Συγκατοίκηση με σύντροφο: Υπέρ ή κατά;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
θα ήταν καλό να καταλάβεις πως οι άνθρωποι δεν έχουν ένα καλούπι που πρέπει να ταιριάζει με των πολλών ή με αυτό που μπορεί να δούλεψε για εσένα ή για πολλούς.
Εγώ βλέπω και κρίνω πως αλλάζουν οι σχέσεις αλλά και οι ίδιοι μετά την συγκατοίκηση και τι προβλήματα προκύπτουν και πρότεινα ενα εναλλακτικό μοντέλο.
Το θεωρώ λίγο ανώριμο να βγάζει κάποιος καθολικά συμπεράσματα για κάποιον με βάση τους προβληματισμούς αλλά και τον διαφορετικό τρόπο σκέψης του.

Είτε αυτό αφορά την συντροφικότητα που βρίσκει κάποιος στα ζώα είτε έναν εναλλακτικό τρόπο συμβίωσης με κάποιον.

Εύχομαι ειλικρινά να είσαι χαρούμενος με τις δικές σου επιλογές ομως άσε χώρο στην χαρά και άλλων ανθρώπων που δεν έχουν επιλέξει τα δικά σου μέτρα.

Ποιο εναλλακτικό μοντέλο ρε συ Αμαρέλια , να έχετε σχέση με τον άλλον κ να μένει ο καθένας σπίτι του κ να βγαίνετε μόνο 2-3 φορές την εβδομάδα αυτο το κάναμε όταν είμασταν φοιτητές. Αυτο που λές δεν υπάρχει κανένας δεν πρόκειται να το δεχτεί.

Δεν είναι σχέση αυτό. Μια ΄σχεση εχει και κάποιες ευθύνες δεν ειναι μόνο καλές στιγμές κ αν κάποιος δεν σκοπεύει να κάνει λίγο στην άκρη τον εγωϊσμο του τοτε οκ δεν κάνει για τέτοια σκηνικά οπως είπα κ για σενα δεν ειπα κάτι κακό.

Βεβαια θα μ πείς κάτι είπα τωρα εδω έχουμε πήξει στους ευθυνόφοβους κ τους καλοπερασάκηδες. Ψιλά γραμματα αυτα που γράφω εγώ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Αυτο που λές δεν υπάρχει κανένας δεν πρόκειται να το δεχτεί.
Επειδή δεν το γνωρίσεις δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν, αλίμονο αν ξέραμε τι συμβαίνει στις ζωές όλων καλέ μου :P
Εντούτοις γνωρίζω τουλάχιστον 4 ζευγάρια που το κάνουν και είναι πολύ ευτυχισμένοι.
Και στην Αθήνα και στο εξωτερικό.
Δεν σου είπα να το ενστερνιστείς, απλά άσε χώρο να το εφαρμόσουν όσοι το θέλουν, κάποιοι μπορεί να ευτυχήσουν ετσι.
Στην τελική αυτό θέλουμε, οι άνθρωποι να ναι χαρούμενοι με τις επιλογές τους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
Επειδή δεν το γνωρίσεις δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν, αλίμονο αν ξέραμε τι συμβαίνει στις ζωές όλων καλέ μου :P
Εντούτοις γνωρίζω τουλάχιστον 4 ζευγάρια που το κάνουν και είναι πολύ ευτυχισμένοι.
Και στην Αθήνα και στο εξωτερικό.
Δεν σου είπα να το ενστερνιστείς, απλά άσε χώρο να το εφαρμόσουν όσοι το θέλουν, κάποιοι μπορεί να ευτυχήσουν ετσι.
Στην τελική αυτό θέλουμε, οι άνθρωποι να ναι χαρούμενοι με τις επιλογές τους.

Δηλαδή τι πλάνο ειναι αυτό ας πούμε.... τα έχουμε αλλα μένει ο καθένας μόνος του ;

πρώτη φορά to ακουω κ αυτό.

