Συζήτηση για την τεράστια αύξηση στην τιμή του ελαιόλαδου

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Όταν υπάρχει έλλειψη απόλυτα λογικό είναι ότι οτιδήποτε υπάρχει στα ράφια να αυξάνει την αξία του (περσινό λάδι). Όσες διαμαρτυρίες και μποϋκοτάζ και να κάνετε αυτό δεν αλλάζει. Ούτε πλαφόν δεν μπορεί να βάλει η κυβέρνηση ούτε σοσιαλιστικές λύσεις τύπου pass, το οποίο είναι διαφημιστικό εργαλείο για να προωθούν προϊόντα που πριν μπουν στο pass δεν τα έπαιρνε κανένας.

Επίσης είμαστε Ελλάδα και έχουμε του παραγωγούς ελαιόλαδου δίπλα μας. Είναι χαζομάρα να παίρνουμε τυποποιημένο ελαιόλαδο γεμάτο συντηρητικά όταν μπορούμε να πάρουμε πολύ φθηνότερα λάδι ΑΑΑ ποιότητας από κάποιο παράγωγο ή ελαιοτριβείο.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Meanwhile εγώ που μου βγήκε η μέση (+η πλάτη και γενικά όλο το μυοσκελετικό σύστημα) για να μαζεύω ελιές πέρυσι:
Fire Elmo GIF
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Meanwhile εγώ που μου βγήκε η μέση (+η πλάτη και γενικά όλο το μυοσκελετικό σύστημα) για να μαζεύω ελιές πέρυσι:
Fire Elmo GIF
Και στο χωριό της μάνας μου έχουν ελιές. Κάπου 40 EUR/ώρα ή η μέρα είχα ακούσει είναι. Είμαι άσχετος, μόνο το 40 θυμάμαι. :P
Αλλά οι πιο πολλοί είναι αλλοδαποί, ή για πιο φθηνά εργατικά χέρια ή επειδή λίγοι ντόπιοι αντέχουν τέτοια δουλειά.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
λίγοι ντόπιοι αντέχουν τέτοια δουλειά.
ειναι ζορικο πολυ και θελει αντοχη και υπομονη, οχι μονο οι ελιες, οποιαδηποτε αγροτικη δουλεια και να κανεις. Πολλες ωρες, σε εντονα καιρικα φαινομενα συνηθως και πολλη μα πολλη λερα.
Μονο να κατσεις να σπασεις καρυδια ας πουμε που θεωρειται '' ευκολο'', σου φευγει η μεση, σε ξινουν και σε μαυριζουν τα χερια.
Εργατες πια δεν εχει. Τελευταια φορα που θυμαμαι εμεις να ειχαμε ημουν 10-11 χρονων. Τουλαχιστον στα χωρια. Χαλκιδικη φανταζομαι θα παιζουν διαφορετικη μπαλιτσα.. Κρητη, Καλαματα κτλ.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Meanwhile εγώ που μου βγήκε η μέση (+η πλάτη και γενικά όλο το μυοσκελετικό σύστημα) για να μαζεύω ελιές πέρυσι:
Fire Elmo GIF

