• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Αυτό το έβγαλα πέρυσι.. υπάρχει περίπτωση φέτος να έχει κάνει ζημιά;

View attachment 130937
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το δόντι δεν με πονάει, το ούλο με πονάει καμιά φορά, για μια δυο μέρες και μετά φεύγει εντελώς
Δε ξέρω, μήπως σου "φάει" το διπλανό δόντι και χρειάζεται και αυτό εξαγωγή μετά; Στο έχει αναφέρει σαν ενδεχόμενο ο γιατρός;
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Όχι, μου είπε μετά από χρόνια μπορεί να γίνει αυτό..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε δεν νομίζω να μετακινήθηκε μέσα σε έναν χρόνο.. άλλοι τους έχουν χρόνια ολόκληρα και δεν παθαίνουν ζημιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Θα πάρω τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα, θα κλείσω για την άλλη τρίτη, 2 Απριλίου, να τελειώνει κι αυτό!

Πόση ώρα κρατάει περίπου ενός φρονιμίτη; επίσης, πόσο καιρό κρατάει η επούλωση; υπάρχει κάποιος κίνδυνος να πάθω κάτι; εννοώ, παραμόρφωση;😭
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Θα πάρω τηλέφωνο μέσα στην εβδομάδα, θα κλείσω για την άλλη τρίτη, 2 Απριλίου, να τελειώνει κι αυτό!

Πόση ώρα κρατάει περίπου ενός φρονιμίτη; επίσης, πόσο καιρό κρατάει η επούλωση; υπάρχει κάποιος κίνδυνος να πάθω κάτι; εννοώ, παραμόρφωση;😭
Αναλόγως την περίπτωση, αν βγάλεις έναν μόνο σε γνάθοχειρουργο ελάχιστο χρόνο (περίπου 20 λεπτά).
Η επούλωση θέλει 10 ημέρες η βασική (η πληγη) και το οστό θα επουλωθεί σιγά σιγά.
ο μόνος κινδυνος είναι η μόλυνση της πληγής όπου γι'αυτό ο γιατρός θα σου δώσει αντιβίωση και οδηγίες πως να διατηρήσεις την περιοχή καθαρή.
Περαστικά!,
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Σορρυ αλλα μαζευε 300 ευρω για τον γναθοχειρουργο... σε ενα- δυο χρονια μαλλον θα τον βγαλεις. Ε δεν πειραζει θα φρονιμέψεις νωριτερα.
Τι 300€ βρε;
Να κλείσετε απογευματινό ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο, έτσι έκανα πριν 2 χρόνια. 80€ κόστος ο ένας. Και ήταν άψογη και ταχύτατη η γνάθοχειρουργος. Εριφύλη στείλε μου πμ αν ενδιαφέρεσαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

