Σύγχρονοι Σκρούτζ ΜακΝτάκ

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Συμφωνώ. Μονο καρμίρης και σφιχτοχέρης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ένας επιχειρηματίας σημερα. Το ρίσκο που παιρνει είναι τεράστιο, φορολογείται υπερβολικά και προσφέρει θέσεις εργασίας. Περισσότερο για ευεργέτης μου κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πλέμπα

Νεοφερμένος

Ο Πλέμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν επιχειρηματίες ή πλούσιοι στο στυλ του Σκρουτζ ΜακΝτακ. Κάποιος που είναι παθολογικά τσιγκούνης είναι αδύνατο να γίνει πλούσιος, στην καλύτερη περίπτωση θα ζει φτωχικά και θα κάνει hoarding τα λεφτά του. Για να βγάλεις πολλά λεφτά λεφτά πρέπει να επενδύσεις και πολλά λεφτά, δηλαδή να πετάξεις τα χρήματά σου σε κάτι για μια πιθανότητα μελλοντικού κέδρους. Ο τσιγκούνης αγαπάει τα λεφτά του πέρα από κάθε τι, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τα επενδύσει πουθενά γιατί μπορεί να τα χάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Συμφωνώ. Μονο καρμίρης και σφιχτοχέρης δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ένας επιχειρηματίας σημερα. Το ρίσκο που παιρνει είναι τεράστιο, φορολογείται υπερβολικά και προσφέρει θέσεις εργασίας. Περισσότερο για ευεργέτης μου κάνει...

Τι να κανεις τις θεσεις εργασιας αν εκμεταλλευεται τους υπαλληλους του. Ισως αν ησουν εσυ εργαζομενος καποιου σπαγγοραμενου επειχηρηματια να ειχες αλλη άποψη

Δεν υπάρχουν επιχειρηματίες ή πλούσιοι στο στυλ του Σκρουτζ ΜακΝτακ. Κάποιος που είναι παθολογικά τσιγκούνης είναι αδύνατο να γίνει πλούσιος, στην καλύτερη περίπτωση θα ζει φτωχικά και θα κάνει hoarding τα λεφτά του. Για να βγάλεις πολλά λεφτά λεφτά πρέπει να επενδύσεις και πολλά λεφτά, δηλαδή να πετάξεις τα χρήματά σου σε κάτι για μια πιθανότητα μελλοντικού κέδρους. Ο τσιγκούνης αγαπάει τα λεφτά του πέρα από κάθε τι, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τα επενδύσει πουθενά γιατί μπορεί να τα χάσει.

Εκτος και αν επενδυσει στις πλατες των αλλων! Τοτε και πλουσιος γινεται και χωρις κεφαλαιο ή με ελαχιστο. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι πλουσιοι ειναι και σπαγγοραμενοι και μικροπρεπεις. Ξερω πολλα παραδειγματα προσωπικα και κάποια απο αυτα τυγχανει να ειναι στον οικογενειακο κυκλο

Μπορεί να εχει λεφτά αλλα να χρωστάει παντού και πρακτικά να μην εχει και να κλεγεται γιατι εχει όντως ανάγκη.
.............
Εμένα με εκνευρίζουν πολλοί αυτοί που δε έχουν πολλά λεφτά και αντί να αποταμιεύουν ξοδεύουν οτι έχουν σε καφέ ξενύχτια και διακοπές.

Οσα και να χρωσταει καποιος δεν γινεται πχ να βγαζει 2000 τη μερα και να κυκλοφορει με τρυπια παπουτσια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πλέμπα

Νεοφερμένος

Ο Πλέμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τι να κανεις τις θεσεις εργασιας αν εκμεταλλευεται τους υπαλληλους του. Ισως αν ησουν εσυ εργαζομενος καποιου σπαγγοραμενου επειχηρηματια να ειχες αλλη άποψη

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να εργαστείς. Μπορείς να τρως αέρα ή να τρως από το κράτος. Αρκετά κλισέ πάντως η άποψή σου, για τους σπαγγοραμένους επιχειρηματίες. Γιατί δεν προσπαθείς να κάνεις έστω και μια επιχείρηση που πουλάει αυγά για να δεις πόσα απίδια έχει ο σάκος?

