Ταινίες που πρέπει να δούμε

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
εγω για τον hopkins το πρότεινα, αλλά whatever :thumbup:

(δεν δείχνει sixpacks στην ταινία αυτή, να ξέρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
εγω για τον hopkins το πρότεινα, αλλά whatever :thumbup:

(δεν δείχνει sixpacks στην ταινία αυτή, να ξέρεις)


την ειδα!!!οντως καταπληκτικη ταινια!!σατανικη ιδιοφυια ο χοπκινς!!θεουλης!!!
ο gosling επισης εξαιρετικος!!κριμα οντως που δν ειδαμε κοιλιακο... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
The kings of summer
The prestige
Tinker tailor soldier spy
The help
After lucia
Chatroom
In darkness
I am not there
Kill you darlings
Buried
The last station
Atonement
Anna karenina
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Για το καλοκαιράκι θα προτείνω το Κρυφές Επιθυμίες


Αν η εργατική τάξη πάει στον… παράδεισο, η (μεγαλο)αστική βρίσκεται εγκλωβισμένη στην κόλαση του χρυσού κελιού της. Κι όταν, αίφνης, εμφανίζεται κάποια διέξοδος, αυτή είναι απατηλή και όχι ουσιαστική. Τα λιμνάζοντα νερά αναταράσσονται για λίγο, μετά, όμως, από το ρυτίδιασμα της επιφάνειας που επιφέρει το… βότσαλο στη λίμνη, τα πάντα επανέρχονται στην αρχική τους κατάσταση. Απλά, άλλο ένα βότσαλο προστίθεται στον… πάτο.

Η παράνομη σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στην Κέιτ Γουίνσλετ και τον Πάτρικ Γουίλσον είναι κάτι σαν σανίδα σωτηρίας λίγο πριν το βύθισμα στην άβυσσο του τίποτε…
πηγή

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Το λοιπόν, 'κάθισα και σκέφτηκα' (που λέει και η Έλενα), ταινίες που αξίζει να δει κάποιος που αρέσκεται στα παρακάτω "στοιχεία":
(*) Romance &/Or Drama &/OR Comedy.

Αποτέλεσμα της παραπάνω "βαθυστόχαστης" σκέψης (:P) , ήταν η δημιουργία μίας "Έξυπνης Λίστας" (πώς λέμε έξυπνη σήτα;; Καμία σχέση!), η οποία θαρρώ πως ίσως είναι αρκετά βοηθητική στην επιλογή ταινιών με κάποιο/α από τα παραπάνω χαρακτηριστικά (*), κάθε φορά που είσαι έτοιμος να σκοτώσεις κόσμο από τα νεύρα σου, γιατί πολύ απλά "τρως" περισσότερη ώρα σε trailer στο Youtube αναζητώντας το επόμενο "ταινιοθύμα" σου, από ότι θα έτρωγες βλέποντας (guess what!) μία ΤαινίαΠουΔενΈχειςΔει και θα σε ενδιέφερε!

-Απαραίτητες Προπαρασκευαστικές Σημειώσεις:

(α) Οι περισσότερες αφορούν μάλλον αμερικανοχολυγουντιανές παραγωγές, οπότε, αγαπητέ αναγνώστη, συμβιβάσου με την ιδέα των εκάστοτε "κλισέ" που πάνε πακέτο με αυτές. (Αν και για να σου αρέσουν τέτοιου είδους ταινίες, δε νομίζω να σε ενοχλούν και πολύ αυτά, έτσι? ;))
(β) Κάποιες, είναι κατάλληλες για να σε κάνουν να κλάψεις, κάποιες άλλες για να γελάσεις, κάποιες για να σκεφτείς 'μετά', και κάποιες άλλες απλά... για να περάσεις ευχάριστα ή να σκοτώσεις λίγο από τον ελεύθερο (τον ποιον?) χρόνο σου. Οπότε μην περιμένεις πως όλες είναι a piece of an art, cause it's NOT! Είναι απλά κάποιες επιλογές, που τηρουμένων των αναλογιών (*), θα σε κάνουν να περάσεις όμορφα.
(γ) Όσες ταινίες ακολουθούν δε σημαίνει ότι είναι αποκλειστικά ρομαντικές, δραματικές ή κωμωδίες! Έχω δώσει βάση στις ρομαντικές (κάποιες χαρακτηριστικές γλυκανάλατες :P), αλλά επί τη ευκαιρία, έχω πετάξει και καμία καθαρά δραματική πχ. Οπότε μη σας κάνει εντύπωση, αν εκεί που διαβάζετε τον τίτλο ενός ρομάντζου, ακριβώς από κάτω δείτε κάτι "ποιοτικό" (if you know what i mean). Αυτό συμβαίνει γιατί απλά, όποια ταινία θυμόμουν (έστω και λίγο σχετική με τις προηγούμενες), την μπουμπούναγα! Γι αυτό και ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχουν και πολύ καλύτερες ταινίες σχετικές, τις οποίες δεν έχω καταγράψει. (Don't Worry! Θα αφήσω αρκετά ακόμη posts σε αυτό το νήμα ... :D) - Πάντως οι περισσότερες ταινίες μάλλον είναι πιο "ελαφριές", τελευταίας 10ετίας.
(δ)Η Σειρά είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ τυχαία, και σύμφωνα με το πως ερχόντουσαν διαδοχικά αυτές στο μυαλό μου. Οπότε, δε σημαίνει ότι το (1) πχ είναι καλύτερο του (10), ούτε το αντίστροφο.
(ε) Είναι αυτονόητο πως όποια ταινία έχει μπει στη λίστα, έχει σαφώς μπει και στο "ιστορικό" μου, όπερ σημαίνει, πως τις έχω δει όλες, και άρα δεν προτείνω κάποια που απλά άκουσα πως είναι καλή/ok.
(στ) Αφορμή για να να παρουσιάσω τη παραπάνω λίστα, ήταν η συνειδητοποίηση εκ μέρους μου, πως είμαι ...ταινιοφάγος! Παρακολουθώντας βίντεο στο Υoutube με λίστες από Best Movies, και λίστες που κυκλοφορούν ελεύθερες στο διαδίκτυο, διαπίστωσα ότι για να βρω ταινία στο παραπάνω ύφος που να μην έχω δει, θα πρέπει τελικά να πάω σε κανά αλώνι και να ψάχνω ψύλλους στα άχυρα! Έχω περισσότερες πιθανότητες εκεί.:P
(ζ) Επειδή οι ταινίες που μπορεί να προτείνει κανείς, είναι πραγματικά άπειρες, θα φτιάξω εν καιρώ και άλλες λίστες. Πχ, προτεινόμενες Δραματικές ταινίες, ή Δράσης/Crime/Thriller, ή Εποχής κλπ κλπ κλπ. Είναι τελικά πολύ δύσκολο, να καταγράψεις ταινίες ενδιαφέρουσες, γιατί ή μία φέρνει την άλλη, μετά δε μπορείς να διαλέξεις, μετά οι "κατηγορίες" μπλέκονται, μετά ξεχνάς κάποια άλλη που θεωρείς σημαντική και η λίστα συνεχίζεται...
(η) Τελειώνοντας την "Έξυπνη Λίστα" (ή καλύτερα μόλις κουράστηκα, γιατί τέτοιες λίστες δεν τελειώνουν ποτέ - Κυριολεκτικά όμως!) , διαπίστωσα πως λείπουν ΠΟΛΛΕΣ ταινίες που θα έπρεπε να είναι "μέσα". Γι αυτό ξανατονίζω, πως όσες έχω γράψει, δεν είναι οι "επικρατέστερες" για μένα, ούτε οι καλύτερες που κυκλοφορούν, αλλά αυτές που ερχόντουσαν στο μυαλό μου συνειρμικά ή και τυχαία. Για να κάνει κανείς μία λίστα με τις καλύτερες -κατά γενική ομολογία- ταινίες που κυκλοφορούν, ακόμα και για το "είδος" του ρομάντζου, που υποτίθεται είναι πιο light, θέλει πολύ χρόνο και γερά νεύρα! Και εγώ δεν έχω τίποτα από τα δύο!:P

So, let's begin!




