Σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εντάξει...απ΄ την άλλη, εννοείται (κάτι σαν άγραφος νόμος...), ότι ό,τι γράφεις στο βιογραφικό σου είναι αληθές και ακριβές και μπορεί ν΄ αποδειχθεί με κάποιον τρόπο, αν απαιτηθεί.

Μπορούν να γραφούν κι αυτά και ν΄ αναπτυχθούν, εν συνεχεία κι αν ζητηθεί, και στη συνέντευξη...
Για αυτό και λέω αγαπητή μου....έχεις κάτι να το αποδείξεις;

Πχ εγώ έκανα σεμινάριο 150 ωρών στα social media και στο digital marketing.

Μπορώ να αποδείξω ότι έχω κάποιες βασικές γνώσεις στο digital marketing βάσει της πιστοποίησης που έχω παραλάβει.

Η με τα social media έχω εργαστεί με τα social 3 εταιρειών και έχω κρατήσει τα στατιστικά ότι υπάρχει ανοδική τάση στα κλικ από το διάστημα που τα έχω αναλάβει.

Όλα θέλουν στοιχεία και αποδείξεις σε ένα βιογραφικό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
62a0948671890.jpeg
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Για αυτό και λέω αγαπητή μου....έχεις κάτι να το αποδείξεις;

Πχ εγώ έκανα σεμινάριο 150 ωρών στα social media και στο digital marketing.

Μπορώ να αποδείξω ότι έχω κάποιες βασικές γνώσεις στο digital marketing βάσει της πιστοποίησης που έχω παραλάβει.

Η με τα social media έχω εργαστεί με τα social 3 εταιρειών και έχω κρατήσει τα στατιστικά ότι υπάρχει ανοδική τάση στα κλικ από το διάστημα που τα έχω αναλάβει.

Όλα θέλουν στοιχεία και αποδείξεις σε ένα βιογραφικό.
Online courses και certificates απo Coursera μετρανε;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Online courses και certificates απo Coursera μετρανε;
Δεν το πήρα από το coursera.
Το πήρα από πανεπιστήμιο από εδώ.

Καλό είναι να προσανατολίζεται κανείς προς τα πανεπιστημιακα courses.

Έχω κάνει και στο coursera και στο Alison και στο udemy. Αλλά είναι αμφιβόλου validation.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Για αυτό και λέω αγαπητή μου....έχεις κάτι να το αποδείξεις;

Πχ εγώ έκανα σεμινάριο 150 ωρών στα social media και στο digital marketing.

Μπορώ να αποδείξω ότι έχω κάποιες βασικές γνώσεις στο digital marketing βάσει της πιστοποίησης που έχω παραλάβει.

Η με τα social media έχω εργαστεί με τα social 3 εταιρειών και έχω κρατήσει τα στατιστικά ότι υπάρχει ανοδική τάση στα κλικ από το διάστημα που τα έχω αναλάβει.

Όλα θέλουν στοιχεία και αποδείξεις σε ένα βιογραφικό.
Καλά αυτά που λες. Και λογικά...

Πιστοποιύνται με τις αντίστοιχες βεβαιώσεις (σπουδών, ξένης γλώσσας, σεμιναρίων, κ.λπ.)...

Υπάρχουν, όμως, κι άλλες πληροφορίες, πιο γενικές ας το πούμε έτσι, απλά και μόνο για...τον πλούτο του βιογραφικού. Κι αν κάποιος κρίνει ότι μπορεί να τις προσθέσει χωρίς, απαραίτητα, να μπορεί και να τις αποδείξει (σημειωτέον ότι ό,τι δεν αποδεικνύεται το γνωρίζουν και αυτοί που θα δουν το βιογραφικό ή θα πάρουν τη συνέντευξη...), τις βάζει. Είναι στην κρίση του καθενός...

Είναι και λίγο υποκειμενικά αυτά. Πέραν των βασικών στοιχείων που ένα βιογραφικό θα πρέπει να έχει, υπάρχουν και κάποιες άλλες πληροφορίες που δεν είναι κακό να μπουν. Κι ας μην αποδεικνύονται...

