Σύγκρουση τρένων στα Τέμπη (28/2/23)

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Καμαρώστε. Κ. Χατζηδάκης.
Τώρα, η αντιπολίτευση δικαιούται να κάνει κριτική; Ασφαλώς. Είναι και δικαίωμά της και υποχρέωσή της. Νομίζω όμως ότι όλοι πρέπει να θέτουμε κάποια όρια. Η Νέα Δημοκρατία για το Μάτι έβαλε κάποια όρια στον εαυτό της. Δεν νομίζω ότι έχετε δει βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας, στελέχη της, να πηγαίνουν στην Ευρωβουλή το θέμα για το Μάτι, να δημιουργούν τέτοιου είδους ζητήματα που πλήττουν αν θέλετε και την εικόνα της χώρας ούτε να γίνεται αυτή η ακραία εκμετάλλευση από πλευράς της αντιπολίτευσης. Εγώ δεν λέω ότι οι άνθρωποι πρέπει να σιωπήσουν ή ότι και αυτοί δεν στεναχωριούνται ως Έλληνες πολίτες για όλη αυτή την τραγωδία. Αλλά την ίδια στιγμή είμαι ειλικρινής, δεν μπορώ να κρύψω ότι βλέπω μια εργαλειοποίηση και μάλιστα ακραία εργαλειοποίηση, που πάντως δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη στάση της Νέας Δημοκρατίας όταν εμείς ήμασταν αντιπολίτευση και έγιναν όσα έγιναν στο Μάτι

Τί μου θυμίζει να δεις;

Α ναι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Μακάρι να βρεθούν ποινικές ευθύνες αλλά αυτές έχουν να κάνουν στον νομό με άμεσες παράνομες ενέργειες του υπουργού όπως να σκοτώσει την γυναίκα του, να κλέψει το δημόσιο ταμείο για να φτιάξει την βίλα του κλπ όχι επειδή δεν ολοκληρώθηκε μια σύμβαση που σερνόταν δεκαετίες. Εδώ η ευθύνη πέφτει σε όλο το Δημόσιο και το χαλί του. Δεν είναι δυνατόν να σε κάθε στάδιο υλοποίησης ενός έργου να προκύπτουν προβλήματα. Δεν είναι δυνατόν άσχετοι δημόσιοι υπάλληλοι να μην μπορούν ούτε μια προκυρηξη σωστή να βγάλουν και να μπερδεύουν τους διαγωνιζόμενους και πολλά, πολλά άλλα.

Δε πρόκειται να βρεθούν ποινικές ευθύνες. Είδαμε τι έγινε και με το Μάτι - Μάνδρες κτλ ... όλοι αυτοι ειναι πολύ ψηλά για να τους πιάσουν αυτά θα τα ρίξουν στους απο κάτω όλα. Όπως ειπε και ο Μακαρονάς αν ηταν έτσι επειδη καθυστερούσαν τα έργα να πηγαίναμε φυλακή θα έπρεπε ολοι οι Υπουργοί να είναι σαν να σου λέει.... το ξέρουμε το θέμα οτι δεν θα μας πιάσει οποτε ποιος χέστηκε.

Απλά ολα αυτα που γίνονται , ειναι καλά μέν σαν αρχή. Να ξέρουν οι επόμενοι οτι

μια μήνυση - δύο μηνύσεις .... τη τρίτη κάτι θα πιάσει δε μπορεί. Ολα αυτα θέλουν χρόνια για να εξελιχθούν να φτάσουμε δηλαδη σε αυτο που πρέπει -> Οι Υπουργοι να ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΦΥΛΑΚΗ εάν σαν διαχειριστές αποδειχθεί οτι δεν έκαναν αυτα που έπρεπε για να αποτρέψουν μια τραγωδία.

Εγω θυμάμαι όταν βυθίστηκε το Σάμινα κυνηγησαν και τους πλοιοκτήτες... με την ιδια λογική "Και αυτοι δεν ηξεραν ηταν στα γραφεία τους δεν φέρουν ευθύνες".

