Τζόκερ: Έλεγχοι της αστυνομίας σε κινηματογράφους για την παρουσία ανηλίκων

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Προφανώς οι γονείς ήταν χωρισμένοι και ο πατέρας πήρε το παιδί στο cinema :p και η μητέρα βρήκε ευκαιρία να τον εκδικηθεί.

«Δεν ρώτησαν ούτε ενημερώσαν την ιεραρχία του υπουργείου. Είναι υπάλληλοι του ΥΠΠΟ που κινήθηκαν αυτοβούλως και προφανώς χωρίς να έχουν πάρει καμία εντολή»
https://www.protothema.gr/greece/article/937493/joker-ti-katethese-i-upallilos-tou-uppo-gia-ton-elegho-tis-parousias-anilikon-sto-sinema/

H υπουργός συκοφάντησε υπαλλήλους που άκουσαν εντολές ανωτέρων τους που ήταν προφορικές. Αυτό είναι ευνόητο. Δεν πρόκειται αυτοβούλος να έκαναν τέτοια ενέργεια μόνοι τους :p.

O Mητσοτάκης πρέπει άμεσα να την απομακρύνει την υπουργό και να συγχαρεί τις υπαλλήλους και την αστυνομία για την άψογη εκτέλεση εφαρμογής του νόμου. Προσέξτε ότι δεν έβγαλαν απλώς τα παιδιά από την αίθουσα αλλά δεν τα είχαν ασυνόδευτα μέχρι να έρθουν οι γονείς.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.


σόρρυ δεν άντεξα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Χρυσοχοΐδης: Απόψε θα πάω να δω το Joker με τον 15χρονο γιο μου.
https://www.protothema.gr/politics/article/937523/hrusohoidis-apopse-tha-pao-na-do-to-joker-me-ton-15hrono-gio-mou/

Κάποιος εισαγγελέας; Δεν ειναι επιλογή του να αφήσει το παιδί του να αφήσει να δει το Joker. Απαγορεύεται ακόμα και με γονική συναίνεση. Δεν μπορεί υπουργός να κάθεται να λέει τέτοια πράγματα και να μην επεμβαίνει ένας εισαγγελέας και πρωθυπουργός να μην τον διώχνει από την θέση του και αυτόν και την υπουργό πολιτισμού...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Προφανώς οι γονείς ήταν χωρισμένοι και ο πατέρας πήρε το παιδί στο cinema :p και η μητέρα βρήκε ευκαιρία να τον εκδικηθεί.


https://www.protothema.gr/greece/article/937493/joker-ti-katethese-i-upallilos-tou-uppo-gia-ton-elegho-tis-parousias-anilikon-sto-sinema/

H υπουργός συκοφάντησε υπαλλήλους που άκουσαν εντολές ανωτέρων τους που ήταν προφορικές. Αυτό είναι ευνόητο. Δεν πρόκειται αυτοβούλος να έκαναν τέτοια ενέργεια μόνοι τους :p.

O Mητσοτάκης πρέπει άμεσα να την απομακρύνει την υπουργό και να συγχαρεί τις υπαλλήλους και την αστυνομία για την άψογη εκτέλεση εφαρμογής του νόμου. Προσέξτε ότι δεν έβγαλαν απλώς τα παιδιά από την αίθουσα αλλά δεν τα είχαν ασυνόδευτα μέχρι να έρθουν οι γονείς.

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορούσε να φέρει την αστυνομία ως απλός πολίτης, γιατί όπως περιγράφεται η θέση της όντως δεν είχε την αρμοδιότητα να κάνει έλεγχο. Είναι άλλο να έχεις γνωμοδοτική θέση και άλλο να επιθεωρείς την εφαρμογή της.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Απλά ο Χρυσοχοϊδής είναι θεός
Θα τολμούσε να έκανε τέτοια δήλωση με Σημίτη ή Βενιζέλο πρωθυπουργό; Πολύ λίγος όπως και λίγος ο Μητσοτάκης που δεν ζήτησε την παραίτηση των δυο υπουργών άμεσα. Ο Χρυσοχοϊδης είναι απαράδεκτο να μην καλύψει την αστυνομία που απλώς έκανε τη δουλειά της. Έχουν πέσει όλα τρολλ του ΣΥΡΙΖΑ και αναπαράγουν το θέμα ενώ δεν υπάρχει ούτε κάτι παράνομο, ούτε κάτι μη ηθικό.

