Συζήτηση για την εργασία στην Ελλάδα

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι καταξιώνει ο κάθε τομέας και δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πως στον δημόσιο τομέα δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να έχω μεγαλύτερο εισόδημα πέραν του να δουλεύω μαύρα και αλλού ή να βγαίνω με το πριόνι να κλέβω ξύλα από κανένα απόμερο δασάκι για να μειώσω τα έξοδα. Αυτό για εμένα σε μια κοινωνία όπου το κόστος διαβίωσης συνεχώς αυξάνεται είναι καταδίκη και ισοδυναμεί με μιζέρια.

Ο ιδιωτικος τομέας έχει τα προβλήματα του, αλλά πάντα σου δίνει ελευθερία και ευελιξία. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που έχεις μπορείς πάντα να κάνεις κάτι διαφορετικό για να βγάζεις περισσότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλα μην ορκίζεσαι πως αρκετοί δημόσιοι δεν κάνουν δεύτερες δουλειές. Ξέρω Πυροσβέστη που ειναι και ψάλτης τσιμπάει 1350 απο το Δημόσιο και αλλα 300 το μηνα απο την εκκλησια. 1650 φτάνει ειναι 35 χρονων και εργένης δεν περνάει άσχημα.

Θέλω να σε δω μια δυο παιδιά πόσο ψυχική ηρεμία θα έχεις με 1000 ευρώ. Και ναι, δεν ήξερα ότι πρέπει να μένω σε όλη μου τη ζωή στην ισόγεια γκαρσονιέρα του πατέρα μου στο Παγκράτι για να βγαίνω και να περιμένω να πεθάνουν οι δικοί μου για να μετακομίσω στο δυάρι στον πρώτο. Ζωάρα μιλάμε.

Ποιο 1000αρικο ρε παιδιά ; τον μηνα που μας έρχεται τα έξοδα που άθροισα σημερα έφτασαν τα 1100 ευρω!!!! Αν βάλω κ τα εξοδα φροντιστηριου για μια ξενη γλωσσα που θέλω θα φτασουμε τα 1250+

Συμπεριλαμβανομένου φαγητου και βενζίνης μόνο 100-120 ευρω το ΠΟΛΥ το μήνα για βενζίνη.

Δεν μένω σε ενοίκιο. Αν έμενα και σε ενοίκιο τον Λούτσο κλαίγανε.

Ξεχάστε το 1000αρικο πλέον αν έχεις ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ χωρις να πληρώνεις ενοικιο. Το 1000αρικο ηταν πριν 8 χρονια το 2015.

ΔΙΚΟ ΣΟΥ = ΔΙΚΟ ΣΟΥ δεν στο πήρε ο μπαμπας / μαμα / παπους / γιαγια / θεια απο το Σικάγο.

Α στις τιμές δεν συμπεριλάβαμε ΔΕΗ και Πετρέλαιο που έρχεται το χειμωνα σκέφτομαι οικονομικό air condition να ζεσταινομαι το πολυ 50 ευρω το μήνα στη ΔΕΗ για αυτό μονο.

*Στα Ψωνια εχω παψει να ψωνιζω ακομη και απο Σκλαβενιτη... εχω κανει λίστα ... εχει πέσει εμπαργκο κτλ.

Έχουμε οικονομικο πόλεμο πλεον και καθημερινά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλέον τα 1500 είναι στάνταρ σαν μισθός το μήνα αν θές να είσαι κατα ενα μεγαλο ποσοστο ανεξάρτητος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι καταξιώνει ο κάθε τομέας και δεν με ενδιαφέρει προσωπικά. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι πως στον δημόσιο τομέα δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να έχω μεγαλύτερο εισόδημα πέραν του να δουλεύω μαύρα και αλλού ή να βγαίνω με το πριόνι να κλέβω ξύλα από κανένα απόμερο δασάκι για να μειώσω τα έξοδα. Αυτό για εμένα σε μια κοινωνία όπου το κόστος διαβίωσης συνεχώς αυξάνεται είναι καταδίκη και ισοδυναμεί με μιζέρια.

