Συνέδριο Γονιμότητας

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,149 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Η μαργαρίτα δεν πιάνεται γιατί έχει ήδη παιδιά, άρα μια επαφή με την νέα γενιά την έχει για να έρθει χάσμα γενεών, έχει την εμπειρία τι χρειάζεται ένα παιδί για να κρίνει τις αντοχές της , έχει το οκ του γυναικολόγου γιατί όποιες είναι ήδη μητέρες κάνουν παιδιά και μεγαλύτερες και μια δεκαετία πρακτικά δεν έχει μεγάλη διαφορά στην εμφάνιση για να σε κοροιδεύουν στο σχολείο, τι 40 τι 50. Επίσης πιστεύω ότι αν δεν πάει καλά μια εγκυμοσύνη δεν σου προκαλεί την ίδια στεναχώρια αν έχεις ήδη παιδιά , γιατί το άκουσα πρόσφατα από μια γνωστή μου, αλλά είχε τα παιδάκια της . Και πιστεύω ότι είναι ωραίο να έχεις πολλά αδέρφια.

Ε τώρα ντάξει το αυτονόητο είναι όσο πιο νωρίς τόσο το καλύτερο και πιο πολύ για νέες μητέρες, αλλά και μια γυναίκα ή και άντρας πιο πιθανό είναι να μην έχουν σύντροφο ή να μην μπορούν οικονομικά, παρά ότι έχουν στρωτή ζωή και περιμένουν να μεγαλώσουν και ήρθαμε εμείς να τους ανοίξουμε τα μάτια.


Από που προκύπτει ότι η μέση 40αρα είναι πιο όμορφη από την μέση 25αρα;
Από το ότι οι σαραντάρες ίσον με δυο εικοσάρες :P
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ψιλοέπιασα λίγο το concept αυτού που λέει η Μαργαρίτα.
Και νομίζω είναι στο πλαίσιο του "you are not ugly just poor" και αντικειμενικά μια γυναίκα 40 χρόνων ντύνεται πιο ακριβά, τρώει πιο ακριβά και καλά και έχει πιο ακριβά (και ποιοτικά)καλλυντικά και ξοδεύει περισσότερα στην περιποίησή της επειδή μπορεί πιο άνετα απο μια 25άρα.
Μπορεί να κάνει και πλαστικές για να διορθώσει όσα δεν μπορούσε στα 25.
Τώρα μην κοιτάτε εμένα που έχω και το χρημα και το κάλλος και τη νιότη, για άλλες μιλάμε τωρα.Δεν ειμαι εγω παραδειγμα
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε χρησιμοποίησα πουθενά τη φράση "σοβαρή κουβέντα". Είπα τα επιχειρήματα που έδωσα σοβαρά. Μήπως δεν το πρόσεξες καλά;



Νομίζω έδωσα παράδειγμα συγγενούς μου για να δείξω οτι τα παιδιά με μεγάλους γονείς αναγκάζονται να μη ζήσουν την μαθητική - φοιτητική ζωή τους, ακόμα και μετέπειτα, για να προσέχουν τους ηλικιωμένους άρρωστους γονείς τους. Δε βλέπω πού είναι το lifestyle εδώ.

Το οτι υπάρχουν παιδάκια που έρχεται η μεσήλικη μαμά να τα πάρει και νιώθουν άβολα στο σχολείο ή τα κοροϊδεύουν κιόλας είναι επίσης γεγονός από ιστορίες που έχω ακούσει.

Το οτι δεν μπορούμε να αντιληφθούμε την πραγματικότητα, οτι μια 30άρα μπορεί μεν να αρρωστήσει αλλά θα είναι η εξαίρεση σε σχέση με τις πιθανότητες να αρρωστήσει μια 40άρα, 50άρα, 60άρα είναι κι αυτό προβληματικό και θεωρώ οτι προκύπτει από το κρίνω εξ' ιδίων τα αλλότρια και άλλους συναισθηματικούς λόγους.

Όπως και να έχει εγώ απάντησα ευγενικά κι εσύ μού κάνεις επίθεση και γι' αυτό είπα οτι δεν μπορεί να γίνει κουβέντα με αυτές τις προϋποθέσεις.

