Συζήτηση για την τεράστια αύξηση στην τιμή του ελαιόλαδου

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε οοοχι..αυτο δεν θα μου το κοψει κανενας!!!!!!!! :hehe:
ε μα ρε συ τα χαπια πιο ακριβα θα μας βγαινουν πως θα αντεξουμε ...
ενα κρασακι αργα το βραδυ το καλυτερο χαλαρωτικο ...βλεπω τελικα το λαδακι με το σταγονομετρο ,παει και η κουταλια :P
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,624 μηνύματα.
Εγώ κάθε φορά κάνω έρευνα αγοράς. Ποιο σουπερ μαρκετ έχει εκείνη τη βδομάδα το extra παρθένο 4 lt σε προσφορά και βάσει αυτού κινούμαι. Πάντα μπορεί ς να βρεις κοντά στο 30 αρι ευρώ
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,478 μηνύματα.
ε μα ρε συ τα χαπια πιο ακριβα θα μας βγαινουν πως θα αντεξουμε ...
ενα κρασακι αργα το βραδυ το καλυτερο χαλαρωτικο ...βλεπω τελικα το λαδακι με το σταγονομετρο ,παει και η κουταλια :P
Τα παντα ολα κοψτε μου..αλλα ΟΧΙ το βραδυνο κρασακι λεμε.... :hehe: Συμφορουμιτισα συμπασχουμε!
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 919 μηνύματα.
Οι Έλληνες παραγωγοί επέλεξαν να πουλήσουν σε Ιταλία και Ισπανία τη στιγμή που ήξεραν οτι η παραγωγή ήταν ελλιπής. Για ποιο λόγο λοιπόν να τους γίνει το χατήρι να έχουν 0% ΦΠΑ; Άσε που κι αυτό το κέρδος κατά του καταναλωτή θα πάει και υπέρ αυτών.

Δημιούργησαν επίτηδες έλλειψη στην αγορά και τώρα κερδίζουν τριπλά και τετραπλά από το δικό τους κατόρθωμα. Προτιμώ να τρώω λιγότερο λάδι παρά να τους γίνει το χατήρι. Ουστ.
Μα με το 0% θα ωφεληθούν όλοι. Δε μας νοιάζει τωρα να ...ψοφήσει η χήνα του γείτονα. Εμείς να φάμε θέλουμε. Εχθές άκουγα πως και στην Πορτογαλία θα μειωθεί το ΦΠΑ σε βασικά είδη διατροφής. Αρκεί να γίνει οργανωμένα και όχι να καρπωθούν άλλοι τη διαφορά. Γίνεται!
Επίσης να μπει πλαφόν. Όχι πάνω από 10 το λίτρο!
Επίσης νομίζω, ειπώθηκε εδώ, πως δεν μπορούν να αρνηθούν να πουλήσουν σε άλλες χωρες ΕΕ, όπως σε φάρμακα, λόγω ευρωπαϊκής νομοθεσίας. Δεν τους υποστηρίζω, αλλά πρέπει να βγει ο χειμώνας. Η πείνα θα μας αναγκάσει να ρίξουμε την κυβέρνηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η νέα πραγματικότητα :D


View attachment 125217
εκεί θα φτάσουμε! Αντικλεπτικά άμεσης δράσης!:superman:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Ελπίζω να μην επαληθευτεί αλλιώς ξεχαστε τις ελιές...
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παντα ολα κοψτε μου..αλλα ΟΧΙ το βραδυνο κρασακι λεμε.... :hehe: Συμφορουμιτισα συμπασχουμε!
Δεν ξέρω που μένεις αλλά αυτή τη περίοδο σε εμάς εδώ (Βορεια) όλα τα μεγάλα οινοποιεία που έχουμε κάνουν εβδομάδα γευσιγνωσίας!
Κανουν ξενάγηση μιλούν για την ιστορία του κρασιού, την δική τους παράδοση κ.α.

Στέλνουν προσκλήσεις σε διαφορες επιχειρήσεις που εχουν συνεργαστει (εν όψη Χριστουγέννων φτιάχνουμε τα καλάθια με κρασιά που προσφέρουμε στους μεγάλους μας πελάτες) αλλά έχουν και ώρες για το κοινό!

Πρώτη χρονιά που δίνουν και τόσο μεγάλη έκπτωση αν κάνεις τις παραγγελίες σου αυτή την εβδομάδα.
Τόσα χρόνια ήταν ένα 20 % ,φέτος το πήγαν 40 %.

Προβλέπεται ένας χαμος ,ευκαρια για στοκ οχι τίποτα να μην κόψουμε και το λαδάκι μας :P
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,624 μηνύματα.
Λεω να αρχίσω ωμοφαγια
IMG_20231113_143455.jpg
IMG_20231113_143447.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,898 μηνύματα.
Μην αγοράζετε ελαιόλαδο από πλανόδιους, φίλους ή λαϊκές αγορές.
 
Top