Το ερώτημά μου είναι εάν μπορούσε να φέρει την αστυνομία ως απλός πολίτης, γιατί όπως περιγράφεται η θέση της όντως δεν είχε την αρμοδιότητα να κάνει έλεγχο. Είναι άλλο να έχεις γνωμοδοτική θέση και άλλο να επιθεωρείς την εφαρμογή της.
Τον έλεγχο και την σύλληψη την έκανε η αστυνομία. Όχι οι υπάλληλοι που απλώς μεταβίβασαν την καταγγελία.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θα τολμούσε να έκανε τέτοια δήλωση με Σημίτη ή Βενιζέλο πρωθυπουργό; Πολύ λίγος όπως και λίγος ο Μητσοτάκης που δεν ζήτησε την παραίτηση των δυο υπουργών άμεσα. Ο Χρυσοχοϊδης είναι απαράδεκτο να μην καλύψει την αστυνομία που απλώς έκανε τη δουλειά της. Έχουν πέσει όλα τρολλ του ΣΥΡΙΖΑ και αναπαράγουν το θέμα ενώ δεν υπάρχει ούτε κάτι παράνομο, ούτε κάτι μη ηθικό.


Τον έλεγχο και την σύλληψη την έκανε η αστυνομία. Όχι οι υπάλληλοι που απλώς μεταβίβασαν την καταγγελία.


Νομίζω ότι τρολάρει ο Χρυσοχοϊδής, τους γλεντάει απλά



Γίνεται όλο και καλύτερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η έφοδος της αστυνομίας στους κινηματογράφους, παραπέμπει σε εποχές Χούντας. Πρέπει να ξαναγυρνάμε πάλι τέτοιες εποχές;
Πρέπει να ζούμε με τον φόβο της απειλής και της τρομοκρατίας και τον έλεγχο που γινόνταν τότε; Έχει δικαίωμα η αστυνομία να παρεμβαίνει και να διώχνει ανηλίκους από τον κινηματογράφο ; Θεωρώ πως όχι, ούτε να φέρνουμε παιδονόμους και δεν ξέρω εγώ τι. Το ότι κάποιος ανήλικος, μπορεί να δει ή βλέπει σκληρότερες σκηνές βίας στο σπίτι του, ή οπουδήποτε αλλού, δεν το έχουν σκεφτεί; Κακά τα ψέματα, τα παιδιά έχουν πρόσβαση από παντού σε όλα, δεν μπορείς να τους τα απαγορέψεις γιατί θα βρουν τον τρόπο να το κάνουν και μόνο από περιέργεια, ή από αντίδραση. Και εδώ, έρχεται το θέμα των ορίων. Αλλά για να μη ξεφύγω από το θέμα, τονίζω ότι κατακρίνω την ενέργεια της αστυνομίας. Τι σημαίνει ότι επειδή έχω εξουσία την ασκώ με βία και με τρόπους που δεν συνάδουν με την δημοκρατία; Αυτό το έκαναν επί εποχή Χούντας.

Το εάν μία ταινία είναι κατάλληλη ή ακατάλληλη οφείλει να έχει σήμανση και ο υπεύθυνος εφόσον την έχει, φέρει ευθύνη για την πρόσβαση και τον έλεγχο της ταυτότητας των θεατών , που βγάζει τα εισιτήρια πριν την ώρα της προβολής. Εάν μία ταινία πχ δεν αρμόζει σε άτομα κάτω των 15, ο υπεύθυνος σύμφωνα με τον Νόμο ΥΠΟΧΡΕΏΝΕΤΑΙ να μην αφήσει τέτοια άτομα να την δούνε, αλλά μόνο αυτός και χωρίς βία, ανεξάρτητα ότι το παιδί μπορεί να έχει πρόσβαση από κάπου αλλού. Τώρα αφού θα έχει, ποιο το νόημα να το κάνει, είναι άλλο παπά ευαγγέλιο. Και εγώ θυμάμαι από μικρή ακόμα, να με ρωτάνε σε κάποιες, την ηλικία μου ή να ακούω να το κάνουν σε άλλους, αλλά οι υπεύθυνοι, οκ είναι υποχρεωμένοι. Τώρα, εάν ο ανήλικος συνοδεύεται από γονέα και άρα ο γονέας το επιτρέπει θα μπορούσε να είναι ευθύνη του γονέα να αναλάβει την ευθύνη για την πρόσβαση του παιδιού, δεν ξέρω τι ορίζει ο Νόμος σε αυτό, δηλαδή δεν μπαίνει ακόμα και με συνοδεία ενηλίκου. Αλλά υπενθυμίζω ότι κάποιο παιδί μπορεί να την δει από παντού!