Και τελείως αντικειμενικά ούτε εσύ έχεις ίδια πείρα από το θέμα αφού δεν έχεις κάνει παιδί στα 40+ που τώρα πάει σχολείο να δούμε πώς θα νιώθει. Σωστά;
Δεν φταίω εγώ αν εσύ το εν λόγο κείμενο μου το βλέπεις σαν επίθεση ..

Δεν το συνηθίζω ξέρεις και δεν θα το κάνω ούτε εδώ μέσα γιατί υπάρχει μια αντίθετη άποψη ...
Δεν έχω τέτοια απωθημένα πίστεψέ με και το λέω όλο αυτό γιατί είμαι καινούργιο σχετικά μέλος που λαμβάνει μέρος στις συζητήσεις σας και βλέπω πάνω κάτω τι επικρατεί όσο αφορά για μια αντίθετη άποψη 😉

Τώρα για την σοβαρή κουβέντα ,νομίζω είπες ότι εσύ έχεις σοβαρά επιχειρήματα και εγώ μάλλον όχι έτσι ?
Από εκεί και όλο αυτό και όχι δεν παρεξήγησα ..

Έπειτα δεν μίλησε ΚΑΝΕΝΑΣ για μια 50 άρα γυναίκα και πολύ περισσότερο 60αρα ..
Αν είναι δυνατόν να υποστηρίζω κάτι τέτοιο για αυτές τις ηλικίες ..
Πολύ περισσότερο για μια 60 άρα ..θα έπρεπε να ζω αλλού τότε ..
Είπαμε δεν οριοθετούνται κάποια πράγματα αλλά έχω επίγνωση τι αντοχές έχει μια γυναίκα σε αυτές τις ηλικίες και πιο είναι το προσδόκιμο ζωής της ...

Πραγματικά στο ξαναπα, δύο παιδιά μεγάλωσα και έχω συμμετέχει σε άπειρες συγκεντρώσεις γονέων ,σε πάρα πολλές αθλητικές συγκεντρώσεις που οι γονείς ήταν εκεί για να ενθαρρύνουν και να χαρούν με την χαρά των παιδιών τους και γενικά ξέρω πάρα πολλά παιδιά που οι μητέρες τους είναι μεγάλες και κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε τέτοιο θέμα .
Τώρα αν υπάρχουν μια δυο περιπτώσεις ή και παραπάνω ,δεν είναι απαραίτητο κριτήριο η ηλικία αλλά πως ο γονέας το έχει περάσει όλο αυτό στο παιδί του .

Από εκεί εξαρτώνται όλα Himela να το ξέρεις κατά την δική εμπειρία που βασίζεται σε πολύ σοβαρά επιχειρήματα .

Λες να νοιάζει το παιδί η ηλικία αν μπορεί και το ακολουθεί σε όλες του τις δραστηριότητες και να συμμετέχει σε αυτές ,αν ειναι εκεί για να το παραλάβει από το σχολείο και έχει επαφή και με άλλα παιδιά της ηλικίας του γιατί η μητέρα του κανόνισε να πιει το καφεδάκι της παρέα με αλλη μαμά συμμαθητή του ώστε να περάσουν και οι δύο καλά και ας είναι και νεότερη η άλλη μαμά ?
Νομίζεις ότι αργότερα θα το πειράξει αν στο σπίτι του αυτό το παιδί μπορεί να εκφραστεί και να συζήτηση ελεύθερα το οτιδήποτε ?
Να λαμβάνει την στήριξη που χρειάζεται ένα παιδί ?
Από πότε όλα αυτά ζητάνε ληξιαρχική πράξη γεννήσεως της μητέρας ?


Ξέρεις πόσες νέες μητέρες ξέρω που η μόνη τους έννοια είναι να φορτώσουν το παιδί όταν έχει κάποια δραστηριότητα σε άλλον γονέα για να μην πάει και αυτή μαζί για να το στηρίξει και να το ενθαρρύνει σε έναν αγώνα ?
Ξέρεις πόσες νέες μανουλες κάνουν αμάν και πως να βγούνε για καφέ μόνες τους αδιαφορώντας αν πρέπει να απασχοληθεί και το παιδί παράλληλα ?
Πόσες νέες μανουλες με όρεξη παρατάνε σε παππούδες και γιαγιάδες τα παιδιά τους γιατί επειδή ακριβώς είναι νέες και έχουν ενέργεια και ζωή πρέπει να βγαίνουν τα βράδια ή να φεύγουν σκ ?
Πόσες τα απολαμβάνουν μπροστά σε μια οθόνη για να έχουν χρόνο για να περνάν καλά ?