Αυτό θεωρώ. Εγώ, έτσι ; Κάποιος/η άλλη μπορεί να έχει αντίθετη άποψη...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ εγώ έτοιμος ήμουν να έστελνα ένα απλό word σαν έκθεση στα αγγλικά να ουμε για το C2. Μετά κατάλαβα πως θέλει να είναι και λίγο περιποιημένο... Όλα αυτά για τις 2-3 προτάσεις που έχω να γράψω για να με παρουσιάσω χδ.

Τίποτα άλλο θέλετε;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλά αυτά που λες. Και λογικά...

Πιστοιούνται με τις αντίστοιχες βεβαιώσεις (σπουδών, ξένης γλώσσας, κ.λπ.)...

Υπάρχουν, όμως, κι άλλες πληροφορίες, πιο γενικές ας το πούμε έτσι, απλά και μόνο για...τον πλούτο του βιογραφικού. Κι αν κάποιος κρίνει ότι μπορεί να τις προσθέσει χωρίς, απαραίτητα, να μπορεί και να τις αποδείξει (σημειωτέον ότι ό,τι δεν αποδεικνύεται το γνωρίζουν και αυτοί που θα δουν το βιογραφικό ή θα πάρουν τη συνέντευξη...), τις βάζει. Είναι στην κρίση του καθενός...

Είναι και λίγο υποκειμενικά αυτά. Πέραν των βασικών στοιχείων που ένα βιογραφικό θα πρέπει να έχει, υπάρχουν και κάποιες άλλες πληροφορίες που δεν είναι κακό να μπουν. Κι ας μην αποδεικνύονται...

Αυτό θεωρώ. Εγώ, έτσι ; Κάποιος/η άλλη μπορεί να έχει αντίθετη άποψη...
Σίγουρα,απλά το δικό μου στυλ είναι πιο αυστηρό αλλά σίγουρα αποτελεσματικό.Δειχνεις στον εργοδότη ότι δεν παίζεις και ότι είσαι άριστα καταρτισμένος και αποφασισμένος να δουλέψεις για εκείνον.
Εγώ δεν θα έβλεπα προσωπικά με καλό μάτι τις πολλές σάλτσες. Εγώ πάντα προσωπικα. Θα έκρινα πιο τίμιο ένα βιογραφικό με πέντε δεξιότητες όλες κι όλες μισή σελίδα παρά ένα βιογραφικό μιάμιση σελίδα με το να μου περιγράφει το ποσό καλός είναι.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Σίγουρα,απλά το δικό μου στυλ είναι πιο αυστηρό αλλά σίγουρα αποτελεσματικό.Δειχνεις στον εργοδότη ότι δεν παίζεις και ότι είσαι άριστα καταρτισμένος και αποφασισμένος να δουλέψεις για εκείνον.
Εξαρτάται το "τί έχει" κάθε βιογραφικό. Και σε πέντε ή έξι γραμμές φαίνονται οι σπουδές (βασικές, τυχόν μεταπτυχιακοί τίτλοι, κ.λπ...) και η επαγγελματική εμπειρία.

Απαιτείται και να τον πείσεις, τον εργοδότη. Να τον "κερδίσεις", κιόλας. Τα ίδια προσόντα μπορεί να έχουν κι άλλοι/ες (δε μιλώ για σένα, μα γενικά...)...
Εγώ δεν θα έβλεπα προσωπικά με καλό μάτι τις πολλές σάλτσες. Εγώ πάντα προσωπικα. Θα έκρινα πιο τίμιο ένα βιογραφικό με πέντε δεξιότητες όλες κι όλες μισή σελίδα παρά ένα βιογραφικό μιάμιση σελίδα με το να μου περιγράφει το ποσό καλός είναι.
Μην πάμε στο άλλο άκρο. Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο...

Τα παιδιά, όμως, που δεν έχουν επαγγελματική εμπειρία, θεωρώ ότι δεν είναι κακό "να παίξουν" και με κάποιες άλλες πληροφορίες. Δεν είναι ανήθικο (μιας και μίλησες για τιμιότητα το λέω...)...
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εξαρτάται το "τί έχει" κάθε βιογραφικό. Και σε μια, δυο γραμμές, φαίνονται οι σπουδές (βασικές, μεταπτυχιακοί τίτλοι, κ.λπ...) και η επαγγελματική εμπειρία.