Εκει βεβαια ηταν πλοιοκτήτες ο εισαγγελέας και ο ανακριτής δεν θα αγχωνόταν και πολύ... εδω ομως οταν εισαι ανώτατος δικαστης και ξέρεις οτι η καριέρα σου παίζεται αντε μετά να ξεκινησεις μια ποινική δίωξη εναντιον ενος πολιτικού προσώπου που θα ειναι και την επόμενη 4 ετια.

Με λίγα λόγια ού μπλέξεις..... αυτοι οι άνθρωποι δυστυχως έχασαν τα παιδιά τους και έμπλεξαν κιόλας.

Το χω ξαναπεί το γεγονος οτι ψηφισα ΝΔ δεν θα την αφήσει εκτός σκληρής κριτικής. Προσωπικά δε πιστευω οτι υπήρχε κάτι αλλο να ψηφίσεις σοβαρά ... άντε το ΚΚΕ να κάνει αντιπολιτευση και την Κωνσταντοπουλου τη τρελή :P Ο Μπιμπίλας ειπε κάποια πράγματα ωραια μέσα στη Βουλή περι ρατσισμού και συμπεριφορά απεναντι στους ομοφυλόφιλους.

Όλοι οι άλλοι ειναι για τα μπάζα... κάτι ΠΑΣΟΚΟΙ με Ανδρουλάτσηδες - κάτι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ... κατι Βελόπουλοι κτλ.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,272 μηνύματα.
Καιρό είχε να τοποθετηθεί το αρχισκουπιδαριό των βορθοκάναλων


Άρης Πορτοσάλτε : Εξοργιστικά σχόλια Πορτοσάλτε για τα Τέμπη: Γελοιότητες οι υπογραφές

Αυτό που βάζουν την κοινωνία και μαζεύει υπογραφές είναι γελοιότητες»


«Να παρουσιαστεί στο δικαστήριο προκειμένου η ελληνική κοινή γνώμη να βγάλει από μέσα της την ψύχωση»


https://www.tanea.gr/2024/03/21/gre...afes-i-elliniki-koini-gnomi-exei-mia-psyxosi/
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
1711040049911.png


Εγω ενα θα σας πω.Τοσα χρονια καθηγητρρια..πρωτη φορα οι μαθητες μου μου πιανουν συζητηση οχι για ενα θεμα κοινωνικο..αυτο το κανουν συχνα..αλλα για να μου εκφρασουν την αηδια τους για την κυβερνηση σε αυτο το θεμα.Γενικα ποτε δεν ειχα σχολια απο μαθητες για τις εκαστοτε κυβερνησεις.Ειναι και καπως περιεργο θεμα.Εδω ειναι τοσο εξωφθαλμα εγκκληματικο ολο αυτο..που ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ ακομα και με τους καθηγητες τους.Πραγματικα επαθα πλακα και ειναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.
433382292_821260230030742_1496941922879589368_n.jpg
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
View attachment 130904

Εγω ενα θα σας πω.Τοσα χρονια καθηγητρρια..πρωτη φορα οι μαθητες μου μου πιανουν συζητηση οχι για ενα θεμα κοινωνικο..αυτο το κανουν συχνα..αλλα για να μου εκφρασουν την αηδια τους για την κυβερνηση σε αυτο το θεμα.Γενικα ποτε δεν ειχα σχολια απο μαθητες για τις εκαστοτε κυβερνησεις.Ειναι και καπως περιεργο θεμα.Εδω ειναι τοσο εξωφθαλμα εγκκληματικο ολο αυτο..που ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ ακομα και με τους καθηγητες τους.Πραγματικα επαθα πλακα και ειναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ.
απ΄τα παιδιά ακούς τις μεγαλύτερες σοφίες.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,630 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.
Η Καρυστιανού και οι οικογένειες των Τεμπών δεν ζητάνε τίποτα ακραίο, κανένα λιντσάρισμα, απλώς να αρθεί η ασυλία και να δικαστεί. Ακραίο. Γίνονται αυτά σε αστικές δημοκρατίες ?

