• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ έχω την εξής απορία. Πόσο τοις εκατό πιθανότητες έχεις να μη σου φύγει ο φακός μέσα στο νερό; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
εχει καποιος φακους μυωπιας με αστιγματισμο;;
εχω ακουσει οτι οι φακοι με αστιγματισμο περιεχουν ορισμενα νανοσωματιδια τα οποια γυρνανε το φακο ετσι ωστε να ειναι καταλληλα στο ματι και να βλεπεις καλα....γιατι οταν εχεις αστιγματισμο θα πρεπει να βρισκεται σε συγκεκριμενη γωνια με το ματι ο βαθμος του αστιγματισμου αλλιως δεν βλεπεις καλα...ισχυει;;

αυριο θα φορεσω τους πρωτους μου φακους επαφης:D..συγκινηθηκα :cry_x:
η αλήθεια ειναι οτι θα μου παρει καμια βδομαδα μεχρι να μθω να τους φοραω αλλα δεν πειραζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
εχει καποιος φακους μυωπιας με αστιγματισμο;;
εχω ακουσει οτι οι φακοι με αστιγματισμο περιεχουν ορισμενα νανοσωματιδια τα οποια γυρνανε το φακο ετσι ωστε να ειναι καταλληλα στο ματι και να βλεπεις καλα....γιατι οταν εχεις αστιγματισμο θα πρεπει να βρισκεται σε συγκεκριμενη γωνια με το ματι ο βαθμος του αστιγματισμου αλλιως δεν βλεπεις καλα...ισχυει;;
Ναι, έτσι είναι, έχουν ένα "βαριδάκι" που φαίνεται σαν γραμμούλα. Αυτό κρατάει το φακό σε συγκεκριμένη θέση πάνω στο μάτι (η γραμμούλα είναι πάντα προς τα κάτω). Όταν ας πούμε βλέπεις τηλεόραση ξαπλωμένος ο φακός αλλάζει θέση και όταν σηκώνεσαι επανέρχεται. Θεωρητικά αυτό προκαλεί μια στιγμιαία θολούρα, αλλά στην πράξη μάλλον δεν θα καταλάβεις τίποτα. Καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofia.K

Νεοφερμένος

Η Sofia.K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και΄γω για λόγους αισθητικής και πρακτικότητας τους έβαλα.;)
Ξέρεις τι είναι να θες να βγεις να μη φοράς γυαλιά και να μη βλέπεις;:P
Ηλικιακά είσαι οκ. Τώρα το μόνο που μένει είναι να τσεκάρεις αν όντως έχεις και πόσο και βλέποντας και κάνοντας.
Ό,τι θες ρωτάς.

να σε ρωτησω και κατι τελευταιο. μπρω να βαλω κατευθειαν γυαλια! δηλαδη οταν παω στον οφθαλμιατρο και μου πει οτι εχω μυωπια μπορω να βαλω απο την 1η φορα φακους; γιατι μερικοι λενε οτ δε γινεται..
*δεν ειχα χρονο να διαβασω ξανα ολες σου τις απαντησεις και ενδεχεται να μου το εχεις ξαναπει! αν δεν σου ειναι κοπος απαντησε μου!
και οτι αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εχει καποιος φακους μυωπιας με αστιγματισμο;;
εχω ακουσει οτι οι φακοι με αστιγματισμο περιεχουν ορισμενα νανοσωματιδια τα οποια γυρνανε το φακο ετσι ωστε να ειναι καταλληλα στο ματι και να βλεπεις καλα....γιατι οταν εχεις αστιγματισμο θα πρεπει να βρισκεται σε συγκεκριμενη γωνια με το ματι ο βαθμος του αστιγματισμου αλλιως δεν βλεπεις καλα...ισχυει;;

αυριο θα φορεσω τους πρωτους μου φακους επαφης:D..συγκινηθηκα :cry_x:
η αλήθεια ειναι οτι θα μου παρει καμια βδομαδα μεχρι να μθω να τους φοραω αλλα δεν πειραζει..
Εμ κοίτα εγώ έχω αστιγματισμό αλλά δεν έχουν οι φακοί επαφής μου(έχουν νομίζω 30 βαθμό παραπάνω για αυτόν τον λόγο).