  • The Notebook
  • A walk to Remember
  • Dear John
  • The Vow
  • P.S I love you
  • How to lose a Guy in 10 Days
  • My sister's keeper
  • Remember me
  • The Lucky one
  • The Time traveller's wife
  • Sweet November
  • The Proposal
  • Step up
  • 27 Dresses
  • Charlie St. Cloud
  • The Lake House
  • The Ugly Truth
  • Safe Heaven
  • Dirty Dancing:Havana Nights
  • Something Borrowed
  • Just Like Heaven
  • Keith
  • 50 First Dates
  • Water for Elephants
  • Life as We Know it
  • One Day
  • Love and Other Drugs
  • Titanic
  • Leap Year
  • No strings Attached
  • Friends with Benefits
  • The Last Song
  • Burlesque
  • Just go with it
  • Waiting for forever
  • Mean girls
  • Beastly
  • Music and lyrics
  • The Longest Ride
  • 10 things i hate about you
  • The devil wears Prada
  • Crazy, Stupid, Love
  • Definetely, Maybe
  • The switch
  • Like crazy
  • Silver Linings Playbook
  • The Descendants
  • Ruby Sparks
  • The first Time
  • Daydream Nation
  • Adam
  • The Spectacular Now
  • Pitch Perfect
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Warm Bodies
  • The Fault in Our Stars
  • Flipped
  • The Great Gatsby
  • About time
  • What If
  • The Book Thief
  • If I Stay
  • Love, Rosie
  • It's kind of A funny Story
  • Extremely loud and incredibly close
  • White Bird in a Blizzard
  • The two night stand
  • Blue is the warmest color
  • 500 Days of Summer
  • Blue Valentine
  • Paper Towns
  • Playing it Cool
  • Eternal Sunshine
  • Before Sunrise/Sunset/Midnight
  • Midnight in Paris
  • The age of Adaline
  • It's kind of a funny store
  • Love Actually
  • Imagine me and You
  • Belle
  • Endless Love
  • Laggies
  • The Duff
  • The rebound
  • Kate and Leopold
  • Barefoot
  • Blended
  • Abduction
  • The Lifeguard
  • The right kind of wrong
  • Magic in the Moonlight
  • Easy A
  • Just mu luck
  • Brothers
  • The theory of Everything
  • American Ultra
  • Love me if you dare
  • Match Point
  • Still Alice
  • Camp X-Ray
  • Whiplash
  • The Intouchables
  • Gravity
  • Interstellar
  • Unbroken
  • Fury
  • Southpaw
  • Ex Machina
  • You Are not You
  • A Beautiful Mind
  • The Shawshank Redemption
  • Inception
  • Saving Private Ryan
  • American History X
  • The Green Mile
  • Forrest Gump
  • Benjamin button
  • Good Will Hunting
  • Gone Girl
  • The Truman Show
  • La vita è bella
  • Mr. Nobody
  • The Best offer
  • Pride & Prejudice
  • Atonement
  • Seven Pounds
  • The Pursuit of Happyness
  • Cast Away
  • The Illusionist
  • The reader
  • Little Children
  • Jane Eyre
  • Agora
  • Meet Joe Black
  • Becoming Jane
  • Perfect Sence
  • The Adjustment Bureau
  • Hereafter
  • Wicher park
  • What Dreams May Come
  • Girl with a Pearl Earring
  • The Other Boleyn Girl
  • Unfaithful
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Upside Down
  • Winter's Tale
  • Beautiful Creatures
  • Drinking Buddies
  • The tourist
  • Passengers
  • Ghosts of Girlfriends Past
  • One for the Money

