Τζόκερ: Έλεγχοι της αστυνομίας σε κινηματογράφους για την παρουσία ανηλίκων

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Μπορεί να είχαν τον νόμο με το μέρος τους, αλλά αυτό που έγινε εξακολουθεί να είναι παράλογο. Είναι γεγονός, ότι σχεδόν όλοι κάνουν πράγματα παράνομα. Να παίζουν παιχνίδια που έχουν όριο ηλικίας, να κατεβάζουν, να βλέπουν ταινίες που δεν κάνει, να παίζουν το πουλί τους ή ό,τι έχουν τέλος πάντων, που κάνει, γιατί όχι, αλλά σίγουρα όχι με τη χρήση των γνωστών οσκαρικών θα έλεγα, ταινιών και τέτοια. Μετά πάμε στο αλκόολ, στα τσιγάρα κ.ο.κ. Παράνομο ίσως είναι και το να πιεις αλκόολ ενώ είσαι σε γλέντι με γονείς. Εκτός αν υπάρχει διάταξη στο σύνταγμα που να λέει ρητά "επιτρέπεται να πιει ένα παιδί κανένα ποτηράκι κρασί, αν είναι σε γάμο ή σε κηδεία με τους γονείς του. Επίσης αν έχει και μαυρίλες λόγω διαγωνίσματος στο σχολείο, μπορεί να πιει και 1-2 ποτηράκια παραπάνω".

Κάποιοι νόμοι είναι παράλογοι. Επομένως το ότι εφαρμόζονται, δεν σημαίνει "καλώς εφαρμόζονται". Αμφιβάλλω αν ένα παιδί 15 χρόνων ας πούμε (ή και μικρότερο) θα επηρεαστεί από τέτοιες ταινίες και θα βγει με εκρηκτικά να φωνάζει. Αλλά και αν το κάνει, εγώ είμαι της λογικής, ότι αν έιναι απειροελάχιστο το ποσοστό που επηρεάζεται από κάτι, τότε αυτό το κάτι πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει. Το αν δηλαδή 1 παιδί από τα 10.000.000 επηρεαστεί πραγματικά από την ταινία και σκοτώσει κάποιον, τότε τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή, σίγουρα δεν θα φταίει η ταινία. Γιατί οι άλλοι 9.999.999 δεν επηρεάστηκαν. Αλλιώς δεν θα μείνει καμιά μορφή τέχνης.

Κάποιοι έχουν τη λογική "εφόσον υπάρχει ένας νόμος πρέπει να εφαρμόζεται κατά γράμμα". Αυτό δεν ισχύει, για αυτό και αναλαμβάνουν και δικηγόροι, διεκδικώντας ελαφρυντικά και τέτοια. Σκεφτείτε τον νόμο που λέει ας πούμε, "ώρες κοινής ησυχίας 2-5 το μεσημέρι" και ένας να αρχίζει να παίζει ντραμς στις 5 παρά 5. Να τον τιμωρήσουμε?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Γιατί πρέπει η αστυνομία να μπει μέσα ; Είναι ο ρόλος της να ελέγχει τέτοια θέματα; Να απευθυνθεί έστω στους υπευθύνους εάν όντως ντε και καλά πρέπει να ελέγξει, αλλά και πάλι δεν είναι ο ρόλος της να εισβάλλει!
Να κάνει πράγματα σωστά άλλα πράγματα, και μετά να εισβάλλει σε χώρους που δεν είναι αρμοδιότητά της !
Kαι πoiος θα μπουκάρει μέσα. Οι υπάλληλοι του υπουργείου που έκαναν την καταγγελία; Δεν γίνεται καθώς δεν είναι εκπαιδευμένοι γι αυτο το σκοπό. Η δουλειά των υπαλλήλων του υπουργείου σταματά στο να πουν οτι η ταινία είναι ακατάλληλη για ανηλίκους (γνωμάτευση).
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι σωστά σίγουρα, αλλά το παιδί όμως μπορεί να μην πει στους γονείς του ότι πάει να δει την τάδε ταινία ή πάει εκεί και εκεί, επειδή ακριβώς ξέρει ότι δεν θα το αφήσουν οι γονείς του. Σίγουρα και ναι, έπρεπε και θα πρέπει σε θέματα ανηλίκων οι γονείς να έχουν τον τελευταίο λόγο και είμαι απόλυτα σύμφωνη σε αυτό! Απλά είναι αυτό που είπα από την μία τα παιδιά μπορεί να πουν ψέμματα στους γονείς και μετά εάν ο υπεύθυνος του κινηματογράφου δεν δώσει σημασία στην ηλικία (φέρει ευθύνη αυτός) ή το παιδί αποκρύψει την αληθινή του ηλικία, και εάν και μεγαλοδείχνει κιόλας, μπορεί να περάσει έτσι και πάλι φέρει ευθύνη αυτός που έκοψε τα εισητήρια που τον άφησε χωρίς ταυτότητα. Είναι πολύ ηλίθιο και βασικά και αντιδημοκρατικό, να επιβάλλεσαι μέσω τέτοιων μεθόδων! Δεν την έχω δει την ταινία να σου πω την αλήθεια, οπότε δεν μπορώ να κρίνω βάση περιεχομένου της εάν είναι ή δεν είναι, αλλά και να είναι, κατακρίνω όσα έγιναν! :redface:
Όχι κάπου με έχασες. :hehe:
Θέλω να πω ότι ακόμα και αν υπάρχει όριο ηλικίας στην ταινία πρέπει να έχουν δικαίωμα οι γονείς να επιτρέψουν, αν θέλουν, στα παιδιά τους να την δουν. Έστω ότι έγινε καταγγελία να το τσέκαραν όταν τέλειωνε η ταινία και να ενημέρωναν τους γονείς όχι να κόβουν την προβολή και να ψάχνουν σε μια αίθουσα που είναι το ανήλικο. Δεν ξέρω αν είναι σκηνικό για να κλάψεις ή να γελάσεις αυτό. Και έστω ότι είναι τόσο αυστηρός ο νόμος που στο διάολο ήταν ο έλεγχος όταν αγόραζαν τα εισιτήρια;
Όπως είπα παραπάνω τι επιτρέπεται και τι όχι για τα ανήλικα είναι φλου και αστείο πραγματικά απορώ γιατί έγινε ντόρος. Οι συμμαθητές μου κάπνιζαν από τα 15 και μια χαρά αγόραζαν τσιγάρα όπως εμείς μια χαρά αγοράζαμε αλκοόλ στα 16 (άλλοι πιο πριν) ενώ κανονικά είναι παράνομο. Ω θεοί γίναμε πρεζάκια και εγκληματίες.