Καλά για να τους φορέσεις υπομονή θέλει. Εγώ στην αρχή έκανα 45 λεπτά να τους βάλω αλλά ντάξυ τώρα 1 λεπτό με φτάνει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
να σε ρωτησω και κατι τελευταιο. μπρω να βαλω κατευθειαν γυαλια! δηλαδη οταν παω στον οφθαλμιατρο και μου πει οτι εχω μυωπια μπορω να βαλω απο την 1η φορα φακους; γιατι μερικοι λενε οτ δε γινεται..
*δεν ειχα χρονο να διαβασω ξανα ολες σου τις απαντησεις και ενδεχεται να μου το εχεις ξαναπει! αν δεν σου ειναι κοπος απαντησε μου!
και οτι αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη..:)
Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω αν επιτρέπεται να βάλεις απευθείας και με τη μία φακούς.
Εμένα μου φαίνεται παρατραβηγμένο. Μάθε και άσε το μάτι σου να συνηθίσει τα γυαλιά και μετά οι φακοί.

Καλά για να τους φορέσεις υπομονή θέλει. Εγώ στην αρχή έκανα 45 λεπτά να τους βάλω αλλά ντάξυ τώρα 1 λεπτό με φτάνει :D
Εγώ επάνω στην εβδομάδα μία μέρα έκανα 20 λεπτά για να βάλω τον ένα φακό.:hehe:
Eγώ σε λίγες μέρες κλείνω τους 2 μήνες με φακούς και έχω επιχειρήσει να τους βάλω και χωρίς καθρέπτη (αλλά μου πήρε λίγο χρόνο):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Φοράω τους φακούς 4 χρόνια τώρα καθημερινά και για πολλές δυστυχώς ώρες. Πλέον νιώθω τα μάτια μου κουρασμένα συνεχώς. Σκέφτομαι τώρα το καλοκαίρι να κάνω ένα διάλειμμα, θα βοηθήσει λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Να βλάψει αποκλείεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
εχει καποιος φακους μυωπιας με αστιγματισμο;;
εχω ακουσει οτι οι φακοι με αστιγματισμο περιεχουν ορισμενα νανοσωματιδια τα οποια γυρνανε το φακο ετσι ωστε να ειναι καταλληλα στο ματι και να βλεπεις καλα....γιατι οταν εχεις αστιγματισμο θα πρεπει να βρισκεται σε συγκεκριμενη γωνια με το ματι ο βαθμος του αστιγματισμου αλλιως δεν βλεπεις καλα...ισχυει;;

