Σχέσεις Ελλάδας - Τουρκίας

Πιστεύετε ότι οι "προκλήσεις" μπορούν να οδηγήσουν σε κάποια γενικευμένη σύρραξη?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 1)
  • Ναι

    Ψήφοι: 1 100.0%
  • Όχι

    Ψήφοι: 0 0.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τώρα λες ανοησίες, μου λες ότι κινδινεύω απ'τις ένοπλες δυνάμεις της χώρας μου, ενώ, ας πούμε, απ'τον εξωτερικό κίνδυνο που είναι υπαρκτός όταν η Τουρκία είναι μια στρατιωτική χούντα όχι το '74, σήμερα, δεν κινδυνεύω καθόλου. Οι διεθνείς οργανισμοί στους οποίους ανήκει η Ελλάδα έχουν όντως ισχύ να μου εξασφαλίζουν σε ικανοποιητικό βαθμό ότι το πολίτευμα στην Ελλάδα θα διατηρηθεί. Καμία, όμως, ισχύ να μου αποδείξουν πως μια χώρα που δεν είναι καν μέλος του (δε μ'ενδιαφέρει αν λένε ότι θέλει να γίνει, αυτό μπορεί να είναι απλά μια φαντασίωση, δεν έχει ανάγκη την Ευρωπαική Ένωση η Τουρκία) αύριο δεν θα υπάρχει μια χούντα όμοια της ελληνικής του 1967, που θα επιθυμήσει, όπως ακριβώς η ελληνική του 1967, να καταλύσει το πολίτευμα μιας άλλης χώρα και να διεξάγει πόλεμο. Τι να πω, αν και, χωρίς να είμαι σπασίκλας και ξερόλας, δεν εμπιστεύομαι εύκολα, μπορώ να στηρίζω πιο πολλά στο Σύνταγμα (δεν είναι καν το ίδιο με το 1974, το γνωρίζεις αυτό) και τις Ένοπλες Δυνάμεις του δικού μου κράτους απ'οσα μπορώ να στηρίζω στην ελπίδα μη επίθεσης από μια στρατιωτική μηχανή από κείνες που έχουν αποδείξει ότι δεν έχουν και πολλές αναστολές στον πόλεμο.
Άλλο πράγμα, εντελώς, να είμαι φίλος του τουρκικού λαού (είμαι) και άλλο πράγμα να εχθρεύομαι τον τούρκικο κεμαλικό μιλιταρισμό, που εδώ που τα λέμε είναι κι εχθρός της ίδιας της Δημοκρατίας μέσα στην Τουρκία. Καμία σύγκριση. Η Τουρκία είναι υφέρπουσα στρατιωτική χούντα, η Ελλάδα έχει περάσει προ πολλού αυτό το στάδιο και δεν έχει πιθανότητες να το ξαναπεράσει στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Τώρα λες ανοησίες, μου λες ότι κινδινεύω απ'τις ένοπλες δυνάμεις της χώρας μου, ενώ, ας πούμε, απ'τον εξωτερικό κίνδυνο που είναι υπαρκτός όταν η Τουρκία είναι μια στρατιωτική χούντα όχι το '74, σήμερα, δεν κινδυνεύω καθόλου. Οι διεθνείς οργανισμοί στους οποίους ανήκει η Ελλάδα έχουν όντως ισχύ να μου εξασφαλίζουν σε ικανοποιητικό βαθμό ότι το πολίτευμα στην Ελλάδα θα διατηρηθεί. Καμία, όμως, ισχύ να μου αποδείξουν πως μια χώρα που δεν είναι καν μέλος του (δε μ'ενδιαφέρει αν λένε ότι θέλει να γίνει, αυτό μπορεί να είναι απλά μια φαντασίωση, δεν έχει ανάγκη την Ευρωπαική Ένωση η Τουρκία) αύριο δεν θα υπάρχει μια χούντα όμοια της ελληνικής του 1967, που θα επιθυμήσει, όπως ακριβώς η ελληνική του 1967, να καταλύσει το πολίτευμα μιας άλλης χώρα και να διεξάγει πόλεμο. Τι να πω, αν και, χωρίς να είμαι σπασίκλας και ξερόλας, δεν εμπιστεύομαι εύκολα, μπορώ να στηρίζω πιο πολλά στο Σύνταγμα (δεν είναι καν το ίδιο με το 1974, το γνωρίζεις αυτό) και τις Ένοπλες Δυνάμεις του δικού μου κράτους απ'οσα μπορώ να στηρίζω στην ελπίδα μη επίθεσης από μια στρατιωτική μηχανή από κείνες που έχουν αποδείξει ότι δεν έχουν και πολλές αναστολές στον πόλεμο.
Άλλο πράγμα, εντελώς, να είμαι φίλος του τουρκικού λαού (είμαι) και άλλο πράγμα να εχθρεύομαι τον τούρκικο κεμαλικό μιλιταρισμό, που εδώ που τα λέμε είναι κι εχθρός της ίδιας της Δημοκρατίας μέσα στην Τουρκία. Καμία σύγκριση. Η Τουρκία είναι υφέρπουσα στρατιωτική χούντα, η Ελλάδα έχει περάσει προ πολλού αυτό το στάδιο και δεν έχει πιθανότητες να το ξαναπεράσει στο μέλλον.

