Συμφωνία ειρήνης στην Κορέα

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ουσιαστικα ο Κιμ εξασφαλιζει την επιβιωση του. Οποιαδηποτε πολεμικη συγκρουση θα εληγε με συντριπτικη ηττα της Β. Κορεας και επανενωση της χερσονησου υπο την κυβερνηση της Σεουλ. Η επερχομενη ειρηνη ουσιαστικα σβηνει καθε πιθανοτητα επανενωσης των δυο κρατων, κατι που μπορει στη Β. Κορεα να αποτελει ονειρο, οι Νοτιοκορεατες ομως στην πραγματικοτητα δε το θελουν γιατι ξερουν οτι θα πληρωσουν τη νυφη. Οι νεες γενιες των Νοτιοκορεατων ασχολουνται με ζητηματα οπως η ανευρεση εργασιας, το κοστος ζωης, η πολιτικη διαφθορα και οχι με την επανενωση. Επισης κανενας πραγματικα δε θελει ενωμενη Κορεα. Ουτε η Κινα, γιατι θα εχει φυσικα συνορα με συμμαχο των ΗΠΑ. Ουτε η Ιαπωνια γιατι θα δημιουργηθει ενας τριτος πολος στην Απω Ανατολη που αργα ή γρηγορα θα την ξεπερασει, αφου η Κορεα θα εχει σε αφθονια αυτο που δεν εχει η Ιαπωνια, φθηνο εργατικο δυναμικο. Ουτε η Δυση γιατι ηδη υπαρχουν αρκετοι μεγαλοι παικτες, δε χρειαζεται αλλος ενας.

Οποτε θα υπαρχει η high-tech Ν. Κορεα και η Β. Κορεα που θα σπασει τον απομονοτισμο της και σιγα σιγα θα Κινεζοποιειται. Κρατικος καπιταλισμος. Το βιωτικο επιπεδο θα ανεβει, οι Κιμ θα συνεχισουν να κυβερνουν απειραχτοι και ολοι θα πηγαινουν ησυχοι για υπνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Λογικό να συμβαίνουν όλα αυτά.

Όταν η Ε.Ε. και το ΝΑΤΟ είναι ξεκάθαρα υπέρ της Αμερικής αναφορικά με όσα γίνονται
αυτό το διάστημα στη διεθνή πολιτική σκηνή.

Το ίδιο κάνει και η Ρωσία,
με τον Владимир Владимирович Путин [Vladimir Putin] , που προσέγγισε την Τουρκία.

Αλλά και την Γεωργία, από την οποία φυσικά και έφαγε Χ καθώς δεν είχε σεβαστεί ούτε οικονομικά,
ούτε εδαφικά τον λαό της Γεωργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Λογικό να συμβαίνουν όλα αυτά.

Όταν η Ε.Ε. και το ΝΑΤΟ είναι ξεκάθαρα υπέρ της Αμερικής αναφορικά με όσα γίνονται
αυτό το διάστημα στη διεθνή πολιτική σκηνή.

Το ίδιο κάνει και η Ρωσία,
με τον Владимир Владимирович Путин [Vladimir Putin] , που προσέγγισε την Τουρκία.

Αλλά και την Γεωργία, από την οποία φυσικά και έφαγε Χ καθώς δεν είχε σεβαστεί ούτε οικονομικά,
ούτε εδαφικά τον λαό της Γεωργίας.
Η σχέσεις ΕΕ-ΗΠΑ είναι πιο τεντωμένες απο ποτέ εδώ και χρόνια η Γερμανία και οι ΗΠΑ βρίσκονται σε έναν οικονομικό πόλεμο όπου η μία κοιτάει να ξεμπροστιάσει την άλλη και τώρα με Πρόεδρο των ΗΠΑ τον Τράμπ η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη δεδομένου ότι υπάρχει ακόμα ο φόβος εμπορικού πόλεμου ΕΕ-ΗΠΑ.Οι ΗΠΑ συνδράμουν ενα εξωφρενικο 20% του συνολικού budget του διεθνούς οργανισμού προφανώς είναι άμεσα εξαρτώμενος ο οργανισμός οικονομικά απο το αμερικανικό κράτος.Αλλά δεν φαίνεται να ενοχλεί αυτό κανένα άλλο μέλος του ΝΑΤΟ γιατί κανέναν προφανώς δεν είναι και πρόθυμο να συνδράμει παραπάνω στο budget.Οι ΗΠΑ δαπανάνε μεγάλο μέρος του ΑΕΠ τους στην στρατιωτική υπερισχύ και χώρες όπως Γερμανία και Γαλλία κτλ διοχετεύουν τα πλεονάσματα πιο παραγωγικά.Άλλωστε αν το δούμε ιστορικά ο οργανισμός ιδρύθηκε το 1949 με έδρα την Ουάσινγκτον και όχι τις Βρυξέλλες που είναι σήμερα η έδρα του οργανισμού και οι ΗΠΑ έπαιξε κύριο ρόλο στην ίδρυση του Δ.Ο ενώ υπήρξε κατά τις δεκαετίες του ψυχρού πολέμου η κεφαλή αυτού του οργανισμού.
Θες να γίνουμε και πιο ρεαλιστές;Ποιος θέλει έναν τρελό δικτάτορα με κωδικούς πυρηνικών κεφαλών στα χέρια του;Οποιαδήποτε κίνηση γίνεται απο ΗΠΑ και Νότια Κορέα πρός εξεύρεση διπλωματικής οδού προφανώς έχει την αμέριστη υποστήριξη τόσο της διεθνούς κοινότητας όσο και των αγορών.Οταν πρίν 1,5 μήνα Τράμπ και Κιμ είχαν επιδοθεί σε μια σειρά απο απειλές για πυρηνικά με την απειλή αποκορύφωμα του Τράμπ στο twitter το δικό μου... (πυρηνικό οπλοστάσιο) είναι μεγαλύτερο και λειτουργικότερο απο το δικό σου οι αγορές κλωνίστηκαν και ξεκίνησαν να καταρρέουν σε ένα κύμα διεθνούς πολιτικής αβεβαιότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Προσωπικά ειμαι υπέρ των χειρισμών του Τράμπ στο θέμα της Κορέας. Ο προηγουμενος ο Μπάρακ ο μπάμιας δεν έκανε τιποτα. Το μονο που τον ενδιέφερε ηταν να τσιμπήσει το Νομπελ Ειρηνης και να φυγει. Και οπως ειχε πει και ο Τιλερσον αλλα και ο Μάτις (Ο τελευταιος ακομα βρισκεται στην ηγεσια και ηταν απο εκεινους που περιορισαν τον βομβαρδισμο στη Συρια την προσφατα) η Β.Κορέα ειναι ένα κράτος που καταλαβαινει ΜΟΝΟ έτσι. Οι χλιαρές δηλώσεις και τα χαχα χουχου τα δικά μας δεν περνάνε σε εναν αδιστακτο και στυγερο ηγέτη που καταλαβαινει μονο απο βια. Καλα του ειπε ο Τραμπ οτι η δική του ισχυς ειναι μεγαλύτερη για να τον βάλει σε σκέψεις. Και η δήλωση οτι αν χρειαστει οι ΗΠΑ θα καταστρέψουν ολοσχερώς την Β.Κορέα έγινε επειδη ο Κιμ Γιονκ Ουν απειλουσε με κτυπημα τις ΗΠΑ. Και εγω το ιδιο θα έλεγα οτι αν τολμήσετε να περάσετε πύραυλο πάνω απο το Γκουαμ και να ανησυχήσουν Αμερικανοι πολιτες την επομενη στιγμή θα αντιμετωπίσετε πολύ μεγάλο προβλημα. Να το ξέρετε αυτο. Είμαστε έτοιμοι. Αυτο το συμβολισμο ειχαν και οι υπερπτήσεις των βομβαρδιστικων Β-1Β πάνω απο την Κορεατική χερσονησο.

