Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Ναι εκ πρωτης όψεως ειναι οντως περιεργο αλλά θα σου πω μια ατακα που έχω δει σε σειρά παλιά και ισχύει.

Ideas seem strange until you try them on.

Ναι, ειναι περιεργες οι μεγάλες διαφορές ηλικίας, αλλά δεν ειναι όλες οι διαφορές το ίδιο. Δηλαδή το ένα +30 δε θα ειναι ιδιο με το άλλο +30 (στα χαρτια ναι) στην πράξη γιατί διαφέρουν οι άνθρωποι. Μπορει να χει άλλη ορεξη το ενα ζευγαρι, να δειχνουν πιο νεοι πιο ταιριαστοί κλπ.

Μπορει αν καποια πράγματα δοκιμαστουν, να κουμπώσουν.
Προς το παρόν δε με ενδιαφέρει να το δοκιμάσω πάντως :laugh:. Εντάξει, είπαμε, άντε και μια δεκαετία παραπάνω να το καταπιώ. Αλλά αυτό το πράγμα τώρα είναι υπερβολικό.
Ωστόσο, όπως είπα ας κάνουν ότι θέλουν. Στην τελική, η Σιακαβάρα είναι αυτή που είναι με τον παππούλη, όχι εγώ.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Προς το παρόν δε με ενδιαφέρει να το δοκιμάσω πάντως :laugh:. Εντάξει, είπαμε, άντε και μια δεκαετία παραπάνω να το καταπιώ. Αλλά αυτό το πράγμα τώρα είναι υπερβολικό.
Ωστόσο, όπως είπα ας κάνουν ότι θέλουν. Στην τελική, η Σιακαβάρα είναι αυτή που είναι με τον παππούλη, όχι εγώ.
Μα αυτο ειναι και η ελευθερη βούληση.

Εσυ δεν θέλεις. Αυτη θέλει.

Γι αυτο κι εγω δεν θέλω να τους γλωσσοφάω. Γιατι δεν ξέρω. Δεν ξερω αν νιωθουν, αν ειναι χαρούμενοι, αν ειναι οντως για αλλα κινητρα και λεφτά.

Και για εναν αλλο λογο. Γιατι ναι θα ηθελα να το κανω κι εγω, χωρίς να κριθώ. Οπότε δεν κρινω κι αυτούς.


Αυτη ειναι η ομορφιά της ελευθερης βούλησης.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Και για εναν αλλο λογο. Γιατι ναι θα ηθελα να το κανω κι εγω, χωρίς να κριθώ. Οπότε δεν κρινω κι αυτούς.
Γενικότερα μιλώντας, θεωρείς οτι είναι εφικτό να είναι κάποιος σε μια κοινωνία και να μην κρίνεται για τις πράξεις ή τις επιλογές του; Γιατί εγώ δεν έχω δει κανέναν να ΜΗΝ έχει κριθεί κάποτε στη ζωή του. Ο κόσμος πάντα θα πει. Σημασία έχει να είναι ο καθένας δυνατός και να πιστεύει στις επιλογές του ώστε να μην τον επηρεάσουν οι αρνητικές κριτικές.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Γενικότερα μιλώντας, θεωρείς οτι είναι εφικτό να είναι κάποιος σε μια κοινωνία και να μην κρίνεται για τις πράξεις ή τις επιλογές του; Γιατί εγώ δεν έχω δει κανέναν να ΜΗΝ έχει κριθεί κάποτε στη ζωή του. Ο κόσμος πάντα θα πει. Σημασία έχει να είναι ο καθένας δυνατός και να πιστεύει στις επιλογές του ώστε να μην τον επηρεάσουν οι αρνητικές κριτικές.
Ωραία ερώτηση και ειναι και σχετικότατη με το θέμα. Είπα "χωρίς να κριθώ" και εκεινη την ωρα δεν σκέφτηκα αυτο ακριβως που μολις είπες. Πως έστω και σιωπηλά, θα κριθώ, για το οτιδήποτε και απ οποιονδήποτε. Γιατί έτσι ειναι όντως η κοινωνία. Ο κόσμος πάντα θα πεί, ναι.

