Συζήτηση για την τεράστια αύξηση στην τιμή του ελαιόλαδου

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
Με αφομή την τεράστια αύξηση της τιμής ελαιολάδου στην Ελλάδα, θα ήθελα να γράψουμε τις απόψεις μας, για το πώς πλέον μπορούμε να μαγειρεύουμε, τρώμε, ξεπεράσουμε την κρίση και γενικά, : τι κάνουμε τώρα;
Εδώ σας θέλω φίλοι μου:
Τι λέτε οι οικονομολόγοι;
Τι λέτε εσείς που <<καίγεστε>> για την παράδοση;
Τι λέτε οι γιατροί;
Τι λέτε όσοι ασχολείστε με την πολιτική;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,300 μηνύματα.
Απλά αγοράζεις ελαιόλαδο και μαγειρεύεις. Προσωπικά αυτό κάνω.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τι εννοεις μπορουμε να μαγειρευουμε ?

Το ελαιολαδο ειναι το μονο που δεν περιοριζεται σε μια διατροφη δεδομενου της πολυ συγκεκριμενης χρησης και δοσολογιας που εχει !

Νομιζω αλλα πραγματα πρεπει να περιορισεις ωστε να καλυψεις αυτη την ανατίμηση..τωρα θα μου πεις ποια ?

εκει ναι υπαρχει προβληματισμος εδω που εχουμε φτασει !
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Τα airfryer έχουν βοηθήσει πολύ γιατί θέλουν ελάχιστο έως και καθόλου λάδι, και εξοικονομείς και χρόνο. Δεν έχω προσωπικά, αλλά αυτά ακούω από άτομα που έχουν
Γενικά στο φαγητό σύμφωνα και με τους διατροφολόγους πάει ένα κουτάλι της σούπας ελαιόλαδο ανά μερίδα. Αυτό βοηθάει επίσης πολύ να μην ξεφεύγεις.
Αν παίρνετε αγνό καλο λάδι από αγρότες δεν χρειάζεται και πολύ γιατί είναι πιο βαριά.
Τυχαίνει να είμαι σε αγροτική οικογένεια και το έχω παρατηρήσει με το δικό μας λάδι τουλάχιστον.. στα σούπερ μάρκετ είναι λες και είναι κάπως αραιωμενο, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Θα συμφωνήσω πάντως με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, υπάρχουν πολλά πράγματα που αν τα σκεφτούμε πιο έξυπνα γλιτώνουμε κάποια έξοδα. Χωρίς έστω και λίγο λάδι πως θα μαγειρεψεις;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
Τέλος τα τηγανητά. Κάποτε τηγάνιζαν με σπορέλαια, τώρα όχι πλέον.
Η κουταλιά σούπας ανά μερίδα, είναι ο κανόνας.
Εγώ όταν μαγειρεύω κρέας με λίπος δε βάζω καν λάδι.

Πέρα από τα απλά τιπς, που βρίσκουμε, θα μ ενδιέφερε η γνώμη του φίλου μας του Volkswagen, ο οποίος σπουδάζει και οικονομικά, να μας πει, πώς φτάσαμε σε 2 χρόνια σε αύξηση 100% σχεδόν;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά αγοράζεις ελαιόλαδο και μαγειρεύεις. Προσωπικά αυτό κάνω.
αυτό κάναμε και κάνουμε...
Μου θυμίζεις το ανέκδοτο με τη βενζίνη, που λέει ένας φίλος στον άλλο: ακρίβηνε η βενζίνη και λέει ο άλλος: εμένα δε με επηρεάζει η αύξηση, γιατί πάντα βάζω 20 ευρώ
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
πώς φτάσαμε σε 2 χρόνια σε αύξηση 100% σχεδόν;
Παραπάνω από 100% αύξηση έχουμε. Πριν λίγα χρόνια η τιμή ήταν περίπου 4€ το κιλό και αυτό ίσχυε για αρκετά χρόνια. Ξαφνικά έχουμε φτάσει να πουλιέται στα 10 μέχρι και 20 ευρώ.

