Τα ελαττώματα του άντρα

Ποιο είναι το χειρότερο ελάττωμα του άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 84)
  • Ψεύτης

    Ψήφοι: 15 17.9%
  • Τσιγκούνης

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Πνεύμα αντιλογίας

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ατημέλητος

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Βωμολόχος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Αναποφάσιστος

    Ψήφοι: 6 7.1%
  • Ασυνεπής

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Πολυλογάς

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • Ξερόλας

    Ψήφοι: 9 10.7%
  • Μαμάκιας

    Ψήφοι: 17 20.2%
  • Όλα τα παραπάνω

    Ψήφοι: 5 6.0%
  • Άλλο...

    Ψήφοι: 2 2.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 6.0%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Εγώ νομίζω αν θέλει η γυναίκα να παντρευτεί κάποιον δεν ακούει το Θεό τον ίδιο ενώ ο άντρας επηρεάζεται. Είναι το θέμα τί είναι ο γάμος στην κοινωνία μας για τον άντρα και τί για τη γυναίκα. Η γυναίκα που παντρεύεται νιώθει επιτυχημένη ενώ ο άντρας συνήθως κορόιδο που "τον τύλιξε" ενώ μπορούσε να ζήσει την εργένικη ζωή για χρόνια ακόμα. Δεν είναι τυχαία τα "έμεινε γεροντοκόρη" κλπ.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,946 μηνύματα.
...όπου δλδ το αρχέτυπο του ανδρός και πατέρα, έχει εκπέσει και αμφισβητηθεί....
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ νομίζω αν θέλει η γυναίκα να παντρευτεί κάποιον δεν ακούει το Θεό τον ίδιο ενώ ο άντρας επηρεάζεται. Είναι το θέμα τί είναι ο γάμος στην κοινωνία μας για τον άντρα και τί για τη γυναίκα. Η γυναίκα που παντρεύεται νιώθει επιτυχημένη ενώ ο άντρας συνήθως κορόιδο που "τον τύλιξε" ενώ μπορούσε να ζήσει την εργένικη ζωή για χρόνια ακόμα. Δεν είναι τυχαία τα "έμεινε γεροντοκόρη" κλπ.
έλα ρε συ Χιμελα πραγματικά υποτιμάς την νοημοσύνη πολλών ανθρώπων με αυτό που λες ..

Οκ οι άντρες δεν πετάνε την σκούφια τους για γάμο αλλά δεν τους πάει κανένας με το ζόρι στην εκκλησία ..
Άλλωστε ποιος άντρας που νιώθει κορόιδο κάνει κάτι τέτοιο?

Αν πάλι το κάνει τότε σίγουρα δεν το λες κορόιδο ...

Πραγματικά οι όροι αχαιρευτος (βασικά μόνο στις ελληνικές ταινίες το ακούω 😀) ή γεροντοκόρη υπάρχουν ακόμα και χρησημοπιουνται από ανθρώπους την σημερινή εποχή ?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
λα ρε συ Χιμελα πραγματικά υποτιμάς την νοημοσύνη πολλών ανθρώπων με αυτό που λες ..

Οκ οι άντρες δεν πετάνε την σκούφια τους για γάμο αλλά δεν τους πάει κανένας με το ζόρι στην εκκλησία ..
Άλλωστε ποιος άντρας που νιώθει κορόιδο κάνει κάτι τέτοιο?
Δε λέω οτι το λένε οι ίδιοι για τον εαυτό τους αλλά οι άλλοι. Αν ένας γείτονας ή φίλος ή συγγενής ακούσει οτι η Μαιρούλα παντρεύεται θα πει "μπράβο το κορίτσι". Αν ακούσει τον Γιωργάκη να παντρευτεί μπορεί να πει "τί θέλει και παντρεύεται; μικρός είναι ακόμα. είχε χρόνο να ζήσει κι άλλο σαν εργένης, τώρα πια θα φυλακιστεί". Είναι διαφορετική η αντίληψη του γάμου για τη γυναίκα και διαφορετική για τον άντρα, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε λέω οτι το λένε οι ίδιοι για τον εαυτό τους αλλά οι άλλοι. Αν ένας γείτονας ή φίλος ή συγγενής ακούσει οτι η Μαιρούλα παντρεύεται θα πει "μπράβο το κορίτσι". Αν ακούσει τον Γιωργάκη να παντρευτεί μπορεί να πει "τί θέλει και παντρεύεται; μικρός είναι ακόμα. είχε χρόνο να ζήσει κι άλλο σαν εργένης, τώρα πια θα φυλακιστεί". Είναι διαφορετική η αντίληψη του γάμου για τη γυναίκα και διαφορετική για τον άντρα, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...
Εντάξει να μην πω τώρα ποιοι το λένε και με ποιο σκοπό το λένε ..