Εκτος και αν επενδυσει στις πλατες των αλλων! Τοτε και πλουσιος γινεται και χωρις κεφαλαιο ή με ελαχιστο. Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι πλουσιοι ειναι και σπαγγοραμενοι και μικροπρεπεις. Ξερω πολλα παραδειγματα προσωπικα και κάποια απο αυτα τυγχανει να ειναι στον οικογενειακο κυκλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ειμαι ο μοναδικός ανθρωπος που εχει αυτη την αποψη. Αν ηταν ολοι οι πλούσιοι και επιχειρηματιες καλοψυχοι και δουλευταράδες και ολοι οι φτωχοί ηλίθιοι και τεμπέληδες τοτε στο ρόλο του Εμπενιζερ θα ηταν ενας μεσοαστος τσιγκούνης και οχι ενα πλούσιος σπαγγοραμενο. Δεν εχει κανενα τσιγκούνη που να το παραδέχεται. Αντιθέτως οποιος εχει τη μύγα μυγιαζεται. Ετσι που τα λες ολοι οι φτωχοί πρεπει να ειναι άνεργοι ή αστεγοι. Επισης απευθύνεσαι προσωπικά σε καποιον που δεν εχεις ιδεα σε τι οικονομική κατασταση ειναι. Ουτε αν εχω επιχείρηση ξερεις ουτε αν ειμαι φτωχή ουτε αν ειμαι πλούσια. Προφανως καποιοι θίγονται και δεν θελουν να συζητάνε οταν τα παίρνουν ολα προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Αν συνεχίσει η κυβέρνηση να φορολογεί έτσι τους επιχειρηματίες... κανένας δε θα παίρνει το ρίσκο να δημιουργήσει επιχείρηση...
Μετά μην κλαιγεστε αν εκτιναχθεί η ανεργία και ψαχνετε διακαώς για εργασία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν συνεχίσει η κυβέρνηση να φορολογεί έτσι τους επιχειρηματίες... κανένας δε θα παίρνει το ρίσκο να δημιουργήσει επιχείρηση...
Μετά μην κλαιγεστε αν εκτιναχθεί η ανεργία και ψαχνετε διακαώς για εργασία...:P

Καλά οι επιχειρήσεις των νέων δε δημιουργούν και πολλές θέσεις εργασίες, συνήθως οι startup έχουν 3-4 άτομα max. Απλά περιέχουν μεγάλο ρίσκο να μπουν μέσα αφού πρέπει να πληρώσουν φόρο πριν καλά καλά πουλήσουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δυστυχώς δεν ειμαι ο μοναδικός ανθρωπος που εχει αυτη την αποψη. Αν ηταν ολοι οι πλούσιοι και επιχειρηματιες καλοψυχοι και δουλευταράδες και ολοι οι φτωχοί ηλίθιοι και τεμπέληδες τοτε στο ρόλο του Εμπενιζερ θα ηταν ενας μεσοαστος τσιγκούνης και οχι ενα πλούσιος σπαγγοραμενο. Δεν εχει κανενα τσιγκούνη που να το παραδέχεται. Αντιθέτως οποιος εχει τη μύγα μυγιαζεται. Ετσι που τα λες ολοι οι φτωχοί πρεπει να ειναι άνεργοι ή αστεγοι. Επισης απευθύνεσαι προσωπικά σε καποιον που δεν εχεις ιδεα σε τι οικονομική κατασταση ειναι. Ουτε αν εχω επιχείρηση ξερεις ουτε αν ειμαι φτωχή ουτε αν ειμαι πλούσια. Προφανως καποιοι θίγονται και δεν θελουν να συζητάνε οταν τα παίρνουν ολα προσωπικά.

