Συμφωνία ειρήνης στην Κορέα

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
Καταρχην απελευθερώθηκαν 3 Αμερικανοι που ηταν αιχμάλωτοι. Πριν την συνάντηση Κιμ και Τράμπ. Αυτο ειναι σημαντικο. Εγω σου λέω ο Τράμπ θα τους ειπε πειτε τους σαν ένδειξη καλής θέλησης να απελευθερώσουνε τρεις δικούς μας κρατούμενους. Ειδάλλως τινάζουμε την συμφωνια στον αέρα. Και εγω αυτο θα έκανα. Δεν θα με απειλει εμένα ο άλλος και ξαφνικά θα έρθει να μου πει ά ξερεις φιλαράκι κάτσε μωρε να τα πούμε. Τι φιλαράκι. Το φιλαράκι ποιος ειναι; εσυ δεν με απειλούσες μέχρι προχθές; απο που και ως πού τέτοια οικειότητα; :) ο Ερντογαν μολις ειπε για φιλιες στους δικούς μας αμεσως βγηκαν και την δέχτηκαν λεκτικά. Με τοσα που έχει κανει. Τωρα αν εσενα αυτο σου φαινεται συνεπής πολιτική γραμμή εμενα οχι. Και δεν φαινεται και στο διεθνές συνολο.

Δεν πάς σε μια διαπραγματευση αν δεν υπάρχουν εγγυήσεις. Αν δεν θέλει ο άλλος να τις δώσει σημαινει πως σου ετοιμαζε παγίδα. Δεν πάς. Άστον να κουρεύεται , θα συνεχισουν οι κυρώσεις.

Επισης σχετικά με την απελευθερωση αν ποτέ ο Κιμ γυρισει και πει ..... ήταν ψέματα των Αμερικανων κτλπ θα γυρισει ο Τραμπ και θα πει. Αυτος απελευθερωσε τρεις Αμερικανους κρατουμενους ως ενδειξη καλής θέλησης και τώρα βγαινει και λέει ψέμματα οτι εμεις τον παρακαλούσαμε για συνομιλιες. Ειναι ένας άθλιος ψεύτης ο οποιος θέλει πολεμο αντι για ειρήνη. Εμεις ειχαμε κάθε καλη διάθεση να μιλήσουμε για την ειρήνη.

Κάπως έτσι πας στο τραπεζι της συζητησης και οχι με πεσμένα αυτιά. Κρατάς πισω φύλλο να το ριξεις αν χρειαστει.

Προφανως και ετσι γινονται αυτες οι δουλειες.Δεν γινεται να κατσουμε να συζηταμε για φιλια την στιγμη που υπαρχουν τετοιες σημαντικες εκκρεμοτητες.Διαφορετικα ναι η "ειρηνη" ειναι ψευτικη και προφανως γινεται καθαρα για τα ματια του κοσμου.Εαν και εγω προσωπικα δεν πιστευω και τοσο οτι ο Κιμ θα παρατησει το προγραμμα των πυρηνικων,η χωρα του εχει εξοπλισμο αρχαιο ακομα και σε συγκριση με χωρες που δεν εχουν καλη στρατιωτικη χρηματοδοτηση.Το μονο υπερσυγχρονο οπλο που εχει,και βασει αυτο μια χωρα θεωρειται υπερδυναμη ειναι τα πυρηνικα.Θα ηταν χαζος να "πεταξει" το πιο δυνατο στρατιωτικο και επομενως διπλωματικο χαρτι της χωρας του,και αυτο το ξερουν και οι Αμερικανοι.

Παντως εστω και με αυτα τα δεδομενα η ειρηνη τους θα ειναι καλυτερη απο την δικη μας με την Τουρκια καθως οι κυριοτερες απαιτησεις ικανοποιουνται.Απο εκει και περα βεβαια ολες οι χωρες εχουν μυστικες υπηρεσιες και προγραμματα ασχετα τι λενε και υποσχονται σε συμβασεις του ΟΗΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Εμεις θα πρέπει να ασχοληθούμε περισσοτερο με τους απέναντι και οχι να περιμένουμε απο ολους τους άλλους να μας λύσουν τα προβληματα. Χωρις εμεις να εμπλακούμε και να τσαλακωθούμε.

Αυτο ειναι και μια μικρογραφια της κοινωνιας, αυτη η πολιτική. Ολοι παραπονιούνται στην Ελλάδα οτι υπάρχουν προβληματα αλλα ελάχιστοι αναλαμβάνουν δράση. Η πιο σιγουρη λυση που θα ακουσεις στην Ελλάδα για τα προβληματα ειναι "Να ελιχθεις έτσι ωστε να μην συγκρουστεις..." ή "Φυγε και μη δινεις σημασια" και άλλα τέτοια ..... πολυ δυναμικά υποδειγματα.