Ζηλεύουν οι Σουηδοί και οι Ολλανδοί. Τέτοια δημοκρατία, τέτοια αλφαδιά δεν την βρίσκεις εύκολα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Των Δημοκρατών τα κέρδη σκοτώνουν σε Μάνδρα, Μάτι, Τέμπη.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δε πρόκειται να βρεθούν ποινικές ευθύνες. Είδαμε τι έγινε και με το Μάτι - Μάνδρες κτλ ... όλοι αυτοι ειναι πολύ ψηλά για να τους πιάσουν αυτά θα τα ρίξουν στους απο κάτω όλα. Όπως ειπε και ο Μακαρονάς αν ηταν έτσι επειδη καθυστερούσαν τα έργα να πηγαίναμε φυλακή θα έπρεπε ολοι οι Υπουργοί να είναι σαν να σου λέει.... το ξέρουμε το θέμα οτι δεν θα μας πιάσει οποτε ποιος χέστηκε.

Απλά ολα αυτα που γίνονται , ειναι καλά μέν σαν αρχή. Να ξέρουν οι επόμενοι οτι

μια μήνυση - δύο μηνύσεις .... τη τρίτη κάτι θα πιάσει δε μπορεί. Ολα αυτα θέλουν χρόνια για να εξελιχθούν να φτάσουμε δηλαδη σε αυτο που πρέπει -> Οι Υπουργοι να ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΦΥΛΑΚΗ εάν σαν διαχειριστές αποδειχθεί οτι δεν έκαναν αυτα που έπρεπε για να αποτρέψουν μια τραγωδία.

Εγω θυμάμαι όταν βυθίστηκε το Σάμινα κυνηγησαν και τους πλοιοκτήτες... με την ιδια λογική "Και αυτοι δεν ηξεραν ηταν στα γραφεία τους δεν φέρουν ευθύνες".

Εκει βεβαια ηταν πλοιοκτήτες ο εισαγγελέας και ο ανακριτής δεν θα αγχωνόταν και πολύ... εδω ομως οταν εισαι ανώτατος δικαστης και ξέρεις οτι η καριέρα σου παίζεται αντε μετά να ξεκινησεις μια ποινική δίωξη εναντιον ενος πολιτικού προσώπου που θα ειναι και την επόμενη 4 ετια.

Με λίγα λόγια ού μπλέξεις..... αυτοι οι άνθρωποι δυστυχως έχασαν τα παιδιά τους και έμπλεξαν κιόλας.

Το χω ξαναπεί το γεγονος οτι ψηφισα ΝΔ δεν θα την αφήσει εκτός σκληρής κριτικής. Προσωπικά δε πιστευω οτι υπήρχε κάτι αλλο να ψηφίσεις σοβαρά ... άντε το ΚΚΕ να κάνει αντιπολιτευση και την Κωνσταντοπουλου τη τρελή :P Ο Μπιμπίλας ειπε κάποια πράγματα ωραια μέσα στη Βουλή περι ρατσισμού και συμπεριφορά απεναντι στους ομοφυλόφιλους.

Όλοι οι άλλοι ειναι για τα μπάζα... κάτι ΠΑΣΟΚΟΙ με Ανδρουλάτσηδες - κάτι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ ... κατι Βελόπουλοι κτλ.
Η Καρυστιανού και οι οικογένειες των Τεμπών δεν ζητάνε τίποτα ακραίο, κανένα λιντσάρισμα, απλώς να αρθεί η ασυλία και να δικαστεί. Ακραίο. Γίνονται αυτά σε αστικές δημοκρατίες ?

Ζηλεύουν οι Σουηδοί και οι Ολλανδοί. Τέτοια δημοκρατία, τέτοια αλφαδιά δεν την βρίσκεις εύκολα.

Η ασυλία είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη για ευνόητους λόγους και η άρση της γίνεται μέσω μιας διαδικασιας κάπως μπελαλιδικης και για θέματα που χαρακτηρίζονται διοικητικά στενά στις αρμοδιοτες του υπουργού.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο Καραμανλής αποφάσισε να πάει σε δίκη αλλά προσπαθούν να βρουν τρόπο να το επικοινωνήσουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ο Καραμανλής αποφάσισε να πάει σε δίκη αλλά προσπαθούν να βρουν τρόπο να το επικοινωνήσουν.

