Συμβιβασμός και στάνταρ

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Πες ότι θες ειλικρινά Ντέιβιντ!
Απλά θυμάμαι όταν έμπαινα στο θέμα σου και διάβαζα εκεί για συνταγές γιατί μου αρέσουν και εμένα κάτι τέτοια είχες πει πως δεν θα συμμετέχεις σε άλλα θέματα γιατί ο καθένας λέει τα δικά του και λαμβάνει τα πράγματα όπως τον βολεύουν και δεν μπορούσα αντιληφθώ τι εννοείς ..
Ότι δεν αξίζει να αναλώνεσαι σε τέτοιες συζητήσεις ...


Τώρα πίστεψέ με το κατάλαβα και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ..
Ο καθένας λαμβάνει ένα πράγμα ακραίο όταν είναι ένα απλό συνιθησμενο φαινόμενο και ένα απλό συνηθισμένο φαινόμενο υπερβολικό και ψάχνει να βρει την τελειότητα στους ανθρώπους και στις συμπεριφορές ...

Κάτσε μόνο και αναλογισου τι έγινε σήμερα μεταξύ μας ,από πού πιαστικες και κάνε την αυτοκριτική σου όπως θα την κάνω και εγώ 🙂😉

Πάμε παρακάτω !

Ντεβιλ.... εγω σου ειπα οτι θα φτιαχνω μονος μου το φαγητο μου και μου λες η άλλη δεν θα στο επιτρεπει αυτο κτλπ.

τι αυτοκριτικη να κάνω δηλαδη... οτι εγω θα δεχομουν την άλλη οπως ειναι εφοσον θα την αγαπουσα ενω αυτη θα προσπαθουσε να με αλλαξει... και σε τι να με αλλαξει τωρα... στο σωστο... αλλη κουβεντα κ αυτη.

Τι να κανουμε ρε παιδια καποιοι γουσταρουν να πανε γυμναστηριο..... αντι να πανε για μπυρες.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ρε παιδιά ο Ντέιβιντ ποιος είναι; :rant:

Ειναι ο φανταστικος μου φιλος.... γιατι ετσι οπως εχω καταντησει κ εγω μονο με αυτον κανω παρεα κ μιλαμε τα βραδια χαχα τον παιρνω και στο γυμναστηριο .... μου κανει σποτ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ Ειναι αληθεια οτι ειπα πως δεν θα συμετεχω σε "βαρια" θεματα μονο κατι γυμναστηρια και γνωριμιες... φρου φρου δηλαδη. Στα αλλα μπαινει το καθε ψαγμενο πιτσιρικι και μας πεταει χαρακτηρισμους και εχει αρχισει να μου τη σπάει.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Ντεβιλ.... εγω σου ειπα οτι θα φτιαχνω μονος μου το φαγητο μου και μου λες η άλλη δεν θα στο επιτρεπει αυτο κτλπ.

τι αυτοκριτικη να κάνω δηλαδη... οτι εγω θα δεχομουν την άλλη οπως ειναι εφοσον θα την αγαπουσα ενω αυτη θα προσπαθουσε να με αλλαξει... και σε τι να με αλλαξει τωρα... στο σωστο... αλλη κουβεντα κ αυτη.

Τι να κανουμε ρε παιδια καποιοι γουσταρουν να πανε γυμναστηριο..... αντι να πανε για μπυρες.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ειναι ο φανταστικος μου φιλος.... γιατι ετσι οπως εχω καταντησει κ εγω μονο με αυτον κανω παρεα κ μιλαμε τα βραδια χαχα τον παιρνω και στο γυμναστηριο .... μου κανει σποτ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ Ειναι αληθεια οτι ειπα πως δεν θα συμετεχω σε "βαρια" θεματα μονο κατι γυμναστηρια και γνωριμιες... φρου φρου δηλαδη. Στα αλλα μπαινει το καθε ψαγμενο πιτσιρικι και μας πεταει χαρακτηρισμους και εχει αρχισει να μου τη σπάει.
Η μαργαρίτα γενικά μιλάει και δεν ξέρω γιατί ενοχλείσαι , δεν σου είπε να ανεχτείς καμία που θέλει να σε αλλάξει ή κάτι τέτοιο, γενικά λέει η γυναίκα κάτι κοινό πρέπει να έχεις με τον άλλο στον τρόπο διασκέδασης που συμφωνώ. Εκτός αν σχέση είναι καθόμαστε μισή ώρα τα λέμε και μετά ο κάθε ένας κάνει τις δραστηριότητές του μόνος του, και η δραστηριότητα το φαΐ τα δείπνα ,ένα ποτό , μπορεί να είναι διασκέδαση, εγώ κάπως έτσι τοποθετήθηκα και δεν βλέπω κάτι παράλογο .

Γενικά όμως πρέπει να υπάρχει μια κοινή συνήθεια, ένα χόμπι, ένα κάτι να τα βρίσκετε ; Ίδιος δεν είσαι στο χαρακτήρα, στον τρόπο ζωής κάπως πρέπει να ταιριάζεις , να έχεις κάτι κοινό, δηλαδή τι θα κάνεις με τον άλλον αν ο ένας είναι όλη μέρα σε ένα καναπέ και ο άλλος είναι όλη μέρα έξω ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οταν μιλάμε για μια σοβαρή σχέση μεταξύ δύο ανθρώπων που ξέρουν τι τους γίνεται, που ο καθένας ήταν ικανοποιημένος από τη ζωή του πριν γίνουν ζευγάρι, που εκτιμά ο ένας τον άλλον και που βλέπουν τη ζωή μέσα από το ίδιο πρίσμα μοιραζόμενοι συναίσθημα και κοινούς στόχους, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ζήσουν μια ποιοτική ζωή ακόμα και αν έχουν κάποιες (τονίζω το κάποιες-όχι όλες) διαφορετικές επιθυμίες!

Δεν δημιουργείται πρόβλημα σε μια τέτοια ουσιώδη σχέση επειδή πχ στον έναν αρέσει να πηγαίνει στο Μέγαρο, ν΄ακούει κλασική μουσική και στον άλλον να πηγαίνει σε συναυλίες ροκ μουσικής.
Ας πάνε!
Θα χαρεί ο ένας με τη χαρά του άλλου!
Πόσες φορές τον χρόνο πια, θα γίνει αυτό;
Και στο σπίτι, ας βάλουν ακουστικά και ας απολαύσουν τη μουσική που αγαπούν!
Και καμιά φορά μπορεί και ο ένας ν΄ακολουθήσει τον άλλον!
Δεν χάλασε κόσμος!
Και χιλιάδες άλλα τέτοια παραδείγματα!