Οταν πρωτο έσκασε το προσφυγικο πολιτικές προσωπικοτητες οπως η κυρα Τασια άρχισε να δηλώνει πως ολα καλα και πως οι μετανάστες λιάζονται κανεις δεν αναρωτηθηκε που θα πάνε ΟΛΟΙ (και οχι μέρος) αυτοι που θα μεινουν πως θα ζησουν που θα δουλέψουν και άλλα πολυ σημαντικά θέματα συμβίωσης. Ένα παράδειγμα έφερα.

Υπάρχουνε πολλά θέματα αλλα λιγοι θέλουν να τσαλακωθουν για να τα λύσουν οποτε αρέσκονται στα καναλια στις δηλώσεις στην απάθεια κτλπ σου λέει ο άλλος εγω παιρνω το μισθο μου περνάω μια χαρα με τη κυρα μου γιατι να μπω σε διαδικασια τωρα. Τιποτα την Ελλάδα την έφαγε η καλοπέραση και η ραστώνη. Καλο ειναι που και που να υπάρχουν και μερικές εντάσεις για να σφίγγουν οι κώλοι που έλεγε και ο τσάκωνας :loltooth: αλλιως γινεσαι τεμπέλης και νωχελικός.

Βγαινει ο άλλος στα κανάλια και λέει εγω δεν μπορω να αναλάβω δράση ο πολιτικος. Ποιος πολιτικος ρε φιλε έχεις νομοθεσια έχεις αρμοδιοτητες κινήσου και φέρε μετά τον απο πάνω προ των ευθυνών του αλλα παραδεξου και εσυ οτι δεν θες να κινηθεις και τα ριχνεις στους απο πάνω.

Καλα κάνει ο απεναντι αφου βρισκει και τα κανει αστους να πιεστουν λιγο ..... μην περάσουν και φυγουν 4ετια έτσι ατσαλάκωτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Η αεροπορική βάση της Σούδα δημιουργήθηκε εξ ολοκλήρου απο κεφάλαια των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ.Ξεκίνησε να δημιουργείται το μακρινό 1958 ώς βάση υποστήριξης του αμερικανικού ναυτικού στις ναυτικές δυνάμεις της στην Αν.Μεσόγειο και τήν Μ.Ανατολή.Απο το 1969 οι συμφωνίες επεκτάθηκαν και ξεκίνησε να γίνεται αυτό που είναι σήμερα.Εντός της ναυτικής βάσης διακρίνεται ξεκάθαρα ένα τεχνητά κατασκευασμένο κριπήδωμα μήκους 300 μέτρων και πλάτους 100 μέτρων που μπορεί να φιλοξενήσει ενα αεροπλανοφόρο καθώς επίσης και δυο μικρότερα κρηπιδώματα που μπορούν να φιλοξενήσουν αεροπλανοφόρο και υποβρύχια ταυτόχρονα.Εντός του λιμανιού υπάρχουν ακόμα και εγκαταστάσεις για την συντήρηση και κατασκευή υποβρυχίων και πλοίων καθώς επίσης και δεξαμενές που ανεφοδιάζονται αποκλειστικά απο πετρελαιοφόρα του αμερικανικού ναυτικού.Λίγο πιο δίπλα εντός της 115 Πτέρυγας Μάχης βρίσκεται η αεροπορική βάση των Αμερικανών της Σούδας στο οποίο εργάζονται καθημερινά 600 στρατιωτικοί του ΝΑΤΟ και 400 εργαζόμενοι πολιτικό προσωπικό καθώς επίσης και το μοναδικό κέντρο forac που φτιάχνει τα ηλεκτρονικά συστήματα και ραντάρ που έχουν υποστεί αποσυντονισμός εξαιτίας ηλεκτρονικού πολέμου.Ολα τα έξοδα και οι μισθοί πληρώνονται απο τις πιστώσεις του ΝΑΤΟ ενώ η συνδρομή στην τοπική οικονομία απο την κατανάλωση του προσωπικού της βάσης ανέρχεται σε περπιπου 35 εκατομμύρια ευρώ.Τέλος πολλές φορές οι αμερικάνοι έχουν συνδράμει σε τοπικό επίπεδο στο χτίσιμο εκκλησιών,σχολείων και νοσοκομείων εθελοντικά.
Πρόκειται λοιπόν για μια ΝΑΤΟική βάση που έχει χτιστέί εξ'ολοκλήρου με ξένα κεφάλαια και που μελλοντικά αν οι αμερικάνοι δεν την θέλουν πλέον όπως θέλουν να κανουν με βαση στην Τουρκία το κατασκεύασμα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί απο την εμπορική ναυτιλία ώς λιμάνι αφού διαθέτει τα πάντα και να αντικαταστήσει το παλαιό λιμάνι στα Χανιά.
Οι αμερικανοί είναι γνωστό ότι απο το 1961 ακόμα επι Ψυχρού Πολέμου διαθέτουν στην στρατιωτική βάση του Κορωπίου σταθμευμένες πυρηνικές κεφαλές του συστήματος εκτόξευσης πυραύλων Νίκη-Αίας που οι κωδικοί του είναι αρμοδιότητα του αρχηγείου αμερικανικών πυρηνικών τμημάτων της Ελευσίνας με τα κλειδιά να τα έχουν οι ίδιοι οι αμερικάνοι.Άλλες πυρηνικές κεφαλές υπάρχουν και στην Τουρκία στην αμερικανική βάση του Ιντσιρλίκ απο τότε και έμειναν εκεί εξαιτίας της κρίσης των πυραύλων της Κούβας και μετά το πραξικόπημα που συνέβει στην Τουρκία το καλοκαπιρι του 2016 προσπαθούν να τα φέρουν εδώ.Η προστασλια των αμερικανών απο τις χώρες του ανατολικού μπλόκ που ήταν γύρω μας ήταν καθοριστική και σε αυτό έπαιξαν ρόλο και τα πυρηνικά των αμερικάνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Angelique εχεις διαβασει βιβλια με game theory ; :)
Όχι. Μόνο την "Τέχνη του Πολέμου" του Sun Tzu,
το οποίο μάλιστα το έκανα και ως εργασία στο μάθημα "Δίκαιο του Πολέμου και των πολεμικών συρράξεων ",
που είπα επιλέξει.