Οσο για τους Γερμανους ειναι αδιάφοροι επιχειρησιακα τους νοιάζει μονο η οικονομια τους. Δεν ειναι για σύμμαχοι. Δεν χαλάνε λεφτά σε στρατιωτικές επιχειρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα όμως.
Ποσοστό του αμερικάνικου λαού είναι στα πρόθυρα εσωτερικής επανάστασης αυτή τη στιγμή ενάντια στον Trump.

Όλο αυτό το "celebrity" lifestyle που δείχνουν,
δεν το έχουν όλοι οι Αμερικάνοι και προφανώς οι περισσότεροι διαφωνούνε καθέτως με τις κινήσεις του Trump.

Είναι γνωστό πως ο Trump ως πολιτική φιγούρα είναι πολεμοχαρής ηγέτης, ο Ομπάμα είχε άλλο προφίλ.

Πρόσεξε τώρα όμως.

Πολεμοχαρής ο Trump,
Πολεμοχαρής ο Putin,
Πολεμοχαρής ο Ερντογάν, θα φτάσουμε στον Γ' Παγκόσμιο πόλεμο και ούτε θα το καταλάβουμε.

Το θέμα είναι η διασφάλιση της ειρήνης.
Προφανώς όμως η προάσπιση της ειρήνης.
μπορεί να παρομοιαστεί , σε αυτή τη χρονική περίοδο τουλάχιστον, με το χαμένο american dream.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Ο Ομπαμα ηταν νεροβραστος. Χαχα και χουχου και δεν τελειωνε την δουλειά. Με την Β.Κορέα δεν εκανε τιποτα. Το Ιραν μας κοροϊδευει. Ο Αμερικανικος λαος άρχισε να ζει με επιδοματα και ηταν στα προθυρα να καταντησουν σαν και εμάς. Αλλα αυτοι δεν ειναι Ελληνες ειναι Αμερικανοι οποτε δεν θα δεχοντουσαν να τους φάει η μαρμάγκα.

Το 60% των Αμερικανων ειναι ευχαριστημενοι με τον Τράμπ. Και οτι υποσχέσεις δινει τις τηρει. Δεν ειναι μπακαλογατος.

Και εγω ετσι θα ήμουν. Θα έλεγα πχ οτι κάτι πρέπει να γινει με το τάδε θεμα και την επομενη μέρα θα έκανα κινηση - θα μπουμπουνιζα =D

Μονο έτσι σε σεβονται. Και πάντα θα υπάρχουν και εκεινοι που θα ειναι εχθροι σου -δεν πειράζει ένας ηγετης χρειάζεται και εχθρούς για να ακονιζει το μυαλο του.

Κρινουμε τωρα και εμεις τον Τραμπ εναν επιτυχημενο επιχειρηματια τον οποιον τον έβαλαν επιτηδες αυτοι που κινουν τα νηματα στο παρασκηνιο γιατι έβλεπαν οτι η Αμερικη πάει κατα διαολου και χρειαζοταν εναν αποφασιστικο ηγέτη.

Καλα εκανε και αποχωρησε απο την συμφωνια με το Ιραν. ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Εμενα δεν μ αρεσει η Ευρωπη. Ειμαι υπερ των ΗΠΑ και του Ισραηλ εννοειται.

Οι Γερμανοι ειναι υποκριτες σου λενε οτι ο Τραμπ βλεπει το κοσμο σαν αρένα την ιδια στιγμη που εφοδιάζουν τον Ερντογαν με υποβρυχια εις βάρος μας. Αυτοι ειναι οι ΕΙΡΗΝΙΣΤΕΣ;;;; οποτε καλυτερα με Τραμπ τουλαχιστον δεν ειναι γλειφτης και χλεχλές. Ειναι ωραιος ντομπρος. Τον πάω.

Ο Ερντογαν ειναι ενας χλεχλές και μισος απλα κάνει μαγκιές σε εμάς που δεν έχουμε τα κοτσια να ασχοληθούμε με τιποτα εδω σε δικους μας λέμε να μην ανεβάζουν σημαιες σε ελληνικο έδαφος για να μην τσατιστει ο Τουρκαλάς. Στο Αφριν τον άφησαν οι Ρώσοι να διεξάγει την επιχειρηση που καυχιέται και νικησε τους αντάρτες Κουρδους. Σαν να σου λεω τωρα εγω ειμαστε 100 αντάρτες κα απλα πηραμε τα οπλα και βγηκαμε στο δρομο εσυ αν εχεις οργανωμενο στρατο και αεροπορια θα με τσακισεις μεσα σε λιγο καιρο.

Ο Πουτιν ειναι πολυ μεθοδικος. Δεν αντιδράει παρα μονο σε συγκεκριμένες κινησεις. Γ' Παγκοσμιος πολεμος πως θα γινει για πες μας. (;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Βλέπεις τα πράγματα πολύ μονόπλευρα.

Είναι κακό να είσαι τόσο θερμός υποστηρικτής της Αμερικής, κατά την γνώμη μου.