Τώρα για τα απαγορευμένα που δεν πρέπει να τα δουν τα παιδιά, οι γονείς πρέπει να κάτσουν να μιλήσουν μαζί τους να τους βάλουν όρια με αγάπη και ενδιαφέρον για να τα προστατέψουν για να αποφύγουν στην συνέχεια τα ίδια τις κατατοπιές εάν το κάνουν αυτό, σίγουρα το παιδί θα καταλάβει και θέλω να πιστεύω ότι θα μάθει να προστατεύει τον εαυτό του. Εάν το παιδί βλέπει ότι ο γονέας πάει να δει μαζί του ταινία ακατάλληλη για την ηλικία του, το ίδιο το παιδί μαθαίνει να μην σέβεται το όριο και μαθαίνει να το παραβιάζει και αυτό στην συνέχεια.

Νομίζω πως είναι ένα μεγάλο κομμάτι αυτό, αλλά όχι η αστυνομία ΔΕΝ μπορεί να κάνει ντου πουθενά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Η υπόθεση Joker - ανήλικοι έχει καταντήσει σήριαλ. Πάμε σιγά - σιγά.

1) Η ουσία: Ναι, υπάρχει νόμος που ορίζει μια ταινία από πια ηλικία και πάνω είναι κατάλληλη. Όμως ο νόμος αυτός εδώ και πολλά χρόνια από την πραγματικότητα έχει πέσει σε αχρηστία. Ζούμε σε εποχή που κάθε οκτάχρονο με το internet έχει τη δυνατότητα να δει οτιδήποτε όσο "σκληρό" ή "αυστηρώς ακατάλληλο" και αν είναι. Ακόμα και η τηλεόραση προβάλει ταινίες για "μεγάλους" που βλέπουν και τα πεντάχρονα. Επίσης λέγεται ότι υπάρχουν έφηβοι που έχουν πρόσβαση στο "dark internet". Δηλαδή όλα τα παιδιά με κάποιο τρόπο βλέπουν και "ακατάλληλες" ταινίες. Όλα τα παιδιά θέλουν να βλέπουν τέτοιες ταινίες. Ένα παιδί που θα πει ότι δεν θέλει και θα τις δει μόνον όταν γίνει 18, ή λέει ψέματα και υποκρίνεται ή δεν είναι φυσιολογικό παιδί. Άρα μη γυρνάμε στην ψευτοηθικολογία του 1960, τότε που η αστυνομία ήταν ο ...φύλακας της ...αρετής της νεολαίας.

2) Πολλά χρόνια είχε να εφαρμοστεί αυτός ο νόμος. Κι εμείς όταν ήμασταν παιδιά βλέπαμε τις "ακατάλληλες" ταινίες χωρίς ποτέ να μας ζητήσουν ταυτότητα. Τι άλλαξε το 2019; Γράφτηκαν διάφορα σενάρια. Ότι η καταγγελία ξεκίνησε από ανταγωνιστική εταιρία διανομής, ότι η ιστορία είναι διαφημιστικό κόλπο, ότι οι κυρίες που έκαναν την καταγγελία ήταν πράκτορες της Νέας Δημοκρατίας ή εγκάθετες του ΣΥΡΙΖΑ. Πάντως, η υπουργός Πολιτισμού κυρία Μενδώνη έβαλε τα πράγματα στη θέση τους.

3) Είναι (σχεδόν) αστείος ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασαν κάποιοι (εντός και εκτός e-steki) ανάλογα με τις κομματικές ή ιδεοληπτικές τους παρωπίδες. Αποκορύφωμα (εντός e-steki) o ...φίλος μου ο Akikos ο οποίος (μήνυμα 28) δημοσίευσε μια παπαριά με σκοπό να ...αποδείξει ότι το θέμα δεν υπάρχει και όλη η φασαρία δεν ήταν παρά μια ...ενδοοικογενειακή υπόθεση.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Η υπόθεση Joker - ανήλικοι έχει καταντήσει σήριαλ. Πάμε σιγά - σιγά.

