Συγκατοίκηση με σύντροφο: Υπέρ ή κατά;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ενταξει δε νομιζω να αρέσει και σε κανεναν η συνεχής ψυχολογική πίεση με την καρτα του χωρισμού, του λες του αλλουνου να παει στο καλό και ξεμπερδεύεις. Call the bluff που λέμε, τη χωρίζεις εσυ.

Από τη στιγμή που ο άλλος σου πεταει την καρτα του χωρισμού στην πλάκα, το λογίζεις σα να το είπε σοβαρά και ανοίγεις την πόρτα και του εύχεσαι καλό δρόμο.

Οχι μονο δε θα εμποδίσεις αλλά θα ενθαρρύνεις κι όλας, για το ψυχικο καλό σου.

Επιλογές υπάρχουν δόξα τω Θεω.

Ναι αυτά τα κόβεις εξαρχής αυτό είπα... Με ωραίο τρόπο. Αλλιώς θα γίνεις ο Κωστάκης και ο Γιαννάκης.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως απο αυτα που έχω ακούσει ή μαλλον διαβάσει σε τούτο το θρέντ μου έχει δημιουργηθεί μεγάλη έκπληξη. Δε πίστευα ποτέ πως για κάποιους ανθρώπους η συγκατοίκηση θα ήταν τόσο εφιάλτης.
Ειβαι ο εγωισμός που λέμε..
Ο συμβιβασμός!

Η λεξη και μονο συμβιμβασμος στο ακουσμα της προκαλει κριση πανικου στον αλλον οποτε σκεψου να σκεφτει καο την συγκατοικηση ..

Τυχαιο που εν ναιρο κόβιντ εγιβε ο κακος χαμος στα ζευγαρια ..

Τα ζευγαρια μεσα στο αγχος της καιημερινοτητας δεν εψουν μαθει αν επικοινωνουν και να μοιραζονται ..


Παρολαυτα αισ΄θανομαι τυχερός που μετά απο ένα χρονο συνεχούς συμβίωσης κάτω υπο την ιδια στέγη και κάποιες φορές ύπνου σε ενα κρεβάτι ουτε καν διπλό η δικιά μου ειπε πως όταν αρρωστησαμε και οι δύο με κοβιντ και μειναμε σπίτι την προηγούμενη εβδομάδα πέρασε πολύ όμορφα
Ειλικρινα απορώ με αυτά που διαβάζω αλλα οκ καθένας με τις εμπειρίες του. Η αληθεια ειναι πως εξαρτάται και απο σένα αμα και εσυ είσαι πολύ περιεργος και ιδιότροπος άνθρωπος λογικό να μη μπορείς να ζήσεις με άλλο κόσμο.
Απορείς γιατί;

Δεν ξαναεκανες άλλη σχέση η οποία στο τέλος χωρισες ;
Εκεί πως ήταν;
Η συμβίωση ήταν στα επιθυμητά πλαίσια;
Το μοτίβο επικοινωνίας είχε πλαισιωθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να εχει ηρεμία το επικοινωνιακο σας τέμπο;

Το είπες και κάποια στιγμή αλλού.
ΑΝ δεν πετύχει και η τωρινή σου σχέση, τέλος μετά..
Μόνος σου !
Αυτό δεν σηματοδοτεί μια φυσιολογική κούραση όσο αφορά την επένδυση σε αυτό το κομμάτι;

Γιατί λοιπόν απορείς πως κάποιοι ήδη έχουν επιλέξει από τώρα να μην συγκατοικουν ;

Για συγκατοίκηση μιλούν, μόνιμη και για ελεύθερη σχέση..

Έπειτα να πω κάτι;
Αν ερωτευτείς, αν αγαπήσεις πραγματικα δεν υπάρχουν κανόνες δεν υπάρχουν πρέπει..
Υπάρχει το ΘΕΛΩ!
ΘΕΛΩ να είμαι μαζί σου
Θέλω να τρώμε μαζί το βράδυ
Θέλω να κοιμάμαι μαζί σου

Μαζί βεβαια δεν εννοώ αυτοκολλητακια !
Μια υγιής ερωτική σχέση δυο συντροφων έχει ανάμεσα τους ένα κενό, μια απόσταση!
Μέσα σε αυτή τη απόσταση υπάρχει ο προσωπικός χωρόχρονος του άλλου και ειναι απόλυτα σεβαστός!

Τα πάντα μπορεί να ζήσεις ένα ζευγάρι και μόνο του ..τα πάντα πλην του σεξ με άλλο συντροφο ..
Αν λοιπόν έχεις προσδοκία να μην είσαι μονογαμικος τότε πολύ απλά ΔΕΝ κάνεις σχέση !