αυριο θα φορεσω τους πρωτους μου φακους επαφης:D..συγκινηθηκα :cry_x:
η αλήθεια ειναι οτι θα μου παρει καμια βδομαδα μεχρι να μθω να τους φοραω αλλα δεν πειραζει..
πως τα πηγες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
πως τα πηγες;:P
:hehe:
μου αρεσει που ελεγα στον γιατρό ότι θα χρειατω το πολύ 5 λεπτά....
Τελικά, χρειάστηκα 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ωρα για να καταφερω να τους βαλω και τους βγάλω 3 φορές....:eek::eek::P
στην αρχη με ενοχλούσαν και δάκρυζε συνεχώς το μάτι μου αλλά στο 1ο λεπτό είχα συνηθισει..το μόνο "πρόβλημα" που αντιμετώπισα αλλα ο γιατρός μου είπε οτι θα ξεπεραστει είναι ότι με το που τους φόρεσα άρχισα να ζαλίζομαι όπως ακριβώς ΄ταν αλλαζεις τους φακούς μυωπίας στα γυαλιά σου που τις πρωτες μερες σε ζαλίζουν...μου εκανε εντυπωση γιατι οι βαθμοι είναι οι ιδιοι με αυτους των γυαλιών μου αλλα μου ειπε ο γιατρός οτι αυτο συμβαίνει επειδή ο φακός τωρα ειναι πανω στο ματι αρα βλέπεις καλυτερα...θα ξεπεραστει σε 2-3 μερες μου ειπε:D
είχατε παρόμοια προλήματα εσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
:hehe:
μου αρεσει που ελεγα στον γιατρό ότι θα χρειατω το πολύ 5 λεπτά....
Τελικά, χρειάστηκα 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ωρα για να καταφερω να τους βαλω και τους βγάλω 3 φορές....:eek::eek::P
στην αρχη με ενοχλούσαν και δάκρυζε συνεχώς το μάτι μου αλλά στο 1ο λεπτό είχα συνηθισει..το μόνο "πρόβλημα" που αντιμετώπισα αλλα ο γιατρός μου είπε οτι θα ξεπεραστει είναι ότι με το που τους φόρεσα άρχισα να ζαλίζομαι όπως ακριβώς ΄ταν αλλαζεις τους φακούς μυωπίας στα γυαλιά σου που τις πρωτες μερες σε ζαλίζουν...μου εκανε εντυπωση γιατι οι βαθμοι είναι οι ιδιοι με αυτους των γυαλιών μου αλλα μου ειπε ο γιατρός οτι αυτο συμβαίνει επειδή ο φακός τωρα ειναι πανω στο ματι αρα βλέπεις καλυτερα...θα ξεπεραστει σε 2-3 μερες μου ειπε:D
είχατε παρόμοια προλήματα εσεις;
Καλά είναι μία ώρα για τρεις φορές, εγώ είχα κάνει μία ώρα για να τους βάλω και να τους βγάλω μία φορά. :P
Σε λίγες μέρες θα τους συνηθίσεις. Τις πρώτες μέρες και εμένα με κούραζαν.
Με γεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
:hehe:
μου αρεσει που ελεγα στον γιατρό ότι θα χρειατω το πολύ 5 λεπτά....
Τελικά, χρειάστηκα 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ωρα για να καταφερω να τους βαλω και τους βγάλω 3 φορές....:eek::eek::P
στην αρχη με ενοχλούσαν και δάκρυζε συνεχώς το μάτι μου αλλά στο 1ο λεπτό είχα συνηθισει..το μόνο "πρόβλημα" που αντιμετώπισα αλλα ο γιατρός μου είπε οτι θα ξεπεραστει είναι ότι με το που τους φόρεσα άρχισα να ζαλίζομαι όπως ακριβώς ΄ταν αλλαζεις τους φακούς μυωπίας στα γυαλιά σου που τις πρωτες μερες σε ζαλίζουν...μου εκανε εντυπωση γιατι οι βαθμοι είναι οι ιδιοι με αυτους των γυαλιών μου αλλα μου ειπε ο γιατρός οτι αυτο συμβαίνει επειδή ο φακός τωρα ειναι πανω στο ματι αρα βλέπεις καλυτερα...θα ξεπεραστει σε 2-3 μερες μου ειπε:D
είχατε παρόμοια προλήματα εσεις;
Εγώ το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι τις πρώτες 3-4 μέρες έκανα ένα μισάωρο να τους βάλω ;ρ
Και αυτό που λες ότι ζαλίζεσαι όταν αλλάζεις φακούς-γυαλιά ναι το είχα και γω αλλά με τον καιρό με πέρασε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Φοράω τους φακούς 4 χρόνια τώρα καθημερινά και για πολλές δυστυχώς ώρες. Πλέον νιώθω τα μάτια μου κουρασμένα συνεχώς. Σκέφτομαι τώρα το καλοκαίρι να κάνω ένα διάλειμμα, θα βοηθήσει λέτε;
Πρόταση,έχεις δοκιμάσει να βάλεις ημερήσιους; Αν δε φοράς ήδη βασικά.:P
Έχω ακούσει ότι είναι πιο ξεκούραστοι. Επίσης,σταγόνες ενυδάτωσης χρησιμοποιείς;
Τέλος,μπας και σου φταίει το υγρό;:worry:
Εγώ λέω να τους αφήσεις για ένα διάστημα. Θα σε βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HumaneTouch

