Σχέση

Λίνα

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα, κι απο εμενα.Εχω σχεση εδω και 5 ετη με ενα ατομο κατα δεκα χρονια μεγαλυτερο μου.Τους τελευταιους μηνες αποφασισαμε να συγκατοικησουμε, αφου βεβαια για καποια ετη το απεφευγε.Το θεμα ειναι οτι μερικες μερες ειμαστε καλα, και αλλες μαλωνουμε.Δυστυχως στη πολη που μετακομισα δεν εχω βρει καποια δουλεια και δεν εχω και καποια γυναικεια παρεα.Οπως καταλαβαινετε σκουρα τα πραγματα.Καθε φορα που μαλωνουμε για ενα θεμα συνεχως με κατακρινει, ακομη και μπροστα στους γονεις του.Εχω μετανιωσει που αποφασισα να μεινω μαζι του και νιωθω μονη.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Έχει τύχει κι εγώ να κάνω σχέση με δέκα χρόνια διαφορά και το μετάνιωσα αρκετά γρήγορα. Δυστυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις το πάθος και ο έρωτας φεύγει σχετικά γρήγορα και μετά έρχεται η αμείλικτη πραγματικότητα.

Τώρα στην περίπτωσή σου εσύ ξες τι θα κάνεις και τι είναι το καλύτερο για σένα, απλά αυτό που σε κατακρίνει μπροστά στους γονείς του είναι πάρα πολύ άσχημο.
 