Να πάει. Το σωστό αυτό θα είναι επίσης είδες που είπε μέχρι και ο Φλωρίδης ότι δεν έπρεπε να ξαναβάλει υποψηφιότητα βέβαια τον ψήφισαν τόσοι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Να πάει. Το σωστό αυτό θα είναι επίσης είδες που είπε μέχρι και ο Φλωρίδης ότι δεν έπρεπε να ξαναβάλει υποψηφιότητα βέβαια τον ψήφισαν τόσοι.
Λες να τον νοιάζει του Μητσοτάκη αν ο Καραμανλής πάει σε δίκη; Εσωτερικός αντίπαλός του είναι. Αλλά για να το κάνει χρειάζεται αποδοχή των Καραμανλικών. Αυτοί κατάλαβαν ότι επικοινωνιακά πρέπει να πάει για να αθωωθεί από το δικαστήριο. Διαφορετικά είναι να σε αθωώνει η εξεταστική επιτροπή που ελέγχει το κόμμα σου από ότι το δικαστήριο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Λες να τον νοιάζει του Μητσοτάκη αν ο Καραμανλής πάει σε δίκη; Εσωτερικός αντίπαλός του είναι. Αλλά για να το κάνει χρειάζεται αποδοχή των Καραμανλικών. Αυτοί κατάλαβαν ότι επικοινωνιακά πρέπει να πάει για να αθωωθεί από το δικαστήριο. Διαφορετικά είναι να σε αθωώνει η εξεταστική επιτροπή που ελέγχει το κόμμα σου από ότι το δικαστήριο.

Εν εγώ το ειχα γράψει κάτι σελίδες πριν αυτό. Προφανώς και είναι διαφορετικό. Η μέρα με τη νυχτα βασικά.

Όταν λες εσωτερικός αντίπαλος τι εννοείς ; φοβάται μην του φάει της θέση και γίνει πρωθυπουργος ;
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εν εγώ το ειχα γράψει κάτι σελίδες πριν αυτό. Προφανώς και είναι διαφορετικό. Η μέρα με τη νυχτα βασικά.

Όταν λες εσωτερικός αντίπαλος τι εννοείς ; φοβάται μην του φάει της θέση και γίνει πρωθυπουργος ;
Οι Καραμανλικοί είναι αντίπαλοι με τον οίκο Μητσοτάκη. Θα του φάνε την θέση με τη πρώτη ευκαιρία. Το ίδιο ο Δένδιας και ο Σαμαράς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σιγά μην αποφάσισε, από πού το συμπεραίνεις αυτό;
Γιατί όλο και πειρισσότεροι της κυβέρνησης βγαίνουν και λένε για άρσης ασυλίας.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Σπίρτζης, ορίστε τα μπουμπούκια της αντιπολίτευσης. Συγκάλυψη όλοι μαζί, αυτά είναι τα αστικά κόμματα. Όλα τα καθάρματα δουλεύουνε μαζί.

 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Οι Καραμανλικοί είναι αντίπαλοι με τον οίκο Μητσοτάκη. Θα του φάνε την θέση με τη πρώτη ευκαιρία. Το ίδιο ο Δένδιας και ο Σαμαράς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιατί όλο και πειρισσότεροι της κυβέρνησης βγαίνουν και λένε για άρσης ασυλίας.

Αφου έχει κερδίσει δυο τετραετιες λες να θέλει και τρίτη ;
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Οι Καραμανλικοί είναι αντίπαλοι με τον οίκο Μητσοτάκη. Θα του φάνε την θέση με τη πρώτη ευκαιρία. Το ίδιο ο Δένδιας και ο Σαμαράς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιατί όλο και πειρισσότεροι της κυβέρνησης βγαίνουν και λένε για άρσης ασυλίας.

Άλλο να το λένε και άλλο να το έχει πάρει απόφαση ο ίδιος. Αυτό μπορεί να το λένε αντιπαλοι του τώρα μετά από ένα χρόνο και 9 μήνες από την εκλογική του νίκη για να τον αμαυρωσουν. Σιγά μην τους έπιασε ο πόνος και τώρα το θυμήθηκαν;Εύα από καιρό; Εκτός αν είναι στημένο κυβερνητικό σχέδιο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top