Αυτό που συνέβη (ή χρησιμοποιείται ως δικαιολογία) είναι το εξής. Έχω ακούσει πολλές εκπομπές στο ραδιόφωνο για το θέμα:

Η Ισπανία είναι η πρώτη χώρα στην Ευρώπη που παράγει λάδι. Καλύπτει το 50% των αναγκών για λάδι στην Ευρώπη. Για κάποιο λόγο η παραγωγή της πέρσι σε λάδι έπεσε στο μισό και το ίδιο έγινε στην Ιταλία που είναι και αυτή χώρα που παράγει λάδι. Έτσι το καλοκαίρι πουλήσαμε μια τεράστια ποσότητα λαδιού σε Ισπανία και Ιταλία με την προηγούμενη τιμή (4-5€ το κιλό) με αποτέλεσμα να μην έχουμε πια αποθέματα ως χώρα. Αυτό, μαζί με το γεγονός ότι κάποιοι κράτησαν λάδι επίτηδες γιατί προέβλεψαν αυτή την αύξηση, έφτασε την τιμή εκεί που είναι. Λένε ότι κάποια στιγμή θα επανέλθει, ίσως του χρόνου.

Προσωπικά δε χρησιμοποιώ πια πολύ λάδι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,896 μηνύματα.
Άμα δεν κάνει καθόλου κρύο τον χειμώνα, οι ελιές θα είναι πολύ λίγες. Οπότε να περιμένουμε διπλασιασμό και τριπλασιασμό της τιμής. Όσο κι αν φαίνεται παράξενο η ελιά θέλει και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν για να χαλαρώσει. Κάτι σαν χειμερία νάρκη του δέντρου.
Επίσης ο καύσωνας δημιουργεί τεράστιες απώλειες σε ελιές. Μαρόκο, Αλγερία και Ισπανία έπαθαν τεράστια ζημιά. Η Ελλάδα είχε λιγότερη ζημιά αλλά πρέπει να τροφοδοτήσει όλο τον κόσμο με λάδι ενώ είναι μικρή χώρα και έχει γενικά πολύ μικρότερη παραγωγή από την Ισπανία. Το λάδι της οποίας κυριολεκτικά καταστράφηκε...
Δεν είναι εύκολο να συντηρηθεί το λάδι. Στις καλύτερες συνθήκες συντηρείται ενάμιση με δύο χρόνια. Αλλά η διαδικασία οξυδωσης ξεκινά πολύ νωρίτερα και δεν μπορεί να σταματήσει.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Άμα δεν κάνει καθόλου κρύο τον χειμώνα, οι ελιές θα είναι πολύ λίγες. Οπότε να περιμένουμε διπλασιασμό και τριπλασιασμό της τιμής. Όσο κι αν φαίνεται παράξενο η ελιά θέλει και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν για να χαλαρώσει. Κάτι σαν χειμερία νάρκη του δέντρου.
Επίσης ο καύσωνας δημιουργεί τεράστιες απώλειες σε ελιές. Μαρόκο, Αλγερία και Ισπανία έπαθαν τεράστια ζημιά. Η Ελλάδα είχε λιγότερη ζημιά αλλά πρέπει να τροφοδοτήσει όλο τον κόσμο με λάδι ενώ είναι μικρή χώρα και έχει γενικά πολύ μικρότερη παραγωγή από την Ισπανία. Το λάδι της οποίας κυριολεκτικά καταστράφηκε...
Δεν είναι εύκολο να συντηρηθεί το λάδι. Στις καλύτερες συνθήκες συντηρείται ενάμιση με δύο χρόνια. Αλλά η διαδικασία οξυδωσης ξεκινά πολύ νωρίτερα και δεν μπορεί να σταματήσει.

Φέτος πάντως ήταν αρκετά κακή χρονιά και για την Ελλάδα.
Εμείς δεν θα πουλήσουμε από φετινή σοδειά φέτος, θα τα κρατήσουμε για εμάς και θα δώσουμε μόνο σε πολύ κοντινούς και από περσινή σοδειά που πήγε καλά.
Δεν έκανε βαρύ χειμώνα ούτε πολλές βροχές οταν έπρεπε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,896 μηνύματα.
θα τα κρατήσουμε για εμάς και θα δώσουμε μόνο σε πολύ κοντινούς και από περσινή σοδειά που πήγε καλά.
Πρέπει να καταναλωθεί σε μικρό χρονικό διάστημα το περσινό λάδι. Το οποίο ελπίζω να έχει συντηρηθεί κατάλληλα.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα airfryer έχουν βοηθήσει πολύ γιατί θέλουν ελάχιστο έως και καθόλου λάδι, και εξοικονομείς και χρόνο. Δεν έχω προσωπικά, αλλά αυτά ακούω από άτομα που έχουν
Γενικά στο φαγητό σύμφωνα και με τους διατροφολόγους πάει ένα κουτάλι της σούπας ελαιόλαδο ανά μερίδα. Αυτό βοηθάει επίσης πολύ να μην ξεφεύγεις.
Αν παίρνετε αγνό καλο λάδι από αγρότες δεν χρειάζεται και πολύ γιατί είναι πιο βαριά.
Τυχαίνει να είμαι σε αγροτική οικογένεια και το έχω παρατηρήσει με το δικό μας λάδι τουλάχιστον.. στα σούπερ μάρκετ είναι λες και είναι κάπως αραιωμενο, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Θα συμφωνήσω πάντως με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, υπάρχουν πολλά πράγματα που αν τα σκεφτούμε πιο έξυπνα γλιτώνουμε κάποια έξοδα. Χωρίς έστω και λίγο λάδι πως θα μαγειρεψεις;
Πάντα από παραγωγό το λάδι, δεν έχει καμία σχέση με αυτά του εμπορίου!
Η διαφορά φαίνεται όχι τόσο στο φαγητό όσο στις σαλάτες...
Τηγάνι δεν χρησιμοποιώ ουτο συ αλλος χρόνια τώρα ...