Λίνα

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αστα να πανε,.προσπαθω να βρω μια δουλεια, να κοινωνικοποιηθω και δεν με βοηθα καθολου.Συνεχεια τονιζει τα αρνητικα μου, ενα καλο λογο δεν λεει.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γνώμη μου είναι είτε να γυρίσεις πίσω στην πόλη σου είτε να βρεις μια δουλειά ώστε να φύγεις απο κει μέσα.
Δική σου είναι η απόφαση για το τι θα κάνεις με την σχέση σου , για μένα αυτά τα δεδομένα είναι αιτία χωρισμού.
Και πολύ σοβαρή μάλιστα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Καλησπέρα, κι απο εμενα.Εχω σχεση εδω και 5 ετη με ενα ατομο κατα δεκα χρονια μεγαλυτερο μου.Τους τελευταιους μηνες αποφασισαμε να συγκατοικησουμε, αφου βεβαια για καποια ετη το απεφευγε.Το θεμα ειναι οτι μερικες μερες ειμαστε καλα, και αλλες μαλωνουμε.Δυστυχως στη πολη που μετακομισα δεν εχω βρει καποια δουλεια και δεν εχω και καποια γυναικεια παρεα.Οπως καταλαβαινετε σκουρα τα πραγματα.Καθε φορα που μαλωνουμε για ενα θεμα συνεχως με κατακρινει, ακομη και μπροστα στους γονεις του.Εχω μετανιωσει που αποφασισα να μεινω μαζι του και νιωθω μονη.
Σε αυτο το σημειο μηπως πρεπει να κατσεις και να σκεφτεις,αν ολο αυτο ετσι οπως το εχεις,την συγκατοικηση και τον συντροφο οπως μας τον περιεγραψες,και να αναρωτηθεις μπορεί αυτό το πρόσωπο να με πάει εκεί που θέλω? Μπορώ πραγματικά να είμαι αυτη που είμαι και θέλω να είμαι με αυτό το άτομο? Και μια καλυτερη αν θελεις θεαση ολου αυτου που βιωνεις,ειναι να το δεις ως μια κατασταση μιας φιλης για παραδειγμα ,τι θα μπορούσες να πεις σε μια φιλη που περνάει την ίδια κατάσταση?
Ειναι τοξικοτητα ολο αυτο που περιγραφεις και δεν ξερω ποσο το εχεις συνειδητοποιησει τωρα που ειναι νωρις.Κανε τη συζητηση που θελεις ενδεχομενως με τον αλλον,δηλαδη να του θεσεις ολα εκεινα που σε ενοχλουν σε αυτη τη σχεση και επισης βλεπω εχασες ενα κομματι ελευθεριας,δεν εχεις φιλες δεν εχεις δουλεια,αυτο ειναι ενα τελειο θυμα αν θες για εναν τοξικο ανθρωπο να μην εχει διεξοδους διαφυγης καταλαβες.
Δες εσενα τι ζεις εκει και αναρωτησου αξιζει να τα ζεις ολα αυτα?Για ποιο λογο?Για εναν ερωτα?Και αλλη μια ερωτηση,η συγκατοικηση ηρθε τωρα τα προηγουμενα χρονια πως ηταν η συμπεριφορα του για παραδειγμα τοτε που ειχες αν ειχες δουλεια και ισως ναι καποιες φιλες,ηταν διαφορετικη η συμπεριφορα του?
Μπορει μεσα σε αυτη την κατα τ΄αλλα ασχημη σχεση να βλεπεις ισως καποια αχτιδα ελπιδας γιαυτο δεν εφυγες και νωριτερα,ισως να πιστευες οτι τα πραγματα θα φτιαξουν που λεμε,κατι το οποιο δεν εγινε ουτε με τη συγκατοικηση.
Λοιπον επειδη γενικα σε ριχνει ως ατομο σταματας να δεχεσαι τις ασχημες συμπεριφορες και μιλας για οσα σε ενοχλουν και αν δεν υπαρξει αλλαγη που δεν νομιζω να αλλαξει κατι,τοτε φευγεις.Ξεκαθαρισε τα ομως τι θελεις και τι ακριβως ζεις γιατι αυτο δεν ειναι καλο για σενα,σε φθειρει.Μη σκεφτεσαι οτι φευγοντας θα τον πληγωσεις,αυτος ηδη σε εχει πληγωσει ανεπανορθωτα με ολα αυτα.Ξεκαθαριζεις τη θεση σου και φευγεις,δεν βλεπω μια προπτικη αν θες,και φευγεις τωρα που ειναι νωρις για να σωσεις εσενα.
Ισως δεν δουλεψε το μεταξυ σας αρκετα,δεν μπορει ενας ανθρωπος να σου φερεται ετσι και να αξιωνει απο σενα μια ορισμενη συμπεριφορα και να σε εχει αποκοψει απο φιλες και μια κανονικοτητα ζως που ειχες πριν.Δεν έχουμε τον πραγματικό έλεγχο των άλλων ανθρώπων, το μόνο άτομο που ελέγχουμε πραγματικά είμαστε εμείς οι ίδιοι.Ο αλλος πρέπει, επίσης, να δει και να αγωνιστεί για αυτήν την προοπτική. Πρέπει να επενδύσει και αυτός στη σχέση.
Ξερεις τι πρεπει να κανεις,τα ξεκαθαριζεις και φευγεις,νομιζω αρκετα ηδη πολλα ανεχτηκες και υπαρχει και μια πιθανοτητα αν θελεις να δωσεις καποια παραταση στο να αλλαξει ο αλλος που δεν νομιζω.
Τα σκεφτεσαι ολα αυτα,τα συζητας και κανεις αυτο με το οποιο νιωθεις καλα εσυ η ιδια.Προτεραιοτητα εχει και η ψυχικη μας ηρεμια σε μια σχεση ετσι?Οχι να ειμαστε για αλλους λογους με εναν ανθρωπο που δεν μας καταλαβε και ποτέ και φερεται οπως φερεται.
Ενημερωσε μας αν θες τι εγινε τελικα.Να εισαι καλα και να εστιασεις στα θελω σου και να αποδρασεις απο την τοξικοτητα,μπορει να φανταζουν ολα αγνωστα επειδη 5 χρονια ειχατε ζησει πολλα μαζι,ομως μονη θα εχεις γλιτωσει ολο αυτο που μας περιγραφεις.
 