Καλά κι εγώ φέτος μπαίνω στον πειρασμό να γίνω "λαδέμπορος" αν καταφέρω και βγάλω μια καλή ποσότητα λαδιού από τις δικές μου τις ελιές (γιατί δυστυχώς φέτος δεν φαίνεται να έχουν πολύ πράμα). :P
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ειναι ζορικο πολυ και θελει αντοχη και υπομονη, οχι μονο οι ελιες, οποιαδηποτε αγροτικη δουλεια και να κανεις. Πολλες ωρες, σε εντονα καιρικα φαινομενα συνηθως και πολλη μα πολλη λερα.
Μονο να κατσεις να σπασεις καρυδια ας πουμε που θεωρειται '' ευκολο'', σου φευγει η μεση, σε ξινουν και σε μαυριζουν τα χερια.
Εργατες πια δεν εχει. Τελευταια φορα που θυμαμαι εμεις να ειχαμε ημουν 10-11 χρονων. Τουλαχιστον στα χωρια. Χαλκιδικη φανταζομαι θα παιζουν διαφορετικη μπαλιτσα.. Κρητη, Καλαματα κτλ.
Όχι να ευλογήσω τα γένια μου, αλλά από μικρός πήγαινα στις ελιές και πάντοτε οι συζητήσεις στρέφονταν γύρω από την πολύ χαμηλή τιμή συγκριτικά με τον κόπο και το άγχος που έχουν. Ειδικά όταν κάνεις δική σου παραγωγή για χόμπι και θες να πουλήσεις κάποιους τενεκέδες για να ισοφαρίσεις τα έξοδά σου, σου την σπάνε αυτοί που δεν έχουν πιάσει ούτε καν τσάπα στη ζωή τους, που σου λένε "ακριβό το δίνεις", ενώ τους το έδινες 5€/λίτρο πέρυσι. Φέτος που έχει τριπλασιαστεί/τετραπλασιαστεί η τιμή όλοι μάς παίρνουν τηλέφωνο και πληρώνουν όσο όσο, αλλά μην πω τι θα πάρουν :P Karma is a bitch :devil:

Ειλικρινά, η δουλειά γραφείου με φουλ άγχος και πίεση δεν πιάνει μία μπροστά στην καταπόνηση που νιώθεις από τις ελιές (+το άγχος με όλα τα παρελκόμενα)...
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,853 μηνύματα.
Φέτος που έχει τριπλασιαστεί/τετραπλασιαστεί η τιμή όλοι μάς παίρνουν τηλέφωνο και πληρώνουν όσο όσο, αλλά μην πω τι θα πάρουν :P Karma is a bitch :devil:
μα πως γινεται ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο σε εμας φετος... ΜΑ ΠΩΣ :lol:
βεβαια καμια φορα ο παππους κανει τη καλη καρδια, ο,τι και να του λεμε εμεις.. He is the boss.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης είμαστε Ελλάδα και έχουμε του παραγωγούς ελαιόλαδου δίπλα μας. Είναι χαζομάρα να παίρνουμε τυποποιημένο ελαιόλαδο γεμάτο συντηρητικά όταν μπορούμε να πάρουμε πολύ φθηνότερα λάδι ΑΑΑ ποιότητας από κάποιο παράγωγο ή ελαιοτριβείο.
φθηνοτερο ?
απο 90 στα 120 το δοχειο και μαλιστα περσινής σοδειας ?

Μονο η ποιοτητα αλλαζει απο τον παραγωγω ,η τιμη ισα ισα ειναι και ακριβοτερη αν σκεφτεις οτι τα μεγαλα σουπερ μαρκετ βγαζουν και προσφορες ..

Ασε πλεον ο κοσμος που αδυνατεί το εχει αντικαταστησει με πυρηνέλαιο που ειναι κατωτερης ποιοτητας ...

Το λαδι δεν μειωνεται ειδικα στην σαλατα ,σιγα τωρα μην μετραμε και τις κουταλιες ,μην ακουω υπερβολες ...
Την ποιοτητα τουλαχιστον στην διατροφη μας ,ας προσπαθησουμε να μην την μειώσουμε ,αλλιως θα τα δινουμε στους γιατρους ..
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 918 μηνύματα.
ΟΜΩΣ...
Εγω εξακολουθω και ΘΑ εξακολουθω να αγοραζω το ελαιολαδο και μαλιστα ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ...απλα βαζω στο φαγητο αυτο που λενε οι διαιτολογοι.Μια κουταλια λαδι για το ατομο.
Αμα μαγειρευετε γιαγιαδίστικα....που κολυμπουν στο λαδι...ας προσεχατε.. :hehe:

Τιποτα δεν ειναι σαν το ελαιολαδο και μαλιστα οσοι δενε χετε δικο σας λαδι ΠΡΕΠΕΙ βασικα να αγοραζετε βιολογικο καθως τα ψεκασματα στο μη βιολογικο αναιρουν την διατροφικη του αξια.

ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΓΙΑ ΧΥΜΑ ΛΑΔΙ.
ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ.
Η λυση ομως για την ακριβεια δεν ειναι να κοψουμε το ελαιολαδο,την φετα κλπ.Η λυση ειναι η διαμαρτυρια και μπουκοταζ σε ΣΜ που ειναι τα ακριβοτερα και Η ΨΗΦΟΣ ΜΑΣ.
Στο τελευταίο θα συμφωνήσω 100%.
Στο ότι <<ας πρόσεχαν>> όμως θα διαφωνήσω. Ωραία και γω δε χρησιμοποιώ πολύ λάδι σε σχέση με αλλους, αυτό δε σημαίνει πως οι άλλοι εχουν άδικο. Η γιαγιά μου πχ από Μικρά Ασία τα κολύμπαγε στο λάδι. Οι γονείς μου έβαζαν λιγότερο φυσικά, αλλά <<με το μάτι>>. Δεν μπορείς να πεις, πάρτε μεζούρα, γιατί έτσι μαγείρευαν και είχαν λόγους. Πχ ένας απ τους δυο είχε πάντα πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μόνο με ελαιόλαδο ....λειτουργούσε το σύστημα και έβαζε λίγο παραπάνω. Τι να τους κάνεις; Να τους το κόψεις; Θα τα δίνεις σε ντουφαλάκ.
Η λύση είναι ΦΠΑ 0%, επιμένω και αν βρεθούν φαινόμενα αισχροκέρδιας, να τιμωρηθούν. Και αυτά τα αντικλεπτικά είναι σαχλαμάρες. Τα έξοδα <<ασφαλείας>> ας πάνε για τον φόρο που θα κόψουν
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,845 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Με αφομή την τεράστια αύξηση της τιμής ελαιολάδου στην Ελλάδα, θα ήθελα να γράψουμε τις απόψεις μας, για το πώς πλέον μπορούμε να μαγειρεύουμε, τρώμε, ξεπεράσουμε την κρίση και γενικά, : τι κάνουμε τώρα;
Εδώ σας θέλω φίλοι μου:
Τι λέτε οι οικονομολόγοι;
Τι λέτε εσείς που <<καίγεστε>> για την παράδοση;
Τι λέτε οι γιατροί;
Τι λέτε όσοι ασχολείστε με την πολιτική;

Εκείνο που κάνω εγώ προσωπικά ειναι εμπάργκο.Εδω και 2 μήνες έχω ξεκινήσει συστηματικά.

Κρέας ψωνίζω μόνο απο το TheMart που έχει τη κότα φιλέτο 6/7 ευρω το κιλό. Ο ληστής ο ΑΒ την έχει 11. Ο Σκλαβενίτης 10 οπότε μαύρο πάει το κοτόπουλο.

Μετά εχω μια εφαρμογή που λέγεται Kimbino και βλέπω ποια σούπερ έχουν προσφορές πχ το γιαούρτι το κιλό δεν το παιρνω ποτέ πάνω απο 3.5 ευρώ. Ειτε ειναι Τοταλ ειτε οτιδήποτε άλλο.

Καρύδια παίρνω από τη λαϊκή και φυστικοβούτυρο όποτε το έχει προσφορά απο τον Γαλαξία. Ασπράδι αυγού παίρνω οποτε το εχει το MyMarket στα 2.97 ή ο Σκλαβενιτης στο 1.30 τα 250 μλ.

Ως τωρα για τον μήνα εχω ξοδέψει 80 για βενζίνη και 110 για φαγητό. Αλλες 2 εβδομάδες να δωσω 90 ευρω για φαγητό και αλλα 50 για βενζίνη.

Απέξω δεν παίρνω ουτε κατα διάνοια ντελίβερι τύπου. Μόνο πάω σε επιλεγμένα ψητοπωλεία που δινουν και μεγάλες μερίδες και σε κανονικές τιμές.