Απλα ειμαι ειλικρινής... απο μένα θα ήταν όχι απευθείας. Ε δεν θα εβγαινα ξανα με κάποια που θέλει κάτι τέτοιο για τον απλό λογο οτι πές με παραδοσιακό θέλω παραδοσιακά πράγματα αυτα που ξέρουμε όλοι... ενας αντρας μια γυναικα ενα παιδί μια συγκατοίκηση κτλ κτλ δεν ειμαι για άλλα σκηνικά. Οχι πολυ φανατικός με την παράδοση αλλα ουτε και να έχω απέχθεια και να θελω να αλλάξω τα πάντα των παλαιότερων.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Απλα ειμαι ειλικρινής... απο μένα θα ήταν όχι απευθείας. Ε δεν θα εβγαινα ξανα με κάποια που θέλει κάτι τέτοιο για τον απλό λογο οτι πές με παραδοσιακό θέλω παραδοσιακά πράγματα αυτα που ξέρουμε όλοι... ενας αντρας μια γυναικα ενα παιδί μια συγκατοίκηση κτλ κτλ δεν ειμαι για άλλα σκηνικά. Οχι πολυ φανατικός με την παράδοση αλλα ουτε και να έχω απέχθεια και να θελω να αλλάξω τα πάντα των παλαιότερων.
Kαι είναι απόλυτα εντάξει αυτό, μπράβο σου, (δεν το λέω ειρωνικά). Ίσα ίσα είσαι συνειδητοποιημένος για αυτό που θέλεις και ξέρεις τι θα κάνεις για να κυνηγήσεις την δική σου χαρά με τον δικό σου τρόπο και με βάση τις δικές σου απαιτήσεις. Το ίδιο και εκείνοι .
Όπως εσύ θα δυστυχούσες αν έμενες χώρια, έτσι κι ο άλλος με τις διαφορετικές απαιτήσεις θα δυστυχούσε αν συγκατοικούσε.

Υπάρχει χώρος για όλους!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
Kαι είναι απόλυτα εντάξει αυτό, μπράβο σου, (δεν το λέω ειρωνικά). Ίσα ίσα είσαι συνειδητοποιημένος για αυτό που θέλεις και ξέρεις τι θα κάνεις για να κυνηγήσεις την δική σου χαρά με τον δικό σου τρόπο και με βάση τις δικές σου απαιτήσεις. Το ίδιο και εκείνοι .
Όπως εσύ θα δυστυχούσες αν έμενες χώρια, έτσι κι ο άλλος με τις διαφορετικές απαιτήσεις θα δυστυχούσε αν συγκατοικούσε.

Υπάρχει χώρος για όλους!

Τι να σου πώ πρώτη φορά το ακούω πάντως.... ημουν έτοιμος να ρωτήσω τι θα γινόταν σε περίπτωση παιδιού αλλα το απέκλεισες πρίν εντελώς οπότε προφανώς ειναι κ αυτός ενας λόγος που θα ήμουν οχι 100% αλλα 1000% απόλυτος.

Γιατι να κάνω μια σχέση χωρις παιδί ενω θα μπορούσα να ζήσω και την εμπειρία ενος παιδιού ; και να γίνω πατέρας ας πουμε.

Αυτο που λές όπως το λές ειναι οκ σεβαστό αλλα δεν δείχνει μια γυναίκα που να θέλει να βιώσει την εμπειρία της μητρότητας. Κάνω λάθος ; αν γεννηθει ενα παιδι πως θα είναι πέρα δώθε ; δε γινονται αυτά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Γιατι να κάνω μια σχέση χωρις παιδί ενω θα μπορούσα να ζήσω και την εμπειρία ενος παιδιού ; και να γίνω πατέρας ας πουμε.

Αυτο που λές όπως το λές ειναι οκ σεβαστό αλλα δεν δείχνει μια γυναίκα που να θέλει να βιώσει την εμπειρία της μητρότητας. Κάνω λάθος ;
Εδώ πάλι είναι το ίδιο φαινόμενο, πως όπως εσύ θέλεις την οικογένεια άλλοι (γυναίκα ή άντρας ή άλλο) δεν θέλει (για όποιον λόγο) να το ζήσει και θέλει να ζήσει την συντροφικότητα χωρίς παιδί.

Ο κόσμος αυτός έχει πολλά μάτια και τα δικά μας βλέπουν μόνο την δική μας πραγματικότητα κι με βάση αυτή είθισται να κρίνουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αυτή η πραγματικότητα είναι αλήθεια για όλους.

Επομένως συνοψίζοντας, ακόμα κι αν αυτο εσένα σου προξενεί απορία ή σου φαίνεται αδιανόητο μπορεί κάποιος να θέλει να ζεί μόνος, να ζεί με σκύλο ή γάτα, να ζεί με κάποιον άλλο στο σπίτι, να έχει σύντροφο και να μένουν ξεχωριστά, να εχει σύντροφο και να μένουν μαζί ή να έχει σύντροφο και παιδί και να μένουν μαζί.

όλα είναι πιθανά και δεν ειναι ολα τα σενάρια για όλους, γιαυτό ο καθένας διαλέγει αυτό που του ταιριάζει με σκοπό τη δική του ευτυχία!
Το κακό θα ήταν να ερθει καποιος και να σου επιβαλλει την δική του ευτυχία..
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι αυτό, αγαπημένη, ΑΝ τα βρείτε στην συγκατοίκηση μακροχρόνια. Γιατί πραγματικά από μόνο του μπορεί να γίνει μια κόλαση.
Οπότε τόσοι παράγοντες πρέπει να κάτσουν καλά, τόσα πράγματα..
Εγώ είμαι πολύ περίεργη που προτείνω πως τα ζευγάρια θα πρέπει να μένουν ξεχωριστά;:P
Όχι ειναι η δική σου πεποίθηση και θα το κανεις όταν βρεις τον αντίστοιχο συντροφο και φτιάξετε το δικό σας μοτίβο σχέσης!!!