Καταρχάς σκέψου, τι προσέφερε η συμμαχία του ΝΑΤΟ, πρακτικά στην Ελλάδα;

Επίσης εφοδιάζουν τον Ερντογάν με όπλα, υποβρύχια κλπ, ναι.
Αυτό όμως γίνεται γιατί πολύ απλά η Ρωσία π.χ., ψάχνει συμμάχους σε αυτή την ταραγμένη πολιτικά περίοδο που διανύουμε.

Η Ρωσία μια ζωή παλεύει μόνη της και η Αμερική έχει 500 δουλάκια πίσω να της γλύφουν το.... αυτό, τέσπα. :whistle:

Ενώ τη Ρωσία όλοι την έχουν χεσμένη, σου λέει οκ, Ρωσία είναι, θα τα καταφέρει μόνη της.

Δεν είναι έτσι.
Η Ρωσία χρειάζεται συμμάχους και έχει φάει 50 φορές Χ από την ελληνική κυβέρνηση όταν έσπευδε σε συνεργασία μαζί της.
Γιατί? Για να είμαστε δουλάκια των Αμερικάνων.

Εδώ πριν χρόνια ο Οτσαλάν ήρθε αιτούμενος άσυλο και τον δώσαμε χθές, μιλάς τώρα για λογική των ελληνικών κυβερνήσεων σε ζητήματα διεθνούς πολιτικής;

Κάτι τέτοιο είναι απλά ανύπαρκτο.

Όσο για το ότι έφυγε από το Ιράν ο Trump, μουαχαχα σιγά και έφευγε αν δεν παρέμβαινε η Ρωσία , αγαπητέ μου.

Γενικά στην παγκόσμια πολιτική σκηνή δεν μας συμφέρει να υπάρχει μόνο μια δύναμη = Αμερική.
Αυτό θα τους κάνει πλανητάρχες και μας κάνουν ήδη ότι θέλουν, φτάνει.

Η Ρωσία ακολουθεί ... μαφιόζικη πολιτική και καλά κάνει.- ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Ενώ αν κάναμε συμμαχία με την ρωσσια δεν θα ήμασταν δούλοι.Ο καθένας ότι θέλει λέει εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Βλέπεις τα πράγματα πολύ μονόπλευρα.

Είναι κακό να είσαι τόσο θερμός υποστηρικτής της Αμερικής, κατά την γνώμη μου.

Καταρχάς σκέψου, τι προσέφερε η συμμαχία του ΝΑΤΟ, πρακτικά στην Ελλάδα;

Επίσης εφοδιάζουν τον Ερντογάν με όπλα, υποβρύχια κλπ, ναι.
Αυτό όμως γίνεται γιατί πολύ απλά η Ρωσία π.χ., ψάχνει συμμάχους σε αυτή την ταραγμένη πολιτικά περίοδο που διανύουμε.

Η Ρωσία μια ζωή παλεύει μόνη της και η Αμερική έχει 500 δουλάκια πίσω να της γλύφουν το.... αυτό, τέσπα. :whistle:

Ενώ τη Ρωσία όλοι την έχουν χεσμένη, σου λέει οκ, Ρωσία είναι, θα τα καταφέρει μόνη της.

Δεν είναι έτσι.
Η Ρωσία χρειάζεται συμμάχους και έχει φάει 50 φορές Χ από την ελληνική κυβέρνηση όταν έσπευδε σε συνεργασία μαζί της.
Γιατί? Για να είμαστε δουλάκια των Αμερικάνων.

Εδώ πριν χρόνια ο Οτσαλάν ήρθε αιτούμενος άσυλο και τον δώσαμε χθές, μιλάς τώρα για λογική των ελληνικών κυβερνήσεων σε ζητήματα διεθνούς πολιτικής;

Κάτι τέτοιο είναι απλά ανύπαρκτο.

Όσο για το ότι έφυγε από το Ιράν ο Trump, μουαχαχα σιγά και έφευγε αν δεν παρέμβαινε η Ρωσία , αγαπητέ μου.

Γενικά στην παγκόσμια πολιτική σκηνή δεν μας συμφέρει να υπάρχει μόνο μια δύναμη = Αμερική.
Αυτό θα τους κάνει πλανητάρχες και μας κάνουν ήδη ότι θέλουν, φτάνει.

Η Ρωσία ακολουθεί ... μαφιόζικη πολιτική και καλά κάνει.- ;)

Οχι δεν κάνει καλά. Καλά μπορει να κάνει για σενα που τους αγαπάς. Για μενα δεν κάνει καλά ομως.
Προσωπικα ειμαι θερμος υποστηρικτης του Τράμπ γιατι ειναι ηγέτης και πολιτικος με ..... ξέρεις.

Ακομα υποστηριζετε τη Ρωσια;;; Τη μαμα Ρωσια;;; νομιζετε θα σας βοηθησει ο Πουτιν;;; που μολις μυριστηκε οικονομικο συμφέρον ξέχασε και το πιλοτο που σκοτωθηκε το 2016 και πηρε πισω ολες τις κυρώσεις που ειχε κάνει με την Τουρκια; εφοδιασε τον Ερντογαν με πυραύλους αλλα ..... σας φταιει ο Τραμπ. Ο Τραμπ ειναι ο επικινδυνος. Ο ένας δινει υποβρυχια στη Τουρκια (ο Γερμαναρας) ο άλλος δινει πυραυλους στον Ερντογαν αλλα ο Τράμπ θα φέρει τον γ' παγκοσμιο πολεμο. Για ολα φταιει ο Τράμπ. :loltooth::loltooth:

Ο Τραμπ ενδιαφέρεται για τη χώρα του και κάνει τα πάντα για αυτην .... μέχρι που πέτυχε την απελευθερωση των τριων Αμερικανων κρατουμενων στην Β.Κορέα. Εσυ εδω τι πέτυχες ακομα μέσα ειναι οι δυο στρατιωτικοί.

Οταν με το καλο αποκτησουμε σοβαρη νοοτροπια τοτε μπορουμε να ρωτησουμε και τους μεγάλους τι μας έχουν προσφέρει γιατι και εμεις θεση δεν παιρνουμε να ξέρεις. Με ολους καλα προσπαθουμε να τα έχουμε. Πάς και λες πχ στον άλλον να σε βοηθησει με τον απέναντι και μετά ο άλλος σε βλέπει να καλοπιάνεις τον απέναντι οποτε τον αδειάζεις. Άσε μας ρε συ Αντζελικα .... το θεμα ειναι να ειμαστε και λιγο συνεπεις στις κινησεις μας. Δεν τους βλέπεις τους δικους μας παιδική χαρά ειναι. Γυρνανε στα νησιά τους λέει ο κοσμος τα θεματα του και αυτοι γελάνε. Ετσι δεν έχεις σοβαρή θέση στη διεθνή σκηνή.