να φέρει γναθοχειρούργο
Εγώ στη θέση σου δεν θα πέταγα λεφτά σε ιδιώτη γνάθοχειρουργο, εκτός αν είναι επείγον και πονάς απίστευτα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, δηλαδή αν γίνει τρίτη, την επόμενη Δευτέρα θα μπορώ να πάω σε δουλειά;
Αν όλα πάνε καλά ναι. Επειδή είναι ο κάτω φρονιμίτης θα σε ζορισει λίγο παραπάνω στο φαγητό τις πρώτες ημέρες
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
@Grand Duchess θα πάω στον προσωπικό μου οδοντίατρο γιατί τον εμπιστεύομαι. Απλά θα φωνάξει γναθοχειρούργο. Φοβάμαι να πάω αλλού, ειδικά σε δημόσιο, δεν είμαι για τέτοια τώρα. επίσης, 100€ μου είχε πει..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόλυνση δεν παίζει να πάθω, τα προσέχω σαν τρελή. Εσύ μετά από πόσο καιρό έτρωγες κανονικά;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Φοβάμαι να πάω αλλού, ειδικά σε δημόσιο
Και εγώ έτσι έλεγα και πήγα στην αρχή σε ιδιώτη και ο οδοντίατρος μου με εκραξε (μου είχε προτείνει την νοσοκομειακή ενώ εγώ φοβόμουν). Ο ιδιώτης δυσκολεύτηκε στο χειρουργείο και με ταλαιπώρησε. Αλλά όλα καλά εν τέλει.
100€ μου είχε πει..
Τότε νταξει, πολύ καλή τιμή.
Εσύ μετά από πόσο καιρό έτρωγες κανονικά;
Για κάτω φρονιμίτη η πρώτη ημέρα είναι χάλια (μόνο γιαούρτια κτλ) δεύτερη μέρα πάλι δεν μασάς τίποτα απλά το περνάς πίσω στην γλώσσα και το καταπίνεις. Τρίτη ημέρα αν είσαι θαρραλέα σιγά σιγά θα τρως μαλακά πράγματα (εγώ έτρωγα cornflakes που είχαν μαλακώσει στο γάλα για αρκετά λεπτα- σωτήριο). Μετά την Πέμπτη ημέρα τρως κανονικά (πάντα με προσοχή μέχρι να βγουν τα ράμματα και όχι στην περιοχή της επέμβασης).
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
πάντα με προσοχή μέχρι να βγουν τα ράμματα και όχι στην περιοχή της επέμβασης
Αχ θεέ μου😭 αυτά πώς φεύγουν; ξανά πας οδοντίατρο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι άλλο που με αφορά, υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η άρθρωση;🥺
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αχ θεέ μου😭 αυτά πώς φεύγουν; ξανά πας οδοντίατρο
Υπάρχουν και αυτά που αφαιρούνται μόνα τους αλλά καλύτερα να στα βγάλει ο γιατρός.
Και κάτι άλλο που με αφορά, υπάρχει περίπτωση να χαλάσει η άρθρωση;🥺
Το οστό εννοείς; Για να βγάλουν το δόντι θα το τρυπήσουν, στην πορεία όμως επουλώνει και σκληραίνει ξανά (σε στάδιο μηνών).
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Δεν πάω, άστο 😂
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν πάω, άστο 😂
Ε αφού το δοντακι είναι μέσα στο κόκαλο, πως θα στο βγάλουν χωρίς να το τρυπήσουν λίγο από πάνω;
Να πας γιατί όσο περνούν τα χρόνια αυτό 100% θα μολυνθεί, θα σε πονάει το ούλο, ακόμη και το αυτι σε κάποιες περιπτώσεις. Και δεν θες να μολυνθεί. Επίσης όταν είσαι νέα η επούλωση γίνεται σωστά. Μετά τα 25-30 γίνεται πιο δυσκολη.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Βλέπεις από την ακτινογραφία ότι σπρώχνει τα άλλα δόντια.

Μην κάνεις την βλακεία που έκανα εγώ. Πήγαινε και βγάλε και τους 4. Εγώ το έχασα το δίπλα δοντάκι και είμαι με εμφύτευμα. Το αν πονάει ή όχι δεν έχει σημασία. Ο πόνος είναι μια αίσθηση.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Βλέπεις από την ακτινογραφία ότι σπρώχνει τα άλλα δόντια.

Μην κάνεις την βλακεία που έκανα εγώ. Πήγαινε και βγάλε και τους 4. Εγώ το έχασα το δίπλα δοντάκι και είμαι με εμφύτευμα. Το αν πονάει ή όχι δεν έχει σημασία. Ο πόνος είναι μια αίσθηση.
Οι άλλοι τρεις κανονικοί είναι, ο τελευταίος μου έκανε την μαλακία.

Εσύ πόσο καιρό τον είχες έγκλειστο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το δίπλα μου δόντι φαίνεται υγιέστατο και κάτασπρο. Αν είχε πάθει ζημιά δεν θα φαινόταν;

Καλά, προφανώς θα πάω, μέσα στον Απρίλιο σίγουρα. Δεν το αφήνω. Πιο πολύ με ενδιαφέρει η άρθρωση μου μη πάθει κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Οι άλλοι τρεις κανονικοί είναι, ο τελευταίος μου έκανε την μαλακία.