Περιττό να πώ πως ο ίδιος ο Brigadier General Vittorio Antonio STELLA (ITA) of NATO,
όταν μας μίλησε αναφερόταν στο βιβλίο " The Art of War".
Ήμουν προφανώς η μοναδική που ήξερε για το βιβλίο το οποίο μιλούσε ο άνθρωπος,
όλοι οι άλλοι την τύφλα τους φίλε.

Έχεις κάποιο άλλο βιβλίο να μου προτείνεις;

Υπάρχουνε πολλά θέματα αλλα λιγοι θέλουν να τσαλακωθουν για να τα λύσουν οποτε αρέσκονται στα καναλια στις δηλώσεις στην απάθεια κτλπ σου λέει ο άλλος εγω παιρνω το μισθο μου περνάω μια χαρα με τη κυρα μου γιατι να μπω σε διαδικασια τωρα. Τιποτα την Ελλάδα την έφαγε η καλοπέραση και η ραστώνη. Καλο ειναι που και που να υπάρχουν και μερικές εντάσεις για να σφίγγουν οι κώλοι που έλεγε και ο τσάκωνας :loltooth: αλλιως γινεσαι τεμπέλης και νωχελικός.
:yes:

@xristaras9 : Thanks for the info. ;)

Πάμε τώρα στον Πούτιν.
Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με την πολιτική που ακολουθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Όχι. Μόνο την "Τέχνη του Πολέμου" του Sun Tzu,
το οποίο μάλιστα το έκανα και ως εργασία στο μάθημα "Δίκαιο του Πολέμου και των πολεμικών συρράξεων ",
που είπα επιλέξει.

Περιττό να πώ πως ο ίδιος ο Brigadier General Vittorio Antonio STELLA (ITA) of NATO,
όταν μας μίλησε αναφερόταν στο βιβλίο " The Art of War".
Ήμουν προφανώς ο μοναδική που ήξερε για το βιβλίο το οποίο μιλούσε ο άνθρωπος,
όλοι οι άλλοι την τύφλα τους φίλε.

Έχεις κάποιο άλλο βιβλίο να μου προτείνεις;


:yes:

@xristaras9 : Thanks for the info. ;)

Πάμε τώρα στον Πούτιν.
Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με την πολιτική που ακολουθεί;
Brigadiel Generalle είναι ο βαθμός του Ταξίαρχου στον Ιταλικό στρατό και στην Ιταλία υπάρχει αρχήγειο του ΝΑΤΟ.
Ο Πούτιν όπως και ο Γέλτσιν αν και σε σχέση με την ΕΣΣΔ έχουν παραχωρήσει περισσότερες ελευθερίες συνεχίζουν να είναι απολυτάρχες.Κατά την διάρκεια διακυβέρνησης τους οι ρώσοι δισεκστομμυριούχοι ολιγάρχες εκτοξεύτηκαν όταν μεγάλες κρατικές δομές που παράλληλα αποτελούν και φυσικό μονοπώλιο ώς κλάδοι πέρασαν στα χέρια συγκεκριμένων ολιγαρχών που είχαν στενές σχέσεις με το Κρεμλίνο.Σαν αποτέλεσμα ενα μικρό μέρος του Ρωσικού λαού πολύ μικρό θα έλεγα πλούτισε αθέμιτα όχι γιατί έφτιαξε κάποιο ιδιωτικό φορέο αλλά γιατί εκμεταλλεύτηκε τις γνωριμίες του στην πολιτική ζωή για να φτάσει στα ψηλά στρώματα.
Εξαιτίας αυτού μέρος του λαού στερείται βασικά αγαθά ακόμα και σήμερα!
Σε διεθνή επίπεδο ο Πούτιν προσπαθέί να δείξει την δύναμη της Ρωσίας και το κάνει με λάθος τρόπο αφού ανακατεύεται σχεδόν στα πάντα απο εισβολή σε ξένο έδαφος(Ουκρανία) μέχρι δολοφονίες πρώην πρακτόρων ακόμα και προπαγάνδα σε εκλογές ξένων κρατών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.