Θες και άλλα παραδείγματα για να δεις πως η ηλικία για αυτά που αναφέρεις δεν παίζει κανένα άλλο ρόλο?

Ανέφερα τα πρόσωπα life style που εσύ παρουσίασες σαν επιχείρημα και μάλιστα σου δικαιολογησα για το πόσο άκυρο για εμένα είναι όλο αυτό ?
Που είναι το κακό και γιατί το βλέπεις σαν επίθεση ?

Και όμως έχω ,πίστεψέ με έτσι όπως είμαι δεν θα έχει κανένα θέμα το παιδί μου ή το ανηψι μου να το πάρω και από το σχολείο ή να το πάω και σε μια αθλητική δραστηριότητα ούτε εγώ ούτε ο πατέρας του -θειος γιατί ακόμα σε αυτή την ηλικία μας είμαστε μέσα στα γήπεδα με ότι συνεπάγεται αυτό που σου λέω .
Και δεν είμαι μόνο εγώ ,ξέρω πολλές παλιές μου φίλες και συμπαικτηριες που είμαστε στο ίδιο μήκος και ας έχουμε καβαντζωσει τα σαράντα και το λέει ακόμα το σώμα μας , η διάθεση μας και η ψυχούλα μας ,αν καταλαβαίνεις τι εννοώ 😉

Επιμένω και λέω ότι όλα είναι θέμα χαρακτήρα και νοοτροπίας .
Αν θες να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί φροντίζεις όλα αυτά που μου ανέφερες εσύ ότι το κατατάσσουν σε μειονεκτηκη θέση , να του τα περάσεις σαν προτέρημα και όχι σαν μειονεκτήματα .

Μην ξεχνάμε ότι τα παιδάκια μας είναι σαν πλαστελίνες ..
Όπως τα πλάθεις έτσι θα εκφράζονται .

Δεν υποστηρίζω ότι η άποψη μου είναι κανόνας ,αλλά δεν μπορώ να διανοηθω ότι σήμερα το να γίνει μια γυναίκα στα σαράντα μητέρα είναι μεμπτό...

Ελπίζω και τώρα μην δεις την απάντηση μου σαν επιθετική 🙂
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και δεν είμαι μόνο εγώ ,ξέρω πολλές παλιές μου φίλες και συμπαικτηριες που είμαστε στο ίδιο μήκος και ας έχουμε καβαντζωσει τα σαράντα και το λέει ακόμα το σώμα μας , η διάθεση μας και η ψυχούλα μας ,αν καταλαβαίνεις τι εννοώ
Πάμε ρε Μαργαρίτα milf power!!!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ψιλοέπιασα λίγο το concept αυτού που λέει η Μαργαρίτα.
Και νομίζω είναι στο πλαίσιο του "you are not ugly just poor" και αντικειμενικά μια γυναίκα 40 χρόνων ντύνεται πιο ακριβά, τρώει πιο ακριβά και καλά και έχει πιο ακριβά (και ποιοτικά)καλλυντικά και ξοδεύει περισσότερα στην περιποίησή της επειδή μπορεί πιο άνετα απο μια 25άρα.
Μπορεί να κάνει και πλαστικές για να διορθώσει όσα δεν μπορούσε στα 25.
Τώρα μην κοιτάτε εμένα που έχω και το χρημα και το κάλλος και τη νιότη, για άλλες μιλάμε τωρα.Δεν ειμαι εγω παραδειγμα
Έλα ρε συ Χριστίνα που οι σαραντάρες χρειάζονται πλαστικές ..😂😂😂

Να αυτά τα λάθη γίνονται και φτάνουν πενήντα και μετά λες τι Allen είναι αυτό 😉
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα ρε συ Χριστίνα που οι σαραντάρες χρειάζονται πλαστικές ..😂😂😂