Εσύ πόσο καιρό τον είχες έγκλειστο;
Αρκετά χρόνια. Εγώ εκνευριστικά τόσο πολύ που τους έβγαλα και τους 4.

Ο πόνος στο φρονιμίτη θα φύγει αλλά σιγά σιγά καταστρέφει το δίπλα δόντι και θα καταλήξει να πονάει το δίπλα δόντι και όχι ο φρονιμίτης.

Θα σου κάνουν παυσίπονη ένεση αλλά στη διάρκεια της εγχείρηση θα νιώθεις κάτι κράτσα κρούτσα. Μετά την εγχείρηση είχα ενοχλήσεις αλλά δεν χρειάστηκα ούτε depon, algofren.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Ωραία,θα πάω.. δεν είναι να το αφήνω, τόσα χρόνια ούτε ένα πρόβλημα με τα δόντια, δεν θα την πάθω από τον φρονιμίτη.. να φεύγει🥺
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο πόνος στο φρονιμίτη θα φύγει αλλά σιγά σιγά καταστρέφει το δίπλα δόντι και θα καταλήξει να πονάει το δίπλα δόντι και όχι ο φρονιμίτης.
Εσένα δηλαδή σε πονούσε το διπλανό και το κατάλαβες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ωραία,θα πάω.. δεν είναι να το αφήνω, τόσα χρόνια ούτε ένα πρόβλημα με τα δόντια, δεν θα την πάθω από τον φρονιμίτη.. να φεύγει🥺
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσένα δηλαδή σε πονούσε το διπλανό και το κατάλαβες;
Κάνει αντανάκλαση και πονανε όλα τα υπόλοιπα εκτός από τον ίδιο το φρονιμιτη! Εγώ αρχικά νομιζα είχα χαλασμενο δόντι τραπεζίτη. Καμμια σχέση. Με πανοραμική φαίνονται όλα
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Εμένα δεν με πονάει τίποτα.. που και που, καμιά φορά τον χρόνο, αν φάω κάτι μικρό και πάει εκεί, αλλά για λίγες ώρες, μετά φεύγει..

Απλά πρέπει να τον βγάλω γιατί είναι στραβό
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Τίποτα δε θα καταλάβεις κατά τη διάρκεια της αφαίρεσης. Μετά μπορεί να πονάς λιγάκι αλλά οκ θα πάρεις ένα παυσίπονο και θα ηρεμήσεις και την επόμενη μέρα θα είσαι καλύτερα. Αντιβιώση σε χάπι δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις, μπορεί να σου δώσει διάλυμα να κάνεις γαργάρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρκετά χρόνια. Εγώ εκνευριστικά τόσο πολύ που τους έβγαλα και τους 4.

Ο πόνος στο φρονιμίτη θα φύγει αλλά σιγά σιγά καταστρέφει το δίπλα δόντι και θα καταλήξει να πονάει το δίπλα δόντι και όχι ο φρονιμίτης.

Θα σου κάνουν παυσίπονη ένεση αλλά στη διάρκεια της εγχείρηση θα νιώθεις κάτι κράτσα κρούτσα. Μετά την εγχείρηση είχα ενοχλήσεις αλλά δεν χρειάστηκα ούτε depon, algofren.
Σε τι ηλικία ανακάλυψες τον έγκλειστο φρονιμίτη και σε ποια ηλικία σου κατέστρεψε το διπλανό;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Πωω δεν μπορώ. Ο άλλος διαβάζω είχε πεθάνει από μόλυνση μετά από την εξαγωγή.

Ε δεν γίνεται, πρέπει να βρεθεί άλλη λύση γιατί εγώ φοβάμαι😶
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, ο οδοντίατρος, εκτός από την ακτινογραφία, σου ζητάει κάποια άλλη εξέταση;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top