Και μενα θα μου την έσπαγε ασχημα να με αδειάσουν ενω έχουμε κανονισει για μια κοινή γραμμή.

Εγω ξέρω να σου πω γιατι ειμαι υπερ του Τράμπ εσυ έχεις να μου πεις γιατι εισαι υπερ του Πουτιν;

Δεν περιμενω να μου λυσει τα προβληματα δεν ειμαι για αυτο το λογο υπέρ του γιατι στην Ελλάδα έχουμε επισης το εξης κακο περιμενουμε μονιμως απο ολους τους άλλους να μπουν μπροστά για εμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Βλέπεις τα πράγματα πολύ μονόπλευρα.

Είναι κακό να είσαι τόσο θερμός υποστηρικτής της Αμερικής, κατά την γνώμη μου.

Καταρχάς σκέψου, τι προσέφερε η συμμαχία του ΝΑΤΟ, πρακτικά στην Ελλάδα;


Τι έχουν προσφέρει πρακτικά οι αμερικάνοι και το ΝΑΤΟ;Εχουν προσφέρει μια υπερσυγχρονη βάση στην Κρήτη που βρίσκεται εντός εδάφους μας ενω οι αξιωματικοί του ΝΑΤΟ προσφέρουν στην τοπική οικονομία της Σούδας συνάλλαγμα πολύτιμο πράγμα για την ντόπια ζωή και το σημαντικότερο ότι κατα τον ψυχρό πόλεμο μας προστάτεψαν και δεν πάτησαν κομμούνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τι έχουν προσφέρει πρακτικά οι αμερικάνοι και το ΝΑΤΟ;Εχουν προσφέρει μια υπερσυγχρονη βάση στην Κρήτη που βρίσκεται εντός εδάφους μας ενω οι αξιωματικοί του ΝΑΤΟ προσφέρουν στην τοπική οικονομία της Σούδας συνάλλαγμα πολύτιμο πράγμα για την ντόπια ζωή και το σημαντικότερο ότι κατα τον ψυχρό πόλεμο μας προστάτεψαν και δεν πάτησαν κομμούνια.
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες.

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τα πάντα για την πολιτική ρε παιδιά, την άποψή μου είπα.
Το expertise μου εξάλλου είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν είμαι πολιτικός επιστήμων.
Προσπαθώ να δώ αντικειμενικά μερικά πράγματα και όχι να πλέκω ύμνους στον Trump, συγγνώμη κιόλας.

Έχω δεί μερικά πράγματα, λέω την γνώμη μου, ως εκεί.
Από εκεί και πέρα , φυσικά και δεν έχω διεισδύσει τόσο σε θέματα στρατιωτικά, δεν τα ξέρω όλα, συγγνώμη κιόλας.

Καλώς, λοιπόν Χρήστο θα ήθελα και άλλες πληροφορίες σχετικά με τα ζητήματα που έχουν τεθεί παραπάνω.

Εγώ να το ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρ της προάσπισης της ειρήνης, ξέρω πως τα περισσότερα που γίνονται είναι για τα πετρέλαια, αλλά δεν δέχομαι να υποστηρίζω μόνο τη μια δύναμη σε ένα παιχνίδι ηγετών.

Και δεν θέλω απόλυτη κυριαρχία μια χώρας σε όλο το πολιτικό γίγνεσθαι.

Ο Τραμπ ενδιαφέρεται για τη χώρα του και κάνει τα πάντα για αυτην .... μέχρι που πέτυχε την απελευθερωση των τριων Αμερικανων κρατουμενων στην Β.Κορέα. Εσυ εδω τι πέτυχες ακομα μέσα ειναι οι δυο στρατιωτικοί.
+1 εδώ.
Δεν περιμενω να μου λυσει τα προβληματα δεν ειμαι για αυτο το λογο υπέρ του γιατι στην Ελλάδα έχουμε επισης το εξης κακο περιμενουμε μονιμως απο ολους τους άλλους να μπουν μπροστά για εμας.
Και σε αυτό το ζήτημα έχω ξαναπεί και σε άλλο θέμα πως οι σύγχρονοι Έλληνες είναι επαναστάτες του καναπέ.
Το έχω δεί από μόνη μου να γίνεται στα συνέδρια που πηγαίνω με την έδρα.
Μερικά
είναι πολιτικά άλλα είναι ξεκάθαρα σχετιζόμενα με τα human rights.

Κανείς δεν μιλάει, δεν τους νοιάζει τίποτα, δεν υπάρχει ιδεολογία πουθένα.
Τα πάντα είναι για τα λεφτά. Τους νοιάζει απλά να πάρουν το χαρτί παρακολούθησης και να φύγουν!

Είχαμε τον General Chief του ΝΑΤΟ, "Brigadier General Vittorio Antonio STELLA (ITA) of NATO Rapid Deployable Corps – Greece" ~ και κανείς δεν τον ρώτησε τίποτα,
έπρεπε εγώ να κάνω την αρχή με ένα ερώτημα που του έθεσα και μετά υπήρξαν και 1-2 ερωτήσεις του τύπου,
"άντε να πούμε κάτι". Ξεφτίλα η ίδια.


Λοιπόν περίμένω την απάντησή σου Χρήστο, είμαι όλη αυτιά , που λένε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Προφανώς οι περισσότεροι διαφωνούν με τον Τραμπ και τις κινήσεις του; Μας πως είναι δυνατόν να το λέει αυτό ένας άνθρωπος; Ποιος εξέλεξε τον Τραμπ; Γιατί η δημοτικότητα του ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά; Προσοχή, δεν λέω πως οι περισσότεροι αμερικάνοι υποστηρίζουν τον Τραμπ, αλλά πως η δημοτικότητά του ανεβαίνει, και αυτό φαίνεται αν ρίξετε μια ματιά στις δημοσκοπήσεις (π.χ. Morning Consult https://morningconsult.com/wp-content/uploads/2018/05/180507_crosstabs_POLITICOv1xx-2.pdf)

