• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Πωω δεν μπορώ. Ο άλλος διαβάζω είχε πεθάνει από μόλυνση μετά από την εξαγωγή.
Εριφύλη, αυτά είναι κυριολεκτικά περιπτώσεις μία στο τρισεκατομμύριο.
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Στον γιατρό που εμπιστεύεσαι θα πας, που ξέρεις ότι είναι καλός και θα κάνει σωστή δουλειά. Οπότε δεν υπάρχει λόγος για φόβο και πανικό. Ψυχραιμία.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,269 μηνύματα.
Αυτό το έβγαλα πέρυσι.. υπάρχει περίπτωση φέτος να έχει κάνει ζημιά;
Την ζημιά θα την δείς στα μπροστινά δόντια, αν έχουν στραβώσει σημαίνει πως βγαίνει και σπρώχνει τα διπλανά.
Επίσης προκαλούν και ζημιά στο γειτονικό δόντι.
Εγώ έβγαλα έναν προχθές αλλά δεν ήταν χειρουργικός, είχε βγεί μισός εδώ και δυό χρόνια.
Η αφαίρεση έγινε τσακ μπαμ και βγήκε πανεύκολα.
Γενικά δεν είναι όσο φριχτό φανταζόμαστε.
Να πας να το κάνεις και μια ψυχή που είναι να βγεί ας βγεί.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
Ήγγικεν η ώρα

Αυτή την εβδομάδα, μάλλον Τετάρτη Πέμπτη θα βγάλω τον μαλάκα τον φρονιμίτη,μιας και θα κάθομαι την άλλη εβδομάδα και να γίνω σαν καρτούν δεν θα με δει και κανείς 😶

Ελπίζω μόνο να μην πεθάνω ή τουλάχιστον να μην πρηστώ..
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ήγγικεν η ώρα

Αυτή την εβδομάδα, μάλλον Τετάρτη Πέμπτη θα βγάλω τον μαλάκα τον φρονιμίτη,μιας και θα κάθομαι την άλλη εβδομάδα και να γίνω σαν καρτούν δεν θα με δει και κανείς 😶

Ελπίζω μόνο να μην πεθάνω ή τουλάχιστον να μην πρηστώ..
δε θα πεθανεις, σίγουρα, μη φοβασαι.
Καλή επιτυχία.
Και γω τον έβγαλα πριν 7 χρόνια. Μια χαρά ήμουν. Αν εξαιρέχουμε την υπνηλία που ένιωθα την ίδια μέρα, μάλλον λόγω της τοπικής νάρκωσης, ήμουν μια χαρά
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
Έκλεισα την Παρασκευή 🥺
Σε έναν εκπληκτικό γναθοχειρούργο.. ελπίζω να μη πεθάνω💜
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχει βγάλει κάποιος έναν φρονιμίτη ημιέγκλειστο προς το μάγουλο, να μου πει πόση ώρα κράτησε; Και τι αναισθησία σου κάνουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
δε θα πεθανεις, σίγουρα, μη φοβασαι.
Καλή επιτυχία.
Και γω τον έβγαλα πριν 7 χρόνια. Μια χαρά ήμουν. Αν εξαιρέχουμε την υπνηλία που ένιωθα την ίδια μέρα, μάλλον λόγω της τοπικής νάρκωσης, ήμουν μια χαρά
Πριν στον βγάλει σου δίνει αντιβίωση; Γιατί εμένα δεν μου είπε κάτι για πριν και θα πάω την Παρασκευή (ΔΕΝ ΘΕΛΩ😭)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
Πριν στον βγάλει σου δίνει αντιβίωση; Γιατί εμένα δεν μου είπε κάτι για πριν και θα πάω την Παρασκευή (ΔΕΝ ΘΕΛΩ😭)
Αντιβιωση παιρνεις αν υπαρχει ερεθισμος ..και οταν εχεις ερεθισμο δεν το βγαζουν περιμενουν..
Εσυ δεν εχεις ερεθισμο ..αντιβιωση ισως σου δωσεις μετα το βγαλσιμο.
Η κλασικη αντιβιωση των χειρουργων ειναι Augmentin +Flagile
ή μονο Augmentin.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
Αντιβιωση παιρνεις αν υπαρχει ερεθισμος ..και οταν εχεις ερεθισμο δεν το βγαζουν περιμενουν..
Εσυ δεν εχεις ερεθισμο ..αντιβιωση ισως σου δωσεις μετα το βγαλσιμο.
Η κλασικη αντιβιωση των χειρουργων ειναι Augmentin +Flagile
ή μονο Augmentin.
Γιάννη μου δεν θέλω να πάω😭

