Συζήτηση για... τρίχες!

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Ναι μωρό μου στο μυαλό σου είναι όλα αυτά.

Εσύ ένα έξυπνο και σκεπτόμενο κορίτσι, μην δίνεις τόση σημασία στις εξωτερικές λεπτομέρειες.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Επίσης αν σόνι και ντε θέλετε να χρησιμοποιήσετε πιστολάκι μην κάνετε πιστολακι ( με χτένα κτλ) σε βρεγμένο μαλλί επειδή κυριολεκτικά το βράζει.
Και επιπλέον γενικά ξαι με τις βαφες the easier you go on it σε μικρή ηλικία τοσο πιο υγιες μαλλι θα χετε μακροπροθεσμα κι αυτο μετραει
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Το καστορέλαιο σκουραίνει το χρώμα των μαλλιών; Μου αρέσει πολύ το χρώμα μου και δε θέλω ούτε να ανοίξει ούτε να σκουρύνει.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Το καστορέλαιο σκουραίνει το χρώμα των μαλλιών; Μου αρέσει πολύ το χρώμα μου και δε θέλω ούτε να ανοίξει ούτε να σκουρύνει.
Όχι. Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο...

Είναι πολύ θρεπτικό - και - για τα μαλλιά...

Το μόνο "θεματάκι" είναι ότι είναι κάπως παχύρευστο. Θέλει κάποια κολπάκια για να φύγει τελείως κα εύκολα...
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Το καστορέλαιο σκουραίνει το χρώμα των μαλλιών; Μου αρέσει πολύ το χρώμα μου και δε θέλω ούτε να ανοίξει ούτε να σκουρύνει.
Θα πρότεινα να πάρεις Moroccan oil.
Ο,τι καλύτερο μπορείς να κανεις στα μαλλιά σου.
Μυρίζει και πιο ωραία.
Είναι τσιμπημένο στην τιμή, αλλά είναι πολύ παχύρευστο κι έτσι χρειάζεσαι λίγη ποσότητα. Θα σου κρατήσει αιώνες.

Ή μπορείς και την κρέμα για τα κυματιστά. Εμένα επειδή έχουν φυσικό σπάσιμο τα μαλλιά μου, αν δεν τα ισιώνω, ενίοτε βάζω κι αυτή. Κάθεται στα σπαστά πιο ελαφριά από το κλασικο λαδακι https://gr.moroccanoil.com/products...38939&pr_ref_pid=8340922499387&pr_seq=uniform

@Joji Κάπου είδα είχες αναφέρει για ξηροδερμία στο τριχωτό της κεφαλής και πληγές-φαγούρα;
Δεν έχω αντιμετωπίσει η ίδια, αλλά η αδερφή μου είδε πολύ μεγάλο αποτέλεσμα με την ειδική θεραπεία για ξηρό τριχωτό κεφαλής από την ίδια επισης εταιρεία. Είναι εξειδικευμένη θεραπεία, όχι το κλασικο λαδακι. Αφήνω link : https://gr.moroccanoil.com/products/dry-scalp-treatment
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Σχετικά με την φαγούρα στα μαλλιά που είχα… Έχει υποχωρήσει στο 99%. Άλλαξα σαμπουάν αρχικά. Βάζω το Gliss (το ροζ) για την ψαλίδα και τα αδύναμα μαλλιά. Σταμάτησα να βάζω το pre styler. Συνέχισα να βάζω λαδάκι στις άκρες (άρα το πρόβλημα δεν είναι το λάδι). Θα αρχίσω σταδιακά να βάζω και το pre styler να δω αν εν τέλη φταίει αυτό ή αν ήταν όλο θέμα του προηγούμενου σαμπουάν. Να σημειώσω εδώ πως δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι κάποιο προϊόν είναι κακό. Απλά είμαι άνθρωπος που το δέρμα του ερεθίζεται συχνά και κάνω και αλλεργίες μερικές φορές. Μπορεί απλά να μην μου ταιριάζουν τα 9 στα 10 προϊόντα. Κάνω επίσης ξηροδερμία και έχω πιτυρίδα, οπότε σίγουρα παίζει και αυτό τον ρόλο του.

