Σχέσεις-λάθη: τι μας δίδαξαν (αν μας δίδαξαν);

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Το τελευταίο σχόλιο του φαντάγκο το θεωρώ ατάκα που ο καθένας μπορεί να πει για τον εαυτου του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
-Ακόμα κι αν είστε παράλληλοι νοητικά ή συναισθηματικά με κάποιον, ακόμα και αν περνάτε υπέροχα, ακόμα κι αν δίνετε δύναμη ο ένας στον άλλον και είστε ευτυχισμένοι, δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο άλλος είναι ερωτευμένος μαζί σου :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
'Oτι όση αγάπη κι αν υπάρχει, όταν υπάρχουν εκ διαμέτρου αντίθετα ενδιαφέροντα και καθημερινές συνήθειες, μια σχέση δεν έχει μέλλον. 'Οτι η ρουτίνα, η παθολογική εξάρτηση, η επανάληψη, η νεύρωση και ο ψυχαναγκασμός καταστρέφουν και τα πιο βαθειά και ανώτερα συναισθήματα. 'Οτι η απόσταση είναι επωφελής σε σωστές δόσεις. 'Οτι έχασα τα καλύτερα χρόνια μου θεραπεύοντας φαινομενικά μόνο ισχυρές προσωπικότητες που κεκλεισμένων των θυρών κατέρεαν η μία μετά την άλλη μπροστά στα μάτια μου, κι αυτές και οι μύθοι τους.

:clapup: δεν θα μπορούσε τίποτε άλλο να περιγράφει καλύτερα την προηγούμενη 2,5 ετών σχέση μου που κατέληξε σε νεύρα και στεναχώρια 4 μηνών! Επίσης έμαθα να μην είμαι το δικανίκι κανενός, και ότι μια σχέση σημαίνει να συμπορεύεσαι και να υπάρχει αλληλοϋποστήριξη, να μην αποτελείς τον "βράχο" που θα ξεσπάει ο άλλος με τα χι-ψι προβλήματα(πολυτελείας ως επί το πλείστον) του.

Έμαθα :
1.Ότι η υπερβολική εμπιστοσύνη και η σιγουριά είναι για τους αδαείς.
2.Ότι είναι απαραίτητες σωστές δόσεις καχυποψίας, καθώς και σχέσεις 20 ετών + διαλύονται εν μία νυκτί
3.Οι υποσχέσεις και τα μεγάλα λόγια σπάνε τη ζυγαριά και χαλάνε την ισορροπία, αν αισθάνεσαι ότι θες να κάνεις κάτι στο μέλλον, ο χρόνος και η αποφασιστικότητα θα καθορίσουν το αποτέλεσμα και όχι ο ρομαντισμός

Χαίρομαι γιατί :
1. Εάν δεν έτρωγα αυτή τη γερή σφαλιάρα δεν θα εκτιμούσα πολλά από τα πράγματα που μου προσφέρει η τωρινή μου σχέση
2.Θα συνέχιζα να υποτιμώ τον εαυτό μου και να βασίζομαι σε ρομαντικές φανφάρες, χωρίς ουσιαστικό διάλογο και συνύπαρξη στη σχέση.
Σο λόνγκ

:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ότι σχέση μονόπλευρη (μόνο εσύ να δίνεις) δεν λέγεται σχέση...
Το τελευταίο σχόλιο του φαντάγκο το θεωρώ ατάκα που ο καθένας μπορεί να πει για τον εαυτου του ;)
Δεν διαφωνώ, αλλά είναι αλλιώς να το έχεις ζήσει και να το λες και αλλιώς να το λες σαν ατάκα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Καθένας μπορεί να το νιώσει χωρίς απαραίτητα να έχει και
"δίκιο"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για να το νιωσει και να μην εχει δικιο, πρεπει να εχει κακη αντιληψη, και κακως λειτουργουσα συνειδηση. Ή να τυφλωνεται απο εγωισμο. Δυστυχως, υπαρχουν κι αυτα, και οχι σπανια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Για να το νιωσει και να μην εχει δικιο, πρεπει να εχει κακη αντιληψη, και κακως λειτουργουσα συνειδηση. Ή να τυφλωνεται απο εγωισμο. Δυστυχως, υπαρχουν κι αυτα, και οχι σπανια.