Λίνα

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ισως ειμαι πολυ ευαισθητη και ευαλωτη, το εχει καταλαβει αυτο και το εκμεταλλευεται. Συνεισφερω και στο σπιτι οσο μπορω, και λεει οτι αυτα ειναι ελαχιστα μπροστα στα εξοδα που κανει αυτος.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, αυτό που λέει η Χριστίνα. Από τη στιγμή που κι εσύ η ίδια λες ότι μετάνιωσες. Αλλά σε κάθε περίπτωση, εσύ ξες καλύτερα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αστα να πανε,.προσπαθω να βρω μια δουλεια, να κοινωνικοποιηθω και δεν με βοηθα καθολου.Συνεχεια τονιζει τα αρνητικα μου, ενα καλο λογο δεν λεει.
Δες στο θρεντ της τοξικοτητας ισως βοηθηθεις στο να αποφασισεις να φυγεις γρηγοροτερα,
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ισως ειμαι πολυ ευαισθητη και ευαλωτη, το εχει καταλαβει αυτο και το εκμεταλλευεται. Συνεισφερω και στο σπιτι οσο μπορω, και λεει οτι αυτα ειναι ελαχιστα μπροστα στα εξοδα που κανει αυτος.
Διαβασε τα κειμενα και τις απαντησεις σε παρακαλω και ανοιξε τα ματια σου οτι αυτο που ζεις δεν ειναι ο παραδεισος,κανεις ακριβως αυτο «Νόμιζα ότι ήταν καλός με τα ζώα, αλλά τώρα τον είδα να χτυπάει το σκύλο του, οπότε πρέπει να έκανα λάθος»
 

Λίνα

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευχαριστω για την ανταποκριση σας.Βεβαια τον αγαπαω, γι αυτο μενω.Περιμενα απο την συμβιωση να περνουσα καλυτερα, στην αρχη ημουν αισιοδοξη, αλλα μετα ηρθε και η καραντινα.Τουλαχιστον να βρω μια απασχοληση να ξεφευγω.Αυτον μονο το οικονομικο τον ενδιαφερει, στους γονεις του ολο με χαρακτηριζει, με προσβαλλει συνεχως, ισως με εχει δεδομενη και θελει να με υποβαθμισει.Του εχω πει οτι αυτο με ενοχλει και μετα κοιταζει να με καλοπιανει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ευχαριστω για την ανταποκριση σας.Βεβαια τον αγαπαω, γι αυτο μενω.Περιμενα απο την συμβιωση να περνουσα καλυτερα, στην αρχη ημουν αισιοδοξη, αλλα μετα ηρθε και η καραντινα.Τουλαχιστον να βρω μια απασχοληση να ξεφευγω.Αυτον μονο το οικονομικο τον ενδιαφερει, στους γονεις του ολο με χαρακτηριζει, με προσβαλλει συνεχως, ισως με εχει δεδομενη και θελει να με υποβαθμισει.Του εχω πει οτι αυτο με ενοχλει και μετα κοιταζει να με καλοπιανει.
Εφυγες ηδη Λινα μου και σορρυ που στο γραφω αποτομα,το αγαπαω καποιον και μενω γιατι πιστευα να αλλαξει,αφορα τις αλλαγες που θελεις να δεις εσυ,χωρις ο αλλος να αλλαζει.Και μονο που σε κατηγορει στους γονεις του,αυτο δειχνει πολλα για το χαρακτηρα του και μην πω οτι δεν σε αγαπησε και ποτέ.Δηλ συγνωμη τωρα ολοι κανουμε λαθη μεσα σε μια σχεση ετσι?Εσενα αυτος δεν μπορει να κατσει και να συζητησει μαζι σου και να σου πει ξερεις με ενοχλουν αυτα και αυτα σε σενα την ιδια,και οχι να σε χαρακτηριζει στους γονεις του.Να θεσει αν υπαρχουν καποια θεματα με αμεση συζητηση μαζι σου ωστε να πεις κι εσυ τι δε σου αρεσει γενικα σε αυτη τη σχεση.Συγνωμη που το λεω αλλα εφυγες ηδη απο χθες.Φαντασου να ειχατε ενα παιδι και περα απο τον αντρα σου να ειχες και την πεθερα να σε πρηζει οτι τα κανεις ολα λαθος.Ειναι τοξικοτητα αποδεξου την και φυγε για να σωθεις.Ειναι ολα αυτα που γραψαμε,δες και το θρεντ της τοξικοτητας,μη μενεις αλλο εκει,να σωσεις τι?Την καταπληκτικη σχεση ή τον υπεροχο ανθρωπο?Απο τη στιγμη που σε κακολογει ηδη στους δικους του αυτο δειχνει οτι παντα θα παιρνει το μερος εκεινων και οχι το δικο σας ως μαζι.Σε βλεπει ως κατι ξενο.Δες τα ολα αυτα και αποφασισε το καλυτερο για σενα να φυγεις να σωθεις.Το οτι σε καλοπιανει δειχνει οτι θελει να σε εξουσιαζει ωστε να μη χασει το θυμα να τα ριχνει ολα πανω σου.Ανοιξε τα ματια σου και δες την αληθεια.Για να σωθεις.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ισως ειμαι πολυ ευαισθητη και ευαλωτη, το εχει καταλαβει αυτο και το εκμεταλλευεται. Συνεισφερω και στο σπιτι οσο μπορω, και λεει οτι αυτα ειναι ελαχιστα μπροστα στα εξοδα που κανει αυτος.
Το σίγουρο είναι οτι χρειάζεσαι κάτι.
Ακόμα και αν έβρισκες δουλειά, δεν ξέρω κατα πόσο θα ήταν καλύτερη η σχέση σου.
Υπάρχει το Ψυχόδραμα και το Κοινωνιόδραμα.
Αυτά τα δύο, βοηθούν το άτομο(ως μονάδα) και τα άτομα(ομάδα ατόμων), να κατανοήσουν πολλά πράγματα.
Δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες, για να μη σε μπερδέψω ή και για να μη σου δώσω στοιχεία λιγότερο χρήσιμα για εσένα.
Δεν είμαι ειδικός, είναι και αυτό ένα θέμα.
 