Και μην μου πείτε ότι όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει επειδή εγώ μπορεί να είμαι έξω από τον χορό αλλά ξέρω ζευγάρια με υγιείς αντιλήψεις που ζουν πολλά χρόνια μαζί και συνεχίζουν ν΄απολαμβάνουν τη σχέση τους.
Και το παραπάνω παράδειγμα από ένα τέτοιο ζευγάρι του συγγενικού περιβάλλοντός μου, είναι!


Επίσης άσχετο με την παρούσα συζήτηση αλλά θεωρώ πως είναι κρίμα να "χαλάμε" όλα τα θέματα και να είμαστε έτοιμοι να πιαστούμε πληκτρολόγιο με πληκτρολόγιο επειδή δεν συμφωνούν όλοι με την άποψή μας!
Hold your horses!
Και σας το λέω εγώ που δεν φημίζομαι για την υπομονή μου!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ντεβιλ.... εγω σου ειπα οτι θα φτιαχνω μονος μου το φαγητο μου και μου λες η άλλη δεν θα στο επιτρεπει αυτο κτλπ.

τι αυτοκριτικη να κάνω δηλαδη... οτι εγω θα δεχομουν την άλλη οπως ειναι εφοσον θα την αγαπουσα ενω αυτη θα προσπαθουσε να με αλλαξει... και σε τι να με αλλαξει τωρα... στο σωστο... αλλη κουβεντα κ αυτη.

Τι να κανουμε ρε παιδια καποιοι γουσταρουν να πανε γυμναστηριο..... αντι να πανε για μπυρες.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ειναι ο φανταστικος μου φιλος.... γιατι ετσι οπως εχω καταντησει κ εγω μονο με αυτον κανω παρεα κ μιλαμε τα βραδια χαχα τον παιρνω και στο γυμναστηριο .... μου κανει σποτ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΥΓ Ειναι αληθεια οτι ειπα πως δεν θα συμετεχω σε "βαρια" θεματα μονο κατι γυμναστηρια και γνωριμιες... φρου φρου δηλαδη. Στα αλλα μπαινει το καθε ψαγμενο πιτσιρικι και μας πεταει χαρακτηρισμους και εχει αρχισει να μου τη σπάει.
Δεν θα στο επιτρέπει ?έτσι σου είπα ??


Οκ έχουμε θεματακι όντως και όπως βλέπεις δεν είναι μόνο με τα πιτσιρίκια που εκεί αντιλαμβάνομαι γιατί συμβαίνει..
Αν και με τα πιτσιρίκια εγώ επικοινωνώ καλύτερα ορισμένες φορές 🤔
Στην δεδομένη όμως φάση νόμιζα ότι θα επικοινωνούσαμε ..

Άστο Ντέιβιντ ( το συνεχίζω γιατί γράφω Ντεβιλ και πρέπει να το διορθώσω γιατί μου το βγάζει σαν αυτόματη διόρθωση Ντέιβιντ )

Αυτό για ενημερωτικούς λόγους και ξέρεις αστειακια άλλου ύφους δεν είναι του βελινεκους μου ... καλή συνέχεια και κοίτα αυτά που κοροϊδεύεις να μην τα κάνεις μόνο .
Φιλική συμβουλή από μια γερόντισσα 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η μαργαρίτα γενικά μιλάει και δεν ξέρω γιατί ενοχλείσαι , δεν σου είπε να ανεχτείς καμία που θέλει να σε αλλάξει ή κάτι τέτοιο, γενικά λέει η γυναίκα κάτι κοινό πρέπει να έχεις με τον άλλο στον τρόπο διασκέδασης που συμφωνώ. Εκτός αν σχέση είναι καθόμαστε μισή ώρα τα λέμε και μετά ο κάθε ένας κάνει τις δραστηριότητές του μόνος του, και η δραστηριότητα το φαΐ τα δείπνα ,ένα ποτό , μπορεί να είναι διασκέδαση, εγώ κάπως έτσι τοποθετήθηκα και δεν βλέπω κάτι παράλογο .

Γενικά όμως πρέπει να υπάρχει μια κοινή συνήθεια, ένα χόμπι, ένα κάτι να τα βρίσκετε ; Ίδιος δεν είσαι στο χαρακτήρα, στον τρόπο ζωής κάπως πρέπει να ταιριάζεις , να έχεις κάτι κοινό, δηλαδή τι θα κάνεις με τον άλλον αν ο ένας είναι όλη μέρα σε ένα καναπέ και ο άλλος είναι όλη μέρα έξω ;
Χαίρομαι πολύ που αντιλήφθηκες την πραγματική ουσία γιατί πραγματικά θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα !

Και για να μην χαλάσω άλλο το θέμα γιατί είναι κρίμα δεν θα το συνεχίσω άλλο και ελπίζω την επόμενη φορά που θα σχολιάσετε ένα ποστ να καταλαβαίνετε και τι λέει ο άλλος για να μην βγαίνουν αυθερετα συμπέρασμα ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Εγω δεν εχω κανενα θεματακι.... απλα συμφωνεις με την Αυρα που λεει οτι θα εκανε σχεση με κάποιον να πηγαινουμε σε κοινα μέρη και να έχουν κοινα ενδαφεροντα. Γιατι τα γυριζεις δεν μπορω να καταλαβω.... σου ειπα οτι εγω οταν επιστρεψω θα μαγειρεψω αυτο που θέλω.... και μου ειπες αυτα

Εμ δεν θα μαγειρεύει ότι θέλει ..
Θα θέλει και εκείνη παρεούλα στο δικό της πρόγραμμα ..

Δεν γίνεται σε μια συμβίωση ο καθένας πάντα να κάνει τα δικά του ..

Το ότι βρίσκονται τρόποι συμφωνώ αλλά όχι πάντα και κυρίως όταν ο άλλος είναι σε ένα πρόγραμμα και στερείται δεν μπορείς εσύ να είσαι στον κόσμο σου ...

Που είναι η συντροφικότητα ?