Είδα και κάτι βίντεο, τι το ήθελα, σου ανοίγουν όλο το μάγουλο🥲 απαντήστε μου υπεύθυνα, πόση ώρα κάνει να βγει ένας ημιέγκλειστος, πόσες μέρες θα πονάει και πότε θα μπορώ να φάω; Επίσης, πότε θα μπορώ να κάνω νήμα;😭
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
Γιάννη μου δεν θέλω να πάω😭

Είδα και κάτι βίντεο, τι το ήθελα, σου ανοίγουν όλο το μάγουλο🥲 απαντήστε μου υπεύθυνα, πόση ώρα κάνει να βγει ένας ημιέγκλειστος, πόσες μέρες θα πονάει και πότε θα μπορώ να φάω; Επίσης, πότε θα μπορώ να κάνω νήμα;😭
Αμα δεν θες να πας να μην πας ...εισαι σε φαση που δεν εχεις προβλημα απλα ετσι πας.. κατι να λεμε παμε για καθαρισμο προσωπου.
Ε καποτε θα χρειατει βεβαια αλλα τοτε θα εχει μεγαλωσει και θα εχεις πιο πολυ θαρος...

Κοιτα η ολη διαδικασια ειναι το πολυ 30-40 λεπτα... μετα την ακτινογραφια που θα βγαλει
Βαζει αλοιφουλα αναισθητικου...σε λιγο κανει ενεσακια αναισθητικου και περιμενει ενα δεκαλεπτο να σε πιασει.
Μετα κανει μια τομουλα ελευθερωσης του ουλου
Μετα με τον τροχο κανει μια τρυπουλα στο κοματι που εξεχει και βαζει ενα εργαλειο σαν στυλο- καλαμακι ..το γραπωνει και αρχιζει να το κουνα αριστερα δεξια.
εσυ καταλαβαινεις οτι σου κουνανε το σαγωνι αριστερα δεξια..δεν πονας..
ε σε 5 -6 κουνηματα εφυγε.
Η λακουβα παραμενει ανοκτη για να θρεψει απο κατω προς τα πανω .
Μετα δαγκωνεις κατι κοιλινδρακια βαμβακι να ρουφήξει το αιμα και τελος.
Η ναρκωση θα διαρκεσει 2-3 ωρες ..οποτε παρε μαζι σου ενα παυσιπονο πχ algofren 600 να το παρεις αμεσως μετα ..
Ε θα σου δωσει οδηγιες να παιρνεις παυσιπονο ανα 6 ωρες και αυτο θα κανεις για την επομενη εβδομαδα- δεκαημερο.
Μετα την δευτερη μερα θα σου πει πλυσεις με αλατονερο.

Αμα συνεχισεις να πονας παρα τα παυσιπονα πες να σου πω κατι μαγικο
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
επομενη εβδομαδα- δεκαημερο.
ΤΙ τόσο πολύ κρατάει;🥲

Ένα με νοιάζει, να μην πρηστεί η μούρη μου, δεν θα το αντέξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αμα δεν θες να πας να μην πας ...εισαι σε φαση που δεν εχεις προβλημα απλα ετσι πας..
Σιγά μην πήγαινα. Αλλά θορυβήθηκα με αυτό που μου είπε ο οδοντίατρος, ότι με τα χρόνια θα σπρώχνει τα μπροστινά..

Εσύ Γιάννη έχεις βγάλει τον / τους κάτω;
Σε πόσο καιρό επανέρχεται εντελώς το ούλο στην αρχική του κατάσταση;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
ΤΙ τόσο πολύ κρατάει;🥲