Ή απλά διαφορετική αντίληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Έμαθα να λέω όχι σε πράγματα που δε μου αρέσουν, δε μου ταιριάζουν και δε μου αξίζουν και είμαι πολύ περήφανη γι αυτό. Επίσης έμαθα να φεύγω αν δε μου αρέσει κάτι, όσο κι αν πονάει.

Αυτά βέβαια τα έμαθα από σχέσεις που δεν ήταν ιδιαίτερα ώριμες...Από την τωρινή μου σχέση έχω πάρει πολλά και χαίρομαι γι αυτό. Το μόνο που πρέπει να διορθώσω είναι ο εγωισμός μου :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ή απλά διαφορετική αντίληψη.
Το "διαφορετικη" δεν αναιρει το "κακη". Και δε νομιζω οτι ειναι και φοβερα υποκειμενικο το αν καποιος εδωσε ή οχι πολλά και πηρε λιγα, σε μια σχεση. Απλά περισσοτερεσ πιθανοτητες εχει να το αντιληφθει σωστα,ενας εξωτερικος παρατηρητης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ρε Λορυ, δεν ειναι υποκειμενικο τι θεωρει κανεις για το ποσα εδωσε και πηρε απο καποιον μεσα σε μια σχεση?! τς τς τς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
@Lorien :Μάλλον είναι γιατί στο τέλος πολλών σχέσεων (όχι μόνο ερωτικών) όλοι ριγμένοι νιώθουν :-p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
@Lorien :Μάλλον είναι γιατί στο τέλος πολλών σχέσεων (όχι μόνο ερωτικών) όλοι ριγμένοι νιώθουν :-p.

+1! Το θέμα είναι ποιος νιώθει ότι πραγματικά τελείωσε χωρίς σημαντικές "απώλειες"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Έμαθα :
1.Ότι η υπερβολική εμπιστοσύνη και η σιγουριά είναι για τους αδαείς.
Καταπληκτική!:clapup:
2.Ότι είναι απαραίτητες σωστές δόσεις καχυποψίας, καθώς και σχέσεις 20 ετών + διαλύονται εν μία νυκτί
Έξοχη!:clapup::clapup:
3.Οι υποσχέσεις και τα μεγάλα λόγια σπάνε τη ζυγαριά και χαλάνε την ισορροπία, αν αισθάνεσαι ότι θες να κάνεις κάτι στο μέλλον, ο χρόνος και η αποφασιστικότητα θα καθορίσουν το αποτέλεσμα και όχι ο ρομαντισμός
Τσακιστερή!:clapup::clapup::clapup:


Εγώ θα χρησιμοποιήσω μια πολύ σωστή έκφραση του Quark -χαρακτήρα από το Star Trek Deep Space 9- που συνοπτικά εξηγεί στον μικρό του ανηψιό Nog ότι: "Οι άνθρωποι είναι καταπληκτικά, ευγενικά, συμπονετικά πλάσματα όσο έχουν τις ανέσεις τους. Μόλις τους τις στερήσεις γίνονται χειρότεροι κι από ζώα".