Δεν καταλαβα εγω λάθος αν εσυ θέλεις να εχεις καθε βραδυ κάποιον να βγαινετε για μπυρες και να μην αθλειστε ξερω γω και σου λεω οτι η αλλη ας εκανε οτι ηθελε αλλα εγω θα ειχα το προγραμμα μου και θα ηθελα κάποια πραγματα να τα κανω οπως θέλω για μενα εγω και μου λες τα παραπανω..... ε τοτε τι θεματακι έχουμε ;

ειπα να κατσουμε στο ιδιο τραπεζι να φαμε διαφορετικα φαγητα αμα αυτο δεν της εκανε..... οκ ας με χωριζε.

Εγω δεν προκειται να χαλασω τη κουλτουρα μου για κανεναν. Ο τροπος ζωης μου ειναι αυτος αι θα ήθελα αυτη που ειναι μαζι μου να ειναι περηφανη για αυτο. Τωρα τα υπολοιπα περι συντροφιας στα φαγητα δεν τα καταλαβαινω δεν θελω να φαω τηγανητο λουκανικο.... δεν εχει να μου προσφερει τιποτα ουτε διατροφικα ουτε στη προπονηση ουτε στη διαθεση μου. Αν εσενα έχει φάε το. Σορρυ εχουμε μαθει αλλιως.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμ δεν θα μαγειρεύει ότι θέλει ..
Θα θέλει και εκείνη παρεούλα στο δικό της πρόγραμμα ..
Ναι αυτό είπα και εσύ πως το μετέφρασες ? ότι θα της πεις να μαγειρεύεις μόνο σου το φαγητό και δεν θα στο επιτρέπει ?

Είμαστε με τα καλά μας ?
Το ίδιο είναι αυτό που λες με αυτό που είπα ?
Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε ρε συ ...

επιβεβαιώνεις ακόμα μια φορά ότι αλλά λέμε και άλλα καταλαβαίνετε ...
Δεν γίνεται σε μια συμβίωση ο καθένας πάντα να κάνει τα δικά του ..

όπως είπα και αυτό και είναι απόλυτα λογικό .
πως να το κάνουμε αν ειναι να είσαι με ένα άνθρωπο και να μην έχετε κανένα στοιχείο επαφής τουλάχιστον στα βασικά τι την θες την σχέση ?
Ένα καλό σεξακι για εσένα είναι το βασικό δηλαδή μόνο ?
Αυτο το βρίσκεις ανά πάσα ώρα και στιγμή ...

Το ότι βρίσκονται τρόποι συμφωνώ αλλά όχι πάντα και κυρίως όταν ο άλλος είναι σε ένα πρόγραμμα και στερείται δεν μπορείς εσύ να είσαι στον κόσμο σου ...
Που είναι η συντροφικότητα ?
Ναι που είναι η συντροφικότητα σε όλο αυτό ?
που είναι το στηρίζω σε μια προσπάθεια που κάνει ο καλός μου ?
Ανεφερα και το παράδειγμα του επαγγελματία αθλητή που εκεί έχει άμεση σχέση αυτό που σου λέω και βασίζεται καθαρά στην ψυχολογία του ,αλλά αυτό το πέρασες στα ψηλά γράμματα και πιαστικες από αυτό που σε βολεύει ..

Ενταξει ρε συ το λες και ανώριμο όλο αυτό και δεν θέλω να το συνεχίσω ..

και στην τελική βρες εσύ αυτή που θες και άσε και εμένα να εχω τις απόψεις μου παρέα με αυτών που έχω

Και για να τελειώνουμε γιατί δεν υπάρχει σημείο συνεννόησης μεταξύ μας το θέμα ΗΤΑΝ ΕΝΑ για να επιστρέψουμε και στο θέμα ...

Οσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο αυξάνονται και τα στάνταρ που αναζητά στις σχέσεις του .
Παραχωρίσεις και συμβιμβασμους κάνει πιο εύκολα όσο είναι σε μικρότερη ηλικία .

θες να το δεχτείς σαν γενικό όρο καντω,αν δεν συμφωνείς θα έχεις τους λόγους σου και από εμένα είναι σεβαστό .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ενταξει ρε συ το λες και ανώριμο όλο αυτό και δεν θέλω να το συνεχίσω ..

και στην τελική βρες εσύ αυτή που θες και άσε και εμένα να εχω τις απόψεις μου παρέα με αυτών που έχω

Εντάξει δεν θα σου πάρω τις αποψεις χαλαρωστε ολοι !
Και για να τελειώνουμε γιατί δεν υπάρχει σημείο συνεννόησης μεταξύ μας το θέμα ΗΤΑΝ ΕΝΑ για να επιστρέψουμε και στο θέμα ...

Οσο μεγαλώνει ο άνθρωπος τόσο αυξάνονται και τα στάνταρ που αναζητά στις σχέσεις του .
Παραχωρίσεις και συμβιμβασμους κάνει πιο εύκολα όσο είναι σε μικρότερη ηλικία .

Δικη σου αποψη αυτη που δεν θέλεις να κάνεις παραχωρησεις και συμβιβασμους οταν υπάρχει λογική. ΟΧΙ ΚΑΙ δικη μας. Εγω μια χαρα παραχωρησεις εχω κανει κ θα εκανα για κάποια που αγαπαω και δεν θα με πειραζε. Τρεμετε να ακουσετε τη λεξη συμβιβασμος. Προτιματε να σας καψουν ζωντανους παρα να ριξετε λιγο νερο στο κρασι σας... αλλα ολοι στα χαμογελα καθε μερα να κανουμε τους καλοβολους. Βλεπεις οτι οταν διαφωνουμε λοιπον φαινονται οι αληθινες μας αποψεις.

θες να το δεχτείς σαν γενικό όρο καντω,αν δεν συμφωνείς θα έχεις τους λόγους σου και από εμένα είναι σεβαστό .

Δεν μεταφραζεται για ολους τους ανθρωπους με τον ιδιο τροπο η συντροφικοτητα αλλα οταν μπαινετε σε μια συζητηση ρε φιλε προσπαθειτε να επιβαλλετε τις δικες σας προκαταληψεις....

Για μενα η συντροφικοτητα μπορει να ειναι να ειμαι στο ιδιο τραπεζι με την κοπελα μου και να τρωμε μαζι ασχετα αν εγω τρωω κοτοπουλο και αυτη σουβλάκια.... Αυτο ειπα εξαρχης.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει δεν θα σου πάρω τις αποψεις χαλαρωστε ολοι !


