• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Σχετικά με τους φρονιμίτες

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Άρα είσαι καλά δεν είναι κάτι επείγον. Μην ανησυχείς όμως, ακόμα και να πονέσεις, που είναι χλωμό εφόσον σου είπε οτι δεν παίζει, παίρνεις παυσιπονάκι.

Κατά τα άλλα απο την εξαγωγή ούτε η μορφή του προσώπου σου θα αλλάξει ούτε η άρθρωση σου μην ανησυχείς. Ωστόσο μετά την επέμβαση οι περισσότεροι πρίζονται και γενικά ταλαιπωρούνται λίγο. Προφανώς δεν είναι μόνιμα αυτά, υποχωρούν.
Δεν ξέρω πως πονάει ένα δόντι δεν με έχει πονέσει και ποτέ, αλλά καμιά φορά νιώθω σα να μου σκίζει το μάγουλο εσωτερικά 🥲
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως πονάει ένα δόντι δεν με έχει πονέσει και ποτέ, αλλά καμιά φορά νιώθω σα να μου σκίζει το μάγουλο εσωτερικά 🥲
Ο πόνος εξαρτάται απο την κατάσταση και την σοβαρότητα της. Απο φρονιμίτη δεν είχα ποτέ θέμα οπότε δεν ξέρω, οτι έχω δει/ακούσει απο φίλους. Έχω εμπειρία όμως απο δόντι που είχε χαλάσει τόσο που χρειαζόταν απονεύρωση... Εαν έχεις "κουφάλα" πονάει όποτε πας να μασήσεις. Όσο πιο μεγάλη η κουφάλα τόσο πιο οξύς ο πόνος, και μπορεί μέχρι και να τινάζεσαι.

Εαν η τρύπα είναι πολύ μεγάλη και το δόντι χαλάσει further...πονάει ασταμάτητα και φρικτά χωρίς να χρειάζεται να μασάς καν🥲. Έχεις ακούσει το "χοροπηδάω απο τον πόνο ;". Δεν πίστευα οτι γινόταν, αλλά το πίστεψα εν τέλει γιατί το βίωσα. Μέχρι να γίνει η απονεύρωση έτρωγα πουρέ γιατί δεν μπορούσα καν να φαω properly απο τον πόνο και εαν έπινα νερό πονούσε ασταμάτητα και φρικτά για ώρες🥲. Το μόνο που με έσωσε ήταν το παυσίπονο, το οποίο όσο έπαιρνα ένιωθα κυριολεκτικά το νεύρο να πάλλεται🥲.

Το αστείο είναι οτι παρόλλο που είχα κάνει σφράγισμα παλιότερα(με την ελπίδα οτι δεν θα χρειαζόταν η απονεύρωση) πάλι ένιωθα ψηλοπόνους όταν μασούσα. Οπότε στην ουσία σκληρές τροφές was a no, no, no.

Τα καλά νέα και προς μεγάλη μου έκπληξη μετά απο ώρες επέμβασης, το δόντι έγινε κυριολεκτικά ολοκαίνουριο και λειτουργικά και οπτικά.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως πονάει ένα δόντι δεν με έχει πονέσει και ποτέ, αλλά καμιά φορά νιώθω σα να μου σκίζει το μάγουλο εσωτερικά 🥲
Βγαίνουν πολύ πιθανόν απλά οι φρονιμίτες σου για αυτό.
Εμένα 2 φορές τον χρόνο, καλοκαίρι και χειμώνα με ενοχλούν κάνα 2 μέρες και μετά σταματάνε :lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΑΚΟΜΑ δεν έχω βγάλει τον ημιεγκλειστο.. όλο κάτι τυχαίνει και ποτέ δεν πάω..