Τιποτα δεν ει αι περίεργο οταν γίνετε αποδεκτό από τους δυο που το πλαισιώνουν ..

Για εμένα απλα αυτό ουτε στα πιο τρελα του ονειρα αλλιώς δεν υπάρχει λόγος σχέσης εφόσον δεν υπάρχει το δικο μου μοτίβο 😋
Πως θα διατηρήσεις τον ρομαντισμό, το μυστήριο, το ενδιαφέρον και τον «ηλεκτρισμό» μεταξύ σας αν μένετε μαζί κι βλέπεστε συνεχώς;
Το μόνο που θα βοηθούσε ήταν αν ήστασταν όλη μέρα εξω για δουλειες, ή αν είχατε ενα τεράστιο σπίτι με ξεχωριστούς χώρους αλλά και πάλι..
Ακριβώς!
Να δουλευεις πολύ...
Πιστεψε με αν και οι δυο σας έχετε τις δουλειες σας και δεν βρίσκεται ωρες μεσα στη μερα για να βρεθειτε περιμενεις πως και πως οσα χρονια και να περασουν να συναντηθειτε ..

μην πω όταν έρθουν και τα παιδιά τι γίνετε...
Ραντεβουδακι δινεις και μαλιστα δεν βλεπεις την ωρα που θα βρεθειτε οι δυο σας 😉

Άσε που επιστρατεύεις παπουδογιαγιαδες ν αναλάβουν κάνα βράδυ τα παιδιά να βρεθείς σαν ζευγάρι μέσα στο ίδιο σου το σπίτι και αυτό αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορείς να το κάνεις και συχνά, άρα είναι πολύτιμο!!!
Αυτό βέβαια θέλει να έχουν οικονομική ανεξαρτησία αμφότεροι ώστε να ζούν άνετα και απο οτι βλέπω 5 στους 10 μένουν μαζί γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση, κι εκεί ξεκινάει μια κόλαση καθώς αν δεν έχεις επενδύσει αρκετά ώστε να σαι ανεξαρτητος οικονομικά ή αν δυστυχώς στα έφερε η ζωή έτσι που σου ήταν δύσκολο να το καταφέρεις και το παράτησες, μετα πως θα φύγεις απο ενα σπίτι που μένετε μαζί που μοιράζεστε τα εξοδα και που ουσιαστικά εχεις χτίσει την ζωή σου γύρω του/της;
Ακόμα και προσωρινά να ξεφύγεις πάλι μετά θα ψάχνεις τον επόμενο/η να γατζωθείς.
Δεν υπάρχει λόγος και φυσικά εδώ πλέον μιλάμε ότι ένα ζευγάρι δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδα του ενός σπιτιού όχι να έχουν δύο..

επειτα γιατι να εχω δυο αντι για ενα ;
σκεψου μονο τι ταξιδια και τι δρασεις μπορεις να καβεις σαν ζευγαρι αν μειωθουν τα εξοδα και αυτο απο μονο του ενας πολυς καλος λόγος να μένετε μαζί,ι !
Δεν είναι αμελητέο, εχω πολλά τέτοια παραδείγματα..
Επομένως εγώ αυτό πιστεύω, πως πρέπει ο καθένας να ναι ανεξάρτητος και να ξεφύγουμε απο αυτή το παλαιομένο μοντέλο συγκατοίκησης και του slow decay.
Γνώμη μου

υ.γ. μιλώ για ζευγάρια χωρίς παιδια, με παιδιά δεν ξέρω, δεν με απασχολεί το ζήτημα
Δεν είναι παλαιό ούτε φυσικά το δικό σου ειναι καινούργιο..

Το πλαίσιο και το μοτίβο της προσωπικής σου σχέσεις εξαρτάται άμεσα από την κάλυψη των δικών σου συναισθηματικων αναγκών..!!!
Έχει η συναισθηματική ανάγκη διάκριση σε παλιό και καινούργιο;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
Εδώ πάλι είναι το ίδιο φαινόμενο, πως όπως εσύ θέλεις την οικογένεια άλλοι (γυναίκα ή άντρας ή άλλο) δεν θέλει (για όποιον λόγο) να το ζήσει και θέλει να ζήσει την συντροφικότητα χωρίς παιδί.

Ο κόσμος αυτός έχει πολλά μάτια και τα δικά μας βλέπουν μόνο την δική μας πραγματικότητα κι με βάση αυτή είθισται να κρίνουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως αυτή η πραγματικότητα είναι αλήθεια για όλους.