Ελεύθερη σχέση πλεον το σημερινό τοξικό μοτίβο οτα μιλάμε για συναισθηματικο δεσμό που περικλείει αγάπη έρωτα σεβασμό θαυμασμό δεν αντιπροσωπεύει την αξία της ερωτικής σχέσεις!

Αυτό το 3ημερο στη Αθήνα έχω πραγματικα την ευλογία να είμαι σ ένα διαδραστικό πρόγραμμα όσο αφορά τις σχέσεις Μέσα στο γάμο και το μοτίβο διαλόγου που φτιάχνεις από τις πρώτες μέρες αυτού!

Όλα αυτά μακάρι να τα ήξερα όταν ήμουν 21 ...
Πόσοι καυγαδες και πόσες δύσκολες στιγμές θα είχαμε αποφύγει σαν ζευγάρι όλα αυτά τα χρόνια εφόσον κάθε έντονη διαμάχη ενός ζευγαριού έχει να κάνει με τον συνασιθσηματικο δεσμό που σπάει και όχι με το καθ αυτού πρόβλημα..

Φτιάξε ένα καλό μοτίβο επικοινωνίας με το να μιλάς αλλά κάνε να μπορεί να σου μιλάει και η σύντροφος σου ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα στις σχέσεις είναι επειδή ΔΕΝ μιλούσαμε όπως έπρεπε!
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Ειβαι ο εγωισμός που λέμε..
Ο συμβιβασμός!

Η λεξη και μονο συμβιμβασμος στο ακουσμα της προκαλει κριση πανικου στον αλλον οποτε σκεψου να σκεφτει καο την συγκατοικηση ..

Τυχαιο που εν ναιρο κόβιντ εγιβε ο κακος χαμος στα ζευγαρια ..

Τα ζευγαρια μεσα στο αγχος της καιημερινοτητας δεν εψουν μαθει αν επικοινωνουν και να μοιραζονται ..




Απορείς γιατί;

Δεν ξαναεκανες άλλη σχέση η οποία στο τέλος χωρισες ;
Εκεί πως ήταν;
Η συμβίωση ήταν στα επιθυμητά πλαίσια;
Το μοτίβο επικοινωνίας είχε πλαισιωθεί με τέτοιο τρόπο ώστε να εχει ηρεμία το επικοινωνιακο σας τέμπο;

Το είπες και κάποια στιγμή αλλού.
ΑΝ δεν πετύχει και η τωρινή σου σχέση, τέλος μετά..
Μόνος σου !
Αυτό δεν σηματοδοτεί μια φυσιολογική κούραση όσο αφορά την επένδυση σε αυτό το κομμάτι;

Γιατί λοιπόν απορείς πως κάποιοι ήδη έχουν επιλέξει από τώρα να μην συγκατοικουν ;

Για συγκατοίκηση μιλούν, μόνιμη και για ελεύθερη σχέση..

Έπειτα να πω κάτι;
Αν ερωτευτείς, αν αγαπήσεις πραγματικα δεν υπάρχουν κανόνες δεν υπάρχουν πρέπει..
Υπάρχει το ΘΕΛΩ!
ΘΕΛΩ να είμαι μαζί σου
Θέλω να τρώμε μαζί το βράδυ
Θέλω να κοιμάμαι μαζί σου

Μαζί βεβαια δεν εννοώ αυτοκολλητακια !
Μια υγιής ερωτική σχέση δυο συντροφων έχει ανάμεσα τους ένα κενό, μια απόσταση!
Μέσα σε αυτή τη απόσταση υπάρχει ο προσωπικός χωρόχρονος του άλλου και ειναι απόλυτα σεβαστός!

Τα πάντα μπορεί να ζήσεις ένα ζευγάρι και μόνο του ..τα πάντα πλην του σεξ με άλλο συντροφο ..
Αν λοιπόν έχεις προσδοκία να μην είσαι μονογαμικος τότε πολύ απλά ΔΕΝ κάνεις σχέση !

Ελεύθερη σχέση πλεον το σημερινό τοξικό μοτίβο οτα μιλάμε για συναισθηματικο δεσμό που περικλείει αγάπη έρωτα σεβασμό θαυμασμό δεν αντιπροσωπεύει την αξία της ερωτικής σχέσεις!

Αυτό το 3ημερο στη Αθήνα έχω πραγματικα την ευλογία να είμαι σ ένα διαδραστικό πρόγραμμα όσο αφορά τις σχέσεις Μέσα στο γάμο και το μοτίβο διαλόγου που φτιάχνεις από τις πρώτες μέρες αυτού!