ΝΟΤ
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γεια σου ξανά :redface:

Μπορεί να είχαν τον νόμο με το μέρος τους, αλλά αυτό που έγινε εξακολουθεί να είναι παράλογο. Είναι γεγονός, ότι σχεδόν όλοι κάνουν πράγματα παράνομα. Να παίζουν παιχνίδια που έχουν όριο ηλικίας, να κατεβάζουν, να βλέπουν ταινίες που δεν κάνει, να παίζουν το πουλί τους ή ό,τι έχουν τέλος πάντων, που κάνει, γιατί όχι, αλλά σίγουρα όχι με τη χρήση των γνωστών οσκαρικών θα έλεγα, ταινιών και τέτοια. Μετά πάμε στο αλκόολ, στα τσιγάρα κ.ο.κ. Παράνομο ίσως είναι και το να πιεις αλκόολ ενώ είσαι σε γλέντι με γονείς. Εκτός αν υπάρχει διάταξη στο σύνταγμα που να λέει ρητά "επιτρέπεται να πιει ένα παιδί κανένα ποτηράκι κρασί, αν είναι σε γάμο ή σε κηδεία με τους γονείς του. Επίσης αν έχει και μαυρίλες λόγω διαγωνίσματος στο σχολείο, μπορεί να πιει και 1-2 ποτηράκια παραπάνω".

Εντελώς παράλογο, συμφωνούμε !! Καλά ναι, πόσα παιδιά παίζουν παιχνίδια βίας, fornite για παράδειγμα θα έχεις ακούσει, θα έχετε ακούσει όλοι τι έγινε με το μαύρο που έπεσε σε μία σεζόν τι ντόρος έγινε, κατά τα άλλα σε αυτή την παράγραφο συμφωνώ απόλυτα με το Point σου!


Κάποιοι νόμοι είναι παράλογοι. Επομένως το ότι εφαρμόζονται, δεν σημαίνει "καλώς εφαρμόζονται". Αμφιβάλλω αν ένα παιδί 15 χρόνων ας πούμε (ή και μικρότερο) θα επηρεαστεί από τέτοιες ταινίες και θα βγει με εκρηκτικά να φωνάζει. Αλλά και αν το κάνει, εγώ είμαι της λογικής, ότι αν έιναι απειροελάχιστο το ποσοστό που επηρεάζεται από κάτι, τότε αυτό το κάτι πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει. Το αν δηλαδή 1 παιδί από τα 10.000.000 επηρεαστεί πραγματικά από την ταινία και σκοτώσει κάποιον, τότε τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή, σίγουρα δεν θα φταίει η ταινία. Γιατί οι άλλοι 9.999.999 δεν επηρεάστηκαν. Αλλιώς δεν θα μείνει καμιά μορφή τέχνης.