Όχι. Μόνο την "Τέχνη του Πολέμου" του Sun Tzu,
το οποίο μάλιστα το έκανα και ως εργασία στο μάθημα "Δίκαιο του Πολέμου και των πολεμικών συρράξεων ",
που είπα επιλέξει.

Περιττό να πώ πως ο ίδιος ο Brigadier General Vittorio Antonio STELLA (ITA) of NATO,
όταν μας μίλησε αναφερόταν στο βιβλίο " The Art of War".
Ήμουν προφανώς ο μοναδική που ήξερε για το βιβλίο το οποίο μιλούσε ο άνθρωπος,
όλοι οι άλλοι την τύφλα τους φίλε.

Έχεις κάποιο άλλο βιβλίο να μου προτείνεις;


:yes:

@xristaras9 : Thanks for the info. ;)

Πάμε τώρα στον Πούτιν.
Ποια είναι η άποψή σας σχετικά με την πολιτική που ακολουθεί;

Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο στο μυαλο μου αλλα προσπαθησε να βρεις ενα εκλαικευμενο που να ασχολειται με game theory και να μην μπαινει σε βαθειες μαθηματικες εννοιες.Ειναι σαν την τεχνη του πολεμου αλλα πιο γενικευμενα σαν δικο του αυτονομο επιστημονικο πεδιο.

Αληθεια;Μου κανει εντυπωση,δεν νομιζω οτι υπαρχει σοβαρος επιχειρηματιος,στρατιωτικος η πολιτικος η γενικα οποιοσδηποτε βρισκεται σε θεση ισχυος και να μην εχει διαβασει αυτο το βιβλιο :worry:

Για τον Putin εχω να πω αυτο :
Στο 0:10 και μετα βλεπουμε και τον @Johnny15 μολις παρει πτυχιο :hehe:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Brigadiel Generalle είναι ο βαθμός του Ταξίαρχου στον Ιταλικό στρατό και στην Ιταλία υπάρχει αρχήγειο του ΝΑΤΟ.
Ο Πούτιν όπως και ο Γέλτσιν αν και σε σχέση με την ΕΣΣΔ έχουν παραχωρήσει περισσότερες ελευθερίες συνεχίζουν να είναι απολυτάρχες.Κατά την διάρκεια διακυβέρνησης τους οι ρώσοι δισεκστομμυριούχοι ολιγάρχες εκτοξεύτηκαν όταν μεγάλες κρατικές δομές που παράλληλα αποτελούν και φυσικό μονοπώλιο ώς κλάδοι πέρασαν στα χέρια συγκεκριμένων ολιγαρχών που είχαν στενές σχέσεις με το Κρεμλίνο.Σαν αποτέλεσμα ενα μικρό μέρος του Ρωσικού λαού πολύ μικρό θα έλεγα πλούτισε αθέμιτα όχι γιατί έφτιαξε κάποιο ιδιωτικό φορέο αλλά γιατί εκμεταλλεύτηκε τις γνωριμίες του στην πολιτική ζωή για να φτάσει στα ψηλά στρώματα.
Εξαιτίας αυτού μέρος του λαού στερείται βασικά αγαθά ακόμα και σήμερα!
Σε διεθνή επίπεδο ο Πούτιν προσπαθέί να δείξει την δύναμη της Ρωσίας και το κάνει με λάθος τρόπο αφού ανακατεύεται σχεδόν στα πάντα απο εισβολή σε ξένο έδαφος(Ουκρανία) μέχρι δολοφονίες πρώην πρακτόρων ακόμα και προπαγάνδα σε εκλογές ξένων κρατών.
Δεκτόν.
Αλλά να πώ και κάτι άλλο:
Θεωρώ πως ο Πούτιν επίτηδες ακολουθεί τέτοια πολιτική.
Η Ρωσία είναι γνωστή για τους εσωτερικούς της εχθρούς.
Υπό αυτό το "καθεστώς" που λές, όσο απολυταρχικό και αν είναι, τουλάχιστον διαφυλάττει ως ένα σημείο,
την ακεραιότητα των εδαφών της Ρωσίας.