Το pre styler είχε βοηθήσει πολύ το φριζάρισμα στο μαλλί μου οπότε θα στεναχωρηθώ αν όντως φταίει αυτό. Θα δούμε.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Καλησπέρα! Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Σχετικά με την φαγούρα στα μαλλιά που είχα… Έχει υποχωρήσει στο 99%. Άλλαξα σαμπουάν αρχικά. Βάζω το Gliss (το ροζ) για την ψαλίδα και τα αδύναμα μαλλιά. Σταμάτησα να βάζω το pre styler. Συνέχισα να βάζω λαδάκι στις άκρες (άρα το πρόβλημα δεν είναι το λάδι). Θα αρχίσω σταδιακά να βάζω και το pre styler να δω αν εν τέλη φταίει αυτό ή αν ήταν όλο θέμα του προηγούμενου σαμπουάν. Να σημειώσω εδώ πως δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι κάποιο προϊόν είναι κακό. Απλά είμαι άνθρωπος που το δέρμα του ερεθίζεται συχνά και κάνω και αλλεργίες μερικές φορές. Μπορεί απλά να μην μου ταιριάζουν τα 9 στα 10 προϊόντα. Κάνω επίσης ξηροδερμία και έχω πιτυρίδα, οπότε σίγουρα παίζει και αυτό τον ρόλο του.

Το pre styler είχε βοηθήσει πολύ το φριζάρισμα στο μαλλί μου οπότε θα στεναχωρηθώ αν όντως φταίει αυτό. Θα δούμε.
Κοίταξε...όσο λιγότερα προϊόντα βάζουμε στα μαλλιά μας, τόσο το καλύτερο. Ένα λαδάκι ναι, είναι ό,τι πρέπει. Στις άκρες, όπως λες (και όχι στη ρίζα γιατί λαδώνει...). Και αυτό όχι κάθε φορά. Αν θες τη γνώμη μου. Σε κάθε λούσιμο...

Μα τίποτα άλλο δε χαλάει το μαλλί περισσότερο απ΄ ό,τι η θερμότητα. Καταστρέφεται η τρίχα. Όσο λιγότερη θερμότητα...τόσο καλύτερα. Θαμπώνει το μαλλί με τις ισιωτικές και το πιστολάκι. Αν όχι σήμερα ή αύριο, μα σε λίγο καιρό σίγουρα...
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Ξέρει καμία πώς γίνεται αυτή η κόμμωση; Γίνεται με ρολά, ισιωτική ή μπουκλοτικό;

IMG_20230914_152112.jpg
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Ξέρει καμία πώς γίνεται αυτή η κόμμωση; Γίνεται με ρολά, ισιωτική ή μπουκλοτικό;

View attachment 121781
Τύπου βάγκ είναι, αλλά εδώ η κοπέλα έχει μακρύ καρέ.

Εσυ μιας που έχεις πολύ-πολύ μακρύ μαλλι, το αποκλείω με τόσο βάρος που θα έχεις να σου κρατήσει. Σ ένα μακρύ ως και κάτω από τον ώμο, με ειδικο πιστολάκι, μετά ξανοιγμα με χτένα και λακ, ναι.
Μπορείς να το προσπαθησεις όμως. Αλλά μόνη σου το θεωρώ λιγάκι δύσκολο.

Μπορείς να τα πιάσεις πάνω, να αφήσεις κάποια πλαϊνά και να τα κανεις αυτά ψευτοβαγκ σε παραλλαγή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πρώτη φορά παθαίνω κόλλημα με αθλητικά ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΟΥΘΕΝΑ🥲
View attachment 121707
Θα πας σε ένα φυσικό κατάστημα της nike, διάλεξε ένα μεγάλο-μεγάλο, θα τιυς τα δείξουν κι αν δεν έχουν τα ίδια ή παρομοια, θα βρείτε τρόπο να τα παραγγείλετε (θέλω να πιστεύω).
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Τύπου βάγκ είναι, αλλά εδώ η κοπέλα έχει μακρύ καρέ.

Εσυ μιας που έχεις πολύ-πολύ μακρύ μαλλι, το αποκλείω με τόσο βάρος που θα έχεις να σου κρατήσει. Σ ένα μακρύ ως και κάτω από τον ώμο, με ειδικο πιστολάκι, μετά ξανοιγμα με χτένα και λακ, ναι.
Μπορείς να το προσπαθησεις όμως. Αλλά μόνη σου το θεωρώ λιγάκι δύσκολο.