Δικη σου αποψη αυτη που δεν θέλεις να κάνεις παραχωρησεις και συμβιβασμους οταν υπάρχει λογική. ΟΧΙ ΚΑΙ δικη μας. Εγω μια χαρα παραχωρησεις εχω κανει κ θα εκανα για κάποια που αγαπαω και δεν θα με πειραζε. Τρεμετε να ακουσετε τη λεξη συμβιβασμος. Προτιματε να σας καψουν ζωντανους παρα να ριξετε λιγο νερο στο κρασι σας... αλλα ολοι στα χαμογελα καθε μερα να κανουμε τους καλοβολους. Βλεπεις οτι οταν διαφωνουμε λοιπον φαινονται οι αληθινες μας αποψεις.



Δεν μεταφραζεται για ολους τους ανθρωπους με τον ιδιο τροπο η συντροφικοτητα αλλα οταν μπαινετε σε μια συζητηση ρε φιλε προσπαθειτε να επιβαλλετε τις δικες σας προκαταληψεις....

Για μενα η συντροφικοτητα μπορει να ειναι να ειμαι στο ιδιο τραπεζι με την κοπελα μου και να τρωμε μαζι ασχετα αν εγω τρωω κοτοπουλο και αυτη σουβλάκια.... Αυτο ειπα εξαρχης.
Να σε ρωτήσω κάτι ?

Έχεις απωθημένα ?
Πως γίνεται πάντα ρε συ να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι οι γυναίκες δεν δέχονται συμβιμβασμους και δεν βάζουν νερό στο κρασί τους ??
Από που προέκυψε πάλι αυτό ?

Με τι έχεις μπλέξει τόσα χρόνια καλό μου παιδί 🙂

Πραγματικά γελάω χωρίς υπερβολή τώρα και χωρίς παρεξήγηση ( από εμένα τουλάχιστον γιατί εσύ τα αντιλαμβάνεσαι και αλλιώς είπαμε )
Πολύ πίκρα πρέπει να έχει πέσει 🤔

Αχ πως σας τυραννανε έτσι οι ασπλαχνες και σας δημιουργούνε τέτοια απωθημενα ...
Δίκιο έχεις πάντως ,μείνε μακρυά, άτιμη φάρα αυτές οι γυναίκες ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Καλα κρασιά @Margarita 00 ... εγω σου μιλάω για μενα και εσυ μου λές οτι αναφερομαι στις γυναικες. Ο καθε ανθρωπος ειτε ειναι γυναικα ειτε αντρας μπορει να ενεργησει διαφορετικά. Επειδη δεν μπορω να εκπροσωπησω ολους αυτους και δε χρειαζεται κιολας μιλαω μονο για μένα. Εσυ λες οτι οσο μεγαλωνει κάποιος δεχεται ολο κ λιγοτερους συμβιβασμους επειδη ανεβάζει και καλα τα στανταρ και εγω σου λέω οτι δεν ισχυει αυτο τουλαχιστον για μένα.... εσυ απο αυτο βλέπεις απωθημενα ; μετα εγω καταλαβαινω άλλα.

Oσο για το πικραμενους.... δεν ειμαι εγω ενας τετοιος αμα ψάχνεις λαθος πορτα κτυπησες. Μια χαρα εχω περασει στο παρελθον δοξα το θεο κ θα περασω κ στο μελλον. Δεν βρηκε στοχο το ad hominem :P

Αυτο με τα στανταρ ειναι τελειως αστηρικτο.... εκεινο που συμβαινει εαν μιλαμε για σοβαρους ανθρωπους με σοβαρο συστημα κριτικης σκεψης ειναι να τρωνε τα χαστουκια τους γιατι ολοι θα τα φαμε και να εκφραζουν πλεον στο μελλον καλυτερα αυτο που θελουν... αυτο δε σημαινει ομως οτι ανεβασα εγω τα στανταρ μου ισα ισα μπορει να έριξα κάποιο που μου εκανε κακο πχ να νομιζω οτι η καθε βιζιτα ειναι κοπελα για σχέση και συνενοηση (τυχαιο παράδειγμα).
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα κρασιά @Margarita 00 ... εγω σου μιλάω για μενα και εσυ μου λές οτι αναφερομαι στις γυναικες.
Α! Τώρα ξαφνικά μιλάς για εσένα ?
Εγώ από την αρχή για ποιον μιλουσα καλό μου και έπιασες και μου γενικευσες την συζήτηση ?

Οι γυναίκες που ανέφερες ποιο πάνω αλήθεια δεν κολλάνε με εσένα ?
Γιατί τις αναφέρεις τότε ?

Φάσκεις και αντιφάσκεις .

Αποφάσισε ,μιλάμε ΜΟΝΟ για εσένα ή θα βάζεις και τις γυναίκες μέσα σε όλο αυτό που δεν βάζουν νερό στο κρασί τους ?
Oσο για το πικραμενους.... δεν ειμαι εγω ενας τετοιος αμα ψάχνεις λαθος πορτα κτυπησες.
Καμία πόρτα δεν χτυπάω εγώ πλέον και για άλλη μια φορά λες ότι να ναι ..

Αυτοί που έχουν πίκρες και ψάχνουν να καλύψουν ανάγκες κάνοντας παραχωρήσεις ας πάνε να τις χτυπήσουν και αυτές τις πόρτες ,ποτέ δεν ξέρεις τι θα βγει από εκεί μέσα .
Ίσως το άλλο τους μισό 😉

Συνήθως ξέρω οι γυναίκες άντρες ψάχνουν όχι πικραμένους να τους παρηγορούν ...

Τα υπόλοιπα όλα είναι καθαρά προσωπικές σου απόψεις και δεν με απασχολούν,εσύ το ξεκίνησες όλο αυτό αν θυμάμαι καλά ,εγώ γενικά μίλησα και έτυχε εσύ να μην συμφωνείς σε αυτό που είπα και το σχολιασες ..
Αυτό δεν σημαίνει ότι αντιπροσωπεύεις όλο τον πλυθησμό ...εμένα δεν με απασχολεί κάτι ,ούτε θα πω ότι δεν είναι σωστό αν ο άλλος είναι ευχαριστημενος με την δική του ζωή και δεν διατυπώνει φράσεις όπως "θα ήθελα να ήμουν στην τάδε ηλικία για να έκανα άλλα πράγματα'"

Ντεβιλ (είδες το διόρθωσα ) αφού επέλεξα να συμμετέχω σε όλο αυτό ξέρω πάνω κάτω τι έχετε πει κατα διαστήματα και μάλιστα τι έχουμε πει σε διάφορες άλλες συζητήσεις ..
Δόξα το Θεό ακόμα θυμάμαι καλά ...