Λίνα

Νεοφερμένος

Η Λίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εχεις δικιο.Αυτος ο ανθρωπος με εχει κανει παρα πολλες φορες να κλαψω, θελει να με εξουσιαζει, με θεωρει δεδομενη. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι φταιω εγω, δεν το διαχειριστηκα σωστα.Θεωρω οτι ειναι κομπλεξικος, και προσπαθει εμενα να με βγαλει συνεχως λαθος.Μου λεει δεν εχεις δουλεψει, μαδουσες τους γονεις σου κι αλλα πολλα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εχεις δικιο.Αυτος ο ανθρωπος με εχει κανει παρα πολλες φορες να κλαψω, θελει να με εξουσιαζει, με θεωρει δεδομενη. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι φταιω εγω, δεν το διαχειριστηκα σωστα.Θεωρω οτι ειναι κομπλεξικος, και προσπαθει εμενα να με βγαλει συνεχως λαθος.Μου λεει δεν εχεις δουλεψει, μαδουσες τους γονεις σου κι αλλα πολλα.
αααα ειδες οτι εχει ολες τις δικαιολογιες μονο για σενα ετοιμες?Εσυ φταις και οι επιλογες σου για παραδειγμα,ο ιδιος ειναι αψογος σε ολα τι να λεμε τωρα.Και κατι αλλο ο τοξικος σε κανει συνεχεια να απολογεισαι για πραγματα που δεν φταις καν μονο και μονο για να τονωσει το εγω του και να συνεχισει την επαοριστον επιβολη της τοξικοτητας.Λοιπον Λινα φευγεις.Μην προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι ολο αυτο που μας περιγραφεις ειναι τερμα λαθος και θα τον εχεις δικαιολογησει ξανα.Ποσες φορες τον εχεις δικαιολογησει και εχεις βαλει τον εαυτο σου στη θεση εκεινου που φταιει?Πολλες.
Βρες τι ειναι σημαντικο για σενα στο τωρα,αξιολογησε τη σχεση σου και αυτον και φυγε.Φυγε να γλιτωσεις δεν αξιζει να το υπομενεις ολο αυτο,εισαι μια χαρα γυναικα αξιζεις καλυτερες συμπεριφορες καταλαβες.Και θα τις βρεις κιολας.