Αλλά και εκεί πραγματικα τεράστια η αύξηση.
Από 90 ευρώ που ήταν πέρσι το μεγάλο δοχείο φέτος το ίδιο ακριβώς το πήραμε στα 120 ....30 ευρώ δεν τα λες και λίγα ..

Έπειτα ο δικός μας παραγωγός είναι από Πελοπόννησο (για εμένα ένα από τα καλύτερα ) μου έκανε εντύπωση πως τα λάδια τα προμηθεύτηκα λίγο πριν τη τελική ανατίμηση και μάλιστα επειδή φέτος είχε πολύ μικρή παραγωγή (όπως είπατε και εσείς) με ρώτησε αν ήθελα να μου δώσει για συμπλήρωμα και από πέρσι!
Φυσικά και το πήρα αλλά με αυξημενη τιμη ..ότι θέλουν κάνουν δυστηχως και πραγνατικα ειναι ένα είδος που δεν μπορείς να το διαπραγματεύτεις...

Τώρα που είπατε ότι θα πέσει δεν το πιστευω πλέον ...έτσι το λένε.

Άλλωστε είδατε ποτέ στην Ελλάδα ότι ανέβηκε υποτίθεται για λίγο γιατί είχε έλλειψη να κατεβηκε ποτέ ή η απάτη με το δήθεν καλάθι της νοικοκυράς να δουλεύει..
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Στοκάρετε σουβλάκια και πίτες από τώρα.
Ακριβό ελαιόλαδο => ο κόσμος θα παίρνει ηλιέλαιο για τηγάνισμα/ψήσιμο => αυξημένη ζήτηση ηλιέλαιο = αυξημένη τιμή του => αυξημένο κόστος πρώτης ύλης => αύξηση τιμή του πιτόγυρου του χρόνου.

Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια, το ελαιόλαδο όπως και τα περισσότερα αγροτικά προϊόντα είναι διαχρονικά φθηνά γιατί πατάνε πάνω στο αίμα των εργατών γης και τον κόπο των μικροαργροτών. Αν δούλευαν οι μεροκαματιάρηδες, πρώην κυρίως Αλβανοί, με συνθήκες δημοσίου, το ελαιόλαδο με το σταγονόμετρο θα το τρώγατε τόσα χρόνια.

Δυστυχώς ή ευτυχώς δε μου αρέσει καθόλου το ελαιόλαδο ούτε οι ελιές, οπότε 5ε πάνω 5ε κάτω δε μου κάνει ιδιαίτερη διαφορά, καθώς χρησιμοποιώ ελάχιστο. Η χιονοστοιβάδα που θα έρθει βέβαια θα πονέσει περισσότερο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
δε θα μπορούσε η κυβέρνηση, να πάρει έκτεκτα μέτρα για να προστατέψει το βασικότατο προϊόν της διατροφής μας; Πχ, σκέφτομαι, αν θα μπορούσε για φέτος να πέσει το ΦΠΑ ελαιολάδου στο 0%
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,896 μηνύματα.
δε θα μπορούσε η κυβέρνηση, να πάρει έκτεκτα μέτρα για να προστατέψει το βασικότατο προϊόν της διατροφής μας; Πχ, σκέφτομαι, αν θα μπορούσε για φέτος να πέσει το ΦΠΑ ελαιολάδου στο 0%
Η αύξηση στην τιμή του ελαιόλαδου αποδίδεται στη μείωση της παραγωγής λόγω ξηρασίας και κλιματικής κρίσης. Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ευρώπη γενικά αλλά στην Ελλαδά κάθε άλλο παρά έτσι είναι.