Παιδιά οκ, είπαμε, δεν γουστάρετε τους Ρώσους, αλλά μην στέλνετε και στο πυρ το εξώτερον τον Πούτιν.
Ξέρει πολύ καλά τι κάνει, πρώην κατάσκοπος ήταν, και έχει διαφυλάξει την εδαφική ακεραιότητα της Ρωσίας στο έπακρον.-

Και σε απάντησή σου Νίκο, όπως εσύ βλέπεις έτσι τον Πoύτιν,
κι εγώ τον βλέπω έτσι.



Cпасибо. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

Δεκτόν.
Αλλά να πώ και κάτι άλλο:
Θεωρώ πως ο Πούτιν επίτηδες ακολουθεί τέτοια πολιτική.
Η Ρωσία είναι γνωστή για τους εσωτερικούς της εχθρούς.
Υπό αυτό το "καθεστώς" που λές, όσο απολυταρχικό και αν είναι, τουλάχιστον διαφυλάττει ως ένα σημείο,
την ακεραιότητα των εδαφών της Ρωσίας.

Παιδιά οκ, είπαμε, δεν γουστάρετε τους Ρώσους, αλλά μην στέλνετε και στο πυρ το εξώτερον τον Πούτιν.
Ξέρει πολύ καλά τι κάνει, πρώην κατάσκοπος ήταν, και έχει διαφυλάξει την εδαφική ακεραιότητα της Ρωσίας στο έπακρον.

Και σε απάντησή σου Νίκο, όπως εσύ βλέπεις έτσι τον Πoύτιν,
κι εγώ τον βλέπω έτσι.

Cпасибо. ;)

Για να μπορέσεις να επεκταθείς σαν χώρα πάντα προσπαθείς να αντιμετωπίσεις τα πρόβληματα σου τα εσωτερικά η Ρωσία (και φυσικά και πολλές άλλες χώρες) κρύβουν τα προβλήματα τους κάτω απο το χαλί και προσπαθούν μέσω των στρατιωτικών παρελάσεων και της στρατιωτικής ισχύς να δείξουν τι δίναμε είναι.Τα έσοδα που δαπανόνται για όπλα και ισχύ για "να διατηθεί η εδαφική ακεραιότητα" η φτωχή κοινωνία της Ρωσίας τα στερείται και φυσικά πλέον δεν υπάρχει ψυχρός πόλεμος να δικαιολογεί τόσο έντονα στρατιωτικές δαπάνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Oι Ρώσοι έχουν μια χαρά χρήματα,
δεν είναι εξάλλου αξιοθαύμαστο το πως αγοράζουν όλη τη Χαλκιδική και δεν το παίρνουμε καν χαμπάρι;

Αλλά είναι φυσικό, ένας τέτοιος δυναμικός ηγέτης σαν τον Πούτιν, φοβίζει τους Δυτικούς,
άρα τον βαράνε εκεί που πονάει.



Δεν πεινάει ο ρώσικος λαός, άλλοι λαοί πεινάνε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Oι Ρώσοι έχουν μια χαρά χρήματα,
δεν είναι εξάλλου αξιοθαύμαστο το πως αγοράζουν όλη τη Χαλκιδική και δεν το παίρνουμε καν χαμπάρι;

Αλλά είναι φυσικό, ένας τέτοιος δυναμικός ηγέτης σαν τον Πούτιν, φοβίζει τους Δυτικούς,
άρα τον βαράνε εκεί που πονάει.



Δεν πεινάει ο ρώσικος λαός, άλλοι λαοί πεινάνε. ;)

Statistics proves you wrong αυτοί που αγοράζουν την χαλκιδική είναι κάποιοι απο τους ολιγάρχες που φάγαν τούς κρατικούς φορείς και γίναν ζάμπλουτοι.Ο Ριμπολόβλεφ αγόρασε τον σκορπιό και;Δεν είναι όλοι οι Ρώσοι σαν τον Ριμπολοβλεφ. :whistle:

https://www.theguardian.com/world/2...ns-living-in-poverty-as-economic-crisis-bites
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Και εμενα ο Ριμπολομπλεφ μου ηρθε στο μυαλο πριν ανοιξω την σελιδα αλλα βλέπω τον αναφέρεις.

Αντζελικα εμενα ο Πουτιν απο τη στιγμη που τα ξέχασε ολα ξαφνικά με τον νεκρο Ρώσο πιλότο έπεσε πολυ στα μάτια μου.
Τουλαχιστον ο Τραμπ που τον κατηγορουνε ολοι οτι ειναι ευεξαπτος και τα χώνει έχει υποστηριξει πολλές φορες και απειλησει μαλιστα για αιχμάλωτους Αμερικανους. Βεβαια τον Οτο δεν καταφεραν να τον σώσουν δυστυχως. Επέστρεψε νεκρος στις ΗΠΑ.