Ο επιχειρηματίας έχει καθημερινά τεράστια έξοδα, συντηρεί τόσους εργαζόμενους, πληρώνει φόρους να φάνε και οι κότες. Επενδύει εκατοντάδες εκατομμύρια σε περίπτωση πολυεθνικών. Και εννοείται δεν γίνεται να επενδύσει στην πλάτη κανενός. Αν η επιχείρηση δεν πάει καλά, η ζημιά είναι 100% δικιά του, κανένας εργαζόμενος ή οποιοσδήποτε δεν θα του πληρώσει τη ζημιά. Ένας τσιγγούνης δεν πρόκειται να κάνει ένα τέτοιο άνοιγμα, γιατί τα λεφτά είναι το παν για αυτόν και δεν αντέχει στον φόβο να τα χάσει. Η επιχείρηση είναι ένα διαρκές ρίσκο. Χρήματα βγάζεις σίγουρα από την τσέπη, το θέμα είναι αν θα βάλεις. Ο τσιγγούνης δεν βγάζει ποτέ χρήματα από την τσέπη χωρίς απαραίτητο λόγο.
Αν είναι δυνατόν, οι επιχειρηματίες στο αρχικό post κατηγορούνται ως τσιγγούνηδες επειδή έχουν παλιό αμάξι ή μη φιρμάτη γραβάτα (δηλαδή έλεος τι άλλο θα ακούσουμε). Η άποψη που έχεις σύμφωνα με την οποία κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους είναι καλτ και εντελώς ανυπόστατη. Δεν μπορείς να κατηγορείς έναν άνθρωπο ως τσιγγούνη με πιθανότητες και ανυπόστατες εικασίες. Έχουμε δεδομένα και μιλάμε σύμφωνα με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο επιχειρηματίας έχει καθημερινά τεράστια έξοδα, συντηρεί τόσους εργαζόμενους, πληρώνει φόρους να φάνε και οι κότες. Επενδύει εκατοντάδες εκατομμύρια σε περίπτωση πολυεθνικών. Και εννοείται δεν γίνεται να επενδύσει στην πλάτη κανενός. Αν η επιχείρηση δεν πάει καλά, η ζημιά είναι 100% δικιά του, κανένας εργαζόμενος ή οποιοσδήποτε δεν θα του πληρώσει τη ζημιά. Ένας τσιγγούνης δεν πρόκειται να κάνει ένα τέτοιο άνοιγμα, γιατί τα λεφτά είναι το παν για αυτόν και δεν αντέχει στον φόβο να τα χάσει. Η επιχείρηση είναι ένα διαρκές ρίσκο. Χρήματα βγάζεις σίγουρα από την τσέπη, το θέμα είναι αν θα βάλεις. Ο τσιγγούνης δεν βγάζει ποτέ χρήματα από την τσέπη χωρίς απαραίτητο λόγο.
Αν είναι δυνατόν, οι επιχειρηματίες στο αρχικό post κατηγορούνται ως τσιγγούνηδες επειδή έχουν παλιό αμάξι ή μη φιρμάτη γραβάτα (δηλαδή έλεος τι άλλο θα ακούσουμε). Η άποψη που έχεις σύμφωνα με την οποία κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους είναι καλτ και εντελώς ανυπόστατη. Δεν μπορείς να κατηγορείς έναν άνθρωπο ως τσιγγούνη με πιθανότητες και ανυπόστατες εικασίες. Έχουμε δεδομένα και μιλάμε σύμφωνα με αυτά.

Επίσης,η άποψη πως κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας είναι κάτι σαν την Μητερα Τερεζα είναι ανυπόστατη. ;)
Είναι πάμπολες οι περιπτώσεις όπου η επιχείρηση χρεοκοπεί,αφήνει απλήρωτους εργαζόμενους και υποχρεώσεις,ο επιχειρηματίας αλλάζει ΑΦΜ και ξεκινά νέο εγχείρημα ατσαλάκωτος ή όπου ο ισολογισμός βγάζει κέρδη και ο επιχειρηματίας-ευεργέτης(sic) χρησιμοποιεί τις ατομικές συμβάσεις και βασιζομενος στην εργασιακή ανασφαλεια πιέζει για μείωση μισθών ή καθυστερεί την πληρωμή μισθών εργαζομένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Επίσης,η άποψη πως κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας είναι κάτι σαν την Μητερα Τερεζα είναι ανυπόστατη. ;)
Είναι πάμπολες οι περιπτώσεις όπου η επιχείρηση χρεοκοπεί,αφήνει απλήρωτους εργαζόμενους και υποχρεώσεις,ο επιχειρηματίας αλλάζει ΑΦΜ και ξεκινά νέο εγχείρημα ατσαλάκωτος ή όπου ο ισολογισμός βγάζει κέρδη και ο επιχειρηματίας-ευεργέτης(sic) χρησιμοποιεί τις ατομικές συμβάσεις και βασιζομενος στην εργασιακή ανασφαλεια πιέζει για μείωση μισθών ή καθυστερεί την πληρωμή μισθών εργαζομένων.