Α καλά, όσο διαβάζω, τόσο απελπίζομαι. «Ο Τραμπ είναι πολεμοχαρής, σε αντίθεση με το Ομπάμα». xD Κλασσική λίμπεραλ που πιστεύει ό,τι ακούσει στα σόσιαλ μίντια και αγνοεί τις 20 χιλιάδιες οβίδες που έριξε το καθεστώς Ομπάμα. Προσοχή πάλι, δεν λέω ότι κατακρίνω ή ότι υποστηρίζω τον πόλεμο στη Συρία. Εγώ θα μπορούσα να τον υποστηρίζω, δεν έχει καμία σημασία. Απλά ενημερώνω σχετικά με την κυβέρνηση Ομπάμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Προφανώς οι περισσότεροι διαφωνούν με τον Τραμπ και τις κινήσεις του; Μας πως είναι δυνατόν να το λέει αυτό ένας άνθρωπος; Ποιος εξέλεξε τον Τραμπ; Γιατί η δημοτικότητα του ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά; Προσοχή, δεν λέω πως οι περισσότεροι αμερικάνοι υποστηρίζουν τον Τραμπ, αλλά πως η δημοτικότητά του ανεβαίνει, και αυτό φαίνεται αν ρίξετε μια ματιά στις δημοσκοπήσεις (π.χ. Morning Consult https://morningconsult.com/wp-content/uploads/2018/05/180507_crosstabs_POLITICOv1xx-2.pdf)

Α καλά, όσο διαβάζω, τόσο απελπίζομαι. «Ο Τραμπ είναι πολεμοχαρής, σε αντίθεση με το Ομπάμα». xD Κλασσική λίμπεραλ που πιστεύει ό,τι ακούσει στα σόσιαλ μίντια και αγνοεί τις 20 χιλιάδιες οβίδες που έριξε το καθεστώς Ομπάμα. Προσοχή πάλι, δεν λέω ότι κατακρίνω ή ότι υποστηρίζω τον πόλεμο στη Συρία. Εγώ θα μπορούσα να τον υποστηρίζω, δεν έχει καμία σημασία. Απλά ενημερώνω σχετικά με την κυβέρνηση Ομπάμα.

Αλλες κυβερνησεις ειναι πιο επιθετικες αλλες λιγοτερο,καμια ωστοσο δεν ειναι απραγη.Ο Trump απλα πουλαει αυτο που τραβαγε ανεκαθεν τον λαο και την μαζα.Αυτοπεποιθηση και σκληρα λογια/πραξεις.
Το γεγονος οτι ο Trump εκλεχτηκε προσωπικα δεν μου κανει εντυπωση διοτι υπαρχουν αρκετοι Αμερικανοι που ειναι αγανακτισμενοι και εκτος αυτου ειναι επιχειρηματιας,ενας επιχειρηματιας προεδρος στην εξουσια δεν ειναι τυχαιο,προφανως και θα ειχε την αμεριστη υποστηριξη ολων των επιχειρηματιων με θεμιτα και αθεμιτα μεσα,ειδικα εαν αναλογιστουμε τα νεα στοιχεια που θελουν το facebook να εχει επηρεασει τις εκλογες.Εαν και για εμενα προσωπικα η φραση οτι επηρεασαν δεν με συγκινει ιδιαιτερα καθως προπαγανδα υπαρχει παντου.

Μεσα λοιπον στις σκληρες του απαντησεις βρισκεται και η Β.Κορεα με την οποια τωρα ξαφνικα θελουν να συναψουν συμφωνια Ειρηνης.Εννοειται πως ειναι θετικο αυτο,αλλα γιατι ετσι ξαφνικα ;:worry:
Απο δηλωσεις της εθνικης τηλεορασης της Β.Κορεας,ναι αυτης με το ενα και μοναδικο καναλι και της κυριας που μιλαει λες και ειναι ετοιμη να σε πλακωσει στο ξυλο :hehe: μιλαγαν για τους Αμερικανους εως τον απολυτο εχθρο που θα πρεπει να καταστραφει παση θυσια.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν εργαζεσαι τοσο σκληρα πανω σε ενα προγραμμα ερευνας και αναπτυξης πυρηνικων και σε μια μερα τα παρατας ολα ετσι απλα.
Καπου ειχα διαβασει οτι ασχολιοντουσαν και με βιοχημικα οπλα,τα οποια εννοειται θα μπορουσαν ανετα να φερουν τον πανικο σε ολη την ΗΠΑ.Οχι οτι ποτε χρειαζεται να χρησιμοποιησεις ενα τετοιο οπλο καθως μονο η ιδεα του τι θα προκαλουσε ειναι αρκετη για να θεωρεισαι υπολογισιμος στον αντιπαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α καλά, όσο διαβάζω, τόσο απελπίζομαι. «Ο Τραμπ είναι πολεμοχαρής, σε αντίθεση με το Ομπάμα». xD Κλασσική λίμπεραλ που πιστεύει ό,τι ακούσει στα σόσιαλ μίντια και αγνοεί τις 20 χιλιάδιες οβίδες που έριξε το καθεστώς Ομπάμα. Προσοχή πάλι, δεν λέω ότι κατακρίνω ή ότι υποστηρίζω τον πόλεμο στη Συρία. Εγώ θα μπορούσα να τον υποστηρίζω, δεν έχει καμία σημασία. Απλά ενημερώνω σχετικά με την κυβέρνηση Ομπάμα.

Αυτό ήταν το plus των κυβερνήσεων Obama.Ενώ είχε ανοιχτά αρκετά στρατιωτικά μέτωπα,η αίσθηση που έμεινε στον κόσμο ήταν πως ήταν ένα administration που κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια για την επίτευξη της παγκόσμιας ασφάλειας.Σε αυτό βοήθησαν και διάφορες μεμονωμένες ενέργειες όπως η συμφωνία με το Ιράν,η αποκατάσταση των σχέσεων με τη Κούβα και η προσπάθεια περαιτέρω απελευθέρωσης του διεθνούς εμπορίου μέσω συμφωνιών που εν τέλει δεν ευδοκίμησαν. Γι'αυτό και είχε την αποδοχή της διεθνούς κοινότητας και είχε πετύχει την διατήρηση της αμερικανικής ισχύος παρά την ισχυρότερη κρίση που γνώρισαν οι ΗΠΑ μεταπολεμικά.