Να αυτά τα λάθη γίνονται και φτάνουν πενήντα και μετά λες τι Allen είναι αυτό 😉
Δεν αναφερόμουν στις ρυτίδες αλλά καμια ρινοπλαστική ή άλλη ατέλεια που ήθελε να την διορθωσει στα 25 και δεν μπορούσε οικονομικά.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από που προκύπτει ότι η μέση 40αρα είναι πιο όμορφη από την μέση 25αρα;
Έλα μου ντε ?
Δυστηχως δεν το υποστηρίζω όλο αυτό εγώ hacker αλλά ο κλάδος σας 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάμε ρε Μαργαρίτα milf power!!!
Από αυτό το milf που όταν το πρώτο άκουσα τι σημαίνει ξεκίνησε η όλη συζήτηση και κατέληξε στο συμπέρασμα που προανέφερα 😂😂😂
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα μου ντε ?
Δυστηχως δεν το υποστηρίζω όλο αυτό εγώ hacker αλλά ο κλάδος σας 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από αυτό το milf που όταν το πρώτο άκουσα τι σημαίνει ξεκίνησε η όλη συζήτηση και κατέληξε στο συμπέρασμα που προανέφερα 😂😂😂
Α οκ. Τώρα κατάλαβα γιατί μπερδεύεσαι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Συγγνώμη μια γυναίκα που μένει έγκυος έστω στα 40 και γεννά στα 41, όταν το παιδί της είναι 15 δεν είναι μεσήλικη;

Να προσθέσω το πιο βασικό που ξέχασα, ότι μια γυναίκα που κάνει παιδί στα 40+, εκτός του ότι παίζει ρουλέτα με την υγεία του παιδιού της γιατί ξέρουμε τα προβλήματα υγείας που προκύπτουν σε εγκυμοσύνες άνω των 40 ετών, αλλά το κυριότερο: καταδικάζει το παιδί της να μείνει ορφανό σε σχετικά μικρή ηλικία. Δηλαδή δεν αρκεί να μεγαλώσει το παιδί ως τα 18 και τέλος. Όλοι χρειαζόμαστε τη μητέρα μας άσχετα με την ηλικία μας και σε όλες τις φάσεις της ζωής μας. Αν γεννήσει κάποια στα 40, είναι πολύ φυσιολογικό ότι το παιδί δε θα έχει τη μάνα του μετά τα 40 του κάτι που θα είναι ένα πλήγμα για το ίδιο το παιδί αλλά και για τα πιθανά εγγόνια που δε θα ζήσουν πολύ ή καθόλου τη γιαγιά.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να προσθέσω το πιο βασικό που ξέχασα, ότι μια γυναίκα που κάνει παιδί στα 40+, εκτός του ότι παίζει ρουλέτα με την υγεία του παιδιού της γιατί ξέρουμε τα προβλήματα υγείας που προκύπτουν σε εγκυμοσύνες άνω των 40 ετών, αλλά το κυριότερο: καταδικάζει το παιδί της να μείνει ορφανό σε σχετικά μικρή ηλικία. Δηλαδή δεν αρκεί να μεγαλώσει το παιδί ως τα 18 και τέλος. Όλοι χρειαζόμαστε τη μητέρα μας άσχετα με την ηλικία μας και σε όλες τις φάσεις της ζωής μας. Αν γεννήσει κάποια στα 40, είναι πολύ φυσιολογικό ότι το παιδί δε θα έχει τη μάνα του μετά τα 40 του κάτι που θα είναι ένα πλήγμα για το ίδιο το παιδί αλλά και για τα πιθανά εγγόνια που δε θα ζήσουν πολύ ή καθόλου τη γιαγιά.
Θα σου κάνω μια πολύ υποθετική ερώτηση.
Έστω μια κοπέλα που σε μικρή ηλικία (κατω των 20) εμφάνισε καρκίνο μετά απο χρόνια το ξεπέρασε και πλέον 25 χρόνων θέλει να κάνει παιδί.
Το ξέρεις πως η πιθανότητα να το πάθει ξανά είναι αυξημένη σε σύγκριση με κάποιον που δεν εμφάνισε ποτέ.
Αυτή η 25 χρονη κοπέλα δε θα πρεπε να κάνει παιδιά ποτέ στη ζωή της με φόβο μην το αφήσει ορφανό;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγγνώμη μια γυναίκα που μένει έγκυος έστω στα 40 και γεννά στα 41, όταν το παιδί της είναι 15 δεν είναι μεσήλικη;