Εδώ θα διαφωνήσω, όμως λίγο. Έρευνες έχουν δείξει ότι πολλά παιδιά επηρεάζονται από σκηνές βίες μέσω παιχνιδιών ακόμα και από ταινίες και εκδηλώνουν και ανάλογες επιθετικές συμπεριφορές στο σχολείο ακόμα και μέσα στην οικογένειά τους. Σίγουρα όμως δεν φταίνε μόνο οι ταινίες ή τα τα παιχνίδια αυτά καθαυτά, αλλά ίσως και ιδιοσυγκρασία τους, καθώς ακόμα είναι μικρά αλλά και ίσως ένα δυσλειτουργικό περιβάλλον. Αλλά πίστεψε ότι τα παιδιά που εκτίθενται σε σκηνές βίας επηρεάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό, όποια μορφή βίας και εάν είναι αυτή! Μάλιστα η έκθεση ανηλίκου από πρόθεση του γονέα για συγκεκριμένο σκοπό, ή άλλου δικού του προσώπου σε πορνό, καθιστά σεξουαλική κακοποίηση φαντάσου. Και δεν το λέω εγώ, αλλά έχω εκπαιδευτεί πάνω σε τέτοια θέματα, λόγω της ενασχόλησής μου σε οργανισμό κατά της παιδικής βίας. Επομένως εάν μία ταινία είναι ακατάλληλη, ναι συμφωνώ ότι δεν πρέπει το παιδί να την δει, και φυσικά ισχύει το ίδιο με τα παιχνίδια, αλλά δεν μπορείς να τα ελέγξεις και όλα, και λογικό είναι αλλά πρέπει να επιβλέπεις το παιδί σε τι περιεχόμενο εκτίθεται!

Κάποιοι έχουν τη λογική "εφόσον υπάρχει ένας νόμος πρέπει να εφαρμόζεται κατά γράμμα". Αυτό δεν ισχύει, για αυτό και αναλαμβάνουν και δικηγόροι, διεκδικώντας ελαφρυντικά και τέτοια. Σκεφτείτε τον νόμο που λέει ας πούμε, "ώρες κοινής ησυχίας 2-5 το μεσημέρι" και ένας να αρχίζει να παίζει ντραμς στις 5 παρά 5. Να τον τιμωρήσουμε?

Καλά εάν ίσχυε κατά γράμμα, εντάξει, ένα ποτηράκι κρασί όπως είπε να έπινε ένας 15χρόνος σε ένα γλέντι θα έπρεπε να τιμωρηθούν οι γονείς :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακατάλληλη για κάτω από 18 δεν την βρήκα με τίποτα.
Εχει κάποιες σκηνές (1- 2) που είναι ακατάλληλες (ρεαλιστική βία). Μην πω spoiler καταλαβαίνεις ποιες είναι. Το avengers δεν έχει ρεαλισιτκή βία γι' αυτό ειναι κατάλληλη από 13 και πάνω.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όχι κάπου με έχασες. :hehe:
Θέλω να πω ότι ακόμα και αν υπάρχει όριο ηλικίας στην ταινία πρέπει να έχουν δικαίωμα οι γονείς να επιτρέψουν, αν θέλουν, στα παιδιά τους να την δουν. Έστω ότι έγινε καταγγελία να το τσέκαραν όταν τέλειωνε η ταινία και να ενημέρωναν τους γονείς όχι να κόβουν την προβολή και να ψάχνουν σε μια αίθουσα που είναι το ανήλικο. Δεν ξέρω αν είναι σκηνικό για να κλάψεις ή να γελάσεις αυτό. Και έστω ότι είναι τόσο αυστηρός ο νόμος που στο διάολο ήταν ο έλεγχος όταν αγόραζαν τα εισιτήρια;
Όπως είπα παραπάνω τι επιτρέπεται και τι όχι για τα ανήλικα είναι φλου και αστείο πραγματικά απορώ γιατί έγινε ντόρος. Οι συμμαθητές μου κάπνιζαν από τα 15 και μια χαρά αγόραζαν τσιγάρα όπως εμείς μια χαρά αγοράζαμε αλκοόλ στα 16 (άλλοι πιο πριν) ενώ κανονικά είναι παράνομο. Ω θεοί γίναμε πρεζάκια και εγκληματίες.

ΝΟΤ

Ουπς συγγνώμη :redface: !
Καλά ναι, εάν οι γονείς συναινούν δεν μπορείς να πεις "όχι δεν σου επιτρέπω να την δεις με το παιδί σου", σε αυτό δεν μπορώ να είμαι απόλυτη και να πω όχι, αλλά με προϋποθέσεις πάντα! Αλλά για εμένα καλό θα ήταν ένα παιδί να πρέπει να μάθει να σέβεται τα όρια στο καθετί για την δική του ασφάλεια αλλά και για τους άλλους σε οτιδήποτε και σίγουρα δεν θα το μάθει μόνο από μία ταινία ή όχι. Αλλά σίγουρα εάν ο γονέας δίνει το οκ, σε κάτι που απαγορεύεται εντάξει. Κατάλαβες πως το λέω!
Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ απόλυτα και είναι και απάντηση προς τον Άκικο @akikos )
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
-Γεια σου ξανά :redface:

Hey there


-Εδώ θα διαφωνήσω, όμως λίγο. Έρευνες έχουν δείξει ότι πολλά παιδιά επηρεάζονται από σκηνές βίες μέσω παιχνιδιών ακόμα και από ταινίες και εκδηλώνουν και ανάλογες επιθετικές συμπεριφορές στο σχολείο ακόμα και μέσα στην οικογένειά τους. Σίγουρα όμως δεν φταίνε μόνο οι ταινίες ή τα τα παιχνίδια αυτά καθαυτά, αλλά ίσως και ιδιοσυγκρασία τους, καθώς ακόμα είναι μικρά αλλά και ίσως ένα δυσλειτουργικό περιβάλλον. Αλλά πίστεψε ότι τα παιδιά που εκτίθενται σε σκηνές βίας επηρεάζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό, όποια μορφή βίας και εάν είναι αυτή! Μάλιστα η έκθεση ανηλίκου από πρόθεση του γονέα για συγκεκριμένο σκοπό, ή άλλου δικού του προσώπου σε πορνό, καθιστά σεξουαλική κακοποίηση φαντάσου. Και δεν το λέω εγώ, αλλά έχω εκπαιδευτεί πάνω σε τέτοια θέματα, λόγω της ενασχόλησής μου σε οργανισμό κατά της παιδικής βίας. Επομένως εάν μία ταινία είναι ακατάλληλη, ναι συμφωνώ ότι δεν πρέπει το παιδί να την δει, και φυσικά ισχύει το ίδιο με τα παιχνίδια, αλλά δεν μπορείς να τα ελέγξεις και όλα, και λογικό είναι αλλά πρέπει να επιβλέπεις το παιδί σε τι περιεχόμενο εκτίθεται!


Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχει επιρροή. Είναι πολύ πιθανό να επηρεαζόμαστε από ό,τι κάνουμε, ό,τι ηλικία και να έχουμε. Ερεθίσματα συνεχώς λαμβάνουμε σαν άνθρωποι, με αποτέλεσμα να υπάρξει μια μορφή επίδρασης. Π.χ. το πορνό, επηρεάζει σίγουρα άτομα, όποια ηλικία και να έχουν. Και ταινίες το ίδιο, μπορεί να σε επηρεάσουν θετικά ή και αρνητικά. Το θέμα είναι, για το συγκεκριμένο παράδειγμα και μόνο, δηλαδή μια ταινία που απεικονίζει βία, δύσκολα, πιστεύω εγώ, θα επηρεαστεί ένα παιδί 15 (ή και λίγο μικρότερο) από ότι αν ήταν 18. Εδώ είναι που είπα εμμέσως και πριν, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν εφαρμόζεται για όλα. Π.χ. το να δεις ταινία σαν το Joker δεν πιστεύω ότι έχει επιρροή πάνω σου και 13 να είσαι. Το να κατεβάσεις από torrent δεν πιστεύω ότι έχει επιρροή πάνω σου και 10 να είσαι. Το να βλέπεις πορνό από 12 όμως, σε επηρεάζει και κακώς το κάνεις.


Εγώ πάντως από πολύ μικρό, δηλαδή δημοτικό, έβλεπα terminator (με γονείς σε σινεμά χε), εξορκιστή και άλλα τέτοια. Και μια χαρά βγήκα. Μόνο καμιά φορά βλέπω όνειρα ότι διαμελίζω άτομα και ίσως, ίσως λέγω, καμιά φορά όταν βλέπω ειδήσεις περί πολέμων και δολοφονιών, να αυξάνεται η κυκλοφορία σε μία συγκεκριμένη περιοχή του σώματος. Μια χαρά βγήκα, ναι!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να πω ότι ακόμα και αν υπάρχει όριο ηλικίας στην ταινία πρέπει να έχουν δικαίωμα οι γονείς να επιτρέψουν, αν θέλουν, στα παιδιά τους να την δουν

Καλά ναι, εάν οι γονείς συναινούν δεν μπορείς να πεις "όχι δεν σου επιτρέπω να την δεις με το παιδί σου", σε αυτό δεν μπορώ να είμαι απόλυτη και να πω όχι, αλλά με προϋποθέσεις πάντα!
Mια χαρά (θα έπρεπε να) μπορείς γιατί ξεχνάμε έναν πολύ σημαντικό παράγοντα: υπάρχουν ηλίθιοι γονείς.


Και έστω ότι είναι τόσο αυστηρός ο νόμος που στο διάολο ήταν ο έλεγχος όταν αγόραζαν τα εισιτήρια;
Έχουμε 2019, οι μισοί τουλάχιστον βγάζουν εισιτήρια από το ίντερνετ, αν δεν το κάνετε κακώς δεν το κάνετε, δοκιμάστε το είναι φουλ βολικό.