Ισχύει και αυτό, για αυτό άλλωστε πιστεύω πως πάντα θα χρειάζεται κρατικός παρεμβατισμός. Ως προς τη δικαιοσύνη όμως. Βέβαια όταν το κράτος δεν μπορεί ούτε το δικό του τομέα να ελέγξει και να διοικεί δίκαια και αξιοκρατικά, φαντάζομαι δεν μπορεί να επέμβει καθόλου στις ιδιωτικές επιχειρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Ισχύει και αυτό, για αυτό άλλωστε πιστεύω πως πάντα θα χρειάζεται κρατικός παρεμβατισμός. Ως προς τη δικαιοσύνη όμως.

Ευτυχώς. Αλλιως ξεφευγουμε και πάμε σε απολυταρχικά καθεστώτα...
Δεν το θεωρώ αυτό κρατικό παρεμβατισμό. Η δικαιοσύνη λειτουργεί ανεξάρτητα και καταδικάζει το κράτος όταν κανει αυθαιρεσίες. Όπως έγινε εδώ με τα κανάλια και την απόφαση του Συμβουλιου της Επικράτειας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευτυχώς. Αλλιως ξεφευγουμε και πάμε σε απολυταρχικά καθεστώτα...
Δεν το θεωρώ αυτό κρατικό παρεμβατισμό. Η δικαιοσύνη λειτουργεί ανεξάρτητα και καταδικάζει το κράτος όταν αυθαίρετες. Όπως έγινε εδώ με τα κανάλια και την απόφαση του Συμβουλιου της Επικράτειας...

Δυστυχώς δικαιοσύνη στην Ελλάδα δεν έχουμε, το πως δούλεψε για τα κανάλια δεν ξέρω, ήταν τυχεροί οι καναλάρχες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Μάλλον ηταν πολύ ηλίθιος ο Παππάς... Όλοι ξέραμε οτι το Συμβούλιο της Επ. ήταν υποχρεωμένο να λειτουργήσει ακυρωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Επίσης,η άποψη πως κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας είναι κάτι σαν την Μητερα Τερεζα είναι ανυπόστατη. ;)
Είναι πάμπολες οι περιπτώσεις όπου η επιχείρηση χρεοκοπεί,αφήνει απλήρωτους εργαζόμενους και υποχρεώσεις,ο επιχειρηματίας αλλάζει ΑΦΜ και ξεκινά νέο εγχείρημα ατσαλάκωτος ή όπου ο ισολογισμός βγάζει κέρδη και ο επιχειρηματίας-ευεργέτης(sic) χρησιμοποιεί τις ατομικές συμβάσεις και βασιζομενος στην εργασιακή ανασφαλεια πιέζει για μείωση μισθών ή καθυστερεί την πληρωμή μισθών εργαζομένων.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ δεν υποστήριξα πουθενά ότι όλοι επιχειρηματίες είναι άγιοι και ευεργέτες. Μην πηγαίνεις στο άλλο άκρο. Δεν κατάλαβα πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα λόγια μου. Δεν επικρίνω αυτές τις περιπτώσης εκμετάλλευσης και δεν το έκανα ποτέ.
By the way, υπάρχουν και πολύ περισσότερες περιπτώσεις επιχειρηματιών που έχουν μια χαρά επιχειρήσεις, πληρώνουν καλά τους εργαζομένους κτλ. Αυτές μάλιστα προβάλλονται ελάχιστα ή καθόλου (αντί-sic).
Εγώ μίλησα με δεδομένα, που είναι το γεγονός ότι ο επιχειρηματίας επενδύει πολλά χρήματα που είναι εξαιρετικά πιθανό να χάσει, προσφέροντας εργασία σε εκατοντάδες ή και εκατομμύρια ανθρώπους, γι αυτό και δεν μπορεί να λέγεται στην τύχη Σκρουτζ. Κανένας επιχειρηματίας δεν έχει μηδενικό κεφάλαιο. Και η απάντηση ήταν ότι βγάζει χρήματα επειδή εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους, επενδύει στις πλάτες τους κτλ. Αυτά είναι ανυπόστατες εικασίες. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν γίνεται να το κάνεις κανόνα. Όπως κι εγώ δεν ανέφερα πουθενά ότι όλοι είναι σαν την μητέρα Τερέζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Ναι αλλά μπορει να νομίζει οτι για να προσπαθησει να αντιπαρατεθεί είναι αναγκασμένος να παει στο άλλο άκρο. :P