Να προσθέσω το πιο βασικό που ξέχασα, ότι μια γυναίκα που κάνει παιδί στα 40+, εκτός του ότι παίζει ρουλέτα με την υγεία του παιδιού της γιατί ξέρουμε τα προβλήματα υγείας που προκύπτουν σε εγκυμοσύνες άνω των 40 ετών, αλλά το κυριότερο: καταδικάζει το παιδί της να μείνει ορφανό σε σχετικά μικρή ηλικία. Δηλαδή δεν αρκεί να μεγαλώσει το παιδί ως τα 18 και τέλος. Όλοι χρειαζόμαστε τη μητέρα μας άσχετα με την ηλικία μας και σε όλες τις φάσεις της ζωής μας. Αν γεννήσει κάποια στα 40, είναι πολύ φυσιολογικό ότι το παιδί δε θα έχει τη μάνα του μετά τα 40 του κάτι που θα είναι ένα πλήγμα για το ίδιο το παιδί αλλά και για τα πιθανά εγγόνια που δε θα ζήσουν πολύ ή καθόλου τη γιαγιά.
Μάλλον δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό που θέλω να πω γιατί δεν είδα να τοποθετησε για την άποψη μου για τις νέες μανουλες ...

Ένα θα σου πω, εγώ στα 23 μου και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα μια εξέταση που μόνο οι γυναίκες σε προχωρημένη ηλικία την κάνουν .

Έκανα αμνιοπαρακέντηση στον έκτο μήνα γιατί μια τιμή από τις αιματολογικές που έκανα βγήκε αυξημένη ως προς το γεγονός να βγει το μωρό μου με σύνδρομο down...

Εκεί όπως βλέπεις δεν με "προστάτευσε " καθόλου η ηλικία μου ..

Η ηλικία μου δεν με απέτρεψε να ζήσω όλη αυτή την πολύ άσχημη και επίπονη εμπειρία .
Δεν μου απέτρεψε να παραμείνω σε ακινησία για ένα 15μερο επειδή προκάλεσε όλο αυτό συσπάσεις και είχα άμεσο κυνδινο να χάσω το μωρό μου ...

Εκεί δυστηχως σε τόσο μικρή ηλικία έπαιξα ρώσικη ρουλέτα και με την δική μου ζωή και με την δική του ...

Πολύ ανεύθυνο όντως ..αλλά έγινε στα 23 μου ...

Και ακόμα μια ανεύθυνη κίνηση από εμένα ,γιατί ξανά έπαιξα ρώσικη ρουλέτα, ήταν όταν μετά από 3 χρόνια αποφάσισα να κάνω και ένα δεύτερο παιδί ...
Ξέρεις πολύ καλά νομίζω τι λένε για τις εγκύους όταν πάνε για γεννα σε όποια ηλικία και να είναι ...
Χωρίς υπερβολή, ότι είναι με το ένα πόδι στον τάφο. ...
Άρα με αυτή την λογική σου ,ούτε ένα δεύτερο παιδί δεν πρέπει να κάνει μια γυναίκα με τόσους κυνδινους που αντιμετωπίζει για την ίδια της την ζωή ,αφού υπάρχει πιθανότητα κατά την διάρκεια της γέννας κάτι να γίνει και να αφήσει τα παιδιά της ορφανά ...

Και ξαναλέω δεν είναι ο κανόνας αλλά εσύ μάλλον δεν θες να δεις και αυτή την πλευρά και πραγματικά αυτή σου η επιμονή με στεναχωρεί .

Πως είσαι τόσο κάθετη σε ένα τόσο ευαίσθητο γεγονός ρε συ πραγματικά ?
Αναλογίζεσαι τι σημαίνει μητρότητα και τι ευλογία είναι για μια γυναίκα να το νοιώσει ακόμα και στα σαράντα ?
Να δεχτώ τέτοιες απόψεις από έναν άντρα ναι και δεν θα μου κάνει και εντύπωση ..
Αλλά από μια γυναίκα μου κλωτσαει πολύ ..