Έρευνες έχουν δείξει ότι πολλά παιδιά επηρεάζονται από σκηνές βίες μέσω παιχνιδιών ακόμα και από ταινίες και εκδηλώνουν και ανάλογες επιθετικές συμπεριφορές στο σχολείο ακόμα και μέσα στην οικογένειά τους.
Ποιες έρευνες;
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.

:give_rose:

Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχει επιρροή. Είναι πολύ πιθανό να επηρεαζόμαστε από ό,τι κάνουμε, ό,τι ηλικία και να έχουμε. Ερεθίσματα συνεχώς λαμβάνουμε σαν άνθρωποι, με αποτέλεσμα να υπάρξει μια μορφή επίδρασης. Π.χ. το πορνό, επηρεάζει σίγουρα άτομα, όποια ηλικία και να έχουν. Και ταινίες το ίδιο, μπορεί να σε επηρεάσουν θετικά ή και αρνητικά. Το θέμα είναι, για το συγκεκριμένο παράδειγμα και μόνο, δηλαδή μια ταινία που απεικονίζει βία, δύσκολα, πιστεύω εγώ, θα επηρεαστεί ένα παιδί 15 (ή και λίγο μικρότερο) από ότι αν ήταν 18. Εδώ είναι που είπα εμμέσως και πριν, κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Δεν εφαρμόζεται για όλα. Π.χ. το να δεις ταινία σαν το Joker δεν πιστεύω ότι έχει επιρροή πάνω σου και 13 να είσαι. Το να κατεβάσεις από torrent δεν πιστεύω ότι έχει επιρροή πάνω σου και 10 να είσαι. Το να βλέπεις πορνό από 12 όμως, σε επηρεάζει και κακώς το κάνεις.

Ίσως να μην κατάλαβα καλά ή να "παρεξήγησα" αυτό που θες να πεις, εδώ
Αμφιβάλλω αν ένα παιδί 15 χρόνων ας πούμε (ή και μικρότερο) θα επηρεαστεί από τέτοιες ταινίες και θα βγει με εκρηκτικά να φωνάζει. Αλλά και αν το κάνει, εγώ είμαι της λογικής, ότι αν έιναι απειροελάχιστο το ποσοστό που επηρεάζεται από κάτι, τότε αυτό το κάτι πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει.
Πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει κανείς δεν είπε το αντίθετο, αλλά με προϋποθέσεις και όταν αφορά ανήλικους με προσοχή των γονέων. Καλά συμφωνούμε, σε όποια ηλικία επηρεάζεσαι σίγουρα, αλλά διαφορετικά θα επηρεαστεί ένα ανήλικο θεωρώ και διαφορετικά ένας ενήλικος βέβαια και πολλοί νέοι σήμερα, και αναφέρομαι ως τις ηλικίες των 25 είναι ακόμα πιο ευαίσθητοι συναισθηματικά ώστε να επηρεαστούν περισσότερο πχ από έναν 40χρόνο γιατί μπορεί να είναι ευάλωτοι, που δεν έχουν ωριμάσει ακόμα τόσο πολύ συναισθηματικά και δεν το λέω για κακό αυτό!! Δεν έχω παρακολουθήσει πορνό και δεν πρόκειται, αλλά ναι μπορεί να επηρεάσει τον καθένα και με διαφορετικό τρόπο σίγουρα :P αλλά έχει διαφορά ο τρόπος επιρροής ανάλογα την ηλικία όχι μόνο αυτό που θεωρούμε εμείς ενήλικη ή ανήλικη αλλά και την συναισθηματική!! Το Joker δε το έχω δει δεν μπορώ να κρίνω, αλλά ρε συ όποια ταινία εάν έχει βία θα επηρεάσει ένα ανήλικο δεν σου είπα ντε και καλά θα βγει και θα ασκήσει βία αλλά ενδέχεται ...!! Στην Αμερική που γίνονται διαρκώς επιθέσεις και μακελιά από εφήβους ή και εδώ όσα παιδιά είναι επιθετικά με ακραίες συμπεριφορές δεν έχουν επηρεαστεί από κάπου;


Εγώ πάντως από πολύ μικρό, δηλαδή δημοτικό, έβλεπα terminator (με γονείς σε σινεμά χε), εξορκιστή και άλλα τέτοια. Και μια χαρά βγήκα. Μόνο καμιά φορά βλέπω όνειρα ότι διαμελίζω άτομα και ίσως, ίσως λέγω, καμιά φορά όταν βλέπω ειδήσεις περί πολέμων και δολοφονιών, να αυξάνεται η κυκλοφορία σε μία συγκεκριμένη περιοχή του σώματος. Μια χαρά βγήκα, ναι!
Χαχαχα :D Εγώ δεν μπορώ να τα δω αυτά τρομάζω :P
Καλά δεν είναι απόλυτος κανόνας ρε συ, και είπα παραπάνω για να επηρεαστείς σίγουρα δεν αρκεί μόνο η ταινία αυτή καθαυτή ή το παιχνίδι, αλλά επηρεάζει σίγουρα για αυτό και είναι και απαγορευτικές για συναισθηματική και σωματική ασφάλεια όχι μόνο του παιδιού αλλά και των άλλων!
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εχει κάποιες σκηνές (1- 2) που είναι ακατάλληλες (ρεαλιστική βία). Μην πω spoiler καταλαβαίνεις ποιες είναι. Το avengers δεν έχει ρεαλισιτκή βία γι' αυτό ειναι κατάλληλη από 13 και πάνω.