Όλα αυτά μακάρι να τα ήξερα όταν ήμουν 21 ...
Πόσοι καυγαδες και πόσες δύσκολες στιγμές θα είχαμε αποφύγει σαν ζευγάρι όλα αυτά τα χρόνια εφόσον κάθε έντονη διαμάχη ενός ζευγαριού έχει να κάνει με τον συνασιθσηματικο δεσμό που σπάει και όχι με το καθ αυτού πρόβλημα..

Φτιάξε ένα καλό μοτίβο επικοινωνίας με το να μιλάς αλλά κάνε να μπορεί να σου μιλάει και η σύντροφος σου ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα στις σχέσεις είναι επειδή ΔΕΝ μιλούσαμε όπως έπρεπε!
Τι συμβαίνει, όταν η άλλη πλευρά αρνείται να δεχτεί πως υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας και ως εκ τούτου αποφεύγει κάθε συζήτηση, όταν δεν αφουγκράζεται τις ανάγκες σου και θεωρεί νορμάλ την αποστασιοποίηση( γιατί έτσι είναι όλα τα ζευγάρια σε μακροχρόνιες συμβιωσεις κατά τη γνώμη του) ;;;
Η διευθέτηση θέλει δυο άτομα ενεργά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Το είπες και κάποια στιγμή αλλού.
ΑΝ δεν πετύχει και η τωρινή σου σχέση, τέλος μετά..
Μόνος σου !
Αυτό δεν σηματοδοτεί μια φυσιολογική κούραση όσο αφορά την επένδυση σε αυτό το κομμάτι;

Γιατί λοιπόν απορείς πως κάποιοι ήδη έχουν επιλέξει από τώρα να μην συγκατοικουν ;

Στα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι αλλο , θα μείνω μόνο σε αυτό που θέλω να κάνω ένα σχόλιο , προφανώς και όταν όπως έγραψα ηδη πολλές φορές έχεις στο μυαλό σου να κάνεις κάτι σοβαρό-σταθερό και σου έρχεται η άλλη στο ραντεβού και σε μια τυχαία χαλαρή συζητηση σου ξεκόβει τέτοιες προοπτικές και πως δεν ειναι ουτε για συγκατοίκηση στο μέλλον τοτε για ποιό λόγο να κάτσεις και να συνεχίζεις εφοσον έχεις άλλο πλάνο;

δηλαδη αν τώρα λέει αυτα τι θα αλλάξει ας πούμε σε 1... 2.... 12...24 μήνες ; νομιζω τίποτα εσυ θα χάσεις το χρόνο σου. Για αυτο το έγραψα.

Και για να μιλήσουμε σοβαρά οκ εχει κάθε δικαιώμα η αλλη πλευρά να επικαλεστεί οτι νομίζει ... καριέρα - δεν ειναι έτοιμη - κολλημένη με εναν πρώην που έχει εξαφανιστει εδω και χρόνια - φοβίες - ιδιοτροπιες - το βράδυ θελω να κοιμαμαι με το σκυλο μ αγκαλιά αλλα οχι μετον συντροφό μου. Οκ

Οσο και αν σου φαινονται γελοία ολα αυτα για την αλλη ειναι λογος. Θα κτυπησει το κεφάλι της στο μελλον και θα πει τι μαλακιες έκανα κ έλεγα ; αγνωστο και δεν σε ενδιαφέρει κιολας.

Καληνύχτα - μεταβολή και δρόμο.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Στα υπόλοιπα δεν έχω να προσθέσω κάτι αλλο , θα μείνω μόνο σε αυτό που θέλω να κάνω ένα σχόλιο , προφανώς και όταν όπως έγραψα ηδη πολλές φορές έχεις στο μυαλό σου να κάνεις κάτι σοβαρό-σταθερό και σου έρχεται η άλλη στο ραντεβού και σε μια τυχαία χαλαρή συζητηση σου ξεκόβει τέτοιες προοπτικές και πως δεν ειναι ουτε για συγκατοίκηση στο μέλλον τοτε για ποιό λόγο να κάτσεις και να συνεχίζεις εφοσον έχεις άλλο πλάνο;

δηλαδη αν τώρα λέει αυτα τι θα αλλάξει ας πούμε σε 1... 2.... 12...24 μήνες ; νομιζω τίποτα εσυ θα χάσεις το χρόνο σου. Για αυτο το έγραψα.

Και για να μιλήσουμε σοβαρά οκ εχει κάθε δικαιώμα η αλλη πλευρά να επικαλεστεί οτι νομίζει ... καριέρα - δεν ειναι έτοιμη - κολλημένη με εναν πρώην που έχει εξαφανιστει εδω και χρόνια - φοβίες - ιδιοτροπιες - το βράδυ θελω να κοιμαμαι με το σκυλο μ αγκαλιά αλλα οχι μετον συντροφό μου. Οκ

Οσο και αν σου φαινονται γελοία ολα αυτα για την αλλη ειναι λογος. Θα κτυπησει το κεφάλι της στο μελλον και θα πει τι μαλακιες έκανα κ έλεγα ; αγνωστο και δεν σε ενδιαφέρει κιολας.