Και κατι τελευταιο σορρυ που εβαλα την προτροπη φυγε,εσυ η ιδια εισαι που θα σταθμισεις ολα αυτα τα δεδομενα και τις γνωμες αν θες που σου γραψαμε και θα αποφασισεις η ιδια τι θελεις και τι σε εκφραζει ως Λινα περισσοτερο.Θα ελεγα να ψαξεις να βρεις τι θελει η Λινα πιο πολυ και αυτο να επιλεξεις.
Η προτροπη μου ηταν αυθορμητη αντεδρασα οπως θα απαντουσα στην κολλητη μου γιαυτο και το αυθορμητο αν θες και ζητω συγνωμη.Εσυ η ιδια θα επιλεξεις αν ολο αυτο σε ικανοποιει ως Λινα και να βρεις ή να κανεις εκεινα τα βηματα που πρεπει για να το πετυχεις.Να εισαι καλα! :thumbup: Ειμαστε μαζι σου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
αααα ειδες οτι εχει ολες τις δικαιολογιες μονο για σενα ετοιμες?Εσυ φταις και οι επιλογες σου για παραδειγμα,ο ιδιος ειναι αψογος σε ολα τι να λεμε τωρα.Και κατι αλλο ο τοξικος σε κανει συνεχεια να απολογεισαι για πραγματα που δεν φταις καν μονο και μονο για να τονωσει το εγω του και να συνεχισει την επαοριστον επιβολη της τοξικοτητας.Λοιπον Λινα φευγεις.Μην προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι ολο αυτο που μας περιγραφεις ειναι τερμα λαθος και θα τον εχεις δικαιολογησει ξανα.Ποσες φορες τον εχεις δικαιολογησει και εχεις βαλει τον εαυτο σου στη θεση εκεινου που φταιει?Πολλες.
Βρες τι ειναι σημαντικο για σενα στο τωρα,αξιολογησε τη σχεση σου και αυτον και φυγε.Φυγε να γλιτωσεις δεν αξιζει να το υπομενεις ολο αυτο,εισαι μια χαρα γυναικα αξιζεις καλυτερες συμπεριφορες καταλαβες.Και θα τις βρεις κιολας.

Και κατι τελευταιο σορρυ που εβαλα την προτροπη φυγε,εσυ η ιδια εισαι που θα σταθμισεις ολα αυτα τα δεδομενα και τις γνωμες αν θες που σου γραψαμε και θα αποφασισεις η ιδια τι θελεις και τι σε εκφραζει ως Λινα περισσοτερο.Θα ελεγα να ψαξεις να βρεις τι θελει η Λινα πιο πολυ και αυτο να επιλεξεις.
Η προτροπη μου ηταν αυθορμητη αντεδρασα οπως θα απαντουσα στην κολλητη μου γιαυτο και το αυθορμητο αν θες και ζητω συγνωμη.Εσυ η ιδια θα επιλεξεις αν ολο αυτο σε ικανοποιει ως Λινα και να βρεις ή να κανεις εκεινα τα βηματα που πρεπει για να το πετυχεις.Να εισαι καλα! :thumbup: Ειμαστε μαζι σου

Να σε ρωτησω κάτι ; γιατι εγω δεν κατάλαβα. Μπαινει μια κοπελα και μας γράφει... οτι την κατηγορει ο δικος της και την προσβάλλει.... μπροστα στους δικους του κιολας πράγμα εντελως λάθος για μενα και οκ.

Γιατι ομως παιρνεις σαν δεδομενο οτι αυτη εχει δικιο και ο άλλος άδικο... την ξέρεις ;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις δικιο.Αυτος ο ανθρωπος με εχει κανει παρα πολλες φορες να κλαψω, θελει να με εξουσιαζει, με θεωρει δεδομενη. Πολλες φορες σκεφτομαι οτι φταιω εγω, δεν το διαχειριστηκα σωστα.Θεωρω οτι ειναι κομπλεξικος, και προσπαθει εμενα να με βγαλει συνεχως λαθος.Μου λεει δεν εχεις δουλεψει, μαδουσες τους γονεις σου κι αλλα πολλα.
Λίνα, αφού και εσύ η ίδια συνειδητοποίησες όλα αυτά τα χαρακτηριστικά του και τον τρόπο που σου συμπεριφέρεται, καλό θα είναι να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση με τον εαυτό σου για το τι θες να κάνεις από εδώ και πέρα και να πάρεις τις αποφάσεις σου :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σε ρωτησω κάτι ; γιατι εγω δεν κατάλαβα. Μπαινει μια κοπελα και μας γράφει... οτι την κατηγορει ο δικος της και την προσβάλλει.... μπροστα στους δικους του κιολας πράγμα εντελως λάθος για μενα και οκ.