Αν κατάλαβα καλά δε διαφωνείς μαζί μου. Είπα εγώ ότι κινδυνεύεις από τις Ελληνικές ΕΔ; Το ακριβώς αντίθετο είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αλιμονο, η ελλαδα δεν εχει περασει αυτο το σταδιο τοσο πολυ οσο ισχυριζεσαι.
ουσιαστικα μου λες οτι προτιμας τον ελληνικο μιλιταρισμο απο το να δειξεις μια καλη θεληση, μειωνοντας τα τοσα δις που δινεις για εξοπλισμο καθε χρονο, σε βαρος της παιδειας, της υγειας και του ασφαλιστικου.
επισης με το να φορολογεις καπως ανισα τα εισοδηματα των πολιτων του κρατους σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
αλιμονο, η ελλαδα δεν εχει περασει αυτο το σταδιο τοσο πολυ οσο ισχυριζεσαι

Εάν θεωρείς ότι υπάρχει έστω και πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο, τότε τι να πώ. Απλά δε θέλεις ΕΔ και βρίσκεις αυτό ως πρόφαση για να υποστηρίξεις τη θέση σου. Σημειοτέον, έχουν αλλάξει πολλά από το 67. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαξιώνουμε και άλλους θεσμούς για ατοπήματα της προηγούμενης 50ετίας. Αβασάνιστη απαξίωση θεσμών. Συγκρίνετε την ταραχώδη κατάσταση του 1945-1965 με τη σημερινή στέρεα δημοκρατία.
-----------------------------------------
Και μην αποπροσανατολιζόμαστε. Δεν είναι μόνο η Τουρκία πάνω στη γή. Και άλλοι έχουν όπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις είναι αναγκαίο κακό και πως μπορούμε να μιλάμε για μειώσεις μόνο σε διμερές επίπεδο. Αλλά και πάλι θεωρώ πρωταρχικό να γίνουν βήματα προς αυτό και όχι απλά να λέμε ότι είναι δύσκολο να μειωθούν οι εξοπλισμοί χωρίς καν να έχει γίνει προσπάθεια διεθνούς συννενόησης.
Η Ελλάδα έχει περάσει απ'το στάδιο του μιλιταρισμού, τέλος. Η Τουρκία, πολιτικώς, είναι 50 χρόνια πίσω κι έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα αύριο το πρωί να έχει Χούντα, η Ελλάδα όχι και σ'αυτό είμαι κάθετος. Ακόμη, όμως, κι αν είχε, ευθέως σου λέω πως αν μου έλεγαν να διαλέξω, αναπόφευκτα, κάποιον φασίστα εξουσιαστή, παρ'ολο που σιχαίνομαι το φασισμό και κάθε φασίστας είναι το ίδιο γουρούνι με οποιονδήποτε άλλον, θα διάλεγα τουλάχιστον αυτόν που θα μιλούσε στη γλώσσα μου. Δεν γίνεται να μειωθούν οι εξοπλισμοί αν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ πλευρές δεν το πράξουν αποδεδειγμένα. Από τον αφοπλισμό Ρωσίας-ΗΠΑ μέχρι Σλοβακίας-Ουγγαρίας, αν και οι δύο μειώσουν τον εξοπλισμό, πάμε πιο κοντά στην ειρήνη. Αν το κάνει μόνο ο ένας και μάλιστα αυτός που έχει λιγότερο δημοκρατικό έλλειμμα, πάμε απευθείας στον πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτο που με ανησυχει ειναι οτι σιγα σιγα συναινουμε στο να περιορισουμε τις ελευθεριες μας, δηθεν για την ασφαλεια μας, για τη καταπολεμηση της τρομοκρατιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
αυτο που με ανησυχει ειναι οτι σιγα σιγα συναινουμε στο να περιορισουμε τις ελευθεριες μας, δηθεν για την ασφαλεια μας, για τη καταπολεμηση της τρομοκρατιας
Να φανταστώ ότι μιλάς για άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο και το Στρατό και την Τουρκία έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Υπάρχει, ο άγνωστος στρατιώτης, που αντιπροσωπεύει πολλά περισσότερα από έναν απλό ηγέτη, αφού προέρχεται από τις τάξεις του λαού και δείχνει ποιος προτοστατεί στους αγώνες του Έθνους. Όχι μια μορφή αλλά σύσσωμη η χώρα.