Κοινώς όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια 😉

Ειναι αυτό που λέγαμε στο άλλο θέμα ..
Καφροι υπάρχουν πολλοί 🤪

Τώρα εγώ πάλι λέω άλλο ρε συ Χιμελα ,ότι ακριβώς επειδή οι άντρες παντρεύονται δύσκολα ,όταν αποφασίζουν να κάνουν αυτό το βήμα πάει να πει ότι κάτι διαφορετικό είδαν από αυτό που είχαν τόσα χρόνια ..

Ο καθένας μας και εδώ διαλέγει την δική του οπτική πλευρά που θα δει μια κατάσταση !
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Τα ελαττώματά του δικου μου άντρα: πεισματαρης, επίμονος, φωνακλας, καυγατζης, ανυπόμονος, μιλάει παρα πολυ σε σημείο να θέλω να του βάλω τάπα στο στόμα, κάνει τον έξυπνο μονίμως ότι τα ξέρει όλα, αρχηγός κι έτσι, θέλει κάθε μέρα άλλο φαι ξέχασε ότι έχει αφήσει τη μανα του προ πολλου,όλο σεξ θέλει κι όταν εγώ θέλω αυτός μπορεί να θέλει να κοιμηθεί
Κι αυτό ελάττωμα είναι

Αλλά είναι υπέροχος κατά τα αλλά τον αγαπώ 💗
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,587 μηνύματα.
Συναισθηματική ανωριμότητα και ακρατος ναρκισσισμός , εσκεμμένη παραμεληση των γυναικείων σωματικών και συναισθηματικων αναγκών..
Από τα χειρότερα για εμένα
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δικηγόρος. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Τα ελαττώματά του δικου μου άντρα: πεισματαρης, επίμονος, φωνακλας, καυγατζης, ανυπόμονος, μιλάει παρα πολυ σε σημείο να θέλω να του βάλω τάπα στο στόμα, κάνει τον έξυπνο μονίμως ότι τα ξέρει όλα, αρχηγός κι έτσι, θέλει κάθε μέρα άλλο φαι ξέχασε ότι έχει αφήσει τη μανα του προ πολλου,όλο σεξ θέλει κι όταν εγώ θέλω αυτός μπορεί να θέλει να κοιμηθεί
Κι αυτό ελάττωμα είναι

Αλλά είναι υπέροχος κατά τα αλλά τον αγαπώ 💗
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,946 μηνύματα.
το βασικό μου ελάττωμα είναι ότι είμαι μπέμπης.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ορισμό δινουν τα κορίτσια αλλά κατ εμέ μαμακιας ειναι ο άντρας που χειραγωγείται από την μάνα του και δεν έχει απογαλακτιστει ακόμη. Τυπικές συμπεριφορές είναι να μιλάει μαζί της στο τηλέφωνο καθημερινά και να της λέει όλα όσα έκανε εκείνη τη μέρα, να ζητάει την άδεια της για να κάνει κάτι, να ζητάει από αυτήν να αποφασίσει για αυτόν κτλ.

Είναι μια παθολογική κατάσταση στην οποία η μάνα δεν αφήνει το παιδί να μεγαλώσει και να φύγει καθώς έτσι αισθάνεται σημαντική και χωρίς αυτό δεν έχει νόημα η ζωή της.

Το να μένει κάποιος με τους γονείς δεν έχει σχέση με μαμακιαση αν δεν υπάρχουν οι παραπάνω συμπεριφορές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εγω θα έλεγα πως για τέτοια θέματα οι γυναίκες σκέφτονται πολύ πιο λογικά από τους άντρες και οι Αντρές πολύ πιο συναισθηματικά.