Καληνύχτα - μεταβολή και δρόμο.
Ο συνήθης λόγος πίσω από το " Δεν είμαι έτοιμη για συγκατοίκηση "...Είναι πως δεν είμαι έτοιμη μαζί σου, δεν είμαι σίγουρη πως σε θέλω τόσο , ώστε να παρακαμψω την πάρτη μου και την ελευθερία που μου δίνει η χωριστή ζωή.Δε σε θέλω τόσο στην τελική, ώστε να μοιράζομαι μαζί σου την καθημερινότητα μου.

Όπως και το άλλο τσιτατο.. " Δεν έχω χρόνο" , για κάποιον που μας συνεπαίρνει πάντα βρίσκουμε.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,889 μηνύματα.
Φτιάξε ένα καλό μοτίβο επικοινωνίας με το να μιλάς αλλά κάνε να μπορεί να σου μιλάει και η σύντροφος σου ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ και δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα στις σχέσεις είναι επειδή ΔΕΝ μιλούσαμε όπως έπρεπε!
Αυτό που λες με αγγλικούς όρους το γνωρίζω ως "no violent communication". Συμφωνώ ότι είναι βασικό συστατικό κάθε σχέσης. Λέξεις, εκφράσεις, νοήματα, οτιδήποτε στοιχειοθετεί μια επικοινωνία δεν πρέπει να περιέχει ίχνος βίας.

Αν κάποιος είναι ευέξαπτος (overtempered) τύπος και αυθόρμητος ώστε να μην κρύβει τη δυσαρέσκειά του θα πρέπει να το προσέξει και να το δουλέψει. Αλλιώς θα καταστρέψει τη σχέση του χωρίς να καταλάβει το γιατί.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,478 μηνύματα.
Ο συνήθης λόγος πίσω από το " Δεν είμαι έτοιμη για συγκατοίκηση "...Είναι πως δεν είμαι έτοιμη μαζί σου, δεν είμαι σίγουρη πως σε θέλω τόσο , ώστε να παρακαμψω την πάρτη μου και την ελευθερία που μου δίνει η χωριστή ζωή.Δε σε θέλω τόσο στην τελική, ώστε να μοιράζομαι μαζί σου την καθημερινότητα μου.

Όπως και το άλλο τσιτατο.. " Δεν έχω χρόνο" , για κάποιον που μας συνεπαίρνει πάντα βρίσκουμε.
Σωστά τα λες. Έτσι είναι...

Άλλο ένα τσιτάτο είναι το "σου αξίζει κάτι καλύτερο"...

Έχεις φύγει...χθες...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Ο συνήθης λόγος πίσω από το " Δεν είμαι έτοιμη για συγκατοίκηση "...Είναι πως δεν είμαι έτοιμη μαζί σου, δεν είμαι σίγουρη πως σε θέλω τόσο , ώστε να παρακαμψω την πάρτη μου και την ελευθερία που μου δίνει η χωριστή ζωή.Δε σε θέλω τόσο στην τελική, ώστε να μοιράζομαι μαζί σου την καθημερινότητα μου.


Όπως και το άλλο τσιτατο.. " Δεν έχω χρόνο" , για κάποιον που μας συνεπαίρνει πάντα βρίσκουμε.

Σε αυτο θα έχει δίκιο βέβαια αν ξεκινήσεις εξαρχής τα πιεστικά "θελω να συγκατοικήσουμε" κτλ

αυτο πρέπει να βγεί φυσικά , πχ ερχεται σπιτι σου κάθεται 1-2-3 μέρες και σας βγαίνει στη πορεία.

Εγω το είπα πιο πολυ αν η άλλη ειναι εξαρχής πολύ αρνητική και πολύ μετέωρη.... εγω θυμαμαι στη σχέση που εχω εξαρχης μ ειχε πει... κοιτα φιλε εγω ειμαι για σοβαρά - οχι ελευθερες σχέσεις και τέτοια πανηγύρια και το δέχθηκα. Δεν άρχισα τα "θα δουμε... και δεν ξέρω... και δεν κάνω" κάτι που θα σημαινε ότι ειμαι κολλημένος αλλου κ άρα οχι τοσο σίγουρος.