Και προσθέτω εγώ στα λόγια του Quark: "...ή ακόμα κι αν τους δώσεις υπερβολικά πολλές ανέσεις"

Δεν εμπιστεύομαι στο 100% ούτε το ίδιο μου το αίμα, πόσο μάλλον συντρόφους. Το πόιντ στην όλη ιστορία είναι να αφήνεις τον άλλο ελεύθερο, να κάνει τις επιλογές του με βάση τα δικά του θέλω, αλλά πάντα να έχεις έτοιμο το ηλεκτροσόκ, κι ας υπάρχει η πιθανότητα λόγο καλού συντρόφου να μη το χρησιμοποιήσεις ποτέ. Κι αυτό γιατί αν ποτέ ο σύντροφός σου χάσει ή υπεραπολαύσει μια ή περισσότερες ανέσεις, τότε μπορεί να στραφεί εναντίον σου, να σε πληγώσει ή έστω και να προσπαθήσει να σε πατήσει στο λαιμό. Και πρέπει να είσαι έτοιμος να του υπενθυμίσεις ακόμα και με αυτό το λυπηρό τρόπο, ποιός ήταν δίπλα του τόσο καιρό και πως πρέπει να φέρεται, σαν άνθρωπος, απέναντι στον άνθρωπό του.

Άλλωστε για να φέρω και μια παρομοίωση, όλα τα παιδάκια είναι γλυκά και αξιαγάπητα όταν τα βλέπεις να παίζουν χαρωπά στο προαύλιο του σχολείου, αλλά σίγουρα μια φορά στο τόσο θα χρειαστούν το τράβηγμα στο αυτάκι από τον δάσκαλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρε Λορυ, δεν ειναι υποκειμενικο τι θεωρει κανεις για το ποσα εδωσε και πηρε απο καποιον μεσα σε μια σχεση?! τς τς τς
Μα μιλαμε για το τι οντως εδωσε ο ενας και ο αλλος, και οχι τι θεωρει οτι εδωσε. Ο αλλος μπορει να ναι και παλαβος και να νομιζει οτι εδωσε τα παντα ενω δεν εδωσε τιποτα.

@Lorien :Μάλλον είναι γιατί στο τέλος πολλών σχέσεων (όχι μόνο ερωτικών) όλοι ριγμένοι νιώθουν :-p.
Μα αυτο λεω απο την αρχη. Οτι ειναι θεμα αντιληψης! Με βαση αυτην νιωθει καποιος ριγμενος, ενω δε θα πρεπε ! Δε γινεται να εχουν ολοι δικιο ρε παιδια, τι να κανουμε.

Ο Φανταγκο μιλησε και ειπε "να δινει ΜΟΝΟ ο ενας , δεν ειναι σχεση". Ε, αν καποιος δε δινει, ή δινει ελαχιστα, και παρολαυτα στο τελος "νιωθει"/"θεωρει" οτι εδωσε πολλα, ...ε πρεπει να παει σε κανενα ιατρο, γιατι ή δε βλεπει καλα, ή να εναρμονιστει με την πραγματικοτητα και να ανοιξει τα ματια του, να κανει αυτοκριτικη, να δει και τριγυρω τι συμβαινει....ή ηταν τυφλα απο εγωισμο και σαν μηχανισμο αμυνας πειθει (κοροιδευει ) τον εαυτο του, οτι ταχα μου, "εδωσε" για να μην νιωθει ασχημα και για να μπορει να μην νιωθει τυψεις.

Σορυ, αλλά τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες. Λιγες ειναι οι περιπτωσεις οπου και οι 2 νιωθουν/θεωρουν οτι εδωσαν, και οντως εδωσαν. Εκει πραγματι εδωσαν, αλλά ο καθενας εδινε διαφορετικο βαρος στο τι λαμβανε και τι εδινε. Για το οποιο παλι οι ιδιοι φταινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα μιλαμε για το τι οντως εδωσε ο ενας και ο αλλος, και οχι τι θεωρει οτι εδωσε. Ο αλλος μπορει να ναι και παλαβος και να νομιζει οτι εδωσε τα παντα ενω δεν εδωσε τιποτα.
Το τι οντως π.χ εχω δωσει ειναι θεμα ποιου? Εγω το αντιλαμβανομαι ετσι και ο αλλος γιουβετσι...
Το "πολλα" και το "λιγα" ο καθε ενας απο εμας το οριζει με βαση το χαρακτηρα του, του τι θελει και δε θελει κ.ο.κ...Συνεπως ειναι θεμα υποκειμενικο...
Εκτος και εαν υπαρχει κανονας στο τι θελει καποιος απο μια σχεση και βαδιζουμε βασει αυτου και δε χαρακτηριζομαστε απο τη διαφορετικοτητα και μοναδικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνοι αλλά υπαρχουν και όρια, καθως και πλαισια και αντιληψεις του τι ειναι καλο,κακο,σωστο,λαθος,δικαιο,αδικο κλπ. Δεν ειναι όλα υποκειμενικα και αρα στο απυροβλητο.