Επομένως συνοψίζοντας, ακόμα κι αν αυτο εσένα σου προξενεί απορία ή σου φαίνεται αδιανόητο μπορεί κάποιος να θέλει να ζεί μόνος, να ζεί με σκύλο ή γάτα, να ζεί με κάποιον άλλο στο σπίτι, να έχει σύντροφο και να μένουν ξεχωριστά, να εχει σύντροφο και να μένουν μαζί ή να έχει σύντροφο και παιδί και να μένουν μαζί.

όλα είναι πιθανά και δεν ειναι ολα τα σενάρια για όλους, γιαυτό ο καθένας διαλέγει αυτό που του ταιριάζει με σκοπό τη δική του ευτυχία!
Το κακό θα ήταν να ερθει καποιος και να σου επιβαλλει την δική του ευτυχία..

Όχι όχι εγω δεν επιβάλλω σε κανέναν τίποτα προς θεού... απλά όπως βλέπεις η εκφραστική μου με βοηθά να αντιλαμβάνομαι γρήγορα τι θέλει η άλλη πλευρά. Ειμαι αρνητικός στο "συντροφικότητα χωρις παιδί" εγω προσωπικά οπότε σιγουρα δεν θα ταιριαζα με κάποια που θέλει αυτο το πλάνο που λές. Το ξεκαθαρίσαμε κ ειμασταν σαφείς και οι δύο. Αυτά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Όχι ειναι η δική σου πεποίθηση και θα το κανεις όταν βρεις τον αντίστοιχο συντροφο και φτιάξετε το δικό σας μοτίβο σχέσης!!!

Τιποτα δεν ει αι περίεργο οταν γίνετε αποδεκτό από τους δυο που το πλαισιώνουν ..

Για εμένα απλα αυτό ουτε στα πιο τρελα του ονειρα αλλιώς δεν υπάρχει λόγος σχέσης εφόσον δεν υπάρχει το δικο μου μοτίβο 😋


Ακριβώς!
Να δουλευεις πολύ...
Πιστεψε με αν και οι δυο σας έχετε τις δουλειες σας και δεν βρίσκεται ωρες μεσα στη μερα για να βρεθειτε περιμενεις πως και πως οσα χρονια και να περασουν να συναντηθειτε ..

μην πω όταν έρθουν και τα παιδιά τι γίνετε...
Ραντεβουδακι δινεις και μαλιστα δεν βλεπεις την ωρα που θα βρεθειτε οι δυο σας 😉

Άσε που επιστρατεύεις παπουδογιαγιαδες ν αναλάβουν κάνα βράδυ τα παιδιά να βρεθείς σαν ζευγάρι μέσα στο ίδιο σου το σπίτι και αυτό αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορείς να το κάνεις και συχνά, άρα είναι πολύτιμο!!!

Δεν υπάρχει λόγος και φυσικά εδώ πλέον μιλάμε ότι ένα ζευγάρι δεν μπορεί να καλύψει τα έξοδα του ενός σπιτιού όχι να έχουν δύο..

επειτα γιατι να εχω δυο αντι για ενα ;
σκεψου μονο τι ταξιδια και τι δρασεις μπορεις να καβεις σαν ζευγαρι αν μειωθουν τα εξοδα και αυτο απο μονο του ενας πολυς καλος λόγος να μένετε μαζί,ι !

Δεν είναι παλαιό ούτε φυσικά το δικό σου ειναι καινούργιο..

Το πλαίσιο και το μοτίβο της προσωπικής σου σχέσεις εξαρτάται άμεσα από την κάλυψη των δικών σου συναισθηματικων αναγκών..!!!
Έχει η συναισθηματική ανάγκη διάκριση σε παλιό και καινούργιο;
Εγώ πιστεύω δένει και το ζευγάρι τα κοινά έξοδα, μπορεί να σκέφτεστε μαζί τι χρώμα σαλόνι θα πάρετε ή τι αυτοκίνητο. Η πως θα εξοικονομήσετε λεφτά να πάτε διακοπές πχ.

Γενικώς πιστεύω δένει το ζευγάρι και δημιουργεί την αίσθηση ''για πάντα μαζί'', πως θα ειστε γέροι μαζί και όλα αυτά τα ρομαντικά.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω δένει και το ζευγάρι τα κοινά έξοδα, μπορεί να σκέφτεστε μαζί τι χρώμα σαλόνι θα πάρετε ή τι αυτοκίνητο. Η πως θα εξοικονομήσετε λεφτά να πάτε διακοπές πχ.

