Συμφωνείτε με την φανέρωση των αρνητικών ψήφων;

Συμφωνείτε με την φανέρωση των αρνητικών ψήφων;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι

    Ψήφοι: 70 75.3%
  • Όχι

    Ψήφοι: 23 24.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λίγο πολύ οι αρνητικές ψήφοι έχουν απασχολήσει αρκετά μέλη της κοινότητας αλλά και την ΟΔ. Σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο να φανερωθούν οι αρνητικές σε όλα τα μέλη του e-steki. Εσείς συμφωνείτε;

Ο τρόπος που θα προχωρήσουμε στην φανέρωση θα είναι πρώτα μια επίσημη ανακοίνωση. Μετά από 30 ήμερες θα πραγματοποιηθεί η φανέρωση, έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα όποια μέλη το επιθυμούν να αναιρέσουν κάποιες αρνητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει ο "θεσμος" των αρνητικων.Αν κατι δεν σου αρεσει..Απλα δεν του δινεις θετικη.Σπανια εχω δωσει αρνητικη,και ειναι μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου.
Δεν θα ηθελα να φαινονται οι αρνητικες,για εναν και μονο λογο.Δεν ξερω κατα ποσο "ωριμοι" ειμαστε οτι μπορουμε να τις διαχειριστουμε σαν ατομα.Εννοω αν καποιος πχ μου ριξει αρνητικη,το πως θα αντιδρασω και σε τι ενεργειες θα προβω.Πολλα εχουν δει τα ματια μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Συμφωνούμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Σε όλη την θητεία μου στο στέκι έχω βάλει μόνο μία αρνητική ψήφο εξαιτίας αυτού. Παρόλα αυτά δε συμφωνώ να δημοσιευθούν οι αρνητικές αλλά να βγουν τελείως..... ΜΌΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βασικα θα προτιμουσα να μην υπαρχουν καν :)

αλλα αν ειναι απο κρυφες καλυτερα φανερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ, αλλά εσείς είστε έτοιμοι να αντιμετωπίσετε όλα όσα θα προκληθούν λόγω αυτού;:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δε βρισκω το λογο γιατι να μη φαινονται οι αρνητικες ψηφοι? Ουτως η αλλος αν καποιος εχει αντιθετη αποψη απο εσενα μπορει να την εκφρασει ευθεως απαντωντας σου (που αυτο κατα τη γνωμη μου ειναι ακομα "χειροτερο" καθως μπορει να σε "αδειασει" κανονικα...απο το να δεις μια απλη αρνητικη ψηφο). Δευτερον οποιος δεν εχει το στομαχι για αρνητικη κριτικη, τοτε καλυτερα να μη συμμετεχει καθολου σε οποιοδηποτε φορουμ. Εν γνωση μας ξερουμε ολοι μας οτι απο τη στιγμη που λεμε δημοσια τη γνωμη μας αυτη σε καποιους αρεσει και σε καποιους δεν αρεσει.That's life. Πώς αλλιως θα προωθηθει ο διαλογος και ο αντιλογος?
Και τελος πιο ενδιαφερον εχει να βλεπεις ποιος διαφωνει μαζι σου παρα ποιος συμφωνει.Σε προσωπικο τουλαχιστον επιπεδο η γνωμη καποιων συγκεκριμενων μελων απο το steki μετραει για μενα,εστω και αν ειναι αρνητικη και θα ηθελα να ξερω ποτε μου τη δινουν.
Εγω τουλαχιστον οταν ψηφιζω αρνητικα σε καποιο θεμα ψηψιζω την αποψη που διαβαζω πανω σε καποιο τοπικ και οχι το προσωπο που την εκφερει.Αν καποιος το παιρνει τοσο προσωπικα,τοτε προβλημα του.
Εν ολιγοις θεωρω πολυ childish να μη θες να βλεπεις ποιος σε αξιολογει αρνητικα. Η πολυ ευαισθητος εισαι ή θες μονο να βλεπεις θετικη κριτικη στις αποψεις σου για να επιβεβαιωνεσαι!!!

ΥΓ:Μη δω καμια αρνητικη ψηφο τωρα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Oh yeah!
Ξέρετε πόσα βράδια δεν έχω κοιμηθεί γιατί αναρωτιόμουν ποιος είχε βάλει μια συγκεκριμένη αρνητική?

Χο-χο-χο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ειμαι υπερ μια τετιας αλλαγης, τουλαχιστων θα γλιτωσουμε το "δραμα" γυρο απο το "ποιος μου εβαλε αρνητικη;". Και αν καποιοι θελουν να παρουν τοσο στραβα τις αρνητικες που θα δεχτουν, ας τις περνουν μεχρι να τσακωθουν με ολους και να φυγουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Κι εγώ συμφωνώ με την εμφάνιση των αρνητικών, γιατί καθένας εφόσον την βάζει θα πρέπει να έχει και το θάρρος να το παραδέχεται.

Ελπίζω μόνο, να μην αρχίσουμε όλοι να κάνουμε σαν μωρά παιδιά μόλις εμφανιστούν...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,939 μηνύματα.
Ελπίζω μόνο, να μην αρχίσουμε όλοι να κάνουμε σαν μωρά παιδιά μόλις εμφανιστούν...:/:

Διαφωνώ, η αρνητικότητα είναι 6 φορές πιο ισχυρή απ' τη θετικότητα γι' αυτό πρέπει να παραμένει κρυφή.
Σαν την σκοτεινή ύλη ένα πράμα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,467 μηνύματα.
Από τα πιό ευχάριστα νέα που διαβάζω σήμερα. Μπράβο!

