εφοσον απεικονιζει παντελης ελλειψης προσωπικων πεποιθησεων και ιδεολογιων (δεν στοχοποιω κανεναν εδω μεσα προς αποφυγη παρεξηγησεων )

Gaslighting​

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top