Μπορείς να τα πιάσεις πάνω, να αφήσεις κάποια πλαϊνά και να τα κανεις αυτά ψευτοβαγκ σε παραλλαγή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα πας σε ένα φυσικό κατάστημα της nike, διάλεξε ένα μεγάλο-μεγάλο, θα τιυς τα δείξουν κι αν δεν έχουν τα ίδια ή παρομοια, θα βρείτε τρόπο να τα παραγγείλετε (θέλω να πιστεύω).
Ναι η αλήθεια είναι ότι το μαλλί μου έχει φτάσει αφαλό, δεν γίνεται τώρα, αλλά να το έχω υπόψιν🤍


Όσον αφορά τα παπούτσια, δεν υπάρχουν κάπου διαδικτυακά🥺
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Όσον αφορά τα παπούτσια, δεν υπάρχουν κάπου διαδικτυακά🥺
Ναι, γι’ αυτό σου είπα για φυσικό κατάστημα και όχι γενικά παπουτσιών, ειδικά της nike. Δηλαδή, σε αντιπροσωπεία. Εκεί θα έχει άπειρες επιλογές και πολύ πιθανόν να βρεις πολύ παρομοια ή δείχνοντας την φωτό να βρουν τρόπο να στα παραγγείλουν. Ψαξε το να δεις, απλά επέλεξε ένα μεγάλο κατάστημα τους σε κάποια περιοχή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αστραφτερό ναι, αλλά καθαρό δεν ειναι. Έβγαλα κάποια σπυράκια τους τελευταίους δυο μήνες, παλιά δεν είχα 🥹
εγω γεμισα με το λειζερ, ακμη δεν ειχα ουτε στην εφηβεια. Πρεπει να παω σε δερματολογο:cray:
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έπαθες ακμή από λέιζερ Αλεξανδρίτη στο πρόσωπο;;;
απ'οτι φαινεται ναι,
ισως και να φταιει οτι φοραω αντιηλιακη καθημερινα και δεν χρησιμοποιω καθαριστικο στο προσωπο και ετσι μπλοκαρω τους πορους.
Οπως και να εχει λογικο μου φαινεται, τοσα χρονια η τριχα εκει προστατευε, τωρα γιοκ. Εβγαζα μεν οταν ειχα περιοδο, τωρα αργουν αρκετα να φυγουν καθε μηνα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
απ'οτι φαινεται ναι,
ισως και να φταιει οτι φοραω αντιηλιακη καθημερινα και δεν χρησιμοποιω καθαριστικο στο προσωπο και ετσι μπλοκαρω τους πορους.
Οπως και να εχει λογικο μου φαινεται, τοσα χρονια η τριχα εκει προστατευε, τωρα γιοκ. Εβγαζα μεν οταν ειχα περιοδο, τωρα αργουν αρκετα να φυγουν καθε μηνα.
Το πάθαινα κι εγώ αυτό όταν έκανα Αλεξανδρίτη, και όταν το έλεγα, μου έλεγαν ότι είναι λόγω των ορμονών τα σπυριά (λες και δεν ήξερα τον εαυτό μου 🤣)
Πάντως να τον προσέχεις πολύ τον Αλεξανδρίτη. Εγώ από αυτόν γέμισα τρίχα αντί να μου αραιωθεί η τριχοφυΐα και το άλλαξα σε άλλο τύπου λέιζερ. Θέλει πάρα πολλη προσοχή.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το πάθαινα κι εγώ αυτό όταν έκανα Αλεξανδρίτη, και όταν το έλεγα, μου έλεγαν ότι είναι λόγω των ορμονών τα σπυριά (λες και δεν ήξερα τον εαυτό μου 🤣)
Πάντως να τον προσέχεις πολύ τον Αλεξανδρίτη. Εγώ από αυτόν γέμισα τρίχα αντί να μου αραιωθεί η τριχοφυΐα και το άλλαξα σε άλλο τύπου λέιζερ. Θέλει πάρα πολλη προσοχή.
α ευτυχως δεν εχω τετοιο θεμα, εχω δει τρομερη μειωση. Μονο που μου την σπανε τα σπυρια.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Ρε παιδιά τώρα που λέτε για λέιζερ, πόσα δίνετε; Έχω βαρεθεί το ξύρισμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top