Κατα τα άλλα σε οποιαδήποτε έλεγες απο τα ρπώτα ραντεβού για συγκατοικήσεις θα ήσουν περίεργος και παραλογος. Πρέπει να κάνουμε και την αυτοκριτική μας κ να σεβόμαστε φυσικά και τις ελευθερίες του άλλου/άλλης.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Και πως είναι να ζεις μόνη σου χρόνια? Συνηθίζεται? Υπάρχουν στιγμές χαράς όπως όταν είχες συντροφικοτητα? Ιδιαίτερα και αν δεν έχεις παιδιά.. ρωτάω για να λάβω δικές μου απαντήσεις..
Όλες (ή σχεδόν όλες)οι καταστάσεις συνηθίζονται.
Κι επειδή έχω κάνει και μεγάλα χρονικά διαστήματα και μόνη και με σύντροφο-συγκάτοικο και οι δυο περιπτώσεις έχουν τα υπέρ και κατά. Ό,τι και να επιλέξεις, σε όποια κατάσταση κι αν βρεθείς, θα έχεις τα ευχάριστα αλλά και το τίμημα για την κάθε μία.
Στιγμές χαράς μπορείς να απολαύσεις και μόνη σου, όταν τα πας καλά με τον εαυτό σου. Αν δεν τα βρεις μαζί του, τότε ούτε και με τον καλύτερο σύντροφο θα ευοδωθεί η σχέση.

Συνοπτικά, να είμαστε μαζί με σύντροφο επειδή θέλουμε να είμαστε με τον συγκεκριμένο άνθρωπο κι όχι επειδή δεν αντέχουμε τη μοναξιά μας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστά τα λες. Έτσι είναι...

Άλλο ένα τσιτάτο είναι το "σου αξίζει κάτι καλύτερο"...

Έχεις φύγει...χθες...

Είναι και το άλλο "χρόνο να σκεφτώ..."

8759676.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,478 μηνύματα.
Είναι και το άλλο "χρόνο να σκεφτώ..."

View attachment 123657
Πλάκα πλάκα, μαζεύονται πολλές τέτοιες "χαριτωμενιές" που δείχνουν ότι ο/η άλλος/η δεν...δεν τσουλάει, βρε παιδί μου...

Κι όπως έχω πει κι άλλες φορές : "Αν (σε) θέλει θα το καταλάβεις, δεν υπάρχει περίπτωση. Όπως δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβεις κι αν δε θέλει"...
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ένας λόγος είναι και η " άγνοια κινδύνου" που συνοδεύεται από ματαίωση προσδοκιών.Μη ζώντας με τον άλλο, αγνοείς βασικές πτυχές του εαυτού του , όπως ξεδιπλωνονται στην καθημερινότητα, οι οποίες μπορεί να είναι και αφόρητες στη διαβίωση μαζί του. Φαντάσου πχ να ανακαλύψεις μετά γάμου συνήθειες που κάνουν τον άλλο αηδιαστικό

Μια βδομάδα να μείνεις με τον άλλο θα δεις το πως ζει και τι συνήθειες έχει, ή ακόμη και με απλές επισκέψεις στο σπίτι σου αν είσαι παρατηρητικός. Δεν χρειάζεται να συγκατοικείτε. Επίσης, σήμερα κυριαρχεί η νοοτροπία του "να δοκιμάσω τον άλλο, να δω πως είναι" για να μην πάρουμε γουρούνι στο σακί, η οποία παραβλέπει το πολύ σημαντικό γεγονός πως αφού παντρευτείς και κάνεις παιδιά ο άνθρωπος που πήρες θα αλλάξει έτσι κι αλλιώς, όπως κι εσύ. Και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να προβλέψεις το πως θα είναι αυτός ο άνθρωπος εκ των προτέρων.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να συγκατοικήσεις, καθώς το μόνο που θα δεις είναι τον άνθρωπο αυτόν στην παρούσα φάση.

Αυτό που χρειάζεται να δεις είναι αυτός ο άνθρωπος έχει κάποια σημαντικά στοιχεία προσωπικότητας όπως το αν είναι εγωιστής, αν θέλει να γίνεται πάντα το δικό του, αν είναι συζητήσιμος, πως προσεγγίζει τα προβλήματα του και τα δικά σας, αν νοιάζεται πραγματικά για σένα, αν αλλάζει συμπεριφορές του που σε ενοχλούν κτλ. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά που κάνουν τον καλό σύντροφο και συγκάτοικό, και όχι οι καθημερινές συνήθειες, οι οποίες εν τέλει αλλάζουν ανάλογα με τις περιστάσεις (αν ο άνθρωπος είναι ώριμος και διαλλακτικός).