Νεοφερμένος

Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Πρόταση,έχεις δοκιμάσει να βάλεις ημερήσιους; Αν δε φοράς ήδη βασικά.:P
Έχω ακούσει ότι είναι πιο ξεκούραστοι. Επίσης,σταγόνες ενυδάτωσης χρησιμοποιείς;
Τέλος,μπας και σου φταίει το υγρό;:worry:
Εγώ λέω να τους αφήσεις για ένα διάστημα. Θα σε βοηθήσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση :) Όχι δεν έχω δοκιμάσει ημερήσιους, δεν είναι κακή ιδέα.. Γνωρίζεις περίπου πόσο στοιχίζουν;
Και τις σταγόνες ενυδάτωσης πρώτη φορά τις ακούω..καλά σε τι γιατρό πάω τόσα χρόνια; :P
Xρησιμοποιώ επί 4 χρόνια το Οpti Free, το έχεις δοκιμάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση :) Όχι δεν έχω δοκιμάσει ημερήσιους, δεν είναι κακή ιδέα.. Γνωρίζεις περίπου πόσο στοιχίζουν;
Και τις σταγόνες ενυδάτωσης πρώτη φορά τις ακούω..καλά σε τι γιατρό πάω τόσα χρόνια; :P
Xρησιμοποιώ επί 4 χρόνια το Οpti Free, το έχεις δοκιμάσει;

α,οπτι φρι ειχα και γω αλλα ηταν ακριβο σε σχεση με ολα τα αλλα και το σταματησα:P