Το θέμα του αγνώστου στρατίωτη και το τι ακριβώς συμβολίζει είναι μεγάλο και σηκώνει νέο θέμα για αυτό δεν το σχολιάζω εδώ.

Επαγρυπνούν για να ζούμε εμείς ήσυχοι. Από ποιους; Αν η Τουρκία δεν είχε στρατό, τί θα είχαμε να φοβηθούμε; Ο τουρκικός λαός θέλει να καταλάβει την Ελλάδα; Δε το νομίζω. ΞΥΠΝΑΤΕ, δεν είναι η Τουρκία το πρόβλημα αυτό καθαυτό, ο στρατός ο δικός της και όλων των άλλων κρατών είναι. Αν δεν είχε κανένας στρατό, ο κόσμος θα ήταν ένα πολύ καλύτερο μέρος.

Αν ήμασταν διατεθειμμένοι να παλέψουμε για ένα καλύτερο αύριο, αν εμείς, ως λαός, ως έθνος, ως αδέρφια με όλους τους ανθρώπους, παρακινούσαμε και τα γειτονικά μας έθνη, και ήταν και αυτά διατεθειμμένα να παλέψουν για ένα καλύτερο αύριο, τότε ναι, ο στρατός θα μπορούσε να βγει από τη μέση, χωρίς να χρειάζεται η εγγύηση κανενός.

ουτοπία.

Το '74 ποιος διατηρούσε το δικτατορικό καθεστώς;

Στρατιωτικοί το διατηρούσαν αμερικάνοι το προκάλεσαν όμως, πραγματικά πιστεύεις ότι οι χουντικοί κάναν όντος κουμάντο? Μάλλον αχυράνθρωποι ήταν.


Εάν θεωρείς ότι υπάρχει έστω και πιθανότητα να συμβεί κάτι τέτοιο, τότε τι να πώ. Απλά δε θέλεις ΕΔ και βρίσκεις αυτό ως πρόφαση για να υποστηρίξεις τη θέση σου. Σημειοτέον, έχουν αλλάξει πολλά από το 67. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαξιώνουμε και άλλους θεσμούς για ατοπήματα της προηγούμενης 50ετίας.