Ο Πουτιν κοιτάει μονο το μακιαβελικο παιχνιδι ειναι τελειως άψυχος και ψυχρος οπως οι περισσοτεροι Ρωσοι βασικα ειναι ψυχρος λαος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Οχι δεν κάνει καλά. Καλά μπορει να κάνει για σενα που τους αγαπάς. Για μενα δεν κάνει καλά ομως.
Προσωπικα ειμαι θερμος υποστηρικτης του Τράμπ γιατι ειναι ηγέτης και πολιτικος με ..... ξέρεις.

Ακομα υποστηριζετε τη Ρωσια;;; Τη μαμα Ρωσια;;; νομιζετε θα σας βοηθησει ο Πουτιν;;; που μολις μυριστηκε οικονομικο συμφέρον ξέχασε και το πιλοτο που σκοτωθηκε το 2016 και πηρε πισω ολες τις κυρώσεις που ειχε κάνει με την Τουρκια; εφοδιασε τον Ερντογαν με πυραύλους αλλα ..... σας φταιει ο Τραμπ. Ο Τραμπ ειναι ο επικινδυνος. Ο ένας δινει υποβρυχια στη Τουρκια (ο Γερμαναρας) ο άλλος δινει πυραυλους στον Ερντογαν αλλα ο Τράμπ θα φέρει τον γ' παγκοσμιο πολεμο. Για ολα φταιει ο Τράμπ. :loltooth::loltooth:

Ο Τραμπ ενδιαφέρεται για τη χώρα του και κάνει τα πάντα για αυτην .... μέχρι που πέτυχε την απελευθερωση των τριων Αμερικανων κρατουμενων στην Β.Κορέα. Εσυ εδω τι πέτυχες ακομα μέσα ειναι οι δυο στρατιωτικοί.

Οταν με το καλο αποκτησουμε σοβαρη νοοτροπια τοτε μπορουμε να ρωτησουμε και τους μεγάλους τι μας έχουν προσφέρει γιατι και εμεις θεση δεν παιρνουμε να ξέρεις. Με ολους καλα προσπαθουμε να τα έχουμε. Πάς και λες πχ στον άλλον να σε βοηθησει με τον απέναντι και μετά ο άλλος σε βλέπει να καλοπιάνεις τον απέναντι οποτε τον αδειάζεις. Άσε μας ρε συ Αντζελικα .... το θεμα ειναι να ειμαστε και λιγο συνεπεις στις κινησεις μας. Δεν τους βλέπεις τους δικους μας παιδική χαρά ειναι. Γυρνανε στα νησιά τους λέει ο κοσμος τα θεματα του και αυτοι γελάνε. Ετσι δεν έχεις σοβαρή θέση στη διεθνή σκηνή.

Και μενα θα μου την έσπαγε ασχημα να με αδειάσουν ενω έχουμε κανονισει για μια κοινή γραμμή.

Εγω ξέρω να σου πω γιατι ειμαι υπερ του Τράμπ εσυ έχεις να μου πεις γιατι εισαι υπερ του Πουτιν;

Δεν περιμενω να μου λυσει τα προβληματα δεν ειμαι για αυτο το λογο υπέρ του γιατι στην Ελλάδα έχουμε επισης το εξης κακο περιμενουμε μονιμως απο ολους τους άλλους να μπουν μπροστά για εμας.
Άμα νοιαζόταν για την χώρα του θα άλλαζε το obama care δεν θα το διατηρούσε . Επίσης δεν θα έβαζε δασμούς ούτε θα άλλαζε τους όρους του εμποριου χαλυβα ούτε θα τα χάλαγε με την ΕΕ. Ο Τραμπ θα είναι η αρχη του τέλους των ΗΠΑ.
Δεν εχουμε τη δυναμη να κανουμε τετοια κινηση. Αν θελει ο Τουρκος σε 1 νυχτα θα φτασει Κερκυρα. Οπότε καλά το πάνε έτσι .
Όλα γίνονται για το πετρέλαιο του <<Κουρδισταν>> γι αυτο τα έχουνε <<φτιαξει>> Αμερικη-Τουρκια , για το πετρελαιο.

Ο Ρωσος μη έχοντας έξοδο στη Μεσόγειο πήγε στη Συρία και καταστράφηκε η χωρα με το έτσι θελω των ΗΠΑ .