Ο ιδιωτικος τομέας έχει τα προβλήματα του, αλλά πάντα σου δίνει ελευθερία και ευελιξία. Αν δεν σου αρέσουν αυτά που έχεις μπορείς πάντα να κάνεις κάτι διαφορετικό για να βγάζεις περισσότερα.
Πιστεύω ότι ο καθένας μας, προσπαθεί να ταυτίσει τα ζητούμενά του από την ζωή με το είδος της εργασίας του.
Σε άλλον ταιριάζει γάντι ο ιδιωτικός τομέας και σε άλλον ο δημόσιος.
Και στις δύο περιπτώσεις, κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις.
Είναι καθαρά προσωπική απόφαση.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλα μην ορκίζεσαι πως αρκετοί δημόσιοι δεν κάνουν δεύτερες δουλειές. Ξέρω Πυροσβέστη που ειναι και ψάλτης τσιμπάει 1350 απο το Δημόσιο και αλλα 300 το μηνα απο την εκκλησια. 1650 φτάνει ειναι 35 χρονων και εργένης δεν περνάει άσχημα.
Πλούτος μιλάμε...
Ποιο 1000αρικο ρε παιδιά ; τον μηνα που μας έρχεται τα έξοδα που άθροισα σημερα έφτασαν τα 1100 ευρω!!!! Αν βάλω κ τα εξοδα φροντιστηριου για μια ξενη γλωσσα που θέλω θα φτασουμε τα 1250+

Συμπεριλαμβανομένου φαγητου και βενζίνης μόνο 100-120 ευρω το ΠΟΛΥ το μήνα για βενζίνη.

Δεν μένω σε ενοίκιο. Αν έμενα και σε ενοίκιο τον Λούτσο κλαίγανε.

Ξεχάστε το 1000αρικο πλέον αν έχεις ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ χωρις να πληρώνεις ενοικιο. Το 1000αρικο ηταν πριν 8 χρονια το 2015.

ΔΙΚΟ ΣΟΥ = ΔΙΚΟ ΣΟΥ δεν στο πήρε ο μπαμπας / μαμα / παπους / γιαγια / θεια απο το Σικάγο.

Α στις τιμές δεν συμπεριλάβαμε ΔΕΗ και Πετρέλαιο που έρχεται το χειμωνα σκέφτομαι οικονομικό air condition να ζεσταινομαι το πολυ 50 ευρω το μήνα στη ΔΕΗ για αυτό μονο.

*Στα Ψωνια εχω παψει να ψωνιζω ακομη και απο Σκλαβενιτη... εχω κανει λίστα ... εχει πέσει εμπαργκο κτλ.

Έχουμε οικονομικο πόλεμο πλεον και καθημερινά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλέον τα 1500 είναι στάνταρ σαν μισθός το μήνα αν θές να είσαι κατα ενα μεγαλο ποσοστο ανεξάρτητος.
Εγώ αρνούμαι να ζω την ζωή μου με το σκεπτικό του να κοιτάζω αν θα ανοίξω θέρμανση, αν θα πάρω κλιματιστικό που καίει μισό watt λιγότερο για να γλιτώσω 5 ευρώ από την ΔΕΗ και αν θα φάω φακές αντί για κρέας γιατί ανέβηκαν οι τιμές. Δεν ζούμε στο 1950, υπάρχουν άτομα που κόβουν εκατομμύρια γύρω μας. Αντί να κοιτάζουμε πως θα διαχειριστούμε τα ψίχουλα καλό θα ήταν να κοιτάμε πως θα μεγαλώσουμε την πίτα που έχουμε στην διάθεση μας. Δουλειές με πλαφόν μισθό σε έναν κόσμο που το κόστος συνεχώς αυξάνεται = καταδίκη στη φτώχια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Πλούτος μιλάμε...