Εγώ εκπλήσομαι που πιστεύετε ότι δεν μπορεί να υπάρξει σήμερα ανάλογο καθεστός καταπίεσης. Σίγουρα δεν θα είναι όπως ήταν το 67 αλλά θα καταπατά ανθρώπινα δικαιώματα και θα παραγκωνίζει την δημοκρατία με πλάγιους τρόπους εκμεταλευόμενο κάποιον φόβο που θα φροντίζει να περναεί στον λαό μέσο υποταγμένων ΜΜΕ(όχι ότι μπορούμε να πούμε ότι σήμερα είναι ανεξάρτητα), στην περίπτωσή μας ο φόβος μπορεί να είναι κάλιστα ο κίνδυνος επίθεσης από τους γείτονες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αν το κάνει μόνο ο ένας και μάλιστα αυτός που έχει λιγότερο δημοκρατικό έλλειμμα, πάμε απευθείας στον πόλεμο.

Συμφωνώ. Στην προκείμενη περίπτωση οποιαδήποτε μείωση των εξοπλισμών απέναντι σε μια Τουρκία στρατοκρατούμενη θα ήταν μοιραία. Πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 20 - 40 χρόνια εκδημοκρατισμού των θεσμών και της νοοτροπίας στην Τουρκία για να πούμε ότι και λιγότερες δαπάνες θα επαρκούσαν για την ασφάλεια. Με δεδομένο φυσικά ότι δε θα ανέκυπταν νέες απειλές και θα εδραιωνόταν η ειρήνη παγκόσμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λάδα έχει περάσει απ'το στάδιο του μιλιταρισμού, τέλος
τι παει να πει τελος;
εγω γνωριζω για δυο δικτατοριες το προηγουμενο αιωνα. πως μπορει να εισαι καθετος.
αυτα τα σεναρια καταστροφολογιας δε μπορω να καταλαβω. στη παρουσα καταστασημ, η ΕΕ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΜΕΛΗ ΤΗΣ. ειναι θεμα πως να το πουμε."γοητρου" και "κυρους". οτιδηποτε αλλο μαλλον θα ηταν ενα τεραστιο πληγμα για την ιδια, ως οργανισμος
-----------------------------------------
Να φανταστώ ότι μιλάς για άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο και το Στρατό και την Τουρκία έτσι;

μιλαω για θεματα που εχουν να κανουν με την πιθανοτητα πραξικοπηματος. ενα απο αυτο ειναι και ο περιορισμος της ατομικης ελευθεριας του πολιτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι από το 1974 υπάρχει στρατός δεν υπάρχει πραξικόπημα ούτε περιορισμός ελευθεριών. Τώρα αν την ελευθερία κάποιοι την αντιλαμβάνονται ως ασυδοσία τότε μάλλον δεν υπάρχει ελευθερία. Με το σενάριο του ΜΗΠΩΣ, ΑΝ, ΙΣΩΣ και ΜΠΟΡΕΙ να γίνει πραξικόπημα δεν καταρρίπτονται θεσμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ελευθερια ειναι η διακινηση ιδεων, το δικαιωμα του συνερχεσθαι. ελευθερια ειναι και το να μη σε παρακολουθουν στο δρομο
για ποιο ακριβως πραγμα μιλαμε για ασυδοσια; καλυτερα να αφησεις κατα μερος τις διαφορες τετοιες υποθεσεις. ποιο ειναι το προσφορο εδαφος για μια δικτατορια ας αναλογισθουμε λιγο.
εγω πιστευω μια συνιστωσα ειναι ο περιορισμος των ελευθεριων.