Δεν έχω κάτι άλλο να πω ...
Εύχομαι όλες οι γυναίκες να καταφερνουν να κάνουν παιδιά πριν τα σάραντα μόνο και μόνο για να μην αντιμετωπίζουν τέτοια ρατσιστικά σχόλια ..

Γιατί εδώ με συγχωρείς αλλά έτσι το λαμβάνω ...

Αν καταφέρω και κάνω ακόμα ένα παιδάκι να είσαι σίγουρη πως δεν θα βγάλω ένα παιδί στην κοινωνία που θα ντρέπεται για την μεσήλικα μάνα που θα έχει στα 15 ..
Νομίζω σαν και εμένα υπάρχουν και πολλές άλλες γυναίκες .
Το μόνο που θα τις ευχηθω εγώ σαν γυναίκα και μάνα είναι να καταφέρουν εστω και στα 40 τους να νοιώσουν όλο αυτό το μεγαλείο και υπόσχομαι να μάθω στα δικά μου τα παιδιά και να τις σέβονται και να μην υπάρχει όλη αυτή η νοοτροπία που θα της κρατάει πίσω και με άλλες συνέπειες για την ψυχολογία τους ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α οκ. Τώρα κατάλαβα γιατί μπερδεύεσαι.
Έλα ρε συ haker που πιαστηκες από μια πρόταση που έγινε για άλλο σκοπό έμφασης ..

Μην στεναχωριέσται και εκπλήσσεσται όλοι εσείς, οι 25αρες είναι τα πιπινια και εκεί πρέπει να είναι το μυαλουδακι σας !

Και εγώ μαζί σας σε όλο αυτό !

Αλλά όταν θέλετε να τις κάνετε μανουλες προσέξτε και τίποτε άλλο πέραν από την εμφάνιση
Δεν είναι όλα βιτρίνα στην ζωή 😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως έχετε ένα μοναδικό τρόπο να ανεβαζεται έναν άνθρωπο που είναι στα σαράντα έτσι ?

Δεν κάνει ούτε για μητέρα ούτε θεωρείται γυναίκα με την κάθε αυτού έννοια ...😂😂😂
Πραγματικά η πλήρη απομυθοποίηση .
Στον Καιάδα λοιπόν αν δεν έχεις προλάβει μέχρι τα σαράντα σου να βρεις άντρα και να κάνεις οικογένεια ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως έχετε ένα μοναδικό τρόπο να ανεβαζεται έναν άνθρωπο που είναι στα σαράντα έτσι ?
Εγώ μαζί σου είμαι και ειλικρινά πιστεύω πως θα πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση με τις προκαταλήψεις κατά των γυναικών μετά τα 40 και το κομμάτι της εμφάνισης.
Έχω και αδερφή στα 37 και μάνα στα 59 που δεν ξέρω αν οφείλεται στα γονίδια ή στην ζωή που κάνανε αλλά είναι αγέραστες και δεν εχω λόγο να πώ ψέματα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Συγγνώμη μια γυναίκα που μένει έγκυος έστω στα 40 και γεννά στα 41, όταν το παιδί της είναι 15 δεν είναι μεσήλικη;