Γενικώς πιστεύω δένει το ζευγάρι και δημιουργεί την αίσθηση ''για πάντα μαζί'', πως θα ειστε γέροι μαζί και όλα αυτά τα ρομαντικά.
Φυσικά, αλλά αν δουλέψει και δεν καταλήγετε να μαλώνετε για αυτά.

Αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις αν δε το δοκιμάσεις και ουτε φυσικά μια άσχημη εμπειρία με κάποιον δε θα πρέπει να είναι εμπόδιο σε μια τετοια αποφαση στο μέλλον.

Ενα παράδειγμα που ξέρω είναι δυο γνωστοί μου που είχαν σχέση 6 χρόνια πριν συγκατοικήσουν, πάρα πολύ ερωτευμένοι, υπέροχα μαζί όλα τέλεια και απο τη μέρα που συγκατοίκησαν έγινε το έλα να δείς, μαλώναν μέχρι και για το πως θα ζουλάνε την οδοντόκρεμα :P

Πριν ενα μήνα το διέλυσαν.

Αυτό ειναι ενα παράδειγμα βέβαια.

όλοι πριν συγκατοικήσουμε έχουμε στο μυαλό μας την εικόνα του ωραίου του ρομαντικού του ολα μαζί τρυφερα και γλυκά και η αγαπη μας θα γινει πιο δυνατή και νομίζω όσοι το επιθυμούν σε αυτό στοχεύουν.
Η ζωή ομως ειναι ζωή :P

Kαι δεν καταλάβαινω γιατι αντι να τρωγεσαι για τις οδοντοκρεμες και τις καλτσες να μην μεινεις ξεχωριστα;
Αφου η αγαπη υπαρχει και θελετε ο ενας τον αλλον και το εχετε αποδειξει γιατι να τσακωνεστε γαι καλτσες και σκουπιδια;

Αυτα ομως αφου επελθει η φθορα, δεν φτιαχνονται.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Φυσικά, αλλά αν δουλέψει και δεν καταλήγετε να μαλώνετε για αυτά.

Αλλά δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις αν δε το δοκιμάσεις και ουτε φυσικά μια άσχημη εμπειρία με κάποιον δε θα πρέπει να είναι εμπόδιο σε μια τετοια αποφαση στο μέλλον.

Ενα παράδειγμα που ξέρω είναι δυο γνωστοί μου που είχαν σχέση 6 χρόνια πριν συγκατοικήσουν, πάρα πολύ ερωτευμένοι, υπέροχα μαζί όλα τέλεια και απο τη μέρα που συγκατοίκησαν έγινε το έλα να δείς, μαλώναν μέχρι και για το πως θα ζουλάνε την οδοντόκρεμα :P

Πριν ενα μήνα το διέλυσαν.

Αυτό ειναι ενα παράδειγμα βέβαια.

όλοι πριν συγκατοικήσουμε έχουμε στο μυαλό μας την εικόνα του ωραίου του ρομαντικού του ολα μαζί τρυφερα και γλυκά και η αγαπη μας θα γινει πιο δυνατή και νομίζω όσοι το επιθυμούν σε αυτό στοχεύουν.
Η ζωή ομως ειναι ζωή :P

Kαι δεν καταλάβαινω γιατι αντι να τρωγεσαι για τις οδοντοκρεμες και τις καλτσες να μην μεινεις ξεχωριστα;
Αφου η αγαπη υπαρχει και θελετε ο ενας τον αλλον και το εχετε αποδειξει γιατι να τσακωνεστε γαι καλτσες και σκουπιδια;

Αυτα ομως αφου επελθει η φθορα, δεν φτιαχνονται.

Κάπως έτσι
lazinio_a.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
6 χρόνια σχέση χωρις συγκατοίκηση = χάσιμο χρόνου.

Γνωρίζεστε,,, 3-6 μηνες να βγαινετε μετά συγκατοίκηση ειδικά αν είστε απο 25 και πάνω κ θέλετε... αλλιώς άντε γεια 6 χρονια τι 6 χρονια !
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,518 μηνύματα.
6 χρόνια σχέση χωρις συγκατοίκηση = χάσιμο χρόνου.

Γνωρίζεστε,,, 3-6 μηνες να βγαινετε μετά συγκατοίκηση ειδικά αν είστε απο 25 και πάνω κ θέλετε... αλλιώς άντε γεια 6 χρονια τι 6 χρονια !
Οι συγκεκριμένοι ήταν απο απόσταση και δεν γινόταν.
Παρολα αυτα περνούσαν υπέροχα μαζί και πραγματικά κάναν τα πάντα μαζί όταν βρίσκονταν και ήταν πραγματικά αγαπημένοι, δεν ήταν κρίμα που το διέλυσαν για καθημερινά μηδαμινά πράγματα τύπου ποιος θα βγάλει τα σκουπίδια ποιος μαγείρεψε σήμερα και ποιος καθάρισε τον πάγκο;