ΑΛΛΑ

Θέλω να έχω ησυχη τη συνειδησή μου οτι ήμουν όσο λιγότερο υποκριτής μπορούσα (εγω, για μενα μιλαω δεν υποννοώ κατι άλλο), και όσο λιγότερο επικριτικός ή οτιδήποτε. Ακριβώς γιατί θέλω να κανω καποια πράγματα στη ζωή μου που θα φάνε κριτική, και δε θα ήθελα να φανε. Και ακριβως γιατι εχω μεγαλο στόμα και κρινω και καμια φορά δεν τηρω αυτα που διδάσκω.

Εν συντομια θέλω να πω οτι, ο κοσμος παντα θα κρινει. Αυτο δε θα το αποφύγω. Αλλά θέλω με εμενα να ειμαι καλά, εσωτερικά. Ο κόσμος δε με νοιάζει. Την εσωτερική γαλήνη μου αναζητώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Ωραία ερώτηση και ειναι και σχετικότατη με το θέμα. Είπα "χωρίς να κριθώ" και εκεινη την ωρα δεν σκέφτηκα αυτο ακριβως που μολις είπες. Πως έστω και σιωπηλά, θα κριθώ, για το οτιδήποτε και απ οποιονδήποτε. Γιατί έτσι ειναι όντως η κοινωνία. Ο κόσμος πάντα θα πεί, ναι.

ΑΛΛΑ

Θέλω να έχω ησυχη τη συνειδησή μου οτι ήμουν όσο λιγότερο υποκριτής μπορούσα (εγω, για μενα μιλαω δεν υποννοώ κατι άλλο), και όσο λιγότερο επικριτικός ή οτιδήποτε. Ακριβώς γιατί θέλω να κανω καποια πράγματα στη ζωή μου που θα φάνε κριτική, και δε θα ήθελα να φανε. Και ακριβως γιατι εχω μεγαλο στόμα και κρινω και καμια φορά δεν τηρω αυτα που διδάσκω.

Εν συντομια θέλω να πω οτι, ο κοσμος παντα θα κρινει. Αυτο δε θα το αποφύγω. Αλλά θέλω με εμενα να ειμαι καλά, εσωτερικά.
Κι εγώ το προσπαθώ αυτό. Ακριβώς αυτό που λες. Για να μη φαίνομαι υποκρίτρια στον εαυτό μου, έστω και αν δεν το μάθει ποτέ κανένας. Το αν το πετυχαίνω, άλλο θέμα.

Απλά είναι διαφορετικό το "κρίνω τη συμπεριφορά σου σύμφωνα με τη δική μου κοσμοθεωρία αλλά σέβομαι τις επιλογές σου" από το "κρίνω εσένα και δε δέχομαι κουβέντα".
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Απλά είναι διαφορετικό το "κρίνω τη συμπεριφορά σου σύμφωνα με τη δική μου κοσμοθεωρία αλλά σέβομαι τις επιλογές σου" από το "κρίνω εσένα και δε δέχομαι κουβέντα".
Αυτο το τελευταιο δεν το κατάλαβα, εχω και πολλα στο μυαλό μου σήμερα.

Εννοείς οτι ανήκεις στην πρώτη κατηγορία; Για σένα μιλάς;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Αυτο το τελευταιο δεν το κατάλαβα, εχω και πολλα στο μυαλό μου σήμερα.

Εννοείς οτι ανήκεις στην πρώτη κατηγορία; Για σένα μιλάς;
Προσπαθώ να κάνω το πρώτο, ναι. Να έχω ενσυναίσθηση. Δηλαδή να πω, οκ εσύ θες να κάνεις αυτό, στη δική μου κοσμοθεωρία και ηθική αυτό είναι Χ Ψ Ω, αλλά αν θες να το κάνεις go for it.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Προσπαθώ να κάνω το πρώτο, ναι. Να έχω ενσυναίσθηση. Δηλαδή να πω, οκ εσύ θες να κάνεις αυτό, στη δική μου κοσμοθεωρία και ηθική αυτό είναι Χ Ψ Ω, αλλά αν θες να το κάνεις go for it.
Ετσι ειναι και το σωστό.