Ενδέχεται να κάνει ζημιά στα μπροστινά αν το αφήσω μέχρι την άνοιξη/καλοκαίρι;
Α τώρα το είδα αυτό

Αν δεν σε ενοχλεί μην ανησυχείς, αλλά αν ο οδοντίατρος σου είπε πως δεν διατρέχει κίνδυνος, όλα καλά.
Οι περισσότεροι τους βγάζουν επειδή πια πονάνε πολύ καθημερινά.
Αν έκανες μαγνητική δοντιών και δεν φάνηκε να βγαίνουν με τέτοιο τρόπο που να σε σπρώχνει τα υπόλοιπα δόντια, όλα καλά.
Έχει να κάνει και με τη χωρητικότητα του κάθε ανθρώπου.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Δεν με έχει πονέσει ποτέ δόντι, δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα, τα προσέχω σαν τρελή, για να έρθει ο γαμημένος ο ημιέγκλειστος φρονιμίτης και να μη ξέρω τι να τον κάνω!
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Δεν με έχει πονέσει ποτέ δόντι, δεν έχω ούτε ένα σφράγισμα, τα προσέχω σαν τρελή, για να έρθει ο γαμημένος ο ημιέγκλειστος φρονιμίτης και να μη ξέρω τι να τον κάνω!
Να τον αφαιρέσεις, είναι μονόδρομος :P
Εντελώς ρουτίνα σα διαδικασία, τίποτα δε θα καταλάβεις. Απλά οκ υπάρχει ο κλασικός φόβος, λογικό.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Να τον αφαιρέσεις, είναι μονόδρομος :P
Εντελώς ρουτίνα σα διαδικασία, τίποτα δε θα καταλάβεις. Απλά οκ υπάρχει ο κλασικός φόβος, λογικό.
Πέρυσι τον Μάιο - Ιούνιο είχα κάνει πανοραμική, δεν φαινόταν να επηρεάζει τα επόμενα δόντια, απλά έχει ξεπροβάλει μια μυτούλα και όλο το υπόλοιπο είναι έγκλειστο.. δεν ξέρω πότε θα πάω, μάλλον το καλοκαίρι! Ελπίζω να μη κάνει ζημιά στα άλλα.

Δεν είναι ότι φοβάμαι, απλά κάθε μέρα έχω δουλειές και δεν θέλω να μου κάνει καμιά παραμόρφωση στη μούρη😶
 

giannis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Πέρυσι τον Μάιο - Ιούνιο είχα κάνει πανοραμική, δεν φαινόταν να επηρεάζει τα επόμενα δόντια, απλά έχει ξεπροβάλει μια μυτούλα και όλο το υπόλοιπο είναι έγκλειστο.. δεν ξέρω πότε θα πάω, μάλλον το καλοκαίρι! Ελπίζω να μη κάνει ζημιά στα άλλα.

Δεν είναι ότι φοβάμαι, απλά κάθε μέρα έχω δουλειές και δεν θέλω να μου κάνει καμιά παραμόρφωση στη μούρη😶
Δε θα σου κανει παραμορφωση βρε, ειναι εντελως ρουτινα και συνηθες πλεον. Ο οδοντιατρος σου θα ειναι σε φαση "αντε να το βγαλουμε να τελειωνουμε τωρα απογευματιατικα" :P
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Πέρυσι τον Μάιο - Ιούνιο είχα κάνει πανοραμική, δεν φαινόταν να επηρεάζει τα επόμενα δόντια, απλά έχει ξεπροβάλει μια μυτούλα και όλο το υπόλοιπο είναι έγκλειστο.. δεν ξέρω πότε θα πάω, μάλλον το καλοκαίρι! Ελπίζω να μη κάνει ζημιά στα άλλα.

Δεν είναι ότι φοβάμαι, απλά κάθε μέρα έχω δουλειές και δεν θέλω να μου κάνει καμιά παραμόρφωση στη μούρη😶
Οι φρονιμίτες δεν παραμορφωνουν το προσωπο
Ειναι χρησιμα δοντια και τα βγαζουν μονο οταν δεν μπορουν να εξελιχθουν σωστα..εσυ εισαι στην αρχη ακομα ...και σε καλη πορεια.
Αστο να παρει τον χρονο του.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Οι φρονιμίτες δεν παραμορφωνουν το προσωπο
Ειναι χρησιμα δοντια και τα βγαζουν μονο οταν δεν μπορουν να εξελιχθουν σωστα..εσυ εισαι στην αρχη ακομα ...και σε καλη πορεια.
Αστο να παρει τον χρονο του.
Δεν πρόκειται να βγει, είναι ημιέγκλειστο πολύ καιρό. Άσε που εκεί που βρίσκεται μου σκίζει το μάγουλο🥺