Δεν ξέρω
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,635 μηνύματα.
Οι συγκεκριμένοι ήταν απο απόσταση και δεν γινόταν.
Παρολα αυτα περνούσαν υπέροχα μαζί και πραγματικά κάναν τα πάντα μαζί όταν βρίσκονταν και ήταν πραγματικά αγαπημένοι, δεν ήταν κρίμα που το διέλυσαν για καθημερινά μηδαμινά πράγματα τύπου ποιος θα βγάλει τα σκουπίδια ποιος μαγείρεψε σήμερα και ποιος καθάρισε τον πάγκο;

Δεν ξέρω
Θα σου πω πώς το έχω στο μυαλό μου. Όταν είσαι σε σχέση από απόσταση, ακόμα και για τόσα χρόνια (6), δε σε φθείρει η καθημερινότητα. Δεν προλαβαίνει. Και σαν συναντιέσαι με τον άλλον/η, στο λίγο αυτό διάστημα, δεν προλαβαίνεις να δεις πολλά (δίνεις έμφαση και..."σε άλλα"). Οπότε, σαν έρθει η ώρα να μείνετε μαζί...τα "εγώ" παλεύουν...

Είναι αλλιώς ένα ζευγάρι να γνωριστεί και ύστερα από λίγο καιρό να συγκατοικήσει (να παντρευτεί ή ό,τι άλλο, τέλος πάντων). Μαθαίνουν ο ένας τον άλλον παράλληλα...

Οπότε, πολύ λογικό μού ακούγεται που δεν τα πήγαν καλά σαν ήρθε η ώρα να συγκατοικήσουν. Πήγε λίγο ανάποδα, όλο αυτό...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
Οι συγκεκριμένοι ήταν απο απόσταση και δεν γινόταν.
Παρολα αυτα περνούσαν υπέροχα μαζί και πραγματικά κάναν τα πάντα μαζί όταν βρίσκονταν και ήταν πραγματικά αγαπημένοι, δεν ήταν κρίμα που το διέλυσαν για καθημερινά μηδαμινά πράγματα τύπου ποιος θα βγάλει τα σκουπίδια ποιος μαγείρεψε σήμερα και ποιος καθάρισε τον πάγκο;

Δεν ξέρω

Αναμενόμενο.... όταν συγκατοικήσαν να φάνηκε κάποιου απο τους δύο η τεμπελιά που τον δέρνει.

Αυτα ειναι σοβαρά προβληματα μαζί με την ευθυνοφοβία ειναι και η τεμπελιά να κάθεται η αλλη ολη μέρα κ να περιμένει τον άντρα να φέρνει λεφτά στο σπίτι κτλ. να την νοιάζει μονο η καριέρα της / καριερα του/ υπερβολικός εγωϊσμος , ζηλειες , κακές συμπεριφορές κτλ. Ειναι απλά θέματα αν εισαι ισορροπημένος χαρακτήρας. Λίγοι είναι οποτε έχουμε αυτά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,861 μηνύματα.
Δε πιστεύω οτι τσακώθηκαν για το ποιός θα πρωτο κάνει τον πάγκο απλά ένας απο τους δύο θα εκανε συνέχεια τις δουλειές του σπιτιού και θα απύηδησε... θα το ειπε στον τεμπέλη ή την τεμπέλα... ο τεμπέλης χαμπάρι δε παίρνει.... πρώτα βγαινει η ψυχη κ μετά το χούι οπότε άντε γεια... πυρπολήθηκε το σενάριο της συγκατοίκησης.

Εγω θυμάμαι στην άδεια μ η δικιά μυο δουλευε όταν ειχε γυρισει το απογευμα σπιτι

είχα

α) Σκουπίσει - σφουγγαρίσει
β) μαγειρέψει και για αυτήν....
γ) πλύνει τα πιάτα ... πληρης καθαρισμος της κουζίνας
δ) ειχα πάει το σκύλο βόλτα και ειχα ταϊσει και τα ζωάκια... σκυλος - γατάκια.

αυτα τα θεωρώ βασικά και αυτνόητα αλλα αμα είσαι τεμπέλης. Αυτονόητο δεν υπάρχει ! χα χα χα

εδω ρε παιδιά στο γυμναστήριο κάποιοι κάνουν βάρη κ μετά τα παρατάνε κ φεύγουν τι να λέμε τωρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πιστεύω δένει και το ζευγάρι τα κοινά έξοδα, μπορεί να σκέφτεστε μαζί τι χρώμα σαλόνι θα πάρετε ή τι αυτοκίνητο. Η πως θα εξοικονομήσετε λεφτά να πάτε διακοπές πχ.