Ο γάμος είναι μια νέα αρχή και θα πρέπει να έχει και ένα συμβολισμό. Η συγκατοίκηση λοιπόν έρχεται μετά τον γάμο, ώστε να πλαισιώσει την αρχή της νέας οικογένειας. Είμαι επίσης κατά του να γνωρίζεις γονείς και σόγια προτού παρθεί η απόφαση του γάμου.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Για να συνοψίσω, συμφωνώ στη συγκατοίκηση, αλλά για περιορισμένο χρονικό διάστημα (έως 1 χρόνο) και για τα νέα ζευγάρια που σκοπεύουν να παντρευτούν και να δημιουργήσουν οικογένεια.
Για τους υπόλοιπους που είναι σε διαφορετική φάση της ζωής τους, μάλλον χασούρα (τουλάχιστον για έναν από τους δυο) το θεωρώ.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Όποτε ας μη γενικεύουμε και οι αποφάσεις ,για γάμο στις μέρες μας και δημιουργία οικογένειας, δεν παίρνονται εύκολα . Το τι θα κάνει κάποιος είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων: ηλικία, οικονομική κατάσταση, χημεία, κοσμοθεωρία, πόθος κλπ

Επίσης αυτό με τα σόγια που ειπώθηκε με αφήνει εμένα ως μάνα αδιάφορη.

Θέλω να γνωρίζω τις συναναστροφές των παιδιών μου, τους ανθρώπους που σχετίζονται, ουδόλως με απασχολούν τα συντηρητικά κατάλοιπα
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Ελεύθερη σχέση πλεον το σημερινό τοξικό μοτίβο οτα μιλάμε για συναισθηματικο δεσμό που περικλείει αγάπη έρωτα σεβασμό θαυμασμό δεν αντιπροσωπεύει την αξία της ερωτικής σχέσεις!
Πλζ μπορούμε να σταματήσουμε να χαρακτηρίζουμε αρνητικά τις επιλογές που κάνει ένας άνθρωπος στη ζωή του;

Πώς από τη μια μιλάς για ψυχολογία και από την άλλη μιλάς για τοξικό μοτίβο; Δηλαδή αν έρθει ένα ζευγάρι και σου πει "γεια σας κυρία Μαργαρίτα εμείς έχουμε μια ελεύθερη σχέση" θα αρχίσεις να φωνάζεις "ΤΟΞΙΚΟ ΤΟΞΙΚΟ απομακρυνθείτε"; Ή θα τους πεις, εφόσον σας καλύπτει εσάς εμένα μου περισσεύει;

Δε χρειάζεται να είναι κάποιος ψυχολόγος για να σέβεται τις επιλογές του άλλου. Ανθρωπισμός 101.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι συμβαίνει, όταν η άλλη πλευρά αρνείται να δεχτεί πως υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας και ως εκ τούτου αποφεύγει κάθε συζήτηση, όταν δεν αφουγκράζεται τις ανάγκες σου και θεωρεί νορμάλ την αποστασιοποίηση( γιατί έτσι είναι όλα τα ζευγάρια σε μακροχρόνιες συμβιωσεις κατά τη γνώμη του) ;;;
Η διευθέτηση θέλει δυο άτομα ενεργά.
Καταρχήν για να διευκρίνησω ότι για να δουλέψει ένα ζευγάρι τον συναισθηνατικο δεσμό ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ να δουλέψει το εγώ πρώτα!
Δεν γίνετε να δουλέψεις όταν ένας εκ των δύο ειναι σε αυτό το μοτίβο.

Πρώτα λοιπόν δουλεύεις με το εαυτό και μετά με το μαζί αλλιώς δεν υφίστατο τα μαζί :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλζ μπορούμε να σταματήσουμε να χαρακτηρίζουμε αρνητικά τις επιλογές που κάνει ένας άνθρωπος στη ζωή του;

Πώς από τη μια μιλάς για ψυχολογία και από την άλλη μιλάς για τοξικό μοτίβο; Δηλαδή αν έρθει ένα ζευγάρι και σου πει "γεια σας κυρία Μαργαρίτα εμείς έχουμε μια ελεύθερη σχέση" θα αρχίσεις να φωνάζεις "ΤΟΞΙΚΟ ΤΟΞΙΚΟ απομακρυνθείτε"; Ή θα τους πεις, εφόσον σας καλύπτει εσάς εμένα μου περισσεύει;

Δε χρειάζεται να είναι κάποιος ψυχολόγος για να σέβεται τις επιλογές του άλλου. Ανθρωπισμός 101.
Πόσο λάθος προσέγγιση..
ΔΕΝ κατακρίνω την επιλογή απλά είπα αυτό που υποστηρίζουμε όλοι εμείς που δουλευουμε τον συνασιθματικο δεσμό..

Χιμελα μου δεν μπορείς να μιλάς για συναισθηματικο δεσμό όπου περικλείει πολύ βασικές αξίες και να μιλάς για ελεύθερη σχέση.
Η ελεύθερη σχέση περικλείει το να βρίσκεσαι και με άλλους ερωτικούς συντρόφους..