Nομίζω ότι το φαινόμενο του μαμακισμού έχει να κάνει με τον τρόπο που οργανώνεται μια Ελληνική οικογένεια από τον τρόπο που αποκτά παιδιά. Στις περισσότερες οικογένειες στην Ελλάδα, το παιδί καλύπτει συνήθως προσδοκίες των πεθερικών και των δυο πλευρών. Δημιουργείται μια ισορροπία και ένα κλίμα "αποκατάστασης" κυρίως ότι ο γαμπρός δεν μας βγήκε τιούτος (ή τζούφιος) και η γυναίκα πήρε το δρόμο της, ολοκληρώθηκε. Λόγω του συναισθηματικού κενού που δημιουργείται με τα χρόνια του έγγαμου βίου για πολλά ζευγάρια, η μητέρα συνήθως προσπαθεί να βρει συναισθηματικό συμπλήρωμα στο παιδί της με αποτέλεσμα να το "ευνουχίζει" ως προσωπικότητα και να το κάνει υποχείριό της. Η καταπίεση που μπορεί να τρώει από τον άντρας, διοχετεύεται στον παιδί της, χωρίς να το κάνει συνειδητά ή εσκεμμένα. Γενικά σε χώρες που η κοινωνία επηρεάζεται από τη θρησκεία σε επίπεδο συναισθηματικής λογικής (ενοχές, μοιρολατρία, απαγορεύσεις από κάποια θεότητα ή τζίνι), διαμορφώνει και μια ανάλογη ανατροφή παιδιών. Δεν μπορείς να επιδιώκεις μια κοινωνία με ανθρώπους ανεξάρτητους, αυθύπαρκτες προσωπικότητες όταν πολλοί νέοι μεγαλώνουν με ενοχές ότι θα πρέπει να κάνουν την αποκλειστική νοσοκόμα στους γονείς τους ως φτηνή δικαιολογία ότι δεν μπορούν να αποκοπούν από την παθογόνα σχέση και να φτιάξουν τη ζωή τους χωρίς φυσικά, να φτάσουν στα άκρα τη σχέση τους με τους γονείς τους. Είμαστε λίγο κοινωνία των άκρων. :P
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Τα ελαττώματα των αντρών είναι όλα όσα αναφέρει ο πίνακας στη αρχή του θρεντ (κι ακόμα περισσότερα :P).
Όμως είναι πολλά και μικρά μαζί, ενώ στις γυναίκες δεν βρίσκω, παρά ένα και μεγάλο που βαραίνει όσο όλα των αντρών μαζί: την ανταγωνιστικότητα.
Οπότε σε ό,τι αφορά τα ελαττώματα ανδρών-γυναικών, πιστεύω ισοφαρίζουμε. :)
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Τα ελαττώματα των αντρών είναι όλα όσα αναφέρει ο πίνακας στη αρχή του θρεντ (κι ακόμα περισσότερα :P).
Όμως είναι πολλά και μικρά μαζί, ενώ στις γυναίκες δεν βρίσκω, παρά ένα και μεγάλο που βαραίνει όσο όλα των αντρών μαζί: την ανταγωνιστικότητα.
Οπότε σε ό,τι αφορά τα ελαττώματα ανδρών-γυναικών, πιστεύω ισοφαρίζουμε. :)
Εσυ εισαι αγοροκοριτσο, έχεις τα ελαττωματα και των δυο μαζεμένα :bleh:

(οκ σκάω πλάκα κανω)

Δεν ειναι πολλά μικρά ένα μεγάλο δυστυχώς. Ειναι πολλά και στα δυο φύλα. Είναι και που θα πέσεις. Εγω εχω δει οτι λένε τους άντρες μαμάκηδες πολύ και ισχυει τέρμα, αλλά έχω δει και γυναίκες με το ιδιο ελλάτωμα αλλά με άλλη έκφρασή του.

Βγάζουμε τα ίδια, αλλιώς.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,782 μηνύματα.
Στις πιο νέες γενιές, θα έλεγα πως πλέον τα ελαττώματα και στα δύο φύλα είναι σχεδόν ίδια... δεν διαφέρουν και πολύ και τα πιο "στερεοτυπικα" έχουν κάπως μπερδευτεί με τον φεμινισμο. Ανάλογα τον χαρακτήρα βεβαια.

ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΟΜΩΣ, πιστεύω πως θα έχουμε ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ διαφορά....😋

Θα ρωτήσεις έναν άνδρα τι θέλεις να φας; αυτό η εκείνο; θα φορέσεις το μαύρο ή το μπλε; οι απαντήσεις θα είναι πάντα απλές, λιτές, όμορφες και τετραγωνισμενες οι σκέψεις.

Εμείς οι γλυκούλες αγαπάμε λίγο τη μπερδεμένη ντουλάπα των σκέψεων, έως πολύ🤗

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις και φυσικά τα λέω χαριτωμένα. 🩷
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Στις πιο νέες γενιές, θα έλεγα πως πλέον τα ελαττώματα και στα δύο φύλα είναι σχεδόν ίδια... δεν διαφέρουν και πολύ και τα πιο "στερεοτυπικα" έχουν κάπως μπερδευτεί με τον φεμινισμο. Ανάλογα τον χαρακτήρα βεβαια.

ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΟΜΩΣ, πιστεύω πως θα έχουμε ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ διαφορά....😋

Θα ρωτήσεις έναν άνδρα τι θέλεις να φας; αυτό η εκείνο; θα φορέσεις το μαύρο ή το μπλε; οι απαντήσεις θα είναι πάντα απλές, λιτές, όμορφες και τετραγωνισμενες οι σκέψεις.

Εμείς οι γλυκούλες αγαπάμε λίγο τη μπερδεμένη ντουλάπα των σκέψεων, έως πολύ🤗

Φυσικά και υπάρχουν εξαιρέσεις και φυσικά τα λέω χαριτωμένα. 🩷
Δεν νομίζω οτι αυτό γίνεται επειδή οι άντρες σκέφτονται πιο λιτά/όμορφα ή τετραγωνισμένα. Απλώς δεν μας ενδιαφέρουν ορισμένα πράγματα τόσο πολύ.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,782 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι αυτό γίνεται επειδή οι άντρες σκέφτονται πιο λιτά/όμορφα ή τετραγωνισμένα. Απλώς δεν μας ενδιαφέρουν ορισμένα πράγματα τόσο πολύ.
Κατά τη γνώμη μου το αποδίδει λόγω του ότι ,ακριβώς, δεν σας ενδιαφέρει και πολύ σε πολλά θέματα που εμάς μας πιάνει πανικός. Αλλά γενικά σε μια υποθεση 1+1 κάνει 2 ρε παιδί μου, εσείς θα το σκεφτείτε 1 φορά για να το βρείτε εμείς θα το σκεφτούμε 3. Άμα με πιάνεις...
Όμως σας βοηθά και σε πολλές θέσεις εργασίας, που για αυτό και τα πηγαίνετε καλύτερα σε ορισμένες στατιστικά. Ολα είναι πιο ξεκάθαρα στο μυαλο και μπορει να βγει πιο εύκολα το αποτέλεσμα.

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι όλοι έτσι και στα δύο φύλα, απλά, έχουν βγει μέχρι και παρουσιάσεις που συζητάνε για αυτό το στατιστικό θέμα, για αυτό και η άποψη μου.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,218 μηνύματα.
Τι θρέντ είναι αυτό;
Δεν διάβασα τίποτα.
Είναι δυνατόν να μιλάμε για ελαττώματα του άντρα ή της γυναίκας;
Δυναμικές και attachment styles είναι όλα.
Αν έγω είμαι σπάταλη ( που είμαι :P) μπλέξω με εναν «τσιγκούνη» οπως το λέτε,θα βγάζω σπυριά να μετράει την κάθε έξοδο.
Όπως επίσης αν εγώ είμαι ατημέλητος λέτσος και ο άλλος δίνει σημασία στην εμφάνιση και τη φινέτσα της προφανώς και θα το θεωρεί ελάττωμα πάνω μου.
Τα άλλα είναι σαν να τα λέει η γιαγιά μου. :P

Άντρας για σπιτ, σωστός προκομενς, ανοιχτοχερς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Η ειρωνεία σε αυτό το θέμα είναι οτι το μαμάκιας έχει τις περισσότερες ψήφους και επίσης οτι το ατημέλητος έχει 0 ψήφους.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,728 μηνύματα.
Η ειρωνεία σε αυτό το θέμα είναι οτι το μαμάκιας έχει τις περισσότερες ψήφους και επίσης οτι το ατημέλητος έχει 0 ψήφους.

Είναι αμάρτημα... Από μια ηλικία κ μετα δεν πρεπει να ακους την μάνα σου αλλά μόνο τη συντροφο σου. Για αυτό μένεις εργενης κ δεν ακους καμια... Ξενοιαζεις 😄
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Είναι αμάρτημα... Από μια ηλικία κ μετα δεν πρεπει να ακους την μάνα σου αλλά μόνο τη συντροφο σου. Για αυτό μένεις εργενης κ δεν ακους καμια... Ξενοιαζεις 😄
Πιστεύω οτι αρκετές απο τις ίδιες που κλαίγονται για μαμάκιδες είναι οι αυριανές μάνες που θα κάνουν τους γιους τους μαμακιδες.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,957 μηνύματα.
Τι θρέντ είναι αυτό;
Δεν διάβασα τίποτα.
Είναι δυνατόν να μιλάμε για ελαττώματα του άντρα ή της γυναίκας;.
Αν είναι δυνατόν!
Πώς τολμάμε να υπονοούμε, έστω, ότι τα δύο φύλα έχουν διαφορές μεταξύ τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top