edit: Κανείς δεν υποστήριξε ότι "όλοι" οι επιχειρηματίες είναι άγιοι και ευεργέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ δεν υποστήριξα πουθενά ότι όλοι επιχειρηματίες είναι άγιοι και ευεργέτες. Μην πηγαίνεις στο άλλο άκρο. Δεν κατάλαβα πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα από τα λόγια μου. Δεν επικρίνω αυτές τις περιπτώσης εκμετάλλευσης και δεν το έκανα ποτέ.
By the way, υπάρχουν και πολύ περισσότερες περιπτώσεις επιχειρηματιών που έχουν μια χαρά επιχειρήσεις, πληρώνουν καλά τους εργαζομένους κτλ. Αυτές μάλιστα προβάλλονται ελάχιστα ή καθόλου (αντί-sic).
Εγώ μίλησα με δεδομένα, που είναι το γεγονός ότι ο επιχειρηματίας επενδύει πολλά χρήματα που είναι εξαιρετικά πιθανό να χάσει, προσφέροντας εργασία σε εκατοντάδες ή και εκατομμύρια ανθρώπους, γι αυτό και δεν μπορεί να λέγεται στην τύχη Σκρουτζ. Κανένας επιχειρηματίας δεν έχει μηδενικό κεφάλαιο. Και η απάντηση ήταν ότι βγάζει χρήματα επειδή εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους, επενδύει στις πλάτες τους κτλ. Αυτά είναι ανυπόστατες εικασίες. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δεν γίνεται να το κάνεις κανόνα. Όπως κι εγώ δεν ανέφερα πουθενά ότι όλοι είναι σαν την μητέρα Τερέζα.

Δεν κατάλαβα σε ποιο άκρο πήγα αλλά έστω χάριν της συζήτησης ας πούμε ότι ήμουν ''ακραίος''.Τα σχόλια που αναφέρθηκαν παρουσίαζαν μια πολύ εξιδανικευμένη εικόνα για το τι συμβαίνει αγνοώντας πολλές παραμέτρους. Οπότε ήθελα να δείξω μια άλλη πτυχή και καποια αλλα χαρακτηριστικα επιχειρηματιών γιατί (είμαι σίγουρος τυχαία) δεν έγινε αναφορά.To conclude,h διαφωνία μου εγγειται στο πόσο μονόπλευρα παρουσιαστηκαν οι επιχειρηματίες.
Το ποιες από τις περιπτώσεις επιχειρηματιών αποτελούν κανόνα ή εξαίρεση ας το κρίνει ο καθένας βάσει της δικής του πορείας στην αγορά εργασίας και των εμπειριών του ευρύτερου κοινωνικού του κύκλου.

Για να καταφερω να μπω ον τοπικ θα συμφωνήσω στο underlined καθώς στο αρχικό ποστ βαφτίζονται ως τσιγκουνηδες κάποιοι επιχειρηματίες κάπως αυθαίρετα.Και εκατομυριούχος να γινόμουν π.χ δεν θα έπαιρνα αεροπλάνο για κάποιο ταξιδι καθως λατρευω να ταξιδεύω με τραίνο και να χαζεύω τα τοπία..Σίγουρα αρκετοι θα το έβλεπαν ως τσιγκουνιά.

Ναι αλλά μπορει να νομίζει οτι για να προσπαθησει να αντιπαρατεθεί είναι αναγκασμένος να παει στο άλλο άκρο.

Απάντησα παραπάνω αλλά a few words.
Πρωτον,δεν ειναι αναγκη να κανεις τον εκπροσωπο τυπου μου και δευτερον είναι λιγο ειρωνικό να διαβάζω σχόλια περι αντιπαράθεσης από ενα ατομο που ολα τα ποστ σου ειναι one liners-συνθήματα χωρις καμιά περαιτέρω ανάλυση.Οπότε μην περιμένεις να δώσω και πολύ σημασία..Με κάθε σεβασμό :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
έστω χάριν της συζήτησης ας πούμε ότι ήμουν ''ακραίος"
...
Πρωτον,δεν ειναι αναγκη να κανεις τον εκπροσωπο τυπου μου


...
και δευτερον είναι λιγο ειρωνικό να διαβάζω σχόλια περι αντιπαράθεσης...