Πλούτος δεν είναι αλλά με αυτά τα χρήματα βάζει ενα 300αρι στην άκρη κάθε μήνα και περνάει γενικά καλά.
Εντάξει δεν τρώει κάθε μέρα στο Βαρούλκο στην Βάρκιζα ούτε στον Νουσρέτ.
Εγώ αρνούμαι να ζω την ζωή μου με το σκεπτικό του να κοιτάζω αν θα ανοίξω θέρμανση, αν θα πάρω κλιματιστικό που καίει μισό watt λιγότερο για να γλιτώσω 5 ευρώ από την ΔΕΗ και αν θα φάω φακές αντί για κρέας γιατί ανέβηκαν οι τιμές.
Δεν θα γλιτώσεις 5.... θα γλιτώσεις 105. Τα ίδια κάνουν και οι πλούσιοι.

Δεν ζούμε στο 1950, υπάρχουν άτομα που κόβουν εκατομμύρια γύρω μας.

Σε αυτό συμφωνώ. Τα άτομα όμως που κόβουν εκατομμύρια γυρω μας δεν διεκδικούν μια θέση μισθωτού ή υπαλληλου σε μια εταιρεία παίρνουν ρίσκα. Αναρωτήσου τωρα ποσοι απο αυτους που γνωριζεις θα έπαιρναν ενα ρίσκο για να καλυτερέψουν τη ζωή τους. Ο Κουγιας εγινε μεγαλοδικηγόρος επειδη εξαρχής κυνηγουσε μεγάλες υποθέσεις. Ο Όμιλος Σκλαβενιτη πηρε το τεράστιο ρισκο να αναλάβει και τον ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟ ... μιλάμε για στομάχια και μεγάλα ρίσκα. Η ζωή εν τελει ειναι δίκαιη. Οτι κυνηγήσεις αυτο κ θα λάβεις.

Εδω ο άλλος ντρέπεται να γνωρισει έναν νέο άνθρωπο απο κοντά και εσυ θέλεις να πάρει κ ρίσκο ; πιο επικινδυνο.

Θα βρει μια δουλειτσα να παιρνει ενα 1000αρικακι το μηνα εκ του ασφαλούς.... οταν θα προκυπτουν προβληματα ακομη κ εκει που θέλουν τολμη και πρωτοβουλία θα ειναι άφαντος και εκεί...

Εν μερει θα έχει δικιο καθως δεν αμοίβεται και περισσότερο αλλα όλα αυτα αυτος τα δημιούργησε με την αρχικη σταση κ αντιληψη του περι ζωης η οποια ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτα που περιγράφεις. Κινεζικα θα τους φαινονται να στο πω εγώ.

An ontvw ειχε εμπιστοσυνη στον εαυτο του και δεν ηταν φυγόπονος / ηθελε να αμοιβεται περισσοτερο για τις ικανοτητες του δεν θα έμπλεκε με το Δημόσιο το οποιο ακομη και μεγάλες εταιρειες το αποφευγουν καθως εχει ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ και γραφειοκρατικές αγκυλώσεις που καθυστερούν τις δουλειες κ αρα και τις χρηματοδοτήσεις. Ας μιλησουμε ανοιχτά. Βαρεθηκα τις γενικοτητες και τον ξύλινο λόγο του 1980 επι ΠΑΣΟΚ.

Ειναι δυνατον τωρα να περιμένεις μετα απο 20 χρονια στο Δημοσιο να φτάσεις τα 1500 ευρω ;

Αντί να κοιτάζουμε πως θα διαχειριστούμε τα ψίχουλα καλό θα ήταν να κοιτάμε πως θα μεγαλώσουμε την πίτα που έχουμε στην διάθεση μας. Δουλειές με πλαφόν μισθό σε έναν κόσμο που το κόστος συνεχώς αυξάνεται = καταδίκη στη φτώχια.

Πολύ σωστο, επισης συμφωνώ... απο ενα σημειο κ μετα ομως θέλει να ρισκάρεις κ να εισαι ξύπνιος με ικανοτητες. Ποσοι ειναι έτσι ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,158 μηνύματα.