τελος παντων. η τουρκια σιγουρα εχει αρκετα προβληματα με τη πολιτικη της σταθεροτητα. δε μπορω να καταλαβω πως θα προσπαθησουν να επιτεθουν σε μια χωρα η οποια εχει ενα τεραστιο οργανισμο να τη στηριζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Καταργείστε τα πάντα. Στρατό, Αστυνομία θεσμούς ΚΑΤΑΡΡΙΨΤΕ τα. ΙΣΟΠΕΔΩΣΤΕ τα. Αν έτσι θεωρείτε ότι θα είστε περισσότερο ελεύθεροι ΚΑΝΤΕ το. Δεν επιθυμείτε ευνομούμενη πολιτεία. Αχούρι θέλετε. Θεωρείτε την 12μηνη θητεία περιορισμό της ελευθερίας, το Στρατο εν δυνάμει πραξικοπηματία. Αλλά αυτά τα λέτε, τα συζητάτε και τα πιστεύετε επειδή ζείτε σε ΕΛΕΥΘΕΡΗ χώρα. Σε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ χώρα. Αν αυτά τα κάνετε πράξη δε θα ζείτε σε τέτοιο περιβάλλον.
-----------------------------------------
Η καταπίεση που νοιώθετε δεν προέρχεται έξωθεν. Από μέσα σας προέρχεται. Αν ο άνθρωπος δεν είναι Εσωτερικά ελεύθερος τότε όπου και να ζει πάντα θα νομίζει ότι τον κατατρέχουν.
-----------------------------------------
Για να υπάρχει δημοκρατία στη χώρα, πρέπει πρώτα να υπάρχει χώρα. Για να βάλουμε έπιπλα σε σπίτι πρέπει πρώτα να υπάρχει σπίτι. Αυτός που διασφαλίζει την ύπαρξη του σπιτιού είναι ο Στρατός. Τη διακόσμηση την αναλαμβάνουν μετά οι πολίτες. Αν όμως οι διακοσμητές πειράξουν το Στρατό τότε τα έπιπλα αργά ή γρήγορα δε θα είναι δικά τους. Και αν θέλετε τη γνώμη μου, προτιμώ καλύβα αλλά να ξέρω ότι είναι δική μου και αν αξιωθώ θα τη βελτιώσω, παρά μια έπαυλη που δε γνωρίζω πότε θα επιστρέψει ο ιδιοκτήτης της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Η καταπίεση που νοιώθετε δεν προέρχεται έξωθεν. Από μέσα σας προέρχεται. Αν ο άνθρωπος δεν είναι Εσωτερικά ελεύθερος τότε όπου και να ζει πάντα θα νομίζει ότι τον κατατρέχουν.

Ποίος είναι εσωτερικά ελεύθερος για σένα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αφησε κατα μερους του φανατισμου σου, τη τρυπα που εχεις μπει. θες να δεις τη καταντια που εχουμε για "δημοκρατια". κοιτα τριγυρω σου. εγω καπιταλισμο και συμφεροντα βλεπω, οχι δημοκρατια.