Η υπόθεση έχει ξεκινήσει την τελευταία 5ετία με το κλείσιμο των τοπικών ελαιοτριβείων και τα mega factories που συγκεντώνουν τον πλούτο στις πολυεθνικές και λυμαίνουν τον κλάδο. Αυτό φυσικά έγινε με την δική μας ανοχή και συμβολή.



Αν η κυβέρνηση ρίξει το ΦΠΑ στο 0% αυτή τη στιγμή όπως έχει δημιουργηθεί η αγορά, οι μεγαλοκαρχαρίες θα κάνουν πάρτυ. Τώρα πέφτει η ζήτηση και στριμώχνονται κάπως τα κέρδη τους. Δυστυχώς η οικονομία είναι πιο πολύπλοκη, αν απλά λειτουργείς πετώντας σωσίβια, στρεβλώνεται περισσότερο.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
Αν η κυβέρνηση ρίξει το ΦΠΑ στο 0% αυτή τη στιγμή όπως έχει δημιουργηθεί η αγορά, οι μεγαλοκαρχαρίες θα κάνουν πάρτυ. Τώρα πέφτει η ζήτηση και στριμώχνονται κάπως τα κέρδη τους. Δυστυχώς η οικονομία είναι πιο πολύπλοκη, αν απλά λειτουργείς πετώντας σωσίβια, στρεβλώνεται περισσότερο.
αυτή τη στιγμή υπάρχει μια μεγάλη κρίση. Ο κόσμος δεν έχει να φάει. Η κυβέρνηση δε θα κοιτάξει το πάρτυ των καρχαριών, αλλά το τραπέζι του κόσμου. Αν κερδίσουν και εκείνοι, θα υπάρχει ένα winwin και θα χαίρονται όλοι. Παρά το ότι εμάς δε μας νοιάζουν εκείνοι, αυτό που θέλουμε, είναι να φάμε.
Το καιρό του κορονοϊού, πολλές κυβερνήσεις πέταξαν σωσίβια για να σωθούν κάποιοι, έστω και καρχαρίες. Και επέζησαν.
Είμαι εκείνη που είχε πει εδώ μέσα, πως δε μας νοιάζουν οι τράπεζες, εφόσον υπάρχει πείνα.
Εδώ όμως που κορυφώνεται η πείνα, ας σωθεί και ο καρχαρίας, δεν πειράζει, αρκεί να σωθεί και αυτός που πνίγεται
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
"Θα μας βγάλει το λάδι", το λάδι...

Τυχεροί όσοι έχουν ακόμα τις ελιές τους και βγάζουν το λάδι της χρονιάς...

Κάτι ξέρει ο @giannhs2001 που μιλά για παράδοση...
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
Η υπόθεση έχει ξεκινήσει την τελευταία 5ετία με το κλείσιμο των τοπικών ελαιοτριβείων και τα mega factories που συγκεντώνουν τον πλούτο στις πολυεθνικές και λυμαίνουν τον κλάδο. Αυτό φυσικά έγινε με την δική μας ανοχή και συμβολή.
υποπτεύομαι πως υπάρχει μεγάλη κομπίνα. Άκου τι σκεφτομαι: Στη Γερμανία, που ζω παρατηρώ τα ελαιόλαδα των ΣΜ. Τα καθαρά ελληνικά/ιταλικά/ισπανικά κλπ είναι πιο ακριβά από τα ανάμικτα. Δηλ κάπου μας οδηγούν να ψωνίζουμε το <ελαιόλαδο αγνό από μεσογειακές χώρες ΕΕ και όχι ΕΕ>. Θα μου πεις και τι πειράζει; Δεν πειράζει, αλλά δεν ξέρεις από πού έρχεται.
Και υποπτεύομαι αυτό που λες: Μεγάλες εταιρείες, συγκεντρώνουν ελιές απ όλα τα μέρη της μεσογείου, ανεξάρτητα ποικιλιας, χώρας κλπ και τα επεξεργάζονται σ αυτά τα mega factories. Ελαιοτρίβονται και κει, λάδι τρώμε πάλι. Το λάδι αυτό στοιχιζει σήμερα 12 το λίτρο το βιολογικό και 10.50 το απλό, στα ΣΜ. Αν όμως αποφασίσεις να φας ελληνικό, ή ιταλικό με εγγύηση χώρας προέλευσης, έχει 15 περίπου το λίτρο, ίσως και παραπάνω. Αν μάλιστα ζητήσεις κρητικό, πάει σίγουρα στα 16, ή καλαματιανό φτάνει και 18 το λίτρο. Το ίδιο και το ιταλικό Bertolli. Υπέροχο λάδι κι αυτό, αλλά φτάνει τα 17 το λίτρο. Δηλ όσο πιο γνωστή είναι η προέλευσή του, τόσο σε <<κοπανάνε>>. Σου λένε <θα πάρεις απ όπου έχουμε ελιές. Εκεί βρήκε η πολυεθνική, φάε και σκάσε>.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Η μείωση ΦΠΑ από 13% σε 6%(δεν επιτρέπεται πιο κάτω) δεν θα άλλαζε κάτι. Είναι αρκετά μικρή η διαφορά οπότε θα την τσεπώσει όλη ο πωλητής.