Συμφωνώ απόλυτα με τη φανέρωση (ή και την κατάργηση όπως πολύ ωραία πρότειναν κάποια παιδιά) για τους εξής λόγους:

1ον Προάγεται ο διάλογος. Εαν έχεις τη βούληση να διαφωνήσεις με κάποιον, μπορείς κάλλιστα να το κάνεις με το θάρρος της γνώμης σου η οποία πρέπει να διατυπώνεται ξεκάθαρα, ώστε το φόρουμ να γίνει τόπος πραγματικής έκφρασης ιδεών. Είναι κάτι που το κάνω προσωπικά (εξ ου και οι απειροελάχιστες αρνητικές που θα δούν τα μέλη ότι έχω ρίξει στο παρελθόν) και είναι κάτι που περιμένω και από τους συνομιλητές μου εφόσον θέλουμε να λέμε ότι έχουμε την ωριμότητα να εκφραζόμαστε πολιτισμένα. Ένα ή περισσότερα μείον σαν αριθμοί δεν εξηγούν το είδος της διαφωνίας και έτσι το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει μη κατανόηση των αιτίων αυτής.

2ον Θα εξαλειφθούν φαινόμενα "μπάχαλων". Οι "μπάχαλοι" δεν βαθμολογούν γνώμες. Βαθμολογούν άτομα, ανάλογα αν τα χωνεύουν ή όχι, και το να χρησιμοποιείς ένα κρυφό εργαλείο βαθμολόγησης γνώμης για να βαθμολογήσεις αρνητικά και να θάψεις "στα μουλωχτά" άτομα, είναι το λιγότερο υποκριτικό και δειλό. Η κατάχρηση ενός εργαλείου πρέπει να είναι ορατή ώστε η κοινή γνώμη να μπορεί να διακρίνει και να κρίνει στη σκέψη της τέτοια φαινόμενα, πέραν της όποιας παραβίασης των κανόνων συνεπάγεται μια τέτοια κατάχρηση. Πίσω από τη σκέπη της κρυφής ψήφου, πολλοί διάλεξαν να θάψουν σωρευτικά τις αντιπάθειές τους. Δημοσίως πλέον, πολύ αμφιβάλλω αν θα το κάνουν δεδομένου του κινδύνου να χαρακτηριστούν κομπλεξικοί.


Όπως προείπα, αυτά δεν είναι προϊόντα μόνο μιας φανέρωσης ψήφων, αλλά μπορούν να υπάρξουν και με την κατάργηση αυτών. (Η δε κατάργηση δεν αποτελεί αποστέρηση του δικαιώματος στην άρνηση, αφού έτσι δίνεται η δυνατότητα πλήρους έκφρασης του "γιατί" με συντεταγμένα και αναλυτικά σχόλια, σε αντίθεση με τη φανερή συμφωνία μέσω "+1" που γίνεται κυρίως για εξοικονόμηση πόστ και "σάλιου").

Και πάλι μπράβο, νομίζω ήταν καιρός.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,939 μηνύματα.
Αν επιμένετε τόσο πολύ στο να βάζετε αρνητικές, κάντε το πολιτισμένα....

Αντικαταστείτε το "Αρνητικές ψήφοι" με το "Δεν συμφωνώ" και το "Θετικές ψήφοι", με το "Συμφωνώ". Απλά πράγματα... 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και πάλι μπράβο, νομίζω ήταν καιρός.:)
Όχι δεν ήταν καiρός..
Ο καιρός ήταν πριν 2-3 χρόνια που πρωτομπήκε ο θεσμός ;)

Tώρα είναι "better late than never!"
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Δε συμφωνώ το στέκι θα χάσει κατά πολύ το στεκίτικο χαρακτήρα γιατί πολλά μηνύματα θα γράφονται για αυτές τις αρνητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μετά από 30 ήμερες θα πραγματοποιηθεί η φανέρωση, έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα όποια μέλη το επιθυμούν να αναιρέσουν κάποιες αρνητικές.
Απεναντίας, τώρα που θα γίνουν φανερές, λέω να πάω να βάλω μερικές ακόμα. :devil:
Αναγκάστηκα πολλές φορές να βάλω θετική σε ποστ που δεν ήθελα καθόλου να ψηφίσω, για να μην νομίζει ο συγγραφέας του πως την αρνητική του την είχα βάλει εγώ.
Ίσως πλέον να είναι καλύτερο να καταργηθούν εντελώς, σύμφωνα και με τα πρότυπα του facebook που έχει μόνο like. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Καλυτερα να μεινει ως εχει..θα μαλωνουμε για τις αρνητικες μετα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Να μην καταργηθούν οι αρνητικές και το ήθελα από την αρχή και χαίρομαι που τέθηκε κι εδώ να γίνονται φανερές όλες οι ψήφοι και οι θετικές και οι αρνητικές, ώστε να έχει ο καθένας την υπευθυνότητα όταν ψηφίζει.
Χαίρομαι που τέθηκε για συζήτηση.
Να είναι λοιπόν φανερές όλες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν τουλάχιστον το 1/4 των μελών δε θέλει να ανοίξουν οι αρνητικες ψήφοι τότε να μην ανοίξουν ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την φανέρωση των αρνητικών ψήφων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top