Γενικώς πιστεύω δένει το ζευγάρι και δημιουργεί την αίσθηση ''για πάντα μαζί'', πως θα ειστε γέροι μαζί και όλα αυτά τα ρομαντικά.
Φυσικά έχει να κάνει με την έννοια του κοινού και του μοιράζομαι..

Όλα δουλευονται μέσα σ εμια σχέση και ειμαι υπέρ του κοινού ταμείου ..

Αυτο βέβαια είναι κάτι πολυ προσωπικό..δεν μπορώ να το εφαρμόσω σε ένα συντροφο ο οποίος έχει μια άλλη χρηματική φιλοσοφία από εμένα..

Γενικά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου μέσα σε ένα γάμο που θα πρέπει να "ζηταω" ενώ " προσφέρω " και επειδή ακριβώς έχω μάθει προσωπικά αυτό να μην υπάρχει μου φαίνεται πολύ δύσκολο όταν ακούω γυναίκες να λένε ζητάω ας πούμε να παω για ψώνια και εκείνος γκρινιάζει...
Ή γυναίκες που συνεχώς παραπονιέται γιατί οι σύντροφοι τους έχουν ένα χόμπι, ψάρεμα ας πούμε και ξοδεύουν χρήματα γι αυτό..

Ούτε το ένα ούτε το άλλο, δουλεύουμε και οι δύο προσφέρουμε και οι δύο, πρώτα απ όλα η κάλυψη των βασικών ανηκων και μετέπειτα αν υπάρχει άνεση φυσικά και ο καθένας θα κάνει και το προσωπικό του έξοδο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πόσο σοφοοοοο

Το κατάφερα μετά από χρόνια όταν πήγαινα να πω κάτι την ώρα που προσπαθούσε και το ξανασκεφτομουν δεύτερη φορά 🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε πιστεύω οτι τσακώθηκαν για το ποιός θα πρωτο κάνει τον πάγκο απλά ένας απο τους δύο θα εκανε συνέχεια τις δουλειές του σπιτιού και θα απύηδησε... θα το ειπε στον τεμπέλη ή την τεμπέλα... ο τεμπέλης χαμπάρι δε παίρνει.... πρώτα βγαινει η ψυχη κ μετά το χούι οπότε άντε γεια... πυρπολήθηκε το σενάριο της συγκατοίκησης.

Εγω θυμάμαι στην άδεια μ η δικιά μυο δουλευε όταν ειχε γυρισει το απογευμα σπιτι

είχα

α) Σκουπίσει - σφουγγαρίσει
β) μαγειρέψει και για αυτήν....
γ) πλύνει τα πιάτα ... πληρης καθαρισμος της κουζίνας
δ) ειχα πάει το σκύλο βόλτα και ειχα ταϊσει και τα ζωάκια... σκυλος - γατάκια.

αυτα τα θεωρώ βασικά και αυτνόητα αλλα αμα είσαι τεμπέλης. Αυτονόητο δεν υπάρχει ! χα χα χα

εδω ρε παιδιά στο γυμναστήριο κάποιοι κάνουν βάρη κ μετά τα παρατάνε κ φεύγουν τι να λέμε τωρα.
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν είναι θέμα τεμπελιάς ειναι θέμα " καλής" μανουλας και αν ένας άντρας έχει ζήσει μόνος του πριν παντρευτεί..

Εμένα η καλή μου πεθερουλα καλή της ώρα εκεί που είναι τα είχε όλα έτοιμα στον γιο της ...όλα όμως..

Όταν παντρεύτηκαν δεν ήξερε τίποτα να κάνει...
Ξέρεις πότε έμαθε;
Όταν εγώ είχα τον τραυματισμό μου και καθηλωθηκα για έξι μήνες στο κρεβάτι..

Αυτό έγινε μετά από 15 χρόνια γάμου, μέχρι τότε δεν ήξερε να κάνει πολλά άλλα δεν με πειράζει κιόλας μιας που στο σπίτι ερχόταν μετά τις 8 το βράδυ και ήθελα ν ασχολειτε μαζί μας και όχι με τις δουλειες ..
Αλλά εγώ είμαι εγώ :lol:
Ελπίζω να μη με διαβάσει καμία φενινηστρια μόνο, θα ακούσω τα σχόλια να μου που δεν τον άφηνα να κάνει τίποτα 🤣
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,358 μηνύματα.
Θέλω, δε θέλω φοράω. Κι αυτό δεν αλλάζει...

Αλήθεια, για πες μου τώρα που σε βρήκα...

Εσύ όταν αγαπάς...τόσες δουλειές κάνει ή όχι ;

Για να σε δω...
Αυτα δεν γράφονται κατα παραγγελία, είναι όπως το νιώσει κανείς. Και δεν είναι πάντα και δουλειές αυτές καθεαυτές.