Εγώ θέλω να μπορέσω να διαμορφώσω λιγάκι εικόνα για τις διαφορετικές προσωπικότητες που υπάρχουν στον μικρόκοσμο του φόρουμ αφού αυτός είναι και ο σκοπός μου εδώ μέσα ..

Κάτι εργασίες και έρευνες θέλω να κάνω και εγώ και ένα δικό μου τεστ και όχι να πω ότι η δική μου ερωτική σχέση ή οικογένεια είναι ο μοναδικός τρόπος ώστε να το πετύχεις .

Ως γνωστό δεν υπάρχει οικογένεια ή ερωτική σχέση αυτή την στιγμή που να πατροναρεται με μια άλλη και να πηγαίνει καλά .

Αυτές που πηγαίνουν καλά είναι επειδή ακριβώς έχουν την μοναδικότητα τους και εσωκλείουν μέσα τις μοναδικές προσωπικότητες δύο ατόμων ..
Όποιες να είναι αυτές και από την στιγμή που τα βρίσκουν και κρατάνε χρόνια ,εγώ τους βγάζω το καπέλο γιατί δεν το συναντάς πλέον συχνά .
Δεν έχω το δικαίωμα να τις κρίνω παρά μόνο να δω πως τα καταφέρνουν ..

Ανέφερα την λέξη συντροφικότητα πως το βλέπω εγώ και ξαφνικά πέσαν τα ποστ για το τι σημαίνει σύμφωνα όμως με τις ανάγκες του καθενός και για το πώς το αντιλαμβάνεται όλο αυτό προσπαθώντας να μου πουν ότι είμαι λάθος ..

Αλήθεια ποιος ορίζει τι είναι λάθος και τι σωστό ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που αυτό το κομμάτι το έχουν βρει και το απολαμβάνουν για αρκετά χρόνια ?

Ποιος είναι αυτός ο κανόνας που θα μου ορίσει εμένα πως θέλω και τι θέλω να απολαμβάνω με τον δικό μου άνθρωπο ?


Αν μπορεί να γίνει μια όμορφη και όχι ειρωνική συζήτηση με δήθεν ξερολες και εγωκεντρικά άτομα πολύ ευχαρίστως σε ένα άλλο θέμα γιατί εδώ ξέφυγε και στεναχωριέμαι γιατι νομίζω ότι παραβιάζω ένα χώρο που δεν μου ανήκει ...

Αλλιώς ξέρω να κάνω και εγώ συζητήσεις που να ειρωνεύονται, να κάνω πλάκα και γενικά να υποτιμώ τον άλλον ...
Δεν θέλω όμως ..

Πάμε παρακάτω λοιπόν και ας έχει ο καθένας τις απόψεις του .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που όλοι λέτε το σταματάω εδώ για να κάνετε εφέ και μετά γράφετε αλλά 20 σεντόνια να τι κοιτάξετε.
Απαραιτητη προϋπόθεση για να σταματήσεις είναι να δείξει και τον απαιτούμενο σεβασμό και ο συνομιλητής σου .
Αλλιώς είναι πολύ αγενές να μην απαντάς όταν σου απευθύνεται ...

Ψιλά γράμματα αντιλαμβάνομαι για μερικούς όλα αυτά 🤔

Από πότε η αγένεια λέγεται εφέ ?

Το ακούσαμε και αυτό ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μια χαρά συνεννοησιμες είναι οι βίζιτες. Πόσο;Τόσο.
Ο καθένας με τα άτομα που συνεννοείται ξέρεις και σε αυτό κόντρα ?
Ε όχι κρίμα είναι ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό που όλοι λέτε το σταματάω εδώ για να κάνετε εφέ και μετά γράφετε αλλά 20 σεντόνια να τι κοιτάξετε.
Απαραιτητη προϋπόθεση για να σταματήσεις είναι να δείξει και τον απαιτούμενο σεβασμό και ο συνομιλητής σου .
Αλλιώς είναι πολύ αγενές να μην απαντάς όταν σου απευθύνεται ...

Ψιλά γράμματα αντιλαμβάνομαι για μερικούς όλα αυτά 🤔

Από πότε η αγένεια λέγεται εφέ ?

Το ακούσαμε και αυτό ...

Και για τα σεντόνια προσπερνατα καλό μου και εσύ και μην τυραννάς τα ματάκια σου ..

Εδώ διαβάζουμε αλλά και άλλα σεντόνια ..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μια χαρά συνεννοησιμες είναι οι βίζιτες. Πόσο;Τόσο.
Ο καθένας με τα άτομα που συνεννοείται ξέρεις και σε αυτό κόντρα ?
Ε όχι 😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Δεν αναφερομουν στις γυναικες γενικα.... αλλα σε οσους λένε "μεγαλωνω και ειμαι απολυτος" εσυ εξεφρασες μια απολυτη θέση του στυλ οσο μεγαλωνει κάποιος τοσο λιγοτερα δέχεται.... αυτο και αν ειναι γενικο τι λιγοτερα δέχεται και αυτα τα λιγοτερα ειναι γενικα λιγοτερα ή για εκεινον ; οποτε απο αυτο καταλαβα οτι περιτριγυριζομαστε απο ανθρωπους που δεν θέλουν να βάλουν λιγο νερο στο κρασί τους. Εκει αναφεροταν η έννοια....

δεν εχω εγω καμια πικρια με τις γυναικες που μου εχει δωσει απωθημενα.... οπως εγραψες και αυτο γιατι απο καμια σχέση δεν νιωθω μετανιωμενος για τιποτα.