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Πλούτος δεν είναι αλλά με αυτά τα χρήματα βάζει ενα 300αρι στην άκρη κάθε μήνα και περνάει γενικά καλά.
Εντάξει δεν τρώει κάθε μέρα στο Βαρούλκο στην Βάρκιζα ούτε στον Νουσρέτ.
Με 300 το μήνα στην άκρη, πρέπει να δουλεύεις 15 χρόνια μόνο και μόνο για να μαζέψεις τα χρήματα για την προκαταβολή στεγαστικού για ένα δυάρι σε φθηνή συνοικία στην Αθήνα. Και όλα αυτά φυσικά χωρίς να κάνεις κανένα άλλο έξοδο και χωρίς οικογένεια προφανώς. Αυτά είναι για όταν είσαι 22 χρονών που θες απλά να βγαίνεις το βράδυ με καμιά γκόμενα και να κάνεις κανένα ταξιδάκι.

Πολύ σωστο, επισης συμφωνώ... απο ενα σημειο κ μετα ομως θέλει να ρισκάρεις κ να εισαι ξύπνιος με ικανοτητες. Ποσοι ειναι έτσι ;

Δεν έχει σημασία πόσοι είναι. Η καλύτερη ζωή ήταν πάντα για λίγους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Το θέμα είναι το εξής παιδιά. Στην Ελλάδα πλέον με κάτω από 1.500€ το μήνα δεν ζεις άνετα ούτε στην Αθήνα ούτε στην επαρχία. Πραγματικά ακούω παιδιά να λένε ότι με 1.200€ είμαι εντάξει όμως στην πραγματικότητα είναι κλεψιά. Για να αυξηθούν οι μισθοί θέλουμε πολυεθνικές ώστε να δημιουργηθούν οικονομίες κλίμακας.

Στο δημόσιο δεν θα δούλευα καθώς δεν είναι ποιότητα ζωής να δουλεύεις εσύ για τους άλλους 10 που κάθονται.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Αν δεν σου φτάνουν τα λεφτά δεν ξεκινάς να κάνεις παιδιά. Αποταμιεύεις για να κάνεις αργότερα.

Καλά τι επιχείρημα είναι αυτό? Να αποταμιεύσεις από που και πόσα? Επίσης η οικογένεια έχει συγκεκριμένα ηλικιακά περιθώρια.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο δημόσιο υπάρχουν υπηρεσίες που δεν ανήκουν στο ενίαιο μισθολόγιο και εντάσσονται στο ειδικό. Πχ ΑΑΔΕ, Σώματα ασφαλείας και θα βάλω και ένα αστερίσκο για τους απόφοιτους της Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης που ξεκινούν με διαφορετικό μισθολόγιο.

Πράγματι στο ενιαιο μισθολόγιο , ο μισθοί που δίνονται δεν ανταποκρίνονται στο κόστος ζωής, και ειδικά αν έχεις ενοίκιο και λοιπά έξοδα σε μια πάνακριβη Αθήνα, τότε θα είναι ακόμα πιο περίπλοκα τα πράγματα. Αν πχ είσαι σε κάποια επαρχία ή νησί, θα είσαι μια χαρά.

Γενικά παιδιά η οικονομία της χώρας δεν είναι καλή. Μην ακούτε αυτά που λένε για ανάπτυξη και ότι ο τάδε οίκος μας βαθμολογησε άριστα. Η Ελλάδα έχει εικονική ανάπτυξη.

Πραγματική ανάπτυξη θα είχε, αν ερχόταν αύριο το πρωί αρκετές πολυεθνικές, ο μισθός πήγαινε στην αναλογία του κόστους ζωής ( 1500) και η φτώχεια ήταν περιορισμένη.

Μέχρι τότε όμως...
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,597 μηνύματα.
Καλά τι επιχείρημα είναι αυτό? Να αποταμιεύσεις από που και πόσα? Επίσης η οικογένεια έχει συγκεκριμένα ηλικιακά περιθώρια.
Δεν είναι όλες οι θέσεις του δημόσιου τομέα της τάξεως των 1000 ευρώ τον μήνα.
Υπάρχουν και θέσεις των 1500 ευρώ τον μήνα που με την συμμετοχή σε κάποιες επιτροπές, ανεβάζουν ακόμα παραπάνω το μηνιαίο εισόδημα.