Γιατι ομως παιρνεις σαν δεδομενο οτι αυτη εχει δικιο και ο άλλος άδικο... την ξέρεις ;
Να σου απαντήσω κι εγώ, γιατί κι εγώ είπα κάποια παρόμοια.
Προφανώς και δεν μπορείς να το ξες.
Και μόνο όμως, που υπάρχουν αυτά τα παράπονα, υπάρχει σίγουρα και σοβαρό πρόβλημα στη σχέση.
Αυτό σίγουρα μπορείς να το ξες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Να σε ρωτησω κάτι ; γιατι εγω δεν κατάλαβα. Μπαινει μια κοπελα και μας γράφει... οτι την κατηγορει ο δικος της και την προσβάλλει.... μπροστα στους δικους του κιολας πράγμα εντελως λάθος για μενα και οκ.

Γιατι ομως παιρνεις σαν δεδομενο οτι αυτη εχει δικιο και ο άλλος άδικο... την ξέρεις ;
οχι απλα ετσι οπως το περιεγραψε εδωσε την εντυπωση του αδυναμου κρικου της σχεσης και οχι του δυνατου.Γιατι αν οντως ηταν η γυναικα ας πουμε η δυναμικη ή εκεινη για την οποια ο αλλος την κατηγορουσε στους δικους του,εκει θα ειχε ηδη φυγει καλε μου,θα του ειχε κλεισει ηδη την πορτα στα μουτρα στα πρωτα red flags γιατι πιστευω οτι υπηρχαν και πριν τη συγκατοικηση αυτες οι συμπεριφορες.
Μου δειχνει γυναικα που παραιτηθηκε απο τα θελω της και στην ουσια την εξουσιασε πληρως ο αλλος,οποτε ειναι θυμα ναι και οχι θυτης αν θες να φερθει εκεινη ως η σκληρη αν θες.Αυτη την εντυπωση μου εδωσε γιαυτο και απαντησα οπως απαντησα.Θα τον ειχε ηδη σουταρει αν ηταν η αλλη εκδοχη.

Ομως επειδη μιλαμε για δυο ατομα,για να ειμαστε αντικειμενικοι ναι πρεπει να εχουμε και τις 2 πλευρες απεναντι μας,αυτο ειναι αδιαπραγματευτο,αλλα εδω εχουμε μονο τη Λινα και την καταθεση της οποτε απανταμε με βαση τα δεδομενα αυτα.Αυτα εχουμε μπροστα μας.Τη στιγμη αυτη.
Δεν αποκλειω το οτιδηποτε οπως λες μπορει να ισχυει.Αλλα δεν εχω 2 μαρτυριες μονο της Λινας που μας καταθετει τον προβληματισμο της.Αυτο.
Και απλα λεμε μια γνωμη,προσεξε μια γνωμη μονο απλη βασει των δεδομενων που εχουμε,και η Λινα μπορει να κανει οτι θελει,να μας διαβασει και να μη μας διαβασει,δεν εξαναγκαζουμε σε καμια συμπεριφορα ή παραλειψη.
Απλες γνωμες βασει των δεδομενων ε ακομα και αν αφορουν τη μια πλευρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
εγω εχω ενα ζευγαρι απο πάνω μου στο οποιο αυτος δουλευει ολη τη μέρα και έφερε και το ξαδερφο του να δουλέψει... και οι άλλες κάθονται ολη μέρα και ασχολουνται με τα σκυλιά. Εντάξει καταλαβαινω οτι υπάρχει ανεργία και εν βρισκει ο κοσμος ευκολα δουλεια αλλα ρε φιλε δεν ειμαστε χαζοι... ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ αυτος τις έκανε οι πιτσιρικες δεν μπηκαν καν στη διαδικασια να βοηθησουν. Αυτος κατεβαινει παει βολτα τα σκυλιά , ποτιζει το κήπο, φτιαχνει το ενα φτιαχνει το αλλο αυτες δεν τις βλέπω κάν.