Επισης οταν θελω να στειλω σε κάποια στέλνω..... και ας φαω κ τα μουτρα μου.... τουλαχιστον το έκανα κ τέλος δεν θα πάω να ζαλιζω ενα καρο φιλους μου τι θα γινοταν εάν εκανα κινηση.... εκανες κινηση πέτυχες ή απέτυχες. Και ολα αυτα λογω της ευπλαστης ιδεολογιας μου. Οποτε μη μιλας σε μένα για πικρες.... δεν τις βάζω μεσα μου. Και αυτο επειδη σε καποιες περιπτωσεις εβαζα νερο στο κρασι μου και αυτο λειτουργησε προς οφελος μου.

Γιατί όταν αποφασιζεις να στειλεις ενώ ο άλλος δεν θα έστελνε επειδή έχει μεγαλώσει τώρα κ δεν δέχεται πολλα μένει με τη πικρια του εγωισμου του γιατί από τη μια θέλει αλλά δεν τον αφήνει ο εγωισμός. Να εξωτερικευσει κ ας χάσει.

Καληνύχτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τον Ιταλό τον κριπουλα; Πότε πρόλαβες και κόλλησες και γιατί; :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Τείνω να πιστεύω το ακριβώς αντίθετο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι μόνο που αυτό που λες δεν ισχύει μόνο προς τα κάτω, αλλά και προς τα πάνω. Όταν κάποιος σου συμπεριφερεται καλύτερα απ ό,τι εσύ στον εαυτό σου, τότε νιώθεις εκτός του comfort zone σου και δε σε ελκύει τόσο όσο κάποιος που θα σε αντιμετωπίσει χειρότερα μεν, πιο οικεία σ' εσένα δε. Το να λες με ελκύουν οι "μαλάκες" και όχι τα καλά παιδιά δε δείχνει ότι θες κάτι παραπάνω, δείχνει ότι εσύ δεν μπορείς να διαχειριστεις το κάτι παραπάνω και καταλήγεις να αυτοσαμποτάρεσαι. Αυτή είναι η λάιτ εκδοχή, το επόμενο στάδιο είναι να μπλέξεις με κάποιον που σου φέρεται υπέροχα, να νιώθεις λίγος/η δίπλα του και να τα κάνεις σκατά χωρίς να καταλαβαίνεις το γιατί (χιλιοειπωμενο σενάριο σε κάθε ρομαντική σειρά και ταινία). Οι άνθρωποι που έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους συνήθως χτυπάνε κελεπούρια.
χαχαχα οχι καλε. Για τον ελληνα λεω. Ακομα καλλημενη ειμαι και μαλλον αυτος ειναι η αιτια που δεν νιωθω τιποτα με τον αλλον. Δεν ξερω πως σκατα πετυχαινει το timing και εκει που δεν στελνει μηνυματα για μερες, θα στειλει λιγες ωρες πριν βγω με τον αλλον και θα με αναστατωσει.
Αλλο το τι σου τυχαίνει κι άλλο το τι σου αρέσει. Σαφώς και δε θα είναι όλοι οι άντρες που θα γνωρίσεις μαλάκες, σαφώς και το πρόβλημα είναι με τον εαυτό μας κι όχι με τους άλλους. Απλώς μιλάω για περιπτώσεις ατόμων (και είναι πολλές) που απορρίπτουν καλές περιπτώσεις, ανθρώπους έτοιμους για σχέση και παράλληλα κολλάνε με κάτι τύπους και τύπισσες που τους έχουν στο φτύσιμο ή τους φερονται άσχημα γιατί κατά βάθος δεν τα έχουν ούτε οι ίδιοι καλά με τον εαυτό τους. Έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση και μου πήρε 3 χρόνια σε πληροφορώ για να συνειδητοποιησω ότι είχα θεματακια και ως δια μαγείας με το που τα διέκρινα και τα δούλεψα λίγο, γνώρισα σερί 3 θαυμάσια παιδιά ενώ μέχρι τότε θα τους αγνοούσα ή θα με αγνοούσαν. Δεν αναιρώ το γεγονός ότι μπορεί κάποιος/α να ρίχνει το φταίξιμο στους άλλους αντί να κάνει μια μικρή ενδοσκόπηση, απλώς θέλω να πω ότι μια σχέση δεν αποτυγχάνει μόνο όταν νιώθουμε τον άλλο λίγο δίπλα μας, αλλά και όταν νιώθουμε εμείς λίγοι δίπλα του.
Συμφωνω αλλα διαφωνω οτι το προβλημα ειναι μονο με τον εαυτο μας. Οπως ειπα και στον ιταλο, it takes 2 to tango. Τωρα ειμαι κολλημενη με τον ελληνα που ειχαμε βγει τον Μαιο. Το προβλημα ομως ειναι με αυτον, οχι με εμενα και μου το ειπε χθες. Μου ειπε στα ισια οτι ειναι μπερδεμενος και δεν ξερει τι να κανει. Ηταν παντρεμενος και ηταν μαζι 10 χρονια και τον προδωσε και το εχει ριξει στις γκομενες τωρα. Τον ρωτησα πως νιωθει στο τελος της ημερας οταν πηδιεται με ολες αυτες και μου ειπε οτι νιωθει κενος. Αναμενομενο. Ξερω οτι ειναι σκατα περιπτωση. Ξερω οτι περναει φαση, αλλα συνεχιζω να ειμαι κολλημενη. Σε αυτο το κομματι φταιω εγω. Αλλα ξερεις κατι; Στην φαση που ειμαι και εγω εχω τα περιθωρια να τον περιμενω να συνελθει γιατι ουτως ή αλλως χρειαζομαι ενα διαλειμμα απο τα παντα.

Οσον αφορα τα στανταρ δεν ειμαι πολυ picky με τον αλλο. Δεν θα βγω ομως με καποιον που εχει παρατησει τον εαυτο του και δινω εμφαση στο σωμα. Δεν ψαχνω καποιον φετες, αλλα ουτε και παχυσαρκο. Μια κοιλιτσα δεν με ενοχλει.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάνεις λάθος. Τα στάνταρ σου δεν πέφτουν μόνο όταν πετύχεις αυτό που ήθελες και απογοητευτείς, αλλά και επειδή απέτυχες τόσες πολλές φορές που επέλεξες ηθελημένα να κατεβάσεις τα στάνταρ σου και να συμβιβαστείς. Ο συμβιβασμός στη δεύτερη περίπτωση όμως γίνεται ηθελημένα και συνειδητά και γι' αυτό δεν ενέχει την έννοια του απωθημένου ή του τραύματος. Από μόνη της η έννοια του συμβιβασμού ενέχει την επιλογή του ατόμου για αλλαγή. Απωθημένο σού μένει όταν αναγκάστηκες να κάνεις ή να μην κάνεις κάτι ενώ μέσα σου ξέρεις οτι αν τα πράγματα ήταν αλλιώς θα πετύχαινες. Αν ας πούμε παίζεις επαγγελματικά τένις και πιστεύεις οτι θα γίνει ο πρώτος και έχεις ένα ατύχημα και δεν μπορείς να ξαναπαίξεις, αυτό δεν είναι συμβιβασμός, δεν το επέλεξες, έγινε με βία και με εξαναγκασμό.