΄Οταν δύο άνθρωποι που έχουν ιδιόκτητο σπίτι, συγκεντρώνουν πάνω από 3000 ευρώ τον μήνα, μια χαρά τα βγάζουν πέρα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα που μιλάμε).
΄Ασε που μπορεί να τύχει, ο ένας να δουλεύει στον δημόσιο τομέα και ο άλλος στον ιδιωτικό (προσπαθώντας να μεγαλώσει την πίτα που έχει στην διάθεση του, όπως λες) οπότε το συνολικό, μηνιαίο ποσό, ποικίλλει.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,158 μηνύματα.
Καλά τι επιχείρημα είναι αυτό? Να αποταμιεύσεις από που και πόσα? Επίσης η οικογένεια έχει συγκεκριμένα ηλικιακά περιθώρια.
Ενώ το να κάνεις παιδιά και να τρώτε κάθε μέρα φακές και να τα μεγαλώνουν οι παππούδες είναι καλύτερο επιχείρημα; Μην κάνεις ποτέ αν είσαι μεροκαματιάρης. Δεν είναι όλοι για όλα (μερικοί δεν είναι για τίποτα).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Το θέμα είναι το εξής παιδιά. Στην Ελλάδα πλέον με κάτω από 1.500€ το μήνα δεν ζεις άνετα ούτε στην Αθήνα ούτε στην επαρχία. Πραγματικά ακούω παιδιά να λένε ότι με 1.200€ είμαι εντάξει όμως στην πραγματικότητα είναι κλεψιά. Για να αυξηθούν οι μισθοί θέλουμε πολυεθνικές ώστε να δημιουργηθούν οικονομίες κλίμακας.

Στο δημόσιο δεν θα δούλευα καθώς δεν είναι ποιότητα ζωής να δουλεύεις εσύ για τους άλλους 10 που κάθονται.

Είσαι έξυπνος και θα πάς μπροστά... οντως αυτο ειναι και το μεγαλύτερο θέμα του Δημοσίου ενα θέμα που δύσκολα θα λυθεί καθως ειναι διαχρονικό.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δεν είναι όλες οι θέσεις του δημόσιου τομέα της τάξεως των 1000 ευρώ τον μήνα.
Υπάρχουν και θέσεις των 1500 ευρώ τον μήνα που με την συμμετοχή σε κάποιες επιτροπές, ανεβάζουν ακόμα παραπάνω το μηνιαίο εισόδημα.

΄Οταν δύο άνθρωποι που έχουν ιδιόκτητο σπίτι, συγκεντρώνουν πάνω από 3000 ευρώ τον μήνα, μια χαρά τα βγάζουν πέρα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα που μιλάμε).
΄Ασε που μπορεί να τύχει, ο ένας να δουλεύει στον δημόσιο τομέα και ο άλλος στον ιδιωτικό (προσπαθώντας να μεγαλώσει την πίτα που έχει στην διάθεση του, όπως λες) οπότε το συνολικό, μηνιαίο ποσό, ποικίλλει.

Ας πάρουμε ένα τυπικό παράδειγμα ζεύγους άντρας 35 ετών, γυναίκα 30.

Το ιδιόκτητο σπίτι που το βρήκανε? Ο μόνος τρόπος είναι να τους το φτιάξανε οι γονείς δηλαδή στην πράξη είναι να σαν τους δίνουν οι γονείς το μήνα ένα χιλιάρικο για δόση στεγαστικού. Ανεξάρτητους δεν τους λες, γιατί δεν είναι στην φάση τα φτιάξαμε μόνοι μας και δεν δίνουμε λογαριασμό. Το ιδιόκτητο σπίτι επίσης μπορεί να μην είναι σε μέρος που βολεύει ή μπορεί να μην είναι αρκετά μεγάλο ή όπως το θέλει το ζευγάρι. Συνήθως έρχεται πακέτο με άτυπο έλεγχο από γονείς και αυτό αν οι γονείς είναι normal. Αν είναι toxic κλάφτα.