Ο μόνος τρόπος που θα κράταγε τις τιμές χαμηλά θα ήταν απαγόρευση των εξαγωγών όπως έκαναν η Τουρκία και η Συρία.

Όμως αυτό απαγορεύεται από την ΕΕ, ήδη τσιμπήσαμε πρόστιμο 100εκ για την απαγόρευση εξαγωγής κάποιων φαρμάκων που είχαμε έλλειψη.

 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 916 μηνύματα.
Η μείωση ΦΠΑ από 13% σε 6%(δεν επιτρέπεται πιο κάτω) δεν θα άλλαζε κάτι. Είναι αρκετά μικρή η διαφορά οπότε θα την τσεπώσει όλη ο πωλητής.
Σίγουρα θα υπάρχει δυνατότητα για έκτακτη ενίσχυση. Εδώ έχουν φτιάξει τόσα <<κουπόνια>>. Όποιος θέλει βρίσκει. Όσο για τις <<παρανομίες>>, πολύ απλά μπορεί να <<επιτραπεί>> με μια υπουργική απόφαση, ή κάτι <<έκτακτο>>. Έχει γίνει για άλλα τρόφιμα σε άλλες ΕΕ χώρες. Σίγουρα γίνεται.
Η διαφορά δεν είναι μικρή. Αν πχ φτασει το λιτρο 12 δίχως ΦΠΑ, θα είναι 72 λεπτά με 6% , 1,56 λεπτά με 13%. Δεν το λες και λίγο 0.84 λεπτά διαφορά στο λίτρο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,471 μηνύματα.
Η κατασταση στην ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ ειναι πραγματικα ΑΙΣΧΡΗ! Και η κυβερνησαρα αμς με κατι μερκετ πας και μαλακιες νομιζει οτι θα κανει τι ακριβως;

ΟΛΑ ειναι στο θεο...το ελαιολαδο που ακομα δενε χει βγει το καινουργιο,αλλα μας πουλουν το ΠΑΛΙΟ...στο Θεο...και αυτο δειχνει την αισχροκερδεια στο ελλαδισταν.

ΟΜΩΣ...
Εγω εξακολουθω και ΘΑ εξακολουθω να αγοραζω το ελαιολαδο και μαλιστα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ...απλα βαζω στο φαγητο αυτο που λενε οι διαιτολογοι.Μια κουταλια λαδι για το ατομο.
Αμα μαγειρευετε γιαγιαδίστικα....που κολυμπουν στο λαδι...ας προσεχατε.. :hehe:

Τιποτα δεν ειναι σαν το ελαιολαδο και μαλιστα οσοι δενε χετε δικο σας λαδι ΠΡΕΠΕΙ βασικα να αγοραζετε βιολογικο καθως τα ψεκασματα στο μη βιολογικο αναιρουν την διατροφικη του αξια.

ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΓΙΑ ΧΥΜΑ ΛΑΔΙ.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ.

Η λυση ομως για την ακριβεια δεν ειναι να κοψουμε το ελαιολαδο,την φετα κλπ.Η λυση ειναι η διαμαρτυρια και μπουκοταζ σε ΣΜ που ειναι τα ακριβοτερα και Η ΨΗΦΟΣ ΜΑΣ.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,982 μηνύματα.
νόμος της προσφοράς και ζήτησης. οι φιλελέ και οι ροζουλί αριστεροί να πάψουν να κλαίνε. έτσι είναι αυτά. :big_boss:
 
Top