Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
  • Ναι, συμφωνώ.

    Ψήφοι: 120 78.9%
  • Όχι, διαφωνώ.

    Ψήφοι: 11 7.2%
  • Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.

    Ψήφοι: 13 8.6%
  • Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω

    Ψήφοι: 8 5.3%

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Μετα απο 3 χρονια γινεται εκταφη, και φυσικα ο ταφος δε μενει ακατοικητος :|
Μαλιστα αν θες να κρατησεις τον νεκρο μεσα για περισσοτερο καιρο πληρωνεις κατι σαν νοικι..

Και στο θεμα, συμφωνω.

μπορείς να αγοράσεις επίσης το χώρο. Και οι τιμές δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι λέτε ρε παιδιά; έμεινα στο έτσι τώρα. στο χώμα τί έξω σε ένα χόρο, γιατί πρέπει να αφήνουν τους άλλους έξω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
και μετα που θα τους κάψουν τί θα τους κάνουν??
σε βαζο πάνω στο τζάκι όπως στις ταινίες??:P
Μια φίλη της μαμας μου έφερε τον μπαμπα της απο Αμερική καμμενο:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και το χειρότερο είναι οτι πρέπει να ειναι κάποιος της οικογένειας παρων στη διαδικασία της εκταφης...

αντε να πας να δεις μισολιωμένη τη μάνα σου (Αν δεν εχει λιώσει καλα στα 3 χρόνια) ή άντε να πας να δεις τα κόκκαλα...

έτσι ειναι η Αθήνα.... σε 3 χρόνια σε αδειάζουν για να παρει άλλος τη θεση σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Yπερ του καψιματος ναι,αλλα να κραταω σταχτες και μαμακιες ποτε!:|
Το θεωρω εντελως ακυρο και διχως νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έγώ έχω δεί τα κόκαλα του παπού μου πριν 15 χρόνια και ένοιωσα να τον ξέρω, με έκανε να νοιώσω περίεργα αλλα καλά περίεργα. Είναι ανάλογα τον άνθρωπο πιστέυω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κάψτε τους ρε παιδιά... χώρο πιάνουν... άστε τους ελεύθερους στον αέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
100% υπερ ειμαι, τα επιχειρηματα μου τα ιδια με τα παιδια που εγραψαν πριν.

ΥΓ Μητσο ζωη σε εσας αγορι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.


και δεν θα την προτιμουσα ΕΙΔΙΚΑ για θεματα-"προβληματα'" χωρου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
και δεν θα την προτιμουσα ΕΙΔΙΚΑ για θεματα-"προβληματα'" χωρου!

Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν το είπα σα λόγο για επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
πιστευω γενικοτερα πως ο ανθρωπος εχει δικαιωμα στον θανατο...

μεσα σε αυτα τα πλαισια εχει το δικαιωμα της επιλογης για το τι θα συμβει μετα το.... γεγονος...

οποτε η πολιτεια εχει υποχρεωση να του προσφερει επιλογες... αρα ναι ειμαι συμφωνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???
οντως οντως, το να την ξεθαψετε [...] λογο της στειροτητας και του κορεσμου του εδαφους των νεκροταφειων ειναι σαφως καλυτερο και τιμα πολυ περισοτερο τη μνημη της...

προσωπικα θα προτιμουσα να με πεταξουν σε καποιο δασος να με φανε τα ζωα, ειναι η φυσικη πορεια και ετσι θα προσφερω κατι ακομα και στο θανατο μου, αλλα καταλαβαινω οτι πρακτικα αυτο δεν γινεται γιατι ειμαστε πολλοι (οι ανθρωποι) οποτε φωτια φωτια στον μπατσων την φωλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Καταλαβένουμε όλοι οτι το να κάψεις ένα άνθρωπο δικό σου είναι χάλια αλλα άν είναι επιλογή του νεκρού να καεί τότε το κάνεις γιατί πρέπει, σαν την δωρεά οργάνων, δεν θέλουμε να "κοψουμε" τον δικό μας αλλα είναι επιλογή του και βοηθάς έναν άνθρωπο
epote αυτό πάει για σένα αντί να σε φάν οι λύκοι υπάρχει η επιλογή να σε φαν άρρωστα νέα παιδιά που περιμένουν κάποιον να τους σώσει. :P
Χωρίς πλάκα πάντως θεωρώ οτι καλύτερα θα ήταν αντί κάυση να υπήρχε δωρεά οργάνων και το υπόλοιπο κάυση(μακάβρια εγινά ε;:hmm: )Συγνώμη αλλα είναι μια λύση και αυτό:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.