Αυτο ειναι ένα μόνο παράδειγμα. Γενικά δεν μπορείς να ξέρεις τι γινεται σε κάθε σχέση. Κάτι που θεωρει λάθος η άλλη ή ο άλλος να το θεωρεις εσυ σωστο και αντιστροφα. Απλα συμφωνω στο οτι οταν δυο άνθρωποι πλεον έχουν εξαντλησει ολες τις προσπαθειες και δεν μπορουν να βρούν άκρη ναι ειναι καλυτερα να χωριζουν διοτι στο μελλον τα πραγματα θα ειναι χειροτερα αμα καταληξουν και με παιδια τα παιδια δεν χρωστάνε κάτι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
εγω εχω ενα ζευγαρι απο πάνω μου στο οποιο αυτος δουλευει ολη τη μέρα και έφερε και το ξαδερφο του να δουλέψει... και οι άλλες κάθονται ολη μέρα και ασχολουνται με τα σκυλιά. Εντάξει καταλαβαινω οτι υπάρχει ανεργία και εν βρισκει ο κοσμος ευκολα δουλεια αλλα ρε φιλε δεν ειμαστε χαζοι... ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΑΣΙΕΣ αυτος τις έκανε οι πιτσιρικες δεν μπηκαν καν στη διαδικασια να βοηθησουν. Αυτος κατεβαινει παει βολτα τα σκυλιά , ποτιζει το κήπο, φτιαχνει το ενα φτιαχνει το αλλο αυτες δεν τις βλέπω κάν.

Αυτο ειναι ένα μόνο παράδειγμα. Γενικά δεν μπορείς να ξέρεις τι γινεται σε κάθε σχέση. Κάτι που θεωρει λάθος η άλλη ή ο άλλος να το θεωρεις εσυ σωστο και αντιστροφα. Απλα συμφωνω στο οτι οταν δυο άνθρωποι πλεον έχουν εξαντλησει ολες τις προσπαθειες και δεν μπορουν να βρούν άκρη ναι ειναι καλυτερα να χωριζουν διοτι στο μελλον τα πραγματα θα ειναι χειροτερα αμα καταληξουν και με παιδια τα παιδια δεν χρωστάνε κάτι.
Τωρα σε αυτο που λες εκεινος τα κανει ολα και οι αλλες τιποτα, ειναι η δικη σου οπτικη ως τριτου, οπως και εμας εδω ως προς τη Λινα. Δεν μπορεις να ξερεις το ζευγαρι που βλεπεις εσυ και η αλλη καθεται και ο αλλος τα κανει ολα μπορει αυτοι να ειναι μια χαρα και ευτυχισμενοι με τη ζωη τους και τη συμβιωση τους και αυτο που βλεπεις εσυ ως μη σωστο, εκεινους στη σχεση τους μπορει να τους ικανοποιει.
Και παλι δεν ξερουμε ολα τα δεδομενα ή οτι αυτοι νιωθουν επαρκεις με αυτα ετσι οπως τα εχουν διαμορφωσει με τις δουλειες κλπ του σπιτιου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Ναι τα 10 χρόνια διαφορά φταίνε όπως είπαν κάποιοι (ειρωνεύομαι). Όχι ότι είναι δυο αταιριαστα άτομα που απλά μετέφρασαν "το είμαστε μαζί πολυ καιρό" σε "είμαστε καταλληλοι για σπίτι".

Εγω δεν ξερω ποιός έχει δίκιο καθώς ακούμε μόνο την άποψη της Λίνας.