Το άλλο "δε συμφωνω και δε δέχομαι κουβέντα" δεν έχει και πραγματικό αντίκρυσμα. Οι ίδιοι οι γονείς μας το εφήρμοζαν ή εφαρμόζουν και ραγίζει η όποια επαφή μεταξυ μας. Και θα παράξει αποτέλεσμα μεταξυ ξένων;

Ειναι η πεμπτουσία της ελευθερης βούλησης, όπως ειπα και στην Κατερίνα πιο πάνω.

Όπως μια γυναίκα μας λέει όχι, και το όχι της είναι σεβαστό και δε σημαινει ούτε ναι ούτε ίσως,

'Ετσι ανάλογα και το ναι μιας γυναικας σε εναν αντρα, είναι ναι, είναι σεβαστό. Τι να της πω εγω της Σιακαβαρα αμα θελει να χαιδευει γέρο για τα φράγκα προβλημα της.

Εγω το κανω κέφι, εσυ δεν το κάνεις και συνεχιζουμε τη ζωη μας όμορφα κι ωραια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα τόσο για το σώμα όσο για το πρόσωπο ρε συ !!!

Πόσο όμορφη γυναίκα!
Πόσο ωραία επιδερμιδα στα 50 της...

Βάζει κάτω πολλές μικρότερες της !!!Μπράβο της !!!
Σε κάποιες πάνε λίγες ρητίδες, just saying :P.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο να δωρίσεις ένα κόσμημα ή ένα ακριβό ρούχο ας πούμε από το να γράψεις στην άλλη ένα σπίτι στο όνομα της. Το κόσμημα ή το ρούχο επιτελούν ένα ρόλο και επιστρέφονται αν χρειαστεί, το σπίτι στο όνομα της γυναίκας σου τί χρησιμότητα έχει τη στιγμή που είστε μαζί και τα τρώτε μαζί; Τί λογική έχει; Μήπως να της μείνει κάτι αν τα κακαρώσεις; Αφού και μετά θάνατον μπορείς να της αφήσεις σπίτια και περιουσία. Μήπως θέλεις να την αποζημιώσεις τώρα για το ψυχικό που έκανε και σε παντρεύτηκε και που σού έπαιξε το γέρικο πουλάκι σου; Ντιν ,ντιν ντιν, we have a winner!!!
Θυμάμαι σε ένα βίντεο στο τικ τοκ που η συγκεκριμένη έλεγε ότι μένει ακόμα με την μητέρα της . (Πριν τον γνωρίσει )
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Θυμάμαι σε ένα βίντεο στο τικ τοκ που η συγκεκριμένη έλεγε ότι μένει ακόμα με την μητέρα της . (Πριν τον γνωρίσει )
logiko-akougetai-logiko.gif
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Καληνύχτα πσυχούλες μου και αφιερωμένο στους νεόνυμφους! <3

 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Εννοώ ότι μπορεί να ήθελε να γίνει πιο ανεξάρτητη κ για αυτό να προέκυψε το σπίτι που της πήρε...
Στα 50 με τη μάνα και να παίζει το γερο για να παρει βίλα να μεινει ανεξάρτητη.

Yeah right. Είπαμε, εχω μεγάλη φαντασία αλλά όχι και τόσο. Έχει και όρια.

Αμα ήθελε να μεινει ανεξαρτητη θα μπορούσε σαν τοσα κοριτσια -απο μικρότερη- να μεινει σε μια γκαρσονιερίτσα και να έχει την ησυχία της και την ανεξαρτησία της.

Μόνη με μάνα, ή κοντα σε μάνα, κληρονομική θα πάει η πονηριά. Δασκαλεμένες, μένουν μέχρι μεγάλη ηλικία είτε με γονείς, είτε πολύ κοντα σε γονείς, για να κανουν τα εξτρά έσοδα μπιζουδάκια και καλλυντικάκια ή να χουν τη βολή του έτοιμου φαγητου και περιμενουν τον πλούσιο μαλάκα που θα τις ξελασπώσει απο το τρακάρισμα που ειναι ολη η ζωή τους.

Χίλιες φορές μια μπαργούμαν απο τα 18 της που έχει ξεκοψει τον ομφάλιο λώρο από το σπίτι, αλλά τους μιλάει καλά και εχει καλες σχέσεις, παρά μια μαμάκισσα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Στα 50 με τη μάνα και να παίζει το γερο για να παρει βίλα να μεινει ανεξάρτητη.