Και εφόσον λοιπό εθιξες το κομμάτι της ψυχολογίας θα σου πω οτι βάση και της εκπαίδευσης μου EFT όταν έχω να κάνω με ζευγάρι με εξωτερική σχέση ΔΕΝ δουλευω το ζευγάρι..
Θεωρείται " καμμένη " σχέση..
Δουλεύουν μόνο το εγώ..

Ο καθε επαγγελματίας δεν δέχεται να δουλέψει με τέτοιες περιπτώσεις εφόσον συνήθως οταν έρχονται ζευγάρια εχουν θέμα με το κομμάτι του εμείς..


Άλλο δουλεύω λοιπόν συναισθηματικο δεσμό και άλλο κάνω μεμονωμένη δουλίτσα Χιμελα μου και φυσικά εκεί ο θεραπευτής φορά τα παπούτσια του θεραπευομενου και όχι των δικών του πεποιθησεων ..

Εκεί υπάγεται και το ανθρωπιστικό μοντέλο το οποίο ασπάζομαι εφόσον για εμένα είναι το μοντέλο που αντιμετωπίζει τον κάθε άτομο σαν μεμονωμένη αξιόλογη προσωπικότητα και υπάρχει και μεγάλο ποσοστο "ταύτισης" μαζί του ωστε να υπάρχει η ενεργητική ακρόαση σε μεγαλύτερο βαθμό σε κάθε συνεδρία 😉

Ας κρατήσουμε λοιπόν ότι ζευγάρι με εξω συζυγική σχέση ΔΕΝ δουλεύεται, ειναι " καμμενος " συναισθηματικος δεσμός(ενας εκ των δυο εχει φυγει αυτο εννοούμε) εφόσον θέλουμε να λεγόμαστε επαγγελματίες και να μην κοροϊδεύουμε τον κόσμο για να παίρνουμε τις συνεδρίες,αν κάποιοι το κάνουν γιατί το έχουμε δει ας τα βάλουν με την συνείδηση τους και κατά πόσο επαγγελματίες είναι..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Oh wow μου κάνει τρομερή εντύπωση όλο αυτό. Βασικά δεν νομίζω ότι κάνεις μίλησε για ανοιχτή σχέση δηλαδή σεξουαλικές σχέσεις με άλλα άτομα. Είχα την εντύπωση ότι συζητάμε για ζευγάρια που είτε μένουν σε διαφορετικά δωμάτια ας πούμε ή σε διαφορετικά σπίτια και συναντιούνται κάποιες φορές έξω ή μένουν λίγες φορές την εβδομάδα μαζί.

Αλλά ακόμα και αν μιλάμε για ανοιχτή σχέση που περιέχει σεξουαλικές σχέσεις με άλλα άτομα, δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί μιλάς για καμένο χαρτί τη στιγμή που υπάρχουν χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια ζευγάρια στον κόσμο που το κάνουν να δουλεύει και είναι μία χαρά ευτυχισμένα στη σχέση τους.

Το μόνο που θα μπορούσε να βγάλει νόημα για μένα αυτό που λες είναι ότι όντως στην Ελλάδα ακόμα και οι θεραπευτές δεν είναι τόσο προχωρημένοι θα το πω έτσι ώστε να μπορούν να δουλέψουν με ζευγάρια σε ανοιχτές σχέσεις.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Oh wow μου κάνει τρομερή εντύπωση όλο αυτό. Βασικά δεν νομίζω ότι κάνεις μίλησε για ανοιχτή σχέση δηλαδή σεξουαλικές σχέσεις με άλλα άτομα. Είχα την εντύπωση ότι συζητάμε για ζευγάρια που είτε μένουν σε διαφορετικά δωμάτια ας πούμε ή σε διαφορετικά σπίτια και συναντιούνται κάποιες φορές έξω ή μένουν λίγες φορές την εβδομάδα μαζί.

Αλλά ακόμα και αν μιλάμε για ανοιχτή σχέση που περιέχει σεξουαλικές σχέσεις με άλλα άτομα, δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί μιλάς για καμένο χαρτί τη στιγμή που υπάρχουν χιλιάδες αν όχι εκατομμύρια ζευγάρια στον κόσμο που το κάνουν να δουλεύει και είναι μία χαρά ευτυχισμένα στη σχέση τους.

Το μόνο που θα μπορούσε να βγάλει νόημα για μένα αυτό που λες είναι ότι όντως στην Ελλάδα ακόμα και οι θεραπευτές δεν είναι τόσο προχωρημένοι θα το πω έτσι ώστε να μπορούν να δουλέψουν με ζευγάρια σε ανοιχτές σχέσεις.
Γι αυτο μιλησα ξεκαθαρα ,εξιυ και το τοξικο μοτιβο 😋

Μα βρε Χιμελα μου ένα ζευγάρι με ελεύθερη σχέση για ποιο λόγο να πάει σε σύμβουλο;

Δεν έχει να κάνει με Ελλάδα..
Έρχεται ένα ζευγάρι, ο άντρας έχει εξωτερική σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να σώσει τον γάμο οκ?