Συνολικά κρίνοντας πιστεύω ότι το όλο vibe και η πόρωση που βγάζουν οι ταινίες που λεω είναι πιο αρνητικό από 1-2 βίαιες σκηνές. Αυτή τη φασαρία δεν την καταλαβαίνω ούτε τη δικαιολογώ πάντως.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ποιες έρευνες;
Μαρία εάν ψάξεις άρθρα στο διαδίκτυο και από το Χαμόγελο του Παιδιού, και από το Μαζί για το παιδί που έχουν γίνει από ψυχολόγους και φορείς κατά της παιδικής βίας θα καταλάβεις τι εννοώ :redface: και πόσο μάλλον εάν εκπαιδευτείς σε σεμινάρια πρόληψης και αντιμετώπισης παιδικής βίας και αίτια της παιδικής επιθετικότητας και πόσο επηρεάζεται ένα παιδί από την έκθεση σε σκηνές βίας!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαρία εάν ψάξεις άρθρα στο διαδίκτυο και από το Χαμόγελο του Παιδιού, και από το Μαζί για το παιδί που έχουν γίνει από ψυχολόγους και φορείς κατά της παιδικής βίας θα καταλάβεις τι εννοώ :redface: και πόσο μάλλον εάν εκπαιδευτείς σε σεμινάρια πρόληψης και αντιμετώπισης παιδικής βίας και αίτια της παιδικής επιθετικότητας και πόσο επηρεάζεται ένα παιδί από την έκθεση σε σκηνές βίας!

Η έκθεση σε σκηνές βίας (θεωρώ ότι) αναφέρεται πιο πολύ σε ζητήματα όπως η ενδοοικογενειακή βία, παρά οι ταινίες δράσης. Μίλησες για έρευνες, όχι άρθρα και εκθέσεις ιδεών, γι'αυτό σου ζήτησα να μου τις παραθέσεις.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η έκθεση σε σκηνές βίας (θεωρώ ότι) αναφέρεται πιο πολύ σε ζητήματα όπως η ενδοοικογενειακή βία, παρά οι ταινίες δράσης. Μίλησες για έρευνες, όχι άρθρα και εκθέσεις ιδεών, γι'αυτό σου ζήτησα να μου τις παραθέσεις.


Όχι οποιαδήποτε σκηνή βίας εκτίθεται το παιδί όχι μόνο στο σπίτι, αλλά ακόμα και σε ταινίες ή παιχνίδια το επηρεάζει.
Δεν θα κάτσω να σου βρω άρθρα που υπάρχουν πολλά στο νετ που το λένε αυτό, ενώ με ένα κλικ μπορείς να τα βρεις και από μόνη σου :redface: απλά σου λέω ότι το παιδί επηρεάζεται με ό,τι βλέπει και ακούει!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ίσως να μην κατάλαβα καλά ή να "παρεξήγησα" αυτό που θες να πεις, εδώ

Είχες πει ότι έχεις διαβάσει ή ξέρεις από εμπειρία, ότι τα ανήλικα επηρεάζονται από τη βία στις ταινίες και βγάζουν επιθετική συμπεριφορά στο σχολείο. Ανέφερες και κάτι για το πορνό, νομίζω.

Και απλά σχολίασα, ότι ανήλικο από ανήλικο διαφέρει. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Όσον αφορά το κομμάτι βία, σε μερικές ταινίες, αμφιβάλλω λέω αν ένα 13χρονο παιδί, θα επηρεαστεί σε αξιοσημείωτο βαθμό. Σε άλλους τομείς, όπως το πορνό όμως, που κάτι τέτοιο ανέφερες στο ποστ σου, τότε ναι, εδώ θα επηρεαστεί.

Πάντα υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες κάποια άτομα έχουν κάποιο πρόβλημα ή κάποια έφεση στη βία και που για οποιονδήποτε χ,ψ λόγο τις εκδηλώνουν κιόλας. Ε ναι, αυτά τα άτομα μπορεί να πάρουν το έξτρα κίνητρο από μια ταινία και να κάνουν κακό. Η ταινία βέβαια θα είναι η τελευταία σταγόνα, το ποτήρι της παράνοιας ήταν προσεγγιστικά ήδη γεμάτο (έτσι λέει η λογική μου). Ε οπότε αν συμβεί αυτό και είναι εξαιρετικά σπάνιο, τότε ας συμβεί. Δηλαδή αν η ταινία είναι η τελευταία σταγόνα για 2-3 τρελούς που θα πάνε να κάνουν κακό, αλλά δεν αποτελεί ούτε σταγόνα για 10.000.000 άλλους ανθρώπους, τότε γιατί να φταίει η ταινία?

