Τελικά...έλεος...βρε παιδιά!!!

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω κ εγώ ότι ο τρόπος που πάνε να σε "πείσουν" κάποιοι να κάνεις ή να μην κάνεις ένα πράγμα είναι αφόρητος. Όμως αυτό είναι δηλωτικό κ του χαρακτήρα κ της ηλικίας αλλά κ του επιπέδου ενός ατόμου. Δυστυχώς στην Ελλάδα του σήμερα δεν έχουμε μάθει να διαφωνούμε κ ότι εκτός από την δική μας λογική(στην οποία περιχαρακωνόμαστε) υπάρχουν κ άλλες τις οποίες θα πρέπει να της ακούσουμε με ανοιχτό μυαλό να πούμε τα επιχειρήματά μας να κάνουμε ένα καλόπιστο διάλογο κ τελικά να αφήσουμε τον άνθρωπο αυτό να αποφασίσει. Περίμενα ως φιλόζωοι ότι θα ήμασταν πιο ευαίσθητοι κ καλύτερης ποιότητας άνθρωποι από το ΜΟ ανθρώπων που συναντάμε καθημερινά κ η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές έχω απογοητευτεί σ αυτό το σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aretha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
επισης ειναι αδυνατον (τουλαχιστον για εμενα) να εχω διαβασει ολα τα θεματα κ σιγουρα θα ανοιξω κ θεματα ξαναειπωμενα. σ αυτην την περιπτωση??
Για αυτό τον λόγο, υπάρχει η Αναζήτηση. Πριν ανοίξεις ένα νέο θέμα, χρησιμοποίησέ την για να δεις αν υπάρχει ήδη κάτι παρόμοιο στο φόρουμ.
Αλλά και να ανοιχτεί κάποιο θέμα δεύτερη φορά, δε χάλασε κι ο κόσμος, όπως είπε κι η Ρούλα, μπορούμε να το συγχωνεύσουμε εμείς με το παλιότερο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
κοριτσια εμενα ολη αυτη η κουβεντα με βοηθησε γιατι ειχα την εντυπωση οτι υπηρχε λιγο χουντα (δεν εχω επιχειρηματα απλα μια αισθηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roulsydney

Νεοφερμένος

Η roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αλήθεια μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχουν αντίθετες απόψεις....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickymoon

Νεοφερμένος

Η vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αλήθεια μου κάνει εντύπωση πως δεν υπάρχουν αντίθετες απόψεις....:hmm:
μη σου κανει εντυπωση γιατι ολοι λεμε οτι δεν πρεπει αυτο κ δεν πρεπει εκεινο κ μπλα μπλα μπλα κ στη πραξη ειμαστε για τα μπαζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επειδή αναφέρθηκες στο θέμα του Σπίντυ, κι επειδή μόνο εγώ σου είπα πως κατά τη γνώμη μου έχεις άδικο, να σου δώσω το link του post που σου έγραψα, και θα ήθελα να το ξαναδιαβάσεις και να μου εξηγήσεις τί θεώρησες επιθετικό και γιατί αισθάνθηκες την ανάγκη να απολογηθείς (σε μένα?)...

https://mycat.e-steki.gr/showthread.php?p=943932#post943932

Αν ο τρόπος που εκφράστηκα σου φαίνεται σκληρός, συγνώμη, αλλά με πείραξε πολύ η εικόνα να έχει η (ανεύθυνη, έστω) οικογένεια έναν γάτο, να στον δίνουν να τον φιλοξενήσεις για 5 μέρες, και ενώ ο γάτος είναι ok στην υγεία του, να αρνείσαι να τον επιστρέψεις, τη στιγμή που υπάρχουν παιδάκια που τους λείπει :/

Sorry, δεν περιμένω να απολογηθείς, δεν έχω καμία τέτοια απαίτηση, άλλωστε ποιά είμαι εγώ να σε κρίνω; Απλά προσπάθησα να σου δείξω και την άλλη οπτική.