Απαιτείται και να τον πείσεις, τον εργοδότη. Να τον "κερδίσεις", κιόλας. Τα ίδια προσόντα μπορεί να έχουν κι άλλοι/ες (δε μιλώ για σένα, μα γενικά...)...

Μην πάμε στο άλλο άκρο. Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο...

Τα παιδιά, όμως, που δεν έχουν επαγγελματική εμπειρία, θεωρώ ότι δεν είναι κακό "να παίξουν" και με κάποιες άλλες πληροφορίες. Δεν είναι ανήθικο (μιας και μίλησες για τιμιότητα το λέω...)...
Μπορούν να τον κερδίσουν τον εργοδότη από τη συνέντευξη από κοντά από το πώς θα πλασάρουν τον εαυτό τους.
Ο καθένας φυσικά κάνει ότι κρίνει καλύτερο για τον ίδιο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Μπορούν να τον κερδίσουν τον εργοδότη από τη συνέντευξη από κοντά από το πώς θα πλασάρουν τον εαυτό τους.
Μα για το "από κοντά" μίλησα, στο συγκεκριμένο. Εννοείται. Πώς αλλιώς ;
Ο καθένας φυσικά κάνει ότι κρίνει καλύτερο για τον ίδιο.
Συμφωνώ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Το θέμα παιδιά μου είναι να φτάσουμε στο επίπεδο έστω της συνεντεύξεως, όχι να κοπούμε από το βιογραφικό χδ. Καλά τα χωρίζουμε σε ουσιώδη ζητήματα και σε λεπτομέρειες που παραλείπονται στο βιογραφικό αλλά μπορούν να ειπωθούν στη συνέντευξη...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Το θέμα παιδιά μου είναι να φτάσουμε στο επίπεδο έστω της συνεντεύξεως, όχι να κοπούμε από το βιογραφικό χδ. Καλά τα χωρίζουμε σε ουσιώδη ζητήματα και σε λεπτομέρειες που παραλείπονται στο βιογραφικό αλλά μπορούν να ειπωθούν στη συνέντευξη...
Εντάξει, ίσως συμβεί και αυτό...

Πάμε γι΄ άλλα (εν προκειμένω γι΄ αλλού...)...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Εύκολα τα λέμε, δύσκολα τα κάνουμε.

Σαπίλα η αγορά εργασίας.
Ακριβώς αυτό.
Για αυτό κοιτάς να μπεις στο δημόσιο (δύσκολο αλλά γίνεται) ή να κάνεις ελεύθερο επάγγελμα/κάτι δικό σου μετά από κάποιο καιρό εμπειρίας.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπερ της εμπειρίας στον εργασιακό τομέα...καλά τα certifications κλπ αλλά αν δεν υπάρχει εμπειρία στον κάθε χώρο δύσκολα να βρεις δουλειά...αυτά τα courses απο udemy και ο βαθμός του Bachelor από αυτά που έχω ρωτήσει μετράει μόνο για την 1η άντε τη 2η δουλειά...από ένα σημείο κ μετά μετράει μόνο η εμπειρία και τα κονέ...

Έχω δει άτομα με κονέ χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πτυχίο ούτε βαθμάρα στο πτυχίο σε ναυτιλιακή να παίρνει πολύ καλά λεφτά για την ηλικία τους
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Θέλω να συντάξω ένα βιογραφικό κατάλληλο για κατάθεση αίτησης μεταπτυχιακού. Ποια φόρμα θα μου προτείνατε ;επίσης χρειάζομαι συστατική επιστολή από καθηγητή ΑΕΙ.. Που να την βρω ;( αυτοί που είχα κάποτε θα έχουν στάνταρ συνταξιοδοτηθεί)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ποια φόρμα θα μου προτείνατε ;
word
Που να την βρω ;( αυτοί που είχα κάποτε θα έχουν στάνταρ συνταξιοδοτηθεί)
Ναι αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί χρειάζεσαι σίγουρα 1 συστατική από ένα μέλος ΔΕΠ κι η άλλη ας είναι κ από εργοδότη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top