Η ωρίμανση ενός ανθρώπου σημαίνει όμως ακριβώς αυτό: οτι μπορεί πλέον (ενώ πριν δεν μπορούσε) να κρίνει και να αξιολογήσει οτι ένα πράγμα που θέλει και προσπαθεί, προσπαθεί κι αποτυγχάνει ξανά και ξανά, πρέπει να σκεφτεί οτι το να συνεχίσει να προσπαθεί και να αποτυγχάνει μόνο απογοήτευση φέρνει στη ζωή του, οπότε πρέπει να αλλάξει κάτι στους στόχους που έχει βάλει ώστε να έχει μια επιτυχία κάποτε. Βλέπουμε συχνά ανθρώπους που προσπαθούν συνεχώς και για χρόνια κάτι και απογοητεύονται και στεναχωριούνται, γιατί δεν θέλουν να παραδεχτούν οτι τελικά δεν είναι ικανοί ή αρκετοί για αυτό ή που για να πετύχουν καταστρέφουν τη ζωή τους. Δες ας πούμε την Κομανέτσι. Κατάφερε και πήρε το δεκάρι, αλλά με τί θυσίες; Πόσους εφιάλτες βλέπει ακόμα; Πόσο κατέστρεψε την υγεία της για αυτό; Πόση ψυχολογική πίεση πέρασε από τους απαράδεκτους, εγκληματικούς προπονητές της; Αν απλά σε κάποιο σημείο είχε σταματήσει να σκεφτεί οτι αυτή της η φιλοδοξία καταστρέφει το σώμα και την ψυχή της, θα κατέβαινε ένα σκαλοπάτι στους στόχους της, θα έκανε το δέκα οκτώ και θα ήταν μια πιο υγιής κι ευτυχισμένη κοπέλα.

Και σου ξαναλέω, κανείς από όσους συμβιβάστηκαν τελικά δεν το έκαναν με χαρά. Ναι, μπορεί να νιώθουν άσχημα συναισθήματα και πίκρα πού και πού. Αλλά το να συνέχιζαν το ίδιο μοτίβο για δέκα χρόνια ακόμα και να είχαν αποτυχίες δέκα ακόμα χρόνων μπορεί να τους προσγείωνε πιο απότομα και οδυνηρά από το να αποφασίσουν μόνοι τους οτι, ξέρεις κάτι; δεν μπορώ να φτάσω εκεί που θέλω, θα κατέβω ένα σκαλοπάτι στο στόχο μου να δω τί θα γίνει, κι έτσι να πέτυχαν. Όταν κάτι το αποφασίζεις ο ίδιος δε νιώθεις το απωθημένο και την πικρία που περιγράφεις γιατί ξέρεις οτι ήταν επιλογή σου.

Αυτά τα δύο ποστ μου @hack3r είναι από τα ελάχιστα που σού έχω γράψει στα οποία είμαι 100% σίγουρη οτι είμαι σωστή κι είσαι λάθος. Αν πράγματι ισχύει αυτό που μού είπες τις προάλλες, οτι μαθαίνεις κι από άλλους, θα ήθελα να το σκεφτείς και να δεις οτι αυτή η φορά είναι μία από αυτές τις φορές να μάθεις από μένα και δε θα πω τίποτα άλλο για το θέμα αυτό.

Δεν τίθεται ζήτημα του ποιος είναι σωστός ή λάθος σε τέτοια θέματα, διότι όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικά, που σημαίνει πως ο καθένας έχει μια αλήθεια ή όποια είναι καθαρά προσωπική και μπορεί να διαφέρει από των άλλων.

Αυτά που λες λοιπόν μπορεί όντως εσύ να τα έχεις βιώσει και να είναι αληθινά για εσένα, και δεν πρόκειται να αμφισβητήσω την εμπειρία της ζωής σου, αλλά για εμένα δεν είναι.

Ειλικρινά ψάχνω έστω και ένα παράδειγμα στην ζωή μου όπου ήθελα κάτι και τα παράτησα επειδή αποτυγχανα και δεν βρίσκω ούτε ένα. Εμένα για παράδειγμα μου αρέσει να δημιουργώ πράγματα, είναι μια έμφυτη ανάγκη μου αυτή, η οποία εν τέλει με οδήγησε να μάθω προγραμματισμό, ο οποίος και μου αρέσει πολύ. Ξέρεις πόσες φορές απέτυχα κατά την διάρκεια του προγραμματισμού; Απειρες. Άπειρες ήταν φορές που αυτό έφτιαχνα δεν δούλευε, που δεν ήξερα καθόλου γιατί σε δούλευε, ούτε πως θα βρω γιατί. Παρόλα αυτά δεν τα παρατουσα, και στο τέλος πάντα κατάφερνα να το κάνω να δουλέψει, και να φτιάξω αυτό που ήθελα. Αυτό το κατάφερνα όχι γιατί είμαι κάποιο τέρας αποφασιστικότητας και επιμονής, αλλά πολύ απλά διότι ποτέ δεν αντιλήφθηκα όλες αυτές τις δυσκολίες που αντιμετώπιζα ως αποτυχίες, όπως ακριβώς ένα μωρό που μαθαίνει να περπατά δεν πτοείται ποτέ όσο και να πέφτει.