...αντιπαράθεσης από ενα ατομο που ολα τα ποστ σου ειναι one liners-συνθήματα χωρις καμιά περαιτέρω ανάλυση


Οπότε μην περιμένεις να δώσω και πολύ σημασία..Με κάθε σεβασμό :D

Με κάθε σεβασμό :P

θα συμφωνήσω στο underlined καθώς στο αρχικό ποστ βαφτίζονται ως τσιγκουνηδες κάποιοι επιχειρηματίες κάπως αυθαίρετα
Θα συμφωνήσω κι ας θεωρηθεί σύνθημα χωρίς περαιτέρω ανάλυση...

Υ.Γ "κάποιοι" επιχειρηματίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ισχύει και αυτό, για αυτό άλλωστε πιστεύω πως πάντα θα χρειάζεται κρατικός παρεμβατισμός. Ως προς τη δικαιοσύνη όμως. Βέβαια όταν το κράτος δεν μπορεί ούτε το δικό του τομέα να ελέγξει και να διοικεί δίκαια και αξιοκρατικά, φαντάζομαι δεν μπορεί να επέμβει καθόλου στις ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Κρατικός παρεμβατισμός στην δικαιοσύνη σε δημοκρατικό κράτος δεν έχω ξανακούσει ποτέ αλλά ούτε και μπορεί να γίνει απο το Σύνταγμα μας (https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-26/).

Επίσης,η άποψη πως κάθε μεγαλοεπιχειρηματίας είναι κάτι σαν την Μητερα Τερεζα είναι ανυπόστατη. ;)
Είναι πάμπολες οι περιπτώσεις όπου η επιχείρηση χρεοκοπεί,αφήνει απλήρωτους εργαζόμενους και υποχρεώσεις,ο επιχειρηματίας αλλάζει ΑΦΜ και ξεκινά νέο εγχείρημα ατσαλάκωτος ή όπου ο ισολογισμός βγάζει κέρδη και ο επιχειρηματίας-ευεργέτης(sic) χρησιμοποιεί τις ατομικές συμβάσεις και βασιζομενος στην εργασιακή ανασφαλεια πιέζει για μείωση μισθών ή καθυστερεί την πληρωμή μισθών εργαζομένων.

Μαλάκες,καραγκιόζηδες και απατεώνες επιχειρηματίες υπάρχουν παντού το βλέπουμε καθημερινά εδώ στην Ελλάδα





Oταν όμως η δικαιοσύνη είναι αυστηρή και ανεξάρτητη αυτοί και πολλοί καταλήγουν εδώ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Capture2.PNG
    Capture2.PNG
    1 MB · Εμφανίσεις: 342
  • Capture4.PNG
    Capture4.PNG
    602.5 KB · Εμφανίσεις: 339
  • Capture5.PNG
    Capture5.PNG
    470 KB · Εμφανίσεις: 357
  • Capture6.PNG
    Capture6.PNG
    440.9 KB · Εμφανίσεις: 341
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κρατικός παρεμβατισμός στην δικαιοσύνη σε δημοκρατικό κράτος δεν έχω ξανακούσει ποτέ αλλά ούτε και μπορεί να γίνει απο το Σύνταγμα μας (https://www.hellenicparliament.gr/Vouli-ton-Ellinon/To-Politevma/Syntagma/article-26/).

Ναι δίκιο έχεις. Λάθος το διατύπωσα. Η αστυνομία κρατική δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι δίκιο έχεις. Λάθος το διατύπωσα. Η αστυνομία κρατική δεν είναι;

Με την ίδια λογική και ο στρατός κρατικός είναι πως δεν βλέπουμε τανκς στις διαδηλώσεις?Η απάντηση είναι οτι δεν είναι αρμόδιο το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας στην πρόληψη και καταστολή της εγκληματικότητας ούτε και στην δημόσια τάξη
Η Αστυνομία πράττει οτι αποφασίζει η δικαιοσύνη εαν δεν υπήρχαν οι δικαστικές αρχές (ανακριτές,εισαγγελείς,δικαστές,δικαστικά συμβούλια) η αστυνομία θα ήταν άχρηστη .Οι δικαστικές αρχές δίνουν εντολές για σύλληψη (ένταλμα σύλληψης),προφυλάκιση (ένταλμα προσωρινής κράτησης),φυλάκισης (καταδικαστική απόφαση),απελευθέρωση συλληφθέντα(προφορική εντολή εισαγγελέα),αποφυλάκιση κρατούμενου (δικαστικό συμβούλιο),βίαιη προσαγωγή (ένταλμα βίαιης προσαγωγής),έκδοση σε άλλη χώρα (ευρωπαικό/διεθνές ένταλμα συλληψης) κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top