Συζήτηση για δίαιτα, διατροφή και fasting

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Εγώ εδώ και χρόνια έχω καθιερώσει την άνοιξη ένα... ας το πω fasting, δεν ξέρω, πώς λέγεται, με τους εξής κανόνες:
1.Τρώω τρόφιμα χαμηλής χοληστερίνης, λόγω του γνωστού μου θέματος. Δηλ απαγορεύω χοιρινό, αρνί, κυμάδες, αλλαντικά, τυριά, βούτυρο και σαντιγύ
2. απαγορεύω γλυκίσματα (κέικ, πάστες και όλα τα κατασκευασμένα). Επειδή δίχως τη γλυκιά γεύση δεν μπορώ, μου επιτρέπω μόνο ζάχαρη στον καφέ, μέλι και και μούσλι, τα οποία έχουν λίγη ζάχαρη. Φυσικά μου επιτρέπω αποξηραμενα φρούτα και νωπά.

Αυτή τη διατροφή κανονικά πρέπει να την κάνω όλο το χρόνο, αλλά έλα ντε που είμαι λιχουδιάρα. Έτσι την έχω επιβάλλει εδώ και χρόνια το διάστημα της μεγάλης σαρακοστής. Όχι ότι έχει κάποια σχέση με θρησκευτική νηστεία, απλά καθώς έρχεται η άνοιξη, μου είναι πιο εύκολο να αντέξω λίγη πείνα. Και κάθε χρόνο, μεσα σ αυτές τις 49 μέρες, χάνω 2 κιλά και νοιώθω πολύ ανάλαφρη, δηλ το καταλαβαίνω πως πετώ.
Έχω προσπαθήσει να το κάνω και πριν τα Χριστούγεννα, αλλά πεινάω με το κρύο. Το θέλω και το γουρουνάκι και το τυράκι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


σταφίδες
ακατεργαστη ζαχαρη
μέλι
χυμοί.
Εγώ κάνω και χαλβά σιμιγδαλένιο, δίχως ζαχαρη, απλά στο τέλος από πάνω βάζω κανέλα και μέλι, όταν είναι ζεστός. Γίνεται σα σιρόπι!
Έχεις χοληστερίνη;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 907 μηνύματα.
Ετσι, ενα ντοκιμαντερ που ειχα δει με εναν παχουλούλη που εκανε- 40 μερες βεβαια εκανε εκεινος- φάστινγκ, τον ειχαν βαλει σε κατι μωρουδοτροφές, μπλεντερ, σμουθι δεν ξερω κι εγω τι πρώτα να ξαναξεκινησει το εντερο να λειτουργει.

Εγω το χω δει και σε 72 ωρες φάστινγκ πάντως, τελευταιο μαμ Τριτη μεσημερι - ΤΕ ΠΕ κενό - Παρασκευή μεσημερι μετά πάλι. Μπαμ, νερό. Ενω αμα Τεταρτη Πέμπτη φας κατι ελαφρύ, εστω και λίγο, δε στρεσσαρεσαι την Παρασκευή μετά έτσι.
αυτό με τον παχούλη που λες, δεν το ήξερα. Δηλ περισσότερο για τις ίνες τα έλιωναν ε; Λογικό ακούγεται.
Εγώ ήξερα για το λίπος. Και μάλιστα μας το είχε πει άνθρωπος γνώστης, καθηγητής πανεπιστημίου, πως θέλει μεγάλη προσοχή για το πάγκρεας. Αυτός είναι αδενας που παραγει το παγκρεατικό υγρό, που βοηθά την πέψη λιπών. Όταν λοιπόν ξαφνικά ζητείται απ το πάγκρεας να παραγει μεγάλη ποσοτητα παγκρεατικού υγρού, ενώ τεμπέλιαζε 40 μέρες, μέχρι σηψαιμία μπορεί να πάθει.
Λεπτομέρειες τους γιατρούς της ομάδας, μην πω καμιά ανακρίβεια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχεις χοληστερίνη;
ναι, αλλά την ελέγχω με άσκηση και διατροφή, όσο μπορώ
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,593 μηνύματα.
Ίσως είναι υπερβολικός ο συσχετισμός διαλειματικης και κινδύνων . Εξάλλου δεν θα το υιοθετήσει κανείς ως πλάνο διατροφικό εφ όρου ζωής. Πλην όμως όσων την ακολουθούν, πολλοί άνθρωποι παραλείπουν γεύματα.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top