Κάνουν παιδί λοιπόν, τι θα γίνει τώρα? Αν η γυναίκα είναι το ιδιωτικό έχει 2 μήνες άδεια και μετά θα πρέπει να επιστρέψει στην δουλειά για να μην χάσει τα 1500 και το παιδί ποιος το μεγαλώνει? Οι πεθερές που έρχονται με βάρδιες, ή η Αλβανίδα νταντά. Παντρεύεσαι λοιπόν μια γυναίκα και τα παιδιά σου τα μεγαλώνει μια άλλη γυναίκα. Στο δημόσιο θα πάρει 2 χρόνια αλλά so what? Μετά τα δύο χρόνια παύει το παιδί να έχει ανάγκη τη μάνα?

Βαριά θα κάνουν επίσης δυο παιδιά γιατί δεν υπάρχει διαθέσιμος χρόνος για άλλο παιδί. Η γυναίκα συνεχίζει να είναι μέσα στο άγχος, γιατί ενώ θέλει να είναι με τα παιδιά της πρέπει να λείπει από το σπίτι 10 ώρες τη μέρα. Τρέχει να βρει παιδικό σταθμό και βρεφικό σταθμό. Χάνει ουσιαστικά τις ωραιότερες στιγμές με τα παιδιά για να μιζεριάζει σε ένα γραφείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Μέχρι που θα γίνεις ένας από τους δέκα και θα είναι όλα καλά.

Και αν εγώ θέλω να δουλεψω ακομη περισσοτερο και υπερωρίες και βράδια για να πάω το μισθό μου στα 2000 ευρώ... υπάρχει τέτοια μέριμνα στο δημόσιο ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είναι όλες οι θέσεις του δημόσιου τομέα της τάξεως των 1000 ευρώ τον μήνα.
Υπάρχουν και θέσεις των 1500 ευρώ τον μήνα που με την συμμετοχή σε κάποιες επιτροπές, ανεβάζουν ακόμα παραπάνω το μηνιαίο εισόδημα.

΄Οταν δύο άνθρωποι που έχουν ιδιόκτητο σπίτι, συγκεντρώνουν πάνω από 3000 ευρώ τον μήνα, μια χαρά τα βγάζουν πέρα (τουλάχιστον μέχρι σήμερα που μιλάμε).
΄Ασε που μπορεί να τύχει, ο ένας να δουλεύει στον δημόσιο τομέα και ο άλλος στον ιδιωτικό (προσπαθώντας να μεγαλώσει την πίτα που έχει στην διάθεση του, όπως λες) οπότε το συνολικό, μηνιαίο ποσό, ποικίλλει.

Έχετε καλούς συνδικαλιστές εκει που είσαι γιατι σε άλλα Υπουργεία οι επιτροπές ειναι πάρεργα για την αξιολογηση ενος έργου και δεν πληρώνονται ποτέ επιπλέον.
 

Shadowban

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Shadowban αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ενώ το να κάνεις παιδιά και να τρώτε κάθε μέρα φακές και να τα μεγαλώνουν οι παππούδες είναι καλύτερο επιχείρημα; Μην κάνεις ποτέ αν είσαι μεροκαματιάρης. Δεν είναι όλοι για όλα (μερικοί δεν είναι για τίποτα).

Το ζητούμενο δεν είναι ούτε να μην κάνεις παιδιά, ούτε να στα μεγαλώνουν οι παππούδες. Το ζητούμενο είναι να μην είσαι μεροκαματιάρης.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι έξυπνος και θα πάς μπροστά... οντως αυτο ειναι και το μεγαλύτερο θέμα του Δημοσίου ενα θέμα που δύσκολα θα λυθεί καθως ειναι διαχρονικό.
H μηχανικός μου έχει δικό της γραφείο. Τοπογράφος. Κάνει μελέτες, τακτοποίηση αυθαιρέτων κλπ. Μου λεέι τις προάλλες: "Λεωνίδα έχω τζίρο το μήνα 3000 ευρώ και καθαρά στη τσέπη μου, μου μένουν 1300 ευρώ, γιατί είναι τα πάγια έξοδα του γραφείου και ότι άλλο έκτακτο προκύψει".