Έπρεπε να δείς την θετική πλευρά όπως την είδα και εγώ στα 9 μου εσύ είδες τα κόκαλα σαν ουσία εγώ σου λέω γύρνα πίσω και δές τα σαν μία τελευτέα σινάντηση σαν προνόμιο που ξαναήδες το όποιο κομματι του σώματος που ήταν αυτού που σγαπούσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Καταλαβένουμε όλοι οτι το να κάψεις ένα άνθρωπο δικό σου είναι χάλια αλλα άν είναι επιλογή του νεκρού να καεί τότε το κάνεις γιατί πρέπει, σαν την δωρεά οργάνων, δεν θέλουμε να "κοψουμε" τον δικό μας αλλα είναι επιλογή του και βοηθάς έναν άνθρωπο
epote αυτό πάει για σένα αντί να σε φάν οι λύκοι υπάρχει η επιλογή να σε φαν άρρωστα νέα παιδιά που περιμένουν κάποιον να τους σώσει. :P
Χωρίς πλάκα πάντως θεωρώ οτι καλύτερα θα ήταν αντί κάυση να υπήρχε δωρεά οργάνων και το υπόλοιπο κάυση(μακάβρια εγινά ε;:hmm: )Συγνώμη αλλα είναι μια λύση και αυτό:redface:

+1

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Η μνήμη και η οποιαδήποτε τιμή στο νεκρό δεν έχει σχέση με το σώμα του.Οπότε είμαι υπέρ της καύσης για πρακτικούς και μόνο λόγους.Αφήστε που θα ησυχάσουμε και τα από τα ζόμπι.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Χωρίς πλάκα πάντως θεωρώ οτι καλύτερα θα ήταν αντί κάυση να υπήρχε δωρεά οργάνων και το υπόλοιπο κάυση(μακάβρια εγινά ε;:hmm: )Συγνώμη αλλα είναι μια λύση και αυτό:redface:

+1 Αλλα υπάρχει επιλογή ανεξάρτητα αν σε κάψουν η σε θάψουν να δώσεις τα όργανα σου σε άλλους, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στο μετά.
Πάντος καλύτερα να μην είναι υποχρεωτικό να πηγαίνουν τα όργανα σου σε τρίτους γιατί μετά βλέπω να μειώνετε ο μέσος όρος ηλικίας στον βωμό του χρήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα και τώρα γίνετε αυτό, η αδερφή μου το έψαξε και βρείκε πώς μπορείς να κάνεις δωρεά χωρίς να τα πουλήσουν οι γιατροι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Χωρίς πλάκα πάντως θεωρώ οτι καλύτερα θα ήταν αντί κάυση να υπήρχε δωρεά οργάνων και το υπόλοιπο κάυση(μακάβρια εγινά ε;:hmm: )Συγνώμη αλλα είναι μια λύση και αυτό:redface:

Είναι μία λύση σίγουρα όμως η δωρεά οργάνων είναι ένα πολύ λεπτό ζήτημα. Φυσικά και αν γίνει σωστά θα ήταν το καλύτερο δυνατόν, αλλά όπως είπε και ο Γιάννης είναι επικίνδυνο γιατί με τις τιμές των οργάνων σήμερα και την διαφθορά που επικρατεί στα ελληνικά νοσοκομεία φοβάμαι ότι πολλοί άνθρωποι θα πέθαιναν πριν την ώρα τους για να όργανα τους. :(

Απλώς θα ήταν καλύτερα να ήταν επιλογή του καθενός και η καύση και η δωρεά οργάνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top