Yeah right. Είπαμε, εχω μεγάλη φαντασία αλλά όχι και τόσο. Έχει και όρια.

Αμα ήθελε να μεινει ανεξαρτητη θα μπορούσε σαν τοσα κοριτσια -απο μικρότερη- να μεινει σε μια γκαρσονιερίτσα και να έχει την ησυχία της και την ανεξαρτησία της.

Μόνη με μάνα, ή κοντα σε μάνα, κληρονομική θα πάει η πονηριά. Δασκαλεμένες, μένουν μέχρι μεγάλη ηλικία είτε με γονείς, είτε πολύ κοντα σε γονείς, για να κανουν τα εξτρά έσοδα μπιζουδάκια και καλλυντικάκια ή να χουν τη βολή του έτοιμου φαγητου και περιμενουν τον πλούσιο μαλάκα που θα τις ξελασπώσει απο το τρακάρισμα που ειναι ολη η ζωή τους.

Χίλιες φορές μια μπαργούμαν απο τα 18 της που έχει ξεκοψει τον ομφάλιο λώρο από το σπίτι, αλλά τους μιλάει καλά και εχει καλες σχέσεις, παρά μια μαμάκισσα.
Κ τι είναι πιο εύκολο ? Να πας με τα λεφτά σου σε μια γκαρσονιέρα/ να συγκατοικήσεις ή να βρεις κάποιον που θα στο δώσει έτοιμο το σπίτι?
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Κ τι είναι πιο εύκολο ? Να πας με τα λεφτά σου σε μια γκαρσονιέρα/ να συγκατοικήσεις ή να βρεις κάποιον που θα στο δώσει έτοιμο το σπίτι?
Απο κει φαινεται ο άνθρωπος. Από το πόσο δεν θέλει να κανει τη ζωη του δύσκολη για τίποτα (όχι για ανούσια, όχι για να λεει οτι κοπιάζει, να το χέσω. Μιλάω για δυσκολία με σοβαρό αντίκρισμα) και περιμενει το μαλάκα να καθαρίσει το τρακάρισμα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Από το πόσο δεν θέλει να κανει τη ζωη του δύσκολη για τίποτα
Εσύ δηλαδή κάνεις τη ζωή σου δύσκολη με θέληση;
Απο που κι ως που αυτό το hustle culture?
Ποιος θέλει να έχει δυσκολίες στην ζωή;

Μάλλον αυτό που προσπαθείς να πεις είναι «απο το πόσο πρόθυμος είναι να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που τον βρίσκουν».
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Χίλιες φορές σε γκαρσονιέρα 30 τμ και να το δίνω απο έρωτα ζορισμένη οικονομικά, παρά σπιτωμένη με ένα γέρο σε φάση εξαγοράς fresh flesh
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή κάνεις τη ζωή σου δύσκολη με θέληση;
Απο που κι ως που αυτό το hustle culture?
Ποιος θέλει να έχει δυσκολίες στην ζωή;

Μάλλον αυτό που προσπαθείς να πεις είναι «απο το πόσο πρόθυμος είναι να αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που τον βρίσκουν».
Οχι απαραίτητα, ούτε το ενα με εκφράζει (hustle culture - δουλίτσος για να λες οτι εργαζεσαι κοπιάζεις και πω πω τι εργατικος αποδεικνυει τι εκτοπισμα έχει), ούτε το άλλο (αφηνω τη ζωη στο ρελαντι κι ότι με βρει δυσκολο το αντιμετωπίζω)

Σου μιλαω για συνειδητη επιλογή. Ζυγισμα. Κόστος όφελος. Δεν ειναι όλες οι δυσκολίες επιθυμητές, ούτε οδηγούν απαραιτητα σε κατι καλό. Αμα κατι μυρίζει σαν σκατα, φαίνεται σα σκατα, γιατι να το φας; Προφανώς ειναι σκατά.

Υπάρχουν όμως και οι έξυπνες δυσκολίες, που υπάρχει μεγαλύτερο όφελος από ισάξιες δυσκολίες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top