η καταπιεση ειναι αποτελεσμα ανισοτητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το 1936, σου θυμίζω, δεν υπήρχε χώρα στην Ευρώπη που να μην ήταν φασιστική και μάλιστα η Ελλάδα είχε κι από τους χαλαρότερους φασισμούς. Και το 1974 η Ελλάδα ανήκε στον ευρύτερο σχεδιασμό του αντικομμουνιστικού δικτύου Gladio, πλέον δεν υπάρχει ούτε η ΕΣΣΔ, ούτε οι ΗΠΑ ως παντοδύναμος προστάτης μιας μισοτελειωμένης, απ'τον πόλεμο, Ευρώπης. Αυτό ακριβώς σου λέω. Η Ελλάδα τα στάδιά της τα πέρασε. Η Τουρκία, ως οντότητα, είναι ένας ύμνος στο μιλιταρισμό απ'τη μέρα που ιδρύθηκε και δεν έπαψε ΠΟΤΕ να είναι μια ψευδοδημοκρατία υπό τον ασφυκτικό έλεγχο του τούρκου Διοικητική ΓΕΕΘΑ. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Και τέλος πάντων, αν επιβουλεύεται μια ξένη δύναμη (μέχρι τώρα κάθε χούντα στην Ελλάδα εξυπηρετούσε απλώς διεθνή συμφέροντα), έχει και τη δική της ισχύ να καταργήσει το πολίτευμα, δεν χρειάζεται τον ελληνικό στρατό. Απλά, θέλω να σου αποδείξω ότι δεν στέκει αυτό που λες, δεν αισθάνομαι κανέναν απολύτως κίνδυνο απ΄τις ελληνικές ΕΔ, ακριβώς όπως δεν αισθάνονται και οι αμερικάνοι πολίτες, παρ'ολο που είναι μια πολύ πιο μιλιταριστική κοινωνία απ΄την Ελλάδα. Συμφωνώ κι έχουν βάση όλοι οι ισχυρισμοί για τα πεταμένα λεφτά των εξοπλισμών και την πλουτοκρατία της Lockheed και της EADS, αλλά δε μπορώ σε καμία περίπτωση να συμφωνήσω με αυτά που λες. Εν έτει 2009, με όσα εθνικά και παγκόσμια έχει ν'ασχοληθεί ο ελληνικός λαός, το τελευταίο που τον ενδιαφέρει είναι ένα εντελώς αβάσιμο σενάριο. Άλλο 1950, άλλο 2010. Το 1950 η Ελλάδα υπήρχε χάρη στο σχέδιο Τρούμαν κι εντελώς λαικά, ήταν περιουσία των ΗΠΑ, όπως άλλωστε και όλη η Ευρώπη. Σήμερα μπορεί να σταθεί μόνη της, δεν κινδυνεύει το πολίτευμα απ'εξω και ούτε καν από μέσα, δεδομένου ότι όποιος θέλει να ηγηθεί της χώρας το κάνει και δημοκρατικά, όπως πχ. ο ναύαρχος Χηνοφώτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Το ότι το κοινωνικό κράτος έχει αποτύχει παταγωδώς δεν ανήκει στα πλαίσια της συζήτησής μας. Συμφωνώ απόλυτα με τις ανισότητες αλλά αυτό για να βελτιωθεί δε θέλει αβασάνιστη κατάρριψη των πάντων αλλά βελτίωση σημείων και πτυχών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάντως δε νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι η πιθανότητα πχ. σύρραξης με την Τουρκία είναι απείρως μεγαλύτερη από την πιθανότητα (?) πραξικοπήματος στην Ελλάδα, δηλαδή εντάξει, η κοινή λογική το λέει ότι το ένα δεν γίνεται ν'αποτελεί αντεπιχείρημα για το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Ποίος είναι εσωτερικά ελεύθερος για σένα?

Εσωτερικά ελεύθερος είναι αυτός που δεν είναι εξαρτημένος από τις τάσεις τις εποχής και δεν παρασύερετε από δημαγωγούς και πομπώδεις λόγους αλλά με γνώμωνα πάντα το συμφέρον της κοινωνίας του, της χώρας του και αν είναι δυνατόν και του κόσμου όλου παίρνει αποφάσεις ή καταθέτει απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
για πες λιγο.
αγγλια, γαλλια και ΕΣΣΔ ΔΕΝ ηταν φασιστικες. δε μπορεις να μιλας για σταδια, οσον αφορα αυτα τα ζητηματα. δεν μπορει να θεωρηθει κατι γραμμικο, ουτε κικλικο. απο τη στιγμη ομως που μια κοινωνια δεν ενδιαφερεται, τοτε μια δικτατορια ειναι πιθανη (διαχωρησε το φασισμο απο τη δικτατορια, δεν ειναι ταυτοσημες εννοιες).
εσυ αναφερεσαι σε μια στρατιωτικη δικτατορια, εγω δεν αναφερομαι σε αυτο
-----------------------------------------
Πάντως δε νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι η πιθανότητα πχ. σύρραξης με την Τουρκία είναι απείρως μεγαλύτερη από την πιθανότητα (?) πραξικοπήματος στην Ελλάδα, δηλαδή εντάξει, η κοινή λογική το λέει ότι το ένα δεν γίνεται ν'αποτελεί αντεπιχείρημα για το άλλο.

θεωρω και τις δυο εξισου απιθανες, δηλαδη ελαχιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top