Ο Trump κατακρίνεται και ορθώς κατά την άποψη μου γιατί έχει στραφεί προς τον απομονωτισμό και έχει θέσει το σύνθημα ''America First'' το οποίο για μένα είναι άλογο.Προφανώς όταν διαθέτεις την πολιτική και οικονομική επιρροή των ΗΠΑ καμία συμφωνία δεν είναι εναντίον σου καθώς έχεις τη δύναμη να επιβάλλεις ή να ''επιβάλλεις'' τους όρους που εσύ έχεις θέσει.Η διαφορά έγκειται στην ρητορική αλλά και στα δυνητικά οφέλη που προσφέρονται από εσένα σαν ηγεμονική δύναμη στα υπόλοιπα κράτη. Εαν ακυρώνεται η συμφωνία με το Ιράν,διαταράσσονται οι σχέσεις με την Κίνα αμφισβητώντας την ''one china policy''(δεν έχει μεγάλη σημασία η υποχώρηση αργότερα,η σημειολογία είναι σημαντική),υπάρχει αδιαφορία για ανάμειξη στα της Ε.Ε τότε αυτομάτως δημιουργείται ένα κενό. Το κενό αυτό χαρακτηρίζεται από αστάθεια.Στα παραπάνω για παράδειγμα,η ακύρωση της συμφωνίας για τα πυρηνικά του Ιράν μπορεί να οδηγήσει σε ανταγωνισμό ισχύος με την Σαουδική Αραβία με απρόβλεπτες συνέπειες καθώς και οι δύο χώρες είναι περιφερειακές δυνάμεις, η διατάραξη των εμπορικών σχέσεων με την Κίνα στον προστατευτισμό και τέλος (εαν η Ε.Ε could get it's shit together) σε μια αυτονόμηση της Ευρώπης σε επίπεδο ασφάλειας από την Αμερική και την επιδίωξη στενότερων σχέσεων με την Κίνα. Για να επιστρέψω στο αρχικό αν δε δώσεις στους υπόλοιπους δρώντες του διεθνούς συστήματος να καταλάβουν τι κερδίζουν και υιοθετείς χαζή ρητορική τότε κάποιος άλλος θα το κάνει στη θέση σου.

Η σύγκριση εξ'ολοκλήρου διαφορετικών χωρών σε επίπεδο εξωτερικής πολιτικής του στυλ ''Δες οι ΗΠΑ τι κάνανε,πάμε να ρίξουμε τουρκικά αεροσκάφη'' είναι μόνο για συμπαθείς παππούληδες στα καφενεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
έχω μάθει να δίνω σημασία στις πράξεις παρά στα λόγια(εκτος και αν αποτελούν τεκμήρια πράξεων),που ιδίως στην εποχή μας και ιδίως για την πολιτική είναι μόνο για το θεαθηναι,για το επικοινωνιακο του πραγματος

παντως κακη ειδηση σιγουρα δεν την λες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.

Eυχαριστώ για τις πληροφορίες.

Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω τα πάντα για την πολιτική ρε παιδιά, την άποψή μου είπα.
Το expertise μου εξάλλου είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα, δεν είμαι πολιτικός επιστήμων.
Προσπαθώ να δώ αντικειμενικά μερικά πράγματα και όχι να πλέκω ύμνους στον Trump, συγγνώμη κιόλας.

Έχω δεί μερικά πράγματα, λέω την γνώμη μου, ως εκεί.
Από εκεί και πέρα , φυσικά και δεν έχω διεισδύσει τόσο σε θέματα στρατιωτικά, δεν τα ξέρω όλα, συγγνώμη κιόλας.

Καλώς, λοιπόν Χρήστο θα ήθελα και άλλες πληροφορίες σχετικά με τα ζητήματα που έχουν τεθεί παραπάνω.

Εγώ να το ξεκαθαρίσω πως είμαι υπέρ της προάσπισης της ειρήνης, ξέρω πως τα περισσότερα που γίνονται είναι για τα πετρέλαια, αλλά δεν δέχομαι να υποστηρίζω μόνο τη μια δύναμη σε ένα παιχνίδι ηγετών.

Και δεν θέλω απόλυτη κυριαρχία μια χώρας σε όλο το πολιτικό γίγνεσθαι.


+1 εδώ.

Και σε αυτό το ζήτημα έχω ξαναπεί και σε άλλο θέμα πως οι σύγχρονοι Έλληνες είναι επαναστάτες του καναπέ.
Το έχω δεί από μόνη μου να γίνεται στα συνέδρια που πηγαίνω με την έδρα.
Μερικά
είναι πολιτικά άλλα είναι ξεκάθαρα σχετιζόμενα με τα human rights.

Κανείς δεν μιλάει, δεν τους νοιάζει τίποτα, δεν υπάρχει ιδεολογία πουθένα.
Τα πάντα είναι για τα λεφτά. Τους νοιάζει απλά να πάρουν το χαρτί παρακολούθησης και να φύγουν!

Είχαμε τον General Chief του ΝΑΤΟ, "Brigadier General Vittorio Antonio STELLA (ITA) of NATO Rapid Deployable Corps – Greece" ~ και κανείς δεν τον ρώτησε τίποτα,
έπρεπε εγώ να κάνω την αρχή με ένα ερώτημα που του έθεσα και μετά υπήρξαν και 1-2 ερωτήσεις του τύπου,
"άντε να πούμε κάτι". Ξεφτίλα η ίδια.


Λοιπόν περίμένω την απάντησή σου Χρήστο, είμαι όλη αυτιά , που λένε. ;)

Ε ναι. Φοβουνται οι περισσοτεροι μηπως γινουν κακοί ή μη αρεστοί :loltooth::loltooth: αυτο τους ενδιαφέρει πιο πολύ. ΝΑ ΤΑ ΈΧΟΥΝ καλά με ολους και ας μην γινεται καμια δουλειά. Σε ολα αυτο γινεται πλέον. Απάθεια ή παθητικοτητα. Αλλα τα ποστ στο φβ πάνε ρολοϊ χαχα να δειξουμε οτι ειμαστε ευαισθητοποιημένοι!

Χθές μου έλεγε μια ξαδέρφη μου που δουλεύει στο δημοσιο προϊσταμενη και ειναι φιλοτιμη και δουλευει οτι μια υπάλληλος τα έχει κανει πλακάκια με τον διευθυντή πάει οτι ώρα θέλει στο γραφειο μιλάει οπως θέλει δεν ακούει αυθαδιάζει κτλπ και μετά ο διευθυντης φωναζει δηθεν αυτην σαν προϊσταμενη να της κάνει παράπονα. Της κάνω έλα να γράψουμε μαζι μια αναφορά και πηγαινε να την μπουμπουνισεις με αριθμο πρωτοκολλου. Θέσε τον διευθυντη προ των ευθυνων του που κάνει δημοσιες σχέσεις εκει μέσα.
Μην κάθεσαι να σκάσεις. "Βομβάρδισε" αν χρειάστει, φτιάξε τις δυνάμεις σου και ξεκινα να μπουμπουνάς. Την δυσκολη στιγμή δεν θα σε καλύψει κανεις μονο οι δικές σου ενέργειες.