Υ.Γ: Αυτή ή έρμη η εξεταστική φταίει για όλα! Κάθε φορά που πλησιάζει, μπορώ να βρω χρόνο να κάνω τα πιο απίθανα πράγματα! Κοινώς να σπαταλήσω χρόνο για οτιδήποτε άσχετο! Από το να γυαλίσω το σπίτι, να καθαρίσω, να συγυρίσω, να, να, να, μέχρι να φτιάχνω παντός περιεχομένου Λίστες! Και αυτή εδώ, μάλλον δεν αποτελεί εξαίρεση... :redface: Οπότε η Εξεταστική φταίει για όλα!:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραία λίστα, αλλά Inception, Saving Private Ryan, Agora ? :hmm:
Δεν νομίζω πως ανήκουν στο είδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Το θέμα είναι ποιες ταινίες πρέπει όλοι να δούμε ή απλά γράφει ο καθένας ποιες του αρέσουν ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Ωραία λίστα, αλλά Inception, Saving Private Ryan, Agora ? :hmm:
Δεν νομίζω πως ανήκουν στο είδος.

Εξήγησα στις "Απαραίτητες Προπαρασκευαστικές Σημειώσεις", ότι εν τέλει, επειδή δεν είχα κάποιο μπούσουλα όταν τις έγραφα, λειτούργησα καθαρά από συνειρμό ή τελείως τυχαία εκείνη τη στιγμή. Αρχικά είχα σκοπό να "μείνω" στην κατηγορία του ρομαντικού δράματος ή της ρομαντικής κομεντί, αλλά όπως ακριβώς σημείωσα στο Spoiler, όταν κάποια ταινία είχε έστω και ελάχιστη σχέση με αυτό που μπορείς να αποκαλέσεις πχ Δράμα, την μπουμπούναγα!:P Γι αυτό και τελικώς δεν έκανα σαφή διάκριση είδους. Ξεκίνησα με πιο "ελαφριές ταινίες" ρομάντζου, ανέφερα μερικά κοινωνικά δράματα, μετά με αφορμή κάποιες άλλες που ήδη μπήκαν στη λίστα, έβαλα και αυτές που αναφέρεις. Υπό την έννοια ότι, το Inception ας πούμε, ναι μεν ήταν κυρίως μυστήριο/περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας, αλλά είχε στοιχεία δράματος. Το ίδιο και το Saving Private Ryan. Είχε δραματική "απόχρωση". Το Agora από την άλλη, αν και έχει βάση ιστορικής περιπέτειας, κρύβει στοιχεία αισθηματικά/δραματικά.

Γι αυτό, και στο spoiler (again:P) κατέληξα τελικώς, ότι μάλλον θα κάνω και άλλες αρκετές ακόμα λίστες που θα έχουν πιο σαφή χαρακτήρα αυτή τη φορα. Πχ όπως είπα καθαρά Εποχής, ή Δράσης/Crime/Μυστηρίου, ή Ιστορικές/Βιογραφικές κλπ...

Το θέμα είναι ποιες ταινίες πρέπει όλοι να δούμε ή απλά γράφει ο καθένας ποιες του αρέσουν ; :P
Το θέμα είναι "Ταινίες που πρέπει να δούμε". Χωρίς το "όλοι". :P Από εκεί και πέρα, αν δεις και τα υπόλοιπα posts που έχουν προηγηθεί, όλοι αναφερόμαστε σε Ταινίες που πρέπει να δούμε αν μας ενδιαφέρουν τα τάδε/δείνα στοιχεία. Γίνεται δηλαδή μία όχι αυστηρή διάκριση σε είδη, και ο καθένας αναφέρει τις ταινίες που -θεωρητικά- πρέπει να δει κάποιος που είναι λάτρης της τάδε κατηγορίας.
Ας πούμε εγώ δεν έγραψα καθαρά τις αγαπημένες μου. Καμία σχέση. Πήρα ως άξονα τρία στοιχεία (Ρομάντζο ή/και Δράμα ή/και Κομεντί) και παρέθεσα ταινίες που αξίζει να τις δει κάποιος που αγαπά αυτό το "στυλ".
Αλίμονο αν έπρεπε όλοι να δούμε το Ημερολόγιο πχ (μιας και είναι και γνωστή του είδους). Κανείς δεν "πρέπει" να δει μια συγκεκριμένη ταινία. Όλοι βλέπουμε αυτό που μας αρέσει και που θα μας κάνει να περάσουμε ευχάριστα. Τώρα αν αυτό είναι το The Pianist πχ, ή το The devil wears Prada, ή το Star Wars είναι προσωπική υπόθεση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
The imitation game
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.