Επίτηδες μιλάω για ηλικίες πάνω από 12-13. Τώρα αν ένα 6 χρονο παίζει βίαια παιχνίδια και τέτοια, τότε ναι, μπορεί και να επηρεαστεί σημαντικά. Απλά πιστεύω (χοντρικά αυτά) από τα 6-12, ένα παιδί είναι πολλαπλάσια πιο επιρρεπές από ένα παιδί 12-15, πόσο μάλλον από ένα παιδί 15-18. Όλα ανήλικα είναι. Όμως η επέμβαση της αστυνομίας εξαιτίας του Joker ή του κάθε Joker για ένα 6χρονο είναι λογικό, αλλά για ένα 12χρονο-13χρονο και άνω, κατά τη γνώμη μου δεν είναι.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σε όλες τις δόσεις και με όλους τους τρόπους, η παρακολούθηση ταινιών πορνό είναι καταστροφική για όλους τους ανθρώπους, όμως είναι ακόμα χειρότερη στους ανηλίκους. Αυτό είναι non-controversial μεταξύ ψυχολόγων και υπάρχουν και στην Ελλάδα άτομα που νοσηλεύονται, ενώ καλύτερα να μη μιλήσουμε γι' αυτούς που χρειάζονται θεραπεία και δεν το ξέρουν. Μπορείς να δεις πολλά γι' αυτό εδώ. Αυτό το είπα γιατί ο Δίας είπε πως τα παιδιά βλέπουν τσόντες λες και είναι κάνα φυσιολογικό και εύλογο ζήτημα.

Άρα το "καταστροφικό" της υπόθεσης είναι οι ταινίες πορνό στο ίντερνετ, όχι ο αυνανισμός καθαυτός.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Για ποιον λόγο είναι κακό που εφαρμόστηκε ο νόμος;
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
@Olivia
Πώς επηρεάζουν τη συμπεριφορά του παιδιού τα βίαια ηλεκτρονικά παιχνίδια;

Τα παιδιά που παίζουν βίαια βιντεοπαιχνίδια γίνονται επιθετικά

Το φαινόμενο "Fortnite"

Μερικά από αυτά, υπάρχουν τόσα άλλα ...από φορείς κατά της παιδικής κακοποίησης!

Είχες πει ότι έχεις διαβάσει ή ξέρεις από εμπειρία, ότι τα ανήλικα επηρεάζονται από τη βία στις ταινίες και βγάζουν επιθετική συμπεριφορά στο σχολείο. Ανέφερες και κάτι για το πορνό, νομίζω.

Και απλά σχολίασα, ότι ανήλικο από ανήλικο διαφέρει. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Όσον αφορά το κομμάτι βία, σε μερικές ταινίες, αμφιβάλλω λέω αν ένα 13χρονο παιδί, θα επηρεαστεί σε αξιοσημείωτο βαθμό. Σε άλλους τομείς, όπως το πορνό όμως, που κάτι τέτοιο ανέφερες στο ποστ σου, τότε ναι, εδώ θα επηρεαστεί.

Πάντα υπάρχουν περιπτώσεις στις οποίες κάποια άτομα έχουν κάποιο πρόβλημα ή κάποια έφεση στη βία και που για οποιονδήποτε χ,ψ λόγο τις εκδηλώνουν κιόλας. Ε ναι, αυτά τα άτομα μπορεί να πάρουν το έξτρα κίνητρο από μια ταινία και να κάνουν κακό. Η ταινία βέβαια θα είναι η τελευταία σταγόνα, το ποτήρι της παράνοιας ήταν προσεγγιστικά ήδη γεμάτο (έτσι λέει η λογική μου). Ε οπότε αν συμβεί αυτό και είναι εξαιρετικά σπάνιο, τότε ας συμβεί. Δηλαδή αν η ταινία είναι η τελευταία σταγόνα για 2-3 τρελούς που θα πάνε να κάνουν κακό, αλλά δεν αποτελεί ούτε σταγόνα για 10.000.000 άλλους ανθρώπους, τότε γιατί να φταίει η ταινία?

Επίτηδες μιλάω για ηλικίες πάνω από 12-13. Τώρα αν ένα 6 χρονο παίζει βίαια παιχνίδια και τέτοια, τότε ναι, μπορεί και να επηρεαστεί σημαντικά. Απλά πιστεύω από τα 6-12, ένα παιδί είναι πολλαπλάσια πιο επιρρεπές από ένα παιδί 12-15, πόσο μάλλον από ένα παιδί 15-18. Όλα ανήλικα είναι. Όμως η επέμβαση της αστυνομίας εξαιτίας του Joker ή του κάθε Joker για ένα 6χρονο είναι λογικό, αλλά για ένα 12χρονο-13χρονο και άνω, κατά τη γνώμη μου δεν είναι.