Πεσμου που θα βοηθήσει ο θεραπευτής εφόσον ο άντρας έχει φύγει από το συναισθηματικο δεσμό;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
Μα βρε Χιμελα μου ένα ζευγάρι με ελεύθερη σχέση για ποιο λόγο να πάει σε σύμβουλο;

Δεν έχει να κάνει με Ελλάδα..
Έρχεται ένα ζευγάρι, ο άντρας έχει εξωτερική σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να σώσει τον γάμο οκ?

Πεσμου που θα βοηθήσει ο θεραπευτής εφόσον ο άντρας έχει φύγει από το συναισθηματικο δεσμό;
Έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας ως συνήθως.

Ανοιχτή σχέση είπα εγώ, δηλαδή να έχουν και σεξουαλικές σχέσεις με άλλα άτομα αλλά να είναι μαζί ζευγάρι, να ζουν μαζί, να μεγαλώνουν τα παιδιά.

Το να κερατώνει ο ένας τον άλλον δεν είναι αυτό που λέγαμε. Και δε λέγεται καν ελεύθερη σχέση. Λέγεται κέρατο.

Εσύ είπες οτι μια ανοιχτή σχέση τη θεωρείς καμένο χαρτί οπότε εγώ κατάλαβα το πρώτο.

Από την άλλη έχει γίνει άπειρες φορές κάποιος να έχει εξωσυζυγική σχέση και να τ@ν συγχωρέσει @ σύζυγος και να συνεχίσουν το γάμο. Εκεί βοηθάει ο θεραπευτής.

Βέβαια όλα αυτά είναι άσχετα με το αρχικό θέμα που είναι οτι ένα ζευγάρι μπορεί να μη συγκατοικεί και απλά να βρίσκονται έξω ή να μένουν μαζί λίγες μέρες τη βδομάδα. Δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε τα κέρατα μέσα. (το κέρατό μου! :bleh:)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,478 μηνύματα.
Γι αυτο μιλησα ξεκαθαρα ,εξιυ και το τοξικο μοτιβο 😋

Μα βρε Χιμελα μου ένα ζευγάρι με ελεύθερη σχέση για ποιο λόγο να πάει σε σύμβουλο;

Δεν έχει να κάνει με Ελλάδα..
Έρχεται ένα ζευγάρι, ο άντρας έχει εξωτερική σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να σώσει τον γάμο οκ?

Πεσμου που θα βοηθήσει ο θεραπευτής εφόσον ο άντρας έχει φύγει από το συναισθηματικο δεσμό;
Όπως και η Χιμέλα έτσι κι εγώ δεν καταλαβαίνω...

Ελεύθερη σχέση (ή ανοιχτή...), νομίζω ότι είναι όταν και οι δυο έχουν συμφωνήσει να έχουν τέτοιου είδους σχέση. Οπότε δεν προσπαθεί να σώσει κανείς και τίποτα. Τα ΄χουν μιλημένα, ξηγημένα...

Αυτό που λες, παρακάτω, δεν είναι ελεύθερη σχέση, είναι απιστία (κέρατο...) κι αν έτσι, το ζευγάρι μπορεί να απευθυνθεί σε ειδικό για να προχωρήσει, αν το θέλει, μετά την απιστία...

Έρχεται ένα ζευγάρι, ο άντρας έχει εξωτερική σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να σώσει τον γάμο οκ?
Πεσμου που θα βοηθήσει ο θεραπευτής εφόσον ο άντρας έχει φύγει από το συναισθηματικο δεσμό;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Γι αυτο μιλησα ξεκαθαρα ,εξιυ και το τοξικο μοτιβο 😋

Μα βρε Χιμελα μου ένα ζευγάρι με ελεύθερη σχέση για ποιο λόγο να πάει σε σύμβουλο;

Δεν έχει να κάνει με Ελλάδα..
Έρχεται ένα ζευγάρι, ο άντρας έχει εξωτερική σχέση και η γυναίκα προσπαθεί να σώσει τον γάμο οκ?

Πεσμου που θα βοηθήσει ο θεραπευτής εφόσον ο άντρας έχει φύγει από το συναισθηματικο δεσμό;
Αν είναι ξεκάθαρα με κοινή συναίνεση αυτό το μοτίβο είτε ξεχωριστής διαβίωσης, είτε ελεύθερης σχέσης γιατί είναι τοξικό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top