Τι έχουν προσφέρει πρακτικά οι αμερικάνοι και το ΝΑΤΟ;Εχουν προσφέρει μια υπερσυγχρονη βάση στην Κρήτη που βρίσκεται εντός εδάφους μας ενω οι αξιωματικοί του ΝΑΤΟ προσφέρουν στην τοπική οικονομία της Σούδας συνάλλαγμα πολύτιμο πράγμα για την ντόπια ζωή και το σημαντικότερο ότι κατα τον ψυχρό πόλεμο μας προστάτεψαν και δεν πάτησαν κομμούνια.
Με ποια έννοια εννοείς τα κουμμούνια ;
Για ποιο λόγο έγινε η βάση στη Σουδα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Άμα νοιαζόταν για την χώρα του θα άλλαζε το obama care δεν θα το διατηρούσε . Επίσης δεν θα έβαζε δασμούς ούτε θα άλλαζε τους όρους του εμποριου χαλυβα ούτε θα τα χάλαγε με την ΕΕ. Ο Τραμπ θα είναι η αρχη του τέλους των ΗΠΑ.
Δεν εχουμε τη δυναμη να κανουμε τετοια κινηση. Αν θελει ο Τουρκος σε 1 νυχτα θα φτασει Κερκυρα. Οπότε καλά το πάνε έτσι .
Όλα γίνονται για το πετρέλαιο του <<Κουρδισταν>> γι αυτο τα έχουνε <<φτιαξει>> Αμερικη-Τουρκια , για το πετρελαιο.

Ο Ρωσος μη έχοντας έξοδο στη Μεσόγειο πήγε στη Συρία και καταστράφηκε η χωρα με το έτσι θελω των ΗΠΑ .

Καλα αυτο θα το δούμε αν θα ειναι η καταστροφή των ΗΠΑ προς το παρον μια χαρά τα πάει. Ειναι επιχειρηματιας και ξέρει να κινειται. Ξέρει να κρινει αν αυτα που του λενε οι συμβουλοι ειναι σωστά ή μαλακιες.

Εγω προσωπικά δεν δέχομαι οτι ο Τουρκος μπορει να φτάσει σε 1 νυχτα στην Κέρκυρα επειδη κάποιοι φοβουνται και την σκιά τους. Τωρα αν εσενα σ αρεσει να το παραδέχεσαι ειναι δικο σου θεμα.

Δεν το πάνε καθολου καλά. Δειχνουν υποχωρητικοι και παθητικοι. Και οταν ο άλλος σε βλέπει έτσι ειναι θέμα χρονου. Κάτσε να δεις ξαφνικά θα σκάσει και θα γνουμε ρεζιλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Statistics proves you wrong αυτοί που αγοράζουν την χαλκιδική είναι κάποιοι απο τους ολιγάρχες που φάγαν τούς κρατικούς φορείς και γίναν ζάμπλουτοι.Ο Ριμπολόβλεφ αγόρασε τον σκορπιό και;Δεν είναι όλοι οι Ρώσοι σαν τον Ριμπολοβλεφ. :whistle:

https://www.theguardian.com/world/2...ns-living-in-poverty-as-economic-crisis-bites
To ήξερα πως θα ήταν αυτή η μοναδική αντι- απάντηση. Well played.

Αλλά και πάλι όλο αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι πας να μου βγάλεις τον ρώσικο λαό ότι ψωμολυσσάει atm.

Θα σε ακούσει ο Πούτιν ρε φίλε και θα σου πεί, σκύψε βλογημένη και θα σου πώ εγώ μετά. :redface: :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
.


Για ποιο λόγο έγινε η βάση στη Σουδα ;

Όταν απέναντι σου έχεις την ΕΣΣΔ χρειάζεσαι τον πρώτο αντίπαλο στο οικόπεδο τους και τα πιο κοντινά ήταν η Τουρκία και η Ελλάδα.Παράλληλα η Σούδα είναι στρατηγικό ορμητήριο για όλες τις επιχειρήσεις των αμερικάνων στην Μέση ανατολή.Πολύ στρατηγικό το σημείο ύπαρξης της βάσης και φυσικά προστάτευε να μην της μπούν στο στρατόπεδο της.Δεν είναι τυχαίο ότι ο φόβος να κατακτήσει η ΕΣΣΔ την Ιαπωνία οδήγησε και στην διάσπαση της Κορέας σε δυο κράτη.


To ήξερα πως θα ήταν αυτή η μοναδική αντι- απάντηση. Well played.

Αλλά και πάλι όλο αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι πας να μου βγάλεις τον ρώσικο λαό ότι ψωμολυσσάει atm.

Θα σε ακούσει ο Πούτιν ρε φίλε και θα σου πεί, σκύψε βλογημένη και θα σου πώ εγώ μετά. :redface: :whistle:


Με μεσω μισθό 132$ το 20% δεν τους λές και κρίσους αν δεν αντιμετωπιστούν τέτοια προβλήματα θα τα βρούν μπροστά τους.Η οικονομία υπηρετεί ως ένα σημείο την κοινωνία όχι το ανάποδο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
Καλα αυτο θα το δούμε αν θα ειναι η καταστροφή των ΗΠΑ προς το παρον μια χαρά τα πάει. Ειναι επιχειρηματιας και ξέρει να κινειται. Ξέρει να κρινει αν αυτα που του λενε οι συμβουλοι ειναι σωστά ή μαλακιες.