Μεσα λοιπον στις σκληρες του απαντησεις βρισκεται και η Β.Κορεα με την οποια τωρα ξαφνικα θελουν να συναψουν συμφωνια Ειρηνης.Εννοειται πως ειναι θετικο αυτο,αλλα γιατι ετσι ξαφνικα ;:worry:

Δεν έγινε έτσι ξαφνικά. Ο Τράμπ ασχοληθηκε με το θέμα. Ο άλλος ο προηγουμενος ηταν των δημοσιων σχέσεων και τον ενδιέφερε να γινει δημοφιλης σε ολο το κοσμο για να τσιμπησει το νομπελ. Εντάξει δεν τον κατηγορω αλλα δεν έκανε δουλεια δεν γινεται να τα έχεις ολα. Να εισαι και αποτελεσματικος με τον εχθρο σου και να τον χαϊδευεις κιολας. Διαλέγεις και παιρνεις.

Έριξε ένα καρο κυρώσεις και έδειξε οτι υπάρχει και η στρατιωτική επιλογή της επέμβασης αν χρειαστει στο τραπέζι και δεν το ειπε ΜΟΝΟ αυτος επειδη κράζουν αυτον το ειπε και ο Τιλερσον το ειπε και ο Μάτις. Εκει συνενοουνται δεν λέει αλλα ο ένας και άλλα ο άλλος. Δεν αδειάζει ο ένας τον άλλον υπάρχει κοινή γραμμή ηγεσια ειναι οχι μπακαλογατοι. :loltooth:

Άσε η Αμερικη ειναι άλλη φάση προσωπικά συμφωνω 100% με ολα οσα λένε και κάνουν με μια επιφυλαξη για το Ισραήλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Και σε αυτό το ζήτημα έχω ξαναπεί και σε άλλο θέμα πως οι σύγχρονοι Έλληνες είναι επαναστάτες του καναπέ.
Το έχω δεί από μόνη μου να γίνεται στα συνέδρια που πηγαίνω με την έδρα.
Μερικά
είναι πολιτικά άλλα είναι ξεκάθαρα σχετιζόμενα με τα human rights.

Κανείς δεν μιλάει, δεν τους νοιάζει τίποτα, δεν υπάρχει ιδεολογία πουθένα.
Τα πάντα είναι για τα λεφτά. Τους νοιάζει απλά να πάρουν το χαρτί παρακολούθησης και να φύγουν!

Είχαμε τον General Chief του ΝΑΤΟ, "Brigadier General Vittorio Antonio STELLA (ITA) of NATO Rapid Deployable Corps – Greece" ~ και κανείς δεν τον ρώτησε τίποτα,
έπρεπε εγώ να κάνω την αρχή με ένα ερώτημα που του έθεσα και μετά υπήρξαν και 1-2 ερωτήσεις του τύπου,
"άντε να πούμε κάτι". Ξεφτίλα η ίδια.


Και δια του λόγου το αληθές:










Συμφωνώ σε αρκετά σημεία με το πόστ του Dimitris S επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Οι δηλώσεις Τράμπ ηταν εύστοχες δεν ηταν καθολου χαζή ρητορική.

Καμια φορά αυτος που σε απειλεί πρέπει να ξέρει οτι αν τελικά σε κτυπήσει(αν τα καταφέρει να το επιτύχει) μετά θα πάθει οσα λίγοι έπαθαν στο παρελθον. Ποια ηταν η χαζή δηλωση; να πεις σε κάποιον που σε απειλει με πυρηνικο κτύπημα οτι αν χρειαστει θα τον εξαφανισεις ολοσχερώς; έχει διαβάσει κανεις για την φιλοσοφια του πολέμου; μερικοι στυγεροί άνθρωποι καταλαβαινουν μονο έτσι. Πρέπει να φοβηθουν για να υποχωρήσουν.

Ακομα και αυτη η απειλή μπορει να ειναι αρκετή για να μην οδηγησει σε πολεμο γιατι αν δεν σε κτυπήσει δεν θα τον κτυπήσεις ουτε εσύ.
Λειτουργει προς την κατευθυνση της ειρηνης αλλα χρειάζονται κάποιες εγγυήσεις.
Εσυ βλέπεις την διπλωματια απο την επιστημονική της πλευρά εγω την έχω δει απο τις σχέσεις που καμια φορά αναπτύσσονται μεταξυ των εμπλεκομενων και πως μπορει ο ένας να επηρεάσει τον άλλον ωστε να βρεθει ενα σημειο συγκλισης.

Οι Ευρωπαιοι δεν μπηκαν ποτε στο τριπ να λυσουν το προβλημα της Κορέας ειναι αδιάφοροι κακως έκριναν τοτε.

Δεν ειναι ολοι οι άνθρωποι ιδιοι και δεν ειναι κακο να παραδεχτουν πως δεν τους κάνουν ολες οι δουλειες. Για παράδειγμα υπάρχουν άνθρωποι χωρις να θέλω να τους χαρακτηρισω υποτιμητικά που δεν κάνουν για να ειναι διαπραγματευτες. Δεν ειναι μονο τα πτυχια πρέπει και να το έχεις το στομάχι για την περιπέτεια. Μια διαπραγμάτευση και μια διένεξη ξεκινάει και ποτέ κανεις δεν ξέρει που μπορει να καταληξει μπορει να λυθει ειρηνικά μπορει ο απέναντι να ειναι επιθετικος και να κάνει κάποια λάθος κινηση και να πάει μετά αλλού η δουλειά. Ποτέ δεν ξέρεις. Απλα ειναι κάτι που πρέπει να τελειώσει. Να τελειώσει η δουλεια που λέμε με οσο το δυνατον λιγοτερο πολεμο αν γινεται. Ευχή όλων. Για να λυθει το προβλημα. Υπάρχουν προβληματα και ζητηματα που πρέπει να λυθουν ειτε με το καλο ειτε με το άγριο. Ελπιζεις με το καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Ε ναι. Φοβουνται οι περισσοτεροι μηπως γινουν κακοί ή μη αρεστοί :loltooth::loltooth: αυτο τους ενδιαφέρει πιο πολύ. ΝΑ ΤΑ ΈΧΟΥΝ καλά με ολους και ας μην γινεται καμια δουλειά. Σε ολα αυτο γινεται πλέον. Απάθεια ή παθητικοτητα. Αλλα τα ποστ στο φβ πάνε ρολοϊ χαχα να δειξουμε οτι ειμαστε ευαισθητοποιημένοι!