Να προσθέσω το πιο βασικό που ξέχασα, ότι μια γυναίκα που κάνει παιδί στα 40+, εκτός του ότι παίζει ρουλέτα με την υγεία του παιδιού της γιατί ξέρουμε τα προβλήματα υγείας που προκύπτουν σε εγκυμοσύνες άνω των 40 ετών, αλλά το κυριότερο: καταδικάζει το παιδί της να μείνει ορφανό σε σχετικά μικρή ηλικία. Δηλαδή δεν αρκεί να μεγαλώσει το παιδί ως τα 18 και τέλος. Όλοι χρειαζόμαστε τη μητέρα μας άσχετα με την ηλικία μας και σε όλες τις φάσεις της ζωής μας. Αν γεννήσει κάποια στα 40, είναι πολύ φυσιολογικό ότι το παιδί δε θα έχει τη μάνα του μετά τα 40 του κάτι που θα είναι ένα πλήγμα για το ίδιο το παιδί αλλά και για τα πιθανά εγγόνια που δε θα ζήσουν πολύ ή καθόλου τη γιαγιά.
Ξέρεις πότε θα πεθάνει ο καθένας μας βρε Χιμέλα και λες κάτι τόσο βαρύ; Πόσοι και πόσοι άνθρωποι χάνουν δυστυχώς τους γονείς τους νέοι; Το παιδί μπορεί και να έχει την μάνα του στα 40 του (μακάρι να την έχει), μπορεί και όχι. Έχοντας μεγάλο πατέρα (μιλάμε για μητέρες αλλά αυτό το παράδειγμα έχω), έχω πολύ συχνά αγωνία για την ζωή του. Αλλά τι να κάνω, να του επιρρίψω ευθύνες που μ' έκανε στα 45+ ; Οι γονείς μας έκαναν τις επιλογές τους, εμείς θα κάνουμε τις δικές μας.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ μαζί σου είμαι και ειλικρινά πιστεύω πως θα πρέπει να μπει ένα τέλος σε αυτή την κατάσταση με τις προκαταλήψεις κατά των γυναικών μετά τα 40 και το κομμάτι της εμφάνισης.
Έχω και αδερφή στα 37 και μάνα στα 59 που δεν ξέρω αν οφείλεται στα γονίδια ή στην ζωή που κάνανε αλλά είναι αγέραστες και δεν εχω λόγο να πώ ψέματα.
Χριστίνα εγώ δεν έχω πλέον τέτοιες ανασφάλειες στην ζωή μου και ούτε επηρεάζομαι από άλλες απόψεις για το οτιδήποτε .

Δεν θα σου πω και εγώ τι μάνα έχω γιατί δεν ξέρω πως θα το πάρετε και έχει φοβηθεί λιγάκι το μάτι μου εδώ μέσα ....
Να φανταστείς έχω ακόμα και την γιαγιακα μου που είναι κουτσονατη η καλή μου στα 85 της και χαίρεται και τα δισέγγονα της ...

Δεν θα καθήσω να "μαλώσω " για να επιβάλλω την άποψη μου .
Δεν μπορώ όμως να μην την πω όταν τα γεγονότα που προβάλλονται έχουν καταρριφθεί μέσα από τα ίδια τα βιώματά μας...
Αλλιώς θα έλεγα ,κοίτα υπάρχει και αυτή η πλευρά ..λες να έχει δίκιο ?
Λες να μην το έχω δει ακόμα αυτό το ενδεχόμενο στην δική μου ζωή ?
Κάτσε να κρατήσω μικρό καλάθι για το τι μου επιφυλάσσει η δική μου ζωή αργότερα ..

Έχω μάθει από πολύ μικρή ότι θέλω να μάχομαι για να το έχω και πότε μου δεν κόλλησα ούτε σε ηλικίες ούτε σε τίποτε άλλο ..
Ζοριζομαι κάπου? θα ζητήσω βοήθεια ,ακόμα και ψυχολόγου ..Μου αρκεί μόνο να κάνω το σωστό και να μην αδικώ κανέναν ..

Ξέρεις κάτι όμως ?
Είμαστε σε να δημόσιο φόρουμ και όλα αυτά δυστηχως τα διαβάζουν και άτομα που έχουν σοβαρά θεματακια ..

Ειναι ευάλωτα ψυχολογικά και το παραμικρό αρνητικό ενισχύει και άλλο την ταραγμένη ψυχοσύνθεση τους ..


Πίστεψέ με αν ήμουν γύρω στα 30 ελεύθερη και διάβαζα όλα αυτά, μια μινι κρίση πανικού για το "εγώ πότε θα γίνω μάνα " θα την περνούσα ...

Ξέρεις πόσες τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν και για να προλάβουν το "χρονοπεριθωριο " της μητρότητας που έχουν ορίσει κάποιοι αυθερετα ως προς την συμπεριφορά του παιδιού και όχι φυσικά για το θέμα της υγείας ,πάνε και βρίσκουν ένα τριμαλαξ και κάνουν παιδιά με τις γνωστές μετέπειτα συνεπειες ?
Μην ξεχνάμε ενα παιδί δεν το γεννά και το μεγαλώνει μόνο μια μάνα ,αλλά και ένας πατέρας που για εμένα αν δεν έχει το 50% τις εκατό για το τι παιδί θα μεγαλώσει ,έχει ένα 40%...