μη παρεις ημερησιους.δε συμφερουν! μηνιαιους καλυτερα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση :) Όχι δεν έχω δοκιμάσει ημερήσιους, δεν είναι κακή ιδέα.. Γνωρίζεις περίπου πόσο στοιχίζουν;
Και τις σταγόνες ενυδάτωσης πρώτη φορά τις ακούω..καλά σε τι γιατρό πάω τόσα χρόνια; :P
Xρησιμοποιώ επί 4 χρόνια το Οpti Free, το έχεις δοκιμάσει;
Δεδομένου ότι είναι για μία μέρα(μετά τους πετάς) δε νομίζω να΄ναι και ιδιαίτερα ακριβοί.
Οι σταγόνες ενυδάτωσης είναι το λεγόμενο δάκρυ,όπου σε περίπτωση που κοκκινίσει το μάτι ή το νιώθεις ξηρό βάζεις 1-2 σταγόνες στο κάθε μάτι και είσαι κομπλέ. Eye drop Refresh τις ζητάς από το φαρμακείο.
Και΄γω Opti Free χρησιμοποιούσα καθώς αυτό μου πρότεινε όμως μου έκανε τη ζωή πατίνι,δεύτερον δεν είχε καλές κριτικές και τρίτον είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το Bio True το οποίο δοκίμασα πριν λίγες εβδομάδες και κατέληξα σε αυτό.
Φρι,εμένα το Βio True κοστίζει παραπάνω από το Opti Free.
Μπάι δε γουέι,Humane Touch μένουμε κοντά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
ηθελα κι εγω να βαλω ημερισιους περυσι αλλα ηταν πολυ πιο ακριβοι απο τους μηνιαιους.οι ημερισιοι ειναι μονο για την θαλασσα αν θες για να μην υπαρχει κινδυνος να μεινουν μικροβια πανω. επειδη και εμενα με κουραζαν παρα πολυ (τους φοραω απο τις 7.30 εως τις 22.00) το μονο που με βοηθησε πολυ ειναι το να μην τους φοραω καθολου το σαββατοκυριακο,η τουλαχιστον την κυριακη.μου το προτεινε η οπτικος αυτο και ξεκουραζονταν παρα πολυ τα ματια μου ετσι,αν μπορεις δοκιμασε το,γιατι εγω δεν εχω φροντιστηριο η σχολειο τη κυριακη και γι αυτο με βολευει,αν τους φορεσω μονο για 2 ωρες για μια εξοδο.αλλιως πρεπει να περιορισεις τις ωρες που τους φορας καθημερινα,ειτε να τους βγαζεις οσο εισαι σπιτι και να τους ξαναβαζεις οταν βγαινεις ειτε να μην τους βαζεις συνεχεια οταν βγαινεις εξω.τελευταια λυση ειναι να απευθυνθεις στον οπτικο σου για να παρεις καποια καλυτερα ποιοτητα φακων,νομιζω οτι υπαρχουν μηνιαιοι φακοι οι οποιοι ειναι για περισσοτερες ωρες(και κοστιζουν περισσοτερο φυσικα).οι σταγονες επισης ανακουφιζουν πολυ τα ματια και αν τους φορας πολλες ωρες ειναι απαραιτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ηθελα κι εγω να βαλω ημερισιους περυσι αλλα ηταν πολυ πιο ακριβοι απο τους μηνιαιους.οι ημερισιοι ειναι μονο για την θαλασσα αν θες για να μην υπαρχει κινδυνος να μεινουν μικροβια πανω. επειδη και εμενα με κουραζαν παρα πολυ (τους φοραω απο τις 7.30 εως τις 22.00) το μονο που με βοηθησε πολυ ειναι το να μην τους φοραω καθολου το σαββατοκυριακο,η τουλαχιστον την κυριακη.μου το προτεινε η οπτικος αυτο και ξεκουραζονταν παρα πολυ τα ματια μου ετσι,αν μπορεις δοκιμασε το,γιατι εγω δεν εχω φροντιστηριο η σχολειο τη κυριακη και γι αυτο με βολευει,αν τους φορεσω μονο για 2 ωρες για μια εξοδο.αλλιως πρεπει να περιορισεις τις ωρες που τους φορας καθημερινα,ειτε να τους βγαζεις οσο εισαι σπιτι και να τους ξαναβαζεις οταν βγαινεις ειτε να μην τους βαζεις συνεχεια οταν βγαινεις εξω.τελευταια λυση ειναι να απευθυνθεις στον οπτικο σου για να παρεις καποια καλυτερα ποιοτητα φακων,νομιζω οτι υπαρχουν μηνιαιοι φακοι οι οποιοι ειναι για περισσοτερες ωρες(και κοστιζουν περισσοτερο φυσικα).οι σταγονες επισης ανακουφιζουν πολυ τα ματια και αν τους φορας πολλες ωρες ειναι απαραιτητες
Νομίζω ότι εξυπακούεται ότι έστω μία φορά την εβδομάδα δε θα φοράς τους φακούς για να ξεκουραστεί το μάτι.Επίσης μία καλή λύση είναι οι φακοί υδρογέλης σιλικόνης. Με αυτούς αν δεν κάνω λάθος έχεις χρονικό περιθώριο να τους φοράς μέχρι 24 ώρες και καλά.:confused:
Επίσης,απαράβατος κανόνας είναι ότι όταν κάθεσαι στο πισί θα φοράς γυαλιά.Το ίδιο ισχύει και όταν διαβάζεις παραπάνω από μισάωρο.:P
Εγώ αυτά κάνω και ποτέ δε με έχουν ζορίσει μέχρι στιγμής.:D
Αν και εμένα για έναν παράξενο λόγο μπορώ να τους φοράω (σύμφωνα με τα λόγια του οφθαλμίατρου) έως 36 ώρες.:confused:
Εγώ τους ημερήσιους είχα την εντύπωση ότι ήταν φθηνότεροι.Ψάξε και για τυχόν προσφορές.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
:hehe:
μου αρεσει που ελεγα στον γιατρό ότι θα χρειατω το πολύ 5 λεπτά....
Τελικά, χρειάστηκα 1 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ωρα για να καταφερω να τους βαλω και τους βγάλω 3 φορές....:eek::eek::P
στην αρχη με ενοχλούσαν και δάκρυζε συνεχώς το μάτι μου αλλά στο 1ο λεπτό είχα συνηθισει..το μόνο "πρόβλημα" που αντιμετώπισα αλλα ο γιατρός μου είπε οτι θα ξεπεραστει είναι ότι με το που τους φόρεσα άρχισα να ζαλίζομαι όπως ακριβώς ΄ταν αλλαζεις τους φακούς μυωπίας στα γυαλιά σου που τις πρωτες μερες σε ζαλίζουν...μου εκανε εντυπωση γιατι οι βαθμοι είναι οι ιδιοι με αυτους των γυαλιών μου αλλα μου ειπε ο γιατρός οτι αυτο συμβαίνει επειδή ο φακός τωρα ειναι πανω στο ματι αρα βλέπεις καλυτερα...θα ξεπεραστει σε 2-3 μερες μου ειπε:D
είχατε παρόμοια προλήματα εσεις;

εμένα ο γιατρός μου είχε πει να πάρω φακούς κατά 0,25 μικρότερους δεν ξέρω δοκίμασε το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
εμένα ο γιατρός μου είχε πει να πάρω φακούς κατά 0,25 μικρότερους δεν ξέρω δοκίμασε το
Συνήθως οι φακοί είναι για λίγο μικρότερο βαθμό μυωπίας/αστιγματισμού/κτλ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top