1) Η ουσία: Ναι, υπάρχει νόμος που ορίζει μια ταινία από πια ηλικία και πάνω είναι κατάλληλη. Όμως ο νόμος αυτός εδώ και πολλά χρόνια από την πραγματικότητα έχει πέσει σε αχρηστία. Ζούμε σε εποχή που κάθε οκτάχρονο με το internet έχει τη δυνατότητα να δει οτιδήποτε όσο "σκληρό" ή "αυστηρώς ακατάλληλο" και αν είναι. Ακόμα και η τηλεόραση προβάλει ταινίες για "μεγάλους" που βλέπουν και τα πεντάχρονα. Επίσης λέγεται ότι υπάρχουν έφηβοι που έχουν πρόσβαση στο "dark internet". Δηλαδή όλα τα παιδιά με κάποιο τρόπο βλέπουν και "ακατάλληλες" ταινίες. Όλα τα παιδιά θέλουν να βλέπουν τέτοιες ταινίες. Ένα παιδί που θα πει ότι δεν θέλει και θα τις δει μόνον όταν γίνει 18, ή λέει ψέματα και υποκρίνεται ή δεν είναι φυσιολογικό παιδί. Άρα μη γυρνάμε στην ψευτοηθικολογία του 1960, τότε που η αστυνομία ήταν ο ...φύλακας της ...αρετής της νεολαίας.

2) Πολλά χρόνια είχε να εφαρμοστεί αυτός ο νόμος. Κι εμείς όταν ήμασταν παιδιά βλέπαμε τις "ακατάλληλες" ταινίες χωρίς ποτέ να μας ζητήσουν ταυτότητα. Τι άλλαξε το 2019; Γράφτηκαν διάφορα σενάρια. Ότι η καταγγελία ξεκίνησε από ανταγωνιστική εταιρία διανομής, ότι η ιστορία είναι διαφημιστικό κόλπο, ότι οι κυρίες που έκαναν την καταγγελία ήταν πράκτορες της Νέας Δημοκρατίας ή εγκάθετες του ΣΥΡΙΖΑ. Πάντως, η υπουργός Πολιτισμού κυρία Μενδώνη έβαλε τα πράγματα στη θέση τους.

3) Είναι (σχεδόν) αστείος ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασαν κάποιοι (εντός και εκτός e-steki) ανάλογα με τις κομματικές ή ιδεοληπτικές τους παρωπίδες. Αποκορύφωμα (εντός e-steki) o ...φίλος μου ο Akikos ο οποίος (μήνυμα 28) δημοσίευσε μια παπαριά με σκοπό να ...αποδείξει ότι το θέμα δεν υπάρχει και όλη η φασαρία δεν ήταν παρά μια ...ενδοοικογενειακή υπόθεση.



Ενώ με το να λες ότι ο άλλος (Akikos) λέει @@@ βοηθάς;Συγνώμη για το ύφος αλλά μου φάνηκε κάπως το Post σου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ζούμε σε εποχή που κάθε οκτάχρονο με το internet έχει τη δυνατότητα να δει οτιδήποτε όσο "σκληρό" ή "αυστηρώς ακατάλληλο" και αν είναι.
Κάθε γονέας που ενδιαφέρεται για το παιδί του δεν του αφήνει ελεύθερη πρόσβαση στο ίντερνετ, φροντίζοντας και για την ώρα που περνάει, αλλά και τι επισκέπτεται. Η διαπαιδαγώγηση που υποστηρίζεις ως το "μοντερνό" αλτέρνατιβ έχει πολλαπλώς αποδειχθεί ως καταστροφική για την ψυχολογία του παιδιού.
Ακόμα και η τηλεόραση προβάλει ταινίες για "μεγάλους" που βλέπουν και τα πεντάχρονα.
Αν τ' αφήνουν οι γονείς τους.
Όλα τα παιδιά θέλουν να βλέπουν τέτοιες ταινίες.

Ποιος στο πε αυτό βρε;
Ένα παιδί που θα πει ότι δεν θέλει και θα τις δει μόνον όταν γίνει 18, ή λέει ψέματα και υποκρίνεται ή δεν είναι φυσιολογικό παιδί.

Φυσικά, ένα παιδί έχει πρόβλημα αν δεν θέλει να συμμετέχει σε καταστροφικές συμπεριφορές όπως να αυνανίζεται μπροστά από μια οθόνη και να πίνει μπάφους. Ανώμαλο πλάσμα!
Άρα μη γυρνάμε στην ψευτοηθικολογία του 1960, τότε που η αστυνομία ήταν ο ...φύλακας της ...αρετής της νεολαίας.