Έχω συμμαθήτριά από το λύκειο που δεν έτυχε βρε παιδί μου να ταιριάξει με κάποιον ..
Εντάξει για αυτή και μόνο εγώ ,επειδή έχω κάνει άπειρες συζητήσεις μαζί της και αναγνωρίζω κάποια παραπονακια της δεν θα το υποστηρίξω ποτέ όλο αυτό ...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως έχετε ένα μοναδικό τρόπο να ανεβαζεται έναν άνθρωπο που είναι στα σαράντα έτσι? Δεν κάνει ούτε για μητέρα ούτε θεωρείται γυναίκα με την κάθε αυτού έννοια ...😂😂😂
Πραγματικά η πλήρη απομυθοποίηση .
Στον Καιάδα λοιπόν αν δεν έχεις προλάβει μέχρι τα σαράντα σου να βρεις άντρα και να κάνεις οικογένεια ...

Συνεχίζεις να βγάζεις εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα, καθώς εγώ τουλάχιστο δεν είπα τίποτα από αυτά.

Ούτε ισχυρίστηκα πως μια 40αρα δεν μπορεί να είναι όμορφη, ούτε πως δεν μπορεί να κάνει υγιή παιδιά, και σίγουρα δεν είπα για Καιάδες.

Ειπα πως η 40αρα δεν είναι το ίδιο όμορφη, και σίγουρα όχι ομορφότερη από τον 25αρη εαυτό της, εκτός και αν στα 25 είχε πάρα πολλά κιλά ή κάτι παρόμοιο.

Και οικογένεια μπορείς να κάνεις στα 40 και άντρα να βρεις, και όλα, απλά μη κοροιδευομαστε τώρα ότι όσο περνάνε τα χρόνια όλα αυτά δεν γίνονται πιο δύσκολα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνεχίζεις να βγάζεις εντελώς αυθαίρετα συμπεράσματα, καθώς εγώ τουλάχιστο δεν είπα τίποτα από αυτά.

Ούτε ισχυρίστηκα πως μια 40αρα δεν μπορεί να είναι όμορφη, ούτε πως δεν μπορεί να κάνει υγιή παιδιά, και σίγουρα δεν είπα για Καιάδες.

Ειπα πως η 40αρα δεν είναι το ίδιο όμορφη, και σίγουρα όχι ομορφότερη από τον 25αρη εαυτό της, εκτός και αν στα 25 είχε πάρα πολλά κιλά ή κάτι παρόμοιο.

Και οικογένεια μπορείς να κάνεις στα 40 και άντρα να βρεις, και όλα, απλά μη κοροιδευομαστε τώρα ότι όσο περνάνε τα χρόνια όλα αυτά δεν γίνονται πιο δύσκολα.
Συνεχίζεις να εθελοτυφλης και δεν βλέπω τον λόγο καλέ μου hacker..

Η κάθε αυτού απάντηση δεν ήταν για το δικό σου ...

Για δες πιο προσεκτικά λιγάκι ότι αλλάζω ποστ αλλά ενώθηκαν ...🙂

Κατ άλλα συμφωνώ μαζί σου !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τodoroki

Νεοφερμένος

Η Τodoroki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Aναρωτιέμαι για πόσο ακόμα θα αφήνουμε το καθένα άσχετο να κάνει κουμάντο στο σώμα και τις επιλογές μιας γυναίκας, σκεφτείτε όχι μόνο το γελοίο και κατηγορηματικό διαφημιστικό σποτάκι αλλά ας θυμηθούμε και το περίφημο νομοσχέδιο ενάντια του δικαιώματος των γυναικών στις αμβλώσεις μόλις μερικούς μήνες πριν. Παραθέτω και ένα εξώφυλλο που είχε βγεί τότε και μάλιστα σε αθλητική εφημερίδα.
EM9C6PiXsAELNzs.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top