Τα παραπάνω αφορούν το συγκεκριμένο θέμα. Τώρα αν έχεις υπόψιν σου και άλλες περιπτώσεις, δεν έχω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Προσωπικά δεν με ενοχλούν τόσο τα έντονα μηνύματα (όχι τα υβριστικά, αν και δεν έχω πετύχει κανένα τέτοιο). Ωστόσο τον τελευταίο καιρό αρχίζω να πιστεύω ότι όποιος εκφράσει άποψη αντίθετη με του thread opener, βαφτίζεται επιθετικός.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπά κανείς, είτε μιλάμε για ζώα, είτε μιλάμε για ανθρώπους. Και πολλοί τρόποι να εξετάσει μια κατάσταση. Λυπάμαι που η άποψή μου δεν είναι σύμφωνη με τον δικό σου τρόπο σκέψης, αλλά δεν μπορείς να μου απαγορεύσεις να την εκφράσω (άλλωστε γι' αυτό είναι τα forums, για ανταλλαγή απόψεων, κι όχι ανταλλαγή συγχαρητηρίων <μόνο>), και το να στεναχωρεθείς επειδή δεν συμφωνώ μαζί σου, από τη στιγμή που δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις, δεν έχει νόημα...

Τέλος, να προσθέσω ότι λογοκρισία στα forums δεν μπορεί να υπάρξει, εκτός και αν κάποιος παραβεί τους κανόνες τους. Και αυτό είναι πολύ καλό, καθώς συμβάλλει στην ελευθερία του λόγου.

Όμως, χειρότερη από τη λογοκρισία είναι η ΑΥΤΟλογοκρισία, όπως διαπίστωσα πρίν κάποιες εβδομάδες, όπου σε κάποιο thread για ένα σκυλάκι του γείτονα που λέρωνε στην αυλή ενός μέλους, κάποιος πρότεινε να ρίξει ξύδι στα μούτρα του για να μην ξαναγυρίσει...
Και δεν μίλησε κανείς... Γιατί; Μόνο εμένα με πείραξε η εικόνα ενός σκύλου να υποφέρει; Σίγουρα όχι. Κανείς όμως δεν μίλησε, ίσως από φόβο μην προσβάλλει το μέλος που το πρότεινε;; Δεν ξέρω...

Γιατί να μην λέμε αυτό που σκεφτόμαστε; Οι αντιπαραθέσεις (πολιτισμένες, πάντα) είναι παραγωγικές, όχι εχθρικές, ούτε taboo. Εγώ τουλάχιστον αυτή νομίζω ότι είναι η λειτουργία του forum, και αν κάνω λάθος, θα ήθελα να μου το εξηγήσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Το πρόβλημα νομίζω δεν είναι η αντίθετη άποψη αλλά ο τρόπος που αυτή εκφράζεται...έτσι τουλάχιστον το βλέπω εγώ....:hmm::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δηλαδή Raisa κατά την άποψή σου, επειδή παραπονέθηκε η κοπέλα για το post μου, ήταν προσβλητικός ο τρόπος μου; Έχω βάλει το link πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Για μένα μπορεί να μην ήταν προσβλητικός, για την ίδια όμως ίσως ήταν, δεν ξέρω...ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά;)
αυτό που βοηθάει κάπως, σε μένα τουλάχιστον, είναι τα φατσουλίνια...μπορεί αυτό που γράφω να ακούγεται κάπως αλλά αν βάλω δίπλα μια χαμογελαστή φατσούλα αμέσως δείχνω την πρόθεσή μου...άσχετα αν μερικές φορές το παρακάνω:D:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
:hmm: Χμμμμ
Μάλλον έχεις δίκιο, θα αρχίσω να βάζω κι εγώ φατσούλες, ίσως βοηθήσουν την επόμενη φορά! :happy: Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
:hmm: Χμμμμ
Μάλλον έχεις δίκιο, θα αρχίσω να βάζω κι εγώ φατσούλες, ίσως βοηθήσουν την επόμενη φορά! :happy: Thanks

Δεν κάνει τίποτε!!!:):up: Χαίρομαι που βοήθησα!!!!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ασχετο, μπορεί κάποιος να μου στείλει (με πμ?) το μήνυμα με τον σκύλο? να δώ και εγω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ασχετο, μπορεί κάποιος να μου στείλει (με πμ?) το μήνυμα με τον σκύλο? να δώ και εγω...:redface:
Πάλι εκτός θέματος είσαι κορίτσι μου???:P:lol::lol::lol:
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω....αλλά θα ήθελα κι εγώ πολύ να το δω το σχετικό θέμα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πάλι εκτός θέματος είσαι κορίτσι μου???:P:lol::lol::lol:
Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω....αλλά θα ήθελα κι εγώ πολύ να το δω το σχετικό θέμα:hmm:

Α) δεν είμαι εγώ ΠΑΛΙ... εκτός θέματος... σπάνια να πετάξω ασχετο...:rolleyes:

Β) τί να κάνω.. αφού.... στο σκυλάκι κόλλησα...:lol::lol:

Διαφημίσεις τέλος.... μπορεί να συνεχιστεί η κουβέντα..
πάω να φανώ χρήσιμη.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το έστειλα με PM, μισό να το βάλω κι εδώ...

https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=931022&postcount=25

https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=931043&postcount=28

κλπ, όπου η κοπέλα επιμένει ότι το να ρίξεις ξύδι στη μούρη ενός σκύλου είναι ok και δεν πειράζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δηλαδή Raisa κατά την άποψή σου, επειδή παραπονέθηκε η κοπέλα για το post μου, ήταν προσβλητικός ο τρόπος μου; Έχω βάλει το link πιο πάνω.
Λοιπόν εγώ νομίζω ότι δεν είναι σωστό να προσωποποιούμαι μία κατάσταση. Μιλάμε γενικότερα για συμπεριφορές. Όλοι μπορεί να διαφωνήσουμε με κάποιον ή με κάτι αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να φάμε κ τις σάρκες μας. Νομίζω ότι αυτό εννοούμε όλοι μας. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε κ οι ίδιοι να επιδιώκουμε να υπάρχουν κ διαφωνίες γιατί έτσι προάγεται ο διάλογος κ έτσι παίρνονται κ οι καλύτερες αποφάσεις μέσα από μια διαλεκτική διαδικασία. Επίσης είναι πολύ πιο εύκολο το να στίσει κάποιον στον τοίχο κ να αρχίσεις να μιλάς έντονα απ το να προσπαθήσεις να τον πείσεις με επιχειρήματα για το δίκιο σου. Απλά καλό θα ήταν όταν μπαίνουμε κάπου στο φόρουμ ή σε οποιοδήποτε φόρουμ να έχουμε υπόψη μας κ τους βασικούς κανόνες ευγένειες. Το ότι δεν μας βλέπουν δε σημαίνει ότι πρέπει κ να εκτροχιαζόμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ohimso

Νεοφερμένος

Η ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σου γιαυτό και άνοιξα αυτό το θέμα σήμερα.Περνάω ένα μικρό γολγοθά,ανοίγω θέμα για τον Σπίντυ Τζούνιορ και πρέπει να απολογηθώ γιατί δεν δίνω ένα ανεμβολίαστο γατάκι στα παιδάκια που κλαίνε,ενώ οι γονείς τους δεν ενδιαφέρονται ούτε να το εμβολιάσουν ούτε να το στειρώσουν.Δηλώνω την πρόθεσή μου να το κάνω και βρίσκομαι απολογούμενη....Τι να πώ...:blink::blink:

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν θα το προσωποποιούσα σε καμία περίπτωση, απλά ένιωσα άσχημα επειδή έγινε η παραπάνω αναφορά και δεν μ'αρέσει να έχω αντιπαλότητες χωρίς λόγο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raisa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Raisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Το έστειλα με PM, μισό να το βάλω κι εδώ...

https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=931022&postcount=25

https://mycat.e-steki.gr/showpost.php?p=931043&postcount=28

κλπ, όπου η κοπέλα επιμένει ότι το να ρίξεις ξύδι στη μούρη ενός σκύλου είναι ok και δεν πειράζει...

Δεν ξέρω από σκύλους:/: αλλά ξέρω ότι η Σάμπι είναι εκπαιδεύτρια σκύλων :hmm:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν ξέρω από σκύλους:/: αλλά ξέρω ότι η Σάμπι είναι εκπαιδεύτρια σκύλων :hmm:;)

Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν διάφορες μεθόδους εκπαίδευσης...;)
Απο την πιο φιλόζωη... μέχρι τα ηλεκτροσόκ, το ξύλο, κλπ κλπ..
και ότι κάποιος είναι εκπαιδευτής δεν σημαίνει ότι ειναι και φιλόζωος..:/:
(οπως και ένας Κτηνίατρος κλπ κλπ)
Και στο Τσίρκο εκπαιδεύουν τα ζώα ....:blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top