Το θέμα είναι "Ταινίες που πρέπει να δούμε". Χωρίς το "όλοι". :P Από εκεί και πέρα, αν δεις και τα υπόλοιπα posts που έχουν προηγηθεί, όλοι αναφερόμαστε σε Ταινίες που πρέπει να δούμε αν μας ενδιαφέρουν τα τάδε/δείνα στοιχεία. Γίνεται δηλαδή μία όχι αυστηρή διάκριση σε είδη, και ο καθένας αναφέρει τις ταινίες που -θεωρητικά- πρέπει να δει κάποιος που είναι λάτρης της τάδε κατηγορίας.
Ας πούμε εγώ δεν έγραψα καθαρά τις αγαπημένες μου. Καμία σχέση. Πήρα ως άξονα τρία στοιχεία (Ρομάντζο ή/και Δράμα ή/και Κομεντί) και παρέθεσα ταινίες που αξίζει να τις δει κάποιος που αγαπά αυτό το "στυλ".
Αλίμονο αν έπρεπε όλοι να δούμε το Ημερολόγιο πχ (μιας και είναι και γνωστή του είδους). Κανείς δεν "πρέπει" να δει μια συγκεκριμένη ταινία. Όλοι βλέπουμε αυτό που μας αρέσει και που θα μας κάνει να περάσουμε ευχάριστα. Τώρα αν αυτό είναι το The Pianist πχ, ή το The devil wears Prada, ή το Star Wars είναι προσωπική υπόθεση! :D

Υπάρχουν ταινίες που πρότεινες όπως το american history x, la vita è bella, Forrest Gump, The Truman Show, The Shawshank Redemption τις οποίες "πρέπει" να τις δει κάποιος τουλάχιστον μια φορά Aνεξάρτητα αν είναι λάτρης του είδους ή όχι. Δεν θα τον κυνηγάμε αν δεν το κάνει:P, απλά χάνει αν δεν τις έχει δει. Μετα υπάρχουν κι άλλες απλά για να περάσεις την ώρα σου καλές ή κακές και για τα γούστα του καθενός. Όταν βρω λίγο χρόνο θα κάνω κι εγώ μια λίστα για το ποιες "πρεπει" να δούμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
το τελεσιγραφο του μπορν με τον matt damon
Speed με την sanda Bullock και τον keanu Reeves
τις προτεινω ανεπιφυλακτα τρομερες ταινιες!!! :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εάν και anime, παιδιά είναι φανταστική παραγωγή του 2015 προτείνω να κατεβάσετε την ταινία και να την δείτε, είναι ΥΠΕΡΟΧΗ<3

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Για εμάς τους ρομαντικούς! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Την έχω δει! Εξαιρετική τουλάχιστον!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Εάν και anime, παιδιά είναι φανταστική παραγωγή του 2015 προτείνω να κατεβάσετε την ταινία και να την δείτε, είναι ΥΠΕΡΟΧΗ<3


χτες την είδα! υπέροχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
χτες την είδα! υπέροχη!


Πώς ένιωσες, ταυτίστηκες με κάποιο συναίσθημα;; :redface: :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διομήδης Κουκουβάγιας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διομήδης Κουκουβάγιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Στο άκουσμα και μόνο της λέξης, σου έρχεται στο νου η επίμονη προσπάθεια, ο αγώνας, και έτσι είναι :yes:
Ένα άθλημα κορυφαίο, που η προέλευση του χάνεται στα βάθη των αιώνων, εντελώς ξεχωριστό από τα όλα τα άλλα, μάχη σώμα με σώμα αλλά χωρίς οργή, χωρίς κλωτσιές και μπουνίδι, μόνο ετοιμότητα πνεύματος, τέχνη και κυρίως δύναμη. Ο Θρύλος / Legendary λοιπόν, είναι η ιστορία ενός νέου που μέσα από την πάλη, παλεύει για κάτι άλλο βαθύτερο από την ατομική νίκη. Και κερδίζει
Ωραία βραδιά για ταινία είναι, δεν χρειάζεται καν μάσκα να την δει κανείς, την συστήνω ανεπιφύλακτα :D
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Χωρίς να έχω δει τις αμέτρητες ταινίες, θα έλεγα ότι αξίζει να δει κανείς τουλάχιστον 1 φορά στη ζωή του τις παρακάτω, καθεμία για διαφορετικούς λόγους:

1. 2001: A Space Odyssey
Ταινία με πολλά επίπεδα, γεμάτη αλληγορίες και συμβολισμούς, εξαιρετική εικόνα, σε σκηνοθεσία του αγαπημένου μου Stanley Kubrick. Όσο περισσότερο τη μελετά κανείς, τόσο περισσότερα νοήματα βρίσκει και η ιστορία αποκτά μεγαλύτερο βάθος. Ακόμη όμως κι αν δεν καταλάβει πολλά πράγματα, δεν παύει να είναι μια όμορφη περιπέτεια επιστημονικής φαντασίας. Απαιτεί πολύ μεγάλη προσήλωση και πιθανότατα re-watch.

2. A Clockwork Orange
Η αγαπημένη μου ταινία όπως έχω αναφέρει πολλάκις εδώ μέσα, για πολλούς λόγους. Εξαιρετική πλοκή, πανέξυπνη απόδοση των μηνυμάτων που θέλει να περάσει ο σκηνοθέτης (Kubrick για άλλη μια φορά), φοβερός πρωταγωνιστής, κιτς, χαρούμενη αισθητική που έρχεται σε πλήρη αντιδιαστολή με το περιεχόμενο της ταινίας. Πιο εύκολη σε σύγκριση με την Οδύσσεια ενός διαστήματος, αλλά και πάλι απαιτεί μεγάλη συγκέντρωση και απευθύνεται σε κοινό με έντονες ηθικές και κοινωνικές ανησυχίες.

3. Requiem For A Dream , Christiane F.
Βάζω αυτές τις δύο ταινίες μαζί γιατί μου προκάλεσαν ακριβώς την ίδια αίσθηση: τρόμο και σοκ. Μοιάζουν επίσης στο στυλ τους, καθώς και οι δύο παρουσιάζουν τις ζωές ανθρώπων να διολισθαίνουν καρέ-καρέ, καθώς βαδίζουν στο μονοπάτι των ναρκωτικών. Ωμές, γραφικές, και κυρίως πέρα για πέρα ρεαλιστικές. Στο Christiane F. τρέφω μία αδυναμία παραπάνω γιατί είναι εξίσου δυνατό, αλλά με πολύ μικρότερη παραγωγή.

4. Trois Couleurs: Blanc
Αν και απ' την τριλογία έχει το χαμηλότερο σκορ σε σαιτ με κριτικές ταινιών, για μένα ξεχωρίζει κατά πολύ απ' τις άλλες δύο. Φοβερό βάθος χαρακτήρων και απόδοση των συναισθημάτων. Από τις λίγες ψυχογραφικές ταινίες που καταφέρνουν να κρατάνε παράλληλα το ενδιαφέρον από άποψη πλοκής.

5. American Beauty
Κλασική ψυχογραφική ταινία, ίσως με λίγο βαρετή πλοκή μέχρι να αρχίσεις να μπαίνεις στο κλίμα, αλλά σίγουρα σε αποζημιώνει στο τέλος. Θα έλεγα πως όσο λιγότερα γνωρίζει κανείς γι' αυτή την ταινία, τόσο καλύτερα. Επίσης εξαιρετικές ερμηνείες και βάθος χαρακτήρων.

6. Kingdom of Heaven, The Last of the Mohicans
Οι καλύτερες epic ταινίες που έχω δει. Ακόμη κι εγώ που δεν είμαι λάτρης του είδους, αισθάνθηκα μεγάλη συγκίνηση και δέος καθώς τις έβλεπα, ενώ δεν βαρέθηκα ούτε λεπτό.