Αν πχ ειμαστε εξωτερικος παρατηρητης σε μια σχεση, δε θα κρινουμε ποιος εκανε τι ,πως,γιατι κλπ ; Δε θα χουμε αποψη ; Θα μου πεις οτι κι αυτη ειναι υποκειμενικη ; Σιγουρα. Ομως γιαυτο λεμε οτι υπαρχει αντιληψη του σωστου/λαθους, δικαιου/αδικου κλπ. Υποτιθεται μαλιστα πως ολοι ψαχνουμε ατομα που εχουν εκλεπτυσμενες και ωριμες τετοιες αντιληψεις, και δεν τα βλεπουν ολα οπως τους συμφερει.

Τα βιωματα και η ανατροφη παιζουν ρολο σ'αυτο, και καπου εκει ερχεται και η φραση "απο καλη οικογενεια, κα σωστους γονεις".

Ενταξει εχουμε ολοι τη μοναδικοτητα μας, αλλά μη φτανουμε και στο ακρο να καταλυουμε καποιες αξιες. Αν καποιος νομιζει οτι δινει, ενω δεν δινει, προφανως δεν εχει σχηματισει μια ισορροπημενη αντιληψη του τι σημαινει "δινω" σε μια σχεση. Διοτι φυσικα και υπαρχουν ατομα που δινουν λιγα και τα θεωρουν πολλα, και άλλα που αυτα τα "πολλα" τα βλεπουν "τα βασικα" πχ. Αναλογως για τι "δοσιμο" μιλαμε , καθως ο καθενας δινει διαφορετικη αξια στο καθετι. Αυτο ομως ειναι και κατι που πρεπει να ειναι γνωστο μεσα σε μια σχεση. Το τι σημαινει το καθετι για τον καθενα. Αλλιως θα μενουμε στα "νομισματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Συμφωνοι αλλά υπαρχουν και όρια, καθως και πλαισια και αντιληψεις του τι ειναι καλο,κακο,σωστο,λαθος,δικαιο,αδικο κλπ. Δεν ειναι όλα υποκειμενικα και αρα στο απυροβλητο.

Δε μιλαμε για ακραιες καταστασεις...

Αν πχ ειμαστε εξωτερικος παρατηρητης σε μια σχεση, δε θα κρινουμε ποιος εκανε τι ,πως,γιατι κλπ ; Δε θα χουμε αποψη ; Θα μου πεις οτι κι αυτη ειναι υποκειμενικη ; Σιγουρα. Ομως γιαυτο λεμε οτι υπαρχει αντιληψη του σωστου/λαθους, δικαιου/αδικου κλπ. Υποτιθεται μαλιστα πως ολοι ψαχνουμε ατομα που εχουν εκλεπτυσμενες και ωριμες τετοιες αντιληψεις, και δεν τα βλεπουν ολα οπως τους συμφερει.

Ασε τους απ' εξω...καμμια σχεση το πως αντιμετωπιζει και κρινει κανεις συμπεριφορες καποιας αλλης σχεσης και πως της δικης του...Και στην τελικη...ακομα και εαν τις αντιμετωπιζε το ιδιο, υποκειμενικο ειναι παλι...Και τι σημαινει "οπως τον συμφερει?"...Δεν ξερω εαν εσυ κανεις εκπτωσεις, αλλα εγω δεν κανω...και εαν αυτο σημαινει οτι τα βλεπω οπως με συμφερει, τοτε εγκαλ...


