Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,027 μηνύματα.
Εγω οταν έφτιαχνα βιογραφικά, τα έκανα στο Word, παρόλο που ο ΗΜΜΥς κολλητός μου μου είχε προτεινει το Λατεξ κι αυτός. Και ξέρω απο κώδικα αμα ήθελα, με λίγο διαβασμα το χα.

Πρέπει να καταλαβαίνουμε σε τι άνθρωπο απευθυνόμαστε και για τι σκοπό το θέλει.

Για ένα βιογραφικό στα τουριστικά, δε θα κατσεις να μαθεις Λατεξ.

Word χωρίς πίνακες και εκκεντρικές μορφοποιήσεις (γιατί τα ανιχνεύουν τα ATS συστήματα πχ. taleo, των εταιριών και τα απορρίπτουν εξ αρχής). Απλό, με bullets για βασικά keywords που θα τα έχει και η αγγελία μέσα και τέλος.

Περνάει κι απο το αυτόματο ATS και καθαρό για τον recruiter ειναι μετα. 6 δευτερόλεπτα κατα μεσο όρο τα διαβαζουν, δεν πρέπει να ειναι πήχτρα στις πληροφορίες.

Μια σελίδα, όχι σάλτσες δεν είστε ακαδημαικοί που κανετε αιτηση στο Imperial College. Bullets, keywords, αποφεύγετε ημερομηνίες και φωτογραφίες για να μην πέσετε θυματα διάκρισης, και ότι προηγούμενες θέσεις βάζετε ποσοτικά κατορθώματα (πετυχα τόση κερδοφορία, τόση εξοικονόμηση κόστους).

Να δει ο άλλος τι κερδίζει αν σε πάρει, σύντομα και με σαφήνεια.

Απο κενή σελίδα στο Word, ΧΩΡΙΣ πινακες και ακραίες μορφοποιήσεις επιμένω (πέρα απο bold - όχι Italics/Underline κλπ)
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σε μερικά πολυδύναμα ιατρικά κεντρα (δημόσιο) έχουν μέσα εργασιακούς συμβούλους. Εγώ είχα πάει σε έναν και μου το έφτιαξε δωρεάν. Σου φτιάχνει βιογραφικό και υποτίθεται πως ψάχνει και δουλειές ανάλογες με τα προσόντα και τα ενδιαφέροντα σου. Κλείνουν ραντεβού άμεσα γιατί δεν πάει και πολύς κόσμος.
Μπορείς να μου στείλεις κάποιο τηλέφωνο? Να σου στείλω πμ? <3


@BeatrixKiddo @Υδροχόος @chester20080 @Abiogenesis @Valder σας ευχαριστώ πολύ θα δοκιμάσω σε word !!! :)
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.

Συνημμένα

  • Screenshot_20230907_000356_Google.jpg
    Screenshot_20230907_000356_Google.jpg
    655.5 KB · Εμφανίσεις: 36

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μιας και τα τελευταία 5 χρόνια εργάζομαι και έχω περάσει αρκετές συνεντεύξεις στο παρελθόν και σε μικρές και σε μεγάλες εταιρίες, θα δώσω ορισμένα tip.
Οχι Europass! Απαγορευτικό είναι. Πολύ κοινότυπο, πολύ αδιάφορο.
Προσωπικά μπήκα στο google και έγραψα free cv maker και μου εβγαλε 2-3 site και διάλεξα ένα να κάνω. Δε θέλει να είναι γεμάτο χρώματα και σχέδια. Απλό αλλά ωραίο. Εικονίτσες και σχεδιάκα δε χρειάζονται, ούτε έντονα χρώματα.
Πάνω-πάνω βάλτε το "ατού" σας. Δηλαδή αν δεν έχετε προυπηρεσία και θέλετε για 1η δουλειά πάνω στο αντικείμενο των σπουδών σας, βάλτε πάνω-πανω την "εκπαίδευση". Μη βάλετε δηλαδή την καφετέρια που δουλεύατε ως φοιτητές. Βάλτε την μετέπειτα, ως εργασιακή εμπειρία. Αντίθετα, αν έχετε ήδη δουλειά στον τομέα σας και ψάχνετε να αλλάξετε εργοδότη, πάνω πάνω βάζετε την σχετική προυπηρεσία.
Ημερίδες-σεμινάρια κλπ μη το παρακάνετε, μέχρι 2-3 καλά είναι. Αν ειναι και από κάποιον καλό φορέα, ακόμα καλύτερα. Η τρίωρη ημερίδα που παρακολουθήσατε στη σχολή που την διοργάνωσε ενδεχομένως κάποια παράταξη, δεν αξίζει.
Τα "τελειομανής", "προσοχή στην λεπτομέρεια", όχι. Έχουν βαρεθεί να τα βλέπουν οι recruiter και πλέον γελάνε. Δηλαδή άμα γράψεις τελειομανής, είσαι, ενώ ο άλλος που δε το έχει γράψει, ενδεχομένως να μην είναι;
Μη ξεχνάτε ότι μεγάλες εταιρίες δεν βλέπουν ένα-ένα τα βιογραφικά. Εχουν ένα ηλεκτρονικό σύστημα να κάνει το πρώτο screening, το λεγόμενο "ξεσκαρτάρισμα" δηλαδή, γι' αυτό προσέξτε να βάζετε τις λέξεις-κλειδιά που περιμένουν να δουν στο βιογραφικό σας.
Ο,τι γράφετε, να μπορείτε να το τεκμηριώσετε στη συνέντευξη. Είναι μεγάλο red flag να σας ρωτήσουν κάτι που γράφετε στο cv σας και να μη ξέρετε να απαντήσετε.
Max 1μιση σελίδα (εκτός αν είναι ακαδημαϊκό βιογραφικό, που εκεί προφανώς είναι μεγάλο). Οι recruiters δεν έχουν άπειρο χρόνο να διαβάζουν το πεντασέλιδο βιογραφικό του κάθε υποψήφιου, όταν για μια θέση μπορεί να έχουν στείλει 100 άτομα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μη βάλετε δηλαδή την καφετέρια που δουλεύατε ως φοιτητές
Σχετικά με αυτό , αν κάποιος έχει δουλέψει για ένα διάστημα σε κάτι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό από τον τομέα του , πρόχειρο , θα έχει κάποιο νόημα να μπει στο βιογραφικό?
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό , αν κάποιος έχει δουλέψει για ένα διάστημα σε κάτι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό από τον τομέα του , πρόχειρο , θα έχει κάποιο νόημα να μπει στο βιογραφικό?
Καταλαβαίνω το δισταγμό σου. Κατανοώ, απόλυτα, αυτό που λες. Και είναι λογικό ερώτημα...