Ένα με νοιάζει, να μην πρηστεί η μούρη μου, δεν θα το αντέξω
Ε μικρο κοριτσι εισαι να μην διαμαρτυρυθει και λιγο η φυση σου που τις παιρνουν κατι χρησιμο.
Αν εισουν 80 να φυγει μονο του να βαλεις μασελα τοτε δεν θα ειχε πονο.
Αλλα οκ υπαρχουν κολπα να μην πονας... απλα περιμενεις
Οχι πρηξιμο δεν εχει ... Τα πρηξιματα που βλεπεις στην τηλεοραση ειναι οταν το δοντι ( ριζα ) ειναι στην θεση του κανει θυλακιο και μαζευει πιον.. και φουσκωνει το μαγουλο... Εκει δρα η αντιβιωση να το αποροφησει
Εσυ δεν θα εχεις δοντι πλεον.
Οι αλλοι που σε βλεπουν δεν θα ξερουν οτι εχεις κανει κατι ...μονο εσυ θα το ξερεις.
Αν εχεις έμμηνο ρήση την ημερα εκεινη να του το πεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΤΙ τόσο πολύ κρατάει;🥲

Ένα με νοιάζει, να μην πρηστεί η μούρη μου, δεν θα το αντέξω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σιγά μην πήγαινα. Αλλά θορυβήθηκα με αυτό που μου είπε ο οδοντίατρος, ότι με τα χρόνια θα σπρώχνει τα μπροστινά..

Εσύ Γιάννη έχεις βγάλει τον / τους κάτω;
Σε πόσο καιρό επανέρχεται εντελώς το ούλο στην αρχική του κατάσταση;
Οχι δεν εχω βγαλει δοντι μονο απονευρωση απο μαλακια εκανα..γιατι δεν πηγαινα
Οχι δεν εχω βγαλει φρονιμιτες ακομα δεν εχω φρονιμεψει.

Ο γιατρος ειπε οτι εχεις χρονο ακομα εσυ τον τσιγγλιζες
Ελα μωρε αντε ...μια στραβη ψυχη ειναι ας βγει

Το ουλο θα κανει καιρο να ερθεΐ στο οριζοντιο επιπεδο ,,ισως 6 μηνες
αλλα εσυ δεν το βλεπεις ,,μην σου πω ουτε και με την γλωσσα καταλαβαινεις την τρυπα
 
Τελευταία επεξεργασία:

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Πριν στον βγάλει σου δίνει αντιβίωση; Γιατί εμένα δεν μου είπε κάτι για πριν και θα πάω την Παρασκευή (ΔΕΝ ΘΕΛΩ😭)
εγώ δεν πήρα καν αντιβίωση, ούτε πριν, ούτε μετά.
Μη φοβάσαι, δεν είναι τιποτα. Ούτε πόνος ιδιαίτερος είναι. Λίγο το τράβηγμα του δοντιού είναι άσχημη αίσθηση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

α, είναι ημιέγκλειστος.... εμένα ήταν κανονικός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όμως για να σε παρηγορήσω, και ημιέγκλειστος, νομίζω ο Γιάννης στα λέει καλά με την τομούλα. Λίγο περισσότερο ούλο θα πληγώσει.
Παλαιότερα, στα 26 μου είχα απόστημα και αυτό είναι εντελώς κλεισμένο. Σ αυτό πήγα σε κανονικό οδοντοχειρούργο και έκανα κανονική <επεμβασούλα>. Επίσης δεν ήταν τραγική. Μου έκαναν τοπική αναισθησία και έπειτα κάτι σκάλιζαν, ούτε πονούσα, ούτε τιποτα. Επίσης ο επαναστατης οδοντοχειρούργος δε μου έδωσε καν αντιβίωση, πράμα που συνηθιζεται στο απόστημα, απορώ γιατί. Ίσως με είδε γερή, ίσως επειδή έπαιρνα τότε αντισυλληπτικό χάπι, μη σταματήσει η δράση του.... δεν έμαθα ποτέ το γιατί. Εντάξει και γω δεν έσκαγα για φάρμακα. Μόνο παυσίπονα μου έδωσε. Επίσης θυμάμαι μόνο εκείνο το απόγευμα, δεν μπορούσα να φάω απ τον πόνο και πεινούσα (αυτό το θυμάμαι) και μούσκευα φρυγανιές σε κρύο γάλα, μήπως και ξεγελάσω την πείνα μου. Επίσης απαγορεύονταν τα ζεστά φαγητά. Από την επόμενη, υποχώρησε ο πόνος και όλα καλά
Μη φοβάσαι, όλα καλά θα πάνε. Εμπιστέψου το γιατρό σου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, αυτό με το σπρώξιμο είναι κατά τη γνωμη μου κάτι. Κάνε το τωρα, που το πήρες απόφαση.
Ο μεγάλος μου έκανε ορθοδοντική θεραπεία στα 13 με 15 του. Τοτε είχε πει ο ορθοδοντικός, όταν βγουν οι φρονιμήτες, να τους αφαιρέσει. Εμείς το ξεχάσαμε. Ε, τωρα στράβωσαν ξανά τα κάτω. Ευτυχώς τα πάνω, που είναι και η βιτρίνα, δε στράβωσαν γιατί βγήκε ο ένας πάνω φρονιμήτης και δεν έκανε μεγαλη ζημιά. Τωρα στα 27 του, ούτε το σκέφτεται για επέμβαση
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
Πολύ πιθανόν να έχω, αλλά γιατί να του το πω;
Καλημερα
Η έμμηνος ρηση κανει το αιμα να πήζει κατι δυσκολοτερα ..πιο ρευστο..ειναι φυσιολογικη διαδικασια.
Θα πρεπει να το ξερει να μην τρομαξει αν εχει κατι παραπανω σε αιμοραγια.
Απο την αλλη μερια ο σοφος οργανισμος ανεβαζει το επιπεδο ανοχης πονου ...δηλαδη αντεχεις κατι παραπανω σε πονο ...αυτο ειναι καλο σε σενα.
Θαρρος και μη φοβασαι ειναι μια απλη διαδικασια.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
Καλημερα
Η έμμηνος ρηση κανει το αιμα να πήζει κατι δυσκολοτερα ..πιο ρευστο..ειναι φυσιολογικη διαδικασια.
Θα πρεπει να το ξερει να μην τρομαξει αν εχει κατι παραπανω σε αιμοραγια.
Απο την αλλη μερια ο σοφος οργανισμος ανεβαζει το επιπεδο ανοχης πονου ...δηλαδη αντεχεις κατι παραπανω σε πονο ...αυτο ειναι καλο σε σενα.
Θαρρος και μη φοβασαι ειναι μια απλη διαδικασια.
Α νόμιζα για φάρμακα και τέτοια.. οκ🤍

Μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει.. ας γίνει τώρα που θα κάθομαι δύο εβδομάδες να τελειώνουμε🥲
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
Α νόμιζα για φάρμακα και τέτοια.. οκ🤍

Μια ψυχή που είναι να βγει, ας βγει.. ας γίνει τώρα που θα κάθομαι δύο εβδομάδες να τελειώνουμε🥲
Tα φαρμακα που τους ενδiαφερουν πολυ ειναι αυτα που δυσκολευουν την πηξη..πχ ασπιρινη , plavix, xarelto, eliquis.. αυτα ειναι φαρμακα καρδιας και εσυ εισαι ασχετη με αυτα.
Καλη επιτυχια

Αν πονας μετα καπως και δεν σου αρεσει θα μου πεις.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
Tα φαρμακα που τους ενδiαφερουν πολυ ειναι αυτα που δυσκολευουν την πηξη..πχ ασπιρινη , plavix, xarelto, eliquis.. αυτα ειναι φαρμακα καρδιας και εσυ εισαι ασχετη με αυτα.
Καλη επιτυχια

Αν πονας μετα καπως και δεν σου αρεσει θα μου πεις.
Άρα εμένα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μου δώσει τίποτα; Για μετά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
Άρα εμένα κατά πάσα πιθανότητα δεν θα μου δώσει τίποτα; Για μετά
Αν ακολουθησει τις χειρουργικες οδηγιες θα δωσει αντιβιωση + παυσιπονα και γαργαρες αλατονερο
Αν ακολουθησει την πειρα του και την ηλικια σου μονο παυσιπονα και γαργαρες αλατονερο
Αυτος ξερει

Αν δωσει αντιβιωση θα πρεπει να σου δωσει συνταγη ( αμκα) διοτι τα φαρμακεια δεν τα δινουν χωρις συνταγη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,881 μηνύματα.
ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ το πουστικο! Το έσπασε για να βγει για αυτό μου είπε ότι ίσως αύριο και μεθαύριο θα πρηστεί😭 καμιά συμβουλή για να φύγει γρήγορα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,573 μηνύματα.
ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ το πουστικο! Το έσπασε για να βγει για αυτό μου είπε ότι ίσως αύριο και μεθαύριο θα πρηστεί😭 καμιά συμβουλή για να φύγει γρήγορα;
ωχ ηταν γερα στερεωμενο και ταλαιπώρησε τους ιστους της περιοχης..πονας τωρα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top