Χθές μου έλεγε μια ξαδέρφη μου που δουλεύει στο δημοσιο προϊσταμενη και ειναι φιλοτιμη και δουλευει οτι μια υπάλληλος τα έχει κανει πλακάκια με τον διευθυντή πάει οτι ώρα θέλει στο γραφειο μιλάει οπως θέλει δεν ακούει αυθαδιάζει κτλπ και μετά ο διευθυντης φωναζει δηθεν αυτην σαν προϊσταμενη να της κάνει παράπονα. Της κάνω έλα να γράψουμε μαζι μια αναφορά και πηγαινε να την μπουμπουνισεις με αριθμο πρωτοκολλου. Θέσε τον διευθυντη προ των ευθυνων του που κάνει δημοσιες σχέσεις εκει μέσα.
Μην κάθεσαι να σκάσεις. "Βομβάρδισε" αν χρειάστει, φτιάξε τις δυνάμεις σου και ξεκινα να μπουμπουνάς. Την δυσκολη στιγμή δεν θα σε καλύψει κανεις μονο οι δικές σου ενέργειες.

Δεν έγινε έτσι ξαφνικά. Ο Τράμπ ασχοληθηκε με το θέμα. Ο άλλος ο προηγουμενος ηταν των δημοσιων σχέσεων και τον ενδιέφερε να γινει δημοφιλης σε ολο το κοσμο για να τσιμπησει το νομπελ. Εντάξει δεν τον κατηγορω αλλα δεν έκανε δουλεια δεν γινεται να τα έχεις ολα. Να εισαι και αποτελεσματικος με τον εχθρο σου και να τον χαϊδευεις κιολας. Διαλέγεις και παιρνεις.

Έριξε ένα καρο κυρώσεις και έδειξε οτι υπάρχει και η στρατιωτική επιλογή της επέμβασης αν χρειαστει στο τραπέζι και δεν το ειπε ΜΟΝΟ αυτος επειδη κράζουν αυτον το ειπε και ο Τιλερσον το ειπε και ο Μάτις. Εκει συνενοουνται δεν λέει αλλα ο ένας και άλλα ο άλλος. Δεν αδειάζει ο ένας τον άλλον υπάρχει κοινή γραμμή ηγεσια ειναι οχι μπακαλογατοι. :loltooth:

Άσε η Αμερικη ειναι άλλη φάση προσωπικά συμφωνω 100% με ολα οσα λένε και κάνουν με μια επιφυλαξη για το Ισραήλ.



Και δια του λόγου το αληθές:










Συμφωνώ σε αρκετά σημεία με το πόστ του Dimitris S επίσης. [/CENTER]

Devil ναι πιθανοτατα εχεις δικιο,ο Trump ειχε πολυ πιο agressive πολιτικη και το θεμα διευθετηθηκε πληρως.Μακαρι να καταλαβαινε και η Τουρκια αλλα αυτοι φοβαμαι οτι μονο με χτυπημα θα ισιωσουν.Το θεμα ειναι γιατι να το κανουμε εμεις,γιατι ουσιαστικα οι Αμερικανοι εμας βαζουν στην 1η γραμμη μαχης,και γιατι γενικα να πεθανουν και αθωοι Τουρκοι πολιτες.Βεβαια οταν παρενοχλησαν ερευνητικο πλοιο των Ιταλων μια χαρα εκαναν επεμβαση στην Κυπριακη ΑΟΖ.

Angelique εχεις διαβασει βιβλια με game theory ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Devil ναι πιθανοτατα εχεις δικιο,ο Trump ειχε πολυ πιο agressive πολιτικη και το θεμα διευθετηθηκε πληρως.Μακαρι να καταλαβαινε και η Τουρκια αλλα αυτοι φοβαμαι οτι μονο με χτυπημα θα ισιωσουν.Το θεμα ειναι γιατι να το κανουμε εμεις,γιατι ουσιαστικα οι Αμερικανοι εμας βαζουν στην 1η γραμμη μαχης,και γιατι γενικα να πεθανουν και αθωοι Τουρκοι πολιτες.Βεβαια οταν παρενοχλησαν ερευνητικο πλοιο των Ιταλων μια χαρα εκαναν επεμβαση στην Κυπριακη ΑΟΖ.

Angelique εχεις διαβασει βιβλια με game theory ; :)

Καταρχην απελευθερώθηκαν 3 Αμερικανοι που ηταν αιχμάλωτοι. Πριν την συνάντηση Κιμ και Τράμπ. Αυτο ειναι σημαντικο. Εγω σου λέω ο Τράμπ θα τους ειπε πειτε τους σαν ένδειξη καλής θέλησης να απελευθερώσουνε τρεις δικούς μας κρατούμενους. Ειδάλλως τινάζουμε την συμφωνια στον αέρα. Και εγω αυτο θα έκανα. Δεν θα με απειλει εμένα ο άλλος και ξαφνικά θα έρθει να μου πει ά ξερεις φιλαράκι κάτσε μωρε να τα πούμε. Τι φιλαράκι. Το φιλαράκι ποιος ειναι; εσυ δεν με απειλούσες μέχρι προχθές; απο που και ως πού τέτοια οικειότητα; :) ο Ερντογαν μολις ειπε για φιλιες στους δικούς μας αμεσως βγηκαν και την δέχτηκαν λεκτικά. Με τοσα που έχει κανει. Τωρα αν εσενα αυτο σου φαινεται συνεπής πολιτική γραμμή εμενα οχι. Και δεν φαινεται και στο διεθνές συνολο.

Δεν πάς σε μια διαπραγματευση αν δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Αν δεν θέλει ο άλλος να τις δώσει σημαινει πως σου ετοιμαζε παγίδα. Δεν πάς. Άστον να κουρεύεται , θα συνεχισουν οι κυρώσεις.

Επισης σχετικά με την απελευθερωση αν ποτέ ο Κιμ γυρισει και πει ..... ήταν ψέματα των Αμερικανων κτλπ θα γυρισει ο Τραμπ και θα πει. Αυτος απελευθερωσε τρεις Αμερικανους κρατουμενους ως ενδειξη καλής θέλησης και τώρα βγαινει και λέει ψέμματα οτι εμεις τον παρακαλούσαμε για συνομιλιες. Ειναι ένας άθλιος ψεύτης ο οποιος θέλει πολεμο αντι για ειρήνη. Εμεις ειχαμε κάθε καλη διάθεση να μιλήσουμε για την ειρήνη.

Κάπως έτσι πας στο τραπεζι της συζητησης και οχι με πεσμένα αυτιά. Κρατάς πισω φύλλο να το ριξεις αν χρειαστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top