Δεν είναι και αρχή.. αυτή η μυτούλα έχει βγει εδώ και δύο χρόνια περίπου..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να μου κάνει αυτό το πράγμα; να διαλύσει τα υπόλοιπα;

Ε δεν δέχομαι να τα προσέχω σαν τρελή και να την πάθω από αυτό..

egkleistos-fronimitis-sketch.jpg
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να βγει, είναι ημιέγκλειστο πολύ καιρό. Άσε που εκεί που βρίσκεται μου σκίζει το μάγουλο🥺

Δεν είναι και αρχή.. αυτή η μυτούλα έχει βγει εδώ και δύο χρόνια περίπου..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπορεί να μου κάνει αυτό το πράγμα; να διαλύσει τα υπόλοιπα;

Ε δεν δέχομαι να τα προσέχω σαν τρελή και να την πάθω από αυτό..

View attachment 130936

Το οτι η ακρη σκιζει το ουλο ελαφρα ... και λεω ελαφρα διοτι αν την πολυ θα ειχες τρεξει στον γιατρο απο την ασιτια και τον πονο..ειναι ασχημο αλλα διρθωνεται ευκολα.. Ο γιατρος θα λειανει λιγο την ακρη με τον τροχο και θα νιωσεις εμεσως ανετα. Το ουλο αναπλαθεται αμεσως
Η εξελιξη των φρονιμιτων εναι διαδικασια πολλων ετων.
Ο γιατρος αφου βγαλει μια απλη ακτινογραφια θα πει αν πρεπει να του δωθει χρονος ή να βγει.
Μαλλον θα του δωσει χρονο για δυο λογους
1 )εισαι πολυ μικρη ακομα
2 )οι φρονιμιτες και μαλιστα οι κλειστοι ειναι χωραφια των γναθοχειρουργουν κυριως.
Οχι δεν θα σου χαλασει τον γειτονικο τραπεζιτη ...το βλεπει στην ακτινογραφια.... αλλα δεν εχεις και το κυριοτερο που ειναι η ενοχληση.
Κουλ και ηρεμια
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Αυτό το έβγαλα πέρυσι.. υπάρχει περίπτωση φέτος να έχει κάνει ζημιά;

IMG_20240322_235144.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

αλλα δεν εχεις και το κυριοτερο που ειναι η ενοχληση.
Το δόντι δεν με πονάει, το ούλο με πονάει καμιά φορά, για μια δυο μέρες και μετά φεύγει εντελώς
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Αυτό το έβγαλα πέρυσι.. υπάρχει περίπτωση φέτος να έχει κάνει ζημιά;

View attachment 130937
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το δόντι δεν με πονάει, το ούλο με πονάει καμιά φορά, για μια δυο μέρες και μετά φεύγει εντελώς
Μια εικονα χιλιες λεξεις...
Ε οπως φαινεται θελει εξαγωγη ,ειναι στραβουλης
Αλλα τωρα δεν ενοχλει... αν ενοχλουσε θα ειχες περιοδικη πονοενοχληση εκει πισω στον τραπεζιτη που δεν εχεις.
Σορρυ αλλα μαζευε 300 ευρω για τον γναθοχειρουργο... σε ενα- δυο χρονια μαλλον θα τον βγαλεις. Ε δεν πειραζει θα φρονιμέψεις νωριτερα.
Τωρα απλα λειανση της ακρης για την ενοχληση του ουλου
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Ναι καλέ, θέλει αφού μου το είπε και πέρυσι.. απλά εγώ δεν ξέρω πότε να πάω τώρα. Για αυτό ρωτάω αν μπορεί να κάνει ζημιά🥺 για λίγο καιρό αν το αφήσω ακόμα..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ναι καλέ, θέλει αφού μου το είπε και πέρυσι.. απλά εγώ δεν ξέρω πότε να πάω τώρα. Για αυτό ρωτάω αν μπορεί να κάνει ζημιά🥺 για λίγο καιρό αν το αφήσω ακόμα..
Ναι οχι εξαγωγη τωρα τωρα ζημια δεν κανει ....αλλα επισκεψη την τριτη να λειανει την ακρη
Πρεπει να ανακτησεις την ευελιξία του στοματος σου... εκφραζεσαι με αυτο.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Τώρα δεν γίνεται, έχω παραστάσεις.. δεν είμαι για καμιά βλακεία