Όλοι αυτοι πάνε να βγάλουν τα σπασμένα της καραντίνας απο εμάς. Για αυτο οι τιμές έχουν ανέβει παντού. Ελαιόλαδο βάζω ελάχιστο. Οπότε με 1 λίτρο θα έβγαζα όλο το μήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε γενικές γραμμές με βλέπουν πλέον σπάνια στον Σκλαβενίτη , όπως αυτοι έχουν τζίρο έτσι και εγω θέλω κάθε μηνα να βγάζω στην άκρη τα δικά μου έξτρα. Σιγα μην ξεκινησω να θρέφω τις τράπεζες με καταναλωτικά δάνεια. Και να μην εχω ενα ποσό στην άκρη επειδη ολοι αυτοι αποφάσισαν απο ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ να αυξήσουν τις τιμές. Τον μισθο τον έχουν αυξήσει ; Αν δηλαδή πάει κάποιος και ζητησει δουλειά θα του έχουν αυξηση στο μισθο πχ πριν ο βασικος ηταν 680 τωρα θα ειναι 750 ;
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοώ από τα συσκευασμένα που πουλάνε στο super market.


5lt όσο κανει ο 17L τενεκες.
Να πουμε για την απάτη και την νοθεία που γινετε στα ελαιοτριβεία ?

Ασε καλυτερα γιατι πολλοι θα παθουν νευρικο κλονισμο οταν αντιληφθουν οτι το bio το οποιο πληρωνουν για δηθεν καλύτερο ειναι πολυ κατωτερο απο αυτο που παινρεις απο παραγωγο :D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εκείνο που κάνω εγώ προσωπικά ειναι εμπάργκο.Εδω και 2 μήνες έχω ξεκινήσει συστηματικά.

Κρέας ψωνίζω μόνο απο το TheMart που έχει τη κότα φιλέτο 6/7 ευρω το κιλό. Ο ληστής ο ΑΒ την έχει 11. Ο Σκλαβενίτης 10 οπότε μαύρο πάει το κοτόπουλο.

Μετά εχω μια εφαρμογή που λέγεται Kimbino και βλέπω ποια σούπερ έχουν προσφορές πχ το γιαούρτι το κιλό δεν το παιρνω ποτέ πάνω απο 3.5 ευρώ. Ειτε ειναι Τοταλ ειτε οτιδήποτε άλλο.

Καρύδια παίρνω από τη λαϊκή και φυστικοβούτυρο όποτε το έχει προσφορά απο τον Γαλαξία. Ασπράδι αυγού παίρνω οποτε το εχει το MyMarket στα 2.97 ή ο Σκλαβενιτης στο 1.30 τα 250 μλ.

Ως τωρα για τον μήνα εχω ξοδέψει 80 για βενζίνη και 110 για φαγητό. Αλλες 2 εβδομάδες να δωσω 90 ευρω για φαγητό και αλλα 50 για βενζίνη.

Απέξω δεν παίρνω ουτε κατα διάνοια ντελίβερι τύπου. Μόνο πάω σε επιλεγμένα ψητοπωλεία που δινουν και μεγάλες μερίδες και σε κανονικές τιμές.

Όλοι αυτοι πάνε να βγάλουν τα σπασμένα της καραντίνας απο εμάς. Για αυτο οι τιμές έχουν ανέβει παντού. Ελαιόλαδο βάζω ελάχιστο. Οπότε με 1 λίτρο θα έβγαζα όλο το μήνα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε γενικές γραμμές με βλέπουν πλέον σπάνια στον Σκλαβενίτη , όπως αυτοι έχουν τζίρο έτσι και εγω θέλω κάθε μηνα να βγάζω στην άκρη τα δικά μου έξτρα. Σιγα μην ξεκινησω να θρέφω τις τράπεζες με καταναλωτικά δάνεια. Και να μην εχω ενα ποσό στην άκρη επειδη ολοι αυτοι αποφάσισαν απο ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ να αυξήσουν τις τιμές. Τον μισθο τον έχουν αυξήσει ; Αν δηλαδή πάει κάποιος και ζητησει δουλειά θα του έχουν αυξηση στο μισθο πχ πριν ο βασικος ηταν 680 τωρα θα ειναι 750 ;
Εισαι ακομα μονος σου Κωστα γι αυτο !