Εδώ, λοιπόν, οι απόψεις διίστανται...

Κατά την άποψή μου, κακό δεν κάνει, θεωρώ. Δείχνει ότι έχεις εργασθεί (με ό,τι αυτό συνεπάγεται...)...

Απ΄ την άλλη...εσύ θα το κρίνεις. Μπορείς, παραδείγματος χάριν, "να κόβεις και να ράβεις", αντίστοιχα. Εξαρτάται και στο πού θα στείλεις το βιογραφικό σου. Παίζει κι αυτό το ρόλο του...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό , αν κάποιος έχει δουλέψει για ένα διάστημα σε κάτι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό από τον τομέα του , πρόχειρο , θα έχει κάποιο νόημα να μπει στο βιογραφικό?
Μάλλον εξ αρτάται πως θα το πλασάρεις. Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να αναφέρω γενικά και αόριστα πως έχω συμμετάσχει σε κάποιες εθελοντικές δράσεις για να τονίσω πως διακατέχομαι από πνεύμα ομαδικότητος και συνεργασίας, μιας που συνήθως ζητάνε αφού τρομάρα τους όλες οι επιχειρήσεις είναι αγαπημένες σαν οικογένεια :laugh: . Ο,τι πιο κριντζ να βλέπεις σε αγγελίες "θες να είσαι μέλος σε μια ομάδα που θα σε αγαπήσει;" ή "εδώ είμαστε όλοι μια οικογένεια" χδ.

Απαραίτητα προσόντα: ομαδικότητα και συνεργασία χδ.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μάλλον εξ αρτάται πως θα το πλασάρεις. Εγώ ας πούμε σκέφτομαι να αναφέρω γενικά και αόριστα πως έχω συμμετάσχει σε κάποιες εθελοντικές δράσεις για να τονίσω πως διακατέχομαι από πνεύμα ομαδικότητος και συνεργασίας, μιας που συνήθως ζητάνε αφού τρομάρα τους όλες οι επιχειρήσεις είναι αγαπημένες σαν οικογένεια :laugh: . Ο,τι πιο κριντζ να βλέπεις σε αγγελίες "θες να είσαι μέλος σε μια ομάδα που θα σε αγαπήσει;" ή "εδώ είμαστε όλοι μια οικογένεια" χδ.

Απαραίτητα προσόντα: ομαδικότητα και συνεργασία χδ.
Να είμαι καλή η ειλικρινής;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
σκέφτομαι να αναφέρω γενικά και αόριστα πως έχω συμμετάσχει σε κάποιες εθελοντικές δράσεις για να τονίσω πως διακατέχομαι από πνεύμα ομαδικότητος και συνεργασίας
δεν εννοείς τις πορείες ετσι; :loltooth:
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σχετικά με αυτό , αν κάποιος έχει δουλέψει για ένα διάστημα σε κάτι εντελώς μα εντελώς διαφορετικό από τον τομέα του , πρόχειρο , θα έχει κάποιο νόημα να μπει στο βιογραφικό?
Εγώ πάντως τη καφετέρεια που δουλεύα τα ΣΚ στη γειτονιά μου δεν τη βάζω...αν βάλω κάτι θα είναι κάτι σχετικό με τα οικονομικά που σπουδάζω πχ αν πριν τη πρακτική πάω σαν picker σε αποθήκη παίζει και να το βάλω...αλλά και πάλι εξαρτάται που το στέλνεις
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Δεν βάζεις ποτέ αόριστα πράγματα σε ένα βιογραφικό είναι σαν να λες είμαι άσχετος.
Πρέπει να γράφεις ότι κάνεις.