Κάποιος άλλος τώρα, ο οποίος δεν έχει αυτό το πάθος, κάθε φορά που δεν θα δούλευε ο κώδικας και θα έπρεπε να κάνει debug, θα σκεφτόταν ότι τώρα χάνει χρόνο από τη ζωή του, χρόνο που θα μπορούσε να αφιερώσει στο να βγαίνει έξω, να διασκεδάζει, να κάτι άλλο κτλ. Και αυτό το ξέρω διότι έτσι ακριβώς σκέφτομαι και εγώ όταν πρέπει να φτιάξω κάτι που δεν γουστάρω καθόλου, και θέλω απλά να το κάνω να τρέξει για να πληρωθώ και να μην το ξαναδώ. Εκεί κάθε φορά που βλέπω bug με πιάνουν τα νεύρα μου, και αν είναι πολύ δύσκολο τα παρατάω και λέω fuck it, δεν αξίζει τόσο παίδεμα γι αυτά τα χρήματα.

Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν, όταν ακολουθούμε τις ενορμησεις μας, ο όρος αποτυχία δεν υφίσταται, και αυτό όχι λόγο τυυ κλασσικού κλισέ "το ταξίδι μετράει, όχι η Ιθάκη", όχι καθόλου, η Ιθάκη μετράει, απλά όταν πραγματικά θες να βρεις την Ιθάκη μια δεκαετία στις θάλασσες δεν αποτελεί κόπο, δεν είναι θυσία, δεν είναι βάσανο, και κάθε νέος σκοπελος δεν είναι αποτυχία. Και αυτό διότι, η σημασία όλων των άλλων πραγμάτων ωχρια μπροστά σε αυτό που κάνεις, και δεν νιώθεις καμία έλξη να κάνεις κάτι άλλο εκτός από αυτό που κάνεις εκείνη τη στιγμή.

Ένας άνθρωπος λοιπόν ο οποίος συμβιβάζεται, που παρατάει τους στόχους του γιατί λέει "κουράστηκα δεν μπορώ άλλο" κατά την δική μου εμπειρία ζωής κυνηγαει απλά στόχους οι οποίοι δεν έχουν σχέση με τις ενορμησεις του, και έτσι όταν δει πως τελικά το κόστος είναι μεγαλύτερο από το όφελος, λέει "δε γαμιεται, καλό είναι και αυτό που έχω".

Και πρόσεξε. Δεν λέω πως το ένα είναι καλό και το άλλο κακό. Κάθε άλλο. Αυτό που τονίζω είναι η διαφορά της προσέγγισης ενός θέματος. Στην μία πλευρά έχεις κάποιον ο οποίος βλέπει πως ένας στόχος θα του δώσει το Χ όφελος και υπολογίζει πως αν το Υ κόστος είναι μικρότερο από αυτό το όφελος αξίζει να το κάνει. Και από την άλλη έχεις έναν άνθρωπο ο οποίος βλέπει σε έναν στόχο μια ανεκτίμητη, ή τουλάχιστο πολύ μεγάλη αξία, και ως εκ τούτου κανένα κόστος δεν είναι πολύ μεγάλο γι αυτή.

Και για να καταλήξω και πίσω στην αφετηρία της κουβέντας μας. Όταν ένας άνθρωπος μειώνει τα στάνταρντ του στις σχέσεις του επειδή αποτυγχάνει συνεχώς να βρει αυτό που θέλει, και αρκείται με κάτι υποδεέστερο αυτουνού, το κάνει γιατί ποτέ πραγματικά δεν είχε πάθος γι αυτό που έψαχνε, αλλά το έψαχνε έχοντας το πρώτα κοστολογησει στο μυαλό του. Έτσι λοιπόν, αν εγώ ψάχνω πραγματικά να βρω μια γυναίκα συγκεκριμένης ποιότητας, ε δεν θα κουραστω ποτέ, ούτε θα αρκεστώ ποτέ σε κάποια υποδεέστερη. Από την άλλη αν το πάθος μου δεν είναι εκεί, και απλά κοστολογω μια γυναίκα ως Χ όφελος, δηλαδή θα παίρνω σεξ, συντροφικοτητα, παιδιά κ.ο.κ. Τοτε είναι απόλυτα λογικό να πω "ωχ μωρέ, πολύς κόπος τώρα, θα μειώσω τα στάνταρντ μου και θα αρκεστώ στην Τουλα". Και αυτό είναι εν τέλει που κάνει και ο περισσότερος κόσμος στο θέμα, αλλα και για τα περισσότερα θέματα.

Και ξαναλέω, ΔΕΝ είναι κακό και λάθος αυτό. Και μην ακούς την κλισέ άποψη
" εγώ δεν συμβιβάζομαι ποτέ" αυτά ειναι καθαρά λόγια του εγώ, και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν αλήθειες ενός συνειδητοποιημενου νου. Μπορεί το πραγματικό πάθος ενός ανθρώπου να ειναι η ζωγραφική για παράδειγμα, ή το να φτιάχνει επιχειρήσεις, ή οτιδήποτε άλλο, και η οικογένεια να είναι απλά ένα κομμάτι της ζωής του που καλύπτει κάποιες ανάγκες του. Ένας τέτοιος άνθρωπος είναι απόλυτα λογικό να συμβιβαστεί στο κομμάτι αυτό αν δει ότι αποτυγχάνει συνεχώς να βρει κάτι πολύ καλό. Θα πει, δεν μπορώ να αφιερώσω τόσο πολύ χρόνο για να βρω τον τέλειο σύντροφο, για τον χρόνο που μπορώ να αφιερώσω αυτος ο μετριος που βρήκα είναι μια χαρά την κάνει την δουλειά του. Και αυτό είναι μια απόλυτα αληθινή και λογική προσέγγιση των πραγμάτων.

Ξανασκέψου λοιπόν όλες τις φορές που απέτυχες και απογοητευτηκες και εν τέλει τα παράτησες και συμβιβάστηκες, και δες αν είχες πραγματικό πάθος γι αυτό το πράγμα που κυνηγούσες. Σύγκρινε το με κάτι στην ζωή του για το οποίο δεν συμβιβάστηκες ποτέ. Και αν δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο στην ζωή σου, ε, να το πρόβλημα. Δεν βρήκες ακόμη αυτό που πραγματικά θέλεις και σε παρακινεί. Ίσως επειδή αφιερώνεις πολύ χρόνο να προσπαθείς πράγματα που δεν θες πραγματικά και να απογοητευεσαι. Who knows.


ΥΓ. Και σήμερα καμένος είμαι, αλλά έκατσα 2 η ώρα να σου απαντήσω για να μη λες ότι σε γράφω. Τόσο σ'αγαπαω.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top