Οταν κανεις οικογενεια αλλαζουν πολλα ...Ειδικα οταν εχεις παιδι τα παντα θα φαει και μαλιστα την καλυτερη ποιοτητα που την χρυσοπληρωνεις πλεον ..
Ψαρι κρεας οσπρια τυροκομικα ,ολα αυτα ειναι στο θεο ...

Οταν μια οικογενεια απο 150 την εβδομαδα μεσω ορο εχει παει στα 200 και ολο ανεβαινει σκεψου τι συμβαινει εκει εξω !

1 κιλο μοσχαρι 15 με 17 ευρω το κιλο ...μια 4 μελης οικογενεια θελει τουλαχιστον 1,5 κιλο
1 κιλο φετα θες απο 10 εως 13 ευρω το κιλο ....τουλαχιστον εδω παμε στο 1,5 εβδομαδιαίως
δεν περιγραφω αλλο που λενε :D
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εισαι ακομα μονος σου Κωστα γι αυτο !

Οταν κανεις οικογενεια αλλαζουν πολλα ...Ειδικα οταν εχεις παιδι τα παντα θα φαει και μαλιστα την καλυτερη ποιοτητα που την χρυσοπληρωνεις πλεον ..
Ψαρι κρεας οσπρια τυροκομικα ,ολα αυτα ειναι στο θεο ...

Οταν μια οικογενεια απο 150 την εβδομαδα μεσω ορο εχει παει στα 200 και ολο ανεβαινει σκεψου τι συμβαινει εκει εξω !

1 κιλο μοσχαρι 15 με 17 ευρω το κιλο ...μια 4 μελης οικογενεια θελει τουλαχιστον 1,5 κιλο
1 κιλο φετα θες απο 10 εως 13 ευρω το κιλο ....τουλαχιστον εδω παμε στο 1,5 εβδομαδιαίως
δεν περιγραφω αλλο που λενε :D


Προφανώς όταν κάνω παιδί... προς το παρόν όμως είμαι μόνος όπως είπες οπότε τη ψάχνω τη δουλειά και ειμαι και λιτοδίαιτος εγώ κάνω στεγνή διατροφή.

Να σου πώ την αλήθεια ειναι που είναι δύσκολη η καθημερινότητα αμα μπλέξεις και με οικογένειες παιδιά - θές εναν σύντροφο σταθερό και βράχο ΕΡΓΑΤΙΚΌ ΟΧΙ ΤΕΜΠΈΛΗ και ολα οσα εχουμε γραψει τόσες φορές. Οπότε αν δεν δώ κατι τέτοιο θα προτιμησω να μείνω εργένης και να χαλάω το πολυ 200 ευρω το μήνα για διατροφή :D
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς όταν κάνω παιδί... προς το παρόν όμως είμαι μόνος όπως είπες οπότε τη ψάχνω τη δουλειά και ειμαι και λιτοδίαιτος εγώ κάνω στεγνή διατροφή.

Να σου πώ την αλήθεια ειναι που είναι δύσκολη η καθημερινότητα αμα μπλέξεις και με οικογένειες παιδιά - θές εναν σύντροφο σταθερό και βράχο ΕΡΓΑΤΙΚΌ ΟΧΙ ΤΕΜΠΈΛΗ και ολα οσα εχουμε γραψει τόσες φορές. Οπότε αν δεν δώ κατι τέτοιο θα προτιμησω να μείνω εργένης και να χαλάω το πολυ 200 ευρω το μήνα για διατροφή :D
Αλλο θεμα αυτο ,αλλα για σκεψου τι γινετε οταν ερθει και ενα παιδακι βρε Κωστα μου και δεν υπαρχει βοηθεια ?