Ναι, το ανέφερα επειδή έχω εκπαιδευτεί πάνω σε αυτά και έχω παρακολουθήσει σεμινάρια και εκπαιδεύομαι διαρκώς πάνω σε τέτοια ζητήματα και έχω γράψει το γιατί και ανέφερα και το πορνό! :redface: Ναι αυτό είπα, δεν είναι κανόνας ότι όσοι βλέπουν γίνονται επιθετικά ....συντρέχουν και προϋποθέσεις, αλλά σίγουρα επηρεάζουν! Μην το λες και οι ηλικίες στην εφηβεία επηρεάζονται πολλές φορές, λόγω ορμονών, τάσεις ανεξαρτοποίησης που έχουν συν ότι είναι ευαίσθητες ηλικίες που παρατηρούνται επιθετικές συμπεριφορές ή τάσεις για επικίνδυνες συμπεριφορές, επειδή ακριβώς είναι η κρίσιμη ηλικία πριν το άτομο περάσει στην ενήλικη ζωή!! Είναι δεύτερη γέννηση, η εφηβεία!
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Άρα το "καταστροφικό" της υπόθεσης είναι οι ταινίες πορνό στο ίντερνετ, όχι ο αυνανισμός καθαυτός.


Γενικά όχι μόνο οι ταινίες πορνό, αλλά ακόμα και η ίδια η φαντασία σου, μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις πάνω σου. Π.χ. μπορεί κανείς να σταματήσει να βλέπει τέτοιες ταινίες επειδή είναι βλαβερές, αλλά να φαντασιώνεται παρόμοιες σκηνές που είδε παλαιότερα. Οπότε ουσιαστικά τις αναπαράγει. Γενικά το πορνό μπορεί να σε αλλάξει αρκετά. Υπάρχουν περιπτώσεις που φτάνουν σε ακραίες καταστάσεις. Όχι απαραίτητα κακές, αλλά συγκριτικά με την αφετηρία σου στο παιχνίδι, τρομερά απίστευτες λολ.

Βέβαια, και καμιά φορά να το κάνεις, it's ok. Πολύ μικρό το κακό. Τώρα αν το κάνεις συχνά, well... A fetish will be born!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Mια χαρά (θα έπρεπε να) μπορείς γιατί ξεχνάμε έναν πολύ σημαντικό παράγοντα: υπάρχουν ηλίθιοι γονείς.
Οι ηλίθιοι γονείς είναι εκείνοι που παραμελούν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα παιδιά τους γενικά ή ακόμα και τα κακοποιούν ψυχολογικά και σωματικά. Αν θα δουν το Τζόκερ και αυτό από μόνο του θα τα οδηγήσει να γίνουν δολοφόνοι ειλικρινά αμφιβάλω. Πρέπει να συμβαίνουν πάρα πολλά γεγονότα μαζί από μια ταινία για να οδηγήσει παιδιά στη βία.

Edit: Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες μεγαλώνει το παιδί/έφηβος είναι καθοριστικές για το αν θα επηρεαστεί από αυτό. I mean εγώ ως παιδί μεγάλωσα με γήπεδο, ενήλικες που έβριζαν/φώναζαν, οπαδισμός φουλ μέσα στο κεφάλι μου αλλά είχα γονείς που ήταν ήρεμοι και είχαν κάνει κατανοητό στο παιδικό μυαλό μου ότι δεν δικαιολογείται να φερθείς βίαια σε άλλους για αυτό δεν κατέληξα να πετάω μπουκάλια σε ανθρώπους. Ένα παιδί που το κακοποιούν οι γονείς, η λύση στα πάντα είναι η βία, που γίνεται απροσάρμοστο ή αντικοινωνικό μάντεψε πόσο δεν θα έπαιρνε τα γηπεδικά ερεθίσματα το ίδιο με εμένα. Ξέρω λιγάκι άσχετο με την ταινία αλλά το θέτω σαν ερέθισμα "βίας" (όσο υποτίθεται προωθεί τη βία το Τζόκερ)
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Συνολικά κρίνοντας πιστεύω ότι το όλο vibe και η πόρωση που βγάζουν οι ταινίες που λεω είναι πιο αρνητικό από 1-2 βίαιες σκηνές. Αυτή τη φασαρία δεν την καταλαβαίνω ούτε τη δικαιολογώ πάντως.
Η ταινία έπρεπε να από 15 και πάνω όπως την Αγγλία. Ελλάδα έχουμε πιο αυστηρά κριτήρια που όμως κανένας δεν τα λαμβάνει υπόψιν.

Το 13 reasons why που είναι άριστουργημα και για μενα η καλύτερη σειρα του νετφλιξ είχε μεγάλες συνέπειες λόγω της «επίδραση» στους νέους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top