• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


ο φακός λυγίζει και από τις 2 μέρες και γίνεται κοίλο πως θα καταλάβω ποια ειναι η σωστή μεριά :(. Τον βάζω παιδιά αλλά πέφτει μόνος του. :(
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H ανάποδη μεριά είναι πιο πυραμιδοειδής, οι άκρες δείχνουν προς τα έξω και όχι πάνω όπως στη φώτο. Μπορεί να μη το καταλάβεις κοιτώντας μόνο τη μία μεριά αλλά άμα τον γυρίσεις θα καταλάβεις εύκολα ποιο είναι το σωστό σχήμα.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@fockos

Δεν τον βάζεις, αποτυχημένες απόπειρες είναι αυτές. Ακόμα και ανάποδα μπορεί να κάτσει στο μάτι, και το καταλαβαίνεις. Όσο για το ίσιο-ανάποδο, ό,τι είπε η Ολίβια πιο πριν. Κάνε ένα google search και θα δεις πολλά tips για να το καταλαβαίνεις.

@betonieras

Σε οπτικά θα τους πάρεις πολύ πιο ακριβούς. Δες στο προηγούμενο σχόλιό μου, κάτω κάτω (ακριβώς πάνω απ' το δικό σου).
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Τον βάζω παιδιά αλλά πέφτει μόνος του. :(
Ένα συχνό λάθος όσων βάζουν για πρώτη φορά φακούς επαφής είναι ότι είναι πολύ νευρικοί και βάζοντας τον φακό στο μάτι τινάζουν απότομα το χέρι, με αποτέλεσμα να πέσει ο φακός. Στην πραγματικότητα ο φακός δεν έχει μπει ποτέ. Κατεύθυνε σιγά σιγά τον φακό προς το μάτι σου, κοιτώντας κάπου αλλού. Ακούμπα τον φακό στο μάτι αποφασιστικά και χωρίς νευρικές κινήσεις στο κέντρο του ματιού και ελαφρώς προς τα κάτω (μπορεί να ακούσεις ένα "κλατς" όταν κολλήσει) και άσε τον δείκτη του χεριού σου σιγά σιγά προς τα κάτω. Κοίτα ευθεία και ανοιγόκλεισε το μάτι. Είσαι έτοιμος.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το βαζω στο μάτι κλείνει το βλεφαρο και διπλώνει :( θα ξαναπροσπάθηδω Σαββατο αυριο εφημερεύω. Πρεπει να τους βάλω δεν έχω αλλη επιλογή.

ειστε τυχεροι όσοι μπορείτε να τους βάλετε εγώ δε μπορώ
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βαζω στο μάτι κλείνει το βλεφαρο και διπλώνει :( θα ξαναπροσπάθηδω Σαββατο αυριο εφημερεύω. Πρεπει να τους βάλω δεν έχω αλλη επιλογή.

ειστε τυχεροι όσοι μπορείτε να τους βάλετε εγώ δε μπορώ

Δεν γίνεται να μπαίνουν και να σου διπλώνουν, βρε συ. Λογικά δεν κάθονται καλά ή τους έχεις ανάποδα(?). Όταν σχολάσεις και ξεκουραστείς, αφιέρωσε όσο περισσότερο χρόνο μπορείς μέχρι να τα καταφέρεις, βρίσκοντας τον δικό σου τρόπο (εμένα πχ δεν με βολεύει ο τρόπος τής Olivia), αφού θα κάνουν την διαφορά για σένα - αλλιώς θα σου έλεγα "δεν πειράζει, μια χαρά και τα γυαλάκια".
 

sakis90

Νεοφερμένος

Ο sakis90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ευτυχώς οι φακοί επαφής και τα ανάλογα αξεσουάρ τους έχουν εξελιχθεί αρκετά. Υπάρχουν μικρές βεντούζες και λαβίδες που σε βοηθούν να βάλεις ή να βγάλεις τους φακούς από τα μάτια σου. Τις ανακάλυψα σε ένα eshop οπτικών.
1638265336784.png
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top