Τώρα αν σου ζητάνε στο βιογραφικό να πεις μερικά χαρακτηριστικά για τον εαυτό σου είναι άλλο πράγμα.

Τα αόριστα και τα περί ομαδικότητας τα λες σε μια συνέντευξη δεν το γράφεις στο βιογραφικό.

Η μόνη περίπτωση να γράφει σε ένα βιογραφικό είναι αν έχεις μια συστατική επιστολή από παλιό εργαζόμενο που τονίζει τα προτερήματα σου.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Τα αόριστα περί ομαδικοτητας κλπ ομως αποτελούν soft skills τα οποία ειναι εξίσου σημαντικα με τα hard skills (technical). Οσο αστείο και να ακούγεται, αν κάποιος δεν έχει μάθει να συνεργάζεται μέσα σε μια ομάδα και να είναι ατομιστης, ειδικά πλέον λόγω remote, είναι πρόβλημα
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Τα αόριστα περί ομαδικοτητας κλπ ομως αποτελούν soft skills τα οποία ειναι εξίσου σημαντικα με τα hard skills (technical)
Έχεις στοιχεία να το αποδείξεις;

Ήσουν σε ένα γκρουπ επικεφαλής και βραβεύτηκες;

Έχεις συστατική από ανώτερο που να λέει ότι ναι έχει το α β γ ;

Αυτά τα λες κυρίως λεκτικά σε ένα interview.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Έχεις στοιχεία να το αποδείξεις;

Ήσουν σε ένα γκρουπ επικεφαλής και βραβεύτηκες;

Έχεις συστατική από ανώτερο που να λέει ότι ναι έχει το α β γ ;
Οχι για αυτό είναι soft skills. Γιατί το ότι λες ξέρεις python ξερω γω ή matlab μπορείς να το αποδείξεις σε επίπεδο βιογραφικου; Αυτο (ένα hard skill) όπως και το soft skill (η συνεργασία ας πουμε) θα φανεί στην πράξη στο χώρο εργασίας. Ακόμα και συστατική από παλαιότερο εργοδότη να έχω πως εργαζόμουν σε matlab project πριν 3 χρόνια δε σημαίνει πλέον κάτι καθώς κάλλιστα μπορεί να τα έχω ξεχάσει ή να έχει γίνει update τόσο το πρόγραμμα που να μην είμαι πλέον relevant αν δεν ασχολούμαι συνέχεια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,795 μηνύματα.
Κοινώς το βιογραφικό μου θα πάει κάπως έτσι "είμαι ο Γιάννης και είμαι καλά, δεν έχω προϋπηρεσία, ούτε κάτι που να αποδεικνύει πως δεν τα έξινα τέσσερα χρόνια που έχω ενηλικιωθεί αλλά ελπίζω να με προσλάβετε" :laugh:
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Οχι για αυτό είναι soft skills. Γιατί το ότι λες ξέρεις python ξερω γω ή matlab μπορείς να το αποδείξεις σε επίπεδο βιογραφικου; Αυτο (ένα hard skill) όπως και το soft skill (η συνεργασία ας πουμε) θα φανεί στην πράξη στο χώρο εργασίας. Ακόμα και συστατική από παλαιότερο εργοδότη να έχω πως εργαζόμουν σε matlab project πριν 3 χρόνια δε σημαίνει πλέον κάτι καθώς κάλλιστα μπορεί να τα έχω ξεχάσει ή να έχει γίνει update τόσο το πρόγραμμα που να μην είμαι πλέον relevant αν δεν ασχολούμαι συνέχεια.
Τα σοφτ σκιλς πια θέλουν και μια ανάλογη πιστοποίηση ότι τα έχεις. Είτε έμπρακτα όπως ανέφερα είτε έμμεσως με τη παρακολούθηση σεμιναρίων.

Ο εργασιακός χώρος έχει γίνει πολύ πιο απαιτητικός.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοινώς το βιογραφικό μου θα πάει κάπως έτσι "είμαι ο Γιάννης και είμαι καλά, δεν έχω προϋπηρεσία, ούτε κάτι που να αποδεικνύει πως δεν τα έξινα τέσσερα χρόνια που έχω ενηλικιωθεί αλλά ελπίζω να με προσλάβετε" :laugh:
Αν δεν το πλασάρεις σωστά , ναι.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Έχεις στοιχεία να το αποδείξεις;

Ήσουν σε ένα γκρουπ επικεφαλής και βραβεύτηκες;

Έχεις συστατική από ανώτερο που να λέει ότι ναι έχει το α β γ ;

Αυτά τα λες κυρίως λεκτικά σε ένα interview.
Εντάξει...απ΄ την άλλη, εννοείται (κάτι σαν άγραφος νόμος...), ότι ό,τι γράφεις στο βιογραφικό σου είναι αληθές και ακριβές και μπορεί ν΄ αποδειχθεί με κάποιον τρόπο, αν απαιτηθεί.

Μπορούν να γραφούν κι αυτά και ν΄ αναπτυχθούν, εν συνεχεία κι αν ζητηθεί, και στη συνέντευξη...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top