Τα παιδιά του τότε ήταν 100 φορές πιο υγιή βέβαια.
3) Είναι (σχεδόν) αστείος ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασαν κάποιοι (εντός και εκτός e-steki) ανάλογα με τις κομματικές ή ιδεοληπτικές τους παρωπίδες. Αποκορύφωμα (εντός e-steki) o ...φίλος μου ο Akikos ο οποίος (μήνυμα 28) δημοσίευσε μια παπαριά με σκοπό να ...αποδείξει ότι το θέμα δεν υπάρχει και όλη η φασαρία δεν ήταν παρά μια ...ενδοοικογενειακή υπόθεση.

Δλδ δεν είχε δίκιο; Σε τρίγκαρε που σου χάλασε την αφήγηση που έχεις, έναντι του καθεστώτος της αστυνομίας; Λολ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Κάθε γονέας που ενδιαφέρεται για το παιδί του δεν του αφήνει ελεύθερη πρόσβαση στο ίντερνετ, φροντίζοντας και για την ώρα που περνάει, αλλά και τι επισκέπτεται. Η διαπαιδαγώγηση που υποστηρίζεις ως το "μοντερνό" αλτέρνατιβ έχει πολλαπλώς αποδειχθεί ως καταστροφική για την ψυχολογία του παιδιού.

Αν τ' αφήνουν οι γονείς τους.


Ποιος στο πε αυτό βρε;


Φυσικά, ένα παιδί έχει πρόβλημα αν δεν θέλει να συμμετέχει σε καταστροφικές συμπεριφορές όπως να αυνανίζεται μπροστά από μια οθόνη και να πίνει μπάφους. Ανώμαλο πλάσμα!


Τα παιδιά του τότε ήταν 100 φορές πιο υγιή βέβαια.


Δλδ δεν είχε δίκιο; Σε τρίγκαρε που σου χάλασε την αφήγηση που έχεις, έναντι του καθεστώτος της αστυνομίας; Λολ.


Ότι πιο σωστό έχω δει φίλε!:thumbup:
Μερικά άτομα είναι πολύ ψευτοπροοδευτικα χωρίς βέβαια να γνωρίζουν τις συνέπειες.Ενα παράδειγμα είναι ο φίλος Dias που αυτά που έγραψε απέχουν πολυυυυ από την πραγματικότητα.Δεν ξέρω ότι οποίος σέβεται τους νόμους σημαίνει ότι ζει στο 1960.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ότι πιο σωστό έχω δει φίλε!:thumbup:
Μερικά άτομα είναι πολύ ψευτοπροοδευτικα χωρίς βέβαια να γνωρίζουν τις συνέπειες.Ενα παράδειγμα είναι ο φίλος Dias που αυτά που έγραψε απέχουν πολυυυυ από την πραγματικότητα.Δεν ξέρω ότι οποίος σέβεται τους νόμους σημαίνει ότι ζει στο 1960.


Εσυ ειπες πριν ειπες ότι ειδες ταινια για άνω των 18 και ήσουν 14
Τώρα μιλάς για τήρηση των νόμων;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.
Εσυ ειπες πριν ειπες ότι ειδες ταινια για άνω των 18 και ήσουν 14
Τώρα μιλάς για τήρηση των νόμων;


Ναι το είπα και βλακεία που το είχα κάνει τότε (ισως να ειναι απο τις 1-2 παραβιασεις που να έχω κάνει ποτέ μου).Ποτε όμως δεν ειπα ότι οποίος σέβεται τους κανόνες ζει στο 1960 και αλλά τέτοια.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.


Ναι 1-2 δεν είναι και τόσο δύσκολο να τηρείς τους νόμους,αυτοί που παραβατούν το κάνουν γιατί θέλουν όχι γιατί δεν μπορούν να τηρήσουν τους νόμους.Εγω πιστεύω ότι οι νόμοι είναι ότι καλύτερο έχουν οι σύγχρονες κοινωνίες και για αυτό τους σέβομαι.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι 1-2 δεν είναι και τόσο δύσκολο να τηρείς τους νόμους,αυτοί που παραβατούν το κάνουν γιατί θέλουν όχι γιατί δεν μπορούν να τηρήσουν τους νόμους.Εγω πιστεύω ότι οι νόμοι είναι ότι καλύτερο έχουν οι σύγχρονες κοινωνίες και για αυτό τους σέβομαι.