Εκει δεν θα καθίσει η γυναικα σπιτι ενα χρονικο διαστημα ?

Ολα πρεπει να τα υπολογιζεις πλεον ..ολα !

Ουτε δυο δουλειες δεν φτανουν για να καλυψεις πολυ βασικες αναγκες ...μην πω αργοτερα και για το κοστος απο τα φροντηστηρια γιατι δεν θα παντρευτεις ποτε :bleh:
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Και στο χωριό της μάνας μου έχουν ελιές. Κάπου 40 EUR/ώρα ή η μέρα είχα ακούσει είναι. Είμαι άσχετος, μόνο το 40 θυμάμαι. :P
Αλλά οι πιο πολλοί είναι αλλοδαποί, ή για πιο φθηνά εργατικά χέρια ή επειδή λίγοι ντόπιοι αντέχουν τέτοια δουλειά.
Το μεροκάματο πλέον έχει φτάσει τα 60, σύμφωνα με τα νέα και κάποιους παραγωγούς στο ΦΒ.
Το προμοτάρουν ως κάτι θεόσταλτο, δε λένε βέβαια ότι η "μέρα" ορίζεται από το χάραμα μέχρι το βράδυ, χώρια τα καντήλια του χωριαταρέου γαιοκτήμονα. Δηλαδή, δίνουν ένα μεροκάματο για τη δουλειά 2 ατόμων τα εντρεπρενιέρια. Γι' αυτό οι Αλβανοί την κάνανε για Ιταλία. Που να γίνουμε και ευρωπαϊκή χώρα δλδ, εκεί να δειτε τι τιμές θα είχε το λάδι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
Στο ότι <<ας πρόσεχαν>> όμως θα διαφωνήσω. Ωραία και γω δε χρησιμοποιώ πολύ λάδι σε σχέση με αλλους, αυτό δε σημαίνει πως οι άλλοι εχουν άδικο. Η γιαγιά μου πχ από Μικρά Ασία τα κολύμπαγε στο λάδι. Οι γονείς μου έβαζαν λιγότερο φυσικά, αλλά <<με το μάτι>>. Δεν μπορείς να πεις, πάρτε μεζούρα, γιατί έτσι μαγείρευαν και είχαν λόγους. Πχ ένας απ τους δυο είχε πάντα πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Μόνο με ελαιόλαδο ....λειτουργούσε το σύστημα και έβαζε λίγο παραπάνω. Τι να τους κάνεις; Να τους το κόψεις; Θα τα δίνεις σε ντουφαλάκ.
Η λύση είναι ΦΠΑ 0%, επιμένω και αν βρεθούν φαινόμενα αισχροκέρδιας, να τιμωρηθούν. Και αυτά τα αντικλεπτικά είναι σαχλαμάρες. Τα έξοδα <<ασφαλείας>> ας πάνε για τον φόρο που θα κόψουν
Οι Έλληνες παραγωγοί επέλεξαν να πουλήσουν σε Ιταλία και Ισπανία τη στιγμή που ήξεραν οτι η παραγωγή ήταν ελλιπής. Για ποιο λόγο λοιπόν να τους γίνει το χατήρι να έχουν 0% ΦΠΑ; Άσε που κι αυτό το κέρδος κατά του καταναλωτή θα πάει και υπέρ αυτών.

Δημιούργησαν επίτηδες έλλειψη στην αγορά και τώρα κερδίζουν τριπλά και τετραπλά από το δικό τους κατόρθωμα. Προτιμώ να τρώω λιγότερο λάδι παρά να τους γίνει το χατήρι. Ουστ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,474 μηνύματα.
Στο ότι <<ας πρόσεχαν>> όμως θα διαφωνήσω. Ωραία και γω δε χρησιμοποιώ πολύ λάδι σε σχέση με αλλους, αυτό δε σημαίνει πως οι άλλοι εχουν άδικο. Η γιαγιά μου πχ από Μικρά Ασία τα κολύμπαγε στο λάδι. Οι γονείς μου έβαζαν λιγότερο φυσικά, αλλά <<με το μάτι>>. Δεν μπορείς να πεις, πάρτε μεζούρα, γιατί έτσι μαγείρευαν και είχαν λόγους.
Xαριτολογοντας το ειπα καλε.Σαφως εχιε ο καθενας δικαιωμα να μαγειρευει οπως θελει..αλλα η αληθεια ειναι οτι και το κολυμπι στο ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΟ λαδι δεν ειναι τοσο υγιεινο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κατα τα αλλα επειδη βλεπω διαφορες ανοησιες θα το ξαναπω.

ΤΡΩΜΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΛΑΔΙ.Που εχουν αγορασει τα ΣΜ σε ΠΑΛΙΕΣ ΤΙΜΕΣ.Τι τσαμπουνατε μερικοι για ελλειψη κλπ;

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗς ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑΣ ΛΕΜΕ.Το νεο λαδι και παλι θα αισχροκερδισουν αλλα εκει θα σου πει για μειωμενη παραγωγη. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΜΕ ΠΑΛΙΕΣ ΤΙΜΕΣ.
Συνελθετε καποιοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,219 μηνύματα.
Το μεροκάματο πλέον έχει φτάσει τα 60, σύμφωνα με τα νέα και κάποιους παραγωγούς στο ΦΒ.
Το προμοτάρουν ως κάτι θεόσταλτο, δε λένε βέβαια ότι η "μέρα" ορίζεται από το χάραμα μέχρι το βράδυ, χώρια τα καντήλια του χωριαταρέου γαιοκτήμονα. Δηλαδή, δίνουν ένα μεροκάματο για τη δουλειά 2 ατόμων τα εντρεπρενιέρια. Γι' αυτό οι Αλβανοί την κάνανε για Ιταλία. Που να γίνουμε και ευρωπαϊκή χώρα δλδ, εκεί να δειτε τι τιμές θα είχε το λάδι.
Συν ότι δεν λένε που θα μείνει αυτός που θα πάει για το μεροκάματο αυτό.
Θα πληρώσει να νοικιάσει κάτι;Αν ναι πάει μεγάλο μέρος από το μεροκάματο.Θα τους δώσει κανονικό κατάλυμα; Αν ναι θα τους βάλει σε μια καλύβα 5 άτομα ή κανονικό κατάλυμα; Για ένσημα μη μιλήσουμε καν θα γελάει ο κόσμος.

Είναι σαν τους διάφορους σεζόν που λένε "μα δίνω 1-1,5 χιλιάρικο γιατί δεν βρίσκω άτομα" ενω δεν λέει ότι τα μισά είναι μαύρα, για 7/7 12ωρο και διαμονή σε τρώγλη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,084 μηνύματα.
«Κάποιοι εκπρόσωποι ήρθαν να αγοράσουν ποσότητες για λογαριασμό ισπανικής αλυσίδας. Εδιναν 5,5 ευρώ το λίτρο. Απίστευτη τιμή για εκείνη την εποχή», περιγράφει. «Οι ποσότητες ελαιολάδου που είχαν μείνει στις δεξαμενές ήταν μικρές, αλλά η νέα σοδειά του 2022-2023 βρισκόταν προ των πυλών», προσθέτει. Πολλοί, όταν είδαν τις τιμές να ξεπερνούν τα 5 ευρώ, βιάστηκαν να πουλήσουν και έτσι οι δεξαμενές στην Ελλάδα –παρά το γεγονός ότι πέρυσι είχε παραγωγή-ρεκόρ–, άδειασαν.

Οι έξυπνοι ελαιοπαραγωγοί το έδωσαν για 5,5 ευρώ γιατί τότε ήταν καλή τιμή και τώρα κλαίγονται οτι δεν υπάρχει λάδι.

Που να σας ξεραθούν όλες οι ελιές σας και να μην ξαναβγούν ποτέ μαυραγορίτες, που εκμεταλλεύεστε την ανάγκη του κοσμάκη. :rant:
 
Top