7. Goodfellas
Η αγαπημένη μου μαφιόζικη ταινία. Χλιδάτη, γεμάτη μπαμ μπουμ, με όμορφη εικόνα, χρώματα και σκηνοθεσία. Από εκείνες τις ταινίες που είσαι ξεκάθαρα με το μέρος των "κακών" και θες να τη σκαπουλάρουν.

8. Oldboy
Άγρια, άβολη, βίαιη κι εκδικητική ταινία που θες να την κλείσεις αλλά για κάποιο περίεργο λόγο δεν μπορείς. Αξίζει για όσους θέλουν να έρθουν σε επαφή με την αυστηρή και σκληρή κουλτούρα της Άπω Ανατολής. Δεν συνιστάται για τους ολιγόψυχους.

9. Love Actually
Η αγαπημένη μου "ελαφριά" ταινία. Άκρως heartwarming (δε βρίσκω την αντίστοιχη ελληνική λέξη για να το αποδώσω) αλλά και με λίγες νότες μελαγχολίας, με πολλές όμορφες παράλληλες ιστορίες και ευχάριστο, γιορτινό κλίμα. Από αυτές που τις βλέπεις και τις ξαναβλέπεις άνετα, χωρίς να βαριέσαι.

10. Awakenings, Dead Poets Society
Από τις πιο εκλεπτυσμένες, συγκινητικές κι ανθρώπινες ταινίες, με τον αξεπέραστο Robin Williams. Ακόμη και 1 φορά να τις δεις, αρκεί, αφού δεν πρόκειται να τις ξεχάσεις ποτέ.

11. Saw, The Shining
Οι μοναδικές για μένα ταινίες τρόμου που αξίζει να δει κανείς (κι έχω δει πολλές από δαύτες). Άβολες, creepy, χωρίς να χρησιμοποιούν φαντάσματα, εξορκισμούς και ξεκοιλιάσματα για να σε τρομάξουν.

12. Paper Moon (1973)
Φοβερή ταινία με πρωτότυπη πλοκή, που σου προκαλεί μια πληθώρα διαφορετικών συναισθημάτων. Ερμηνείες εξαιρετικές, ήπιο χιούμορ βγαλμένο απ' τη ζωή και ένα αξιολάτρευτο πιτσιρίκι. Αν και ασπρόμαυρη, δεν υστερεί σε τίποτα- ίσα ίσα που η μίνιμαλ εικόνα αναδεικνύει ακόμη καλύτερα το περιεχόμενο της ιστορίας.


Άξιες αναφοράς είναι επίσης οι:
- The Intouchibles, Bucket List, Green Book (τις βάζω μαζί γιατί θεωρώ πως αν αρέσει σε κάποιον 1 απ' τις 3, θα τις εκτιμήσει όλες. Ταινίες με ασυνήθιστες σχέσεις ανθρώπων, έντονα συγκινητικές.)
- Midnight Express, Escape From Alcatraz (σκοτεινές ταινίες αγωνίας, από εκείνες που σε καθηλώνουν από τα πρώτα κιόλας λεπτά.)
- The Good, the Bad and the Ugly (αν πρόκειται να δει κάποιος μόνο 1 western στη ζωή του, θεωρώ ότι αξίζει να είναι αυτό, αφού είναι κορυφαίο στο είδος του.)
- Breakfast at Tiffany's, Vertigo (Κλασικές ταινίες που μας μεταφέρουν στα ήθη και τη νοοτροπία μιας άλλης, όχι τόσο μακρινής εποχής.)
- Τουλάχιστον 5 παλιές και 5 σύγχρονες ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου, κι από εκεί κι έπειτα 1 γνωστή ταινία έστω από κάθε χώρα.

Πιστεύω πως αν κάποιος έχει δει τα παραπάνω, ουσιαστικά έχει καλύψει το μεγαλύτερο φάσμα ταινιών και έχει αποκομίσει ένα πλήθος ερεθισμάτων τόσο από συναισθηματική, όσο κι από πνευματική σκοπιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
-Coach Carter (2005)
-Capernaum (2018)
-The Boy Who Harnessed the Wind (2019)

Θα τις έβλεπα ξανά σίγουρα :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top