Στην Ελλάδα είναι εύκολο να το λες δύσκολο να το κανεις.
Η νομοθεσία είναι τεράστια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
3) Είναι (σχεδόν) αστείος ο τρόπος με τον οποίο αντέδρασαν κάποιοι (εντός και εκτός e-steki) ανάλογα με τις κομματικές ή ιδεοληπτικές τους παρωπίδες. Αποκορύφωμα (εντός e-steki) o ...φίλος μου ο Akikos ο οποίος (μήνυμα 28) δημοσίευσε μια παπαριά με σκοπό να ...αποδείξει ότι το θέμα δεν υπάρχει και όλη η φασαρία δεν ήταν παρά μια ...ενδοοικογενειακή υπόθεση.

Με αδικείς

Εδώ πρότρεψα τον συμφουρίτη Φώτη να διαβάσει όλο το άρθρο του πρώτου θέματος. Δεν υπήρχε μόνο μια έφοδος αλλά σε περισσότερα cinema που έγιναν με απόλυτο επαγγελματισμό και τις επικρότησα. Τα σχόλια των ΜΜΕ για όργανα καταστολής και την επιρροή τους για τον ψυχισμό των παιδιών είναι αστεία. Είναι ωραίο να παρατηρήσεις πως διαστρευλώνεται ένα θέμα από τα κομματικα μέσα προπαγάνδισης του ΣΥΡΙΖΑ. Αναφέρουν ότι συλήφθηκαν τα παιδιά!!!!! Ενώ απλώς δεν τα άφησαν ασυνόδευτα μέχρι να τα παραλάβουν οι γονείς τους.

O κύριος υπουργός ο Χρυσοχοίδης μετά το τζοκερ μπορεί να πάει το 14χρονο γιο του για μπύρες. Έχει την αποδοχή σας...

Επίσης η επιχειρηματολογία για νόμους του 1960 είναι αστεία καθώς σε όλες τις αναπτυγμένες χώρες ειδικά τα τελευταία χρόνια υπάρχει αυστηρός έλεγχος όριου ηλικίας για ψηφιακό και όχι μόνο περιεχόμενο.

π.χ. Το youtube αφαιρεί τις διαφημίσεις σε motovloger που οδηγούν και επικίνδυνα και σε youtuber που βρίζουν. Αν παρατηρήσετε ο 2j πλέον δεν βρίζει... Οι streamers εγκαταλείπουν το youtube γι' αυτη τη πολιτική και πάνε σε άλλες πλατφόρμες αλλά και εκεί την ίδια τύχη θα έχουν. Δεν είναι θέμα πλατφόρμας αλλά νομοθεσίας της Αμερικής που σιγά σιγά εφαρμόζεται σε όλο το κόσμο.



:laugh:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,276 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αν τ' αφήνουν οι γονείς τους.

Δεν είναι θεμα γονικής συναίνεσης. Ψηφιακο περιεχομενο 18+ απαγορεύεται να δουν τα παιδιά ακόμα και στα σπίτια τους και με γονική συναίνεση. Αν κάνεις καταγγελία ότι ο γειτονας σου βάζει το παιδί του να βλέπει ακαταλληλο περιεχόμενο στην αστυνομία αυτή μπορεί να επέμβει και να μπει στο σπίτι του με εισαγγελέα.

Όμοια αν κανεις καταγγελία ότι το παιδί του γείτονα κανει ιδιαίτερα σε καθηγητή χωρίς παραστατικά η αστυνομία (με εισαγγελέα) μπουκάρει σπίτι του
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι θεμα γονικής συναίνεσης. Ψηφιακο περιεχομενο 18+ απαγορεύεται να δουν τα παιδιά ακόμα και στα σπίτια τους και με γονική συναίνεση. Αν κάνεις καταγγελία ότι ο γειτονας σου βάζει το παιδί του να βλέπει ακαταλληλο περιεχόμενο στην αστυνομία αυτή μπορεί να επέμβει και να μπει στο σπίτι του με εισαγγελέα.

Όμοια αν κανεις καταγγελία ότι το παιδί του γείτονα κανει ιδιαίτερα σε καθηγητή χωρίς παραστατικά η αστυνομία (με εισαγγελέα) μπουκάρει σπίτι του


Ναι, το είπα για να τονίσω πως υπάρχουν πολλοί γονείς που με επιμέλεια προσέχουν το παιδί τους να μην εκτίθεται σε επικίνδυνο περιέχομενο, ιδίως στις προεφηβικές ηλικίες. Επομένως, ήταν ανούσιο το ευφυολόγημα του Δία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top