Αυτό που ρωτάω, υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά για 1-2 μήνες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Τώρα δεν γίνεται, έχω παραστάσεις.. δεν είμαι για καμιά βλακεία

Αυτό που ρωτάω, υπάρχει περίπτωση να κάνει ζημιά για 1-2 μήνες;
Η ζημια δεν ερχεται ετσι...δινει πρωτα προειδοποιηση πιεσης και πονου.
Παραστασεις ξεπαραστασεις θα πας ... 5 λεπτα ειναι η λειανση της μυτης και αλλα 10 η ακτινογραφια.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Αυτή που έκανα πέρυσι δεν μετράει;
Ε μετρά ...αλλα βλεπεις οτι υπαρχει επαφη φρονιμιτη και τραπεζιτη...να μην θελει ο γιατρος να δει πως ειναι το σημειο επαφης.
Ενταξει βασιζονται στην κλινικη εξεταση ( πιεση, πονο) αλλα θελουν να δουν και με τα ματια.. Δεν ειναι ταλαιπωρια η ακτινογραφια ουτε στοιχιζει...
Α κοιτα οχι πανοραμικη που εκανες ..μικρη...μονο τα δυο επιμαχα δοντια θελει.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,898 μηνύματα.
Ε μετρά ...αλλα βλεπεις οτι υπαρχει επαφη φρονιμιτη και τραπεζιτη...να μην θελει ο γιατρος να δει πως ειναι το σημειο επαφης.
Ενταξει βασιζονται στην κλινικη εξεταση ( πιεση, πονο) αλλα θελουν να δουν και με τα ματια.. Δεν ειναι ταλαιπωρια η ακτινογραφια ουτε στοιχιζει...
Α κοιτα οχι πανοραμικη που εκανες ..μικρη...μονο τα δυο επιμαχα δοντια θελει.
Εντάξει Γιάννη μου, ευχαριστώ!

Μόνο όταν τρώω μικροσκοπικά φαγητά με πιάνει, τύπου ξηρούς καρπούς και τέτοια.. να σήμερα που έφαγα ένα κουλούρι με σουσάμι ήταν σαν να μου σκίζει το μάγουλο όλη μέρα, ενώ έβαλα και νήμα και δεν είχε τίποτα.. αλλιώς δεν με πονάει από μόνο του
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Εντάξει Γιάννη μου, ευχαριστώ!

Μόνο όταν τρώω μικροσκοπικά φαγητά με πιάνει, τύπου ξηρούς καρπούς και τέτοια.. να σήμερα που έφαγα ένα κουλούρι με σουσάμι ήταν σαν να μου σκίζει το μάγουλο όλη μέρα, ενώ έβαλα και νήμα και δεν είχε τίποτα.. αλλιώς δεν με πονάει από μόνο του
Ναι ετσι ..το μικροσκοπικο πραγμα θελει ευελιξια στα μαγουλα να το οδηγησουν και κανουν επαφη με την μυτη του φρονιμιτη. Δεν ειναι τιποτα ενα χαδι με τον τροχο.
Και θα σου ανανεωση την επανεξεταση για ενα εξαμημο.
Οταν πονεσει το μαγουλο κανε χρηση στοματικου διαλυματος χωρις οινοπνευμα ...το καταπραινει αμεσως.
 
Top