Αν καποιος νομιζει οτι δινει, ενω δεν δινει, προφανως δεν εχει σχηματισει μια ισορροπημενη αντιληψη του τι σημαινει "δινω" σε μια σχεση.

Το πως καποιος αντιλαμβανεται καποια πραγματα εχει να κανει ακριβως με το χαρακτηρα του και την προσωπικοτητα του...με το πως ειναι σαν αθρωπος τελος παντων...
Εαν καποιος σαν ανθρωπος ειναι πολυ κλειστος και δεν εκφραζει τα συναισθηματα του και καποια στιγμη το κανει σε καποια σχεση του..Λογικο ειναι να υποστηριξει οτι σε αυτο το κομματι πχ εδωσε πολλα στο συντροφο του....Εγω απο κει και περα να πω τι?! Οτι ειναι λαθος?! Αφου ετσι ειναι...και με βαση αυτο οντως εδωσε πολλα....


Διοτι φυσικα και υπαρχουν ατομα που δινουν λιγα και τα θεωρουν πολλα, και άλλα που αυτα τα "πολλα" τα βλεπουν "τα βασικα" πχ. Αναλογως για τι "δοσιμο" μιλαμε , καθως ο καθενας δινει διαφορετικη αξια στο καθετι.

Τωρα μαλιστα...:) ..υποκειμενικοτητα γιου νοου?!:P

Αυτο ομως ειναι και κατι που πρεπει να ειναι γνωστο μεσα σε μια σχεση. Το τι σημαινει το καθετι για τον καθενα. Αλλιως θα μενουμε στα "νομισματα".

Ναι αυτο εννοειται, αλλα ειναι ασχετο με αυτα που λεμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι δε μιλαμε για ακραιες καταστασεις, αλλά αυτα που ειπα δεν αφορουν τις ακραιες μονο. Θα πω παρακατω.

Ασε τους απ' εξω...καμμια σχεση το πως αντιμετωπιζει και κρινει κανεις συμπεριφορες καποιας αλλης σχεσης και πως της δικης του...Και στην τελικη...ακομα και εαν τις αντιμετωπιζε το ιδιο, υποκειμενικο ειναι παλι...Και τι σημαινει "οπως τον συμφερει?"...Δεν ξερω εαν εσυ κανεις εκπτωσεις, αλλα εγω δεν κανω...και εαν αυτο σημαινει οτι τα βλεπω οπως με συμφερει, τοτε εγκαλ...
Δεν λεω οτι ενας "απεξω" τα βλεπει οπως οι "μεσα". Το ανεφερα ακριβως επειδη οι "μεσα" δεν εχουν παντα την ικανοτητα να τα δουν ανεπηρεαστα απο προσωπικους συναισθηματισμους και λιγο πιο "ψυχρα" με την καλη εννοια. Το "οπως τον συμφερει" σημαινει αυτο που εξηγησα ηδη σε προηγουμενο ποστ (54) "ή ηταν τυφλα απο εγωισμο και σαν μηχανισμο αμυνας πειθει (κοροιδευει ) τον εαυτο του, οτι ταχα μου, "εδωσε" για να μην νιωθει ασχημα και για να μπορει να μην νιωθει τυψεις.". Οι εκπτωσεις δε καταλαβα που κολλανε. :worry:

Το πως καποιος αντιλαμβανεται καποια πραγματα εχει να κανει ακριβως με το χαρακτηρα του και την προσωπικοτητα του...με το πως ειναι σαν αθρωπος τελος παντων...Εαν καποιος σαν ανθρωπος ειναι πολυ κλειστος και δεν εκφραζει τα συναισθηματα του και καποια στιγμη το κανει σε καποια σχεση του..Λογικο ειναι να υποστηριξει οτι σε αυτο το κομματι πχ εδωσε πολλα στο συντροφο του....Εγω απο κει και περα να πω τι?! Οτι ειναι λαθος?! Αφου ετσι ειναι...και με βαση αυτο οντως εδωσε πολλα....
Απο μονο του το γεγονος οτι καποιος ειναι πολυ κλειστος και δεν εκφραζεται, ειναι ενα μειονεκτημα, που θα προκαλεσει σιγουρα καποιας μορφης προβλημα σε μια σχεση. Αν εχει επιγνωση και ξερει λιγο τον εαυτο του/της, τοτε αν στην επομενη σχεση του ανοιχτει και δωσει ππερισσοτερα, δε θα το θεωρησει οτι εδωσε "κατα γενικη ομολογια" πολλα ! Εδω ειναι η λεπτομερεια και γιαυτο ανεφερα περι αντιληψης και ωριμοτητας. Με την ιδια λογικη, αν καποιος σαπιζει στο ξυλο τη γυναικα του, και στην επομενη σχεση του απλα τη δερνει λιγοτερο, θα πρεπει να θεωρησει οτι ειναι υποδειγματικος συντροφος! (βαζω πιο χοντρο παραδειγμα για να δειξω τι θελω να πω).

Καλως ή κακως, δινουμε και μια αξια στο καθετι, μετα απο συγκριση με καποια κριτηρια και αξιες που στηριζονται στην ωριμοτητα,τον πολιτισμο και τη λογικη μας σαν ανθρωποτητα. Οπως ολοι συμφωνουμε οτι γενικα ειναι λαθος να ρυαπινεις το περιβαλλον ή να σκοτωνεις, ετσι υπαρχει και μια, ας το πω θεωρητικα σωστη, αποψη για πολλα πραγματα.

Ναι αυτο εννοειται, αλλα ειναι ασχετο με αυτα που λεμε:P
Σχετιζεται γιατι αν δεν επικοινωνουν 2 ανθρωποι να ξερει ο ενας τις αξιες, σκεπτικο,και νοοτροπια (και χαρακτηρα) του άλλου, τοτε ειναι πολυ πιθανο να χουμε σεναριο οπως παραπανω, που ο ενας να νομιζει οτι εδωσε και ο αλλος οχι. Αν δινουμε κατι που τυχαινει ο αλλος να μη το εκτιμαει (ειτε επειδη ειναι δευτερευον και ειναι θεμα χαρακτηρα, ειτε επειδη ειναι απο ανατροφη και παιδεια και ωριμοτητα που δεν εκτιμαει ουτε σημαντικα πραγματα), αφενος χανουμε το χρονο και κοπο μας, αφαιτερου φθειρομαστε, και στο τελος θα μας πουν και οτι "δε δωσαμε τιποτα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εχεις μια εμμονη με το ποιο ειναι το "σωστο" και το "λαθος", ενω για πολλα πραγματα εχει να κανει με την υποκειμενικοτητα και αυτο νομιζω οτι σε αποπροσανατολιζει....
Δεν εχω κατι παραπανω να προσθεσω....
Η θεση μου επι του θεματος ειναι η ανωθεν....
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ή ισως να χω "εμμονη" με την πραγματικοτητα και το να μην πιασω τον εαυτο μου να την ερμηνευει κατα το δοκουν. Ειπα και γω οτι φυσικα και υπαρχει η υποκειμενικοτητα. Οχι ομως για τα παντα ή επειδη μας βολευει. Αλλιως θα χαμε ολοι δικιο, θα μασταν ολοι αλανθαστοι.

Εγω λεω οτι σε μια σχεση, δεν ειναι αδυνατο και συχνα ουτε καν ιδιαιτερα δυσκολο, να βρουμε ποιος εδωσε πολλα ή ολα (οπως ειπε ο φανταγκο) και ποιος οχι. Και οσο και το θεμα να εμπεριεχει την υποκειμενικη αποψη του καθενος απο τους 2 εμπλεκομενους, υπαρχει και η αντικειμενικη. Γιαυτο ανεφερα και τον "τριτο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top