Που είναι άδικο γιατί για να ξεστομίζει ο άλλος πραγματάκια, κάτι έχει δει στη Λίνα και χαλιέται, απλά έχουμε μάθει σ αυτα τα δακρύβρεχτα "αχ χρυσή μου είσαι αδύναμη, τι τοξικός σε καταπιέζει, ζήσε την ελευθερία σου", δηλαδή κατα ενα τρόπο "αδυναμοποιούμε" τη γυναίκα με το ζόρι, το στανιό κι όλα τους τα πρωτοξάδερφα ως άλλο πατ πατ στην πλάτη. Γιατί να είναι αδύναμη η Λίνα; Δεν ήξερε με τι έμπλεκε; Κι αν ήταν τόσο δραστική η αλλαγή, όλο και κάποια ελαφρά σημάδια θα χε δείξει από πρίν αυτός, και πιθανότατα η κοπέλα τα αγνόησε.

Και τωρα που τα ανακαλύπτει, ακόμα και να πάρουμε την εικασία ότι έτσι είναι όπως τα λέει, ε ας φύγει, δεν είναι δέντρο, αδύναμη και νουφαράκι.

Δεν σ αρεσει; Τον θεωρείς μαλάκα, τοξικό, υποτιμητικό; Μαζί σου, να φύγεις.

Και θα αποδειχθεί στην παρακατω σχέση σου αν είχε δίκιο ή άδικο ο τύπος απ το αν θα ευτυχήσεις και θα ζήσετε ήρεμα ή αν θα επαναληφθούν τα ιδια σφάλματα.

Και στις πολλές επαναλήψεις των σφαλμάτων μας, εμείς είμαστε ο κοινός παρονομαστής.

Αλλά χάριν απλότητας, είτε έχεις εσυ δίκιο και ειναι οπως τα λες, είτε μας τα παρουσιάζεις υποκειμενικά και αλλοιωμένα και έχει εκείνος δίκιο, το απλό σημείο είναι ότι ενοχλείσαι και δεν τα βρίσκετε όπως πιστευατε.

Το δια-λυ-ε-τε.

Χτες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Τωρα σε αυτο που λες εκεινος τα κανει ολα και οι αλλες τιποτα, ειναι η δικη σου οπτικη ως τριτου, οπως και εμας εδω ως προς τη Λινα. Δεν μπορεις να ξερεις το ζευγαρι που βλεπεις εσυ και η αλλη καθεται και ο αλλος τα κανει ολα μπορει αυτοι να ειναι μια χαρα και ευτυχισμενοι με τη ζωη τους και τη συμβιωση τους και αυτο που βλεπεις εσυ ως μη σωστο, εκεινους στη σχεση τους μπορει να τους ικανοποιει.
Και παλι δεν ξερουμε ολα τα δεδομενα ή οτι αυτοι νιωθουν επαρκεις με αυτα ετσι οπως τα εχουν διαμορφωσει με τις δουλειες κλπ του σπιτιου.

Αυτο λέω λοιπον. Αν ο άλλος ειναι ευχαριστημενος να δουλευει ολη τη μέρα και να έρχεται και σπιτι να φτιάχνει και το κήπο και η άλλη να ασχολειται ολη μέρα με τα σκυλιά και με το Ιντερνετ εμενα μου περισεύει. Μη βγαινουν ομως μετά και το παιζουν και θιγμένες. Γιατι η μια θυμαμαι μιλαγε με μια φιλη της στο τηλεφωνο και της έλεγε οτι η γιαγια του πρωην της την έκραζε επειδη λεει καθοταν.... συμπτωση και αυτο μάλλον οπως και η δικη μου οπτική :P

Νταξει δεν ειμαστε κ βλάκες ... κοβει το μάτι αν χρειαστεί. Καθοταν τωρα αυτη κ ελεγε στη φιλη της παραμυθια αφου τη βλέπουμε ολη μερα τι κάνει.... τσιγαρο - σκυλια και Ιντερνετ !!!

Αλλα δεν φταινε αυτες... αυτοι φταινε που εχουν χαμηλη αυτο εκτιμηση και πιστευουν οτι δεν μπορουν να βρουν κάτι καλυτερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top