Εγω προσωπικά δεν δέχομαι οτι ο Τουρκος μπορει να φτάσει σε 1 νυχτα στην Κέρκυρα επειδη κάποιοι φοβουνται και την σκιά τους. Τωρα αν εσενα σ αρεσει να το παραδέχεσαι ειναι δικο σου θεμα.

Δεν το πάνε καθολου καλά. Δειχνουν υποχωρητικοι και παθητικοι. Και οταν ο άλλος σε βλέπει έτσι ειναι θέμα χρονου. Κάτσε να δεις ξαφνικά θα σκάσει και θα γνουμε ρεζιλι.

η αναλογια του στρατου της Ελλαδας με την Τουρκια ειναι 1:3 οσον αφορα τον εξοπλισμό που διαθέτει η κάθε χώρα η αναλογία είναι η ίδια με την μόνη διαφορά ότι εμείς παίρνουμε μεταχειρισμένα από τις ΗΠΑ ενώ οι Τούρκοι καινούργια.
Εκεί που μπορούμε ίσως να τους κοντραρουμε είναι η θαλασσα αλλα έχουμε να προστατεύσουμε μεγάλη ακτίνα .
Α όσο για θάρρος-φοβο ο πολεμος δεν θα είναι όπως το '21 ή το '40 αλλα θα είναι με κουμπια.

όσον αφορα τις ΗΠΑ έχουν ηδη θεματα με το πετρελαιο μετα την ακυρωση της συμφωνιας με το Ιραν, και η τιμη του πετρελαιου βρισκεται υψηλα , βεβαια μια συμφωνια με την Σ.Αραβια θα φερει μια ηρεμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Με μεσω μισθό 132$ το 20% δεν τους λές και κρίσους αν δεν αντιμετωπιστούν τέτοια προβλήματα θα τα βρούν μπροστά τους.Η οικονομία υπηρετεί ως ένα σημείο την κοινωνία όχι το ανάποδο :whistle:
Έλα Χρήστο σταμάτα πια και θα σου χορέψω χορό της κοιλιάς, deal ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
η αναλογια του στρατου της Ελλαδας με την Τουρκια ειναι 1:3 οσον αφορα τον εξοπλισμό που διαθέτει η κάθε χώρα η αναλογία είναι η ίδια με την μόνη διαφορά ότι εμείς παίρνουμε μεταχειρισμένα από τις ΗΠΑ ενώ οι Τούρκοι καινούργια.
Εκεί που μπορούμε ίσως να τους κοντραρουμε είναι η θαλασσα αλλα έχουμε να προστατεύσουμε μεγάλη ακτίνα .
Α όσο για θάρρος-φοβο ο πολεμος δεν θα είναι όπως το '21 ή το '40 αλλα θα είναι με κουμπια.

όσον αφορα τις ΗΠΑ έχουν ηδη θεματα με το πετρελαιο μετα την ακυρωση της συμφωνιας με το Ιραν, και η τιμη του πετρελαιου βρισκεται υψηλα , βεβαια μια συμφωνια με την Σ.Αραβια θα φερει μια ηρεμια

Και η αναλογια του Ιραν με το Ισραήλ τα ιδια ειναι αλλα δεν βλέπω τους Ισραηλινούς να φοβούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,653 μηνύματα.
διοτι το Ισραηλ και τεχνολογια αλλα και δυνατους συμμαχους (μην γραψω οτι ελεγχει τα παντα γιατι ειναι βαρυ ) εχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
διοτι το Ισραηλ και τεχνολογια αλλα και δυνατους συμμαχους (μην γραψω οτι ελεγχει τα παντα γιατι ειναι βαρυ ) εχει

Οχι δεν ειναι βαρυ η πραγματικοτητα ειναι. Το Ισραήλ κυβερνάει τον κοσμο. Οι Εβραίοι έβγαλαν τον Τράμπ και αμεσως ο Τράμπ αναγνωρισε την Ιερουσαλημ ως πρωτεύουσα του Ισραήλ ενω ξέρει πολυ καλα τοσα χρονια τι γινεται. Ο Τραμπ φορεσε το σκουφάκι των ραβινων και πηγε στο τοιχος των δακρυων μαζι με την οικογενεια του να προσκυνήσει. Ειναι πολυ στενή η σχέση του με το κράτος και τον πρωθυπουργο τον Νετανιάχου. Τα παρακολουθω ολα αυτα πάρα πολυ. :thumbup:

Αλλα το Ισραήλ ξεκινησε το 1970 μετα τον πολεμο των 6 ημερών. Και έγινε υπερ δυναμη. Μέσα σε 20-30 χρονια. Εμεις τοσα χρονια δεν κάνουμε τιποτα. Γιατι δεν τελειώνουμε δουλειά και ειμαστε του φρου φρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top