Μπορει να ξεκινάνε δηλαδη κι απο μικροκινήσεις:

Μια φίλη μου είχε εκπλαγεί από το οτι τη χάζευα να βάφεται κατω απο το φως του γραφειου με το καθρεφτάκι μπροστά της, αντί να αράξω στον υπολογιστή. Η άλλη έπλενε τα πιάτα και μου λέει "πήγαινε απο κει να κατσεις θα ρθω" κι εγω έμενα όρθιος παρόλο που δεν άντεχα πολύ, για να ειμαι κοντά της, μαζί της.

Με μια άλλη φτιάχναμε μαζί ενα χταπόδι με κοφτό μακαρονάκι και γελούσαμε γιατί το φοβόταν όπως την κοιταγε με τα μάτια του κατα το καθάρισμα.

Δεν ειμαι αυτό εσυ αυτο εγω, αλλά πιο πολύ αυτό μαζί, να σπάσουμε πλάκα.

Γενικά όχι, τόσες δουλειές με τη στενή έννοια όπως στο ποστ του ντέβιλ δεν κάνω όταν αγαπάω, ούτε κι όταν δεν αγαπάω. Κάνω αυτά που μπορώ, αυτά που θα έκανα και για μένα μόνος μου και τα υπόλοιπα ή τα μοιραζόμαστε ή τους βγαίνει αυθόρμητα να βάλουν ένα χέρι.

Έχω τη λογική "ποτέ μη γινεις βάρος σε κανέναν και καμία". Και φροντιζω να μην τα περιμένω όλα έτοιμα. Από την άλλη όμως είχα την χαρά να έχω αρκετές που ηταν φιλότιμες να βάζουν έναν κάποιο κόπο, οχι από λύπη αλλά από αγάπη.

Η άλλη της ειχα φτιαξει κατι πολύ απλό το πρώτο βράδυ γιατι ήταν απο το ταξίδι της έκανα και μασαζ να χαλαρώσει, και όταν έφυγε μου άφησε ενα ταψι ρολό κοτόπουλο, μακαρονια με κιμά, γλυκά στο ψυγειο και πλυμένα πιάτα.

Δε σκίζομαι δηλαδη να της δειξω οτι μπορω να καβαλήσω σα μαιμου τους τοιχους στο σπιτι, αλλά θα κανω πραγματάκια που θα σου δωσουν μια τετοια εμπειρία ώστε να πεις "ναι, γι αυτον θα μπω στην περιποιητική μου φάση".
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Οπως το πες... συναισθηματική ωριμότητα. MUST.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παντως επιμένω Μαργαριτα γυναικα που σκέφτεται να κάνει κάτι σοβαρό απο μια ηλικία κ μετά δεν τα λέει αυτά. Αυτα μέχρι τα 28 τα λές. Και κάνεις την δύσκολη μετά θα δημιουργήσεις ανασφάλεια και στον άντρα που σκέφτεται να σε παντρευτεί. Να σ κάνει πρόταση δηλαδή.
Πριν μερικές δεκαετίες ίσως ίσχυε , τώρα δεν πιστεύω οτι η μέση γυναίκα ενδιαφέρεται τόσο πολύ να νοικοκυρευτεί μόλις φτάσει μια ηλικία . Ναι σίγουρα υπάρχει ένα άγχος και μια ανασφάλεια , γιατί σε σχέση με τον άντρα πιέζονται απο την ίδια την φύση στο θέμα του παιδιού , αλλά με τις εξελίξεις στην ιατρική όλο και πιο πολλές μπορούν να κάνουν παιδί σε μεγαλύτερη ηλικία πλέον εαν το θέλουν . Βέβαια όχι οτι συνίσταται κιόλας , καθώς όσο μεγαλύτερη το κάνει κάποια, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να μην είναι υγιές απο όσο ξέρω , αλλά τέλος πάντων .

Ένα είναι αυτό , βάλε και το οτι αρκετές δεν θέλουν παιδί(κάτι που παλιότερα ήταν αδιανόητο , και ως έναν βαθμό ακόμα και σήμερα)...οπότε δεν νομίζω οτι μόλις πατήσει η άλλη τα 35+ δεν κάνει την δύσκολη .

Η ουσία κατ'εμέ είναι μόνο μια . Δεν μπορείς να μιλάς γενικά , και δεν έχει και νόημα . Εαν σε ενδιαφέρει η x , θα πρέπει να επενδύσεις χρόνο να μάθεις την χ . Εαν το πας στατιστικά το τι της αρέσει , γιατί το παίζει δύσκολη κτλπ. θα χάσεις . Διότι σε αντίθεση με τους άντρες , οι γυναίκες παρουσιάζουν μεγάλη ανομοιομορφία στον τρόπο σκέψης και στο τι τους αρέσει .
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Συγκατοίκηση μόνο μετά το γάμο. Πριν ο καθένας σπίτι του.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top