Οι λογιστές που ο κόσμος εκεί έξω τους έχει θεούς και λένε ότι βγάζουν χρήματα, προσωπικά όσους ξέρω που βγάζουν είναι οι παλιοι που προλαβαν τις καλες εποχες και εχτισαν δικό τους πελατολογιο. Σήμερα ενας νεος λογιστης που θα ξεκινησει με το δικο του γραφείο θα χρειαστει 10+ χρόνια για να πηγαίνει το γραφείο στον αυτόματο.

Οι δικηγόροι που με έχει πρήξει συγγενικό μου πρόσωπο ότι θέλει σήμερα να γίνει δικηγόρος, η πλειοψηφία αυτών παίρνουν 800-900 ευρώ, άντε να βρεθούν οι τυχεροί μέσω κυκλωμάτων να βγαζουν 1500 ευρώ.

Που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά που σου αναφέρω. Σου πιάνω τα 3 κύρια επαγγέλματα της χώρας, για να σου δείξω ότι η οικονομία μας θέλει τουλάχιστον μια 15ετια για να πάρει τα πάνω της. Κοινως άστο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
H μηχανικός μου έχει δικό της γραφείο. Τοπογράφος. Κάνει μελέτες, τακτοποίηση αυθαιρέτων κλπ. Μου λεέι τις προάλλες: "Λεωνίδα έχω τζίρο το μήνα 3000 ευρώ και καθαρά στη τσέπη μου, μου μένουν 1300 ευρώ, γιατί είναι τα πάγια έξοδα του γραφείου και ότι άλλο έκτακτο προκύψει".

Οι λογιστές που ο κόσμος εκεί έξω τους έχει θεούς και λένε ότι βγάζουν χρήματα, προσωπικά όσους ξέρω που βγάζουν είναι οι παλιοι που προλαβαν τις καλες εποχες και εχτισαν δικό τους πελατολογιο. Σήμερα ενας νεος λογιστης που θα ξεκινησει με το δικο του γραφείο θα χρειαστει 10+ χρόνια για να πηγαίνει το γραφείο στον αυτόματο.

Οι δικηγόροι που με έχει πρήξει συγγενικό μου πρόσωπο ότι θέλει σήμερα να γίνει δικηγόρος, η πλειοψηφία αυτών παίρνουν 800-900 ευρώ, άντε να βρεθούν οι τυχεροί μέσω κυκλωμάτων να βγαζουν 1500 ευρώ.

Που θέλω να καταλήξω με όλα αυτά που σου αναφέρω. Σου πιάνω τα 3 κύρια επαγγέλματα της χώρας, για να σου δείξω ότι η οικονομία μας θέλει τουλάχιστον μια 15ετια για να πάρει τα πάνω της. Κοινως άστο

Και πόσες ωρες δουλευει για τα 1300 ;

εγω πέρυσι έκλεισα με γυρω στα 1400 ευρω το μήνα κατα μέσο όρο. 40 ωρες την εβδομάδα μέγιστο. Αν με ρωτάς ομως θέλω και άλλη άνοδο και ας προσθετα ώρες. Ήθελα δηλαδη 1600-1700 το μήνα αυτη τη περίοδο. Δεν έχω ομως την δυνατότητα απο το πόστο που είμαι. Αυτο είναι το πρόβλημα. Οτι εχω ενέργεια και για άλλα πράγματα πέραν του τυπικού 8ωρου και του γυμναστηρίου.

Οι τεμπέληδες που κοπρίζουν στο δημόσιο δεν με ενδιαφέρουν μια ζωή χαμένα κορμιά θα ειναι πάλι καλα που βρηκαν κ αυτη τη θέση και παίρνουν το χιλιαρικάκι αλλιως θα πεινουσαν έξω.

Εγω ομως πως θα μπορουσα να επιτύχω μ΄πονους ειναι το θέμα.
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και πόσες ωρες δουλευει για τα 1300 ;
α καλα αστο.

από τις 9 το πρωί μέχρι της 7 το απόγευμα συν Σάββατα. Γι αυτο σου λεω δεν αξιζει. Ειτε για δημοσιο μιλαμε ειτε για ιδιωτικο, το ζητημα ειναι η οικονομια της χωρας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top